Nieuwe ruimte en nieuw perspectief voor lagere Land- en Tuinbouwschool te Sommelsdijk Predikbeurten Joodse avond Tóch medewerking aan aanschaf leermiddelen voor M iddelharnis' brandweer Uw HAAR is een kostbaar bezit Feestelijke heropening: Oliebollen voor U.D.I. Raad Oostflakkee: Dam- en Schaakvereniging „Ontspanning" te Ouddorp I HAARverzorging ook voor HEM Bladz. 2 EILANDEN-NIEUWS" VRUDAG 15 FEBRUARI 1985 Voor het ontfutselen van wat droppMen melk aan de kunstuier van een bordkartonnen koe de handeling waarmee h^ gistermor gen de vergrootte lagere land- en tuinbouwschool te Sommelsdyk opende zou de Inspecteur dhr. G. L. v.d. Weide ter aanmoediging misschien een 6 hebben gekregen; aanzienlek hoger scoorde hij met zgn openingsspeech waarin hg de betrokkenen by de school een schets van mogel^kheden en verwachtin gen voorlegde die hen temeer deed popelen energiek aan de slag te gaan. Die bereidheid wist de In specteur aanwezig en hartelyk was dan ook zijn gelukwens met de nieuw verkregen accomodatie waar van hy wist dat die heel goed benut zal worden...! Met volstrekte instemming en waarde ring sprak de Inspecteur dan ook over de toevoeging, in augustus van dit jaar, van de i.l.o. afdeling (individueel landbouw onderwijs) voor die leerlingen van wie een andere spreken zei dat ze „met vallen en opstaan de eindstreep van het basisonder wijs proberen te halen". Het deed de Inspecteur daarom te groter deugd dat deze jongeren straks ook op de Land bouwschool goed zullen worden opge vangen en door een bekwame staf van leraren klaar gemaakt zullen worden voor een plaats in de maatschappij. Al zestig jaar, sinds haar stichting, heeft de school de agrarische maatschappij van geschoolde krachten voorzien, zodanig zelfs dat naar de bevinding van dhr. van Niewenhuijzen, voorz. van de Commissie van Toezicht in diens boekje ter her denking van het 40-jarig bestaan, „de oud- leerlingen Flakkee tot een progressief land bouwgebied hebben gemaakt dat er zijn mag en dat een voorbeeld is voor velen in den lande.!" Inspecteur v.d. Weide maak te die woorden gaarne tot de zijne, hopend maar tegelijkertijd ook wetend dat de school ook de uitdaging van déze tijd verstaat en dat de agrarische sector in onze regio het volle profijt van de aan wezigheid van de school zal kunnen trek ken. „Een fraaie en goed toegeruste agra rische school", zo waardeerde dhr. v.d. Weide de vernieuwde school waarvan hij dacht dat de goed verwarmde-, verlichte en uitgeruste lokalen de leerlingen zelfs zouden kunnen verwennen, terwijl de agra rische sector in de praktijk ook z'n koude, z'n nattigheid en het zweet des aanschijns kent. Spr. bedoelde ermee te zeggen dat het goed is dat het onderwijs verbreed wordt maar dat ook verdieping nodig blijft en dat aan het aanleren van vaardigeden wel degelijk eisen mogen worden gesteld. Over de toekomst van het fraaie school gebouw liet de Inspecteur zijn gedachten gaan, wat moeilijk te volgen misschien voor hen van buiten het onderwijs maar temeer interessant voor de bij het lager land- en tuinbouwonderwijs betrokkenen. OOLTGENSPLAAT Zaterdag gaat de Muziekvereniging olie bollen bakken, waarvan de netto op brengst bestemd is voor het uniformen fonds van het koips. In de morgenuren komen de leden bij u langs om u een of meer zakken te verkopen. De bollen zijn vanaf 9 uur verkrijgbaar bij bakkerij J. C. de Ruiter aan de Pieter Biggestraat Dhr. v.d. Weide aan de melkerij waarbij dhr. Jacobs de koe bemoedigend toelacht? De plezierige constatering uit een scala van overwegingen was dat de school te Sommelsdijk nog wel degelijk van be tekenis kan zijn voor het agrarisch bedrijfs leven ook al groeit ze langzaam toe naar een vorm van Voortgezet Basisonderwijs waardoor gediplomeerde leerlingen door stromen naar o.a. het Middelbaar Agra risch Onderwijs en het overige middelbaar beroepsonderwijs zoals het voorberei dend HogerBeroepsonderwijs, de Middel baar technische school, de Visserijschool en andere. De Inspecteur hoopt overigens dat met de verbreding van het onderwijs het vergaren van meer theoretische