EIUVriDEtl-niEUWS Dorpskernen weer verrijkt met 78 Jeugd E.H.B.O.-ers A Paaswake op Goeree Schoolfeest in Dirksland geslaagde verrassing voor leerkrachten Paaszangdienst 13 Opperett e-avonden Jeugdsolistenconcours Jubilea bij Apollo Achthuizen - Den Bommel - Ooltgensplaat: Afscheid van twee werkgroepleden Stelle aarzelend met winst 2e Blad DINSDAG 2 APRIL 1985 No. 5384 In drie dorpskernen van Oostflakkee, n.l. Achthuizen, Den Bommel en Ooltgensplaat is er op de scholen weer hard gewerkt door 9 werkgroep- leden van het Jeugd Rode Kruis Ooltgensplaat e.o. om in totaal 78 leerlingen van de hoogste klassen op te leiden voor het diploma Jeugd E.H.B.O.-A. Met goed gevolg deden deze jongens en meisjes examen op resp. 12 en 21 maart en j.l. donderdagavond, 28 maart had de uitreiking plaats van de diploma's in het Verenigingsgebouw „'t Centrum" te Ooltgensplaat door de wethouder van onderwijs, de heer P. H. van de Ree. Burgemeester, drs. C. M. de Vos was verhinderd wegens verblijf elders. Vurig pleidooi De koördinatrice van het Jeugd Rode Kruis Ooltgensplaat e.o., mevrouw Ti neke Braber-van der Vliet sprak een wel komswoord, speciaal aan het adres van wethouder Van de Ree, bestuursleden van het Rode Kruis en E.H.B.O., de hoofden, medezeggenschapsleden en oudercom- missieleden van de vijf lagere scholen en voorts tot alle aanwezigen die het Rode Kruis een warm hart toedragen. De leer lingen vóór in de zaal werden een fijne avond toegewenst. Hierna hield mevrouw Braber een vurig pleidooi voor het Rode Kruis. Ze vertelde over het werk in de plaatselijke afdeling en het grote uitgebreide en veelomvattendea werk van het landelijke en wereldom vattende Rode Kruis. Niet-leden riep zij op om lid te worden, waartoe gelegenheid was in de hal van het gebouw waar een stand met Rode Kruis-artikelen was in gericht. Vanzelf liet spreekster de plaatselijke geschiedenis van het Jeugd Rode Kruis in het afgelopen jaar in en door de afdeling verricht de revue passeren. Men deed mee aan het jeugd-toumooi te Ouddorp, waarbij de school van Acht huizen de wisselbeker won. Ook dit jaar hoopt men weer mee te doen. De E.H.B.O. lessen werden niet vergeten, de politie kwam op de scholen, de aktie „Eén voor Afrika", de nieuwjaarskaartenaktie, het waren allemaal aktiviteiten die werden verricht. Het examen Het examen op de scholen „De Hoek steen" en „Bijenkorf' te Ooltgensplaat werd door dr. Veul en mevrouw N. Kamp- de Vos afgenomen. Dr. Janssen, mevrouw De Looze en mevrouw Van de Ree waren aanwezig op de scholen St. Jozef te Acht huizen en ,,'t Kompas" en „Prins Mau- rits" te Den Bommel. Alle 78 leerlingen slaagden, ook de twee met een herexamen. „Dit resultaat is allereerst te danken aan het enthousiasme van de leerlingen zelf, aan de medewerking van de scholen en aan de negen werkgroepleden", aldus me vrouw Braber. Spreekster bedankte de heer Boekholt voor het schrijven van de getuigschriften. Om het geleerde in het openbaar toe te passen is het noodzakelijk om ieder jaar lessen te volgen op E.H.B.O. gebied. Ze riep de jongelui op en vertelde tevens dat mevrouw A. Schilperoort-Poortvliet, een der werkgroepleden, een kadercursus gaat volgen om jongelui op te leiden voor het eenheidsdiploma. Hierna kreeg wethouder Van de Ree het woord die voor deze gelegenheid enkele gedichtjes had opgezocht, die passen bij het uitreiken