EIÜVI1DEI1-I1IEUWS BOVAG-bedrijven massaal in aktie tegen de beunhazerij Ansichtkaarten-aktie goed Overdenking uit de Heilige Schrift Het is volbracht' Zwijgen voor Vrede Jongerenpaasappel 6 april Begrafenisonderneming „VOORZORG" Rampenplan scheepvaart Bijeenkomst CPB „Goeree" nu Uitslagen Damvereniging „Denk en Zet" 2e Blad VRUDAG 29 MAART 1985 No. 5383 Volgende week start de BOVAG een massale aktie tegen de beun hazerij. In nauwe samenwerking met de BOVAG-leden zullen zo veel mogelijk alle de BOVAG-be drijven oneerlijk beconcurrerende beunhazen worden opgespoord en worden doorgegeven aan de daar toe aangewezen instanties, zoals de Economische Controle Dienst, de Gemeenschappelijke Administra tie Kantoren en de fiscale opspo ringsdiensten. De BOVAG is de oneerlijke concur rentie, die de beunhazen het reguliere bedrijfsleven aandoen, meer dan beu. Het opsporings- en vervolgingsbeleid van de overheid zet tot dusver te weinig zoden aan de dijk. De in de BOVAG georgani seerde bedrijven klagen steen en been over de schade die ze door de beunhazerij lijden. Alleen al de personenautobedrijven in ons land derven ruim 6,3 miljoen arbeids uren per jaar ten gevolge van de beun hazerij. Samen met de gemiste omzet aan onderdelen en accessoires maakt dat zo'h 652,6 miljoen gulden aan gemiste omzet. Door de beunhazerij worden aan de per sonenautobedrijven zo'n 5500 reguhere arbeidsplaatsen onttrokken. Of, met het oog op de huidige jeugdwerldoosheid: 11000 deeltijdbanen voor jongeren. Ook de overheid lijdt grote schade door de beunhazerij. De Nederlandse schatkist derft ten gevolge van de beunhazerij in de perso'nenautosector bijna 223 miljoen gul den. De BOVAG begint in een van de noor delijke provincies met de beunhaasjacht. Met de regelmaat van de klok zullen daar nieuwe gebieden aan worden toegevoegd. Begonnen wordt met het opsporen van beunhazen in de personenautosector. Daarna volgen tweewielerbeunhazen. Een einddatum van de aktie is nog niet gepland. De BOVAG is van plan er mee door te gaan net zo lang als de aktie rendement oplevert. En dat zo'n aktie werkt staat volgens de BOVAG nu al vrijwel vast. Bij een onlangs gehouden proef aktie in Twente werden in twee maanden tijd 292 beunhazen gesignaleerd. Daarvan zijn er direkt al 65 gestopt. En 158 werden er bij de Economische Controledienst gemeld. Om het niet alleen bij het helpen van de overheid bij het opsporen van beunhazen te laten, heeft de BOVAG ook een infor matiebulletin samengesteld, getiteld: De BOVAG, de BV Nederiand en de beden kelijke bezigheden van de beunhaas. Gratis op te vragen voor een ieder die daarvoor belangstelling heeft. De BOVAG hoopt dat vooral volksver tegenwoordiging, overheid en beleidsbe- slissers van de inhoud kermis zullen ne men. Want beunhazerij is volgens de BOVAG een volledig rotte plek in ons maatschappelijk bestel die zo diep moge lijk moet worden uitgesneden. Chr. S.G. voor HAVO en MAVO „Prins Maurits" te Middelharnis Chr. MAVO „Het Spectrum" te Stellendam De leerlingen van de Chr. S.G. „Prins Maurits" en de Chr. Mavo „Het Spectrum" hopen vanaf vrijdag 29 maart bij u langs te komen met ansicht kaarten van boerderijen op Goeree-Overflakkee, getekend door Hans Dolie- slager uit Goedereede. Prijs per pakje 5,(6 verschillende boerderijen in één pakje). De scholen hebben kinderen geadopteerd uit o.a. India, Guatemala en Haïti. De leerlingen willen door deze kaartverkoop „hun" kinderen van de nodige levensbehoeften voorzien, zodat ook de naaste veraf voedsel en kleding krijgt en hen tevens het Evangelie verkondigd