EIIIVt1DEt1-l1IEUW5 Uit de Historie Iets over Dirksland JOHANNIS VAN DER KEMP. Maar weinig belangstellenden op Jaarvergadering CBTB afd. Flakkee afwezig Ongetwijfeld ZALIGEN HEBRE Valeriaan dubbel-blind getest Een nationale computerwedstrijd voor jongeren VOOR DEN Het abonnementsgeld 1985 J. Dogterom Dr. G. J. Dogterom CNV helpt bij invulling belastingformulier No. 5371 Ds. Johannes Henricus Janssonius Ds. Johannes van der Kemp Galenus Roëls (1733-1748) Kornelis Brinkman 1774-1790 Vele abonnees hebben reeds het abonnementsgeld voor 1985, zijnde 46,aan ons over gemaakt, waarvoor wij hen har telijk dankzeggen. U kunt genoemd bedrag over maken op onze postrekening nr. 16 79 30 of op onze bankreke ning nr. 34.20.01.108. Hartelijk dank voor uw mede werking. Adm. Eilanden-Nieuws Vooruitzichten TAXATIE NODIG? makelaar tamboer belten IZZI Micro Masters Holland 3e Blad VRUDAG 15 FEBRUARI 1985 Ds. Cornells Brinkman schreef 23 augus tus 1786, over Dirksland in de voorrede van de Heidelbergsche Catechismus van Ferré en hem, het volgende: Doch dewijl mijne tegenwoordige standplaats bij duizenden niet anders bekend is dan in naam, omdat zij in de voortreffelijke en stichtelijke werken van JANSSONIUS, laatst zeer ge liefd herder en leeraar te Groningen, VAN ROELS, en wel meest van J. V.D. KEMP over de Heidelb. Catech. gezien hebben, dat ook die waardige schrijvers Predikanten te Dirksland zijn geweest, vonden wij het niet on gevoegelijk van dezelve dit weinige bekend te maken. Dirksland is, be nevens Sommelsdijk, Middelhamis, de Oude Tonge en Ooltgensplaat, een vrij groot en wel bebouwd dorp van het ongemeen vruchtbare eiland Over- flakkee, hetwelk ook wel Zuid-Voome genoemd wordt, en behalve genoemde plaatsen, ook nog bevat Melissant(dat kerkelijk vereenigd is met Dirksland, en een kapelletje, waarin de Dirks- landsche leeraar viermaal in het jaar predikt, heeft), Herkingen, de Nieuwe Tonge, Stad en Den Bommel, alle dorpen, die niet gering zijn, schoon kleiner dan de eerstgenoemde. Dat groote en schoone eiland ligt tusschen Holland en Zeeland in, doch het be hoort zoowel kerkelijk als burgelijk tot Holland, uitgezonderd het eenige Sommelsdijk, dat Zeeuwsch is, en slechts een klein uur van ons af ligt. Dirksland is de oudste plaats van dit eiland vóór anderen ingedijkt in het begin van de 15de eeuw. Hetzelve is voorzien van eene ruime en fraaie kerk, waaraan een groot choor is; en schoon daar eigenlijk geen pastorie is, heeft men nochtans een huis, dat bestendig ter bewoning van den Leeraar gehou den wordt. Hetzelve behoort aan de Diaconie, en wordt verhuurd aan den Predikant. Weleer was dat huis vrij slecht, maar nu zeer goed, alzoo de Breede Kerkeraad met toestemming van den Achtbaren Magistraat, de goedheid gehad heeft, om hetzelve geheel te vernieuwen, niet lang na mijne komst in deze gemeente. Van meer belang is het, dat ik vermeld, dat de Gemeente onder de talrijkste van dit land is, hebbende 400 lidmaten of daaromtrent, en ook onder de beste, als zijnde vrij beschaafd, zedig. Gods dienstig en Leeraar-lievend. Gelijk hier verscheidene waardige mannen kloekelijk gearbeid hebben tot stich ting van dit beminnelijk volk, zoo heeft ook Gods goede Geest in sommige tijden, en (waarom zoude ik dat nu tot 's Heeren roem niet zeggen?) ook in den aanvang van mijne zoo wonderlijk hier overgebrachte dienst, krachtig in