Vlotte eindspurt stormvloedkering in zicht Flakkee's kampioenschap Ouddorpse schooljeugd op excursie bij onze krant „Opa" gezocht Inruil en verkoop kinderkleding Publikaties AROB-advertenties Uitslagen Intermezzo Commissie-Le Blanc: Een echte, echte bakker Bidstond voor het gewas VAKANTIEZEGELS MO»UITHEf«rEE Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 5 MAART 1985 De commissie-Le Blanc, die is ingesteld om de uitgavenontwikkeling van het Oos- terscheldeproject te volgen en mogelijk verdergaande besparingen aan te geven, meent dat nog dit voorjaar het onder brengen van alle resterende werkzaam heden aan de stormvloedkering in een eindbestek kan worden afgerond. Daar mee komt bij de bouw van de stormvloed kering een financieel verantwoorde en vlotte eindspurt in zicht. Dit blijkt uit het tweede rapport dat de commissie-Le B lanc ^'aImliddag heeft aan geboden aan minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat. In dit rapport worden evenals in het eerste rapport dat in juli vorig jaar verscheen kon- krete aanbevelingen gedaan, gericht op verbetering van de administratieve orga nisatie, het financieel beheer en de con trole daarop. Dit geldt met name voor de accountantscontrole, verbetering van de kredietbewaking en van de betalingspro cedures. Waakzaamheid op het punt van de communicatie en coördinatie van het administratieve beheer en controle, een aktueel inzicht in de stand van de aan gegane verplichtingen en de daarbij be horende uitgaven, blijft geboden, aldus een conclusie uit het rapport. De commissie vindt dat de voortgang der werken voorspoedig verloopt. Over de tweede helft van vorig jaar kan de minister binnenkort een voortgangsrapport presen teren zonder financieringstekort. Welis waar is er ten aanzien van verscheidene posten van de stormvloedkering in het totaal een overschrijding, maar dit wordt geheel gecompenseerd door besparingen op de overige Oosterscheldewerken. De commissie-Le Blanc spreekt haar waardering uit voor de flexibiliteit waar mee Rijkswaterstaat inspeelt op de plan ning en uitvoering. „Op uitstekende wijze heeft men hierbij de vinger aan de pols". OUDE TONGE De peuterspeelzaal „het Kabouter huis" organiseert een inruil/verkoopaktie van kinderkleding (0-12 jaar), speelgoed, baby-artikelen, etc. Op.zaterdag 16 maart in de peuterspeel zaal. Kesperstraat 13 van 10 uur 's mor gens tot 1 uur 's middags. Vanaf heden kunt u uw kleding (wel heel en schoon s.v.p.) brengen bij: EUy v.d. Wel, Eisenhowerlaan 62. Tel. 1893 ('s avonds). De peuterspeelzaal. Kesperstraat 13. (elke ochtend en dinsdagmiddag). Tussen half 2 en 2 uur kunnen de niet verkochte artikelen afgehaald worden, en kan er afgerekend worden. De helft van de opbrengst is voor de peuterspeelzaal. N.B. 1. Weggeefartikelen zijn ook van harte welkom. 2. De speelzaal stelt zich niet aansprake lijk voor het zoekraken of beschadigen van de aangeboden artikelen. 3. Voor de kinderen is er een grabbelton. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening a 01870-3477 g OUDE TONGE De peuters van peuterspeelzaal „het Kabouterhuis" kunnen heel goed een „opa" gebruiken, die af en toe de speel zaal komt biimenwandelen en kijkt of er soms nog kapot speelgoed is, dat hij (gratis) kan maken. Wie meldt zich? Inl. tel. 1893. Het rapport van de commissie gaat ook in op de compartimenteringwerken, na melijk het bouwen van de Philipsdam en de Oesterdam. De commissie vindt, dat er veel aan dacht wordt besteed aan het ontwikkelen van alternatieven en dat de uiteindelijke keuze goed wordt voorbereid. Ook weet Rijkswaterstaat naar het oordeel van de commissie goed gebruik te maken van de concurrentie tussen de aannemers om de kosten voor de compartimenterings- werken binnen de perken te houden. Uitvoerig gaat de commissie in op de sluiting van de Philipsdam en de Oester- dam met zand. Die acht zij uit kosten overwegingen alleszins gerechtvaardigd. Met Rijkswaterstaat is de commissie van mening, dat het verband tussen de voort gang van de bouw van de stormvloed kering en die van de compartimenterings- werken heel nauwlettend gevolgd moet worden om te voorkomen, dat zich on gewenste situaties voordoen bij de slui tingen. Schade aan het milieu moet name lijk zoveel mogelijk worden voorkomen. De commissie vindt, evenals de milieu organisaties, dat men bij de sluitingen van de compartimenteringsdammen zandzui- gers met een zeer grote capaciteit moet inschakelen om deze dammen in een zo kort mogelijke periode te kunnen sluiten. Dat is van belang voor het milieu. De commissie heeft zich ook verdiept in de prijsvorming van de verschillende on derdelen van de stormvloedkering zoals die worden uitgevoerd door de vaste aan nemerscombinatie Dosbouw. Deze prijsvorming is ook voor het eind- bestek van groot belang. In opdracht van de commissie zijn door derden begro tingen opgesteld parallel met de ramingen van Rijkswaterstaat. Die bleken voor wat de laatste tijd betreft slechts beperkte verschillen te vertonen. Schaken: In mei en juni is het weer zo ver.... Dan spelen weer de sterkste schakers van Goe- ree-Overflakkee om drie door de RABO bank geschonken bekers, maar vooral om KAMPIOEN van het eiland te kunnen zijn. De grote gangmaker is de heer M. Verolme die straks in de media u zal opwekken mee te doen. Winnaar in 1983 was dhr. J. B. H. de Glopper, In 1984 dhr. M. Verolme en daarvoor had jarenlang de heer G. de Jager de titel in handen omdat er lang niet was gespeeld. We geven wat informatie over de vorige 2 jaren: 1983: 1. J. B. H. de Glopper, 2. M. Verolme, 3. R. Faasse, met resp. 6Vi, 5Vi en 5 pnt. De heren W. Sparreboom, G. de Jager en T. C. van Prooijen behaalden ook 5 punten echter met minder weer- standspunten die worden verkregen afh. van de sterk der ontmoette tegenstanders. 1984: 1. M. Verolme, 2. A. van Maurik, 3. J. B. H. de Glopper met resp. 7,5 Vi en 5 punten. J. C. Hollander werd 4e ook met 5 punten. Alle genoemde spelers zijn dus favoriet voor de titel in 1985, maarr.... je weet nooit wie er nog meer Verolme naar de KROON zal steken? Wie de beker ontvangt mag hem houden. En dat zijn reuze mooie bekers dat kan ik U wel zeggen. Van Maurik verraste vorig jaar vriend en vijand, want niet alleen de oud-kampioen, doch ook een hele reeks sterke Zwarte Pion spelers passeren is geen kleine klus. In zijn laatste krachtmeting ontmoette hij clubgenoot J. C. Hollander waarvan hij tot dan toe alle partijen had gewonnen. Deze partij volgt hieronder: Het ging om de 2e of 3 e prijs in slotronde: Birds Opening. Van Maurik had zwart. Beiden van SOF (Oude Tonge) 2. fe5: d6 4. ed6: Ld6: I. f4 e5!? 3. PO Lg4 Een scherpe stelling. In tweede instantie accepteert wit de gambiet-pion. Van Mau rik is een der weinigen die het op deze wijze durft aanpakken. ErdreigtLO:, ef3: Dh4+ g3 Lg3!