wordt. Wij wekken u daarom op zo'n pakje kaarten te kopen om zo ook üw bijdrage te leveren aan het lenigen van de nood van deze kinderen. Mochten ze niet bij u aan de deur komen en u wilt toch deze ansichtkaarten in uw bezit hebben, belt u dan één van beide scholen: Chr. S.G. „Prins Maurits", Middelharnis, tel. 01870 - 2745 Chr. Mavo „Het Spectrum", Stellendam, tel. 01879 - 1356 en u krijgt de ansichtkaarten thuis bezorgd. te, THOLEN Naar aanleiding van de aanvaring in het Schelde-Rijnkanaal op zaterdag 9 maart werd in de gemeenteraad van Tholen de scheepvaart in het kanaal besproken. Er kwamen vragen naar voren zoals „waar om gebeuren er zoveel ongelukken in het Schelde-Rijnkanaal?" Soms gebeuren er zeven aanvaringen per week. Men wil dan ook wel een nader onderzoek. Over de aanvaring op 9 maart tussen de tankers Golgotha en Flandria ongeveer 300 meter ten noorden van de Thoolse brug werden verschillende vragen gesteld. De Flandria geraakte lek en verloor ongeveer 100 ton styreen. In eerste in stantie meende men dat de aanvaring gebeurde op grondgebied van Noord Bra bant en werd de brandweren van Bergen op Zoom en Halsteren opgeroepen. Later bleek de plaats van aanvaring te liggen op Thools grondgebied, zodat de brandweer van Tholen werd opgeroepen. De lading van het lekke schip werd overgepompt in een door de Waterstaat gecharterde tan ker die in de haven van Tholen lag. Door de stroming van eb en vloed was de 100 ton styreen over het water verspreid en de meetwaarde minder dan 1. De Macwaarde P.P.M. 100 is vrij hoog, waar men volgens internationale normen nog kan werken. Styreen is explosief en vlamt bij 31 graden. Gelukkig was het die dag koud weer maar het kon toch gevaar op leveren voor de volksgezondheid. Door de draaiende schroeven kwam het styreen in beweging en veroorzaakte een stank, die tot kilometers ver in de omtrek was te ruiken en kregen verschillende mensen last van kriebelende hoest, prikkende ogen en misselijkheid. Hoewel er verder geen gevaar bij was werd burgemeester Bae- rends toch verweten de situatie en oorzaak van de stank niet aan de bevolking bekend heeft gemaakt. Burgemeester Vogel van Sint Philipsland deed dat wel en liet een geluidswagen rondgaan. In de gemeenteraad was men er over eens dat er nog steeds geen rampenplan voor het Schelde-Rijnkanaal is. Het plan van de gemeente Tholen is nog steeds niet goedgekeurd door de provincie. De zware verantwoordelijkheid moet weer eens on der de aandacht worden gebracht geschat wordt, dat er ongeveer 170.000 schepen per jaar door het kanaal gaan is het dringend nodig dat er een rampenplan komt. 5» (Johannes 1930b) In onze taal drie woorden. In de taal waarin het Nieuwe Testament geschreven is één woord. Maar welk een woord! Dit woord is een machtig, een alles omvattend woord. „Het is volbracht" dat is: het is uit' Het is gedaan! Het is voleindigd.... tot zijn doel gebracht! HET is volbracht. Maar wat is er nu volbracht? Wel, volbracht is het grote werk waarvan Christus sprak in het hoge priesterlijk gebed: „Ik heb voleindigd het werk, dat Gij Mij gegeven hebt om te doen". Hij heeft de last voldragen, Hem, naar het welbehagen van de Vader op gelegd, en door Hem als de Zoon vrij willig op zich genomen. In dit: „Het is volbracht" ligt alles op gesloten. Het lijden is uit, de profetie is vervuld, Gods werk is af, Hier, op Gol gotha, klinkt de overwinningsroep van de uitgeworpen koning, die nochtans Koning is. De mensen die daar stonden op de heuvel, hebben allen gedacht aan mislukking. Priesters en Schriftgeleerden, Kajafas