EIÜVIIDEII-rilEUWS Orgelconcert BACH-cyclus in Middelharnis Nieuwe boeken Mobilisatietijd verpleegkundige administratief-baliemedewerker (M/V) assistent uw verzorgingshuis „degoederee'^ Rabobank „Stellendam Goedereede" Verkoping Vrouwenvereniging „Ora Et Labora" MEDISCHE DIENSTEN Grijsoordse Schetsen: VRUDAG 5 APRIL 1985 No. 5385 JAN VAN DIJK, oud-orga- nist van de Grote Kerk te Mid delharnis, verzorgt op D.V. za terdag 13 april a.s. het eerste orgelconcert in de BACH-cy clus van de Stichting Kerkcon- certen Goeree-Overflakkee op „zijn" oud-orgel in de Grote Kerk te Middelharnis. Jarenlang was Jan van Dijk op muziekgebied de stuwende kracht op ons eiland; behalve organist was hij ook oprichter- dirigent van de Chr. Oratorium Vereniging „Middelharnis", voorzitter van de Stichting Kerk- concerten Goeree-Oveiflakkee en leidde verschillende flakkee- se orgelleerlingen op voor de vakstudie. Momenteel is hij di- rekteur van de Muziekschool te Barendrecht en Cantor-organist van de Open Hofkerk te Rotter dam. De concertgever heeft een zeer gevarieerd programma samen gesteld, met werken uit diverse periodes van Bach; zo staan er kleinere en grotere koraalbewerkingen, grote en klei ne z.g.n. vrije werken en een triosonate op het programma. Begonnen wordt met drie Preludia en fuga's uit de z.g.n. „Acht kleintjes", een ietwat denigrerende titel omdat deze stukken qua omvang weUs- waar relatief klein zijn, maar dat „klein" zeker niet opgaat voor de muzikale inhoud en de technische eisen. Van Dijk begint met de 4e F-dur, een stuk (met name het Preludium) van een welhaast draaiorgel achtige vrolijkheid, daarna de ernstige en grootste d-moll (nr. 2) en als laatste de 6e Preludium en Fuga in g-moll. Vervolgens drie kora^bewerkingen uit „Das Orgel-Büchlein": Christus, der uns selig macht, Herr Gott, nun schleuss den Himmel auf en Weim wir in höchsten Noten sein. In zijn Weimar periode heeft Bach een begin gemaakt met een ver zameling koraalbewerkingen voor het kerkelijk jaar, het z.g.n. Orgel-Büchlein (1713 - 1716). De bewaard gebleven autografe partituur laat zien, dat hij een indeling voor 164 koralen maakte. Hij schreef de titels boven elke pagina, maar hij heeft slechts 46 koralen volledig uit gewerkt. De andere bladzijden bleven leeg. De eerste twee koralen welke Jan van Dijk speelt zijn Passiekoralen. In „Wen wir in höchsten Noten sei drukt de met haar sterk versierde cantus firmus melodie-drager) in de sopraan de onrust uit van het menselijk hart tegen de a.h.w. tot rust manende overige stemmen. Na deze drie koralen de prachtige twee de Triosonate in c-moU (vivace - largo - allegro). Bach schreef een serie van zes (voor die tijd gebruikelijk aantal; denkt u b.v. aan de 6 Franse en Engelse Suites; de 6 Brandenburgse Concerten enz.). Orgel sonates voor zijn zoon Wilhelm Friede- mann en vereisten een hoog ontwikkelde techniek. Van de 2e sonate dient gewezen te worden op het breed zingende largo met zijn „Seufzermotive" en het uit twee delen bestaande laatste deel, waarin het thema ftigatisch wordt behandeld. Vervolgens drie grotere koraalbewer kingen, de majestueuze bewerking „In Organo Pleno" overKomm heiliger Geist, Herre Gott, daarna een van de mooiste koralen van Bach, Schmücke dich, o liebe Seele, met de rijk versierde melodie in de sopraan en tot slot de bekende bewerking over Wir glauben all' an einen Gott met dubbel pedaal. Als laatste speelt Jan van Dijk de grote c.moll Preludium en Fuga, een prachtige afsluiting van dit gevarieerde Bach-con- cert. Het concert begint om 20,00 uur (kerk open 19.30 uur). Toegangsprijs 5, (scholieren, CJP en 65-1- 3, SINT ANNALAND Uienveiling van dinsdag 2 april 1985: Uien, maat veertig opwaarts, klasse twee N.L. 17,50. Uienprijs per honderd kilo gram. Aanvoer: negentig ton. A. Janse, Verkeerde probleem stellingen" en „Verbond en ver kiezing". Al eerder wees ik op de periodieke ver schijning van het Gereformeerd School