-I-! etc. 5. e4 Pf6 6. Pc3 7. d3 Lc5 8. Lg5 9. Dd2 a5 10. Le2 II. Lf3: Dd4 12 0-0-0 0-0 Pc6 Lf3: Pb4 Als wit stukken kan ruilen zal de plus-pion voordeel op kunnen leveren. De zwarte aanval loopt niet naar wens. 13. Tdel De5 14. Lf4 De6 Grapje, zwart wil pion c7 ruilen voor a2. Dat zou hem zeer voordelig uitkomen. 15. Kbl Db6 16. Le3! Pc6 17. h4 Pd4 18. Pa4 PO:!? Wit moet op f3 nemen, Pb6:? zou fout zijn anders volgt: Pd2:+! Ld2: Lb6: en zwart wint een stuk! 199. gf3: Le3: 21. b3 b5! 20. Te3: Dc6 22. Pb2 a4! Zwart gaat tot drastische maatregelen over en probeert hoe dan ook een lijn voor z'n torens te openen. De juiste methode als men wil winnen.... En hij moest wilde hij voor een beker in aanmerking komen. In 1984 werd er over het algemeen ge vochten, remises kwamen zelden voor. 23. ba4: ba4:24. Kal Tfe8 25. T3el Pd7 26. Pc4? Df6+ Wit vergalloppeert zich aan een pion. 27. c3 Df3: 28. Tefl Dg4 29. Pe3 De6 30. Pd5! TacS 31. Thgl c6 32. Dg5! g6 33. Pf6+? Pf6: Wit had ruil van dit sterke paard moeten vermijden. Inmiddels hadden zich ca. 35 schakers, die reeds klaar waren, als een begerige horde reikhalzend om de tafel van Van Maurik/HoUander gebogen om vooral niets te missen. Van Maurik had het klamme zweet in de handen, Hol lander kreeg het Spaans benauwd van wege zuurstofgebrek. (Moet dat nu percé?) Maar ja het ging er om wie 2 of 3 werd en dat wilde niemand missen. De partij na derde zijn hoogtepunt: 34. Tf6: De5! 35. Kb2 Tb8+! 36. Kc2 De7! 37. h5! a3! En toen gebeurde het. Op het moment dat wit minstens remise had kunnen houden of mogelijk winnen!, zakte hij figuurlijk als een plumpudding ineen! Je houdt het niet voor mogelijk. I.p.v. het ijzersterke hg6:! waarop kan volgen hg6: Tg6:-I-! loopt zwart levensgevaar en is remise door ewig schaak gegarandeerd.... speelt ie het bij zonder zwakke Wit speelt Tbl?? i.p.v. hg6:! 38. Tbl?? Tbl:! 39. Kbl: Db7+!! 40. Kcl Db2-I- 41. Kdl Tb8! 42. Tc6:? Dbl 43. Del?? Dd3:+ 44. Kei De4:-f- 45. Kfl Tbl Wit is uitgeput van spanning en emoties. Hij had net zo goed op kunnen geven. Maar eerst het schaak der wrake nog! 46. Dbl: Dbl: 48. Ke3 Dh5: 50. Kc5 Dc2 52. Tc8-I- Vindt U dit niet 47. Kf2 Df5-I- 49. Kd4 Ddl-I- 51. c4 Ka2: en nu geeft wit op. reuze merkwaardig? Zwart had best nog 3 Dames kunnen halen en toch....? Dat is nu de magische aantrekkingskracht van de alles beheer sende KONING in dit koninklijke spel. Er is ook nog moed te verzamelen om de waarheid onder ogen te zien. Applaus. Aantekeningen van de witspeler. Regelmatig kon U uit de streekpers ver nemen aan wie bijvoorbeeld een bouw vergunning was verleend. Deze publika ties vonden plaats in het kader van de wet AROB, doch waren niet verplicht. In het kader van de toe te passen be zuinigingsmaatregelen is besloten deze advertenties niet meer te plaatsen en te volstaan met publikatie op de gemeente lijke aanplakborden. Wij adviseren U dan ook deze publi- katieborden in de gaten te houden. Zoals bekend staan de publikatieborden in Goe- dereede op de Markt en in de Hondsweg, in Ouddorp bij het verenigingsgebouw aan de Stationsweg en in Stellendam aan de Haagsestraat, eind Koningin Wilhelmina straat Op de vakwedstrijden te Leiden, be haalde de echte bakker Kommer Akers- hoek uit Ouddorp een zeer goed resultaat. Hij won hier 4 bekers en 3 medailles in de opdrachten die hij moest vervaardigen. Ie prijs: voor