en Pilatus, Heidenen en Joden, spotters en discipelen hebben allen Zijn leven en Zijn werk gezien als niet af. De vijanden heb ben er zich in verheugd, die Hem volgden zijn er diep door verslagen, maar allen hebben het gezien als een mislukking. „Wij hoopten, dat Hij was Degene, Die Israël verlossen zou", maar die hoop is de bodem ingeslagen.... Hij is ondergegaan en zijn werk met Hem. En toch.... niet van mislukking spreekt Jezus, maar van voleinding. Zijn werk is af. Het grote doel is bereikt. „Het is volbracht!" Dit volbracht van Golgotha leidt onze gedachten naar een ander: „Volbracht". Het voert ons tot het volbracht der schep ping. Toen hemel en aarde uit de hand van God voortkwamen, zag God in welgevallen op al Zijn werk neer, want „ziet, het was zeer goed". Dat was het goede begin. Maar toen kwam de zonde. De mens viel van zijn God af Hij verliet God zijn Schepper. Toen daalde Gods vloek over deze aarde, over deze wereld stortte zich een stroom van jammer uit. Gods werk dreigde verwoest te worden.... satan scheen overwinnaar. Maar neen.... niet satan.... God trium- feert! Eer de bergen geboren waren en eer de mens viel, lag Zijn verlossingsplan klaar. Gehoorzaam aan Zijn Vader is Christus gewillig, om de Raad Gods uit te voeren. „Ik heb lust, o, mijn God om Uw welbehagen te doen; en Uw wet is in het midden mijns ingewands" (psalm 40) Hij zal Gods Raad volvoeren in volstrekte gehoorzaamheid; volvoeren in zijn vol doen aan het recht van God. Volvoeren in het dragen van schuld en straf... in lijden en sterven. En op Golgotha komt Hij aan het eind en dan jubelt het over de kruis- heuvel als de kreet van overwinning: „Het is volbracht! „Neen het is niet mislukt, want juist op C alvariëns top is Hij door het kruis Overwinnaar en van dat kruis klinkt het woord, zoals de wereld het nimmer gehoord heeft: „Het is volbracht!" Volbracht is alle werk Hem door de Vader opgedragen. Volbracht is Zijn profetische bediening. Zijn priesterlijke arbeid. Zijn Koninklijk werk. Als de grote Wets- volbrenger heeft Hij Gods Wet volkomen gehouden. Aan het recht van God is volkomen genoeg gedaan. Volbracht is die „ene offerande, met welke Hij in eeuwig heid volmaakt heeft degenen die geheiligd worden". Het is dat eenmalige, dat volle, dat voltooide zoenoffer, waarvan de apos tel schrijft: „in welke wij hebben de ver lossing door Zijn bloed, namelijk de ver geving der misdaden". En op een andere plaats: „Christus heeft ons verlost van de vloek der Wet, een vloek geworden zijnde voor ons". Aan deze verlossing, aan dit zoenwerk is niets meer toe te voegen. Dit ene werk van Christus maakt overbodig alle offers naar de wet van Mozes ge bracht. De Oud-Testamentische offer dieren konden wel de verlossing afbeelden, maar de verlossing brengen konden ze niet. Maar nu heeft Christus als de vol maakte Hogepriester een volmaakt offer gebracht. Er is nu niets meer overgebleven om te doen. In het sterven van Jezus en straks in Zijn opstanding krijgt de her schepping haar volle beslag. Rijk Evangelie voor allen, die het hart grondig verstaan dat al onze offers geen waarde hebben en dat een zondaar alleen door het werk van de Borg en Zaligmaker, uit louter genade kan worden behouden. Ja, looft God: het is volbracht. Christus heeft als de Middelaar een volkomen werk verricht, zodat wie in Hem gelooft, mag roemen: „de straf, die ons de vrede aan brengt, was op Hem en door zijne strie men is ons genezing geworden". Hier wordt de rust geschonken aan alle vermoeiden en belasten, die met alle eigen werk aan het eind kwamen. Hoe