The Day After \t 1 I W 'ik 10 i i i id Raadsman en vraagbaak van alle polderbesturen Gewasbeschermingsavond Uitvoering E.M.M. SOF uit degradatienood 3e l(las RSB M A &1 _L£j Bladz. 2 Ai ruim 80 jaren Ican men in de poiders van Ftalcl(ee een Smits tegenkomen die alles afweet van de waterbelieersing op dit goede vruclitbare eiland. Op 28 februari 1985 is het echter de laatste dag dat de naam Smits hieraan verbonden is. Per 1 maart a.s. gaat de heer ing. A. D. Smits, hoofd van de Civieltechnische afdeling bij de Landinrichtingsdienst in de provincie Zuid-Holland de dienst verlaten. Begonnen in 1941 als tekenaar op het kantoor van de Cultuurtechnische Dienst aan de Maliesingel te Utrecht ging de heer Smits 10 jaar later van het landelü'k kantoor naar de provincie Zuid-Holland aan het Malieveld in Den Haag en heeft daar ruim 33 jaar de belangen van de polders in deze pro vincie behartigd. Na ruim 43 dienst jaren heeft de heer Smits op zijn 62- jarige leeftijd te kennen gegeven het zó goed te vinden en mitsdien was er j.l donderdagmiddag (21 februari) een groots afscheid in het gebouw van het Ministerie van Landbouw en Visserij aan de Bezuidenhoutseweg te 's-Gra- venhage. Een paar honderd gasten wa ren hierbij aanwezig. De Smitsen en de polders De belangstelling voor het polderland heeft de heer Smits van zijn voorvaderen. Grootvader A. Smits kwam rond 1900 van de Hoekse Waard naar Flakkee in dienst van de Generale Dijkage. Zijn twee zonen, de heren E. J. Smits (Den Bom mel) en J. E. Smits (Ooltgensplaat) kre gen het opzicht over polders, wegen en gemalen. Alle drie zijn reeds overleden. Zoon Arie van J. E. Smits is nu de laatste van dit geslacht dat op Flakkee en vooral op Oostflakkee alles tot in de puntjes afwist van dit poldergebied. In de toespraken die gehouden werden werd meer dan eens gewezen op de grote kennis die de heer Smits ook speciaal van zijn geboortegrond had. Hij heeft behalve in Zuid-Holland veel (ruil)verkavelingen op Flakkee begeleid of voorbereid. Dit bleek ook uit de deputaties die van Flak kee op dit afscheid tegenwoordig waren, n.1. van het Waterschap Goeree-Over- flakkee en van de Ruilverkavelingscom missie ,,Flakkee", waaronder zich nog enkele oud-bestuursleden van de vroegere polders bevonden. Gebracht en gehaald De opvolger van de heer Smits, de heer Henk van Rijn trad op als ceremonie meester. Hij begroette de gasten namens de familie en de Landinrichtingsdienst. „We hebben deze middag een bijzondere gast in ons midden, de moeder van de heer Smits (mevrouw C. Smits-Mooijaart uit Ooltgensplaat) die in 1941 haar zoon Arie naar zijn werk in Utrecht bracht en die hem nu weer terug komt halen", aldus de heer Van Rijn, die moeder Smits een bloemetje overhandigde en die voor doch ter Carolien een biedermeier-bouquetje had meegebracht. Spontaan werd er ge- applaudiseerd. De heer Risseeuw, afgevaardigde van de directie vertelde dat er bijna 44 jaar kan worden vergeleken met het maken van 100.000 vlieguren. Spreker liet het werk de revue passeren: in 1941 als tekenaar te Utrecht bij de CD en later als deskundige bij de LiD, waarbij de heer Smits zich als een rustige en beminnelijke medewerker bewoog en mede onder zijn leiding grote en kleine kunstwerken tot stand kwamen. „In 1976 