EIUVriDEII-niEUWS Orgelreis naar Den Haag HISWA: Watersport-festijn voor groot en klein J Geslaagde uitvoering muzieicver. „Apolio" B emalingsgebou w in Ruilverkaveling Flakkee aanbesteed HET '^KIJKVENSTER Succes voor bakker de Visser Sommelsdijk Politieberichten Oostflakkee Overzichtstentoonstelling Tweede Wereldoorlog Uitslagen Damvereniging „Denk en Zet" 10 majorettes jubileerden 3e Blad VRUDAG 8 MAART 1985 No. 5377 blik op kerk en samenleving Cj - De P.C. Hooftprijs - Goed en kwaad Door een bevriende relatie werd me de vraag voorgelegd waarom ik in dit hoekje geen aandacht heb besteed aan het niet toekennen van de P.C. Hooft-prijs aan Hugo Brandt Corstius. Mijn antwoord kan kort zijn. Dat zou gelijk staan aan water naar de zee dragen. Er zijn dagen geweest datje geen nieuwsuitzending kon horen en geen krant kon opslaan of de P.C. Hooftprijs kwam wel weer aan de orde. Brandt Corstius mag dan de prijs niet gekregen hebben, zijn bekendheid is er zeker niet minder door geworden.Dat is het averechtse effect van al het rumoer dat erom gemaakt is. Ik deiüc dat we dankbaar moeten zijn voor de weigering van minister Brinkman en van de hele regering. Dankbaar ook dat men niet gezwicht is voor het gedram van links. Het is al erg genoeg zoals Brandt Cor stius schreef. Erg genoeg dat dat allemaal in ons land mogelijk is zonder dat iemand een strobreed in de weg gelegd wordt. Wanneer zulke schrijverij ook nog zou moeten worden beloond met een staats prijs voor letterkunde, dan zouden daar geen woorden meer voor te vinden zijn. En de vrije meningsuiting, die volgens sommigen zo bedreigd werd, komt hele maal niet in gevaar, wantBrandt Corstius, of Piet Grijs, of hoe hij zichzelf ook noemt, kan heel gewoon doorgaan zonder bang te zijn voor strafvervolging. Dat is nog het meest verontrustend.... Nu heb ik tóch over het geval geschreven, wat eigenlijk niet mijn bedoeling was. Ik denk echter dat deze hele zaak gezien moet worden in een veel breder kader. Wij weten in Nederland feitelijk niet meer het onderscheid tussen goed en kwaad. Dat komt niet alleen tot uiting in bovenge noemd geval. Dat is ook aan de hand van allerlei andere zaken heel gemakkelijk te constateren. Denk nu alleen maar eens aan het feit dat het mogelijk is tot twee keer toe een „zwarte jongen" die uit de gevangenis is ontsnapt, op het beeld scherm te brengen terwijl de politie aan een lijntje gehouden wordt. En dat één van hen dan ook nog ten aanschouwe en ten aanhore van heel Nederland kan zeggen dat het te gek is om los te lopen dat hij op vrije voeten is gesteld wegens gebrek aan celruimte, want er was plaats genoeg! Is het nu niet voor iedereen duidelijk dat het woord „rechtsstaat" tussen aanha lingstekens moet worden geplaatst? En is het dan een wonder wanneer het volk gaat roepen om een sterke man die in dit land eens orde op zaken gaat stellen? Dat laatste mag niet gezegd worden, want dan ben je een anarchist en dan wil je een politiestaat. Natuurlijk wil een welden kend mens dat niet. Maar is er dan geen weg tussen een dictatuur en wetteloos heid? Ik ben bang dat we van dit alles de vruchten zullen plukken als het te laat is. Waarnemer Op de gehouden vakwedstrijd op de West Nederlandse bakkersdagen op 27 en 28 februari in Leiden heeft bakker de Visser uit Sommelsdijk veel waardering gekregen die bleek uit de volgende prijzen: 2e prijs: stokbrood. 3e prijs: beschuitbollen. 3e prijs: ontbijtkoek 3e prijs: harde broodjes, plus een eer volle vermelding voor Rozijnenbollen. POORTVLIET Diamanten jubileum Het echtpaar W. E. Anthonisse-J. C. van der Stel vierde maandag 4 maart zijn 65-jarig huwelijksfeest Dit gebeurde in besloten familiekring. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 M CZI DD Donderdag 28 februari 1985 werd ten kantore van de Plaatselijke Commissie voor de ruilverkaveling „Flakkee" aan de Langeweg te Oude Tonge de aanbeste ding gehouden van het bemalingsgebouw wat gebouwd gaat worden aan de Eerste Stoofweg/West-Havendijk te Dirksland. De direktie voor het werk is Ing. buro Jde Haan BV uit Nieuw-Vennep. De werk zaamheden bestaan in hoofdzaak uit: Het bouwen van een bemalingsgebouw met achterwaterloop, uitstroomhoofd, beton nen prefab persleiding, vleugels en scher men van stalen en azobé damwand, als mede het aanbrengen van talud- en bo demverdedigingen in de aanvoertocht en in de Dirkslandse haven, het aanleggen van een parkeerterrein, kroosberging en toegangsweg met verdere bijkomende werken. Er was grote belangstelling van aanne merszijde voor dit werk, gezien het aantal inschrijvers, welgeteld 44 stuks!! Als laag ste inschrijver kwam uit de bus Aanne mingsbedrijf Mans B.V. uit Dirksland voor de som van 1.574.000,Met de realisatie van het werk zal zo spoedig mogelijk een aanvang worden genomen. De oplevering volgens bestek zal zijn 1 juli 1986. - Crossfiets gestolen Vanuit de Venusstraat te Oude Tonge is een crossfiets gestolen. De fiets heeft een blauw frame en gele velgen. De politie verzoekt de burgerij door te geven als men zo'n fiets ergens weet te staan zodat gecontroleerd kan worden of het de be wuste crossfiets is. - Bloedproef Afgelopen weekend zijn twee personen aangehouden omdat zij een auto bestuur den terwijl ze teveel alcohol daarvoor hadden genuttigd. Van beide personen, uit Oude Tonge en Ooltgensplaat, werd een bloedproef afgenomen. THOLEN Geen zwaar verkeer op polderwegen: Wegens de opdooi zijn de polderwegen voor zwaar verkeer gesloten. Het Water schap Tholen vindt overtreders van dat verbod aansprakelijk zullen worden ge steld voor eventuele schade. De schade door de opdooi is bijzonder groot, dek- en slijtlagen hebben flink geleden. In het kader van de veertig-jarige her denking van de herwinning van onze vrij heid heeft de Stichting Kasteel van Rhoon het initiatief genomen tot een overzichts tentoonstelling over de Tweede Wereld oorlog onder de titel: '40-'45, vergeten of niet weten. De basis van deze tentoonstelling wordt gevormd uit de privé-collecties van de Delftse verzamelaars B. van Puffelen, R. Roosnek en W. C. Stolk, leden van de Documentatiegroep '40-'45. De tentoonstelling wordt gehouden van 23 maart t/m 5 mei in het kasteel van Rhoon, Dorpsdijk 63 te Rhoon (N). Openingstijden: Zaterdag van 14.00 tot 18.00 uur; Dinsdag t/m vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur. Toegang gratis. Op zaterdag 23 maart a.s. hoopt de Vereniging van Orgel vrienden een boeiende orgelreis te organiseren. Hiervoor heeft de Vereniging twee orgels in 's-Gravenhage uitgekozen, n.l. dat van de Kloosterkerk, en het overbekende orgel van de Evangelisch Lutherse Kerk. Met name de laatstgenoemde kerk met haar orgel belooft een interessant reisdoel te worden. Onlangs werd de gehele Evangelisch Lutherese Kerk geres taureerd, waarbij ook het orgel in luister werd hersteld. Het orgel werd in 1648 door de Evangelisch Lutherse Kerk aangeschaft. Wie de eigenlijke bouwer was weten we niet. Wel weten we dat het orgel toen kleiner was en dat het een ander front had dan zoals wij het nu kennen. Later werd het orgel nog vergroot door de orgelbouwer Rudolf Garrels, die later ook de bouwer van het orgel in Maassluis zou worden. In 1753 trad de orgelbouwer J. H. H. Batz op in het leven van dit orgel, waardoor het orgel zijn huidige karakter heeft gekregen. Het orge, dat toen nog twee klavieren had, kreeg er een bovenwerk bij, terwijl ook het hoofd en rugwerk werden uitgebreid. In 1761 werd door Batz het rugwerk nog eens vergroot, waardoor nu ook de orgelkas veranderde. In hetzelfde jaar kreeg het orgel, dat nog een aangehangen pedaal had, een zelfstandig pedaal. Verder werd in de loop der jaren nog het één en ander aan de dispositie gewijzigd, totdat in de twintigste eeuw nog een zwelwerk werd aangebracht, dat vanaf het derde klavier bespeelbaar is. Zodoende zijn we nu gekomen aan een drie-klaviers orgel met zelfstandig pedaal en 50 stem men, dat terecht als één der mooiste werken van de meester bouwer Johann Heinrich Hartman Batz beschouwd wordt. Vermeldenswaard is het feit