vn-vrr" Visser Met een geschreven gids, historische wandeling door stadje Goedereede Een neplochoi paren Kern Optiek Garage KNÖPS B.V. HoiiiêÈnsm Eilanden-nieuws familieberichten AUTO PESCH YAMAHA Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Citroen- Hesselink I Onze SHOWROOM Komplete stereo installaties f 575,- hiübreéhtse Middelharnis Jaarvergadering jeugdvereniging +16 van deGer. Gemeente te Middelharnis Bruidsjaponnen Uitreiking Jeugd E.H.B.O.-A getuigsctiriften 57 e Jaargang No. 5381 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief PEUGEOT TALBOT A utobedrijf MIDDELHARNIS FORD - TOYOTA Nieu\A/ en Occasions Buitenboordmotoren Oogmeting gratis l C RENAÜLT-dealer J X v»7^ voor Dirksland, 01877 - 1357 is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend A.J.V. Rumpt EO-voorzltter en E0-direi(t8ur woensdag 27 maart in Steenbergen Ambtsdragers verkozen B.B.K. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Op maandag 11 maart werd de wereld weer bepaald bij de majesteit van de dood. De russische leider Tsjemenko was over leden. In zo'n geval blijkt de betrekkelijk heid van macht. Ook voor de groten van de aarde geldt dan.... en hij stierf. Daar waar elders familieleden in stilte kurmen rou wen. Rouwen is bij hen ook de tijd dat zij opgebaard staan en de begrafenis van publiek belang. Ook van politiek belang. Omdat het westen in wezen niet zo veel weet van wat er zich in het Kremlin afspeelt is zelfs de plaats in de stoet, de handtekening in het condoleanceregister en wat niet al van belang om te speculeren over de opvolging. Dit keer was dat niet nodig. Ongekend snel werd meegedeeld dat de 54-jarige Michail Sergejevitsj Gorbatsjov zijn op volger werd als algemeen secretaris van het centraal comité van de CPSU, de communistische partij. Dat kan er op wijzen dat Tsjemenko indertijd gekozen is als „tussenoplossing". Hij was oud, kende het klappen van de zweep, was niet op de voorgrond treden, eigenlijk was hij al ziek. In zekere zin dus een man met alle eigen schappen van een voorlopige leider. Dat er wel een en ander aan de hand (geweest) is blijkt uit ettelijke analyses die dit jaar verschenen zijn. Allereerst moet er dan op gewezen worden dat de periode Andropov de vorige algemeen secre taris en president kort maar zeer krach tig is geweest. Hij heeft de inactiviteit en lethargie (lusteloosheid) aangepakt. Ver der werd de corruptie bestreden. In de hoogste regionen van partij- en regerings kader mag dat niet zo opvallend gebeurd zijn, in midden- en lagere regionen des te meer. Daarmee werd natuurlijk een an dere achtergrond geschapen. Andere kan didaten zullen in de toekomst „omhoog" komen, ook wat betreft hun kunde. Wat dat betreft was het jonge lid van het Centrale Comité M. Gorbatsjov al een voorbeeld. Hij is afgestudeerd jurist (de enige van het Politburo) en gespeciali seerd in landbouw. Op zich is dat laatste een hachelijke zaak in de SU. Falen op landbouw kan grote gevolgen hebben. Ook dat is onder Andropov wel gebleken. Hoe dan ook.... in deze sfeer van recht zetten van een aantal scheefgegroeide verhoudingen was Gorbatsjov de ,,co- ming-man", de rijzende ster. Expres schrij ven we hier niet dat het de sfeer van een „nieuwe lente" was. Overal wordt er op gewezen dat het systeem op zich niet dis cutabel is. Verder is duidelijk dat een land dat zijn super-macht-zijn ontleent aan zijn militair arsenaal gebaat is bij een gezonde economie. En wat dat betreft is er wel wat aan de hand. Landbouw en