van de getuigschriften. Hier in kwam de hulp en aandacht voor de medemens sterk naar voren, en dat is ook Rode Kruiswerk, aldus spreker, die de gelukwensen aanbood namens het ge meentebestuur. Hij hoopte dat de leiding nog vele jaren met dit werk zal doorgaan en bracht hen ook de complimenten over. De werkgroepleden van elke groep spel den na de uitreiking de daarbij behorende buttons op. Naast de dank aan mevrouw Braber kreeg de heer Van de Ree als kleine attentie een fles wijn aangeboden. Afscheid Na de pauze werd onder leiding van mevrouw Schilperoort het Memory spel gespeeld, waaraan door vier groe pen van elk 3 kinderen werd deel genomen. De twee scholen van Den Bommel werden gecombineerd. Een ge deelde eerste plaats kregen „De Bijen korf' en „St Jozef'; een 3e prys ging naar „De Hoeksteen" en de 4e prijs was voor „'t Kompas" en de „Prins Mau- rits". De werkgroepleden werden vervolgens in het zonnetje gezet en kregen een vlees- schaal aangeboden, verzorgd door slager Buth. Mevrouw Braber die dit aanbood dacht aan de slagzin van haar man: „Rode Kruis, vrouw niet thuis" en daarom was deze attentie ook voor de mannen be doeld. Bloemen van de oudercommissies en een cadeaubon voor Den Bommel werden volgens óf door een oudercommissielid óf door de kinderen aangeboden. Tot slot was er nog een afscheid. Twee werkgroepleden, n.l. de dames A. van Dam-de Vos en L. de Vos-Otte gaan het team verlaten. Ze zijn beiden aktief ge weest op de „Bijenkorf'. Vele kinderen leerden zij de eerste levensreddende han delingen van E.H.B.O. Mevr. VanDam 7 jaar en mevrouw De Vos 4 jaar. De dank was niet in een paar woorden uit te drukken en om dat goed te maken was de Koördinatrice achter de naaimachine gaan zitten met het resultaat, een met het jeugdembleem geborduurde tas werd het geschenk voor waardering en aandenken. Volgend seizoen zullen de ledige plaatsen worden ingenomen door twee andere E.H.B.O.-ers. De geheel gevulde zaal werd door me vrouw Braber hartelijk dlank gezegd voor de aanwezigheid en het prettige verloop. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 |g Zoals ieder jaar brengen de leerlingen van de Prins Willem Alexanderschool te Melissant weer een operette op de plan ken, 't Zijn deze keer de leerlingen van de klassen 5 en 6, die met spel, zang en dans ouders en andere belangstellenden zullen vermaken. Het stuk Immerstill speelt zich af in Tirol, 't Gaat over het dorpje Immerstill, waar alles zich altijd heel kalm afspeelt. Wanneer een oude vrouw, een heks, zich met de gang van zaken in het dorp gaat bemoeien, verandert er heel wat. Immer saai, de burgemeester, maakt heel wat mee. Tenslotte loopt alles, zoals altijd, goed af. De voorstellingen worden ge houden op vrijdag 19 en zaterdag 20 april in het verenigingsgebouw „Melishof' te Melissant. Aanvang beide avonden: 19.30 uur. Op zaterdag 11 mei wordt in het ver enigingsgebouw „Melishof' te Melissant het jaarlijkse jeugdsolistenconcours ge houden, ledere deelnemer(ster) treedt daar op met een vrij nummer.Behalve solisten kunnen ook duo's, trio's enz. deel nemen. Er is ook een afdeling zang. De jury bestaat dit jaar uit de heren D. M. Klip uit Gouda en P. Schenkel uit Reeuwijk. Inschrijvingen moeten binnen zijn voor 21 april. Als u nog geen inschrijf formulier hebt, wilt u dan zo spoedig mogelijk kontakt opnemen met