kennis niet de onderwijskundige voordelen van het Landbouwonderwijs zal verdringen, omdat dat even funest zou zijn als het kind met het badwater weg te gooien. De Inspecteur gelooft er dan ook stellig in dat de lagere agrarische school nog vele jaren leerlingen zal kunnen voorbereiden op een plaats ook in de agrarische sector. Als het Voortgezet Basisonderwijs in gevoerd gaat worden zal het Bestuur zelfs de mogelijkheid moeten doorzoeken sa men te gaan werken met omliggende mid delbare agrarische scholen om te komen tot een middelbare agrarische school nieu we stijl waarbij de Sommelsdijkse school een dependance zou kunnen vormen. We tend hoezeer het bestuur alert is op derge lijke ontwikkelingen en erop vertrouwend dat kansen zéker zullen worden benut besloot de Inspecteur met de beste wensen en een bloemetje te besluiten, 't Was tenslotte ook Valentijndag en dan geef je bloemen aan „zeer goede vrienden en mensen die iets voor je betekend hebben". Zondag 17 februari 1985 Eerste Lijdenszondag OUDDORP-Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. W. J. op 't Hof, v.m. voor bereiding Heilig Avondmaal. Woens dag 20 februari: 19.00 uur ds. Tj. de Jong, Poortvliet - Ger. Gem. 9.30 en 16.00 uurlezen-Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. R. Plaatzer en 17.00 uur ds. A. J. J. van Noord - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. Kuipers, Rotterdam. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Vlietstra jr. en 18.30 uur eerw. hr. K. Groenendijk. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Jongebreur en 18.00 uur kand. A. van Herk. Donderdag 21 februari: 19.30 uur ds. A. Schaap - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. J. J. van Noord (H.A.) en 17.00 uur ds. A. R. Plaatzer, Bameveld (dankz.). MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. van Herk en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr.; extra koUekte vrije zit plaatsen - Ger. Gem. 10.00 uur (bed. Heilig Avondmaal) en 18.00 uur ds. A. Hoogerland - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. A. J. J. Knotters, Zoeter- meer. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. I. Hoornaar en 18.00 uur ds. M. van der Linden; extra kollekte ver warming-Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. van der Linden, bediening Hei lig Avondmaal en 18.00 uur eerw. hr. A. H. Veldhuizen, dankzegging Heilig Avondmaal; extra kollekte onder- houdsfonds - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. L. Kruijmer, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal; extra kollekte kerkvoogdij. Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. G. de Blank, Dordrecht. LUKASKAPEL HDG - 10.15 uur ds. W. H. van Kooten, bediening Heilig Avondmaal. MIDDELHARNIS-Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. Quist en 18.00 uur eerw. hr. G. Meuleman; extra kollekte kerk - Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. van Vliet, Vierpolders - Chr. Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. P. den Butter-Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. J. de Bakker en 17.00 uur ds. Gouds waard- Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 14.30 uur ds. J. P. v.d. Wal. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur kand. A. Belder, Ridderkerk en 18.00 uur ds. J. van den Bom; Heidel- bergse Catechismus zondag 49; Ie kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte kerkeraadsfonds. Woensdag 20 fe bruari: 19.30 uur ds. D. Heemskerk, Maartensdijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. van den Bom en 18.00 uur drs. A. de Reuver; extra kollekte Wereld- diakonaat-Ger.Gem. 10.00 enl8.00 uur lezen. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. G. C. Klok, v.m. bediening Heilig Avond maal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen- Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. J. Hage. DEN BOMMEL- Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vos, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzeg ging Heilig Avondmaal - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur drs. A. Moolenaar, Ulvenhout. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. K. van Meijeren en 18.00 uur kand. C. van Duijn, Bergambacht; extra kollekte pastoriefonds - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur drs. J. H. Becker, Heilig Avondmaal en dank zegging. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. C. van Duijn, Bergambacht. SINT MAARTENSDIJK- Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon- Ger. Gem. in Ned. 3x lezen - Oud Ger. Gem. 3x lezen. Welkom De genodigden, onder wie ook de we duwe van de oud-directeurdenEerzamen, waren door dhr. Th. Jacobs, voorzitter van het bestuur welkom geheten en dat deed hij zeker niet zonder trots. Geen wonder ook want dhr. Jacobs kon de succesvolle afloop van de bouwactivi teiten presenteren. Succesvol, dankzij de inspanningen van de ontwerper, architec tenbureau Rothuizen-Visker, de bouw kundig aannemer fa. Goesten, de onder aannemers, de gemeente Middelhamis en alle betrokkenen die graag hun mede werking hadden gegeven. Met tevreden heid kon dhr. Jacobs vaststellen dat de school thans een goede outillage heeft en een pakket van mogelijkheden waarom het naar het hem toeleek een feest moet zijn in de verjongde school te mogen werken. Welkome uitbreiding Het voorstel gedeelte van de school kreeg zijn gezicht in 1978 toen de school werd verbouwd. Uitwendig is dat gedeelte in stand gebleven maar inwendig is nogal wat veranderd. O.m. werd de daar ge situeerde aula naar het nieuwe gedeelte, meer naar achter verplaatst. De nieuw bouw heeft de beschikbare mimte met meer dan honderd procent vergroot. Dat biedt de mogelijkheid om twee nieuwe vakrichtingen plaats te geven, t.w. „aan leg en onderhoud" en het verwerken van agrarische produkten. De te verwerken produkten worden geteelt in „eigen be drijf', een tuinderij naast de Sommels dijkse begraafplaats die door de school zo professioneel en zo mogelijk ook commer cieel wordt gerund. De nieuwbouw maak te het o.a. mogelijk een dierverzorgings lokaal, met stal, en een mooie gynmastiek- zaal te bouwen. Gelukwensen Gelukwensen werden uitgesproken door dhr. Verduin, hoofd van de chr. school te Oude Tonge en voorz. van de Prot Chr. Hoofdenkring op Goeree-Overflakkee, gevolgd door dhr. Joh. Wesdorp, namens de Standsorganisatie en de Ver. voor bedrijfsvoorlichting. Beide sprekers ver woordden hun instemming over de aan wezigheid van de land- en tuinbouw school die thans 251 leerlingen telt, terwijl dhr. Wesdorp uit het begin van de zeven tiger jaren wist dat de eerste klas soms slechts drie leerlingen telde.... Het was dhr. Wesdorp een behoefte zijn waar dering uit te spreken jegens hen die toen waren doorgegaan, gelovend in de nood zaak van het voortbestaan van het agra risch onderwijs en dat tot het hoogste niveau verdedigden. Altijd doen.... Dhr. Verduin herinnerde in zijn geluk wens aan een grapje dat in zijn klas werd ,gemaakt over het verlangen van een van jjde jongens om boer te worden. „Dan hoef je niet meer van school want dat bén je al", moet een van de anderen toen hebben gezegd. Boer worden lijkt niet zo voor de handliggend te zijn en dhr. Verduin meen de dat de berichten in pers en andere publiciteitsmedia daaraan voedsel geven. Nu hij de school heeft gezien en kennis heeft genomen van de brede opleiding die de school geeft huldigde hij ta.v. het bezoeken van de school gaame een nieuw devies: „altijd doen.!" Zaterdagavond 16 februari a.s. hopen we dhr. Daniël Beaupain te begroeten als gast in De Open Deur. Hij zal met ons spreken over het Joodse geloof van vroe ger en vandaag. M.b.v. enkele dia's en meegebrachte voorwerpen zal hij de Jood se gebruiken toelichten, zoals God die voor het Joodse volk heeft ingesteld. Veel betekenend is echter dat de dhr. Beau pain, in Jezus Christus gelooft als de Messias. En als Messias-belijdende Jood wil hij, in navolging van de apostelen voluit Jood blijven. Zo onderhoudt hij bijv. de Sab bath en bezoekt hij de synagoge. Op onze avond zal na de pauze voldoende gelegen heid zijn om met hem over zijn leven en zijn