kreeg u al een koninklijke onder scheiding (Ridder in de Orde van Oranje Nassau) als dank en waardering", aldus de heer Risseeuw, die deze dank nog eens onderstreepte en de heer Smits het aller beste toewenste. Raadsman en vraagbaak Dijkgraaf H. L. van Kampenhout van het Waterschap „Goeree-Overflakkee" bracht de energie van de zoon van de opzichter uit de Plaat in verband met thuis: „hij kreeg ieder uur een paplepel waterkering en een paplepel waterbeheer sing te verorberen en dat maakte de heer Smits tot een waterstaatsman. „In de vijf ruilverkavelingen en de zesde die er staat aan te komen (Ouddorp-West) had er een groot aandeel. „U was een raadsman en vraagbaak van alle polderbesturen en voor ons Smits-Teixeirade Platos", aldus de heer Van Kampenhout, die de wens uitsprak wanneer de heer Smits een sup plement op Teixeira de Matthos (stan daardwerk over polders, eet. in Z.H. met Flakkee, in 1939-1940 beschreven) van 1941 tot 1985 zou willen verzorgen. De heer Smits werd door het Water schap nog geheel niet uitgeschakeld. By het in dienst stellen van het gemaal Dirksland is er eigenlijk maar één man de aangewezen figuur. „U mag éénmaal raden wie die man zal zijn", aldus de heer Van Kampenhout, die een kris tallen karaf met inscriptie aanbood. Zwaar beroep De inspecteur Landinrichting, de heer Mentink prees de continuïteit, de autori teit op civiel-technisch gebied en de om gang met mensen van de heer Smits, waarbij vakmanschap, vriendelijkheid, be scheidenheid en warmte (nooit kwetsend) gepaard gingen. „U was tevens een goed vader in een dinamisch gezin", aldus spreker, die met de heer Smits iemand ziet vertrekken die een kompleet beeld heeft van het Land- inrichtingsgebeuren in Zuid-Holland, een voorname provincie op waterstaatsge bied. Daar de heer Smits een geweldig stuk inzicht op deze zaken heeft gaf ook de heer Mentink hem in overweging toch het een en ander op papier te zetten voor nu en later. Deze spreker zei ook nog: „op u is een zwaar beroep gedaan om de rode draad in het gehele gebeuren strak te houden, een informatiebron voor allen. Het ging vanzelf en heel soepel, dat mag weleens gezegd worden" Kasten vol.... De heer Henk van Rijn, die in het begin zei te zullen trachten de heer Smits op te volgen, en tevens sprak als voorzitter van de personeelsvereniging, had aan de woorden van de heer Mentink en vorige sprekers niet veel toe te voegen. „In de werkkamer van de heer Smits staan twee kasten, daar niemand in kwam en waarin wij stilletjes hebben gekeken en die kasten staan boordevol met herinne ringen (documentatie). Spreker bedoelde er dit mee: stof genoeg voor een geschied schrijving over de polders in Zuid-Hol land.... De heer Van Rijn bood namens de club enkele boekwerken en een plaat van Handel aan. Hij moest nu een spreker aankondigen die iedereen zou verrassen. Het was een spreekster: Annie Smits- Polhuijs, de echtgenote van de jubilaris, die ooic niets van dit plan afwist. In 't kort vertelde mevrouw Smits iets over vroeger, toen ze 37 jaar geleden samen begonnen. Arie zat in Utrecht, zij woonde bij vader en moeder in Zeist (ds. J. Polhuijs van Stad) en na hun huwelijk moest zij zich vertrouwt maken met woorden als ruil verkaveling, etc. Nooit van gehoord. „Iets wat mijn man