^^1- vpy Visser Biddag en Geneve I Garage KNOPS B.V. AUTO PESCH 11^ \Kcmi&n\M, Kern Optiek Burg. van Velzen heeft 12V2 jarig burgemeesterschap van Goedereede van harte vervuld Commando-wisseling Vrijwiliige brandweer Goedereede Citroen-Hesselink I Onze SHOWROOM Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Korfbal j Kampioenswedstrijd j Komplete stereo installaties htubrethUe Einde aan zeehondenleed ,,Een prachtig ambt in een schitterende gemeente S7e Jaargang VRIJDAG 8 MAART 1985 No. 5377 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Het is bijna veertig jaar geleden dat Ne derland bevrijd werd. Bevrijd van een overheerser die meer dan ooit het teken van het beest droeg. Het is onmiskenbaar dat tijdens die overheersing processen onder Nederlanders op gang gebracht zijn die tot heden van invloed zijn. We hoeven maar te denken aan de doorbraak in de politiek, de verdergaande verwereldlij king, in ontzuiling van de maatschappij. Wat dat betreft zijn die veertig jaren intens geleefd. Maar niet alleen in Nederland is het nooit meer geworden zoals het was, dat geldt voor heel de wereld. Na de Tweede Wereldoorlog zakte het ijzeren gordijn, terwijl het bamboe gordijn zo nu en dan ook goed gesloten werd. Engeland en Frankrijk moesten definitief hun lei dende rol als grote mogendheid opgeven. Die „funktie" werd overgenomen door Noord Amerika, het werelddeel bijeen gebracht in de Verenigde Staten. Het had de oude wereld uit de misère gehaald en in het verre oosten de klappen omgezet in een totale overwinning. Het (jonge) elan van dit land, het vermogen via een enorm produktie-arsenaal gigantische hoeveel heden wapens en voorraden in de strijd te brengen, het koele efficiënte maatwerk en nog veel meer gaven de Amerikanen het gevoel het gemaakt te hebben. Zij hadden Europa niet meer nodig, maar omgekeerd. Het is ongetwijfeld de verdienste van president Reagan dat hij de Amerikanen dat gevoel weer teruggaf. Vietnam, Liba non, Watergate het waren niet zulke fraaie pagina's in het boek van de recente geschiedenis. De bladzijden konden wor den omgeslagen, Amerika is zichzelf weer, zelfbewust. Opvallend is overigens dat Reagan daarbij niet weer in de oude politie-agentrol vervalt. Waar gecorri geerd moet worden wordt dat gedaan, maar tot nu toe zijn dat korte akties, danwei intimidaties. Hoe we het ook wenden of keren Ame- rika's aanwezigheid in Europa, ook in bondgenootschappelijke zin is onmisbaar. Het zou overigens van meer tact getuigen als dat wat bedekter.werd beaamd. Wat dat aangaat wordt er wel eens al te makke lijk voor Europa gedacht. Een voorbeeld is de plaatsing van de kruisraketten. Wel licht had er meer begrip kunnen zijn voor het feit dat West Europa en de Oost bloklanden één continent vormen. Qua afstanden ligt dat allemaal heel wat ge voeliger dan het verre Amerika. Wat is overigens nog ver? Met dit alles is wel aangegeven hoe de machtsverhoudingen Uggen. Na Jalta is dat enerzijds de Sovjet Unie met haar vazalstaten, anderzijds Amerika met Europa. Enerzijds een totalitair systeem dat in sommige opzichten snel en efficient kan zijn. Dat geldt dan zeker voor de defensie. Daar is de politiek, de econo mie, het budgetgebruik op toegespitst. Er zijn geen andere behoeftepatronen, want die mogen er niet zijn. Er is geen demo cratische controle, laat staan kritiek. Het doel heiligt de middelen, al zijn die midde len mensenlevens. Zie Afghanistan. Aan de andere kant: Wel een demo cratische controle, wel andere welvaarts- vragen, wel openlijke kritiek, wel beknot ting van de