Politieberichten Poiitiebericiiten Kort bericiit over een boerenspul Qsl-k^r R.T.M.-film HcmmMVMf Hervormde Zangvereniging Peuterspeelzaal „Olleke Bolleke" gedupeerd „De Christenvrouw" Stichting voor lager beroepsonderwijs op Reformatorisclie Grondslag voor Rotterdam en omgeving Middelhamis Goedereede GOOD-LUCK een stap dichter bij het kampioenschap Beurs voor senioren naar de RAI £)n/^^er(/Gebr. deWaal Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten 57 e Jaargang DINSDAG 12 FEBRUARI 1985 No. 5370 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief GOEDEREEDE Op dinsdag 19 februari a.s. zal in motel- restaurant Koningspleisterplaats een film over de R.T.M, worden vertoond. Voor zover er nog plaatsen over zijn kunnen ook niet tot de donateurs van de stichting behorende belangstellenden, de ze bijeenkomst bezoeken. Een inleidend woord over de film zal gesproken worden door de heer G. C. Schellinger uit Oud- dorp. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 MIDDELHARNIS Woensdag 6 februari j.l. mocht het op- richtingscomité een geslaagde avond er varen waarop ruim 90 personen aanwezig waren. De eerstvolgende repetitie-avond wordt gehouden op woensdag 13 februari om half 9!! in de kerk bij ;,de Hoeksteen". Allen die graag zingen, en de eerste avond niet aanwezig konden zijn, heten wij alsnog van harte welkom. HUtS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling E3 01870-3477 m DD OOLTGENSPLAAT Dinsdags februari j.l. werd uit de kas van de peuterspeelzaal „Olleke Bolleke" het voor het stichtingsbestuur enorme bedrag van 300,gestolen. Een enorm bedrag als u zich realiseert dat de peuterspeelzaal financieel vrijwel zelfstandig wordt geacht te functioneren. Dit is momenteel toch al extra moeilijk doordat er per morgen minder kinderen in de zaal zijn dan tot voor kort het geval was en er bovendien van de ouders een niet al te hoge bijdrage mag worden gevraagd i.v.m. de betaalbaarheid voor laatstge noemden. Op dit moment zijn de gevolgen voor het bestuur, dat tot nu toe nèt in staat was rond te spelen, dan ook maar moeilijk te over zien; het is maar nauwelijks in staat de leiding te betalen, laat staan eventuele' andere, mogelijk onvoorziene, uitgaven te doen. Het bestuur hoopt met dit stukje te bereiken dat de dader (daders) berouw krijgt (krijgen) en dat hij (zij) bereid is (zijn) het geld alsnog terug te geven aan de rechtmatige eigenaar door het in de brie venbus te stoppen bij onderstaand be stuurslid (of bij één der andere bestuurs leden). Namens het bestuur: A. Vroegindeweü-Littel, Langeweg 2. OOLTGENSPLAAT TONEELAVOND V.O.O. Vrijdag 15 februari a.s. zal op uitnodi ging van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, afdeling Ooltgensplaat, in „'t Centrum" een opvoering van „De onbe taalbare loodgieter" worden gegeven. Er wordt begonnen om 19.30 uur. De zaal is om 19.00 uur open. De muziek na afloop wordt verzorgd door „Old Frustration" uit Oude Tonge. Tijdens deze avond zal tevens de trekking plaats vinden van de grote loterij. Iedereen, ook als u (nog) geen lid bent van V.V.O., is hartelijk welkom in „'t Centrum". Oostflakkee - Volkswagenbus terecht De eind januari te Achthuizen ontvreem de Volkswagenbus werd vorige week in een plaats in Brabant aangetroffen. De auto is aan een uitgebreid sporenonder zoek onderworpen. Vermoedelijk is het busje gebruikt bij e^n misdrijf - Diefstal vanuit winkel Door eigenaar van D. uit Den Bommel werd j.l. vrijdag aangifte gedaan van dief stal vanuit zijn supermarkt Onbekenden kwamen 's nachts zijn zaak aan de achter zijde binnen via een deur. Vermoedelijk gebruikte men een valse sleutel. Ont vreemd werd een hoeveelheid koffie en rookwaar. Waarde ongeveer 3000, Daders onbekend. - Siippartijen Vanwege het zeer slechte weer van vrijdag avond vonden er op de Zeélandroute veel ongevallen plaats. Door stormachtige wind en sneeuwval ontstonden op veel plaatsen sneeuwduinen en was het weg dek spiegelglad. Ter hoogte van Acht huizen kwam een tweetal vrachtwagen combinatie:; laast de weg terecht. Deze moesten met zwaar kraanmateriaal weer op