graag doet is zijn werk, dat zijn de polders". En, ze hief haar vinger naarboven,hebje wel gedacht dat Arie de laatste Smits is die door de polders is gegaan, want het nageslacht doet wat anders. Wel heeft hij nog een hobby, n.1 op vakantie-gaan. Folders volop in huis van de kinderen. Hij heeft geen baan meer maar nog wel een werkkamer en onlangs zei hij: „Ik ga voor mezelf beginnen Nadat de vrolijkheid was gestild zei me vrouw Smits nog dit: „Ik hoop én geloof het ook, dat wij samen zeker zo goed kunnen samenwerken als jij met je kol- gas J. L. Breeman Vanzelf als laatste kreeg de heer Smits het woord. Hij zag zich in 1941 naar een fraai grachtenhuis gaan in Utrecht. Het leven tegemoet. Daar werkte de grote waterbouwkundige, de oud-Platenaar, de heer J. L. Breeman, die op 53-jarige leeftijd (geboren 1 januari 1900) in 1953 vroegtijdig overleed. Aan hem was de heer Smits veel dank verschuldigd. Deze man was een pionier in zijn werk. Tien jaar later werd de standplaats Den Haag en nu tussen vrouw, kinderen, mijn moeder, de familie en u in zo grote getale tegenwoordig moet ik afscheid nemen. Spreker stond nog een ogenblik stil bij het vele werk dat na de ramp op 1 februari 195 3 de bureau's overspoelde en de admi nistratieve samenvoegingen van 600 pol ders in Zuid-Holland tot 15 waterschap pen. Het was alles een zeer boeiend geheel. Hij bewaarde aan de vele com missies de beste herinneringen. „Vader, die als opzichter van vele polders op F lakkee kontakt had met mijn oom die ook in het vak zat, hebben mijn leven gevormd. Ook mijn grootvader was met het polder- werk verweven. (Een broer van de heer Smits heeft ook nog min of meer met dit werk te maken bij een architekten bureau). De heer Smits bracht alle sprekers dank voor hun woorden en de vele kollega's uit het gehele land voor hun aanwezigheid. De Frieze-kollega moest verstek laten gaan, begrijpelijk. Het gemaal te Dirks land wordt 28 februari aanbesteed en de toezegging van de heer Van Kampenhout wachten we rustig af. Over de geschiedenis van Flakkee van de laatste 40 jaren, was de heer Smits niet negatief „Dat ligt me toch wel wat", zei hijIn zijn 43-jarige loopbaan heeft hij drie hoofden van dienst meegemaakt, de ir.'s Kuipéri, Biemond en Mentink, allen aan wezig met hun vrouwen. Van zijn eigen vrouw is de heer Smits wel meer verras- Vredeswerkgroep Goeree-Over flakkee in samenwerking met Meyer Theater 27 februari 1985, 20.00 uur. Sedert de handtekeningenaktie in de zo mer van 1984 voor een kernwapenvrije gemeente Middelhamis en de discussie, die daarover in de gemeenteraad is ge voerd, is het wat stil geweest rond de Vredeswerkgroep Goeree-Overflakkee. Op het „Zwijgen voor Vrede" na elke vrijdagavond van de maand op D'n Diek in Middelhamis geen in het oog sprin gende aktiviteiten. Toch was de werkgroep op 13 februari jl met een informatiestand vertegenwoor digd in Oude Tonge, waar de heer Marcel van Dam op uitnodiging van de afdeling Oostflakkee van de PvdA een lezing hield over landelijke politiek. De Vredeswerk groep legde Marcel van Dam de vraag voor of hij zich een situatie'kon voor stellen waarbij zijn partij van haar uit gangspunt zou afwijken om nimmer mede te werken aan de plaatsing van kruis raketten en andere moderne atoomwa pens