verscheidenen ter verwekking en be vordering van geloof en bekeering ge werkt. Ach! dat die heugelijke tijden ook thans wederkeerden! Over de bovengenoemde ds. Johannes Henricus Janssonius vond ik in de 1 e druk der Chr. Ene. dat hij in 1723 dominee te Dirksland werd. Ook: „De prediking van Ds. J. H. J. was ernstig en gemoedelijk". Hij bleef er tot 1731 en vertrok naar Embden. Ds. Johannes van der Kemp was van 1692 af predikant te Dirksland waarbij de 17 de november 1718 overleed. Terwijl hij preekte, zeeg hij, bijna leven loos, op de kansel neer. Hij heeft zich naam gemaakt door zijn boek. De Christen geheel en al het Eigen dom van Christus in leven en sterven, vertoond in drieënvijftig predikatieën over de Heidelbergsche Katechismus, herhaal de malen herdrukt (Ontleend aan de Chr. Ene. op: Kemp. De schrijver van- dat artikel Dr. H. Kaajan had de 14de druk voor zich). In het boek dat ik nu heb, staat het volgende Grafschrift: (Dit exemplaar heb ik pas gekregen na 1953. Na de Ramp vroeg iemand on. Van der Kemp's Catechismus, omdat deze was verloren gegaan. Ik gaf hem toen deze oude schrijver, die m'n vader in z'n bezit had, en die ik wel enige keren geraadpleegd had). Van der Kemp werd opgevolgd door Ga lenus Roëls (1733 - 1748). Dan volgden nog 2 predikanten en toen volgde: Van dezen citeerde ik het bovengenoemde, dat voor zichzelf spreekt. Hij spreekt hier ook van Melissants ka pelletje. In „Beschrijving van het Eiland Goede- reede en Overflakkee" door J. v.d. Waal en F. O. Vervoom (waarin ik in 't boven staande iets ontleende) wordt gezegd dat dit kapelletje tot 1828 werd gebruikt voor kerkdiensten. In 1829 werd deze kerk geheel tot school verbouwd en bleef als de „Ouwe Schole" bekend tot in mijn jeugd. Voor de Hervorming was het gebruikt voor de uitoefening van de R.K. gods dienst. In „Ned.-, Stad- en Dorp beschrijver" lezen we: over dit kerkje, dat er op een klein vierkant torentje staat met een spits er op en „in dezelve is een klein klokje". Deze kerk met het daar annex zijnde kerkhof en schoolhuis, werden in een goede order onderhouden. In Boers Beschrijving van het Eiland Goedereede en Overflakkee staat de vol gende illustratie met onderschrift. Dit Dorpje ligt vrij aangenaam, 'Tis klein, en brengt flechts voordeel aan. Door 't graan en meekrap dat er groeit; Vermits de handel hier niet bloeit. Moet ook den Landman door zijn graanen. De weg tot onderhoud zig baanen. h; Omnefacrum mors importuna profanat. Omnibus obfcuras injicit illa manus. OVID. Ier rust het stoflyk deel van Godts ervaren tolk. Die langs den ouden wegh op vasten grondt zyn volk, Zyn willige Gemeent', door leering en door leven Den regel van Godts wet getrou heeft voorgeschreven. Hoe onderscheiden kon hy elk naer zynen staet Bedienen van bericht, van hulp, van troost, van raet. Heel DIRXLANT moet van zyn' doorslaenden ernst getuigen, Dat als een honigby het eêlste wist te zuigen En op te garen uit de bloemen van zyn leer. Maer ach! die boetgezant JOHANNES leeft niet meer. De groote VAN DER KEMP is van zyn post ontslagen, En van Godts Englewacht ten hemel ingedragen. JOH. VAN DOESBURG Overleden in Dirxlant den 17den in November 1718. Van 1828 af moesten Melissants Her vormden dus in „het Durp" (Dirksland werd zo aangeduid) naar de kerk tot 1863 toen op Melissant de Herv. Kerk verrees. Stellig is m'n vader daar ook in de Ned. Herv. Kerk