blad, uitgave van de gelijknamige werk groep. Het blad is voornamelijk gewijd aan de heruitgave van geschriften van de bekende A. Janse (1890 -1960). Zo ook deze twee nummers. In het eerste be handelt hij onjuiste vraagstellingen die verwarring kunnen brengen. Het tweede gaat in op een oud en nog altijd aktueel tiiema: de verhouding verbond en ver kiezing. Geschreven in het context van zijn strijd tegen de rationele, neocalvinis- tische benadering, heeft het m.i. zijn waar de nog niet verloren. Aanbevolen. De abonnementsprijs bedraagt 12, per jaar. Daarvoor ontvangt u 4 nummers. Te bestellen via Rabobank te Heino, lu". 3271.50.602 t.n.v. J. L. Struik; gironr. van de bank: 800.093. W. Ooms, „De Alblasserwaard in vroeger tijd". Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. 84pagina's. Wellicht is de streekromanschrijver J. W. Ooms, enkele jaren geleden overleden, nog niet geheel vergeten. Als geen ander kende hij „zijn" Alblasserwaard. In het boekje dat onlangs van hem uitkwam, wordt een aantal historische gegevens over en uit de waard weergegeven op anecdotische wijze. Ook de fraaie illus traties zijn van de auteur. Ds. H. C. Endedijk, „Als je maar even tijd hebt". Uitgeverij Kok te Kampen. 165 pagina 's. Prijs f 17,50 De opzet van dit „dagboek voor jongeren" is origineel. 52 thema's van uiteenlopende aard worden geboden. Binnen elk vindt een vijfvoudige verwerking plaats: een bijbelgedeelte, een citaat, een lied of ge dicht en een gebed. Veelal geput uit voor handen zijnde literatuur van deze of een vroegere eeuw. Dominee Endedijk is Gereformeerd pre dikant. De inhoud van zijn boek is helaas niet altijd gereformeerd in de klassieke zin van het begrip. Een aantal elementaire aspecten van het gereformeerd belijden komt niet of nauwelijks aan de orde. Dat onder meerDorothee SöUe aan het woord komt, acht ik bedenkelijk. Jammer. Ir. J. van der Graaf, „De baat gaat voor de kost uit". Uitgeverij Kok te Kampen. 106pagina's. Prijs f 14,50. Ook dit is een boek voor de jeugd. De ondertitel luidt „Overwegingen voor jon geren". De bundel met 22 meditaties ontstond vanuit de eigen praktijk in het onderwijs; oorspronkelijk werden ze ge bruikt als weekopeningen. Ook zijn enkele overwegingen opgenomen die ooit voor de NCRV-microfoon werden uitgesproken. Bij elkaar werd het een boekje met een aansprekende inhoud voor de jeugd, zon der evenwel tekort te doen aan de bood schap van de Schrift. Zonder verder commentaar geef ik nog de titels en andere gegevens door van enkele nieuwverschenen gedichtenbundels die de redactie ontving: Joke Verweerd, „Ingelijfd". Gedichtenen rijmpjes voor moeder en bijna-moeders. Uitgeverij Meinema te Delft. 46 pagina's. Prijs/ 13,90. Dr. F. L. Bos, „Weg-Wijzer Worden". Uitgeverij Kok te Kampen. 87 pagina's. Prijs/ 14,50 Geeske Wiersma,Gebed voor mijn kin deren". Uitgeverij Kok te Kampen. 35 pagina's. Prijs Nikilaj P. Chrapov, „Het geluk van het verloren leven Uitgeverij Den Hertog b.v. te Houten. Gebonden. 665pagina's. Prijs f 39,50. Dit boek is een document. Een document van de gevangenschap en het lijden, van het getuigenis en de volharding van de kerk achter het IJzeren Gordijn. Meer nog een document van de trouw en wonder bare zegeningen van de Koning van de kerk. Nikilaj Petrovitsj Chrapov (1914 - 1982) tekent in dit zeer uitvoerig geschrift zijn leen van partij-activist tot belijdend chris ten en martelaar om Christus' wil. „Wie zijn leven zal verliezen om Mijnentwil en verleent op persoonlijke wijze uiteenlopende bankdiensten aan particulieren, bedrijven en instellingen. Wij maken, als zelfstandige bank, deel uit van de landelijke Rabobankorganisatie met ruim 3000 vestigingen. Wij zoeken een In het kontakt tussen cliënten en de bank speelt de afdeling Bankzaken een hoofdrol. Binnen die afdeling is de administratief-balie medewerker belast met het helpen van cliënten bij het opnemen en storten van geld. Bovendien vervult hij/zij enige administratieve taken, zoals het gereedmaken van betalingsopdrachten van cliënten voor verwerking door de computer. De f unktie is erg interessant voor een man of vrouw van ca. 18 jaar, die een opleiding op H.A.V.O.