dat ook Feike Asma hier jaren organist is geweest Momenteel heeft de Evangelisch Lutherse Kerk geen organist i.v.m. het overlijden van dr. Willem Mudde, die tot nu toe als organist aan deze kerk verbonden was. We zulklen in deze kerkworden ontvangen door de koster. Omdat er geen organist is die ons het orgel kan demonstreren, hebben we zelf zoveel te meer gelegenheid om dit prachtige orgel te bespelen, wat voor ons allen een buitenkans genoemd mag worden! Het andere orgel in Den Haag wat we willen bezoeken staat in de Kloosterkerk. Het heeft niet zo'n historie als dat van de Evangelisch Lutherse Kerk, maar een bezoek is alleszins de moeite waard. Het betreft hier een neo-barok orgel, gebouwd door de fa. Marcussen uit Denemarken. Dat betekent al genoeg! Een voorstelijk drie-klaviers orgel wacht ons hier, met een hoofd een rug- en borstwerk en een zelfstandig pedaal. Het orgelfront wordt opgeluisterd door een forse horizontale Trompet 8 voet, terwijl het pedaal naast de Bazuin 16 voet ook nog een Fagot 32 voet heeft. In deze kerk zullen we worden ontvangen door de organist: Gerard Akkerhuis. Hij zal ons het één en ander vertellen over zijn instrument en hij zal ons het orgel in al zijn klanken en kleuren laten horen. Hierna zullen ook de orgel spelenden onder onze reizigers gelegenheid krijgen om het orgel te bespelen. We hopen dat vele belangstellenden aan deze reis Uitslagen Damvereniging „Denk en Zet" Sommelsdijk/Middelhamis d.d. 4 maart 1985. Voor de Zeeuwse competitie is gespeeld; St. Laurens I - D.E.Z. I7-9 Afdeling II F. Noordijk - M. Klink1-1 A. Verolme - I. Koese1-1 S. Hoogzand - C. v.d. Bos1-1 Afdeling III T. van Brussel - A. Krijgsman1-1 M. van Lente - A. v.d. Sluijs1-1 L. Taaie - J. HoUeman1-1 L. van Erkel - N. Kievit1-1 Afdeling IV R Jacobs - H. Noordijk1-1 J. Gebuis - L. de Rooij2-0 M. Breeman - H. Schellevis0-2 J. v.d. Kooij - C. v.d. Groef0-2 J. Groenendijk - P. Verhage2-0 G. Zaaijer - L. Kievit0-2 zullen deelnemen, waarvoor u zich tot uiterlijk 20 maart a. s. kunt opgeven bij de secretaris van de Vereniging van Orgelvrienden, dhr. A. Dekker, Nieuweweg 45 te Stellendam. Zijn telefoon nummer is 01879 - 1323. Ook voor verdere inlichtingen kunt u bij hem terecht. De deelnameprijs zal per persoon bedragen 15,voor leden der vereniging en 18,voor niet-leden, terwijl voor jeugdigen en scholieren 12,in rekening zal worden gebracht. We hopen de reis om 12.30 uur vanaf Middelhamis te beginnen (andere opstapplaatsen zijn uiteraard ook mogelijk) en we verwachten ca. 18.30 uur weer thuis te kunnen zijn, mits zich tenminste 30 personen voor onze reis aanmelden, anders zal de reis geen doorgang kunnen hebben. Nadere gegevens, over eventuele opstapplaatsen en de tijden wanneer u opgehaald kunt worden door een luxe touringcar, zullen nog volgen. Tot ziens op 23 maart a.s.! Nauwelijks is de ijs-pret, met als hoogtepunt de Elfsteden tocht, achter de rug, of we kijken verlangend uit naar de mogelijkheden voor sport, recreatie en vakantie op en rond het water, waartoe ons waterrijke land uitstekende moge lijkheden biedt. Volgens het Nederlands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme brachten in 1983 zo'n 405.000 Nederlanders, alsmede enkele tienduizenden buitenlanders, hun vakantie in Nederland door op het water. De duur van zo'n vakantie was ca. 17 dagen en de kosten bedroegen gemiddeld per persoon 355,De gemiddelde besteding van een vakantieganger op het water komt daarmee uit op 20, per dag! Duur hoeft zo'n watersportvakantie dus echt niet te zijn. Veel nieuws op HISWA Van vrijdag 8 maart t/m 17 maart 1985 zal in het RAI- Tentoonstellingscentrum in Amsterdam voor de dertigste keer de internationale tentoonstelling voor watersport en waterrecreatie, de HISWA '85, worden gehouden. Op deze jubileum-tentoonstelling, die officieel geopend zal worden door HKH Prinses Margriet, zullen alle takken van watersport en waterrecreatie vertegenwoordigd zijn door ruim 400 exposanten uit meer dan 20 landen. Ons land telt op het ogenblik