Uit de Historie GOED UIT DE VERF KOMEN I karels autoschade Karels wil Open Schoolgroep in Stad Autospuiten. Laatste fase op weg naar herstel. Puur specialis tenwerk waar de mannen van Karels in uitblinken. Mooier dan het origineel. Dat is steevast hun uitgangspunt. Kom naar Karels als u puntgaaf spuitwerk eist. Maar ook als u een lage rekening en een beste bak koffie waardeert! Hotel Spee Beeld van een opgraving Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" VRIJDAG 15 MAART 1985 Paus Adrianus VI Allereerst willen we bij Goedereede aan dacht geven aan die pastoor van Goeree, die later Paus Adrianus VI werd, en aan wie de pauskamer in het hotel „De Gou den Leeuw" herinnert Pastoor van Goeree. Wat hield dat in, in zijn geval? Ik citeer: Beschrijvingen van de loopbaan van Grote Nederlanders, Bundel 2 door R. M. Borgeesius. „Zijn geleerdheid, zijn vroomheid en zijn deugdzaamheid maakten hem een geziene figuur, ver buiten de stad, waar hij do ceerde, was hij bekend en werd hij ver eerd, en het gevolg van het hoge aanzien, waarin hij stond, was dat hem verschil lende prebenden ten deel vielen. Een pre bende was een inkomen, aan geestelijken betaald voor wat min of meer een ere baantje was; vele geestelijken hadden ver schillende prebenden tegelijk, en dit werd door Adriaan Floriszoon een verkeerde gewoonte geacht. Wat de éne geestelijke teveel verdiende, verdiende de andere te weinig, oordeelde hij, maar zelf nam hij alle prebenden aan, die hem ten deel vielen. In schijn is op deze houding de vermaning van toepassing: hoort naar mijn woorden, doch let niet op mijn daden; Adriaan werd kanunnik, later deken van de St. Pieters kerk te Utrecht, kanuimik aan het Dom kapittel te Utrecht, schatbewaarder aan de Mariakerk te Utrecht, pastoor te Goe dereede en deken van de Lieve Vrouwe- kerk te Antwerpen, vooral deze functies werd hij betaald en bovendien was hij nog hoogleraar en rector aan de Leuvense universiteit Hoe was dit te rijmen met zijn afwijzende houding tegenover het pre benden-stelsel? Adriaan Floriszoon heeft die vraag nooit met zoveel woorden, maar wel door zijn daden beantwoord. Beter dat ik deze functie aanvaard, dan een ander, zal hij overwogen hebben, want ik behoud de inkomsten, eraan verbonden, niet vor mijzelf En inderdaad betaalde Adriaan Floriszoon uit eigen beurs arme kapelaans, deed veel aan liefdadigheid, en had voor zichzelf heel weinig nodig". In „Populair Wetenschappelijk Neder land Adriaan Floriszn. van Utrecht de enigste Nederlandse Paus", door J. C. van Slee vinden we: Om alle aanleiding tot afpersing te voor komen en zijn gemeentenaren door het verkopen der Sacramenten niet onnodig te bezwaren, legde hij zijn plaatsvervanger een goede jaarwedde toe". Omtrent zijn werk in Goedereede vond ik daar dat hij, als de hogeschool haar vakan tietijd had, daar „een wijle tijds resideerde en predicte". En verder: „Had hij zich te Goedereede aanvankelijk wel eens te beklagen over zekere min achting ten aanzien van de kerkelijke ceremoniën en gemis aan verschuldigde eerbied, door trouwe zielzorg en weg neming van oude misbruiken won hij er spoedig de harten". Ik las in E.N., dat hij „hooguit eens per jaar een kijkje kwam nemen in Goeree, waarbij dan de maeltijd ende wijn van ter Steeden weeghe geschonken werd". Pastoor Adriaan logeerde dan in het pand waarin hotel „de Gouden Leeuw" is ge vestigd, toen waarschijnlijk het huis van de