Krokante Sesambol 2e prijs: Tarwebol 3e prijs: Ronde koffiebroodjes 3e prijs: krokante maanzaadbolletjes een eervolle vermelding kreeg hij voor Volkorengrof, Rozijnenbrood en Krente- bollen, uit een en ander blijkt toch maar weer dat ook onder de bakkers echte bakkers zijn. MIDDELHARNIS Heren 1 van volleybalvereniging Inter mezzo is erin geslaagd om tegen mede- degradatiekandidat Hou Stand zijn 3e competitiepunt te behalen. In Rotterdam werd in een leuke en spannende wedstrijd met 3-2 verloren. De setstanden waren: 15-11, 13-15, 15-6, 12-15, 15-6. Heren 2 boekte in Hellevoetsluis weer een belangrijke overwinning in verband met de strijd tegen de degradatie. Ibis 2, dat in de middenmoot staat werd met 1-3 ver slagen. Ondanks wisselvallig spel was Heren 2 toch beter dan de tegenstander. Vooral in de Ie set was de ploeg uit Middelharnis, gesponsord door kapsalon van de Tonnekreek, goed op dreef Via uitstekende aanvallen werd er een 5-15 a setwinst behaald. De tweede set verliep moeizamer. De gehele set ging het spel gelijk op en na een 14-14a tussenstand was Intermezzo het gelukkigst door met 14-16 te winnen. In de 3e set zakte de concentratie even weg, waarvan Ibis profiteerde door de set met 15-9 te winnen. In een zeer span nende 4e set wist heren 2 Ibis met 12-15a te verslaan, zodat er weer twee belangrijke punten aan het totaal toegevoegd werden. Aanstaande zaterdag staat voor heren 2 de belangrijke streekderby tegen V.C. Goeree op het programma. Dames 2 boekte, donderdagavond 28 februari in Rotterdam, een zeer belang rijke overwinning op Alexandria/A 2. Vooral de stop en de aanval kwamen deze wedstrijd zeer goed uit de verf Door deze 1-3 overwinning is dames 2 nu ruim v an de degradatiestreep verwijdert. Bij de jeugd was er een prima over winning van Meisjes Al. In en tegen Geervliet werd met 1-3 gewonnen. De wedstrijd werd gekenmerkt door zeer veel inzet aan beide kanten en door de veel te hoge temperatuur in de zaal. Vooral de 4e set was zeer enerverend. Na veel zenuwslopende rally's wisten de meisjes uit Middelharnis de set met 14-16, en de wedstrijd met 1-3 te winnen. Uitslagen: Hou Stand - Heren 13-2 Ibis 2 - Heren 21-3 Ibis 3 - Heren 31-3 Ibis 4 - Heren 43-0 Ibis - Jongens BI3-0 TOP - Jongens B23-0 Leyton- Dames 13-0 Alexandria/A 2 - Dames 21-3 Ibis 2 - Dames 33-0 Ibis 3 - Dames 40-3 Vierpolders 2 - Dames 53-1 Geervliet - Meisjes Al 1-3 Kangoeroes - Meisjes A23-0 Ibis - Meisjes B- Ibis - Meisjes D0-3 Een deel van de schooljeugd van de School met de Bijbel, de Koningin Beatrixschool, heeft donderdag een excursie gehad naar onze krant „Eilanden-Nieuws". Op de montage-afdeling en in de drukkerij hoorden en zagen ze hoe een krant gemaakt wordt. In onderstaande opstelletjes geven ze hun bevindingen weer: Het Eilanden-Nieuws is een krant. We gingen eerst een steile trap op toen kwa men we op een verdieping waar ze de krant voorbereiden. Er stond een klein tafeltje hoe ze vroeger de krant maakten. Een meneer vertelde hoe alles was op die ver dieping. Toen gingen we de deur binnen. Daar lag een doorzichtig glas. Daar lag de krant nog met de opgeplakte advertenties. Er was ook een meneer die had een computer voor zich en hij kon verschrikke lijk goed typen. Er was ook een zwart gordijn voor daar maakten ze de foto's op een aluminiumplaat. Toen zijn we naar de andere verdieping gegaan daar maakten ze de echte krant. Aan de