EIÜVnDEII-IIIEUWS Herdenkingsweek 100 jaar School met de Bijbel met receptie en reünie afgesloten NIEUWS uit de Kerken Dhr. J. C. Komtebedde nam na ruim 30 jaar afscheid van de VW Paaszangdienst Jaarvergadering Oliebollen-aktie Fietsen in Rotterdam en omgeving Toneelavond C.PJ. Fietsavan, een caravan achter de fiets Paas-inn bij „Fauna Sport" Ouddorp: HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g Meerdere sprekers Receptie i^c^i^i^i^i^i^i^c^i^i^il>i^i^i^i^:^i^i^<^i^i^:^if^i^i^i{ Openstelling op Goede Vrijdag 5 april 1985 Ouddorp: 2e Blad DINSDAG 26 MAART 1985 No. 5382 Nadat j.l. donderdagavond in de Hervormde Kerk van Ouddorp t.g.v. het 100-jarig bestaan van de „Scliool met de Bijbel" een dank dienst was gehouden, werd zater dagmiddag in het schoolgebouw een receptie belegd, in het ofüciëie gedeelte waarvan zich een Hks aan tal sprekers aandiende. Andermaal stond het herdenken in het teken van grote dankbaarheid jegens God Die de school, ondanks de mense lijke tekortkomingen zoals die wer den beleden, tot deze dag gedragen heeft Desalniettemin klonk ook een eresaluut aan hen die zich, een eeuw geleden, „om des gevoelens wille" gedrongen voelden de school te stichten en tot dat doel niet ge ringe offers te brengen. Die noodzaakmoge dan voorbij zijn, niet uitgesloten is dat zich een,tweede scliool- strijd" aan zal dienen waarin de plaats van het christelijk onderwijs opnieuw bevoch ten zal moeten worden. Meerdere spre kers verweefden die vrees in hun toe spraken. Overigens ademden die veel meer een geestvan dankbaarheid voor wat tot zover bewaard mocht blijven van het schoolbeeld dat de oprichters voor ogen had gestaan. In zijn openingswoord legde bestuursvoorz. dhr. G. Meuleman dan ook de erkentenis neer dat geen mense lijke verdiensten en inspanningen de school in de toekomst zullen kunnen schragen maar dat het als vanouds de goedertierenheden des Heeren zijn die onontbeerlijk zijn om met vrucht de nieu we eeuw binnen te gaan en te functio neren. Na 1 augustus dit jaar niet meer als „lagere" school maar samen met de chr. kleuterschool als basisschool, een status waarop mej. Vis, hoofdleidster van de kleuterschool een amusante toespeling zou maken....! Zij achtte haar school thans „verloofd" te zijn met de lagere school uit welke verloving per 1 augustus een huwelijk voort zal komen. „Zoals het in een goed huwelijk betaamt zal de een niet boven de ander gaan staan", zo nam zij zich voor, maar toch, na de aanbieding van een spiegel, namens haar school, moest zij toch dat gedichtje kwijt: „Vraag nooit aan de spiegel, wie is de belangrijkste in scholenland!" Vermoedend dat de „lagere" school op die titel aanspraak zal maken, zei ze: ,,Ik stel dat zeer op prijs, maar dat komt wél door het kleuteronderwijs". Ook namens de Prot. Chr. Rayonschool raad bracht mej. Vis een gelukwens over, daarin benadrukkend dat het een drin gende noodzaak is als christelijke scholen op Goeree Overflakkee waar mogelijk de krachten te bundelen ook daar waar het Ouddorpse schoolbestuur zich nu nog afzijdig houdt al bestaat voor de houding best wel respect. Namens het gemeentebestuur bracht burg. G. van Velzen een hartelijke geluk- Het huidige hoofd dhr. E. Bruinsma en zijn opvolger, per augustus, dhr. van