j v^^_-_^ De klant wordt weer koning Visser Wakken in de Vliegers I 88-jarige heer Krijn Westhoeve I nog aktief in de Damsport I Oosterlicht Goeree Overflakkee vijf kwartier op E.O. televisie Rommelmarkt voor kerkrestauratie Garage KNÖPS B.V. Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Citroen-Hesselink \{cmmM\im Kern Optiek huüneéMse I.v. „Phil" afd. Flakkee A. J. V. Rumpt AUTO-SCHADE Werkzaamheden voor plaatsen nieuw Maaskant-dok begonnen 57e Jaargang VRIJDAG 15 FEBRUARI 1985 No. 5371 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie; Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur(alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief VERKOPEN is weer een vak geworden. In de jaren van overmatige welvaart was het een bijkomstigheid geworden. Er werden voorraden aangevoerd van een reeks van artikelen die werden opgetast en met weinig hulp van bedienend personeel de deur uit gingen. Winkeliers hadden het toen niet moeilijk want het belangrijkste om een goede omzet te verkrijgen was het vinden van een goed verkooppunt, een plaats waar de consument dikwijls passeerde. Daar werden ook uitgebreide studies aan gewijd. Het is in die goede jaren bij grotere bedrijven gewoonte geworden om het land af te stropen naar goede verkooppunten. Of de zaak, die zich daar bevond niet floreerde, vond men van minder belang. Wees het onderzoek uit dat op zo'n plek een grote omzet werd gemaakt, dan kocht men tegen hoge prijzen zo'n winkelbedrijf op. Een minder goede zakenman kreeg een fors bedrag aan geld toegespeeld en het flliaalbedrijf had er weer een vestiging bij gekregen. CONSUMENT VERLANGT ADVIES IN die welvaartsjaren is de basis gelegd voor de grote vooruitgang van het groot winkelbedrijf, waar het nu nog steeds van profiteert. Hoewel, de met gemak en zwier omgebouwde bedieningszaken, die voor taan zelfbediening presenteerden, zijn niet alle een succes geworden. Wel in de uit gesproken alledaagse probleemloze ar tikelen, waartoe de meeste levensmid delen behoren. Maar minder in de ver koop van zaken, waarbij enige voorlich ting noodzakelijk was. En helemaal niet in het assortiment dat duidelijk met hulp van verkoopkrachten aan de man moet wor den gebracht. Het aantal artikelen van de laatste soort is drastisch toegenomen. Want de hele verkoop in de detailhandel stagneert. De hoeveelheid bestede koopkracht is dras tisch afgenomen. In de eerste plaats heeft de doorsneeconsument minder geld uit te geven dan voorheen. Het vaste beslag op inkomen als gevolg van hogere huren, indrukwekkende rekeningen voor gas- en electriciteit, duur onderwijs etc, is zoveel gestegen dat het te besteden vrije bedrag aan inkomen drastisch is gekrompen. Dit verschijnsel heeft als uitvloeisel gehad dat men over de gehele linie de aankoop woede heeft getemperd, omdat men nog meer onheil vreest of ook omdat men zekere geliefde bestedingen, zoals va kantie en uitgaven voor de auto, tot elke prijs wil handhaven. VAKBEKWAAMHEID ACCENTEN in de vertraagde verkoop vindt men bij duurzame consumptiegoe deren als meubels, koelkasten, vaatwas- machines en elektrische apparatuur. De verkoop daarvan dient dus extra gestimu leerd te worden. Het blijkt dat dit niet lukt met alleen bijzondere aanbiedingen of lage prijzen. Het publiek heeft min of meer de koop uit de losse hand afgezworen en wil over een breed front weer worden voorgelicht. Kwaliteit is de voornaamste drijfveer geworden om iets te kopen. Om van kwaliteit overtuigd te raken wil men bewijzen zien en daarvoor is een vakbe kwame en vriendelijke verkoopkracht no dig. Mensen met gaven op dit terrein staan dan ook al sinds j aar en dag niet meer in de registers van de arbeidsbureau's. Zij kun nen volop werk krijgen. Maar niet de traag lopende duurzame consumptiegoederen hebben de begeleide verkoopakties aangejaagd. Ook in het assortiment van veel goedkopere goe deren blijkt de aanwezigheid van een verkoopkracht weer wonderen te ver oorzaken. Dus gaat een deel van de winkel bedrijven