achterkant waren een heleboel vellen die om de beurt opgenomen werden dan gingen de vellen over een rol inkt dan viel het in een bak. Dan een andere machine daar werden ze opgevouwen toen was er een meneer die de bladen in elkaar vouwde. Dag Eilanden-Nieuws. Klarientje Tanis klas 4b; Kon. Beatrixschool, Ouddorp. Donderdag 28 februari zijn we naar een drukkerij geweest van het Eilanden Nieuws. We werden in de drukkerij van het Eilan- de Nieuws eerst in een kamertje geleid waar een mevrouw aan het schrijven was. In dat kamertje hing ook een mooie poos- ter. Toen gingen we over een trap naar boven, waar een oud apparaat stond, waar een orgel op stond en een schaakbord. Dat waren allemaal stempels. Toen gingen we weer een trap af waar een grote drukmachine stond waar het Eilan- de-Nieuws werd gedrukt. Even later kwa men we bij een machine waar de krant werd gevoud. In het begin van de machine zat een dingetje dat lucht blies, en daar boven zaten zuignapjes. Zo gingen de kranten de kranten naar achteren waar vouwstaven zaten die op en neer gingen. Toen gingen we weer terug naar de druk machine waar ze een nieuwe pagina er in aan het draaien waren. En na dat alles gingen we naar huis. Pieter Job Tanis Klas 4b; school Koningin Beatrix. tf Donderdagmorgen 28 februari zijn we naar het Eilanden nieuws geweest. Dat is een groot gebouw, het is van De Waal. Toen we er binnen kwamen zei de juf dat we naar boven moesten gaan. Daar liet een man ons de drukplaat van vroeger zien. We moesten door een deur en als je dan aan je linkerhand keek zag je waar ze advertenties; foto's, verhalen en koppen op een vel papier aan het plakken waren. Aan de andere kant zat iemand te typen voor een computer. Toen moesten we een trap af en toen zagen we een drukmachine. Er achter lagen ongeveer 4000 vellen papier. Daar vandaan worden ze naar de vouwmachine gebracht. Daar worden per uur 4000 Nieuwsbladen gevouwen en komen in een bak terecht, dan gaan ze naar een .man die steekt verschillende bladen in elkaar, dat gaat vlug. Er werd LANGSTRAAT De bidstond voor het gewas te Lang straat zal op donderdag 7 maart gehouden worden en NIET op woensdag 6 maart, zoals in „De Zaaier" staat vermeld. Aan vang 19.00 uur, voorganger is ds. L. Kruijmer van Sommelsdijk. ook de Paulus en de Daniël gedrukt. Toen mochten we ook nog een paar oude nieuws bladen meenemen. Toen gingen we naar school. Marco Tanis klas 4b; Ouddorp We vertrokken 10 uur uit school en gingen naar de drukkerij van het Eilanden Nieuws in Middelharnis. Binnen gekomen, we moesten een trap op en daar stond een oude zetmachine. Een man vertelde daarover. Dat was erg leuk. Daarna gingen we naar de werkplaats, daar werden eerst de advertenties op alu minium platen gefotografeerd. Die werden naar de drukkerij gebracht. Die drukten ze. En toen was het een blad van een krant. Toen werden de de bladen van de krant op een machine gelegd. Toen werden de kranten gevouwen en op een stapel gelegd. Toen werden er twee bladen in één blad gedaan en toen er nog één over heen. Dan moeten ze met de post mee naar de mensen. Herma, klas 4b; Schooi met de Bijbel, Koningin Beatrix Donderdag 28 februari 1985, zijn we met de klas nar een krantendrukkerij geweest. Het Eilanden Nieuws. Toen we biimen kwamen moesten we met z'n allen in het kantoor. Daarna moesten we naar boven. Daar zat een man met een computer te typen. Dat