de econo mische poUtiek zijn twee zaken die on getwijfeld meer aandacht zullen krijgen. Wat het eerste betreft: Gorbatsjov is daar mee bezig geweest en hij is in de rug gedekt. Brezjnev en Tsjemenko hebben dat beleid zo uitdmkkelijk geformuleerd dat een eventueel falen altijd op hun rekening vermeld kan worden. Menselijkerwijs gesproken heeft Andro pov tekort geleefy om zijn positie hele- Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 Dat kan leiden tot konflikten. Konflikten over de strategie om een doel te bereiken. Konflikten over prioriteiten. Moet militair machtsvertoon de uitbreiding van het communisme forceren, desnoods via een (kem)oorlog of diplomatie, met die macht op de achtergrond? Gaat de defensie (na tuurlijk!) altijd voor of krijgt de niet mili tair gerichte economie een injectie? Dat kan tot spanningen leiden tussen de leger leiding en de partijtop. Dat heeft waar schijnlijk geleid tot het wegwerken van de Chef van de Generale Staf Ogarkov (een havik?!), hij kon dus geen hoge politieke fiinktie meer krijgen. Opende dat de weg weer tot de onderhandelignstafel in Ge neve? Het schijnt dat Gorbatsjov die on derhandelingen mede voorbereidde. Daarmee zijn we weer bij de nieuwe leider aangeland. Na een pijlsnelle carrière tij dens Andropov's bewind doorgebroken naar de top en na inteme strijd tussen de oudere generatie en de jongere, naast na oorlogse generatie algemeen secretaris geworden. En passant schijnt er ook een en ander recht gezet te zijn in de ver houding partij-leger. Dat zou in kunnen houden dat hij al vrij vast in het zadel zit en wat ongetwijfeld weer te merken zal zijn aan de buitenlandse politiek en Geneefse onderhandelingen. Gorbatsjov is beschreven als een neplo choi paren, geen slechte jongen. Laten we het hopen, de wereld hunkert ernaar. Belangrijker is als we weten dat ook zijn hart in de hand des Heeren is als water beken. Hij neigt het tot al wat Hij wil. Omdat Hij uiteindelijk Zijn raad volvoert. Dat maakt ons vertrouwen in mensen ook in hoge functionarissen betrekke lijk, het leert ons bidden. maal uit te buiten. Beslissingen worden het is hier en daar uitdrukkelijk geponeerd niet meer door de partijleider, maar door de partijleiding genomen. Elk lid van de leiding heeft natuurlijk zijn adviseurs, daarom is het van belang hoe hij zelf is. Andropov heeft gezegd: Oudere leiders zijn weinig geneigd om het nieuwe, het ongebmikelijke te aanvaarden; iedere nieuwe generatie is in bepaalde opzichten sterker dan de vorige, weet meer en kan verder voon itzien! In een tweüal artikelen in Intermediair van lie uüüa' van André Gerrits, geschre ven in respectievelijk december 1984 en maart 1985 wordt dit alles nog eens uit de doeken gedaan. Daarin wordt ook gewezen op de rol van de militairen. Collecties (gezamenlijk) leiderschap met informatiegroepen op de achtergrond geeft natuurlijk de mogelijk heid tot beïnvloeding door de beste of ineest geïnformeerde groep. Het kan eigen lijk niet anders of een machtig apparaat als het militaire moet wel een rol spelen. Een groot deel van de economie is militaire economie, hulp aan landen elders is mili taire of wapenhulp, de belangrijkste be sprekingen tussen de grote machten zijn wapenbeheersingsonderhandelingen. Geen wonder dat aangetoond kan worden dat het leger nogal eens een doorslag gevende rol speelt bij de benoeming of profilering van de hoge partijfunctiona rissen en daarmee van de regering. Zandpad 2 - 4 Middelharnis I 01870 - 2567 M A^ 4#*#.