de weg gebracht worden. Op dezelfde plaats waren tevoren enkele personen auto's met elkaar in botsing gekomen, redenen waarom de vrachtwagens afrem den en in een slip terecht kwamen. Omdat de doorgang belemmerd was, werd het verkeer omgeleid wat tot middernacht zou duren. Op veel plaatsen elders slipten voertuigen. Voor zover bekend bleef het bij materiële schade. - Winkeldievegge In een supermarkt te Oude Tonge werd een 32-jarige vrouw uit Den Bommel betrapt bij het plegen van winkeldiefstal. Zij had zich goederen toegeëigend ter waarde van 46,50 en ze werd derhalve aangehouden. - Dronken bestuurder Tegen de 47-jarige A. D. uit Ooltgens plaat werd zondag proces-verbaal op gemaakt terzake het rijden onder invloed. Van hem werden blaasproeven en een bloedproef genomen. afd. M'harnis/S'dijk „De Christenvrouw" afd. Middelhamis/ Sommelsdijk hoopt op D.V. donderdag 14 februari a.s. haar jaarvergadering te hou den. Aanvang: 19.30 uur in „De Hoek steen", Ring 13 te Middelhamis. Gasten zijn hartelijk welkom! Ingezonden: Na een lange tijd van voorbereidingen en wachten op beslissingen van officiële instanties is de Scholengemeenschap voor lager beroeps onderwijs op Reformatorische Grondslag vorig jaar augustus kunnen beginnen. Ze heeft de naam gekregen van Planciusscholengemeenschap voor Refor matorisch lager beroepsonderwijs en is gehuisvest aan de Carnissesingel 210, 3084 NA Rotterdam, tel. 010 - 801422. Het aantal leerlingen bedraagt thans 251, terwijl de prognose een aantal verwachtte van 150. Aanwijzingen voor de aanmelding van het nieuwe eerste leerjaar 1985- 1986 doen vermoeden dat het aantal groter zal zijn dan van de huidige eerste klassen. Deze ontwikkelingen wijzen ons op de behoefte van reformatorisch onderwijs ook voor het lager beroepsonderwijs in onze omgeving. Wij vragen uw aandacht ook voor dit werk en uw medeleven door aanmelding, gebed en giften voor eventuele niet gesubsidieerde kosten, wetende dat het gaat om het onderwijs aan onze kinderen die de Bijbelse toerusting zo nodig hebben om straks in de samenleving hun plaats in te kunnen nemen die hun wordt toebeschikt. - Inbraak woning Tijdens afwezigheid van de bewoners werd er ingebroken in de woning van de fam. K. te D. In de woning werd alles doorzocht. De dader(s) zijn de woning biimengekomen door een mit te vernielen. Voor zover thans kan worden nagegaan wordt er alleen een stereotoren vermist. - Onder invloed aciiter stuur Tegen een inwoner van H., gen. J. W. werd proces-verbaal opgemaakt omdat hij onder invloed van alcoholhoudende drank een personenauto bestuurde. Van hem werd een bloedproef genomen en hij kreeg een rijverbod van acht uur. - Diefstal fletsen Twee inwoners van Middelhamis, gen. P. B. en C. Z. deden aangifte van diefstal van hun tweewieler. De fiets van eerstge noemde, merk Olympia, stond afgesloten in de stalling van de technische school, de fiets van C. Z., een zogenaamde opoe- fiets, stond bij de bushalte van de ZWN aan de Kon. Julianalaan. - Aanrydingen Op de Langeweg t.h.v. de Rabobank te Middelhamis vond een aanrijding plaats waar drie personenwagens bij waren be- trokkken. T. D. v. K. uit O. reed vanaf het parkeerterrein van de bank de Langeweg op. Hij verleende niet de vereiste vrije doorgang aan de van rechts komende be stuurders. Er ontstond daardoor een aan rijding waarbij de voertuigen, rijdende over de Langeweg, resp. bestuurd door A. R te L. en J. C. J. V. te D. door de gladheid van de weg ook nog tegen elkaar botsten. Al met al was er aanzienlijke schade aan alle voertuigen. - Door de gladheid van de weg/sneeuw val vonden het afgelopen weekend een aantal ongevallen plaats, te weten: Op de Langeweg te Nieuwe Tonge, t.h.v. café „De Tram" slipte N. K. uit S. met zijn personenwagen. Hij ging met zijn voertuig over de kop waardoor zijn auto geheel vernield werd. Op de Staakweg te Dirksland slipte een vrachtauto met aanhangwagen van het transportbedrijf P. uit M. De voorwagen kwam op het randje van de sloot tot stil stand, de aanhangwagen bleef nog net op de rijbaan. Met eigen middelen kon het samenstel weer op de