in Nederland. Zijn kernachtige ant woord: „Neen, die kan ik mij niet voor stellen" werd met een luid applaus be groet. In samenwerking met het Meyer Theater Vissersdijk te Middelhamis wordt op woensdagavond 27 febmari a.s. een extra voorstelling verzorgd van „The Day Af ter". Deze film geeft een angstaanjagend realistisch beeld van het ontstaan en de gevolgen van een eventuele oorlog tussen oost en west, die kort doch met alles- vernietigende kracht met atoomwapens wordt uitgevochten. De Vredeswerkgroep hoopt met deze filmavond velen te be reiken en de bevolking van Goeree-Over flakkee wederom aan te zetten om over het vraagstuk van oorlog en vrede na te denken. OUD VOSSEMEER Geweren gestolen Bij A. J. v.d. Linde aan de Zeedijk is er ingebroken. Van de achterdeur was er een mit in geslagen. Vermist werden 3 jachtgeweren, een verrekijker en een fototoestel. De politie heeft de zaak in onderzoek. De jaarlijkse Gewasbeschermingsavond georganiseerd door de Ver. voor bedrijfs voorlichting Goeree-Overflakkee zal ge houden worden op maandag 4 maart 's avonds om 20.00 uur in „De Schakel" te Dirksland. De gewasbeschermingsactualiteiten voor 1985 zullen worden behandeld door de heren: P. Verhage van het C.A.T. te Goes; en D. Hoek van de SNUiF te Middelhamis. Daarna is er gelegenheid voor discussie. SINT MAARTENSDIJK 500 jaar Smalstadsrechten De gemeenteraad van Tholen besloot van de week het comité, „500 jaar Smalstads rechten" een garantiesubsidie te verlenen van maximaal 14.000, singen gewend, maar deze middag was het toch wel bijzonder. Met een variatie op het lied „De Heer heeft mij gezien en onverwacht gevon den", zei spreker: „Hem zij dan ook alle lof en dank" Tot slot nam de heer. Smits afscheid met woorden van dank aan alle mensen van kantoor, de eigen afdeling, de or ganisatoren van dit gebeuren, de aan wezigen voor hun komst en voor de vele cadeau's ontvangen, waarvan het aan tal tijdens de druk bezochte receptie nog sterk toenam. In de woning Kraaien- laan 67 a, 's-Gravenhage werd voor alles een passende plaats gevonden. Herin neringen die doen terugzien op een rijke loopbaan....! THOLEN Woningbouw De gemeenteraad van Tholen heeft besloten percelen bouw grond in de kerk van de stad Tholen te verkopen. Dit is dan op de hoek van de Doelweg-Verbrandestraat voor de bouw van 20 bejaardenwoningen door de Stich ting Gereformeerde Bouwcorporatie voor Bejaarden. Op de plaats van de voor malige lagere school aan de Dalemse- straat komt dan een postkantoor en biblio- teek met daarboven 5 woningen. Deze bouwplaats is verkocht aan Hopmans- groep te Zoetermeer. Voorts wil men ook een perceel van circa 950 m' verkopen, gelegen aan de Vossemeersepoort. DEN BOMMEL De muziekvereniging E.M.M. („Een dracht Maakt Macht") houdt a.s. vrijdag haar jaarlijkse winteruitvoering in het Ver enigingsgebouw ,,de Bommelstee", aan vang half 8. De zaal gaat open om 7 uur en de entree is vrij. Medewerkenden zijn EMM zelf, o.l.v. dir. Zweems, de Drumband, eveneens geleid door dhr. Zweems en het majo- rettenpeloton, o.l.v. mevr. L. van Zanten- Zweems. Schaken: Sliedrecht, donderdag 21 febmari 1985. Het is me het daggie wel.sjonge wat een feest was het in Friesland! En wat een overwinnaar die kleine van Benthem. Een dag voor