^ ^^j^ i^ j^* 4^ J^ Verkoop Service ftl871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: l C. Breen, 01878 - 2496 LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS vanaf voor oOe zfiterheid VINGERLING 3-MIDDfLHARN1S-TEl 01870-2618 - Aanrijding met gewonde J.l. vrijdag had op de paralelweg, ter hoogte van de zgn. „zes huisjes" een aanrijding met gewonde plaats. Het on geval gebeurde toen J. A. van P., rijdend op zijn racefiets besloot links te gaan rijden om in de luwte te komen. Hij werd daarbij geschept door een hem achterop komende auto, bestuurd door J. F. D. uit Nieuwe Tonge. De fietser werd licht ge wond. - Voorts moest de politie een reeks vernielingen noteren, o.a. Aangifte van inbraak in de kantine van N.T.V.V. te Nieuwe Tonge. Door op grove wijze een raam te vernielen kwa men de dader(s) binnen. Er werd niets vermist. Vernielingen aan de Chr. Scholenge meenschap Pr. Maurits aan de Sportlaan. Met uit het schoolplein gehaalde tegels werden enkele ruiten vernield. Verder werd een vuilcontainer losgerukt. Voorts werd ingebroken in het bedrijf van transportbedrijf Verolme aan de Molen dijk te Nieuwe Tonge, door een uitzet raam te vernielen. Tevens werd inge broken in de naast gelegen woning, waar met een straattegel de ruit van de achter deur werd vernield. Er werd niets vermist. Een ruit werd vernield van het woonhuis Kade 11 alhier. Twee jongens liepen langs de woning en sloegen met de vuist een ruit in. Daders onbekend. Inbraak in de woning van perceel Wees huisstraat 16 te Sommelsdijk. Aan de achterzijde van de woning werd een raam vernield. Ontvreemd werd: een stereo installatie en een televisie. - Diefstal J.l. dinsdag werd aangifte gedaan van 1800 liter gasolie ten nadele van de fa. Dijkers en Pijl die een werk uitvoert in de Van Pallandtpolder. Daders onbekend. De jeugdvereniging -t-16 van de Ger. Gemeente te Middelhamis houdt D.V. zaterdag 23 maart haar jaarvergadering in het verenigingsgebouw aan de Chr. de Vrieslaan. Na de huishoudelijke vergadering zal om acht uur de heer J. van Hoorn een referaat met dia's houden over het onder werp: „Israël in Bijbels licht". Haast dagelijks haalt Israël de voor pagina's van onze dagbladen. We kunnen wel zeggen dat het oog van de wereld op Israël gericht is! Hoe moeten we dit land en volk zien in Bijbels licht? Op deze vraag zal de heer van Hoorn ingaan tijdens de lezing waarbij hij aan de hand van schitterende dia's op ongetwij feld boeiende wijze iets hoopt te vertellen over het land Israël dat een bijzondere plaats in zijn hart inneemt. De heer van Hoorn bezocht diverse malen het land Israël waar hij op inten sieve wijze kennis maakte met het land en zijn bevolking. Wie belangstelling heeft voor Israël mag deze dialezing niet missen. Jongeren èn ouderen zijn zaterdagavond om acht uur van harte welkom! In de gids o.m. een plattegrond waarop de meest markante plaatsen staan genummerd. Het stadje Goedereede moge qua oppervlakte niet groot zijn, wel heeft het binnen die beperking zoveel historische bezienswaardigheden dat de Stichting Stad Goedereede die heeft verzameld in een „korte historische wandeling. Toeristen en ieder die van wandelen in een zo aansprekende omgeving houdt kan de ingebonden en geïllustreerde gids a 2,50 kopen, met achterin, ter „versterking" na de wandeling een bon voor één gratis consumptie in „de Gouden Leeuw", of twee andere horeca-gelegenheden in het stadje. De uitgave van de wandelroute is een aktiviteit die uitstekend past in de opzet van