rijbaan getrokken worden. Op de zogenaamde Lorrendijk, de dijk tussen de watertoren te Dirksland en Nieuwe Tonge, slipte J. J. H. uit S. met zijn auto. Hij kwam met zijn voertuig tegen een boom tot stilstand. Zijn voertuig werd aan de voorzijde aanzienlijk be schadigd. Op de Langeweg tussen Middelhamis en Oude Tonge kwamen twee personenwa gens resp. bestuurd door P. F. L. uitM. en C. L. H. B. uit O. met elkaar in botsing. Eerstgenoemde reed met zijn voertuig in een sneeuwrand. Hij slipte en kwam ge deeltelijk scheef op de rijbaan te staan. Op dat moment naderde uit tegengestelde richting het andere voertuig. Beide voer tuigen werden door de aanrijding ernstig beschadigd. - Aanvulling vernieling muziektent Verleden week werd gemeld dat drie ver dachten de muziektent te Middelhamis hadden vernield. Bij onderzoek is ge bleken dat G. K. uit O. niet schuldig was aan de vernielingen. - Compressor terecht Medio mei 1984 werd er ingebroken in een jachtwerf te Middelhamis. Er werd toen o.a. een compressor weggenomen. Door de politie Uden werd een verdachte aangehouden die in het bezit was van het gestolen goed. - Inbraken zomerwoningen De afgelopen week werd er in een aantal zomerwoningen op het bungalowpark „Horrelshoogten" te Ouddorp ingebro ken. Er werden o.m. enkele radio's en tv.'s ontvreemd. - Aanrijdingen Afgelopen vrijdag en zaterdag vonden er ten gevolge van de gladheid en opwaai ende stuifsneeuw een zevental ongevallen met auto's plaats in de gemeente Goede reede. Gelukkig bleef het in al deze ge vallen bij materiële schade. - Verduistering Door de rijkspolitie Goedereede werd terzake verduistering en diefstal de 43- jarige K. A. v.d. B. uit H. aangehouden. De man had een grote hoeveelheid drank en een groot bedrag aan geld weggenomen van een overleden vriend bij wie hij in woonde. De man had voor zijn arrestatie al kans gezien^ om flink wat geld uit te geven. Het overige geld en de drank kon worden achterhaald. I Boekbespreking: De Stichting Natuur- en Land schapsbescherming Goeree Overflakkee heeft een pracht stukje werk geleverd in het sa menstellen van een rijk geïllus treerd boekwerkje over wat wordt genoemd „een boerenspul", de boerderij Peuterdijk 46 te Her kingen van de fam. Kardux. Het is bijzonder verdienstelijk van de Stichting aldus een herinnering levend te houden aan een boer derij „die het aanpassingsproces in de landbouw gedurende de laatste decennia aan zich had laten voorbijgaan", zoals in het voorwoord wordt gezegd. Velen op Flakkee wisten van de oor spronkelijkheid van de boerderij en de vele bewonderaars daarvan hadden er hun neus best eens binnen willen ste ken om te zien of 't waar was dat de Karduxen zoveel antieke spullen had den.... En waar was het, getuige de prachtige foto's die in het boekje zijn opgenomen al ging daar de belang stelling van de makers van het boekje niet primair naar uit. De boerderij is inmiddels door de laatste van de broers Kardux verlaten waarna er inmiddels wel een aanpassing heeft plaats gehad. Hoe 't was vertelt echter het schitte rende boekje waarvan overigens de prijs nog moet worden vastgesteld. Wel is zeker dat het in de boekhandel te koop zal komen. Liefhebbers zou den er alvast hun bestelling kunnen doen. Het boekje, gepresenteerd als een foto serie met toelichting geeft bijzonder goed gedocumenteerd alle relevante informatie weer, over de geschiedenis van de polder waarin de boerderij ligt en waarin ze gronden heeft, over de De pomp in de werkkeuken De woonkeuken opstallen die verwantschap met het Zeeuwse type hebben en wanneer de boerderij en de indeling daarvan be sproken wordt wordt het echt plaatjes kijken, en hoe....! Een foto bijzonder geslaagd zijn ze trouwens van de bedstede in de woonkamer, de spinde met het stenen goed, de pomp in de werkkeuken, de graanzolder, de schuur, de slaapzol- der, de haverkist en ook wordt een kijkje in de woonkeuken gegund met het antieke cylinderbureau, de biezen stoeltjes en de regulateurklok aan de wand. Ook wordt een beschrijving van het geslacht Kardux gegeven en ook wordt verhaald hoe de bedrijfsvoering