is er vaak een oprichten van het ver broken werkverbond. Een behouden wil len worden door eigen werk, om daar van te kunnen zeggen: het is volbracht. We stellen conditie's die God Zelf niet stelt: wij moeten eerst anders worden.... beter.... heiliger. We doen of wij nog iets moeten volbrengen. Maar deze weg van werken is afgesloten! Wat offer is het, dat wij zouden willen brengen? Wat zal de mens geven tot lossing van zijn ziel? Neen.... het moet nog niet volbracht wor den.... maar 't is volbracht' Hier is niets meer te betalen, hier behoeft niets meer te worden goed gemaakt. Christus lijden en sterven is genoegzaam om al uw zonden weg te nemen. Het volbrachte werk van Christus, het is de enige troost, de enige grond der hoop, de enige roem in leven en- in sterven. „O, alle gij dorstigen komt tot de wateren!" Gij die door Gods Geest ontdekt aan uw zonden, de ware droefheid naar God kent, zie af van alle eigen werk en ga in tot Zijn volbracht werk. Er is alleen vastheid en zekerheid, door in nood en dood u vast te klemmen aan de Heere Jezus Christus. Zoek zekerheid voor de eeuwigheid daar in, dat Hij gezegd heeft: „Het is vol bracht". Hij wil en zal het werk zijner handen tot eer en heerlijkheid van God de Vader ook voor u voleinden. Dat alleen geeft rust en vrede voor het hart. „Het is volbracht". Ook voor u? Hebt gij reeds door genade geleerd uzelf te ver oordelen? Is er bij u droefheid en berouw vanwege uw zonden? Bedenk het.... het is alleen volbracht voor zulken, die geen weg weten met zichzelf; volbracht alleen voor degene, die in Zijn volbracht werk hun behoud zoeken. Het is volbracht voor allen, die in het geloof op het offer van Christus de hand mogen leggen. De deur der genade staat hier wijd open!! Wie buiten blijft geve daarvan niet God de schuld, noch het werk van Christus, maar zoeke de schuld bij zichzelf, door in on achtzaamheid aan dit Offer voorbij te gaan. En: indien wij op zo grote zaligheid geen acht geven, zo blijft er geen slachtoffer meer over voor de zonde. „Het is volbracht". Ook voor u? Dan kunt ge instemmen met het lied: Nu jaagt de dood geen vrees meer aan. Want alles, alles is voldaan. Wie in 't geloof op Jezus ziet, Die vreest voor dood en helle niet". B. H.H. Voor de Vredeswerkgroep Goeree Over- flakkee bereikte ons het verzoek om onze lezers erop te wijzen, dat er ook op déze laatste vrijdag van de maand gelegenheid is om een half uur te zwijgen als signaal van onze bezorgdheid over de wereld vrede. Tijd? 7 uur 's avonds. Plaats? D'n Diek, ter hoogte van modehuis Buysse. De Christelijke Plattelandsvrouwen Bond afdeling „Goeree" hoopt dinsdag 2 april haar volgende bijeenkomst te hou den, 's avonds om 8 uur in „de huis houdschool". Zr. Brigittine uit Maassluis behandelt het onderwerp: „De zin van het religieuze leven in de moderne tijd". De bijeenkomst had al in januari gehouden zullen worden maar moest toen i.v.m. de weersomstandigheden worden uitgesteld. MIDDELHARNIS Ben je 16 jaar of ouder komt dan op zaterdag 6 april naar de Hoeksteen in Middelharnis. We willen daar een bijeen komst houden rond het thema Pasen. Programma: 14.30 - 15.00 uur ontvangst 15.00 uur opening. 15.30 uur diaklankbeeld Israëlisch Pasen. 16.30 uur declamatorium. 18.00 uur broodmaaltijd 19.30 uur ds. M. van Campen, 21.30 uur sluiting. Kom jij ook? Neem je vrienden en vrien dinnen mee. Opgave t/m 1 april bij Peter Pille, Lijsterbesweg 67, Middelharnis. Tel. 01870-2970. Ter bestrijdinga van de kosten wordt er een kollekte gehouden. Tot ziens op 6 april. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 QJ3 Uitslagen Damvereniging „Denk en Zet" Sommelsdijk/Middelhamis d.d. 25 maart 1985. Afdeling I H. Verolme - K. Vis0-2 A. Knape - I. Mackloet2-0 P. Leroy - J. van Hoorn1-1 C. Spee - H. Koese0-2 H. Verolme - J. van Hoorn1-1 Afdeling II J. Verbiest - A. Verolme1-1 C. Polder - S. Hoogzand1-1 F. Noordijk - I. Koese1-1 M. Klink - W. Vroegindeweij2-0 Afdeling III H. van Hoorn - A. Krijgsman-----1-1 M. van Lente - J. Kamp0-2 J. HoUeman - N. Kievit1-1 Afdeling IV L. Kievit - L. de Rooij2-0 J. Gebuis - C. v.d. Groef0-2 J. Groenendijk - L. de Rooij2-0 R. Jacobs - J. de Rooij2-0 J. v.d. Kooij - P. Verhage2-0 G. Zaaijer - M. Breeman1-1 VERVOLGVERHAAL door Fenand van den Oever - 41 - G.F.CallenbachB.V. Nijkerk En bovendien waren ze in spanning over de afloop van dit nieuwe avontuur. Wijnand zat achterop. Halverwege hoorden ze ineens de hoorn van de Zorg en Vlijt Alle vier keken ze om. Mist! Ze schrokken. Daar, ver weg in de nevelen, lag hun schip, schimmig zagen ze het nog slechts. De hoorn riep: kom terug, kom terug. Ja, ze kwamen. Onheilspellend gleed de mistbank aan. Dat werd een kwaaie torn. Want mist is altijd een zuur ding op zee, zeker tegen de zestig aan. Wijnand gebood de Steven te wenden en terug te varen. Roeien! Zélf pakte hij een spaan. Om^stig werden ze. Van stormen en orkanen waren ze niet zo bang als van die schielijk opkomende mistbanken. En deze waterplas was zo ontzettend groot Driften en stromen namen dit notedopje op hun schouders en alleen God wist waar heen ze hen voerden. Roeien, vuurde Wijnand aan. Ze zouden wel. Ze trokken aan de riemen met man en macht Het zweet siepelde omlaag, hun kleren werden bepereld en de damp daalde dieper. Aan hun snorren hingen droppels, dof en ijl. Ze roeiden, ze keken om, daar moest de Zorg en Vlijt liggen. Ze zagen de sloep niet meer. Ze raakten steeds verder uit elkaar. Soms drong van ver weg een dof gegrom door. Dat moest de misthoorn van de 38 zijn. Maar het was zo ver. Ze verloren het. Sluipend kwam de mist op hen af De wereld werd klein. De vrees nam toe. Waar waas de Zorg en Vlijt, waar waren zij? Het getoeter van de misthoorn was verstomd. Ze dobberden in een klein schuitje in een klamme kille ruimte, die wel een stukje oneindigheid leek. Ze wisten niet of ze naar bak- of stuurboord voeren, of ze naderden of verder van elkaar afraakten. Eén ding wisten ze wel: de hoorn van de 38 was niet meer te horen, zover waren ze zéker van elkaar verwijderd. Nu kon alleen de diepte en de breedte elkaar doen terugvinden. Dries en Giel keken ver bolgen naar Wijnand. Hij was de schuld van alle ellende. Die gekke dingen ook van hem. Affïjn. Dries zei: 't Is wat om hier om te komen voor het kapitaal.... Daar gaf Wijnand geen antwoord op: Ze voeren een eindje verder, waarheen en dat was het benauwende wisten ze niet Wijnand diepte wel, maar dat was dan ook, alles. Het werd Giel van Deventer te erg. Hij sprak: Mensen, mensen, laten we ons nu toch aan de genadige God overgeven. Wijnand beval: Roeien. Ja, ja, wou Giel verder gaan. Watja, ja, de vogeltjes krijgen ook het eten van onze lieve Heer, maar ze moeten ervoor vliegen. Roeien.... Ouwe, ouwe, stiet Giel uit en hij viel, doodsbang, midden in de sloep op z'n knieën neer: O, Heere God, wil mij, ellendig mens, de grootste van alle zondaren, genadig zijn. Wijnand liet, terwijl hij de riemen even overgaf, de baaklijn met het dieplood zakken en mat het aantal vamen. Hij wist waar de Zorg en Vlijt moest zijn en zei: Roeien, we zitten in de goeie koers. Het gaf een beetje moed. Ze waren