Brillencentruin Keuvelaar M'harnis heeft ook zelf een goeie kijk De Emmabloem-kollekte bestaat 75 jaar Oude Tonge - Grijsoort - zoals het was Eilanden-nieuws fa m ilieberich ten Legbatterijen goed voor consument slecht voor kippen Uitslagen Intermezzo Oud papier en lorren voor de zending Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 2 APRIL 1985 Byzienheid -, of juist verziendheid, noem tegenover dhr. J. Keuvelaar 't spreekwoordelijke kind maar bij de naam en hij zal u vanuit zijn weivoorziene brilcentrum een fraaie bril verstrekken. Géén bril heeft hij echter tegen kortzichtigheid omdat dat euvel met andere middelen bestreden dient te worden. Zelf gaat dhr Keuvelaar er allerminst mank aan, vandaar dat hij begreep dat zijn zaak op Middelharnis' Zandpad na tien jaar een gezichtsvernieuwig nodig had. Donderdagmorgen was het zover dat dat den volke getoond kon worden....! Graag geeft hij toe dat hij in zijn „oude" zaak nog lang niet „te kijk zat", zoals men dat in 't flakkees zo veelbetekenend zeg gen kan, maar wanneer hij rondom keek, naar stadse zaken ook, konstateerde hij dat die zich in een kompetitie met de konkurrentie steeds mooier maken in een pogen zich tenminste daarin te onder scheiden. In Middelharnis gaat dat nog anders toe, 't zijn kwaliteit en service die alle aandacht lö-ijgen maar vooral in een brillencentrum misstaat 't gezegde niet dat daarenboven 't oog óók wel wat wil. Alzo handelde dan ook dhr Keuvelaar op Zandpad zesenvijftig en hoe fraai het daar geworden is! „Fraai", hij geeft het gaarne toe en zeker niet zónder trotsFr aaier nog door de ruim zestig bloemstukken die t.g.v. de herope ning werden ontvangen maar ook wanneer die uitgebloeid zijn zal de pracht van de zaak, met overwegend grijze en blauw grijze tinten, niet minder zijn. Daaren boven wil dhr Keuvelaar best even kwijt dat er in zijn zaak ook goed werk geleverd wordt. Om dat te bereiken heeft brillen centrum Keuvelaar een speciale contact lens-ruimte waar contactlenzen worden aangepast door de specialist van het huis, dhr R. Jansen. Een andere ruimte is de zgn. refractieruimte waar het opmeten van de ogen plaatsvindt om de sterkte van de ogen vast te kunnen stellen. Wie dhr Keuvelaar tot in 't diepst van zijn hart wil krenken moet daar veronderstellen dat hij daarvoor best een computermeting zou kunnen gebruiken zoals meerdere stadse zaken dat doen „Het meisje dat zo'n ding bedient zal best van goeden wille zijn", wil dhr Keu velaar wel geloven, „maar anderzijds weet het kind niets van oogafwijkingen of oogziekten die de optometrist meermalen konstateert." ,,Het kan gewoon niet, zo'n elektronische oogmeting, ook niet om technische redenen", vindt dhr Keuve laar. „Vergeet niet - zegt hij - dat een optometrist met iets héél kostbaars bezig is", en hij doelt daarbij niet op de kostbare apparatuur die hij gebruikt maar op het menselijk oog waaraan de grootst moge lijke zorg dient te worden besteed. Die zorg varieert vanaf de oogmeting tot en met de aflevering van de bril want de glazen, en daarmee de brandpunten, moeten heel nauwkeurig op de goede plaats zitten, omdat anders de bril niet vol doende fiinktioneert en zelfs hoofdpijn tot gevolg heeft. Lenie en Annewien zoeken voor de klant, maar zeker ook mét de klant een passend montuur uit; er wordt een prima samenspel geleverd. Brillencentrum Keuvelaar is waardig bevonden lid te zijn van de landelijke Optometristenvereni- ging. Tien tegen één dat dhr Keuvelaar van de ca 150 leden een van de mooiste -, zo niet de allermooiste zaak heeft! Fijn is dat, voor hem, voor de klanten en voor het winkelcentrum „D'n Diek". In 1910 