Schout. Wij nemen aan dat én zulke officiële bezoeken én zulk pastoraal werk beide inderdaad plaats hadden. Mogelijk is het dan zó, dat de pastoor bij z'n officieel bezoek in bovengenoemd pand logeerde en dat hij tijdens z'n pas torale periode in de pastorie verblijf hield die op een ander plekje in Goere stond. (In het Eilanden-Nieuws hield eens een in zender zich bezig met de plaats der pas torie en zegt daarin: „Concluderend zou den we hieruit het pastoorshuis moeten verwachten aan de noordzijde van de Pieterstraat, dus kort bij de kerk gelegen" Adriaan Floriszoon ruilde in 1494 Oud- dorp in voor het pastoorschap over Goe dereede en bleef daar pastoor tot 1515. (E.N.). •Goeree vergat deze pastoor met. J. C. van Slee schrijft: „Van hun toegenegenheid gaven zijn pa rochianen, ook toen hij hen reeds lang had verlaten, nog meermalen blijk door ver schillende geschenken, en legden later bij zijn verheffing tot Paus grote vreugde aan de dag". Tenslotte: Deze Paus heeft alles gedaan om het geestelijk centrum te Rome te her vormen in zedelijk opzicht, maar tot de ware reformatie, door opnieuw te leven uit de Waarheid der Schrift, over de hele linie kwam hij niet. Slechts kort kon deze paus ijveren voor dat ethisch reveil, nl. van 31 augustus 1522 tot 14 september 1523. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 03 waarin hij verbleef werd sedertdien de Koningskamer genoemd. Het is mij niet bekend, wanneer het huis is afgebroken. Ds. Boers schrijft, dat het er omstreeks 1830 nog was. Het deel van de polder, waarin het lag, wordt nog steeds Oostdam genoemd". (Hetzelfde staat in: F. den Eerzamen: Het eiland Goeree-Overflakkee. Samenstellen Dit Dorp genaamd de GOEDE REEDE, Weleer een Koopstad, die ook mede Een stemrecht had in Nederland Leed veel door Watersnood en Brand: 'T Zag door een Vrouwenstoet, zeer dapper in het strijden. Zich eens van 's Vijands magt en Éuvelmoed bevrijden. Stadhouder-koning Willem III Een ander persoon, van wiens nagedach tenis nog iets overbleef in Goeree, nl. „in de koningskamer", was: stadhouder- koning Willem III. Onze stadhouder was koning van Enge land geworden en reisde naar Holland terug, in 1691. „Zijn reis naar Hollandis een van de merkwaardigste episodes uit zijn leven. En de schipper Symen Jansz. Hartevelt heeft haart beschreven. Het winterde fel en door het ijs kon men de Hollandse kust met de vloot niet bereiken. Symen zou proberen, de koning met zijn sloep naar de wal te brengen. Symen Jansz. Hartevelt verhaalt „Aen het Jagt komende stapte sijn Majes teit, de Graaf van Portland, de Heer van Ouwerkerk met een seker Engels Prins, wiens naam ik niet en kende, en sijn kamerling over in onze sloep: namen niet meer provisie met sig, als 7 a8 botteltjes met Bier en Wijn, 2 Capoenen en 4 a 5 Wittebroden, wey waren met ons 13 Per- soonen in de Sloep waar onder 7 Engelse Roeyers waren.... Dit was Dingsdag den 30 dito na de middag de klok omtrent twee uuren, dat sijn Majesteit met sijn gevolg in de Sloep stapte, op hoop van dien eigen sten avond nog aan land te sullen komen". „Een poging om bij Hellevoetsluis te landen, mislukte door ijsgang; toen werd getracht de kust van Goeree te naderen.s Avonds om een uur of acht zagen zij het vuur van Goeree op een musketschoots afstands. Een paar matrozen zouden trach ten door het water wadende, de kust te bereiken; kwamen onverrichter zake terug. Na een poos rondgesukkeld te