ca. 190.000 plezier vaartuigen (zeil- en motorboten), nog eens ca. 250.000 kleinere roei-, vis- en „bij"-bootjes en ca. 300.000 zeil planken! Verder zijn er rond de 200 grotere zeilschepen, zoals klippers, kotters, etc. Watersporters die niet over een eigen vaartuig beschikken kunnen een schip huren bij de ruim 130 verhuurbedrijven van vaartuigen in ons land. Voor al die liefhebbers van de watersport en al diegenen die hun vakantie of vrije tijd op of rond het water willen doorbrengen, valt er op de HISWA '85 heel wat te zien en te beleven. Voor „elk wat wils" Er zijn niet alleen inzendingen van de bouwers van de altijd weer imposante grote jachten, zeil- en motorboten, maar ook de „kleine" watersport is in ruime mate present met bijvoorbeeld de nog steeds in populariteit toenemende kano's, alsook roei- en rubberboten, „bij"-boten, enz. Ook voor de zelfbouwers is er veel nieuws. Daarnaast is er een zee van informatie over de electronica aan boord, de navigatie, de wetgeving inzake de binnen vaart en natuurlijk ook de „natuurbescherming en water- recreatie". Accessoires en toebehoren voor de watersport vormen traditie getrouw een belangrijk onderdeel van de HISWA, evenals vooral de laatste jaren de zeilplanken, die dit jaar bewonderd kunnen worden in de Amstelhal van de RAI. Friesland te gast Naast de genoemde inzendingen zijn er ook de stands van allerlei recreatiebedrijven, waarbij de verhuurders van zeil- en motorboten, de aanbieders van ligplaatsen en de WV's uit de verschillende provincies. Friesland, het waterland bij uitstek, heeft een speciale presentatie met alleen al meer dan 20 deelnemers, in de Noordhal van de RAI, waar het Friese Statenjacht „Friso" ongetwijfeld dé grote blikvanger is. Aparte ver melding verdient de Sneek-dag op zaterdag 9 maart, wanneer verschillende programma-onderdelen in het te ken van deze Friese watersportplaats zullen staan. Spectaculaire demonstraties in HISWA-THEATER In de Oosthal van het RAI-complex is het HISWA- THEATER ingericht met een enorm bassin van 20 x 50 meter. Aan de rand van het bassin is niet alleen een tribune met bijna 1000 zitplaatsen, maar ook een groot terras, waar men voor een hapje of een drankje terecht kan. Windmachines rond het bassis kunnen 'zorgen voor een flinke bries, nodig voor de demonstraties surfen en zeilen, waarvoor verschillende top-sporters hun medewerking hebben toegezegd. Zo zal de vermaarde plankzeiler Stephen van den Berg tijdens de HISWA een aantal malen per dag gedurende 20 minuten demonstraties geven voor de beginnende surfers. Erkende surf-instructeurs van het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond staan op elk moment van de dag klaar om de basisprincipes van het surfen uit te leggen. Andere programma-onderdelen van het HISWA-THEA TER gratis toegankelijk voor de HIS WA-bezoekers zijn: reddingsdemonstraties van de Koninklijke Marine, waterpolo, reddingzwemmen, waterskieën, en wedstrijd zeilen. De modeshows in het HISWA-THEATER zijn altijd dè grote publiekstrekkers. Ze zullen ook ditjaar weer worden georganiseerd. De HISWA is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Van maandag 11 maart tot en met vrijdag 15 maart 1985 is de HISWA ook 's avonds geopend van 19.00 tot 22.00 uur. Bezoekers aan de HISWA kunnen op alle belangrijke NS-stations tegen een gereduceerde prijs gecombineerde trein/toegangskaarten kopen. Op vrijdag 1 maart j.l. beleefde muziek vereniging „Apollo" uit Nieuwe Tonge haar jaarlijkse uitvoering. Om half acht heette de voorzitter alle aanwezigen har telijk welkom en wenste een ieder een genoegelijke en luisterrijke avond toe. Het woord werd gegeven aan de lady-speaker, Diana van Zielst, welke de rest van de avond het verloop van het programma aankondigde. O.l.v. dirigent Jaap Dekker startte het orkest het programma met de mars „On the square" van de componist Frank A. Panella. Als tweede werk volgde „Ada- gietto for flute" van de componist Ted Huggens. Hierbij werd dwars-fluitiste Annemarie Huizer aan het publiek