kijk op Israël (o.a. alle dingen die daar aan de gang zijn bijv. temgkeer van de Falasha's) te spreken. We zullen met elkaar enkele Joodse hedjes zingen, terwijl er in de pauze ge legenheid is tot het kopen van kleine artikelen uit Israël. De Ark is open vanaf 19.30 uur en alle jongeren boven de 16 jaar zijn weer wel kom. Met een krappe meerderheid, 7 tegen 6 stemmen, heeft Oostflak- kees' gemeenteraad gisteravond het voorstel verworpen om géén mede werking te verlenen aan de aan schaf van hulpmiddelen t.b.v. het leesonderwüs in klas 1 van de Chr. Nat. School „de Hoeksteen" te Ooltgensplaat. B en W vonden n.L dat de aanvrage de normale eisen zou overschrijden omdat er sprake zou zijn van een vervanging die de school wordt verondersteld uit de jaarlükse bedrage te financieren. - Door de PvdA fractie werd die op vatting niet geaccepteerd. „Het is geen vervanging maar een goede aanvulling", zo werd door hen geredeneerd en ver woord door dhr. Barnard. De PvdA frac tie vond dan ook dat een verzoek als het onderhavige niet geweigerd-, maar toegekend dient te worden. De PvdA fractie vroeg zelfs schorsing aan waama over het voorstel van het College kon worden gestemd. Tégen verklaarden zich de heren B ree- man en van D am SGP), van Renswoude, Kreeft, Poortvliet enBamhard(PvdA) en dhr. Bax (WD). Besloten werd derhalve wel medewer king te verlenen. In een volgende ver gadering zal de raad een nader voorstel worden gedaan het benodigde krediet be schikbaar te stellen. Motie verworpen Alleen 4 PvdA leden resteerden ten slotte om adhesie te betuigen aan de motie van de gemeenteraad van Rozenburg te gen de rekeningen van meerjarenplanning van het Zuiveringsschap. De PvdA vindt dat er in een te vroeg stadium reserves worden aangelegd terwijl de burger, die dat meebetaalt daar geen weet van heeft. „Laat het Zuiveringsschap eerlijk zijn naar de burger toe en precies laten weten waar ze mee bezig is", zo kapittelde de heer Poortvliet. Door de raadsvoorz. drs. de Vos werd het aannemen van de motie evenwel af geraden temeer omdat er andere kanalen zijn om het Alg. bestuur van het Zuive ringsschap van de mening van de raad op de hoogte te stellen en de veriangens kenbaar te maken. „Wij hopen in Oost flakkee ook nog profijt te trekken van wat het Zuiveringsschap nog aan plannen heeft", voegde de voorz. nog aan zijn tegenargumentatie toe. Trouwens wordt door Rozenburg niet eens om instemming met de motie gevraagd. Leek er aanvankelijk nogal wat instem ming met de mening van dhr. Poortvliet te bestaan, na de uitleg van de voorz. ebde die snel weg en restten, bij stemming, slechts 4 PvdA leden die de motie wensten te ondersteunen. Uitslagen van 11 februari 1985: Dammen: K. Tanis - C. Tanis2-0 A. Meijer - K. Westhoeve1-1 J. Moerkerk - J. Visbeen1-1 C. Akershoek - mej. K. Tanis2-0 G. Tanis - H. Tanis1-1 Schaken; Ie afdeling: Ontspanning 1 - Shah Mata 4-----4-4 Ingehaalde afgebroken partij: J. Dijkstra - K. v.d. WendeVi-Vi 2e afdeling: A. van Huizen - J. van Heest1-0 C. Orgers-M. H. J. vanDoomVi-Vi C. Orgers - J. van Heest0-1 J. van Heest - C. Orgers0-1 De heer van Heest blijft wisselvallig spe len. MIDDELHARNIS Beroepen Door de Ger. Gem. is een beroep uitgebracht op ds. A. Moer kerken uit Nieuw Beijerland, uit een twee tal met ds. M. Mondria van Waarden burg. Daarom staat U op Vakmanschap en goede verzorging, dus gaat U naar ^r\ ^AJ Voorstraat 39, SOMMELSDIJK, Tel. 01870 - 2351 Bloemen waren er gisteren voor Middelhamis' brandweer! Aanleiding tot dat fleurige gebaar, keurig geschikt door Bloemenhuis Korteweg, was de traditionele Valentijndag, de dag waarop men bloemen schenkt aan degene voor wie men waardering heeft. De schenker, een die bij de Provincie bekend is, heeft meerdere brandweerkorpsen in de Provincie bedacht als dank voor de inzet die de brandweer aan de dag legt in de bescherming van have en goed van de medeburger. De kaderleden van de 4 Middelhamisse blusploegen namen gistermorgen in de raadzaal kennis met de prachtige bloemengift. Valentijn-bloemen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 2