hebben, resulveerde (is: besloot) de stuurman „selfs aan Land te gaan, hetgeen de Koning eerst niet wilde toestaan, maar onderrigt sijnde, liet hem passeren; de stierman twee uuren van Boort geweest sijnde quam (is: kwam) met vallen en opstaan tot Goeree, ver- socht aldaar dat het baakvier mocht ver groot worden en datter (is: dat er) een musquetschoot mogt geschooten worden, tot een Zein aan de Koning, dat hij daar wel gekomen was, 't geen geschieden, 't welk van de Koning ook soo verstaan wierd; sijn Majesteit ziede nu sullen wij wel haast Wagens krijgen die ons sullen afhalen, gelijk ook geschiede, het was doen Woensdag den 31 dito, (n.l. Januari) 's morgens omtrent vijf a ses uuren, wan neer de Koning met sijn geselschap af- gehaalt wiert. Hier stapte toen die onvermoeide Held aan Land daar wij dien grooten God niet genoeg voor konden danken, dat hij Sijn Majesteit in die donkere, mistige nacht tusschen het IJs in siilken gevaar sorg- vuldig 6 uuren lang bewaart heeft, waarop de Burgers en Boeren grote blijdschap betoonden, omdat se de komst van de koning bemerkten: het was omtrent half seven uuren als wanneer sijn Majesteit aan de eerste Boerenwoning quam op het land van Goeree, ten huize van een Huis man genaemt, Corstiaen, op strand, daar een groot vierwerk wert aangelegt en de koning sich verschoonde en warmde en voort met sijn geselschap wat eet, het- geene daar te krijgen was (het is remar- kabels dat sijn Majesteit soo lang van 's middags 1 (30 januari) tot 's anderen daags ten 6 uuren in de sloep geseeten hebbende, gantswch niet verdrietig is ge weest)". Om negen uur voer men weer af met de sloep, om Voome heen.... Uit „Dispereert niet" VI p. 125, 126, 127, doorH. Algra. In „het eiland Goeree" door F. den Eer zamen, staat op pag. 25: „In de omgeving van de stad Goedereede lagen vroeger een paar mooie buitenplaat sen. Ik noem in de eerste plaats het huis Oostdam de Grote Zuiderpolder. Hij logeerde toen in het huis Oostdam van de heer Adrianus van Dam. De kamer J. Klepper. Uitgave: Boekhuis Ariese- Middelhamis). 1690: Stadhouder Koning Willem III; veertig jaar oud. In 1977 werd bij de opening van het Ver enigingsgebouw „Oostdam" nog het vol gende verteld: „De gastvrijheid van de bewoners van Oostdam, beloonde hij later met een zil veren snuifdoos met inscriptie die wellicht nog in particulier bezit van een van de nazaten van de toenmalige fam. Goed koop is" (E.N.). Kerkelgk leven We willen nu uit de Kerkhistorische Kro niek 1967,4e jg. no. 2 wat weergeven van wat daar onder „Goedereede" staat over het kerkelijk leven. GOEDEREEDE Goedereede is de meest homogene her vormde plaats op Goeree-Overflakkee. Er is dan ook maar één kerk nl. die van de Hervormde Gemeente. Enkele inwoners zijn lid van de Geref. Kerk of Geref. Gemeente te Ouddorp. Het is een oud stadje dat reeds in 1330 stadsrechten ontving. Brand, storm, overstroming, oor log en plundering waren in de loop der eeuwen haar deel. Na de algehele verwoesting in 1418 door de Brabanders, kwam in de 15e eeuw een tweede bloeiperiode. Sinds 1600 kwam er wederom verval door allerlei omstandig heden en sindsdien is het een „dood" stadje geworden. Goedereede kent onder haar vroegere pastoors er ook een, die het tot paus gebracht heeft nl. Adriaan Florisz. Boeijens (bekend als paus Adrianus VI van 1522 - 1523). Na de bevrijding door de watergeuzen in 1572 is toen langzamerhand de Refor matie gaan