gedoopt, na 21 oktober 1857 geboren te zijn. Ik denk dat kerkse Hervormden ook voor 1828 niet genoeg hadden aan de 4 keer per jaar dat op MeUssant dienst gehouden werd. We mogen dus veilig aannemen, dat die de Hervormde Kerk van Dirksland in de tijd van Van der Kemp en Brinkman hebben bezocht en het Durp en z'n kerk hebben gezien, mogelijk zoals op de volgende illustratie uit Boers' boek: van 1843: Ze gingen dan het „Kerkepad" van Me lissant naar Dirksland. Dat pad liep niet door de Grutter, zoals ik eens schreef, maar lag meer in de buurt van de tram baan. Wel liep het uit op het Kromme- paadje. (Later ging iemand wel door de Grutter naar de Gereformeerde Gemeente). Voor genealogisch onderzoek heb ik eens het duplicaat doopboek van de Ned. Herv. Kerk geraadpleegd en ik herinner me 2 dingen: In dat boek van 1808 of wat later stond: Christelijke Gereformeerde Gemeente. Dat was inderdaad de naam van de kerk der Reformatie. Deze was de Christelijke kerk, tot refor matie gekomen. (Die naam mochten de Afgescheiden ge meenten niet dragen van koning Willem I, en een déél van die gemeenten nam de nieuwe naam: Chr. Afgescheiden Ge meente aan). De kinderen werden in die tijd heel vroeg gedoopt. Over Dirksland Gemeente vond ik in een levensschets van Ds. Pierre D ammes Ma rie Huët die van 1871-1875 in Dirksland stond: „Tot nu toe was de gemeente onder libe raal of modern bestuur geweest. De rampzalige kerkelijke strijd moest nu gestreden worden en na hevige tegenstand werd de overwinning door de rechtzinni- gen behaald". In deze Gereformeerde gemeente bond ds. Huët de strijd aan tegen wat hij de utral-orthodoxie noemde. Over zijn leven nog 't volgende: I. Hij preekte eens over de kranke in het badwater van Bethesda. Hij schreef: Ik vergeleek de enge bekrompen voor stelling, die zoovelen zich maakten van de bekeering, bij den poel Siloam, die slechts éénmaal 's jaars en dan nog slechts voor één kranke een middel tot genezing was, en plaatste daartegen over de vriendelijke vrage van den Heere Jezus tot eiken kranken zon daar: Wilt gij gezond worden? Waarop ik tot mijne toehoorders zeide: „Gij moogt gelooven; gij moet gelooven; en eindelijk gij kunt gelooven". De ontsteltenis onder de rechtzinnige vrienden te Dirksland was groot. Eenigen van de vrienden kwamen mij bezoeken om mij hunne ergernis of droefheid over zulke schadelijke kette rij kenbaar te maken. Ik ontving hen Het vruchtbaar DIRKSLAND, is zeer oud; legt aangenaam, zindelijk, wel bebouwd, 'T Dorp heeft daar bij tot nut een Haven,- Die dorp- en veldlings winst' doen staaven. vriendelijk, maar bleef hen wederstaan. Den Zondag daarop predikte ik over den tekst: „Christus te Zijner tijd voor de goddeloozen gestorven" en begon mijne rede met te zeggen, dat er men- schen waren, die aanstoot genomen hadden aan mijn prediking van den vorigen Zondag en mij beschuldigden niet de zuivere waarheid te verkon digen en dat ik, wat mij betreft, liever zoude wenschen, dat mijne tong ver lamd werd, dan dat ik iets tegen de waarheid Gods prediken zoude. Ook dien dag predikte ik het volle Evan gelie". Ik denk dat m'n vader op dit geval doelde, toen hij vertelde: Ds. Huët zei op de prek- stoel: Ik mag verstommen, als ik de waar heid niet spreek, en hij kon z'n mond niet meer opendoen. Deze lezing zal denkelijk wel onjuist zijn. Wordt iets dóór verteld, dan wordt het gemakkelijk