doordouwers. En zulke door douwers kent ook SOF, de schaakploeg uit Oude Tonge. Op dezelfde dag speelde SOF uit tegen Sliedrecht 2 en wist met uitgedunde ploeg (mist duo Holleman) toch een gelijkspel uit het vuur te slepen. Het was een bikkelharde strijd. De wed strijdleidervan Sliedrecht wenstte de aan wezigen een prettige wedstrijd.... en her innerde ons aan de dagen van '40-'45 toen velen uit „De Plaete in Sliedrecht wa ren geëvacueerd. Wat jammer dat er geen „Plaetenaeren" bij waren. De persoonlijke uitslagen waren als volgt: 1. A. Douw.Vi-Wi 2. J. C. Hollander1.0 3. A. van Maurik1-0 4. W. van Strien1-0 (zie onder) 5. W. v.d. HoogV2-V1 6. C. de Waal- 1 7. K .Wijnands.0-1 8. J. Gebuys.0- 1 Puntendeling4-4 Douw die het zwaar heeft gehad wist de tegenstander aan het einde van de rit met minus-pion slim ervan te overtuigen dat het remise was.en die accepteerde. niet dan tot groot ongenoegen van enkele clubgenoten die helaas te laat appelleer den. De handen waren reeds geschud (Vi - Hollander had de avond van zijn leven en wist met een Toren-offer-mat-in- 5-combinatie rond zet 35 de beslissende klap uit te delen. A. van Maurik kreeg de tegenstander in bittere tijdnood (hij was een half uur te laat binnengekomen) en hoewel met materiaal-achterstand deed de vlag hem zegevieren. (1-0). En de grootste doordouwer is van Strien. Wat er in de onderste gelederen van SOF is gebeurd was niet na te gaan omdat het clublokaal te klein was om je te keren. Een ding staat vast; C. de Waal was bijzonder ontevreden dat hij het niet heeft gemaakt. Gebuys was als invaller voor de betere van Loon niet opgewassen tegen de stoere baggeraars en kapituleerde vrij snel. Evenzo Wijnand v.d. Hoog bleek na af breken een volledig gelijkwaardige stand op het bord te hebben. Vriendelijk zijn de SUerendurjjers wel, ze accepteerden vlot remise. Ook J. C. Hagens ontbrak. Toch mooi 4-4. Van Strien SOF-Doordouwer nr. 1 Je hebt sublieke schakers als bv. ooit Gerben Doedens die er echter niet tegen kon om een stuk achter te staan en te snel opgeeft. Er zijn er ook die in zulke situa ties de moed verliezen en als een pudding in elkaar zakken. Nee, dat geldt stellig niet voor W. van Strien, een minzaam glim lachende speler van SOF, wel geen bril jant schaaklicht, maar een beste vriend. THOLEN Benoeming De heer R. Vogel, onderwijzer aan de LOM school de Veste, is benoemd als onderwijzer aan de Chr. lagere school te Polsbroek. Renovatie van 32 woningen Het bestuur van de Stichting Beter Wonen heeft een plan ingediend bij de Bouw technische Dienst gemeente Tholen voor de renovatie van 32 na-oorlogse woning wetwoningen en wel 5 woningen aan Ten Vate, 6 aan de Hofstraat te Tholen; 2 aan de Burg. van Oeverenstraat en 7 aan de Stoofstraat te Poortvliet en 12 aan de Julianastraat te Sint Maartensdijk. Waar schijnlijk wordt dan de huur met 70% verhoogd. een der getrouwsten en nooit één on vertogen woord, zelfs geen gekanr bij veriies. Toen ik hem z'n partij vroeg vond hij dat die echt te min was voor publikatie. Te min? Vast niet. Als je door een combi natie van de tegenstander een loper ver liest en toch volhoudt tot het bittere.wat zeg ik heerlijke einde.en wint is dat óók prima schaak. Kenmerkend voor z'n ka rakter. Een man als van Benthem, niet gedacht toch gekregen. Hier volgt die partij, met scheve schaats over de streep. V.d. Dos - W. van Strien (SOF). Damegambiet-onregelmatig. 