Oosterom. wens over. Hij sprak zijn bewondering uit voor hen die in 1885 een dr daad stelden in een tijd dat velen gebrek leden aan voed sel en deksel maar „om des gewetens wille" toch wat voor de school afzonder den. Dhr. van Velzen erkende ten volle de waarde van het meegeven aan de jeugd van een principieel verantwoorde bagage en een geestelijke teerkost, zo mogelijk ook een noodrantsoen voor het begaan van de soms moeilijke levensweg. Burg. van Velzen besloot met de school onder Gods onmisbare zegen een goede toe komst toe te wensen. Het hoofd van de school, dhr. E. Bruins- man hij zal overigens per augustus het hoofdschap neerleggen proefde uit de wordingsgeschiedenis van de school hoe zeer de oprichters erop hebben vertrouwd dat God van de hemel het hen zou doen gelukken. Het was dhr. Bruinsma's ver langen in dat vertrouwen voort te gaan met de Bijbel als grondslag, wetend dat een maal, door alle moeilijkheden heen aan het einde der dagen de toekomst op zal lichten. De dag waarop ook van de kin deren, die aan de school waren toever trouwd, de naam des Heeren zullen groot maken. „Het is een steun aldus dhr. Bruins ma te weten dat ook op onze school kinderen gekomen zijn tot de vreze des Heeren waarvoor Hem alle lof, dank en ere toekomt. Vervolgens werd gesproken door dhr. Chr. van Koppen, voorz. van de Ouder- commissie. Hij bood het bestuur een nieu we B ijbel aan, symbool van het fundament waarop de school is gebouwd. Dhr. van Koppen wenste alle bij de school betrok kenen licht en kracht van Boven toe om de kinderen te onderwijzen waarbij dhr. van Koppen ook op veel gebed van de ouders hoopte. Gesproken werd voorts namens de Ver. Geref. Schoolonderwijs en het Bestuur van de Stichting Begeleidings Centrum Geref. Schoolonderwijs, dhr. L. Visser namens de „overbuur", de school voor LHNO, dhr. E. van Putten namens de Chr. School voor MAVO/HAVO „'t Spectrum" en „Prins Maurits" en dhr. P. Bosland als vertegenwoordiger van de Doopsgezinde kerkeraad, voorts het oud hoofd dhr. van Wijk en tenslotte mevr. Vlietland, die namens de helpsters van de bibliotheek een schilderij aanbood. De eerder genoemde heer Bosland her innerde aan de rol die vanuit de Doops gezinde gemeente, in de persoon van ds. Russing, in 1882, in de totstandkoming van de school (en van de zondagschool!) is gespeeld. Dhr. Bosland was daar trots en dankbaar om. „Dankbaar kunnen zijn jegens God wordt door een deel van Ouddorp nogal eens ontkend", betreurde dhr. Bosland, herinnerend aan zo'n con frontatie die hij kortgeleden had gehad. „Niemand kan echt dankbaar zijn" was hem toegevoegd, waarop dhr. Bosland een discussie had vermeden door te volstaan met deze opmerking: „dan heb ik een verkeerde opvoeding gehad óf heb ik een verkeerde Bijbel!" Het officiële gedeelte was zodanig uit gelopen dat velen in de gang wachten op de mogelijkheid het bestuur geluk te wen sen. Die mogelijkheid werd geboden na dat de oud-predikant ds. R. W. Steur, thans wonend te Nieuw Millingen het officiële gedeelte met dankgebed besloten had. Honderden belangstellende oud-leerlin- gen hebben daarop de reünie bezocht. Oude bekenden ontmoetten elkaar: geheel rechts mevr. en ds. Steur, in 't midden mevr. wed. Lokker-Grinwis, vervolgens de 86-jarige