werd in ons land de eerste landelijke Emmabloem-kollekte gehou den ter bestrijding van de tuberculose. Tbc was in die jaren een gevreesde volks ziekte, waaraan duizenden mensen per jaar stierven. de kollekte dankt haar naam aan Konin gin-Moeder Emma, de moeder van Ko ningin Wilhelmina, die beschermvrouwe van de tbc-bestrijding was. De Emma bloem-kollekte is de oudste landelijke kollekte in Nederland. Nog tot het eind van de jaren vijftig was tuberculose een veel voorkomende en gevreesde ziekte. Nagenoeg de enige be strijdingsmiddelen waren rust, frisse lucht en goede voeding. Daarom waren er over al in ons land sanatoria en kuurhuizen. Eind jaren vijftig werden afdoende ge neesmiddelen tegen de ziekte ontdekt en daarna verloor tbc het gevaarlijke en be dreigende karakter. „Explosies" Al is tbc niet meer „volksvijand num mer één", zoals vroeger, toch worden elk jaar in ons land nog zo'n 1500 mensen besmet. Regelmatig leest men in de krant, dat een „explosie" ergens heeft plaats gevonden. Er blijken dan verschillende mensen uit dezelfde omgeving besmet te zijn. Vaak zijn dat jongeren of buiten landse arbeiders. Omdat de ziekte in hoge mate besmettelijk is, worden na het ont dekken van iemand die de ziekte heeft, de mensen uit zijn omgeving (school, disco, werkkring, familie, vrienden, etc.) onder zocht. Waakzaamheid blijft geboden, want het risico van tuberculose blijft bestaan en het lijkt er zelfs op, dat het aantal ziekte gevallen in de laatste jaren weer enigszins toeneemt. „Derde Wereld" In de ontwikkelingslanden is tuberculose nog een ware gesel. Meer dan 20 miljoen mensen lijden aan de ziekte en daarvan sterven er elk jaar enkele miljoenen. Dat is in feite onnodig, omdat tbc met genees middelen betrekkelijk eenvoudig te ge nezen is. Het geld voor de aanschaf van die medicijnen ontbreekt echter meestal. Daarom gaat een belangrijk deel van de kollektegelden sinds enkele jaren naarbe- strijdingsprojekten in ontwikkelingslan den als Malawi, Indonesië, de Antillen. In de week van 8-14 april a.s. wordt er weer gekoUekteerd voor de Emmabloem. Het kan zijn, dat er een kollektant of kol- lektrice bij u aan de deur komt. Het is ook mogelijk, dat u een acceptgirokaart in uw brievenbus vindt. Steun dan de oudste kollekte van Neder land, voor een doel, dat in de wereld nog steeds erg belangrijk is. Geef de 75-jarige Emmabloem-kollekte een jubileumcadeautje voor de tbc-pa- tiënte van alle gezindten in Nederland en in de ontwikkelingslanden. Mocht u de kollekte of de acceptgiro kaart missen: u kunt uw gift overmaken op postrekening 116.000, ten name van Stichting De Emmabloem, Den Haag. Dat kan ook via uw bank. Op woensdag 10 april kunt u op TV na het journaal van 8 uur een kort Socutera- filmpje zien over de geschiedenis van de Emmabloem-kollekte en de tbc-bestrij ding. is het blad voor uw THOLEN GevangenisstrafH. H. uit Tholen kreeg 12 maanden cel, waarvan 3 voor waardelijk voor het stelen en doorver kopen van kleurentelevisies. M. P. kreeg 9 maanden, waarvan drie voorwaardelijk voor haar hulp. J. R. kreeg 12 maanden, waarvan 8 voorwaardelijk voor het door verkopen en C. N. 200,boete. Het vernieuwde bijzonder smaakvolle interieur. Protest tegen hoog havengeld De firma Gebrs. Kik te Bruinisse, heeft twee van haar drie mosselkotters buiten de haven voor anker gelegd, mede om daar mee te protesteren tegen de veel te hoge havengelden, die door de gemeente vorig jaar met 60% werden verhoogd. Ander zijds natuurlijk om de exploitatierekening van het bedrijf gunstig te beïnvloeden. Voor de gemeente gaan op deze manier de baten die men op het oog had, verloren en het is