^^[^L/s^r Grote Opel Paasshow M V isser Zomertijd Vier Dirl(slandse brandweerlui ontslagen LET OP: bij Garage KNÖPS B.V. Kern Optiek De aanval op de boer alhas winkelier Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Citroen-Hesselink HRichtspecialist karels autoschade Geen beheersderswoning op „Duinlusf Ouddorp ^^S^ STICHTING SAMENWERKINGSSCHOOL VOOR MIDDELBAAR r^^ BEROEPSONDERWIJS [riBDs ZUID HOLLANDSE - ZEEUWSE EILANDEN Borstvoeding Natuurlijk Komplete stereo installaties huibveétttse Officiële mededeling van: Jaarvergadering „IJsclub Dirksland" 57e Jaargang VRUDAG 29 MAART 1985 No. 5383 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Detaillisten kijken met groeiend ongenoegen naar boeren die pro- dukten rechtstreeks aan de consu menten verkopen. Is de aanval op de boer alias winkelier ingegeven door broodnijd of door pijnlyke concurrentievervalsing? In elk ge val levert de vraag leuk juridisch knutselwerk op voor de liefhebbers. De directe verkoop van boerderijpro- dukten heeft altijd al geleid tot beden kingen in het detaillistenkamp. Met argus ogen keek de winkelier naar de stijgende omzet van de boer die zijn produkten rechtstreeks wist te slijten. De georgani seerde detailhandel is (voor de zoveelste maal) in het geweer gekomen en heeft de verantwoordelijke bewindsman (nu Staatssecretaris van Zeil) tot aktie ge- niaand. De aanval op de boer-winkelier ging met grof geschut gepaard: de omzet verliezen van de reguliere detailsector zijn gigantisch en de overheid mist honderden miljoenen aan b.t.w.-gelden. Wie de cij fers goed bekijkt ontdekt dat het verkoop drama nogal meevalt: het aandeel van de boerderij-verkoop in de totale afzet is bijv. voor aardappelen 27%, voor eieren 25%, voor vers fruit 7%, voor consumptiemelk 6%, voor verse groenten 3% en voor kaas (meestal boerenkaas) slechts 1%. De lan delijke percentages kunnen per landstreek wel verschillen. Een bekend feit is de betrekkelijk hoge boerderij-omzet rond de steden en/of stedelijke agglomeraties. Ook regels voor boerderij-verkoop De georganiseerde detailhandel heeft weer eens de aanval ingezet op de boer die rechtstreeks produkten verkoopt. Is er overigens sprake van een onwettige akti- viteit? Voor landbouwbedrijven geldt geen vestigingswetgeving; de detailhandel is wel gebonden aan vestigingsregels. Mag de boer dus lukraak winkeliertje spelen? Hij mag inderdaad goederen rechtstreeks verkopen voorzover de verkoop een we zenlijk onderdeel uitmaakt van zijn be drijfsuitoefening en voorzover de goe deren „boerderij-geaard" zijn of recht streeks verband houden met het land bouwbedrijf. De boer mag dus aardappe len verkopen, ook als hij de piepers be trekt van zijn collega-buurman. Het lijkt er dus op dat de boer onbeperkt op de winkelierstoer mag gaan. Toch is hij gebonden aan regels. De Warenwet schrijft voor dat goederen die schadelijk zijn voor de volksgezondheid of die on- deugdelnk van samenstelling zijn niet in de hancfel mogen worden gebracht. Het zogenaamde Melkbesluit (in het kader van de Warenwet) schrijft aan de boer allerlei zaken voor bij de melkverkoop (goede winkel- en koelaccommodatie) wanneer de boer per dag meer dan 20 liter rauwe melk slijt. In beginsel dient de boer alias winkelier zich te houden aan de eisen van de Landbouwkwaliteitswetgeving. Zo zullen de scharreleieren moeten voldoen aan het sinds enkele jaren geldende Land- bouwkwaliteitsbesluit scharreleieren. Het verhaal van de „gemiste" b.t.w.- gelden lijkt verdacht veel op een Indianen- story. De directe verkoop van zelfgepro- duceerde goederen valt onder de land- bouwregeling, d.w.z. de boer hoeft geen b.t. w.-geld af te dragen maar mag evenmin in rekening gebrachte b.t.w.-kosten (de zogenaamde voordruk) in mindering brengen door deze bij de fiscus af te trekken. Wanneer de boer wezensvreemde pro dukten verkoopt moet hij wel b.tw. af dragen (naast een aantal andere eisen); alleen als de omzet beneden 46.000, blijft geldt de afdrachtplicht niet. Storm in glas water De aanval op de boerderij-verkoop lijkt voorbarig en ongenuanceerd. Detaillisten wekken de indruk dat boeren misschien geen textiel en slaapkamers maar dan toch wel citrusvruchten, tuingereedschap en poetsmiddelen verkopen. De omzetten van de boerderij-vreemde produkten val len best mee en bovendien blijkt een vijfde deel van de boeren-winkeliers te beschik ken over een detailhandelvergunning. Al met al is de aktie van de georganiseerde detaillisten e."