doorwerken. Begin 1600 pro beerden remonstrantsgezinden ook te Goedereede een remonstrant als predi kant te doen beroepen, maar na belofte van de beroepene zich niet in remon strantse zin uit te laten, legde men zich bij de keuze neer. Op de duur begon hij toch de gereformeerde leer aan te vallen. De hele gemeente keerde zich echter tegen hem en ging naar Ouddorp ter kerke. Grote onlusten ontstonden er toen (te meer omdat de magistratuur remonstrants- gezind was); de „dolerenden" werden daarna streng vervolgd. Later zijn er weer gereformeerde predikanten gekomen. In de 19e eeuw zijn het dan merendeels „liberale" predikanten. Met de komst van Ds. F. de Gidts in 1903 kwam er een voorganger van gereformeerde richting, hetwelk tot nu zo is gebleven. Afscheiding en Doleantie hebben in Goe dereede geen aanhang gehad. LangewegSO - Tel. 01875-1396 - Nieuwe Tonge Ik wil aan dit korte overzichtje toevoegen, dat in 1836 één Chr. Afgescheidene, nl. J. Schaddelee, het adres aan de Koning ondertekende. (Geschiedenis van een kerk 100 jaar Gereformeerde Gemeente Dirksland). T. Perrius In: Aantekeningen uit het leven en de bekering van T. Perrius, geboren te Goe dereede (Flakkee) 22 oktober 1845 en gedurende een reeks van 33 jaren woon achtig te Paterson(N.J.) Noord Amerika, thans wonende te Ouddorp (Zuid-HolL), benevens een korte verklaring over psalm 34-9 rijm. Uitgave van K. Heerschap, Ouddorp, kunnen we wel heel wat leren omtrent de geestelyke ligging van meerderen te Goe ree (als we mogen aannemen, dat de schrijver na z'n geboorte aldaar ook op gegroeid is). Stellendam en Ouddorp. In dit boekje vond ik bovendien een in teressant stukje over de emigratie naar Paterson, waarheen zovlen uit Goeree, Ouddorp en Melissant gingen. Ik citeer: „Ik ben dan geboren in het jaar 1845 den 22sten van de maand October, en ben met mijn ouders, vier zusters en twee broers in het jaar 1865 in de maand December met een Bremer Zeilschip, genaamd „Eme- lie", van Rotterdam, naar Noord-Ame- rika vertrokken met nog 25 passagiers, allen van ons eiland Goeree en Over- flakkee. We zijn nadat we 78 dagen door vreese- lijke stormen en hemelhooge zeeën be- (fi-eigd werden, zoodat we menigmaal ge loofden dat de zee ons graf zou zijn, omdat ons sdchip de zee niet meer bekUmmen kon, totdat twee stukken van de masten, met touwen en zeilen en alles er aan, er af en over boord stormde, en dat was ons geluk als middel in Gods hand, dat het schip weer op de zee kwam. Zoo zijn we in de laatste helft van de maand Maart in New-York geland of liever geslingerd". Helaas kan ik niet zeggen of de familie Perrius uit Goeree wege ging of uit een andere Flakkeese plaats. In 1866 vertrok uit Goeree wel: Ary Struyk, een zoon van Jan Struyk, die in 1867 vertrok. In 66 emigreerden ook uit Goeree Adrianus Aartse. Een dochter Johaima Aartse trouwde later in Pater son met een zoon van Jan Adriaan Struyk. En 2 nakomelingen van dit paar, mocht ik in 1983 nog in Paterson's omgeving ont moeten. In 1871 vertrok uit Goeree Kors Struijk. Uit Melissant emigreerden in 1866 Geer trui Struik en Willem van Herken en Arie Struik en echtgenote. Uit „Hou je roer recht", deze illustratie: (De Goereese Struiken stamden uit Me lissant). U ziet Er sloeg een emigratiegolf over het eiland. In 1847 was er ook zo'n golf geweest, waardoor de Chr. Afgescheiden Ge meente moest opgeheven worden. (De Struyken die in 1866 en daarna vertrokken waren