misschien een zicht van elkaar verwijderd. Maar de diepte van de Zorg en Vlijt was hun diepte. Toen nam Wijnand, zekerheidshalve, de spaan weer over. Arend-Michiel zat naast hem. Ze spraken geen woord. Wijnand taalde niet naar hem. Er ging een uur voorbij, nog één. Het werd schemer donker. Ze hadden geen dekking voor de nacht en geen eten voor hun lege magen. Geen stakellichten zelfs. En Wijnand trok maar aan de riemen, of hij gebood een ander die over te nemen. Dan diepte hij en gaf zijn orders. Arend-Michiel kreeg het koud. Zijn maag rammelde. Hoe lang moesten ze dat nog volhouden? Daar dachten Giel en Dries ook aan. Ze hadden het tegen elkaar erover, dat ze weleens vier dagen maar dan aan bdon» boord van een flink schip in de dikte hadden gezeten. Vier dagen, hij dacht te stikken van benauwdheid. En Wijnand commandeerde maar, wanneer ze even ver flauwden: Roeien, roeien, roeien. Dat was het enige, wat hij sprak. De tijd vergleed, de mist werd dikker. Alles was klam. De zittingen in de sloep werden boterglad. Arend-Michiel moest in al die narigheid nog glim lachen om de gedachten die gisteren in hem waren opgekomen. Over dat-ie beroemd werd. Hij zou ze voor hem houden. Opa Van Roon had hem ook geleerd, nooit te veel tegen anderen te zeggen. Toch wou hij, dat hij nu eens even moeder zag of Wil Struis. Hij kreeg een kleur. Zóu hij haar nog weleens zien? Dat maakte hem het bangst Daar zat-ie nu, moederziel alleen. Wijnand deed alsof hij lucht was, met Giel en Dries kon hij zelfs op dit ogenblik nog moeilijk praten. En gister waande hij zich de grootste schipper van Vlaaringen. Van alle kanten werden hem schepen aangeboden en nog veel emer, had-ie zich wijsgemaakt.... Ineens dacht hij: was Jezus er maar. Zo maar kwam dat in hem op. Als Jezus er was zou hij zeggen: mag ik, als ik U aanzien, overboord stappen en aan Uw hand, over de golven, naar huis wandelen? En dan ga ik niet meer varen, o, wat is dat toch een zuur bestaan om voor een paar vissies, die geen geld opbrengen, je leven te wagen. Petrus en die kende de visserij was ook eens over de golven gegaan. Wat Petrus kon, kon hij toch ook. Och, gekke knul, jij denkt dat je alles kan. Wijnand diepte weer. Roeien, gebood hij, wanneer even de aandacht verslapte. Wijnand hing nu maar tegen de reling aan. Hij stond niet op en was gedurig aan het diepen. Hij wist de grond van zijn schip, die grond wilde hij bevaren. Hij mat de diepte en proefde, als vanouds, de bodem. Niemand sprak nu meer. Ze roeiden, zonder te denken, zonder iets meer dan hun spierkracht. In de vooravond vleugde nog even de hoop op. Ze hoorden de sirene van een stomer. Die was ook stellig uit zijn koers gelopen. Als het schip eens langs kwam, zei Dries. Wat dan? vroeg Wijnand. Hij hief het moede hoofd op. Dan riepen we en nam-ie ons over.... (wordt vervolgd) --^/5><<»^.! rtU^ •fii^^" i de heldere jongens van flakkee expresse met groot gemak dragen ze die zware wasautomaat naar buiten en tillen hemin de verhuiswagen ze zetten hem in het nieuwe huis weer op zijn plaats sluiten hem even handig weer aan weten ook nog waar de vuile was was wijzen u nog even op het aangebroken pak met zeepmiddel zelf moet u de knop indrukken flakkee expresse 01870-2188 middelharnis 01883-20016 hellevoetsluis 01110-3163 zierikzee t99 Tevens Taxi (dag en nacht bereikbaar). P. Vroegindeweij, Emmalaan 18, Middelharnis Tel. 01870-2996 >^'^*'^4■'^'^'^*'^J^4■*¥**4■***>^¥***4■4■*******'^'^'^**4■****'^*'^*^*'^4■*4■'^*¥4■***¥'^'^4■*'^4■**'^*4■*4■**

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 5