budgetten. Kortom twee sys temen tegenover elkaar, die fundamenteel verschillen. Zij gaan weer onderhandelen. Zij, mede namens anderen, vazallen en of bond genoten. Eerst bouwden zij tegen elkaar op wapensystemen die de ander in veel voud kunnen vernietigen. Nu worden die geperfectioneerd tot bv. geheel gepro- graimneerde kruisraketten die laagvlie- gend hun voorbestemde doel opzoeken. Een elektronisch „wonder" waar het ant woord nog niet op gevonden is, naar het schijnt. Onderwijl dienen de nieuwste wa pens zich al aan: ruimtewapens of hoe we ze ook moeten beschrijven. Zouden we niet beducht zijn? Zouden we in deze dagen rond biddag op biddag ook hierover geen (voor)bede doen? Of die besprekingen gezegend mogen worden. Er is gezegd we leven in een bezeten wereld. Er is geschreven: de aarde is des Heeren. Als we het laatste beamen weten we de oorzaak van het eerste. Dan zullen we ook als kerk onze taak weten. De „bezetenheid" zal aan de kaak gesteld worden, in mensen en structuren. Gods Rijk zal geproclameerd worden in wat voor weg dan ook! Zijn leiding moet worden afgesmeekt in eigen hart en over het rond der aard. Tenslotte kan Hij harten neigen als waterbeken. Ook in Geneve. A. J. V. Rumpt 01871 - 1553 Vert. C. Bakker 01877 - 1589 X is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS T FORID - TOYOTA Nieuw en Occasions Reparatie alle merken Buitenboordmotoren YAMAHA RENAULT-dealer voor i Verkoop -f Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 op zijn verzoek is aan de commandant van de vrijwillige brandweer de heer Jvan Koppen Lz, ingaande 1 mei 1985 op de meest eervolle wijze ontslag verleend on der dankbetuiging voor de bewezen dien sten. In zijn plaats is tot commandant be noemd de heer M. J. van der Klooster, thans ondercommandant; in diens plaats is benoemd de heer J. C. van der Bok, thans onderbevelvoerder van de bluseen- heid Ouddorp. Dirksland, 01877 - 1357 Good Luck 1 - H.K.C. 5 Sporthal Middelhamis Aanvang 20.00 uur l I Zaterdag 9 maart Dat moet U zelf gehoord hebben vanaf I O/Oji"' Eind januari maakten de Canadese ex porteurs van huiden van zeehondenjongen bekend dat „producenten" van huiden in hun land voor hun slachtoffers niet meer zullen doden niet zozeer uit mede lijden voor de zeehondenjongen als wel omdat niemand in Europa de huiden en mantels nog wil kopen. De ecologen kun nen dit nieuws, volgend op het invoer verbod dat werd uitgevaardigd door de Europese Gemeenschap, ongetwijfeld als een overwinning beschouwen. Een Brits lid van het Europees Parle ment, K. D. Collins, zou nog verder willea gaan en een totaal verbod willen uit vaardigen op de verkoop van bontmantels in de Gemeenschap. Twee van zijn colle ga's, Ernest Mühlen en Konrad Schön, vroegen zich af welke economische en sociale gevolgen hieruit zouden voort vloeien. Volgens de Europese Commissie vor men de fabricage en de verkoop van bont mantels met alle daarmee samenhangen de aktiviteiten zoals de invoer van de huiden of het houden van pelsdieren, het looien van de huiden, de confectie en de levering, voor meer dan 150.000 per sonen in de Gemeenschap een bron van inkomsten. Deze sector speelt vooral een belangrijke rol in Italië waar meer dan 50.000 men sen werkzaam zijn in de bontsector en in de Bondsrepubliek Duitsland (40.000 werknemers). De cijfers voor Grieken land (15.000 mensen) en Denemarken (9.000 mensen) zijn, gelet op het aantal inwoners in deze landen, misschien nog wel indrukwekkender. In Frankrijk biedt de bontsector werk aan 20.000 mensen, in Groot-Brittannië aan 6.000, in Ierland aan 