moest eerst ontwikkeld worden op vellen papier. Er stonden ook ouderwetse drukmachines. Toen moesten we weer een andere trap af. Daar waren we bij de drukpers en vouw machine. Dat ging lekker vlug maar het ging bij het vouwen wel eens fout. Dan moest de Regisuur het blad eruit- halen. Dat was jammer want dat blad was voor de vuilnisbak. Er was ook nog een ouderwetse drukplaat. Dat werd met de hand gemaakt. Toen moesten we naar huis. Peter Vlietland Vanmorgen op donderdag 28 februari zijn we naar de drukkerij geweest waar ze het Eilanden Nieuws drukken. Maar niet al leen het Eilanden Nieuws, maar ook Pau- lus en Daniël krant en ook trouw- en geboortekaartjes. We gingen in twee groepen. Eerst gingen we kijken hoe ze vroeger het Eilanden Nieuws drukten. Toen gingen we naar de zetterij.- Daar zat een meneer bij een computer. Toen gingen we naar beneden. Daar gingen we kijken hoe de krant ge drukt werd. Eerst zag je een hele stapel wit papier. Dat ging over een aluminium plaat waar alles op gedrukt was. Toen kwam de krant eruit en ging naar de machine; daar ging hij over een band en hij werd daar gevouwen en nog een en toen was hij klaar. Daar legden ze de krant op een stapel. Toen gingen we weer naar school. Colinda Voogd klas 4b; School Koningin Beatrix SOMMELSDIJK Het inwisselen van vakantiebonnen of RB.S. voor de bouwvakken voor de a.s. feestdagen (20 dagzegels of 500, vindt plaats dinsdagavond van 6.30 uur tot 9 uur bij M. Driesse, Prinsesselaan 5, 3245 XM Sommelsdijk. VERVOLGVERHAAL door Fenand van den Oever - 34 - G. F.CallenbachB.V.—Nijkerk Dan zul je het leren. Wanneer, ouwe? Nou.... Nöu? Ja, nóu. Ik wou....Hij keek hem aan alsof hij zeggen wou: tóe, begrijp je nou niet, dat ik leren moet. Wijnand zei: Jij wou, ik wil... Hij sputterde tegen: Ik ben toch ouwenjongen? Wat zou dat? Jongste matrozen begiimen toch pas met vis snijen? Ik zeg: je leert het nou. Waarom? -^ Dat zul je later wel verstaan en verder geen praatjes. Er was geen verandering in te krijgen. Hij moest En feller boerde het in hem op: Wijnand heeft wat tegen me.... Ze stonden midscheeps. Buiten hen was niemand aan dek. Joost was even voorin. Wijnand zelf nam een grote kabeljauw en sneed hem open. Het was een mooie ronde vis, met een vette malse lever en een zware kuit Wijnand streek hem af Hij lei de vis onder zijn handen, sneed hem open, legde hem plat en vlijmde de graat eruit Hij sprak al die tijd geen woord. Toen de vis gekuipt kon worden, zei hij: Nou jij. En hij keek zwijgend toe, soms gromde hij en dan wist Arend-Michiel dat het fout ging. Toen hij klaar was, zei hij alleen: Morgen snij jij de vis, begrepen? Hij keurde niet af en niet goed. Alleen op de weg naar zijn logies commandeerde hij nog: En eerst alle messen aanzetten voor je naar omlaag gaat... Het kookte in Arend-Michiel. Wijnand was een pest- vent. Hij moest leren en hij kreeg er geen tijd voor. Het blije, dat hem vroeger vaak bij een lekker vangetje overviel, was weg. Hij werd bits en somber en een hoop verwijten smeet hij binnensmonds naar Wijnand. Met de jacht van iemand die vreest niet klaar te zullen komen, werkte hij af Daarna, weer samen aan dek met Joost Sas, zag hij deze een zakdoek langs het oog wrijven. Arend-Michiel dacht, dat hij huilde. Deert je wat, Joost? vroeg hij. Och, een klein mankementje. Ik heb me d'r-net, toen de ouwe dat zei (Arend-Michiel knikte) een beetje