oud-leraar en zendingsmedewerker dhr. J. Tunis en geheel links de gem. secretaris en secretaris van het schoolbestuur dhr. A. J. Vogelaar en echtgenote. GOEDEREEDE Vrijdagavond 29 maart wordt in de Ned. Herv. Kerk een Paaszangdienst gehou den. Aanvang half 8. Ds. J. Blom te Ridderkerk hoopt de meditatie te ver zorgen met als thema „Wie mij veracht. God wou mij niet verachten". Verdere medewerking wordt verleend door het Meisjeskoor van de Pr. Maurits- school 0.1.V. M. v.d. Veer en het Kinder koor Goederee o.l.v. J. Wolfert. Organist is Johan van Erkelens. Ieder is hartelijk welkom. GOEDEREEDE De Vrouwenvereniging „Bidt en Werkt" houdt haar jaarvergadering op D.V. woensdag 27 maart in de benedenzaal van „De Ark". Voor de pauze wordt de inleiding ver zorgd door de presidente, mevr. van Kop pen over „Bidden". Na de pauze hoopt ds. C. Trouwborst van Vlaardingen te spre ken over „Het Christelijk gezin op de tocht". Aanvang half 8. Ieder hartelijk welkom. Het postkantoor Middelharnis zal op vrijdag 5 april a.s. (Goede Vrijdag) om 17.00 uur sluiten. De avondopenstelling komt te vervallen. De openstelling op zaterdag 6 april ondergaat geen wijziging. OOLTGENSPLAAT De gymvereniging „Door Oefening Sterk" gaat een oliebollenaktie houden op woensdag 27 maart. De leden bezorgen ze aan huis. Steunt u onze aktie? NED. HERV. KERK Beroepen te: Goedereede H. Wester hout te Lienden; Lunteren-West T. C. Guyt te Hei en Boeicop; Apeldoorn M. Goudriaan te Ouderkerk aan den IJssel. Bedankt voor: Moordrecht (deelge meente) J. Harteman te Moerkapelle; Hasselt J. Westland te Ede; Zetten en Andelst H. Westerhout te Lienden; Bra- kel C. Trouwborst te Vlaardingen; Ach terberg G. van Leijen te Wilnis. Aangenomen naar: AalstF. Hoek, kand. te Alblasserdam; Katwijk aan Zee C. J. Sjollema te Hien-Dodewaard, GEREF. KERKEN IN NEDERLAND Beroepen te: Emmen W. M. Verbaan te Bolsward, dit dit beroep heeft aange nomen; Sneek J. Knol te Dedemsvaart; Wilnis drs. E. Zijlstra te Zweeloo, die dit beroep heeft aangenomen; Loenen a/d Vecht W. L. Dondorp, kand. te Rotter dam, die dit beroep heeft aangenomen; Mijdrecht (voor geest. verz. in de Pene- tentiaire Inrichting Overamstel van het Min. van Just.) T. M. Middelkoop, geest, verz. van deze inrichting wonende te Alk maar, die dit beroep heeft aangenomen; benoemd tot pastoraal medewerker te Woerdenseverlaat en Zevenhoven M. Schreuder wonende te Tienhoven, die dit beroep heeft aangenomen; Gorkum (als geest. verz. van het Nieuwe Gasthuis) mevr. R. van der Kolff, voorh. pred. te Leiderdorp, wonende te Gorkum, die dit beroep heeft aangenomen; Oosterbeek A. G. E. Klap te Doetinchem; Surhuister- veen K. Meijer te Middeiuneer; Alphen aan den Rijn F. J. Boer te Breda. Bedankt voor: Bolsward A. S. Riemstra te Harderwijk. Aangenomen naar: Lunteren H. P. Mul der te Ommen; Alteveer W. Verschoor, kandidaat te Kampen; Leeuwarden-West drs. G. H. ter Maat te Goor; Boskoop G. de Jong te Leeuwarden-Huizen. Beroepbaarstelling: K. Sprong, Pink- sterbloem 40, 8265 LG Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Winschoten S. Otten, kand. te Apeldoorn; 's Gravendeel J. Bosch, kand. te Apeldoorn; Tholen i.c.m. Oud- Vossemeer K. Hoefnagel, kand. te Utrecht; Veenwoude S. Otten, kand. te Apeldoorn; St. Jansklooster i.c.m. Zwart sluis P. D. J. Buijs, kand. te Apeldoorn; Komhom S. Otten, kand. te Apeldoorn. Tweetal te: Zutphen G. vanb 't Spijker, kand. te Heino en J. Bosch, kand. te Apeldoorn; Doomspijk P. D. J. Buijs, kand. te Apeldoorn en K. Hoefnagel, kand. te Utrecht. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Meppel A. den Broeder te Bergentheim; Harlingen C. van der Leest te Rotterdam-Delfshaven; Langerak i.c.m. Gorkum G. Kwakkel, kand. te Kampen; Smilde i.c.m. Diever H. ten Brinke, kand. te Harderwijk; Sneek i.c.m. Koudum B. Schaaij, kand. te IJsselmuiden; Hark stede i.c.m. Overschild H. ten Brinke, kand. te Harderwijk. Bedankt voor: HasseltA. denBroederte Bergentheim. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Rotterdam-Centrum J. W. Verweij te Ridderkerk; Almelo/Wierden J. Mol te Elspeet; Veen J. C. Westrate te 's-Gravenpolder; Vlaardingen J. W. Ver weij te Ridderkerk; Aalst A. Bac teBode- graven; Waarde (Zld.) M. Mondria te Waardenburg; Gorinchem J. C. Westrate te 's-Gravenpolder; Alblasserdam J. W. Verweij te Ridderkerk; Terwolde-De Vecht Th. van Stuyvenberg te Emmel- oord. Aangenomen naar: Dordrecht J. S. van der Net te Hendrik Ido Ambacht. Bedankt voor: Lelystad en Wageningen J. W. Verweij te Ridderkerk; Oosterland J. Koster te Klaaswaal; Middelharnis en Spijkenisse A. Moerkerken te Nieuw- Beijerland; Werkendam J. MolteElspeet; Hoogvliet R. Boogaard te Leiden; Kat wijk aan Zee E. Venema te Middelburg- C; Eindhoven en Middelburg-Zuid A. Bac te Bodegraven. Wie graag met fiets of tandem met va kantie gaat en zelf een tent meenemen te weinig comfort vindt bieden, kan nu ge bruik maken van de Fietsavan, een 50 kilo wegende lichtgewicht caravan, aangepast voor de fiets en in de handel gebracht door Regiotronex in Steenwijk. De Fietsavan is geschikt voor twee personen en voorzien van een tweepersoonsbed, stromend wa ter, een tweepitsgasstel, kastruimte, aan recht, verlichting, ventilatie en aansluiting op de accu. De Fietsavan is 1.10 meter breed en hoog en heeft een lengte van 2.80 meter. Door middel van een dissel met klik-koppeling wordt de caravan onder de zadelpen van de fiets gekoppeld. In de serie „Ontdek Nederland op de fiets!" verscheen zojuist een nieuwe, ge heel bijgewerkte editie van het boekje „Fietsen in Rotterdam en omgeving". Hierin zijn elf verschillende fietsrond- ritten opgenomen met uitvoerige routebe schrijvingen, gedetailleerde routekaartjes en toeristische informatie. De routes heb ben een gemiddelde lengte van ongeveer veertig kilometer en- leiden onder meer door en langs Rotterdam, Hoek van Hol land, Vlaardingen, Gouda, Zoetermeer, Boskoop, Waddinxveen, Dordrecht, Brielle, de Alblasserwaard, de Vlietlan- den en de Rotte Meren. De routes zijn zoveel mogelijk uitgezet over fietspaden en andere voor fietsers geschikte wegen. Een bewijs dat het ook in de omgeving van een grote stad prettig en aantrekkelijk fietsen is. „Fietsen in Rotterdam en om geving" kan door overinaking van 8,80 op postgirorekening nummer 234567 on der vermelding van bestelcode „R" wor den aangevraagd bij stichting: fiets! in Amsterdam. A.s. zaterdag 30 maart 1985 zal de Kleindierensportvereniging „Fauna Sport" weer een middag verzorgen, waar kinderen uit