5.000, in Nederland aan 3.800 men sen, in België aan 1.700, in Luxemburg aan 100. Oogmeting gratis Zandpad 2 - 4 Middelhamis 01870 - 2567 Achter 's burgemeesters rug terwijl hij een weekje vrij-af genoot hadden beide Goereese wethou ders gemeenzaam „last en rugge spraak" gepleegd, zo bleek dinsdag avond toen die samenspraak het begin bleek te zyn geweest van een spontaan huldebetoon aan burg. van Velzen voor zijn 12W-jarige ambtsvervulling in Goedereede. Niet zozeer de duur-, maar de inten siteit waarmee dhr. van Velzen dat heeft gedaan werd hem, op de in „Oostdam" gehouden bijeenkomst, in grote dank afgenomen, zo bleek uit veler goede woorden jegens dhr. van Velzen die niet schroomde te verklaren hoezeer van harte hij het burgemeesterschap beleeft. Niét van „het grote Babel", getuigde dhr. van Velzen, maar daarentegen van dankbaarheid jegens God voor de ontvangen kracht en gezondheid en voor de gekregen plaats: „....een met géén ander beroep vergelijk baar prachtig ambt in een schitte rende gemeente", zo waardeerde hij die. Feest was het voor het héle burge meestersgezin (2 zoons en 3 dochters) dat door vijf dames van de secretarie met bloemen werd opgewacht vooraleer ze vóór in de werkelijk stampvolle zaal plaats werden gewezen, voelbaar omgeven door aller sympathie, zeker ook die van weth. Visser, ceremoniemeester op deze blije avond. Hij liet zijn gasten niet in het ongewisse omtrent de personalia van „Gerard van Velzen", januari 1930 ge boren in Krabbendijke („ergens tussen Goes en Brabant") en via het volontair schap opgeklommen tot de burgemees terspost van Sint Philipsland in 1966 waarna hij in september 1972 burge meester van Goedereede werd. Dhr. Vis ser maakte er geen geheim van wat vreemd te hebben opgekeken over de benoeming van een SGP burgemeester maar snel was gebleken dat hij niet „een man in een zwart pakje" was, maar vader van een leuk, vlot gezin en een burge meester met visie voor de toekomst aan wie Goedereede behoefte had. Dhr. Vis ser noemde een veelheid van gedane za ken op het gebied van woningbouw, scho lenbouw, renovatie, recreatie en niet het minst de visserij die door dhr. van Velzen één dag liggend te kooi is gepraktiseerd. Dhr. van Velzen, zo getuigde dhr. Visser, leefde zich in in velerlei besturen, wist voor de gemeente veel-, maar nog niet alles te bereiken. Dat alles bereikt is hoopt dhr. Visser in 1986 te mogen zeggen wanneer herdacht kan worden dat burg. van Velzen 40 jaar in gemeentelijke dienst is: „dan zou Goeree volmaakt zijn, een parel op Goeree Overflakkee. Het moet een eer zijn van zo'n gemeente burger-, maar zeker burgemeester te mogen zijn", meende dhr. Visser. Hij erkende dat het niet altijd rozegeur en maneschijn is maar dat verschillen steeds in goede harmonie zijn opgelost waardoor in College en in gemeenteraad de goede verstandhouding steeds is gebleven. Als blijk van waarde ring bood dhr. Visser burg. van Velzen een mooie Canon kleinbeeldcamera aan; mevr. van Velzen ontving uit handen van mevr. Hoogenraad een prachtig Bieder meier boeket. „Dorpsburgemeester.!" Uit de mond van raadslid A. de Jong (SGP) hoorde dhr. van Velzen vervolgens een eenvoudig dorpsburgemeester" te zijn die vakkundig en met diplomatie de raadsvergaderingen voorzit waardoor het klimaat goed blijft mede door ervoor te zorgen dat ieder de gelegenheid krijgt zijn standpunt naar voren te brengen. Dhr. de Jong wenste dhr. van Velzen dan ook van harte geluk met de bereikte mijlpaal die als een weldaad mag worden gezien. Voor de toekomst wenste dhr. de Jong de