onbedoeld verdraaid. II. Ds. Huët lieet de Afgescheiden blinde ds. Juch van Middelhamis in de Herv. Kerk te Dirksland optreden, (ds. Juch stond sinds 31 januari 1875 te Middel- harnis). DEnkelijk in een door de weekse dienst). Ds. P. Huët III. toen hij al wat jaren uit Dirksland was, verviel hij tot spiritisme. Gelukkig kwam hij tot bekering en toen hij in 1890 voor heet eerst weer te Goes preekte gaf hij als voorzang op, „Gelijk een schaap heb ik gedwaald in 't rond". Dit laatste detail ontleende ik aan wat L. van Wallenburg indertijd in Eilanden Nieuws schreef. J. L. Struik De bewering van de aig. secretaris van het Landbouwschap drs. M. L. de Heer dat de Nederlandse land bouw een dichtgeweven organisatie patroon heeft moge waar zijn; maar op de dinsdagmiddag gehouden jaarvergadering van de afd. Flak kee van de CBTB was daar weinig van te merken. Slechts 14 belang stellenden waren in „de Wiek" te Dirksland aanwezig; een aftredend bestuurslid was er niet maar ook de nieuwe kandidaat schitterde door afwezigheid. Er was maar weinig vergaderanimo, dat werd boven al les duidelijk. De aanwezigen waren dan ook nauwe lijks gelukkig met het beschikbare saldo over 1984 van 13.114,58. De kosten van het secretariaat bedragen slechts 82,50 waarom uit de vergadering tot meer aktiviteiten werd opgeroepen. De suggestie werd gedaan de voorzitter en de secretaris elk een jaarlijkse vergoeding van enkele honderden guldens 400, toe te kennen. Overigens bleek het af delingsbestuur, na dhr. E. R. van Putten die vorig jaar aftrad, nu gepresideerd door dhr. C. Wielhouwer, vorig jaar aktief te zijn geweest met o.a. het geven van prak tische adviezen. Van het houden van cur sussen was minder terecht gekomen om dat de late oogst in het najaar de leden bezig had gehouden waardoor de tijd voor het volgen van cursussen had ontbroken. Door dhr. de Heer werd een inleiding gehoudenoYer de,.vooruitzichten voor de landbouw". De spreker entte zijn be schouwing voornamelijk op de voorstellen en beslissingen van de Europese Com missie in Brussel. Vooral springt dan in het oog het voorstel de graanprijzen met 3,6% te korten. De graanmarkt wordt gezien als de toetssteen voor het markt- en prijsbeleid; de graanprijs blijkt invloed te hebben op de prijs van vele andere akker- bouwprodukten. Dhr. de Heer durfde dan ook geen al te positieve vooruitzichten uit te stallen, al is anderzijds waarneembaar dat het economisch dieptepunt is ge passeerd. Enkele gunstige ontwikkelingen, als de terugloop van de inflatie gevoegd bij het gegeven dat de Nederlandse landbouw goede kwaliteit levert en een goede afzet organisatie heeft deed dhr. de Heer voor stellen dat er vertrouwen mag zijn met de bedrijven de moeilijkheden te overwinnen. Interessant was het dhr. de Heer te volgen in zijn kijk op met name de graanmarkt nu Amerika overweegt de tot dusver gel dende prijsondersteuning drastisch te ver minderen. Veel kleinere bedrijven gaan daar failliet waarvan misschien het gevolg is dat de graanproduktie nog massaler zal worden aangepakt door steeds grotere daarin gespecialiseerde bedrijven. Spreker bleek er huiverig voor te zijn dat de verschillende EEG-lidstaten eigen na tionale maatregelen zullen gaan nemen, een risico dat wordt versterkt naar mate de prijsniveau's onder druk komen te staan. „Levensgevaarlijk" voor de Europese Gemeenschap noemde dhr. de Heer