weer op de bedienende toer. Maar eenvoudig blijkt dat niet te zijn. In de eerste plaats is verkooppersoneel duur, met name omdat de bedrij fsproduktie in de winkelbedrijven naar gelang de dag, maar ook naar het uur, aanzienlijk uiteen loopt Vervolgens hebben veel winkeliers, en nog meer grootbedrijven, in de laatste jaren alleen maar hulppersoneelin de winkel aangesteld. Het ging er vooral om geslonken voorraden aan te vullen, dief stal te beletten en ervoor te zorgen dat het publiek de gewenste produkten kon vin den. Zulk personeel is iets anders dan verkoopkrachten. Van vriendelijkheid was nauwelijks sprake en elke vorm van vakkennis of belangstelling voor het be drijf was en is soms nog ver te zoeken. Maar dat begint te veranderen. De onder nemer heeft weer het belang van de monde linge verkoop ontdekt en veel zaken mensen zijn dagelijks in de weer om hun personeel een stukje verkooptraining te geven. Men begint in te zien dat een norse hulpkracht schadelijk is voor de bedrijfs voering. Zij worden in toenemend aantal vervangen door vooral jonge mensen, die zich weer verbonden voelen met de bran che waarin zij werken. VAKONDERWIJS DAT moet dan ook blijken uit een wel willende houding tegenover de klant en uit de bereidheid een vakcursus te volgen. De drukte bij het cursorisch onderwijs is over een breed front toegenomen. Het volgen van vakonderwijs is bijna tot een nood zaak geworden om aan de slag te komen. Intussen wordt de jeugdwerkloosheid door de vraag naar meer verkopend win kelpersoneel behoorlijk bestreden. Ieder die een winkelbedrijf binnen gaat kan het al merken. Men is veel vriendelijker ge worden. Vanzelfsprekend is met hulp van deskundigen en verkooptraining flink ter hand genomen. De basis tot herstel van een prettig kontakt met de klant zal echter door de ondernemers zelf, of anders door zijn chef, moeten worden gelegd door via instructies het personeel erop te wijzen dat alleen een vriendelijk gezicht de consu ment nog binnen de winkelmuren kan worden gehouden. Daarnaast kan een algemene cursus ver- kooptrainirg er veel toe bijdragen om de klanten op de juiste manier te benaderen of hen op bun gemak te stellen. Dan nog slaagt men «r dikwijls niet in bedienend personeel in te passen in de juiste winkel formule. ant het is meestal het eigen karakter van de zaak dat een klant naar binnen lokt en hem of haar zo'n prettig gevoel bezorgd dat op spoedige terugkeer kan worden gerekend. Deze gedachte heeft grotere bedrijven ertoe gebracht om bepaalde verkoop trainingen door vakmensen alleen voor het eigen bedrijf te laten verzorgen. De gehele klantenbenadering wordt in de sfeer van het bepaalde winkelbedrijf gebracht. De kleding van het personeel wordt kritisch onder de loupe genomen en, nadat de uiterlijke verzorging is geüniformeerd, komt de sociale vaar digheid haar deel opeisen. Merkwaar dig is dat alle protesten tegen fleurige en gemakkelijk te dragen uniforme vak- kleding zijn verdwenen. Evenzeer is de gedachte prijs gegeven dat men een klant maar moet laten rondscharrelen in een winkel, onder het motto dat men zelf wil kiezen. Kijkers moeten wel kopers worden is het wachtwoord en er worden allerlei formules bedacht om het personeel te laten aanvoelen op welk moment men een consument moet gaan aanspreken. Juist in het tactvol be naderen van een potentiële koper of koopster ligt de kracht van het klein- en middenbedrijf. Mogelijk kan hierdoor een stuk klandizie terug vloeien naar de zelfstandigen. Drs. A. van Mierlo PEUGEOT TALBOT A ulobed rijf Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Eén van de weinigen die op grond van vakbekwaamheid een landelijke erkenning is verleend voor het installeren en onderhouden van elektrotechnische installaties, het repareren van elektrische huishoudelijke, video-, audio- en andere elektronische apparatuur, waar U bediend wordt door gediplomeerde ervaren mensen. U eerlijk en deskundig adviseren zowel bij kleine als grote zaken. Waarschuwing: Door