de Stichting Stad Goedereede. Ze restaureert monumenten zonder winst gevend doel en bevordert de belangstel ling voor de geschiedenis van Goede reede. Die boeiende geschiedenis wordt dan ook verhaald bij de bezienswaardig heden die in de beschrijving met een cijfer zijn gemarkeerd, 25 in totaal, beginnend bij het „Bek-afen eindigend in het hart van het stadje, de Markt. De kosten van de uitgave worden gedragen door de plaatse lijke middenstanders en de Bank, de sa menstelling en de tekst is van dhr. R. Louis, de secretaris van het Stichtings bestuur. De nieuwe brug over de haven geldt als vertrekpunt. D aar moet in vroeger eeuwen de haven van Goedereede in de zee zijn uitgemond. Het was eigenlijk meer een goed beschutte baai, een prima ligplaats en derhalve een goede reede. Het stadje Goedereede heeft sinds 1312 stadsrech ten en een bloeiend verleden als koop mansstad. Bij Bekaf stonden ooit twee stenen torens met een groot houten valhek tussenin waarmee de haven kon worden afgesloten. De routebeschrijving geeft prachtige details uit de geschiedenis weer, want wat te denken van het op drift raken buiten de poorten, van een molenas. Dat gebeurde tijdens een hoge vloed. De as beukte hele stukken van de stadsmuur weg.! Beuken konden de Goereeërs overigens zelf ook. De vrouwen hielden zich eens het kwaadaardig scheepsvolk van 26 zwaar bewapende schepen van 't lijf en buiten de stad door ze met kokend pek te overgieten. De belegeraars dropen af en hebben hun woede op de Ouddorpse ge- 01871 - 1553 Vert. C. Bakker 01877 - 1589 De Evangelische Omroep organiseert woensdagmiddag 27 maart in „'t Crom- wiel" in Steenbergen (Krommeweg 1een informatie bijeenkomst voor leden en an dere belangstellenden. De sprekers zijn EO-voorzitter drs. J. H. Velema, en EÓ- stichtingsdirekteur drs. L. P. Dorenbos. De bijeenkomst begint om half drie en duurt tot vier uur. De toegang is vrij. Het is de bedoeling dat beide sprekers op deze informatie- en kontaktmiddag een inleiding zullen houden over het werk van de EO, over de aanzienlijke uitbreiding van het aantal EO-programma's op radio en tv, e.d. Na een korte pauze is er alle gelegenheid tot het stellen van vragen. wassen en enkele boerderijen bekoeld. Over de aanwezigheid van schuren in de dorpskern heeft dhr. Louis ook een ver klaring. Eerder moeten daar mooie koop manshuizen hebben gestaan maar naar mate na 15 00 een verval intrad doordat de handel niet meer zo floreerde vervielen ook de huizen en kwamen er gaten in de bebouwing die door de bouw van schuren werden opgevuld. Goeree richtte zich duidelijk meer op een agrarische toe komst. De schuren werden veelal ge bouwd van hout dat van gestrande sche pen afkomstig was. Die oude scheeps- onderdelen zijn in sommige van de schu ren nog goed te herkennen. Verhaald wordt over de grote kiezel stenen op het gazon voor het gemeente huis waarbij de onbijbelse ver onderstelling wordt gemaakt dat ze mil joenen jaren oud zouden zijn, de stoep- stenen worden besproken, de historische huisjes van Pad en Toepad, de brug met het sluiswerk en de Markt met het hotel „de Gouden Leeuw" waarin de Pausen kamer al wordt het niet zo waarschijnlijk geacht dat die ooit als zodanig gefunctio neerd zal hebben. Aan de hand van de routebeschrijving dwaalt men door de Pieterstraat, langs de kerk en de prachtig gerestaureerde dom. Er is zoveel moois en historisch te bewonderen en er is zoveel om aandacht te geven dat degene die dat allemaal betracht zelfs voor zijn „vast