te hopen dat niet meerderen het voorbeeld van genoemde firma zullen vol gen. De schepen liggen in de hoek die gevormd wordt door de Grevelingendam enerzijds en de dam van de gemeente- haven anderzijds, dus buiten het vaar water, rustig en veilig. THOLEN Woonerven De Pr. Christina- en de Pr. Margrietstraat worden binnenkort als woonerf ingericht. Er komt klinkerbe strating op gelijk niveau met aan de einden een doorlopend trottoir. EG-deskundigen op het gebied van dier geneeskunde zijn van mening dat kippen in legbatterijen 12,5% meer ruimte zou moeten worden toegewezen. In het ver leden zijn reeds gevallen bekend van kip pen die tot kaïmibalisme vervielen als gevolg van gebrek aan ruimte. Van de ongeveer 290 miljoen kippen die de Gemeenschap telt leeft zo'n 240 mil joen in legbatterijen waar elke kip over zo'n 400 vierkante centimeter beschikt. Volgens de Europese Commissie zou elke kip over ten minste 450 vierkante centimeter moeten kunnen beschikken. Deskundigen zijn nu bezig na te gaan op welke wijze de batterijen verbeterd kun nen worden zodat de dieren een meer „kipwaardig" bestaan kunnen leiden zon der dat dit ten koste gaat van de doel matigheid. Tot nu toe voelden de landbouwmi nisters van de Europese Gemeenschap er niets voor Europese reglementen goed te keuren inzake de minimale afmetingen van batterijen omdat extra ruimte ook zou betekenen dat de kosten met 12,5% zou den stijgen voor de bouw, het materiaal en de grond van de batterijen waardoor de meerkosten per kip op 1,3 ECU zouden neerkomen. (3,27 gulden/58 BF). Momenteel bestaan er alleen in Dene marken, Frankrijk en Nederland voor schriften ten aanzien van de minimum af metingen van de kippehokken. Dene marken biedt de beste levensvoorwaarden voor kippen met tussen de 600 en 900 vierkante centimeter per kip. Nederland schrijft minimaal 425 vierkante centi meter voor en Frankrijk 400 vierkante centimeter. In andere Lid-Staten mogen de pluim veehouders zelf bepalen of ze zich aan de voorgestelde afmetingen willen houden rekening houdend met de afmeting en het gewicht van de kippen. In België, Luxem burg en Ierland is tussen de 400 en 450 vierkante centimeter toegestaan. In de Bondsrepubliek Duitsland en het Ver enigd Koninkrijk is dit tussen de 420 en 450 vierkante centimeter. In Italië wordt een minimum van 400 vierkante centi meter aanbevolen. Voor Griekenland wa ren geen gegevens beschikbaar. EG deskundigen zijn er zich van bewust dat een humaner systeem zeker wenselijk is maar stellen daartegenover dat dit tot hogere eierprijzen zou leiden. Het bat terijsysteem heeft zich in de loop der tijd ontwikkeld tot de meest efficiënte produk- tiemethode waarbij echter volgens hen meer aan de consument dan aan de kip werd gedacht. MIDDELHARNIS Heren 1 van volleybalvereniging Inter mezzo, dat al gedegradeerd is, is er tegen middermiotor MVC niet in geslaagd om een punt mee naar Middelharnis te nemen. De Üiuiswedstrijd leverde heren 1 nog een punt op doordat MVC slechts met 2-3 won. Die wedstrijd was voor Heren 1 een van de beste wedstrijden van het seizoen, zodat de hoop op een punt wel enigszins gerechtvaardigd was. In Maassluis was MVC duidelijk de sterkste en won met 3- 0. De gasten konden 3 sets lang wel goed tegengas geven aan de statisch verdedi gende thuisploeg. De aanvalskracht van MVC gaf uiteindelijk de doorslag, zodat een hard werkend Intermezzo toch nog met een 3-0 (15-9, 16-14, 15-11) neder laag de kleedkamer in moest Heren 1 komt volgend jaar uit in de Ie klasse van District 17. Heren 2 dat de laatste weken nog wel eens wat punten bij elkaar wist te sprok kelen verloor nu kansloos