^r/ - f r^ Waarheen Patataktie 1 V Reactiveringszwemmen in Dirksland werpt prima resultaten af I Garage KNÖPS B.V. l Jubileumconcert uitverkocht isser Kern Optiek HommmMf I Onze SHOWROOM AUTO PESCH Stofzuiger Citroen- Hesselink Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee YAMAHA f Met dank en een uitnodiging 57e Jaargang No. 5373 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Schoolklas OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612-2120 Leefwerelden Lijnen is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend Dirksland, 01877- 1357 RENAULT-dealer FORD - TOYOTA Nieuw en Occasions Reparatie alle merken Buitenboordmotoren VOORDELIGE hulp in de huishouding PEUGEOT TALBOT Al tobedrijf A. J. V. Rumpt Op Hemelvaartdag Korendag voor Woord en Daad Oogmeting gratis VRUDAG 22 FEBRUARI 1985 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN In de Bijbel wordt meerdere keren op geroepen tot bekering. Het gedrag van de persoon waartegen dat gezegd wordt moet drastisch veranderen. Niet alleen zijn of haar gedrag de buitenkant maar ook de binnenkant, het zieleleven. Was dat niet nodig, de Bijbel zou niet geschreven zijn. In de Dordtse leerregels, een van de belijdenisgeschriften van de Kerk, wordt in hoofdstuk I, artikel 3 gezegd: „En opdat de mensen tot het geloof worden gebracht, zendt God goedertierenlijk verkondigers van deze zeer blijde boodschap, tot wien Hij wil, en wanneer Hij wil; door wier dienst de mensen geroepen worden tot bekering en het geloof in Christus de ge kruisigde". Op zich al een stukje om over na te denken, aan het begin van de lijdens tijd. WA ar het nu om gaat is dat woord bekering. Totale omkeer van je leven. Van God vandaan naar God toe. Diezelfde belijdenisgeschriften belijden op grond van de Bijbel dat die bekering genade is, door God geschonken. Daar wil Hij om gebeden zijn. Dat leren we onze kinderen van jongsaf. Ja, toch? In menig gebed klinkt dan: Heere geef me een nieuw hart. Daar wordt de bekering mee bedoeld. U kunt het zich voorstellen. Een school klas. Ontvangstgesprek aan het begin van de dag. Daarna gaan we beginnen. De kinderen mogen zeggen wat we vandaag zullen vragen. In een welvaartsstaat is dat niet moeilijk. De wensen variëren van rol schaatsen tot poppen. Een meisje stelt voor te bidden om een nieuw hart. De reaktie van de leerkracht is verschrikt en verbijsterend: kind heb je dan een hart kwaal? Dat hadden je ouders wel eens mogen zeggen. Mag je alles wel meedoen? Als je dat afzet tegen datgene wat hier voor over bekering werd geschreven dan is er sprake van twee leefwerelden. Zelfs het gebed is in onzee eigen wereld getrokken. We zijn er wat verlegen mee, het gaat niet verder dan eigen wensen, eigen leven, eigen tijd, eigen wereld. Of de ouders van dat meisje het dan goed hadden? In zekere win wel, zij wezen hun dochtertje op de noodzaak van bekering, op Hem waar dat te krijgen is. Toch moeten we maar niet zelfvoldaan verder lezen als we onze kinderen ook zo opvoeden. Want hoe- velen van ons leerden onze kinderen de woorden en leefden ze niet voor? Wat routinematig, het hoort erbij. Het hoort erbij? Onmisbaar, het is bijbels, het is reformatorisch, als je ze zo opvoedt. es ia cj 13 ^^Bi ca C3 Hierboven werden twee leefwerelden ge schetst. Ze komen helaas overal voor. Ze komen ook in het onderwijs voor, in het bijzonder onderwijs! Ook daar staat de tijd niet stil. Ook daar luistert men haar wat ons ingeblazen wordt: ge zuh als God zijn. Ook daar theologiseren we bij het leven, tot God dood verklaard kan worden. Ook daar.... het onderwijs is geen eiland, de maatschappelijke verwereldlijking houdt niet bij het onderwijs op. En dan komt er een moment dat er ge vraagd wordt: Wat dunkt u van de Chris tus? En het antwoord in het Schoolwerk plan van de ene school is dan totaal anders dan in dat van de andere. Het antwoord van de ene leerkracht is soms nog anders dan dat van de andere. Het varieert van de mens moet bekeerd worden tot bekering is bevrijding, be vrijding uit de aardse machtsstrukturen die ons knechten. "De mens is immers goed. Zijn wandaden zijn dus aan die structuren te wijten. Alweer moeten we niet te gauw zeggen dat het eerste goed is en het tweede niet. Wie vraagt om be kering, wie dus Gods heerschappij in zijn of haar leven bepleit is niet zo tevreden met de wereld waarin hij of zij leeft. Daarin is genoeg te verbeteren en te verhelpen. Hierboven werden in enkele lijnen