voor gesteld. Zij vertolkte op verdienstelijke wijze de hierin voorkomende fluitsolo wat het publiek dan ook met een daverende ovatie waardeerde. Het toeval wilde dat deze uitvoering was gepland op de ge boortedatum van de secretaris welke een „lang zal die leven" werd toe gezongen door een staand publiek. Het programma werd vervolgd met een vertolking van „The sound of music", een selectie van bekende melodieën uit de gelijknamige film, gecomponeerd door Ri chard Rodgers. Vervolgens „Air Ba roque' een deel uit „Acht klankstudie' s' van de Nederlandse componist Henk van Lijnschoten. „Jamaican folk suite", een swingende compositie van Harold J. Wol- ters waarin vooral de slagwerk sectie aan haar trekken kwam. Als slot speelde men „Amaricain Folkrock" van Jef Penders. Een swingend nummer van Amerikaanse bodem waarin Piet Eggermond als solist naar voren kwam, wat hem enkele „open doekjes" opleverde. Dat dit nummer bij het publiek zeer in de smaak viel bleek wel uit het feit dat men om herhaling vroeg wat ook prompt gebeurde. De inspanning van het orkest werd gehonoreerd met een daverend applaus. Een duidelijk bewijs dat men met de opbouw van de Harmonie succes boekt. Het volgende onderdeel van het pro gramma kwam voor rekening van de majo rettes. O.l.v. miss-majorette Jacqueline van Weenen, miss-minirette, Corina Note boom en instruktrische mevr. Bruggeman- de Bonte, werd een afwisselende show gebracht, waar aan duidelijk veel aan dacht was besteed op zowel choreogra fisch- als organisatorisch gebied. Bij het laatste optreden kwamen alle majorettes op het toneel en werden verzocht even te blijven staan. Duidelijk verrast waren de dames toen dhr. van Doom als afgevaardigde van K.N.F. (Koninklijke Nederlandse Fede ratie van Harmonie en Fanfaregezelschap pen) afdeling Zuid-Holland, het woord werd gegeven. „Meestal als ik op uitvoe ringen kom is er iets bijzonders aan de hand, zo ook deze avond", aldus dhr. van Doom. „Onze afdeling telt 146 aangeslo ten verenigingen, nochtans heb ik niet eerder meegemaakt dat er 10 dames tege lijk jubileerden. Het doet mij dan ook genoegen jullie te mogen feliciteren met het 5-jarig lidmaatschap van deze ver eniging en de daar aan verbonden speld te mogen opspelden". De daad bij het woord voegend werden achtereenvolgens Caroline van Schou wen, Annette Bmggeman, Connie van Zielst, Angelique Mackloet, Wilma Gaa senbeek, Jolanda Kats, Ellen Huizer, Cora Noteboom, Petra Mackloet en Co rina Noteboom naar voren geroepen en de bijbehorende bescheiden overhandigd. Namens de vereniging werd hen een bloe metje overhandigd door de overige dames. Ook de dmmband was van de partij. O.l.v. tambourmaitre Job Mackloet en instmcteur Sjaak Mulder, brachten zij werken van a.e.v. Theo van Campen, „Marsvaardig", J. J. Stoffels, „Tijger- drums" en Sandri Egberts, „Patrouille", ten gehore. Na de jiauze volgde een intermezzo voor drie saxofoons. Door Piet Eggermond gearrangeerde melodieën werden vertolkt m.m.v. Monique Winkels-altsax, John Nagtegaal, altsax, Piet Eggermond, tenor sax, geassisteerd door Erik Eggermond, slaggitaar, Wim Bruggeman, slagwerk. Na dit intermezzo kwam nog één keer de drumband in mexicaanse uitmonstering voor het voetiicht en brachten zij a.e.v. ten gehore; „Jumping Circus" van J. G. Schroën, „Amercan Dmms" vanj. J. M. Stoffels en „Diamonds" van Theo van Campen. Met een tweede optreden van de majo rettes en minirettes gevolgd door een voortreffelijk optreden van de Alpenkapel o.l.v. kapelmeester Hans Kom, werd het officiële gedeelte van de aVohd gesloten. Resumerend kunnen wij stellen, dat het een uitvoering was van een dynamische en aktieve vereniging welke na vele tegen slagen, van welke aard dan ook, een voorspoedige toekomst verdient. N.B. De bezetting voor Harmonie is nog niet kompleet, vooral de hout sectie (o.a. klarinetten) maar ook andere voor Har monica karakteristieke instrumenten zijn van harte welkom. Wat let U....? 4: 4i H: t0^0^^^^t^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 9