Over de betekenis van het sprookie r W m^ U^^ jeugd- hoekje 8 Geduld MAARTRAADSEL 2 EXTRA RAADSEL 2 '■'■v W" M'^ "W W' /f H^-^ m.e mto V Dam- en Schaakvereniging „Ontspanning" te Ouddorp Gem. Zangver. „Advendo" geeft concertavond Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 8 MAART 1985 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelfaarnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. HOC HET HOORT Lang geleden hebben mijn man en ik belijdenis des geloofs afgelegd. Na de thuiskomst uit de kerk kwamen onze ouders op bezoek, die ons de hand druk ten. Wat er bij gezegd werd, weet ik niet meer en dat ligt voor de hand omdat wij zo'n gebeurtenis niet meer beleefd heb ben. Nu doet onze dochter de volgende maand óók belijdenis des geloofs. Kunt u ons nu eens zeggen hoe het hoort? Antwoord: Achter uw vraag zit de oude twistvraag, of je iemand wel geluk kunt wensen met zijn of haar geloofsbelijdenis! Nee, zei men vroeger, want daar is van 's mensen kant niets verdienstelijks bij; het geloof is een gave Gods, gewekt door de Heilige Geest en wie daarvan belijdenis doet, doet dat in gehoorzaamheid en er kenning van God. Ja maar, zeiden weer anderen, met de openbare belijdenis wordt men lid van de kerk en verkrijgt men toegang tot het Heilig Avondmaal en dat is toch allemaal best een gelukwest waard! U begrijpt, dat het gevolg van al deze twistgesprekken was, dat heel veel men sen niet meer wisten wat zij moesten doen of zeggen. Bezien wij nu de kerkelijke praktijk, dan valt het op, dat in de reforma torische gemeenten de openbare belij denis des geloofs plaats heeft in een af zonderlijke dienst (na de belijdenis voor de kerkeraad) en dat zij pas later, veelal de volgende zondag, gevolgd wordt door een dienst met H. Avondmaal. Na de dienst drukten de kerkeraadsleden de nieuwe lidmaten de hand. Wat zij daarbij zeggen loopt heel ver uiteen! Maar meestal laat men de familieleden daar niet bij, omdat men aan die bijeenkomst per se niet het karakter van een openbare receptie wil geven. Vele consistories zijn daar trou wens niet geschikt voor. In dat geval begeven de familieleden, die dus bij de dienst aanwezig waren, zich naar het huis waar de jonge lidmaten wonen, drukken hen de hand en spreken daarbij een goede wens of zegenbede uit. Of dat nu ook een gelukwenst mag zijn? Ja, kijk eens, niet iedereen heeft de gave van het woord en kan precies onder woorden brengen wat hij of zij bedoelt. Daarom moet u er niet zo zwaar aan tillen, als iemand een cliché- uitdrukking (wèl gefeliciteerd) gebruikt. Natuurlijk kan men ook uitdrukking geven aan de blijdschap, dat men deze dag heeft mogen beleven. Dat is stellig beter. Maar.... het komt óók voor dat een of andere welbespraakte broeder je hand vasthoudt en een privé predikatie laat volgen van vele minuten.... Dat is teveel van het goede. Dat lijkt op de ooms en tantes die iedereen kent, die nooit je verjaardag oversloegen, maar die bij al hun wensen nooit konden nalaten te zeg gen: „En datje nu eindelijk maar eens een flink(e), verstandig(e) en oppassend(e) meisje (jongen) mag worden!" Want dat was niet leuk meer. ONS GENAKtT DtC AVOMDSTAR Wat is toch die enorme ster, die ik elke avond in het zuidwesten zie? Ik herinner mij, dat zij door Japanse astrologen is herkend. Antwoord: Zover hoeft u het niet te zoeken. Het is de planeet Venus, waaraan onze kleinkinderen nog wel eens een be zoek zullen brengen. Het is bij ons het eerste hemellicht dat in het