die nationale maatregelen omdat ze een ver dere harmonisatie in de weg zullen staan. In vergelijk met meerdere EEG landen is de economisch-sociale situatie in ons land de slechtste niet. Wel zijn er de zorgen om het milieu en de werkgelegenheid. Aan dat laatste probeert het Landbouwschap een bescheiden weerstand te bieden door een mogelijkheid te scheppen dat werklozen op het agrarisch bedrijf aan de slag kunnen. Middels een tijdelijke loonkostensubsidie zou het voor de ondernemer aantrekker- lijker kunnen worden niet langer arbeid door kapitaal te verdringen. Spr. betreur de het dat een constructie als door het Landbouwschap voorgesteld moeilijk in pasbaar is in het beleid van Sociale Zaken: Het gaat overigens niet om duizenden-, maar naar dhr. de Heer schatte om zo'n driehonderd arbeidsplaatsen in de Neder landse landbouw. Het milieuprobleem laat zich steeds na drukkelijker gelden waarom twee nieuwe wetten in voorbereiding zijn, de Wet op de bodembescherming en de meststoffenwet met welke de landbouw te maken zal krijgen. Het zal zaak zijn de bodem maxi maal-, maar ook zo verantwoord mogelijk te gebruiken. Een studie van de V.U. maakte duidelijk dat voor het dekken van de Nederlandse behoeftes, voedsel, delfstoffen e.d., Neder land buiten de eigen grenzen 13 miljoen ha. land gebruikt! Het betoog van de inleider werd met aandacht beluisterd. Dhr. de Heer vond het een goede zaak dat de Nederlandse landbouw goed georganiseerd is zodat met de Overheid kan worden meegedacht in het nemen van beslissingen in de hoop dat die beslissingen ook beïnvloed kunnen worden, al moest dhr. de Heer met spijt vaststellen dat dat helaas niet altijd het geval is. Desondanks is het dicht geweven organisatiepatroon van grote waarde te schatten om tot gemeenschappelijke uit spraken te komen die te noodzakelijker worden naarmate de druk op de landbouw sector toeneemt. beëdigd taxateur 01870-3477 M van 23 februari tot 11 maart a.s. Huisartsen Waarneming door overige artsen. Het Ministerie van Onderwijs en We tenschappen organiseert een nationale computerwedstrijd voor meisjes en jon gens van 15 t/m 18 jaar. De wedstrijd heet Micro Masters Holland en loopt van maart tot en met april. Schoolgaande jongeren of partieel leer plichtigen kunnen meedingen in drie cate gorieën: een eigen geschreven program ma, een originele computertoepassing of computerkunst (muziek, beeld, geluid). De wedstrijd wordt gehouden in drie ron des: een selectieronde op 22 maart, een regionale voorronde op 12 april en een Nationale Finale op 27 april. Minister Deelman reikt dan persoonlijk de prijzen uit. De negen hoofdprijswinnaars mogen op kosten van de EEG een week naar Italië. Zij zullen daar met 120 andere jongeren uit de Gemeenschap experimenteren met comaputers en kennis maken met nieuwe technologieën. Het Nederlandse bedrijfs leven heeft daarnaast nog tal van andere prijzen ter beschikking gesteld, zoals com puters, programma's e.d. Om deel te kunnen nemen moet men een informatiepakket aanvragen bij het wed strijdsecretariaat. Daarin zit tevens een aanmeldingsformulier. De inschrijfter mijn sluit op 9 maart aanstaande. Kandi daten kunnen hun volledige naam, adres en woonplaats op een briefkaart schrijven een die sturen naar: Micro Masters Hol land, Antwoordnummer 10316, 2400 WB Alphen aan den Rijn. Een postzegel is dan niet nodig. Eind vorig jaar