met 3-0 van Geervliet, dat hoog op de ranglijst staat. Heren 2 is nu zo goed als zeker gedegra- deert. In Geervliet kon Heren 2 slechts zelden een passend antwoord geven op de aanvallen van de thuisclub. De setstan den: 15-7, 15-9, 15-12 laten dat ook duidelijk zien. In tegenstelling tot wat eerder werd ver meld degradeerde dames 3 niet uit de 3e klasse D, daar alleen de nummers 11 en 12 degraderen. In de poule van Dames 3 speelt slechts 1 team zodat degradatie onmogelijk is. Dames 4 boekte zaterdagavond in Ro zenburg een 0-3 overwinning op Vovero 4. De dames stijgen daarmee naar een 4e plaats op de ranglijst. Ook dames 5 boekte een 0-3 overwinning in Rozenburg en wel op Vovero 5. Dames 5 bezet ook een goede 4e positie in hun poule. Bij de jeugd won jongens BI in een leuke wedstrijd met 0-3 van Vovero 2. De set standen waren: 12-15, 10-15 en 5-15. POORTVLIET Felle brand Woensdagavond heeft er een felle brand gewoed in de woning en winkel van electriciteitsbedrijf Visser op de Markt. De gehele bovenverdieping werd verwoest en het benedengedeelte met de belendende woningen kregen veel waterschade. De brandweerkorpsen uit Sint Maartensdijk en Tholen waren na drie uren blussen de brand meester. De omvang van de schade is nog niet bekend. OUD VOSSEMEER Gestolen auto terug De vorige week bij loonbedrijf Van de Klundert gestolen personenauto werd deze week in Maden (N.B.) terug gevonden. THOLEN Werkloosheid gedaald Eind ja nuari waren er bij het Arbeidsbureau Tholen 726 werkzoekende mannen in geschreven. Eind februari waren er 672 ingeschreven. Bij de vrouwen waren cij fers resp. 251 en 236. De werkloosheid is dus iets gedaald. Zaterdag 13 april sluit Intermezzo de competitie af met een thuisdatum van 14.00 tot 22.00 uur. Uitslagen: MVC - Heren 1 3-0 Geervliet - Heren 23-0 Mevo'80 3 - Heren 30-3 Pollux 2 - Heren 43-0 Vovero 2 - Jongens BI0-3 Kangoeroes - Jongens B2.3-0 Drieslag - Jongens D2-1 Radius - Dames 13-0 MVC 2 - Dames 23-0 Kangoeroes 4 - Dames 33-0 Vovero 4 - Dames 40-3 Vovero 5 - Dames 50-3 Vovero 2 - Meisjes Al 1-3 Vovero - Meisjes A23-0 Hollemare - Meisjes C0-3 OUDDORP Op D.V. zaterdag 6 april hopen wij weer uw oud papier en lorren op te halen, en tevens de kleding die u op wilt ruimen met de schoonmaak. Zet alles wat u hebt opgespaard, vóór half negen aan de weg, graag goed verpakt. Wilt u er even een kaartje aan doen „Kleding" of „Lorren". Wie wil ons a.s. zaterdag weer helpen? Wij vertrekken om half negen van de Duinkerkerweg 6. Opbrengst deze maand: Oud papier2002,00 Lorren250,00 Giften190,20 Totaal2442,20 Oude Stand4177,31 Nieuwe stand6619,51 Gevers, spaarders en ophalers, hartelijk dank voor het prachtige bedrag deze maand dat wij samen hebben bijeenge bracht voor het zendingswerk. De zendingscommissie TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 M \Z3 DD THOLEN Rommelmarkt Op zaterdag 11 mei a.s. wordt er in Tholen weer Rommel markt gehouden. Op zaterdag 30 maart werden er huis aan huis spullen opgehaald en zaterdag 20 april weer. Boekbespreking: Heb er maar geen enkele zorg over dat rustend dokter J. L. Braber te Dreischor enig gebrek aan interes sante bezigheden zou hebben! Het verschijnen van zijn jongste penne- vrucht „Oude Tonge, Grijsoort, zo als het was", geeft daar duidelijk blijk van. Aan 't boekwerkje, stevig gebonden, voorzien van prachtige foto's en 94 pagina's dik is te zien dat hét met veel ambitie is samen gesteld. Voor 30,(incl. porto kosten) is het te bestellen bij Uit geverij Steengracht, Ring 15 te Dreischor, gironr. 