westen na zonsondergang zichtbaar wordt en daar om heet zij avondster. Toen de gloei- lampenfabriek in het zuiden des lands nog niet bestond zagen onze voorouders er verlangend naar uit, vooral als het geen lichte maan was. Uit het genoemde, Mid deleeuwse lied leiden sommige mensen af, dat die ster vroeger veel en veel helderder moet zijn geweest, want je kunt er moeilijk van zeggen dat ze „ons zo klaar (helder) verlicht". Bij dat licht kun je nóg best je nek breken. Overigens kan zij' óók vlak voor zonsondergang in het oosten schit teren en dan heet zij Morgenster. U ziet het: een bijzonder romantisch hemelli chaam, zij het niet om er op te wonen. SCHILOERIJTJtS Zoudt u mij enkele gegevens kunnen verschaffen over twee in zwart gelakte houten lijst met spieraam ingelijste schil derijtjes, waarvan ik hierbij foto's in sluit? Achterop de foto's staan alle ge gevens. Antwoord: Wij hebben uw foto's met uitvoerige gegevens voorgelegd aan een kunsthistoricus. De beide werkjes deden hem zeer sterk denken aan het werk van Hubert Schallenberg, die leefde van 1883 tot ca. 1976. Deze schilder maakte voor namelijk bloemstillevens die in zijn tijd zeer gevraagd waren. Er is toen een enorm aantal reproducties van zijn werk ge maakt, alsmede een grote kollektie an sichtkaarten, o.m. uitgegeven door Stehli frères in Zwitserland. De signatuur op de meeste van deze reproducties en kaarten was: H. S. Berg, dus een verkorte naam van de vervaardiger. Zijn werk werd enorm vaak nageschilderd en nagetekend door amateurs, maar er waren ook wel beroepskunstenaars die vanwege de be staande vraag werk naar deze voorbeel den afleverden. In de vooroorlogse crisis jaren en in de oorlogstijd waren er ook teken- en schilderclubjes die zijn kaarten als voorbeeld gebruikten. Wij vermoeden nu, dat uw schilderijtjes van een zeer goede amateur of van een beroepsschilder (die door de honger gedreven werd) af komstig zijn. Wat de achterkant betreft en wat daarop geschreven staat 6 cm zwart duidt op de lijst die er omheen moest worden gemaakt en die naam in potlood kan de opdrachtgever van de lijstemaker geweest zijn. De andere aanduiding komt misschien van de schilderijenhandelaar en het onleesbare woord kan oorspronke lijk „met goud" zijn ingelegd geweest. Een aantal kunsthandelaars gebruikte namen met goudinleg. De waarde van de beide schilderijtjes is niet groot, al is het dan olieverf op linnen en geen reproductie. Er zijn er destijds teveel van gemaakt en het zijn, blijkens de signatuur die onze kunst historicus niet thuis kon brengen, geen waardevolle doeken. Omdat de foto's vrij onduidelijk zijn, valt de waarde moeilijk te schatten, maar die zal niet hoger liggen dan tussen de 40,en 75,En dan uitsluitend bij verkoop aan particulieren. MIJN HUIS ¥fROWKN Omdat mijn huis in een saneringsgebied stond, zou het worden afgebroken, maar toen ik het aan de gemeente wilde ver kopen, werden de plannen gewijzigd en kon ik er in blijven wonen. Nu ik zelf wil verhuizen, vertellen ze op het gemeente huis dat mijn huis niet meer bestaat, dus dat ik het ook niet meer aan derden kan verkopen. Wat moet ik nu? Antwoord: Dat zou voordelig zijn bij de onroerend-goedbelasting daar.... Maar vermoedelijk heeft die ambtenaar op de verkeerde tekening gekeken en bovendien heeft uw gemeente er niets mee te maken als u uw huis particulier verkoopt. U hebt natuurlijk de koopakte, of u kunt bij de notaris een copie daarvan opvragen, en bij het kadaster kunt u