leef werelden geschetst ook binnen het onderwijs. De aanleiding ertoe was een ingezonden mededeling in dit blad van 12 februari j.l. In Rotterdam is nu ook een school voor Lager Beroeps Onderwijs op Reformatorische grondslag. Een groot goed, dat dat nog bereikt kon worden. Ook een aanklacht. Kennelijk ging het christelijk onderwijs zover dat het nodig was. Men verstond elkaar niet meer in leer en leven. Die aanklacht komt overigens wel te laat als de stichting van zo'n school het eerste signaal is waaruit blijkt dat er iets mis gaat (is). Als ouders heb je dan al veel eerder aan de bel getrokken. Of niet? Je bent er als ouders ook niet vanaf als de kinderen naar zo'n school gaan. De primaire opvoedingstaak ligt immori- tij het gezin. Het gaat er dan maar om of wij onze kinderen uit sleur, traditie, gemakzucht of... uit beleving naar school sturen. Zo'n ingezonden stuk doet je wat. Het toont een wereld van verdeeldheid, van onbegrip, van wereldgelijkvormigheid, van godsdienst die werelddienst werd. Het kan ook vroomheid, schijnheiligheid, beterweterij, traditie in de gedachten roe pen. Christelijk onderwijs laat staan refor matorisch speelt zich af op het scherp van de snede. Vandaar dat naast medeleven en gaven ook gebed gevraagd wordt. Een goed startpunt. Het onderwijs de keuze van onderwijs aan onze kinderen is het waard. LANGEWEG 113-TEL. 01870-2222-MIDDELHARNIS 1 voor J Verkoop -I- Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 NIEUWE TONGE Op D.V. zaterdag 23 februari a.s. wordt er weer een patataktie gehouden door J. V. „Het Kompas". Dit gebeurt evenals de vorige keren ook nu weer vanuit Her vormd Centrum „Elim". Er zijn weer diverse lekkernijen te koop, zoals slaatjes, patat, frikandellen (spe ciaal), kroketten eii nu voor het eerst ook sitosticks. Mocht u bij dit alles dorst krijgen, ook hierin is voorzien. De diverse artikelen kunnen in de grote zaal genuttigd worden, maar ook, als u dit liever doet, mee naar huis genomen worden. De opbrengst van de aktie komt weer ten goede aan de aktie „Kerkewerk" t.b.v. de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge. Graag tot ziens op a.s. zaterdag, we zijn geopend van half tien tot twee uur 's middags. J.V. Het Kompas" GOEDEREEDE Ophalen oud papier Morgen (zaterdag) wordt weer oud papier opgehaald in Goedereede, Havenhoofd en Oostdijk. Graag goed gebundeld en tijdig gereed zetten s.v.p. Mielevanaf I üS a," Philips vanaf I 3 3 Holland Electro inn vanaf I I 3«Ir SOMMELSDIJK Het jubileumconcert dat het Maimen- koor „Ons Koor" morgenavond, zater dag, in samenwerking met het Utrechts Byzantijns koor, hoopt te houden in de Herv. Kerk van Sommelsdijk is geheel uit verkocht. Het zal dus niet mogelijk zijn aan de kerk nog plaatsbewijzen te krijgen. Het concert, dat half 8 begint, zal via de kerktelefoon van genoemde kerk worden uitgezonden. n Kasla Tel. VIIDI njelaan 41-43 01870 - 3094 DELHARNIS OOLTGENSPLAAT De muziekvereniging U.D.I. dankt de bevolking van Ooltgensplaat en omstre ken heel hartelijk voor het grote aantal donateurs die de leden hebben mogen inschrijven en ook voor de opbrengst van de verkoop van de oliebollen. Dit succes wil men honoreren door de oude en nieu we donateurs uit te nodigen voor de uit voering op vrijdag 1 maart a.s. des nam. 8 uur (zaal open 7.30 uur) in het Ver enigingsgebouw „'t Centrum". U bent daar van harte welkom. 01871 - 1553 Vert. C. Bakker 01877 - 1589 Het comité Goeree Overflakkee van de Stichting Reformatorische hulpaktie „Woord en Daad" is voornemens om op Hemelvaartdag, donderdag 16 mei, een korendag te organiseren. Er zal door een 15-tal koren aan worden deelgenomen; als locatie staat een deel van de Vismijn van Goedereede ter be schikking. De optredens zullen duren van 's mid dags 3 tot 6 uur. Een vergelijkbare koren dag wordt telkenjare, ook op Hemelvaart dag, in de Vismijn van Urk gehouden. De baten van deze korendag zullen ten goede komen aan het zgn. Lia Jongejan- projekt. Lia Jongejan vertrok vorig jaar vanuit haar woonplaats Dirksland naar Haïti, maar in het ziekenhuis in Port au Prince waar ze als verpleegkundige werkt, bestaat veel behoefte aan medicamenten, apparatuur en allerlei hulpmiddelen. De Korendag zou er aan mee kunnen werken dat Lia vanuit Flakkee met een deel van die behoeftes verrast kan worden. Wanneer U de beschikking hebt over een lichaam dat storeloos aan alle commando's uitvoering geeft, dan kunt U aan het comfort van de zwembadlift