Hellevoetsluis en omgeving, eieren kunnen beschilderen. Het geheel zal plaats vinden in het ge bouw ,JDe Schakel", achter de kerk te Nieuwenhoom. Aanvang: 13.30 uur. Tevens zullen er enkele dieren staan ter opluistering en er zal informatie worden gegeven over de hobby als zodanig. Dit gebeurt dan door enkele aanwezige be stuursleden. Wij hopen door deze aktiviteit die een week voor Pasen zal worden gehouden, meer bezoek te krijgen, rekening hou dende met de komende vakanties. De toegang is gratis! Zaterdag 30 maart a.s. organiseert de Christelijke Plattelands Jongerenorgani satie weer haar jaarlijkse toneelavond in „de Schakel" te Dirksland. Dit jaar wordt het blijspel „Kontakt met Kootje" op gevoerd. Toegangskaarten zijn aan de zaal en in de voorverkoop bij Jan van Dis (01873 - 1232) verkrijgbaar. Zaal open om 19.00 uur. Aanvang om 19.30 uur. Iedereen is natuurlijk weer van harte welkom! Al in de tijd dat de nog weinige vakantiegangers in Ouddorp met name bekend waren en ze met pont en tram naar Ouddorp kwamen was dhr. J. C. Komtebedde al bestuurs lid en later voorzitter van de Oud dorpse WV. Al die jaren waarin het „in de Ouddorpse Ring zó vol loopt als op de Rotterdamse Lijn baan was hij het nóg, maar vrij dagavond zette dhr. Komtebedde een punt achter dat glanzende voor zitterschap dat hij overigens zeer van harte heeft vervuld. Op de af scheidsreceptie in hotel „Duin zicht" hoorde dhr. Komtebedde van meerdere sprekers hoezeer zijn werk waardering heeft ondervon den. Door zijn medebestuurders werd hij zelfs tot Ere-voorzitter benoemd..! In februari 1951 werd dhr. Komtebedde tot bestuurslid benoemd waarop in no vember het voorzitterschap volgde. Dhr. Mührling die namens het bestuur een gelukwens uitsprak vond dat een indruk wekkende „rit". Uit de vijftien jaar die dhr. Mührling dhr. Komtebedde in zijn voorzitterschap heeft gevolgd bleek hij bewondering te hebben gekregen voor de koelbloedigheid en de rust die van dhr. Komtebedde uitging, ook in die vergadering die „rebels" mocht heten. Na een rijpingsperiode sprak dhr. Komtebedde dan veelal het verlossende woord en mede door zijn kloeke leiding was de VVV terecht gekomen waar en wat een VVV dient te zijn, ernaar strevend het toerisme te bevorderen, het seizoen te verlengen en Ouddorp een goede naam te geven, wetend dat in andere regio's de vakantieplaats Ouddorp aanvankelijk wat als een stiefkind werd gezien. Dhr. Mühr- Ung kon tevreden vaststellen dat het werk van de VVV geslaagd is en dat ook weer door medemenselijkheid en begrip van de voorz. het gelukt is een juist evenwicht te bewaren tussen de vakantie gangers en de autochtone bevolking nu Ouddorp bekend is geworden als uitste kende vakantieplaats voor gezinsrecrea tie. Dhr. Mührling bood de scheidende voorzitter een fraaie bureaulamp aan; bloemen waren er voor mevr. Komte bedde. Burgemeester van Velzen, normalitei niet gul met het strooien van loftuitinger schroomde nu niet te zeggen dat dhr. Komtebedde de best mogelijke voorzittei is geweest, Ouddorper onder de Ouddor- pers, wetend dat zowel de vakantiegan gers als de Ouddorpers zorgzaam met hel behoud van de rust om willen gaan. Dhr, van Velzen vond het heel goed vast te kunnen stellen dat het evenwicht ge vonden en tot