1. d4 d5 2. c4 e6 3. Pc3 h6(?) 4. e4! Lb4 5. cd5: ed5: 6. e5 Pc6 7. La5 8. Lb5 Pe7 9. b4 Lb6 0. Pa4!? Ld4:?? De stijl der Sliedrechtse baggeraars is bizar, stug en hard gelijk hun werkzaam heden. Geen elegante opstelling, nee di rect er hard tegenaan is het parool. Van Strien is in nood. Hij overziet de diepte der venijnig aanvallende combinatie en springt in nood uit de ban. Aangewezen was simpel a6 of Ld7. Nu gaat een loper onnodig verloren. De eerste klap blijkt geen daalder waard. 11. Dd4:! a6 12. Lc6:-I- Pc6: 13. Df4 De7 14. Pf3 Le6 15. Pc5 0-0-0 16. Pd4 Pd4:! En dan waait er een frisse wind door het brein van Van Strien; Dat paard slaat me niet! Geprikkeld door het verlies slaat hij temg. Helemaal wakker nu. Ik neem het niet langer.... Z'n wenkbrauwen gefronst reageert sneller en sneller.... 17. Dd4: b6(?!)18. Pd3 g5 Je mikt de counter-sfeer. 19. Le3 Dd7 20. Tel Kb7 21. 0-0 Lf5 22. Tc3 Ld3:! Ook dat paard slaat nimmermeer! 23. Td3: The8 24. Tel Te6! 25. T3c3 Tc8 26. Tc7:-I-? Tc7: (zie diagram) En Van Strien had nog 17 minuten, v.d. Dos slechts 5 tot zet 35. 27. Db6:+?? Tb6: Tijdnood. Wit geeft op. Hoera! BROCBOUITHEfMTER G.F.CallenbachB.V. Nijkerk eerst maar in zee hangen, dan zal-ie wel bedaren.... Wijnand Hoogendijk monsterde zijn schip, de beug- lijnen, het aas, zijn volk. Hij bezag de kleur van het water en mat, met het oog, de kracht der driften in zee. De stroom van deze gronden kende Wijnand beter dan zichzelf. Hij boog soms ver over de verschansing en wanneer hij dacht de kabeljauw te raiken, snakte hij naar het uur van middernacht, waarop de wacht hem roepen zou, dat het tijd voor schieten was.Want wis miken zonder te vissen, dat kon Wijnand Hoogendijk niet verdragen. Ze kregen dus allemaal een standje. Giel van Deventer moest wat minder preken; Dries Storm kon beter aan zijn werk denken dan aan de bond. En jij zei hij tegen Arend-Michiel, wiens naam hij moedwillig verzweeg jij moest je hersens bij je baantje hebben. Sommigen trokken zich nu niets van zijn praatjes aan. De meesten echter wel. Och, er stond geen lijn goed gespannen, de hoeken waren hem veel te bot de sneuen moesten ze één voor één nazien. En terwijl zo alles in gereedheid werd gebracht, spiedde Wijnand in het rond. Hij kon geen zeil zien of de kijker was voor zijn ogen. Hij kende zijn tweede Van en iedereen wist, dat als Wijnand Hoogendijk geen kabel jauw ving, niemand ze ving. Ze zouden hem natuuriijk weer proberen te vinden, ze voeren achter hem aan, waar hij schoot, zouden zij schieten. Als ze bij hem waren en niet vmgen, zouden ze voor d'n heer een excuus hebben: we lagen bekant bovenop Wijnand Hoogendijk en die ving ook geen kop.Hij wist dat. Hij haatte die na-aperij (wordt vervolgd) Het echtpaar Smits, met rechts de moeder van dhr. Smits. Ingezonden: Stand v.d. Dos - fV. van Strien op 26e zet. a t) c d e f g h ^^Ag ■■■'-% s >-^, t^^rs. Wegens tijdnood miscalculatie: Tc3xc7:+?? ^^•^•^^^•'^^•4•^•^•^•^•^•'^'^*'^'^*'^'^*•^'^'^^•*^^*'^4•'*•'^'f****>^****'^**'^****'^'^**>^**'^4•*'^*^•*'^*^•^•* door Fenand van den Oever - 32 -

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 2