zenuwachtig gemaakt en nou schiet daarnet een boom uit de ton en spruit er een beetj.e pekel in m'n oog. Arend-Michiel schrok. Joost, zei hij, da's gevaarlijk, je moet aan de ouwe vragen om boorwater. Maar Joost weerde af Ik ken zo goed tegen het zout, sprak hij, en hij hief dreigend de vinger op als-ie wat tegen de ouwe zegt, vertel ik nooit meer wat. Als ik een poossie geslapen heb, zal het wel gaan. Arend-Michiel was er niet zo gerust op. Het zout was ongenadig. Hoevelen liepen er in Vlaardingen niet rond met een glazen oog, omdat het natuurlijke aan het zout ten offer was gevallen? Als ik jou was ging ik naar de ouwe, ried hij. Maar Joost weerde dat met stelligheid af En toen werkten ze weer door. Joost slofte over het dek om de laatste kantjes te sluiten. Arend-Michiel zette de messen aan. Daarna ging hij naar het deken en keek of er nog genoeg olie in de lamp zat. In een hoekje zette hij het spilbankje neer. Voor hij het verschil tussen ooster lengte en noorderbreedte volgens het boekje in z'n hoofd had, ging hij niet naar de kooi vanavond. Om het dek schoon te spoelen kwamen de meesten nog even boven, ook Wijnand Hoogendijk. Maar toen was het werk gauw gedaan. Tegen de avond kwam er een zeil in het zicht Wie aan dek stond, zag het Goddank, de vis is gestreken, zei Wijnand. En tóen begrepen ze een tikje van zijn haast. Hij probeerde de Zorg en Vlijt in een misleidende koers te sturen. Die opzet lukte niet en hij begreep meteen, dat het om hem te doen was. Hij ergerde zich daarom. Daar had je het weer. Hij zou ze wel krijgen. Wijnand Hoogendijk liet ze niet zonder schade achter zich aan zeilen. En zijn hoofd, dat nooit stilstond, bedacht een list Aan de wijze van varen zag hij, dat het Dirk de Toeter was. Gaan jullie naar omlaag, zei hij tegen het volk aan dek, op de wacht na. Hij hoeft niet te denken, dat we nog zo laat bezig waren.... Arend-Michiel en Joost hadden juist hun torn. Wijnand had het goed gezien, het was Dirk de Toeter, van de VL 22. Hij zwaaide van verre reeds. Zwaaien en op z'n misthoorn blazen daar had-ie zijn tweede Van aan te danken deed Dirk altijd graag. Wijnand stak zijn hand niet op, maar bleef onbewogen staan. Van verre klonk: Goeie, goeie, Wijnand, goeie, alles wel? Hij riep terug: Joe. En Dirk schreeuwde: Lekker weer, Wijnand, ik zeg: lekker weer. En Wijnand koel: Ja, dat heb ik ook wel gezien. En Dirk: Weinou, Wijnand, weinou, wil het nog een beetje, wouen ze vannacht nog bijten? En Wijnand ween 't Is bij mij zo schraal, d'r is hier geen leven te bekennen, 't Lijkt wel een kerrekhof onder water. Ik ga hier gauw vandaan, ik zeg: ik ga hier rap vandaan. Maar wat ik vragen wou: ben jij die geluksvogel? Ze vertellen d'r-net, dat er eentje van Vlaaring bij de Moray Firth vannacht of gisteren tweeëntwintighonderd kabellau- wen heeft gevangen. Ik zeg: ben jij dat soms? Ik? Welnee. O, mompelde Wijnand tevreden, jij kan me niet meer tuk nemen. En toen Dirk nieuwsgierig: Waar was dat, Wijnand? Bij de Moray Firth, zeggen ze, maar, ik heb het ook maar van horen zeggen, ik ga d'r heen, denk ik, denk ik.... O, nou, dat zal ik dan ook maar proberen. Wij hadden drie mandjes krap vannacht. O, da's niet veel, nou bonsjoer, ik ga schafte. En hij keerde zich om, stak de hand op en daalde het achterin af (wordt vervolgd) ■fa o d e f g h :!t :{c 4:

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 2