altijd een situatie tekening krijgen van uw eigendom als u het kadastemummer uit de koopakte opgeeft. U kunt dus rustig naar een makelaar stappen. POPPEN VERZAMELEN Hoe houd ik kleine en grote poppen van een verzameling in goede staat, zodat je ze tóch kunt blijven zien? Sommige mooie vinyl-exemplaren zijn helemaal verkleurd ofpikkerig geworden. Antwoord: De poppen lijden niet van licht en lucht, maar van de kleren die ze aan hebben. U kunt ze dus wel stofvrij achter een doorzichtig deksel in een doos of vitrine bewaren, maar de inwerking van de kleding op de kunststof gaat dóór. U kunt dat enigszins tegengaan door de poppekleertjes van binnen en van buiten met heldere haarlak of een andere kleur loze lak te bespuiten. Ook moet u uw verzameling uit de zon houden. In de schaduw en in een droog vertrek blijven zowel kleding als celluloid poppehuid het langst goed. U kunt ook de moderne textielweefsels vervangen door linnen, wollen of katoenen kleertjes, want dan kunnen ze tientallen jaren mee. Verder is doorzichtige kunststof beter dan een gla zen ruit voor de uitstalkast. ROZENSCHOOL Bestaat er een adres waar je wat méér te weten kunt komen over het kweken van rozen en wat daar nog allemaal bij komt kijken? Antwoord: De Ned. Rozen Vereniging kan u helpen met het vermeerderen van uw kennis en geeft ook een „Rozen- bulletin" uit met nieuws en tips. Het adres is: Kievitweg 5, 5752 PT Deume. WITMAKER Bij veel mensen en onderweg in cafe's krijg je vaak een wit poeder bij de koffie. Ondanks de mooie namen geloof ik, dat er geen korreltje melk in zit. Heeft dat nog nut als tegengif tegen de caffeine? En kan 't geen kwaad voor de gezondheid? Antwoord: Het monster witmaker dat u ons toezond, bevatte gehard kokosvet (35%), versuikerd zetmeel (53%) en ver der emulgatoren en stabilisators om die stof beter in de koffie te doen oplossen, en inderdaad geen druppel melk. Dat is be slist geen tegengif tegen de schadelijke invloed van cafeïne, zoals echte melk of melkpoeder dat wel is. Gezien het vet gehalte komt de voedingswaarde onge veer overeen met die van koffiemelk, die 7,8% vet bevat. Halfvolle melk bevat 4% en magere melk 0,2% vet Zo'n witmaker levert u dus per kopje koffie veel meer joules (calorieën) op dan gewone melk. Maar ja, in veel huishoudens grijpt men gemakshalve naar zo'n pot i.p.v. even melk te warmen en later een pannetje te moeten afwassen. Indien u dagelijks veel koffie drinkt of een dieet moet volgen, kunt u beter magere melkpoeder kopen en dit zonodig in een stevig busje of plat doosje meenemen als u buiten de deur koffie wilt of moet gebruiken! STOOMSPUIT Ik las veel over stoommachines, locomo tieven, walsen, stoomschepen enz. Maar wwaar vind ik nog een ouderwetse stoom- brandspuit? Antwoord: In het brandweermuseum, Korte Wal 4, 7271 BB Borculo. Telefoon 05457 - 1966. SCHOORSTEEN LEKT In september vorig jaar kocht ik een Benraad gaskachel. Die werd aange sloten op een schoorsteen die altijd ge bruikt is bij een kolenkachel. Maar nu komt condensvocht naar buiten en wel in de kast waar de schoorsteen doorheen loopt. Die kast is nu bruin en vies. Zelfs in mijn kamer loopt nu het vuil langs het behang. Antwoord: U zoekt de oorzaak in de soort kachel, maar dat is verkeerd. Na tuurlijk zal een kolenkachel, als u hem 's avonds tempert, nog uren lang warmte afgeven (ook in de schoorsteen) terwijl een gaskachel bijna meteen de warmte- afgifte staakt, zodat de schoorsteen af koelt. Dat klopt allemaal