het bestuur van de hengelaars- vereniging „de Krammer" is ons verzocht een waarschuwing te plaat sen tot die sportievelingen die op de watergangen in de polder gaan schaatsen. Om de vissterfte zoveel mogelijk te beperken heeft de Ver eniging in het ijs van haar viswater „de Vliegers" wakken geslagen, voornamelijk bij wegovergangen. Het was ondoenlijk alle wakken duidelijk te markeren vandaar via de krant een extra waarschuwing. Dirksland, 01877 - 1357 Op 21 februari vindt weer een samen komst plaats van bovengenoemde vereni ging in Café „de Kok" te Sommelsdijk. Aanvang half 8. Bedrijfswagen tot 101. G.V.W. 01871 - 1553 Vert. C. Baklter; 01877 -1589 OUDE TONGE Vanuit het jeugdwerk van de Hervormde Gemeente te Oude Tonge is een commis sie gevormd, die een aktie op touw wil zetten ten behoeve van de kerkrestauratie- werkzaamheden aan het kerkgebouw. Het plan is om op zaterdag 27 april een rommelmarkt te organiseren, met een bazar er bij. Een dergelijke aktiviteit kan alleen slagen met zo groot mogelijke medewerking. Daarom wordt ieder verzocht om op een of andere wijze mee te werken. Wat betreft spullen voor de rommelmarkt: wie daar het een of ander voor beschik baar heeft kan bij een volgend bericht informatie krijgen over het ophalen daar van. Wie aan de aktie persoonlijk wil mee werken, of wie een goed idee voorde aktie heeft, kan zich opgeven bij een van de volgende adressen: K. J. Goedegebuur, Kerkring 16. H. C. Klem, Fordstraat 9. Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS Sinds jaar en dag is dhr. Krijn Westhoeve te Ouddorp verwoed dammer. Toen in 1950 te Ouddorp de Dam- en Schaakvereniging „Ontspanning" werd opgericht; was hij er dan ook als de kippen bij zich als lid aan te melden. Bij de oprichting van de vereniging op 29 november 1950 werd hij als voorzitter gekozen, om dat te blijven tot 1959, in welkjar hij de voorzittershamer overgaf aan een jonger lid, Sjors Tanis. De thans 88-jarige heer Westhoee is nog steeds aktief als dammer in verenigingsverband. Hij kan nog zéér goed partij geven, wat mag blijken uit het feit, dat hij in de thans lopende competitie uit 14 partijen 14 punten vergaarde. Het is uniek dat iemand op een zo hoge leeftijd nog wekelijks in clubverband het damspel beoefent. Westhoeve geniet gelukkig een goede gezondheid en is nog zeer helder van geest. Het is steeds een genoegen om tegen hem te spelen, vanwege zijn kennis van het damspel, zijn sportieve optreden en zijn immer opgeruimd karakter. In de dertiger jaren zat hij trouwens ook al op „de damclub". Er werd toen gespeeld in een bovenkamertje bij kapper Jan Visser aan de Weststraat. Daar speelde hij onder andere tegen de Huubjes (Eeuwit, Tijmen en Kommer Tanis), Sjors Tanis en anderen. Er werd gespeeld op zelfgemaakte borden en een petroleumstel deed dienst als verwarming. Het ging er dan wel primitiever aan toe, maar het was er zeker niet minder gezellig om. Ter gelegenheid van zijn verjaardag (29 januari) wordt Westhoeve „als cluboudste" de laatste jaren een bloemstukje aangeboden. Bestuar en leden hopen dat dat ook in de komende jaren nog mag plaats vindea. Door de samenwerkende jeugdvereni gingen van de Ned. Herv. Kerken te Oolt- gensplaat en Oude Tonge zal D.V. zater dag 16 februari a.s. een ontmoetings avond worden georganiseerd. Deze avond wordt georganiseerd onder de naam „Oosterlicht". Centraal staat deze avond vervolging", hetgeen door een medewerker van de stichting Hulp aan Oost-Europa zal worden behandeld. Hierna zullen wenskaarten aan de ver volgden in Oost-Europa worden geschre ven. De bijeenkomst zal deze keer worden gehouden in gebouw ,,Activia" aan de Kolfweg te Oude Tonge. De zaal zal omstreeks 19.30 uur geopend zijn, de aan vang is om 20.00 uur. Toegangsprijs be draagt 2,50 p.p. De avond zal worden besloten met een avondsluiting. Alle jongeren vanaf 15 jaar en ouder van harte welkom! Afgelopen week werd tussen Rijkswater staat en Maaskant Shipyards de overeen komst getekend welke het mogelijk maakt