dusver behouden is. Was de tijd waarin dhr. Komtebedde functio neerde enerverend, opnieuw zijn er ont wikkelingen aan de gang, m.b.t. Greve- lingen en de Kabbelaarsbank. „We zijn U als gemeente veel dank verschuldigd; U hebt Ouddorp prima gepromoted zondei dat het de gemeente geld heeft gekost.!" zo liet dhr. van Velzen waarderend weten, daarbij aantekenend dat de „rijke" WV het altijd zonder gemeentelijke subsidie heeft kunnen stellen. Gelukwensen kwamen voorts van dhr. Bürmeister, oud-directeur van de Prov. WV. Hij bood dhr. Komtebedde de Zil veren legpenning van de Prov. Ver. aan. Dhr. Knape sprak een woord van waarde ring namens de Stichting Recreatieterrein „het Oude Nieuwland" en dhr. L. Visser deed dat namens de Stichting Goereese Gemeenschap. „Velen noemen hem Jan tje omdat'ie niet zo groot is-, maar zijn daden waren groot.!vond dhr. Visser van „die vitale vent met die stralende vrouw naast zich". Dhr. Jan Bruggeman, voorzitter van de Oranjever. Goedereede was weer goed voor een gulle lach en een feestelijke act, waarbij hij dhr. en mevr. Komtebedde elk een herinneringsbeker aan een gebeurte nis uit het Koninklijk Huis aanbood, sa men met een boekenbon. „In heel Europa zijn die bekers niet meer te krijgen", zo maande dhr. Bruggeman op zijn cadeau toch erg zuinig te zijn. Nadat Hans Grin- wis gesproken had namens de dansver. „Let's dance" en administrateur Hamee- teman mede namens zijn assistentie een woord van afscheid had gesproken was het woord aan dhr. Komtebedde zelf Hij liet daarin de gigantische ontwikke- Uit handen van dhr. Bürmeister ontving dhr. Komtebedde de Zilveren legpenning. ling van het Ouddorpse vakantiegebeuren de revue passeren. Hoe het begonnen was, met het VVV kampeerterrein in de exploi tatie waarvan de vroegere bestuurders enorm veel energie hebben gestopt. Te veel zo zou blijken en voor de exploitatie van het terrein werd dan ook een Stichting in het leven geroepen. Een zorg van de bestuurders was ook geweest de Oud dorpers jongens van het terrein te houden waartoe zelfs stevige hekken moesten worden geplaatst.... Dhr. Komtebedde had het allemaal meegemaakt en er zich bestuurlijk op gericht, de aanwijzing door de gemeente van drie zgn. Q gebieden, de recreatienota die een halt toeroept aan een nog verdere ontwikkeling en de ontwikke ling van de gebieden bij Brouwersdam en nu weer de Kabbelaarsbank. Wederkerig complimenteerde dhr. Komtebedde ook het gemeentebestuur dat er z.i. in geslaagd is de ontwikkeling in goede banen te leiden. Graag ziet hij de voorzieningen die er al zijn aangevuld met meer slechtweer- voorzieningen al is het anderzijds waar dat de vaste verbindingen het achterland heel veel groter hebben gemaakt. Dhr. Komtebedde laat de Vereniging achter als een fijne vereniging aan de op bouw waarvan hij met genoegen heeft meegewerkt, zonder zelf enig belang bij het vreemdelingenverkeer te hebben ge had. „Ik heb het aldus dhr. Komte bedde altijd een eer gevonden anderen mee te kunnen laten geniegen van het moois dat Ouddorp te bieden heeft en het de gasten, tegen een zo redelijk mogelijke prijs zo plezierig mogelijk te maken. ,,Moge het ook in de toekomst met de WV goed gaan.!" zo besloot hij.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 5