Nederlands Hervormd). In het telefoonboek van „Passaic" Coun try, 1982 vond ik: Perrius M,.Peerrius Richard, Perrius Ruth, mogelijk nakome lingen van deze Perrius-familie die 1866 vertrok. We krijgen uit dit stukje van Perrius' boekje een beeld van de moeiten van deze reis. Goerees' vissersleven Iets van het Goerees' vissersleven in 19917, kunnen we zien in een verhaal van Rudolf van Reest Spaanse Port, in de bundel: Houd je roer recht, uitgegeven door Bosch en Keuning te Baam (2e druk). Het opvissen van wijnvaten en wat daarop volgde, wordt hierin beschreven. F. den Eerzamen in: Het eiland Goeree-Over flakkee heeft het denkelijk over dezelfde zaak als hij op pag. 47 schrijft: „Bekend is vooral geworden het opvissen van tientallen okshoofden wijn, die af geleverd werden bij de burgemeester strandvonder te Goedereede. De ouderen herinneren zich nog de tonelen, die zich toen in het dorp afgespeeld hebben door het drinken van de wijn door oud en jong. Ik wil dit artikel besluiten met een stuk uit „Opbouw" van 9 december 1947. Het partyioze dorp Onder de dertien gemeenten van ons goe de eiland Goeree en Overflakkee is er één, die een uitzonderlijke positie inneemt op politiek gebied. Het is het oude stadje Goedereede. De bewoners daarvan zijn zeer gemoedelijke mensen. Zij beminnen boven alles de eenheid. Dit komt tot uiting op schoolgebied, want in het dorp zelf is slechts één school, de Openbare. De Chr. School is een instelling van het voor malige en toekomstige havenhoofd. Men ziet er ietwat uit de hoogte neer op de andere dorpen, die de tegenstelling ken nen van Openbaar en Bijzonder onderwijs en men prijst zich gelukkig, dat Goeree deze zogenaamde tweedracht niet kent Ook in de politiek komt dit tot uiting. In de gemeenteraad zijn weliswaar drie groepen vertegenwoordigd, doch hun scheidingen zijn gebaseerd op persoonlijke verhou dingen en hebben met politieke beginselen niets te maken. Door sommige of wellicht vele? Goereeërs wordt dit een soort ideaal geacht Men vindt het zelfs een bewijs van hogere cultuur, dat b.v. verleden jaar op één der candidatenlijsten voor de Raad namen voorkwamen van mannen, die tot allerlei partijen konden worden gerekend: op één en dezelfde lijst stonden broederlijk onder elkaar een libe raal, een A.R. en een socialist' En het is dan ook bij deze mentaliteit, die blijkbaar in alle kringen heerst, geen wonder, dat het voorzover ons bekend, nog nimmer aan een politieke partij gelukt is er een Kies vereniging of afdeling te stichten. Nu moet men hieruit toch weer niet de conclusie trekken, dat de Goereeërs geen beginsel hebben. Als wij boven dit artikel plaatsen: het partijloze dorp, zouden wij dit niet gaarne durven vervangen doon het beginselloze dorp, want dit zou inderdaad bezijden de waarheid zijn. De cijfers van de Tweede Kamerverkiezingen van ver leden jaar bewijzen, dat toen 44% der kiezers A.R. stemde, 14% S.G.P., 9% Partij van de Vrijheid, 28% Partij van de De Stichting Volwasseneneduca tie Goeree Overflakkee heeft plan nen om nè de Paasvakantie in Stad a/h Haringvliet te beginnen met een Open Schoolgroep. Open School is een school voor volwassen mannen en vrouwen die vroeger niet de kans gekregen of genomen hebben om na de lagere school verder te leren. Je kon b.v. niet doorleren omdat je na de lagere school thuis moest helpen, op het land moest werken, er geen school in de buurt was om naartoe te gaan of omdat