-niveau achter de rug heeft. Enige typevaardigheid is wel noodzakelijk. Even belangrijk echter is plezier in de omgang met mensen en het hebben van enig administratief inzicht. De Rabobank biedt een goede honorering en uitstekende secundaire voorwaarden, waaronder een dertiende maandsalaris en interessante studiefaciliteiten. Uw schriftelijke sollicitatie wordt voor 20 april, met belangstelling verwacht door de direkteur van de Rabobank, Postbus 2, 3250 AA Stellendam. OOLTGENSPLAAT Inwisselen vakantiebonnen Algehele inwisseling vakantiebonnen „Land bouw" over het jaar 1984-1985 kan plaats vinden op dinsdag 9 april a.s. van 19.00 tot 21.00 uur bij L. Beijer, van Weelstraat 2 te Ooltgensplaat. D.V. donderdag 18 april hoopt de vrou wenvereniging „Ora et Labora" haar eer ste verkoping te houden. Op deze ver koping kunt u kopen van ,,Baby tot Kleu ter" terwijl u ook een bloemetje mee kunt nemen of kaarten en ook iets voor de inwendige mens. De deuren van verenigingsgebouw Eben Haëzer staan voor u open 's morgens van half tien tot 12 uur en 's middags van één uur tot vijf uur. Drinkt u die dag ook bij ons gezellig een kopje koffie. De opbrengst zal ten goede komen aan de exploitatie van het ver enigingsgebouw „Eben Haëzer". om des Evangelies wil, die zal hetzelve be houden", aldus het motto van deze bundel. Inderdaad, hij verloor zijn leven terwille van de belijdenis van Zijn naam, maar ontving in Hem het nieuwe leven. Van daar: „Het geluk van het verloren leven". Ik beveel dit boek van harte aan. Aan ieder die geïnformeerd wil zijn over het Russische volksleven in de stad en op het platteland gedurende de eerste decennia na de revolutie. Aan ieder ook die meer wenst te weten over de strijd van de christenen in die jaren. Aan ieder vooral die overtuigd wil zijn van Gods vaderlijke zorg voor Zijn verdrukte gemeente. We weten nog zo weinig van het lijden, de troost en de uitreddingen van de vele christenen die de prijs betalen voor onze vrijheid. Dit boek geeft u gelegenheid in deze lacune te voorzien. De inhoud berust, zo wordt in de verant woording gemeld, van het begin tot het einde op waarheid. De auteur beschrijft zijn vele wederwaardigheden als Pavel Vladykin. In totaal vijf keer werd hij gearresteerd; ruim achtentwintig jaar van zijn leven bracht hij door in gevange nissen, strafkampen en verbanningsoor den. Dit boek, dat de vorm van een trilogie heeft, schreef hij na zijn vierde gevangen schap. Het werd de aanleiding voor zijn vijfde arrestatie in 1980. Hij stierfin het strafkamp Mangysljak op 6 november 1982. Het „epiloog" bevat de vertaling van een „In memoriam" dat eind 1982 werd ge plaatst in Bratski Listok, een in het geheim verschijnend kerkblad, ergens in Rusland. Een klein gedeelte daaruit: „Wat waren de uitgangspunten van Ni- kolaj Petrovitsj? Waartoe riep hjj het volk van God en de jongeren op? Alleen maar tot een zich verheugen, tot zingen, tot het organiseren van buitengewone plechtigheden, waarbij men zich verre houdt van smartelijke beproevingen die ten deel vallen aan hen, die de geboden van God in acht nemen? Bij het volgen van de roepstem van zijn Heiland riep hij ook anderen op tot een zich in stilheid toevertrouwen, tot daadwerke lijke overgave aan de dienst des Heeren, en wanneer dat nodig is, óók tot lijden, tot het overwinnen van de zonde, tot eer van Christus!" De uitgever van deze Nederlandse editie geldt een compliment voor het laten ver schijnen van dit boek in deze fraaie vorm, van deze.omvang en voor zo'n prijs. Nogmaals aanbevolen! J. K. van vrijdag 5 april t/m maandag 8 april 1985 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot dins dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter G. J. Wieringa, tel. 01870 - 2090. Dokter Wieringa is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot dins dagmorgen 8.30 uur heeft dienst dokter R. P. Boot, tel. 01877 - 1227, b.g.g. 1291. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 18.00 uur tot maandag avond 24.00 uur heeft dienst dokter P. J. Bulthuis, tel. 01879- 1367. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot dins dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter G. C. A. M. van Hattem, tel. 01874 - 1259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van zaterdagmorgen 9.00 uur tot dins dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter H. P. Maas, tel. 01871 - 1269. APOTHEEK „MENHEERSE" Telefoon 01870 - 3666 J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.00 tot 12.00 uur en 17.00 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.30 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. In overige uren via tel. of dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts Buth, tel. 01877 - 1183 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874 - 2441 L. Tjebbes, Middelharnis, tel. 01870 - 2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870-2897. WUKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen01873 - 1440 Den Bommel01871 -1312 Dirksland01877 - 1500 Goedereede01879 - 1267 Herkingen01876 - 224 Melissant01877 - 1234 Middelharnis/Sommelsdijk 01870-2300 Nieuwe Tonge01875 -1390 Ooltgensplaat01873 - 1310 Ouddorp01878- 1321 Oude Tonge01874 -1289 Stad a/h Haringvliet.01871 - 2301 Stellendam01879 -1296 STICHTING MAATSCHAPPELIJK WERK „Goeree - Overflakkee" Oost-Achterweg 15a 3245 AN Sommelsdijk Telefoon 01870 - 5501 Spreekuur: ma t/m vrij 9.00 - 10.00 uur Crisissituaties: ma t/m vrij 9.00-12.00 13.00-17.00 uur WEEKENDDIENST Gelieve in het weekend 01870 - 5501 te bellen, u hoort dan via de bandrecorder welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft. „Jae"zeiJaap, „wehewe 't allebei goed, marjoegaetstrakjesnaerhuus, je kangaen in staen waerje wil, mar ik staen hier onger 't gezag, vlede week hadde we de wacht an de poort. Twee uren op in 4 uren of. Dan slaepje in 't wachtlokaal op de houten banken. Mitpatroontassen om, je heit alleen je geweer te griepen, as 't er wat gebeurd. Sogers kwam te laet binne; in hie had te veulgedronken in hiegieng regelrecht depetoet in. Ze zienge hier wel; de dochter van de overste die kom je 's morgens wekke, ze komt dan ook de tafel voor je dekke; al in de petoet; al in de petoet. Mar de werkelijkheid is wel wat anders. In de kaptein geeft les, dat noeme ze teorie. Wete jullie vroeg tie wat revolutie is? Geen ene soldaot gaf antwoord. Dan zal ik't uut legge zei en toen. Ik wor dan kurperaol, in de kurperaol wordt kaptein mar voor jullie verandert er niks. In hie vroeg: as de vijand zou komme watzouwejoele dan doen? Toen zei dat kleine Joodje: „Kaptein ik zou vechte tot dat er mar ene man meer over is". „Bravo zei die toen, wat wou je nog meer zegge?" In dat kleinejoodje zei; as ik die éne man dan mar bin, want ik had liever dat later souwe zegge: „Daer loopt de Pijper, as daer leit de Pijper". In je zakgeld is aok nie wat Je noemt één gulden in elf cent, in as ze wat kapot slaen 'n ruutof zo houwe ze 't er of. 't Is deurgaens mar een gulden en 'npaer centen. In volgende week marsjeren we nae de duutse grens, dan zie je we mekaor helemael nie meer. En zo gebeurde het. Het kleine dorpje aan de Maas werd overstroomd met Hollandse soldaten. Er moesten veldverster- kingen worden gemaakt, mar 't enige materiaal waren gevelde sparre- bomen, en loopgraven met 'n dak van zandzakken. Ze sliepen in de stallen en schuren in 't stro; en toen 't staltijd werd naast de koeien. Totdat de regering eindelijk ingreep. Door grote bouwondernemingen werden kleine en grote bunkers aan de Maasoever gebouwd van gewapend beton. De verloven werden ingetrokken en zelfs Jaaps ouders ondernamen de verre reis, om hun zoon op t^ zoeken in het Limburgse land. Hij toonde vol trots bunker 28 waar hij deel uit maakte van de bemanning van 't geschut. Maarz'n moeder huilde: „Ik bin bang, m'n jongen as dat 'k zo an zieje; as 't er wat beurt, dat je hier je eindje zalvinde!" Maar Jaap dacht dat 't wel mee zou valle. We staen hier dikkels genog saeme an de grens met de Duutse soldaoten in dat binne aok mar boerejongers in die hewe net zoveul mit Hitler op iri mit d'n oorlog as wiele. Mar 't was wel 'n ander durp as Meneerse. 