1332000. Wanneer dokter Braber een stuk ge schiedenis weergeeft levert hij geen half werk, dat moge van hem bekend zijn. Het boekje begint dan ook met een getrouwe weergave van een stukje van de oudste geschiedenis, kompleet met een opsom ming van de pastoors die de Oude Tongse parochie hebben gediend, een kijkje in de voor-reformatorische periode en een be schrijving van de omstandigheden waar onder ook in Oude Tonge de reformatie gestalte kreeg. In 1574 kwam er de eerste predikant Johaimes Horstius, die vermoedelijk voor heen Rooms priester was geweest en toen als abt Horst door het leven ging. Dat alles ter inleiding van het gedeelte dat rijkelijk van illustraties is voorzien waarvan dok ter Braber er vele ingebruik kreeg van dhr. A. M. Remus uit Zevenbergen. In het voorwoord spreekt dhr. Braber de hoop uit dat de in het boekje vervatte geschiedenis, met zijn volkshumor een goed onthaal zal vinden bij de autochtonen, de migranten, de emigranten en de grote categorie im portbewoners. 't Zijn werkelijk heel fraaie foto's en ansichten die het boekje sieren. Te be ginnen met haven en Kaai waar het hart van Oude Tonge zo lang heftig heeft geklopt want daar concentreerde zich het handelsgebeuren en daar kwamen de sche pen die de landbouwprodukten afvoerden. De gefotografeerde schepen en personen worden met name genoemd en de ouderen In 1952 bracht de Comm. der Koningin Mr. Klaasse Sz. een werkbezoek aan Oude Tonge waarbij hij ook aandacht had voor de bejaarden op het bejaardenbankje voor het gemeentehuis. zullen best nog herinneringen hebben aan de „Geertruida Elisabeth" van schipper Jan Pulleman en de „Mathilde" van Arie de Korte Wzn. Een van de foto's werd genomen in de „peetijd" toen de suiker bieten nog per schip werden vervoerd. Foto's voorts uit de mobilisatie en een heel unieke van de opening van de nieuwe keersluis op 3 september 1917 waarbij het hele gezelschap op de nog droge vloer van de sluis „geportretteerd" werd. Hoe kon het anders dat ook aandacht wordt besteed aan de ramp van 1953 die in Oude Tonge zoveel slachtoffers kostte. Schrijnende foto's zijn er van de aan gerichte schade, van het weghalen van verdronken dieren door militairen en van het massagraf waarin de verdronken in woners werden begraven. Voorts biedt het boekje een keur van prachtige foto's van schoolklassen en van Verenigingen zoals de gemengde Zang vereniging „Excelsior", een van de „Vrij willige Landstorm" en van de dansclub die zich sierde met de naam „Gezelligheid kent geen tijd". Aan de hand van vele ansichten kan men een wandeling door het dorp van 't begin van deze eeuw maken, de Voorstraat, de Molendijk, de Oostdijk en de Stoofstraat, de Kerkring niet te vergeten met een drink plaats voor de vijf paarden van Koos van Trui. Mooie foto's ook van de RK Kerk en de Herv. Kerk. Een foto ook van het Joodse echtpaar de Winter van welk 9 kinderen slachtoffer werden van het Hitler- regime. We zouden de opsomming nog met een veelheid kunnen vervolgen want dhr. Braber lijkt geen aspect van het dagelijks leven te hebben overgeslagen, ook niet uit de meer recente geschiedenis, zoals de opening van het zwembad in 1963, de huldiging van wielrenner Jantje Pieterse in 1963, een foto van de laatste vergadering van de Oude Tongse ge meenteraad d.d. dec. 1965 en de opening van het Verzorgingshuis „Ebbe en Vloed" in 1971In het onderschrift waarbij mevr. v.d. Harst, echtgenote van de burge meester abusievelijk voor de directrice mevr. Visser wordt aangezien. Een prachtige aanvulling voor elke Oude Tongse boekenkast en die van zoveel anderen die in enige relatie staan met „Ouwe Tonge"! Een kijkje op de haven aan het begin van deze eeuw.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 2