houdendheid" kan worden gecomplimen teerd, vandaar de bon achterin het boekje voor een gratis consumptie.! De uitgifte van de geschreven gids boordevol histo rische achtergronden is een pracht initia tief van voornoemde Stichting Stad Goe dereede, die zich dinsdagavond nader heeft gepresenteerd op een in „Oostdam" belegde avond. OOLTGENSPLAAT In de Geref Kerk zijn als ambtsdragers verkozen: voor ouderling (vacature A. Duim Jzn.) K. Baas en voor diaken(vaca- ture G. Molendijk) J. H. Korteweg A.Czn. Komt ook eens naar Zierikzee, want uniek en betaalbaar is onze grandioze internationale bruidsmode! Interesse? Bel voor 'n afspraak: Tel. 01110-5204 St. Domusstraat 4 ZIERIKZEE De Stichting werd in 1973 opgericht nadat er ook in de jaren daarvoor al aktiviteiten waren geweest in de begelei ding van restauratie van enkele panden. De Stichting bleek daarin heel stimu lerend te kunnen werken en de wandel- gids geeft enkele mooie voorbeelden daar van. Zelfs ontzag de Stichting het niet zélf panden aan te kopen, ze te laten restau reren om ze vervolgens weer in bewoon bare staat te verkopen. Van meerdere panden is dat de redding geweest omdat particulieren daar veel minder gemakke lijk toe gekomen zouden zijn. Heel moei lijk was het soms een pafid Ia handen te krijgen, zoals dat met een totaal verkrot pandje op het Bek-af het geval was. Maar liefst 96 erfgenamen moesten benaderd worden, tot zelfs in Amerika toe, voor aleer het kon worden aangekocht! Aangenomen mag worden dat ook de restauratie van Goerees' Dom, in de jaren 1974-1978 een stimulans heeft betekend om met restauratie ernst te maken. In de jaren daarvoor heerste de mentaliteit dat iets dat niet meer bruikbaar was maar beter gesloopt kon worden, zoals dat in 't begin van deze eeuw de Hoofdpoort is vergaan. Stichting en gemeente hebben de restauratie van panden door particulieren geactiveerd. De gemeente kon de hel pende hand toesteken, ook d.m.v. het beschikbaar stellen van een subsidie, doordat ze jaarlijks uit het Gemeente fonds een toelage krijgt voor de extra kosten die het handhaven van het be schermde Stadsgezicht met zich mee brengt, maar die toelage is met zo'n twee honderdduizend per jaar de helft ge worden van wat het in betere tijden is geweeest en derhalve ontoereikend om te doen wat de hand vindt om te doen. De realisering van de restauratieplaimen moet worden uitgesmeerd over een lan gere termijn. „We kunnen niet meer zo royaal met subsidies strooien en we moe ten als gemeente ook voorzichtiger zijn met het verlenen van voorfinanciering", zo betreurt burg. van Velzen van Goede reede. Desalniettemin gaat de Stichting moedig verder en ze is ook nu weer bezig met de verwerving van enkele panden die heel hard aan restauratie toe zijn. is het blad voor uw OOLTGENSPLAAT e.o. Op donderdag 28 maart om 19.30 uur zal in het Verenigingsgebouw „'t Cen trum" te Ooltgensplaat door burgemees ter drs. C. M. de Vos een groot aantal Jeugd E.H.B.O.-A getuigschriften wor den uitgereikt aan leerlingen van de basis scholen te Achthuizen, Den Bommel en Ooltgensplaat. De lessen zijn gegeven door een team van het Jeugd Rode Kruis, afdeling Oolt gensplaat e.o. Na de pauze, met koffie en limonade, zal door de kinderen een Me mory-spel worden gespeeld. Op deze avond zijn alle ouders en andere belang stellenden hartelijk welkom. In de hal van heet gebouw zal een stand worden op gesteld met geschenkartikelen, ten bate van het Jeugd Rode Kruis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1