't Waeter kwam uut de welle in was wat bruun. De boerin waste eerst 't ondergoed; in helder was anders, en om zeep te sparen 't laatst de kousen, maar dan was 't meer modderwater. Ze was wel vriendelijk. Elke avond mochten twee soldaten omeen bakje komen. Voor Jaap was 't gezellig, lezen in de stal ging niet bij de stallantaarn en kaarten had hij nooit geleerd. Hij vond 't gezellig en vouwde ookz'n handen, als de kinderen hun avond gebedje, geknield voor 't kruisbeeld van de Heiland aan 't kruis op zegden. Maar de soldaten uit de stad reageerden anders. „Dood is dood" zeiden ze, Jullie komen honderd jaar van achter", „de kerken zijn rijk, en jullie lijden armoe", 't Slot was, dat ze minder werden uitgenodigd. En geleidelijk werd de winter strenger. In de nieuwsbladen zag men 't spotprentje. De Maas vroor dicht. Men zag 2 soldaten het ijs in stukken zagen met 'n grote trekzaag. Eén stond er op 't ijs en één soldaat op de bodem van de Maas. Maar de werkelijkheid was, 't werd 'n harde kouwe winter, de winter van '39-'40. Daar over vertellen we 'n volgende keer. Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01883 - 10 000 Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELISSANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag t/m vrijdag 8.00 - 9.30 uur. DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00 -17.00 uur in het dienstencentrum. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 ONGEWENST ZWANGER Bel voor hulp aan moeder en kind 01879 - 2197-of 033 - 620244 Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel.01879- 1815 Vereniging Borstvoeding Natuurlek ledere Ie dinsdagavond van de maand moedergroep bij Lianne Steenhof in Ouddorp, tel. 01878 - 2511 Informatie- en klachtenburo over de Gezondheidszorg: Tel. 01100-31594 op maandag t/m donderdag van 9 tot 12; dinsdag half 2 tot 5 en donderdagavond van 6 tot 9 uur. m/v 4e Blad In ons verzorgingshuis zijn er plaatsingsmogelijkheden vooreen in full-time dienstverband voor de centrale keuken. Hij/zij zal In belangrijke mate worden Ingezet voor het schoon houden van het keukenkomplex en daarnaast assisteren In de brood-, groente- en afwaskeuken. De werkzaamheden zijn van dien aard dat zij bij toerbeurt ook In het weekend dienen te worden uitgevoerd. Van belangstellenden worden goede omgangsvormen en een positief protestants christelijke levensovertuiging verwacht. en een part-time voor gemiddeld 2 avonden per week waarin lx per maand 1 weekend. Betrokkenheid bij de problematiek van de ouder wordende mens is vereist. Leeftijd bij voorkeur 30-40 jaar. Wij verwachten verder dat zij beschikken over goede kontaktuele eigenschappen en een positief protestants christelijke levens overtuiging zijn toegedaan. Salariëring en secundëire arbeidsvoorwaarden zijn konform de C.A.O. Bejaardentehuizen. Eventuele inlichtingen worden gaarne verstrekt voor de eerstge noemde funktie door de chef-kok de heer C.J. Visbeen, en voor laatstgenoemde funktie door mevrouw G.H. van de Riet. Sollicitaties binnen 14 dagen te richten aan onderstaand adres. De Goede Ree, Pnnsesselaan 51,3245XM Sommelsdijk (Middelharnis) is een onderdeel van de Stichting Hervormd Diakonale Gezondheidszorg Sommelsdijk Telefoon 01870-2500 Het huis, voornamelijk gebouv\/d in twee woonlagen, biedt thans plaats aan 150 bewoners en is omgeven door een zeer fraaie en ruime tuin.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 13