^n storm in een glas water. De overheid, met name de Staatssecre taris van Economische Zaken, probeert de gemoederen te sussen en zoekt naar een aanvaardbare regeling voor de boerderij verkoop. Staatssecretaris P. van Zeil overlegt met de aanvallende (detailhan del) en VÊxuiioigende (landbouworganisa ties) partijen en manoeuvreert vervolgens tussen juridische obstakels naar een wa penstilstand. En de boer, hij ploegt en verkoopt voort.... B. Schouwing Volgende week Langeweg 113 Tel. 01870-2222 Middelharnis Oogmeting gratis Zandpad 2 - 4 Middelharnis 01870 - 2567 -N PEUGEOT TALBOT V- Au Kasta Tel. MIDI tobedrijf njelaan 41-43 31870 - 3094 )ELHARNIS RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: J C. Breen, 01878 - 2496 J Dirksland, 01877 - 1357 Autobedrijf V, A. J. van Rumpt VerlC. Bakker, tel. 01877-1589 Langeweg 30 NIEUWE TONGE 01875 - 1396 Dat moet U zelf gehoord hebben vanaf I D/u^~ In de nacht van zaterdag op zondag a.s. dient de klok i. v. m. het begin van de zomertijd één uur vooruit te worden gezet. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 THOLEN Inbraak Terwijl mevrouw J. O. S. vrijdagavond naar een bruiloftsfeestje was is er in haar woning aan de Ten Ankerweg ingebroken. Toen zij in de late avond in haar huis terug keerde bleek er in de kamers alles overhoop te zijn gehaald en vernielingen waren aangebracht. Blijk baar was het om geld te doen, doch dat werd niet gevonden omdat mevrouw O. haar geld naar de bank had gebracht en in de kluis had gedaan. Kees v.d. Bok, eigenaar van o.a. het recreatieterrein „Duinlust" lijkt er niet in te slagen een bouw vergunning te krijgen voor de bouw van een beheerderswoning op ge noemd terrein. Wel is de Gemeente bereid geweest medewerking te ver lenen door het nemen van een zgn. „voorbereidingsbesluit", maar GS en thans, in hun navolging de Eer ste Kamer uit de Arob commissie, hebben hun medewerking gewei gerd. Dhr. v.d. Bok kan nu nog in beroep gaan bij de afdeling Rechtspraak van de Raad van State. De Eerste Kamer uit de com missie Arob die thans een uitspraak deed heeft de argumenten van dhr. v.d. Bok waarop hij zijn aanvraag grondde, alle verworpen. Zij de Kamer constateert dat de aanwezigheid van een dertiental zomer- woningen de bouw van een beheerders woning niet rechtvaardigt. Er zijn in Ouddorp een groot aantal recreatieterreinen met meer zomerwo- ningen die evenmin over een beheerders woning beschikken. De Kamer meent dan ook dat het afgeven van een verklaring van geen bezwaar aan dhr. v.d. Bok t.o.v. die andere terreinen een precedentwerking ten gevolge zou hebben. Het zou de bedoeling van dhr. v.d. Bok zijn dat zijn zoon de beheerderswoning zou gaan bewonen. De Kamer heeft vast gesteld dat deze zoon op ca. 1.5 km van het terrein woont en zij acht dat voor het uitoefenen van toezicht een allerminst on- overkomenlijke zaak en zij acht dan ook geen urgentie aanwezig een uitzondering te maken. Dhr. v.d. Bok had aangevoerd dat de zomerwoningen zowel onderhoud als toe zicht nodig hebben, dat laatste met name omdat er op aangrenzende terreinen een toename van vandalisme waarneembaar is. Het bestuur van de Stichting Samenwerkingsschool voor Middelbaar Beroeps Onderwijs Zuid Hollandse- Zeeuwse Eilanden deelt mede dat op 18 maart 1985 de beschikking van de staatssecretaris voor bekostiging van een m.e.a.o.-school is ontvangen. Deze beschikking houdt in dat de staatssecretaris toestemming verleent om met ingang van het nieuwe schooljaar een m.e.a.o.