wel,'maar.... een goede schoorsteen moet daar tegen kun nen! Wij beginnen dus met het afdekken van die schoorsteen tegen regen en sneeuw. Dat kan via een plaat op vier pootjes, maar ook met een gek of een H- buis. Vervolgens laat u een aarmemer uw schoorsteen lekvrij maken. Hij kan dat doen door de stenen opnieuw te voegen of door het aanbrengen van vuurvaste specie. Als dit gebeurd is en als uw schoorsteen niet inregent, moet de vorming van drui pende condens afgelopen zijn. En die kan dan in geen geval meer in uw kast of op uw behang komen. U kunt dit zelf echter niet; het is werk voor de vakman. Omdat een lekkende schoorsteen op den duur ook brandgevaarlijk wordt moet u dit toch spoedig laten doen. Ook moet de schoor steen geregeld geveegd worden! OE SOMMELSDIJKSE SYNAGOGE In het gebouw waar nu de bar-dancing Kajo is gevestigd, was vroeger een syna goge. Een en ander lag aan het Zandpad te Middelhamis. Het woonhuis van rabbi Slager is afgebroken. Hoe oud was die synagoge? Antwoord: Uit het gemeente-archief van Middelharnis blijkt, dat in de 19e eeuw zich een joodse gemeente in Sommelsdijk gevormd heeft, die van 1813 tot 1821 in een eerste burgerhuis en van 1821 tot 1842 in een ander burgerhuis bijeen kwam. De synagoge kwam op 2 april 1842 klaar en heeft het een eeuw lang uitgehouden. De gemeente is in 1945 opgeheven, toen bleek dat er bijna niemand meer over was. Inderdaad is er naderhand een bar-dan cing in gevestigd, toen niemand belang stelling voor het gebouw bleek te hebben. U vindt dat heel erg, i.v.m. de huidige herdenkingen. Maar misschien kan toch nog een gedenkplaat worden aangebracht? Neemt u daar eens het initiatief toe. ZWARTMAKER Hoe krijg ik drukinkt van krantenver pakking uit suède schoenen? Antwoord: Drukinkt kunt u verwijderen, door een schoon doekje met een druj)- peltje spiritus of terpetine over de vlek te wrijven. Maar welk middel u ook toepast, het suède zal mee ontkleuren. U zult de aangetaste plek daarna dus moeten bij werken met een schoencrême of pasta in de juiste tint. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 QS CD DD Ingezonden: (U) Vaak worden het sprookje en de fabel verwisseld, hoewel ze beide toch duidelijk kenmerken hebben. Het sprookje heeft als vaste beginfor- mule: „eer was eens". De handeling heeft vaak een sluier van betoverdheid. De fabel, vaak ontstaan in de tijd van de verlichting, het Rationalisme draagt als kenmerk, dat het de situatie, die geheel in de dierwereld speelt, eerst verpakt en daarna onthult, („de vos en de raaf' bijvoorbeeld). In" de fabel zullen we bijna altijd aan het eind een onverwachte om mekeer kunnen vaststellen. Bij het lezen van sprookjes, zullen we vaste sprookjesfiguren ontmoeten, en wie de Efteling ooit bezocht, zal zich een aantal nog wel herinneren: natuurlijk is daar de kabouter, het kleine manneke, oorspronkelijk een huisgeest, die goed willend is. Hij is eigenlijk het orde schep pend element, wat onbewust tot uitdruk king komt, als we de grote afwas 's avonds maar laten staan en onthutst de volgende ochtend vaststellen: de kaboutertjes heb ben het niet gedaan. De el^es, waren oorspronkelijk natuur geesten. Het woord is afgeleid van het latijn „albus" wat wit betekent. Zo zijn „de witten" uit de Flakkeese overlevering er een interessant voorbeeld van, hoe de elfles, die in onze tijd vriendelijke we zentjes zijn, vroeger ook kwade eigen schappen konden hebben en mensen straften. De fee (afgeleid was latijn