CJ. Smit, Julianaweg 6, Melissant, tel. 01877 - 1270. Zaterdagavond 6 april a.s. wordt er in de Ned. Herv. Kerk te Stad aan 't Haring vliet een paaszangdienst gehouden. Aan vang 20.00 uur, toegang vrij. Medewerking hieraan verlenen: ds. J. Hage en ds. G. C. Klok; Chr. Gem. koor „Soli Deo Gloria" te Stad aan 't Haring vliet; Chr. Flakkees Mannenkoor, te Mid- delhamis, orgel Kees van Eek. Directie Cor van den Heuvel en Jaap de Geus. Iedereen is van harte welkom! OOLTGENSPLAAT Bejaardenmiddag De maandelijkse bejaardensamenkomst wordt D.V. gehouden woensdag 3 april om 14.30 uur in „Elthato". Tijdens de gehouden jaarlijkse uitvoe ring van de Gem. Zangvereniging Apollo werd door de voorzitter der vereniging, dhr. Bruggeman, aan een tweetal dames een oorkonde overhandigd, t.w. aan mevr. Visser-Kievit ter gelegenheid van het feit dat zij 40 jaar lid was van Apollo en aan mevr. Visser-Visbeen voor het feit dat zij 25 jaar aan het koor verbonden was. Voor beiden was er ook nog een ge schenk hetwelk door de dames bestuurs leden werd bekrachtigd met een bloe metje. De voorzitter gewaagde van de opmerking wanneer je 40 jaar lid van een vereniging bent dan kan je zelf ook niet meer zo jong zijn. Van mevr. Visser- Kievit geldt dat zij bijna nooit een repe titie overslaat en dat is op zich zelf al een grote prestatie. Ook voor mevr. Visser- Visbeen waren lovende woorden en het speldje van de 25 jaar lidmaatschap der vereniging. Hij hoopte dat de dames er nog vele goede gezonde jaren aan toe zouden mo gen voegen en dat zij dan ook al deze jaren lid van het koor zouden blijven zodat zij vele jongeren tot voorbeeld mochten zijn. „Want al ben je al wat ouder, we willen je beslist nog niet missen op het koor", verzekerde hij. Afgelopen zaterdag kwam „de Stelle" opnieuw in aktie. Ditmaal werd er in zwembad „de Louwert" (Hendrik Ido Ambacht) tegen de Devel (Zwijndrecht) gezwommen. Het was duidelijk merkbaar dat de Stel lendammers nog steeds aangeslagen wa ren door het verlies van twee weken geleden. Ook nu weer moesten de Stellen dammers in het begin een achterstand incasseren. Maar nu lieten ze zich niet direct uit het veld slaan en na 6 van de 21 programma's hadden beide ploegen 30 punten. Natuurlijk dacht „de Stelle" nu door te kunnen drukken. Echter, daarmee hadden ze hun tegenstanders toch wat onderschat. Na 12 programma's stonden ze met beiden 60 punten nog steeds gelijk. Maar verder kwam de Devel niet meer, want bij de Stellendammers was nu toch echt de vlam in de pan geslagen. Onder luide toejuichingen zweepten ze elkaar tot ongekende prestaties op. DeDevelkon dit geweld niet meer bijhouden en werd dan ook totaal weggezwommen. Dat geeft de Stellendammers weer wat zelfvertrouwen voor de volgende wedstrijden in hun druk ke zomerprogramma. De uitslag van deze wedstrijd werd: 1. De Stelle118 punten 2. De Devel92 punten De tweede wedstrijd zal op 15 juni in Stellendam worden gehouden. SINT MAARTENSDUK Eigen kantoor Beter Wonen De Stichting Beter Wonen wordt per 1 ja nuari 1986 zelfstandig en krijgt dan een eigen kantoor. Dit kantoor wordt waar schijnlijk gebouwd aan de gedempte ha ven. De Stichting heeft nu 2250 woningen en jaarlijks komen er 40 tot 50 bij. Beter Wonen heeft momenteel drie eigen mede werkers, daarnaast worden er elf ambte naren van de gemeente Tholen gehuurd. Met die elf is overleg gepleegd