dat met de werkzaamheden voor het plaat sen van de twee Maaskant dokken een aanvang kan worden gemaakt. Hiertoe zal de binnenhaven van Stellen- dam plaatselijk worden verdiept tot 9.50 meter onder de waterspiegel. Naast het huidige 600 tons dok zal het eertijds aangekochte dok met een hef- vermogen van 2000 ton in gebruik worden gesteld. Dit laatste dok heeft een lengte van 50 meter en een binnenwerkbreedte van 20 meter. Meer dan voldoende voor het droog- zetten van de grootste kotters momenteel in de vaart en bovendien, gezien de breed te, kunnen allerhande andere soorten sche pen en drijvende constructies worden ge dokt. Dee niewue combinatie van dokken en de voldoende afzinkdiepte betekenen een stimulans voor de verdere ontwikkeling van Goedereede als een van de belang rijkste visserijgemeenten. De Gemeente heeft samen met de di rectie van Beneden Rivieren van Rijks waterstaat alle medewerking verleend ten einde te komen tot een spoedig procedure- verloop i.v.m. de benodigde vergunningen e.d. In de programmareeks „Holland ze zeggen...." waarin de T.V. kijlcer al kennis kon maken met Urk, Westfriesland en Noord Drenthe, gaat de Evangelische Omroep een uitzending verzorgen waarin Goeree Over flakkee zal worden belicht. Het programma, dat zowel ontspannend als informatief bedoelt te zijn, zal dinsdag 12 maart life vanuit de sporthal „de Gooye" te Dirksland worden uitgezonden. Het vijf kwartier durende programma zal worden gevuld met gesprekken met Flakkeeërs die zich in de zaal zullen bevinden, o.a. zullen de vier eilandelijke burgemeesters worden geïnterviewd. De Koninklijke Militaire kapel zal die middag voor de muzikale invulling zorgen terwijl ook korte documentaires zullen worden ingelast. Dezer dagen zijn er al enkele van opgenomen. Daartoe heeft intervieuwer Jan A. Niemeijer uit Haren met een filmploeg een bezoek gebracht aan Oude Tonge, op zoek naar sporen die nog aan de watersnood herinneren. Dhr. Bram Fase was daar zijn begeleider naar o.a. het massagraf waar de slachtoffers zijn begraven. De ramp een de daarop gevolgde verdediging van het eiland bracht Flakkee vaste verbindingen op de aanwezigheid waarvan in het programma ook zal worden ingegaan. Door dhr. P. Krijgsman (oud wethouder en thans nog raadslid) zal worden beschouwd wat in materiële en immateriële zin voor Goeree Overflakkee daarvan de gevolgen zijn. In de uitzending zal er ook aandacht voor de Visserij zijn. Dhr. Redert, raadslid voor „Visserijbelangen" zal vertellen over de ontwikkeling van Goerees' visserij maar ook de problemen die er zijn met de bevaarbaarheid van het Goereese Gat. In de documentaire zal voorts te zien zijn hoe de Flakkeese Slikken metheckrunderen worden beweid en heel mooi zullen ook de beelden zijn die vanuit de lucht worden gemaakt. Het publiek is hartelijk welkom tijdens de opnair es in de Dirkslandse sporthal. Men heeft wel een toegangskaart nodig maar die zijn gratis verkrijgbaar bij o.a. de VVV te Middelhamis en aan de zaal in Dirksland. Voorts bij de eilandelijke correspondenten waarvan onderstaand de adressen: De kaarten kornen overigens pas eind volgende week beschikbaar: Middelharnis/Sommelsdijk: J. de Keizer, Specht 2; Herkingen: mevr. Noorddijk, Peuterdijk 16; Nieuwe Tonge: mevr. A. E. Struyk, Oudelandsedijk 15; Oude Tonge: J. Sprong, Mariniersweg 12; Ooltgensplaat: mevr. van Geffen, Rodekruislaan 16. Ouddorp: J. Akershoek, Duinkerkerweg 11 Goedereede: H. v.d. Veer, Hoofdstraat 5; Stellendam: A. Dekker, Nieuweweg 45; Melissant: C. Grootenboer, Ratelaar 21 Dirksland: D. J. Bestman, Molenzicht 16; OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Verwacht wordt dat op de nieuwe loka- ties de eerste schepen binnen zes weken kunnen worden behandeld. Oogmeting gratis Zandpad 2 - 4 Middelhamis 01870 - 2567 Kastanjelaan 41-43 j^j^jf,^^^^j^j^,^:^;^l^,^,^^l^l^lf.^:^:^lf.lf.^^^^ UMir olie zdterfseid VIMG£fiUNG 3-MIDDELHARNIS-Tït 01870-2518 a ca C3 C3

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1