Fatum, wat lot betekent) vertoont oorspronkelijk overkomst met de schik godinnen maar sinds ongeveer honderdvijftig jaar kennen we zowel kwade als goede feeën. Tenslotte de boze heks: vroeger hadden de fee en de heks bijna dezelfde ken merken. De heks was een figuur, die woeste ronde dansen maakte. Oorspron kelijk was ze gespecialiseerd in het op wekken van storm en onweer; een min of meer ruimtelijk wezen dus, waarbij de vliegende bezemsteel kennelijk goed van pas komt Hoe is het sproolqe opgebouwd? In een woordgebruik, dat dankzij de vele herhalingen erg beeldend is, worden de verschillende figuren kort voorgesteld, die we dan in de stapsgewijze handeling beter leren kennen, in hun dapperheid, slimheid of domheid. Wanneer we goed lezen, zullen we ontdekken, dat slechts het ka rakter van de hoofdfiiguur de handeling opgang brengt en naar een climax leidt. In de slotfase wordt een duidelijke oplossing gepresenteerd. Wat voorts opvalt is de getallen symbo liek: drie als het getal der volheid (de drie zoons van de molenaar in de gelaarsde kat", de drie zussen in het gezin van Assepoester). Naast zwart (één) enwit(twee)moeteen beslissende faktor worden toegevoegd om het verhaal opgang te brengen: het getal twee is niet geschikt, omdat, waar twee tegengestelde figuren zijn, je kiest voorde ene. De ander zou dan alleen achter blijven en daardoor ook weer medelijden opwekken, dat de keuze voor „het goede" afzwakt. Een ander magisch getal is ze ven: de zeveAgeitjes, zeven jaren gediend, enz. Zeven is, evenals drie, een priem- getal, wat wil zeggen, dat het niet anders deelbaar is dan door zichzelf. Waar is liet sproolge gesitueerd? Het ondoordringbare bos, uit Hans en Grietje, of Roodkapje werkt op de vol wassene beklemmend. Dit is anders voor kinderen, voor we deze wijde wereld (bui- 3) vader van Rizpa (2 Sam, zoon van Noach Paradijsrivier vader van Thekoa 1 Kron. 2) koning der Emomieten (Gen. 36) moeder van Jojakim (2 Kon. 23) 7. koning van Israël 8. vader van Jozua 9. een dal (Neh. 6). van Oom Ko Beste jongelui. Sneeuw en ijs zijn nu verdwenen, en daarmee veel narigheid. Al was 't voor de jongelui dan wel een aangename tijd. Schaatsen rijden, baantje glijden, was voor velen aangenaam. Maar de oudjes vonden 't leuker, mee te doen van achter 't raam. Weetje wie 't ook naar z'n zin had? En zijn best ook heeft gedaan? 't Is de meter van het gas, die zelfs geen uur heeft stil gestaan. Ja, die meter had z'n draai wel; draaide vele malen rond. Ik geloof dat er niet één was, die dat nu zo aardig vond. Maar dat is verleden tijd nu, en het geeft een weinig moed, dat de lente straks gaat komen, hopen, dat die veel vergoedt. Maar dat alles ligt verborgen, en dat is ons niet verklaard. Weten dat zelfs niet van morgen; en.... 't is immers ook pas maart! En dat kunnen we wel weten, al geeft maart veel zonneschijn, hij kan ook, 't is ondervinding, zelfs nog wel echt winters zijn. Op de vertikale lijn een naam die wel aan Israël werd ge geven. (Deut 32). horizontaal 1. Rijksmark 4. sluis 11de oudste 12. ontkenning 13. slee 15. specerij (Ps. 45) 16. kippenprodukt 17. spies 19. bevroren water 20. onderwijs 21. tuin 22. laagte 23. schip 24. loco-burgemeester 26. groet 28. bescherming bevolking 299. automerk 31. oude lengtemaat 32. wondvocht 33. Laus Deo 38. Turkse titel 39. Godsdienst Briefwisseling Martha Vroegindewey - Ochten: Daar ben je dan Martha, van harte wel kom in onze puzzelklub. Wij hopen datje een trouwe