doorleren niet be- langrük gevonden werd. Volwassenen die nu verder willen leren doen dat omdat ze hun schoolgaande kinderen beter willen begeleiden. Ook willen ze de ontwikkelingen die gaan ko men op de basisschool kunnen volgen. Bovendien is het fijn om als echtgenote de ontwikkelingen van je man in zijn werk te kunnen blijven volgen. Voor mannen kan de Open School een ondersteuning zijn ta.v. hun werk en eventueel nog te volgen bedrijfscursussen. Het klinkt hard maar het is realistisch. Voor jezelf leren is belangrijk voor het geval je nog eens op jezelf komt te staan. In de Open Schoolgroep zitten maximaal 15 mensen. Het Open Schoolprogramma duurt 2 jaar en kost 60,— per jaar. De boeken die je gebruikt kun je kosteloos lenen. Per week kom je öf 1 keer 3 uur bij elkaar óf 2 keer 2 uur. De deelnemers die zich aaimielden kuimen mee bepalen wan neer de bijeenkomsten gehouden worden. De bijeenkomsten zullen worden gehou den in 't Trefjpunt te Stad a/h Haringvliet Je kunt bij de Open School van alles leren: Nederiands, Engels, rekenen, aard rijkskunde, geschiedenis enz. en zoals b.v. algemene ontwikkeling, discussiëren, brieven schrijven. Je kiest zelf wat voor jou belangrijk is te leren. Open School is eigenlijk niet te vergelijken met scholen die wij ons nog van vroeger herinneren of die waar onze kinderen nu heen gaan. Bij de Open School kies jezelf wat je wilt leren, er zijn geen proefwerken of rap porten. Je leert die dingen die voor het leven van alledag belangrijk zijn. Maandag 25 maart 1985 geeft de Open School een voorlichtingsavond waar we iedereen voor uitnodigen die meer wilt weten over de Open School. Uw bezoek is geheel vrijblijvend en verplicht tot niets. Deze voorlichtingsavond wil alleen infor matie geven aan iedereen die belang stelling heeft. Ook kunt u inlichtingen vragen bij Mw. M. J. Maas-v.d. Valk, tel. 01871 -1269 en bij de Stichting Volwas seneneducatie, tel. 01870 - 3927. Lezing De Motte in De Doele 22 maart a.s. 16e eeuwse baardmankruik uit Duitsland. Bodemvondst waterput, hotel Spee, Sommelsdijk. Vrijdagavond 22 maart a.s. houdt De Motte haar derde lezig in dit winter seizoen. De voordracht gaat over het recente oudheidkkundig bodemonder zoek onder het voormalige hotel Spee te Sommelsdijk. De opgraving die in 1984 werd uit gevoerd lag op een steenworp afstand van De Doele, St Joris Doelstraat te Som melsdijk. Hierbij werden oude fundamenten, een waterloop, een beerput en talloze mobiele vondsten ontdekt De onderzochte pe riode beslaat de gehele 16e eeuw en de 18e eeuw. De lezing begint om 20.00 uur in de bovenzaal van De Doele te Som melsdijk en de spreker is Rias Olivier. De koftle is zoals gewoonlijk gratis, evenals de toegang. Belangstellenden zijn van harte welkom om het werk dat De Motte verricht van dichtbij te aanschou wen. Tot ziens. Het bestuur Arbeid en 4% Chr. H. Hieruit blijkt, dat er toch in Goedereede wel degelijk beginsel verschillen bestaan, als het over de lands- politiek gaat, en dat er zelfs het wonder baarlijke verschijnsel is te constateren, dat 62% der bevolking rechts stemt Wij noemen dit wonderbaarlijk, omdat men dit in een gemeente, die in de plaatselijke verhoudingen de politiek wil uitschakelen, zeker niet verwachten zou. Hier wordt iets beschreven, dat echt his torie geworden is, en gelukkig historie werd. J. L. Struik Goedereede UU KFOCWA

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 10