langs het Dirkslandse zwembad gemakkelijk voorbijgaan. U plonst tóch wel in 't nat als U een baantje trekken wilt. Maar anderen zijn er bij wie elke beweging door een pijnscheut wordt gevolgd, terwijl ze op medisch advies toch bewegen móeten. Gelukkig voor hen is er de Stichting Reactivering Flakkee waarvan de medewerkers het probleem uit het boekje kenden. Ze weten 't nu ook uit de praktijk want in 't Dirkslandse zwembad ondergaan wekelijks tientallen „deelnemers" de weldaad een poosje pijn- en zorgenloos rond te spartelen..! De Stichting begon in 1982 met het organiseren van een baduurtje" voor mensen met bewegingsmoeilijkheden om dat bewegen in 't water, door de op waartse druk en de temperatuur van 30 graden zoveel gemakkelijker gaat. De tem peratuur zorgt ervoor dat de spieren soe pel worden en al bijna honderd deel nemers nemen nu wekelijks één- of twee keer aan de kollektieve badpartij deel, zich allerminst voor elkaar generend, waarom zouden ze ook? maar elkaar juist stimulerend om dóór te gaan omdat de praktijk heeft geleerd dat dat doorgaan zo bijzonder heilzaam kan zijn. Woens dagochtend hoefden we, tijdens het kofïle- uurtje, bepaald niet te zoeken naar die positieve bevindingen. Ze zijn er legio: Neem mevr. Nel de Blok-Grinwis (44) uit Stellendam. Tweemaal had ze een bij zonder pijnlijke hernia. Ze slikte soms 18 tabletten per dag om de pijn wat te ver zachten, maar sinds ze elke week haar reactiveringsuurtje heeft hoeft ze niet meer naar de dokter en slikt ze geen tabletten meer. Als ze 's woensdags ge zwommen heeft heeft ze tot en met de zondag minder pijn waarna ze met temeer verlangen naar de woensdag toeleeft. Voor geen geld zou ze de wekelijkse therapie nog missen. Dat geldt trouwens ook voor het gezellige koffie-uurtje nadien en zéker geldt dat voor anderen die niet meer de afleiding kennen die een gezin kan geven. Dhr. Nooteboom (59) uit Stellendam heeft zoveel hinder van z'n rheuma dat hij de afgelopen 7 jaar elk jaar naar Oosten rijk ging om daar een drieweekse kuur te volgen. Jaarlijks kostte hem dat 2700, maar dit jaar voor 't eerst blijft hij thuis omdat de Oostenrijkse therapie niet meer nodig is nu hij wekelijks in 't Dirkslandse zwembad spartelt. Dhr. Nooteboom is ook drager van een pace-maker. Niet alleen hijzelf, ook mevr. Nooteboom is dik tevreden over de vrucht van de zwembad therapie: „Ik heb er ook een ander leven door gekregen want hoe minder de pijn, hoe minder chagrijnig is 'tie....!" Aart Klepper (47) uit Nieuwe Tonge slofte letterlijk, van de pijn driejaar lang naar de masseur in Rotterdam en onderging daar heel pijnlijke behande lingen. Hij is een van de deelnemers die niet graag een weekje zal overslaan. Na tuurlijk zijn zijn rugklachten en de proble men met de benen niet spoorslags ver dwenen, maar de therapie maakt het dra gelijk en dat is met geen geld te betalen. En geld kost het nauwelijks. Toon Redert (63) van Goeree Haven hoofd heeft enkele jaren geleden een her senbloeding gehad. Dankzij de therapie en zijn doorzettingsvermogen is hij de ge volgen voor een goed deel te boven. Hij komt driemaal per week naar het zwem bad en hij heeft het hart niet een keer over te slaan, omdat zich dat direct gaat wre ken. „Als ik 's morgens maar gezwommen heb blijf ik de hele dag soepel". „Toon is Na het zwemmen, waarbij ook gerichte oefeningen worden gedaan, gaan de deelnemers gezellig aan de koffie. een doordouwer" zeggen de anderen, „hij heeft hier zelfs zwemmen geleerd...!" Dat geldt trouwens voor meerderen. Er zijn zelfs deelnemers die hun zwemdiploma hebben behaald! Mocht U geïnteresseerd zijn in deel name aan het reactiveringszwemmen dan kunt U bij uw arts daarover in lichtingen krijgen. Dat het er heel plezierig kan zijn bleek woensdagmorgen toen de heer Kees Kamp uit Dirksland, die een foto zou schieten, wat speels op de zwembadlift plaats nam. Prompt werd hij boven het water gedraaid en Kees was zo goed niet of hij kwam steeds dichter bij het wateropervlak. Eerst redde hij zich nog door de benen hoog te houden en de broekspijpen op te rollen maar hij gaf dat verzet op toen de lift door iemand tot verder zakken werd bewogen. Toen 't echt niet meer hielp plonsde Kees voorover in 't nat, met schoenen en kleren aan spartelde hij temidden van de deel nemers. Zandpad 2 - 4 Middelharnis 01870 - 2567 Kees Kamp wordt door dhr. R. Drenthe uit het bad geholpen. I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1