puzzelaarster mag worden. Beginnen is niet zo moeilijk, maar vol houden is wat moeilijker. Je hebt de nieuwe schaatsen nog kunnen inrijden Martha, maar als je niet te snel groeit kunnen ze volgende winter weer dienst doen. Els Vroegindewey - Ochten: Oom Ko vond het zo leuk dat hij het maar in de krant heeft laten zetten. Je zal nu wel een heel ander gezicht hebben Els, nu je een bril moet dragen. Gelukkig dat er brillen zijn. Dat viel niet mee voor vader zon rit door de sneeuw. Het was echt gevaarlijk op de weg. Een jarige Op de met A en B gemerkte horizontale balken is bij juiste oplossing een gezegde te lezen. s S 9 /s' '7 18 B^^ ^^^^It u^ié B vertikaal: 1. zangnoot 2. onderwijsinstelling 3. grammofoonplaat 4. sneeuw (VI) 5. wees gegroet 6. zangnoot 7. hemellichaam 8. bid 9. zoon van Seth 10. maaigereedschap 14. is Egypte (Jes. 51) 15 a. afwindse kant 16. vliegveldje 18. kledingstuk 20. vrouw van Jacob 23. wachthuisje 24. bevel 25. vies (uitdr.) 27. geestdrift 29. vader van Gaddi (Num. 13) 30. verheugd 32. voor 34. Oost Duitsland 35. laag water 36. Rijkswaterstaat 37. schijngestalte van de maan Op 11 maart is jarig Heleen Boone, Vrou wenweg 3, te Hoedekenskerke. Postcode 4433 RT. Van harte gefeliciteerd Heleen. Wij wensen je een goede verjaardag toe, en dat je deze dag nog vele jaren mag herdenken. Je raadselvrienden en vrien dinnen zullen je zeker ook niet vergeten, allemaal een leuke kaart en je verjaardag is goed Heleen. Daar het fotootje dat in mijn bezit is al enkele jaren oud is, heb ik het maar niet geplaatst wWwwwwwwwwwww Jaqueline Funcke - Nieuw Zeeland: Ja, die tantes hebben „roet in het eten gegooid" maar dat is niet erg hoor. Wat hebben jullie wel genoten allemaal, want zo druk zal het niet zijn met familie bezoek. Het is niet naast de deur ook. Wij gaan nu richting zomer Jaqueline, en jullie richting winter. Vreemd hé Remco Funcke - Nieuw Zeeland: Een prettige vakantie gehad Remco? Dat is dan je zomervakantie geweest? Wat een verschil in temperatuur zeg, bij jullie 30- 40° plus, en in Nederland 12° min. Nu ben je toch weer blij dat de school begint. Wel jammer voor jullie dat de tantes weer weg zijn. Maar ja, die hebben hun thuis in Nederland, Remco! Berend de Boer - Twello: Jullie hadden wel een grote ijsbaan zeg. Een hele rivier met daarbij de overstroom de weilanden. Het gebeurt niet zo vaak dat er zoveel en zolang ijs is. Dat is ook nu weer voorbij Berend. Zelfs nog gezwom men tijdens de strenge winter. Dat gaat allemaal in onze tijd Berend. Wouter de Boer - Twello: Jij hebt je ook niet verveeld Wouter, schaatsen, zwemmen en auto's bouwen. Dat is leuk werk met die lego, daar kan je van alles mee doen. En het is geschikt voor vaders, moeders en kinderen, voor jong en oud. Toch wel een heel karwei om zo'n trailer in elkaar te zetten. ten) een uitdaging is, de grote vrijheid, het avontuur! Daartegenover zien we de knusse bin nenwereld, van een klein huisje, met klei ne raampjes, het binnen dat bescherming biedt, het buiten ook, zo men wil, van de eigen inneriijke beleving. Dat de figuren een eigen rol was toe bedeeld, bleek al uit het voorgaande, maar let u bij het lezen van sprookjes eens op het zilver, als aanduiding voor een hoge kwali teit en het goed, als hoogste kwaliteit Denk maar eens aan het schoentje van y\ ssGDOcstcr We zien dus stereotiepe aanduidingen van dingen en figuren: de reus is altijd log en dom, de kleine man is slim en vlug en de prinses is natuurlijk ongelooflijk