om over te gaan naar de woningstichting. Enkele ge ven de voorkeur aan om bij de gemeente te blijven. THOLEN Dertigste jaarvergadering Dames- krans De hervormde Dameskrans Martha hield dinsdagavond in het vereni gingsgebouw De Wingerd haar dertigste jaarvergadering. Na het gezamenlijk zin gen van ps. 150 1 en 3, volgde het openingsgebed en een woord van welkom door de presidente, mevrouw J. v.d. Velde. Bij de Schriftlezing werd men bepaald bij Markus 1443 t/m 52, waarop een medi tatie volgde uit vers 45. Na zingen van ps. 69 4 en afwerking van het huishoudelijk gedeelte werd door Lia Kikkert dia's ver toond van Sri-Lanka. Tot slot van de avond werd er een over zicht gegeven van het 30 jaar bestaan van de vereniging en het zingen van ps. 87 3 en 5. Ds. H. Verheul eindigde deze bijeen komst met dankgebed. Tijdens de pauze werd er gekoUekteerd voor de stichting Woord en Daad, wat 166,50 opbracht. Het bestuur van de jubilerende vereniging bracht dit bedrag op/250,— Op zaterdag 6 april a.s. wordt in de Gereformeerde Kerk van Stellendam een paaswake gehouden. Aanvang 21.30 uur. De Paaswake vormt de verbindende schakel tussen de Goede Vrijdag en de morgen van de Opstanding. De dienst begint ingetogen, want hetgeen wij op Goede Vrijdag gedenken laat ons niet zómaar los! In de duisternis echter breekt het LICHT zich baan: Het LICHT van CHRISTUS! Met deze roep zet de Voorzanggroep in en de gemeente neemt als het ware deze roep over en zingt: Ontwaakt Gij die slaapt en staat óp uit de dood, en Christus zal over U lichten! In de dienst van het Woord worden we bepaald bij de grote daden van God in de schepping der wereld, in de Uittocht uit Egypte, èn bij de rijke beloften uit de profetiën van Jesaja, dat de dode woestijn zal bloeien als een roos. De Schriftlezingen vinden hun climax in het Evangelie van Christus' verrijzenis. Na de prediking gedenken wij onze doop en belijdenis en vouwen wij de handen in onze gebeden. Zwijgt aan het begin van de dienst het orgel, aan het einde klinkt het loflied een jubel die de dienst op Paasmórgen inluidt. Dan worden alle registers opengetrokken: DE HEER IS WAARLIJK OPGESTAAN In deze Paaswake zingt de Voorzanggroep en zal ds. A. J. J. van Noord geassisteerd worden door enkele gemeente-leden. U bent allen hartelijk welkom. Voorleesmoeder" mevr. Hogenboom leest voor uit het sprookjesboek.! Leerlingen en ouders hebben, om de leerkrachten van de openbare lagere Wilhelminaschool en kleuterschool Margriet veel werk te besparen en hen een verrassing te bezorgen, zich ingezet voor de organisatie en de uitvoering van de jaarlijkse feestavond in verenigingsgebouw „de Schakel". Het moet een hele onderneming geweest zijn zonder de vanzelfsprekende hulp van de leerkrachten, maar het was een avond die er zijn mocht, vrijdagavond 29 maart. Leerlingen en ouders hebben samen aan een simpel uitgangspunt „Een kinderhand is gauw gevuld" een bijzondere inhoud gegeven. In de uitvoering van het programma wordt gestalte gegeven aan de groei naar volwassenheid van kleuter tot zesde-klasser, en in het didactisch goed opgebouwde geheel was plaats voor alle leerlingen. Ruim 130 kinderen passeerden de revue in een gezellige, kleurrijke voorstelling, waarvan de leerlingen zichtbaar genoten. Trotse ouders maakten foto's van aandoenlijke en grappige momenten, terwijl achter de schermen