verscheen een proef schrift, waarin de werkzaamheid van va leriaan ter discussie werd gesteld. Het vooraanstaande huisartsenblad Recept van januari 1985 maakt melding van een odnerzoek in West-Duitsland, waaraan tachtig ouderen uit een verpleeg- en een bejaardenhuis hebben deelgenomen. Daarbij werden het valeriaan-preparaat Valdispert en een placebo, een onschade lijke stof die alleen uiterlijk op een genees middel lijkt, tegen elkaar getest. Alle patiënten hadden bepaalde vormen van nerveuze stoornissen. De deelnemers kregen driemaal daags twee Valdispert- dragees of een placebo. Voor, tijdens en na het onderzoek werden door middel van beoordelingsschalen het welzijn en het gedrag van de deelnemers gemeten. Ze konden zelf op een schaal van 1 tot 5 hun welzijn (stemming, humeur, vermoeid heid, gespannenheid) aangeven. Artsen en verpleegkundigen hielden ook hun ge drag bij, waarbij werd gelet op onder meer hun sociale aanpassing, interesse voor anderen, en prikkelbaarheid. Uit het onderzoek kwam naar voren, dat het valeriaan-preparaat een positieve in vloed had op welzijn en gedrag. Inslaap- en doorslaapstoomissen alsook vermoeid heid verminderden. De onderzoekers spraken van opvallende verschillen met de groep patiënten die een placebo kregen toegediend. De verwarring, die eind vorig jaar over valeriaan is ontstaan, was voor de fabri kant aanleiding om op onderzoek uit te gaan, hoewel er over dit plantaardig kal meringsmiddel al heel wat literatuur be staat. Mogelijke bijverschijnselen worden dan ook hooguit toegeschreven aan de alcohol, welke dient als basis voor vale riaan-tincturen. Valeriaan is echter ook als dragee-vorm bekend. „Het aantal mensen dat zijn belasting formulier door ons deskundigenteam laat invullen wordt steeds groter. Door de tweeverdienerswet verwachten we dit jaar extra aanloop. Je kunt merken dat veel leden, die vroeger hun formulieren zelf in vulden, nu voor alle zekerheid naar onze belastingzittingen komen, omdat de for mulieren steeds ingewikkelder zijn ge worden". Dit zegt Léon Phernambucq, distriktsbestuurder van het CNV en te vens coördinator van de CNV-belasting- zittingen, die in de maand maart weer overal in Zeeland worden gehouden. „Een team van zo'n veertig invullers is de laatste maanden intensief opgeleid om de steeds zwaarder wordende „belasting- klus" te klaren. Het zijn allemaal vrij willigers diesoms al langer dan tien jaar iedere keer weer de bereidheid tonen de steeds ingewikkelder belastingstof tot hun geestelijk eigen te maken en zich door het invullen van de formulieren hun mede CNV-ers helpen. Ze doen dat vol strekt belangenloos". Over de zittingen die door de belasting inspectie worden georganiseerd, zegt Phernambucq: „Ik vind dat onze leden daar toch mee moeten oppassen. De in spectie is nu eenmaal de „natuurlijke vijand" van de belastingbetaler. Op onze zittingen wordt intensief gekeken welke aftrekposten binnen het wettelijk kader mogelijk zijn. Het is niet ondenkbaar dat de belastingdienst zich uitsluitend richt op het formeel juist invullen van de formu lieren zonder alle mogelijkheden voor af trek nader te onderzoeken". In Middelhamis wordt een belasting zitting gehouden op maandag 11 maart in „De Hoeksteen", Ring 13. Aanvang: 19.30 uur. slaagt U beter met uw inkopen als U eerst de advertenties leest

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 9