jubile- Weth. Visser (r) en mevr. Hoogenraad (midden) overhandigen elk een geschenk aan burg. en mevr. van Velzen. rende burgemeester, wie hij wist zich niet op eigen kracht te beroemen, de gezond heid en de kracht toe zijn werk te mogen voortzetten. Als aanvulling op de al aan geboden camera bood dhr. de Jong na mens de raad een flitser aan. Uok gemeentesecretaris dhr. A. J. Voge laar sprak dhr. van Velzen toe in de geest zoals dhr. de Jong dat had gedaan, wetend van 's burgemeesters intentie niet zichzelf op de borst te slaan maar alles als een weldaad van Hem te herkennen. Het ambt wordt dan ook met eerbied en waardigheid bekleed wat afstraalt op de gemeente en op het gemeentepersoneel voor wie het een voorrecht is in teamverband met dhr. van Velzen te mogen werken. Voor de manier waarop dhr. van Velzen zijn werk doet en de raadsvergaderingen leidt be staat dan ook een stijgende bewondering. Veel is al bereikt maar er staan nog een aantal dingen op het gemeentelijk verlang lijstje: „voor de komende periode wensen we U toe onder Gods zegen verder rich ting te mogen geven aan het bestuur van de zo rijk geschakeerde gemeente Goede reede" zo wenste dhr. Vogelaar dhr. van Velzen toe, hen namens het gem. perso neel een aanvulling van zijn foto-uitrus ting aanbiedend. „Eervol gedaan.!" Namens de overige eilandelijke gemeen ten en de burgemeesterskring was het burg. van Welsenis van Middelhamis die een gelukwens overbracht en dhr. van Velzen ermee komplimenteerde het werk „eervol" te hebben gedaan, wetend hoe zwaar het burgemeestersambt kan zijn. Het weten tot dat ambt geroepen te zijn geeft evenwel een grote bevrediging", zo wist dhr. van Welsenis die dat graag op zijn welgemotiveerde collega toepaste. „We praten elkaar in intergemeentelijk verband niet naar de mond, maar we redden het omdat we weten toch op elkaar te zijn aangewezen", liet dhr. van Welse nis weten, collega van Velzen een drie- poots-statief aanbiedend. Had dhr. van Welsenis al laten door schemeren dat Goedereede in het inter gemeentelijk beraad wel eens „dwars ligt", oud-burgemeester W. M. v.d. Harst had ook die ervaring vanuit het bestuur van de EMGO van welke NV hij PresidentCom- missaris is. „Het wel en wee, vooral dat laatste, blijkt Uw belangstelling te heb ben" had dhr. v.d. Harst begrepen uit de kritische geluiden die vanuit Goedereede tot hem waren gekomen. Het speet dhr. v.d. Harst dat de Emgo niet alleen maar bloot staat aan een gezonde kritiek maar soms ook aan een uiterst ongezond gekra keel, waarvan hij overigens Goedereede niet wenste te verdenken. Integendeel riep hij dhr. van Velzen, lid van de Raad van Commissarissen, op zijn bestuurlijke kracht te leveren aan het zelfstandig voort bestaan van de Emgo zodat die niet aan de schaalvergrotingsdrift van de Tweede Ka mer ten prooi zal vallen. Dhr. v.d. Harst waardeerde dhr. van Velzen als een man die zich niet door politieke motieven laat leiden maar handelt volgens principieel verstandelijke overwegingen, een man van en voor de gemeente met hoge op vattingen van het ambt. Ook weer voor de foto-uitrusting bood dhr. v.d. Harst wat aan: een bloemetje, om van alle kanten te fotograferen...! Dijkgraaf H. L. van Kampenhout ten slotte bracht een gelukwens en een woord van waardering over van het Waterschap Goeree Overflakkee. Uit de geschiedenis haalde dhr. van Kampenhout een andere dan de huidige Gerard van Velzen uit de vergetelheid, debet als deze was aan de dood van Florus V. Geen paralel, maar wel een conclusie meende dhr. van Kam penhout daaraan te kunnen verbinden: „Gerards van Velzen zijn krachtdadige typetjes...!" Ook van burg. van Velzen wist dhr. van Kampenhout dat hij „noten op z'n zang" heeft en snel tot aktie weet te komen o. a. daar waar het natuuriijk groen dreigt te worden aangesproken. Ook de gladheidsbestrijding is bij dhr. van Velzen in goede handen en waar het niet mogelijk was hem van Waterschapswege tot Op- persrfoeier te verheffen benoemde dijk graaf van Kampenhout dhr. van Velzen wel tot Oppersneeuwruimer met daarbij de overhandiging van een miniatuur sneeuwschuiver. Meer serieus was de overhandiging van enkele „Waterschaps" glazen en enkele flessen wijn. Dankbaar In zijn dankwoord toonde dhr. van Vel zen zich Gode dankbaar voor de ont vangen kracht en gezondheid te hebben mogen en kunnen werken. „Het past ons geen van allen te zien op het grote Babel dat wij gebouwd zouden hebben", zo beleed dhr. van Velzen, dankbaar voor het mogen vervullen van het burgemeester schap, „een met geen ander beroep ver gelijkbaar prachtig ambt in een schitte rende gemeente.!" Dhr. van Velzen toon de zich ook nu, in de aanwezigheid van velen van elders, een goed ambassadeur van de gemeente Goedereede: ik leg steeeds het accent op de schoonheid van onze gemeente en we hébben werkelijk ook iets te bieden", zo gaf hij weer, ziend op de aanwezigheid van 25 kin strand, een prachtige duinenrij en vele en veelzijdige natuurgebieden, het dorps- en stads- schoon en de visserij met haar prachtige Zuidvloot. „Je moet de ogen wel bewust dichtknijpen om van dat alles niet onder de indruk te raken.!" Dhr. van Velzen tekende hoe een bestuurder soms ge mangeld wordt tussen tegenstrijdige be langen (een klein landbouwer die een recreatieterrein wil waartegen de land schapsbeschermers zich weer verzetten) zodat er veel stuurmanskunst nodig is het juiste beleid te volgen en niet in willekeur te vervallen. Het is de taak van de burge meester daarin een stimulerende en coör dinerende rol te vervullen om samen het beste voor de gemeente en voor de burgers te bereiken. „Een prachtig ambt" ver zekerde dhr. van Velzen, ,,maar de man die het moet doen wordt er wel ten volle door opgeëist". Overigens weet hij zich gesteund door een goed functionerend ambtelijk appa raat en ook prees hij de samenwerking met College en gemeenteraad; de politieke benadering die in die colleges ten beste worden gegeven hebben nooit tot een persoonlijke verwijdering geleid, zo kon dhr. van Velzen getuigen. De raad noem de hij eenzeer deskundig college voor wier benadering en beleid hij grote waardering heeft. Nadat dhr. van Velzen allen die hem het goed functioneren in het burge meestersambt mede mogelijk maken daar voor hartelijk had bedankt en hij wat speels gereageerd had op de woorden van burg. van Welsenis door te zeggen dat het „opdracht van de raad" was te zorgen voor de komst van een bezoekerscentrum in Ouddorp, terwijl dat in Dirksland was gepland bracht hij ook dank aan de bevolking die hem al veel goede wensen had doen toekomen: „....een burgemeester wordt soms ver guisd voor zaken waaraan hij part noch deel heeft en soms wordt hij geprezen voor zaken waaraan hij niet heeft mee gewerkt. Beide moeten we incasseren. Met veel ambitie en genoegen heb ik mijn ambt vervuld en met Gods hulp hoop ik dat ook in de toekomst te doen. „Wees ervan overtuigd dat het wel eens weldadig aandoet waarderende woorden te horen, ik krijg soms zoveel naar m'n hoofd. liet dhr. van Velzen weten. voor oOe zcfcerheuf VINGtRLING 3 - MIDDELHARNIS - TEL 01870 -25rS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1