mooi. Daardoor zal het kind de figuren gelijk herkennen, in welk sprookje dan ook. Bovendien is de sfeer, die je gelukkig in veel boeken prachtig terug vinden kunt in de prenten, niet een van twijfel, neen, de lucht is hemelsblauw, het gras smaragd groen en sneeuwwitje is, zoals de naam al zegt zo wit als sneeuw. Bij het slot van sprookjes speelt het huwelijk, trouw, een grote rol. Dit moet gezien worden vanuit de traditie: het huwe lijk brengt kinderen voort en die zijn de toekomst, eerst om sprookjes te horen, en als ze ouder zijn, sprookjes te lezen, want hopelijk is u duidelijk geworden, dat de mens voor spreken nooit te oud is. Herlees ze eens, vertel ze eens vaker, ik ben er zeker van, dat u met enorm ge noegen de uren zult doorbrengen en ik hoop, dat voor u, volwassene, een paar bruikbare nieuwe ideeën schuilgingen in deze onvolledige, kleine verhandeling over wat me na aan het hart ligt: het sprookje, een kleine, eenvoudige vertel ling met wonderbaarlijke inhoud, met eigen spelregels en een eigen wereldorde. René Mijnders Uitslagen van 25 februari 1985 Dammen: J. Moerkerk - K. Tanis0-2 C. Tanis - C. Mierop1-1 mej. K. Tanis - G. Tanis1-1 H. Tanis - C. Akershoek1-1 P. van Dam - J. ten Hove1-1 Schaken; afdeling 1: J. W. J. Breve - J. Grinwis0-1 E. Santifort - K. v.d. Wende ....''h-Vi G.J.M.vanAlebeek-M.Breen 1 -O Een verrassende overwinning voor de heer van Alebeek. OOLTGENSPLAAT Het ligt in de bedoeling dat de Gem. Zangvereniging „Advendo" vrijdag 15 maart a.s. weer een concertavond zal geven. Deze Ver. staat al 18 jaar onder leiding van dhr. C. C. v.d. Heuvel uit Sommelsdijk. Als gasten zullen die avond optreden de gem. Zangver. „Excelsior" uitDirksland en het kamerorkest „De Drieklank" uit Middelhamis. Ook „Advendo" zal deze avond met een mooi repertoire naar voren komen, waar in o.a. operettemuziek en zal samen met het kamerorkest de wals „Gold und Sil- ber" ten gehore brengen. De muziek van dit stuk is van Franz Sehar. Onze donateurs krijgen dit jaar allen het programma in de bus, hetwelk tevens toe gangsbewijs is. Wij hopen dat u er gebruik van maakt om naar ons en onze gasten te komen luisteren! Na het zangprogramma zal een combo van het kamerorkest zorgen voor een gezellig muziekje. Wie geen begunstiger is van onze ver. is natuurlijk ook van harte welkom. U moet dan wel een entreebedrag betalen van 6,maar we hopen van harte dat u na afloop zult zeggen: „Deze avond had ik niet graag willen missen". Kom eens naar ons luisteren en wie weet misschien krijgt u wel zin om ook te komen zingen en lid te worden van ons koor. Kaarten voor de concertavond zijn ver krijgbaarbij: J. Tiggelman, Esdoomstraat 1 en I. Birkhoff, Weesmolenstraat 8, Ooltgensplaat. w 'X' 'X' 'JL' 'X' w 'X' W W 'X' 'Jl' 'X' 'X' Sjoukje de Boer - Twello: Je had heel wat te vertellen Sjoukje, maar ik kon niet alles volgen. Over het touwtje springen, van „Amsterdamse meisjes'" heb ik wel meer gehoord, maar „tussen de ketel en de koffiepot" weet ik echt niet. En zo schrijf je nog enkele namen die ik niet weet Schrijf me het eens Sjoukje? Ben benieuwd! Geduld is zulk een schone zaak Om in een moeilijke taak. Zijn oogwit uit te voeren; Dit zag ik laatst in onze kat. Die uren lang gedoken zat. Om op een rat te loeren: Z'J ging niet heen, voor zij de rat. Gevangen, in haar klauwen had. ALLEMAAL de hartelijke groeten van oom Ko, en tot volgende week A 70 tJ 13 li io ^j; 3S- jé

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 6