koortsachtig moet zijn gewerkt om zo'n groot gezelschap spelers georganiseerd voor het voetlicht te krijgen. Het hoofd van de Wilhelminaschool, de heer Keuker verwoordde het enthousiasme van de stampvolle zaal aan het eind van de avond met te zeggen dat hij het hele gebeuren grandioos vond. „Waar ouders dit kunnen gaat de Wilhelminaschool gouden tijden tegemoefaldus de heer Keuker. De avond werd o.a. bijgewoon door Burgemeester Oversier en zijn echtgenote, die kennelijk waardering hadden voor het ongedwongen optreden van de kinderen. Zoals al vermeld in onze krant van 26 maart zal op 3 april a.s. een voorstelling voor de bejaarden worden gegeven, waarbij opa's en oma's, ooms en tantes hartelijk welkom zijn. De burgemeester zal bij de aanvang van de voorstelling een woordje spreken. Namens de ouderraden van beide scholen zal een kopje koffie worden aangeboden en er zal een verloting worden gehouden, waarvoor een keur van prijzen beschikbaar is. j Over de inhoud van het programma zeggen we verder niets, maar de zorg en de warmte die het hele gebeuren uitstraalt verdient bijzondere belangstelling. VERVOLGVERHAAL door Fenand van den Oever - 42 G.F.CailenbachB.V.—Nijkerk Toen ging Wijnand helemaal staan en in het weinige licht, dat er nog was, zagen ze een vreemde glans in zijn ogen flikkeren. Je roept niet, verstaan. Dacht je, dat ik met een vreemde zónder m'n schip binnen wil komen? Ik besterf het liever hier.... Ouwe, ouwe, riepen Dries en Giel uit. Roeien, gebood hij. Het geluid van de sirene kwam dichtbij. Tien minuten later passeerde schimmig de stomer. Wijnand deed alsof hij niets zag, loodde en herhaalde: Roeien. Dries Storm vloekte, een enkele keer leek het of hij even huilde. Dan mocht Arend-Michiel hem het liefst. Giel van Deventer viel nog eenmaal op zijn knieën in de boot. Zijn gebed was kort en welde op uit een hart, dat ineenkromp van vrees. Hij vroeg om genade en om wind. Het laatste kregen ze. Nog voor middernacht kwam er een zuchtje. Da's de adem van de Almachtige, zei Giel en toen hij de mist op zag trekken, riep hij ontdaan: O, Heere, Gij zijt een toevlucht van geslacht op geslacht.... Roeien, gebood Wijnand. Hij staarde een tijd voor zich uit. Toen zei hij: Ik zie ze.... Ze keken. Wijnand had gelijk. Hij herkende de Zorg en Vlijt aan zijn lichten. Bijna een zicht-weg waren ze van elkaar. De hoorn had hen niet aan kunnen schreeuwen. Ze voeren naar elkaar toe. De mist, onverwacht gekomen, ging onverwacht heen. Dat is het grillige van die nevelbanken rond de zestig, ze tarten iedere be rekening. De laatste krachten spendeerden ze aan de riemen. Ze legden aan. Dries en Giel gingen het eerst aan boord, toen Arend- Michiel, daarna Wijnand. Ze stonden allemaal aan dek en de achterblijvers vertelden, veel zorg over hen gehad te hebben. Dirk de Niet had gedaan wat zij deden: loden en ze waren op deze diepte gebleven. Hier vonden ze elkaar terug. Wijnand zei niets, tegen niemand. Hij keek vreemd schichtig in het rond. Arend-Michiel zag nu, dat ook hij een tik had aan gekregen. Zij waren moe, hij was óp. Raar was de blik in zijn ogen. Toen Piet van der Zwan, die nu, vanwege zijn zere vinger, kok was, gauw met een staretje bruine bonen naar achterin ging, holde Wijnand op hem af Hij haalde de pollepel uit de pot en zette die aan zijn oor. Triomfantelijke schreeuwde hij: Hallo, meneer, hallo, wijf, ik laat m'n schip me zomaar niet ontnemen. Joost Sas komt met Bertus van Embden naar huis. Hij heeft een korrel zout in z'n oog gehad, maar 't is mijn schuld niet, hoor, hallo, hallo, hij drukte de pollepel kramp achtig aan zijn oor. Er werd gelachen aan dek. Dirk de Niet lachte het hardst. Dat kon Arend-Michiel niet verdragen. Hij liep op Wijnand af, nam hem bij de arm en zei: Ouwe, je bent moe, je moet gaan slapen. Hij liet zich leiden, naar het achterin. Arend-Michiel trok hem zijn jas uit en tóen alsof-ie uit een lange vreemde slaap ontwaakte sprak hij snikkend als een kind: Wat heb ik gek gedaan, niet? Arend-Michiel zei: Toe, ouwe, slaap maar eens lekker, we doen allemaal weleens een beetje vreemd. Hij sloeg fel de ogen op: Zul je niet gaan halen voor ik boven ben? Hij beloofde het, hoewel hij niets te beloven had. Toen ging Arend-Michiel naar boven. Hij zei tegen het scheepsvolk: jullie zijn allemaal schoften. Ze zwegen. Op Dirk de Niet na. Nou, nou, hij trapt jou anders ook meer dan ie je aait... Arend-Michiel gaf daar geen antwoord op. Dirk had gelijk. En toch. Hij kon die bespotting van Wijnand door de matrozen niet verdragen. Want Wijnand was groot en zij waren klein. Was het dat wat hem in die man aantrok en afstootte? Een kleine wacht daarna begon het halen. Ze moesten Wijnand tweemaal wekken, maar Dirk dorst zonder hem niet beginnen. Hij stond, wat later, aan dek. Zoals altijd. Hij zei geen woord te veel. Die beug ving hij de laatste ruimte in zijn schip vol. Na het halen vulde hij het journaal op datum in. ....Gaven matroos Joost Sas aan Bertus van Embden over; gewond aan het oog. Korrel zout. Vingen schip vol, hesen, zout verzouten, vol en zoet, de zeilen.... Dankbaar staarde hij voor zich uit. Gode zij dank. Hij schreef d'n heer vóór de reis: Voordat de Zorg en Vlijt tot aan zijn boorden vol is, kom ik niet. Hij is niet eerder gekomen. Hij is vol.... Tijdens het thuiszeilen was hij veel aan dek en spraakzamer dan de gehele reis. Hij schonk iedere morgen een glas voor de man en deelde aan de hondewacht sigaren. Naar Arend-Michiel keek hij niet en hij sprak geen woord tegen hem. Er werd gerekend: allerwegen binnenvallers met halve scheepjes vis en nog midden in de vasten, dat móet een baas-besomming geven. Ze hoop ten niet, ze rekenden. En in die stemming haalden ze de zwachtels van de handen, want het zout kon nu niet meer bijten en legden zij zich in een blij vooruitzicht ter kooi. Op de thuisreis zat Arend-Michiel vaak over de boekjes gebogen. Hij wilde alles er inpompen. Niet omdat hij Wijnand vreesde, maar wat hij wist, kon niemand hem ontnemen. Voor de rest stond zijn besluit vast Tussen Wijnand en hem ging het toch niet. Hij monsterde bij behouwen teelt af Vóór Wijnand be danken kon, kon hij zich bedanken. Dan hield-ie de eer aan z'n eigen. De wind was goed, niet sterk, maar voldoende om gestaag zes knopen te loggen. Twee etmalen ruim hadden ze nodig. Gedurende die twee etmalen was er weer veel praat aan boord, behalve dan tussen de schipper en zijn ouwenjongen. Voor tij en voor de wind zeilden ze de Waterweg op. Het kon niet beter. (wordt vervolgd) l^H^^t^.».^^' ^■4■^■^■^■^■^■'^4■4■4■4■'^'^*4■'^*>^^■^■|^**'*■*'^4■'^'^'^^■***'f*'f■*4■^■'l■'^'^^■'t■'^^^'^^■*'^'^'^'^*'^'^*'^^■>^'^>^'^^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 5