-opleiding te beginnen in Middelharnis. Het bestuur van de Stichting moet met spijt constateren dat de staatssecretaris tegen de uitdrukkelijke wens van het bestuur in gekozen heeft voor de vestigingsplaats Middelhamis. Het bestuur blijft er met kracht naar streven de school in Oude Tonge te vestigen maar is ten gevolge van de beslissing van de staatssecretaris genoodzaakt te beginnen in Middelharnis. DEN BOMMEL 2e prijs voor kapster Astrid Bakelaar Op de door de Stichting „Takon" geor ganiseerde „Gouden tulp" kappers-vak wedstrijd in de Jaap Edenhal te Amster dam heeft de 21-jarige kapster Astrid Bakelaar uit Den Bommel uitgeblonken op het onderdeel knippen en föhnen. Uit een veld van 25 landelijke deelnemers haalde zij de 2e prijs in deze wedstrijd, waarop goed vakvrouwschap geleverd wordt. Astrid heeft andermaal bewezen zich daaraan te kunnen spiegelen. Op dinsdag 2 april is er weer moeder- groepavond bij Lianne Steenhof in Oud dorp. Op verzoek van enkele moeders zal déze avond weer in het teken staan van het onderwerp: „spenen" d.w.z. hoe gaje van borstvoeding over op vaste voeding en wanneer moet je daartoe overgaan. Na tuurlijk is er ook altijd volop gelegenheid tot het uitwisselen van ervaringen en het stellen van vragen. Ieder, die belang stelling heeft graag even van te voren telefonisch opgeven. Ook vrouwen buiten de gemeente Goedereede ziin harteliik welkom. Telefoon 01878 - 2511. Op dinsdag 2 april a.s. houdt de IJsclub „Dirksland" haar jaarlijkse ledenverga dering in de kantine van de IJsclub aan de Westiiavendijk. De vergadering begint om 19.30 uur. Op de agenda staan o.a. bestuursverkiezingen en de verdere gebruikelijke agendapunten. Het Bestuur rekent op een grote opkomst, zeker na de laatste twee vorstperiodes. Het bestuur Vier leden van de Dirkslandse blusploeg hebben begin deze week hun uniformen en studieboeken moeten inleveren. Hen restte niet anders dan ontslag aan te vragen nadat ze 10 en 15 jaar deel van het korps hadden uitgemaakt. Het zijn de heren A. Loggen, J. v.d. Groef, A. van Mourik en Joh. Riedijk. In een ingezonden schrijven maken zij duidelijk dat anders burg. Oversier zelf hun ontslagverlening zou hebben bevorderd. In hun schrijven verwijten ze het gerezen ongenoegen aan de commandanten de Geus en Jelier die verzuimd zouden hebben in te grijpen toen dat nodig was. Zij zouden de verkiezing van een nieuwe onderbevelvoerder (in de plaats van dhr. W. Nieuwland) hebben geforceerd. Bevelvoerder Vos, aan wie de verkiezing werd overgelaten beval toen sterk dhr. Cok Bies heuvel aan en deze was het ook die met 13 tegen 8 stemmen gekozen werd. Het is de vier, die thans ontslag hebben genomen, snel duidelijk geworden dat een en ander door gestoken kaart was. De verkiezing was onvoorbereid en moest aldus de vier in hun schrijven „als een bliksemslag inslaan". Zij achten zich unfair behandeld en gram stellen zij het volgende vast: „Het schijnt dat een gewone werkman, waar de top zelf van afkomstig is, geen functie in ons korps mag bekleden. Zie in 1985 heerst in Dirksland nog het stands- gevoel". Burgemeester Oversier denken zij „twee gezichten" toe. „We moesten schrijven zij als drie oppositieleden bij de burgemeester komen. Tevoren had al een gesprek plaats gehad met de commandanten en bevelvoerders, nu waren wij aan de beurt. Hij ontving ons hartelijk en bepleitte dat een vrijwillige brandweer in de gemeente een hechte basis moest kunnen rekenen. Na deze inleidende woorden, kregen wij het woord. Opmerkelijk waren zijn reakties, zoals, dat dit konflikt een schande was voor Dirksland, hij al het door ons gesprokene in gedachten zou houden, dat we naar zijn mening wel gelijk hadden, maar hij hield zich aan het advies van het kommando en bevelvoerdei;s. Niemand van het kommando, ook niet de burgemester, hebben een woord gesproken over bemiddeling, misschien wel uit angst, dat te veel stank aan de oppervlakte zou komen. Dit is in het kort de waarheid over ons ontslag van de vrijwillige brandweer Dirksland. Onze mening: het had anders gekund, waarom onderling haat en nijd en met ellebogen werken?" zo vragen de vier zich in hun schrijven af. ♦^♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦*»»*#*^lj. MERCEDES-BENZ y; Stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 BEDRIJFSWAGENS vooraOetéketheÊdt VINGERLING 3-MIDD€LHARNIS-TEL 01870-2518 ca o cj ca Q C3 a ca ca

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1