toe ging op het gemengde bedrijf waarop akkerbouw en veeteelt werden ge pleegd. Haver, gerst, erwten, aard appelen en uien werden er geteeld en heel interessant is het om de oude prijzen en de oude kosten vermeld te zien. De kosten o.a. ook van de werk tuigen die werden gebruikt, van de meststoffen en de veevoeders. Interes sant is ook de gepubliceerde jaarka lender die laat zien in welke periode wat te doen stond en ook wordt een weergave gegeven van uitschieters in de klimatologische omstandigheden en de gevolgen daarvan voor de pro- dukten zoals het mislukken van de aardappeloogst in 1845 toen de stren ge winter tot eind maart voortduurde. „De landman trof in dat jaar een al- gemeenen ramp", zo wordt verhaald. Half augustus stonden de aardappelen nog „uitmuntend schoon" maar nadat er regen gevallen was begon het onheil aan het loof in de vorm van zwarte oe spinde met het ..Stenengoed" vlekken waama de ziekte het hele gewas verwoestte zoals dat in bijna „gansch Europa en Amerika" het ge- De foto's in het boekje zijn van J. Ris; val was. de tekst is van J. A. M. J. v.d. Velde. Afgelopen zaterdag speelde het Ie team vanGood-Luck(korfbal)uittegenG.K.V. uit Gorinchem. De wedstrijd begon rustig met weinig kansen voor beide ploegen. Het was Petra Vermeulen die de wedstrijd openbrak en van afstand 0-1 inschoot. Hiema kregen beide ploegen enkele kan sen en het was G.K.V. die de gelijkmaker inschoot (1-1). Good-Luck speelde wat aanvallender en van de vele kansen benutte Leo Grooten- boer er één en bracht de stand op 1-2. Echter nog voor rast scoorde G.K.V. opnieuw gelijk en met een 2-2 stand brak de rast aan. Coach Lenie Jongejan herinnerde haar ploeg aan de thuiswedstrijd die na een 3-2 raststand met 14-3 werd gewonnen. Na rast een fanatiek spelend Good-Luck en na enkele minuten spelen nam Good- Luck via afstandschoten van Petra Ver meulen en Cristien Leentjes een 2-4 voor sprong. Bij deze stand ging de wedstrijd over en weer en via doelpunten van Petra Sprong en Hans Los voor Good-Luck en 3 van G.K.V. werd de stand 5-6 in het voordeel van de ploeg uit Middelhamis. Good- Luck liet nu alle voorzichtigheid vallen en probeerde van alles om een veilige marge van 2 doelpunten op het scorebord te brengen en met nog 5 minuten te spelen had Good-Luck door doelpunten van Ben nie Vis en Petra Sprong de voorsprong tot 5-8 uitgebreid. G.K.V. scoorde nog tegen maar het was Maartje Aupperlee die aan alle onzekerheid een einde maakte en met een doorloopbal de eindstand op 6-9 voor Good-Luck bepaalde. Met nog 2 wedstrijden te spelen heeft Van 10 tot en met 14 juni 1985 zal voor het eerst een speciale „Beurs voor Se nioren", plaats vinden in het RAI Ten- toonstellingscentram te Amsterdam. Deze tentoonstelling, bestemd voor de Nederlandse „50-plussers" werd in 1984 voor het eerst georganiseerd in Amhem. Het evenement trok toen enkele tien duizenden bezoekers. Bij de „Beurs voor Senioren" in de RAI wordt gerekend op 50.000 tot 100.000 belangstellenden. De tentoonstelling zal in omvang zijn voor ganger in Arnhem raimschoots overtref fen. Bovendien zijnde centrale ligging van Amsterdam en de gunstiger periode van het jaar waarin het evenement ditmaal plaats vindt voor de organisatoren reden om een aanzienlijk groter aantal bezoe kers te verwachten. Van exposantenzijde is reeds zeer posi tief gereageerd op dit initiatief Inmiddels reserveerden reeds verschillende bedrij ven en instellingen standraimte op de Drukwerk nodig SOMMELSDIJK kan het U leveren Good-Luck nu 2 punten voorsprong op de nummers twee Korvo en Merwede, zodat de wedstrijd tegen Korvo over 14 dagen in Oude Tonge van groot belang is voor het kampioenschap. Beurs voor Senioren 85; in 1984 telde het evenement in Amhem raim tachtig stand houders. Het expositieprogramma van de ten toonstelling is zeer veel omvattend. In feite kunnen alle firma's en organisaties die produkten of diensten hebben aan te bieden voor de groeiende groep „vijftig plussers" op deze beurs terecht. Verwacht wordt dat met name veel exposanten uit de sectoren verantwoord eten en drinken, wonen en bewonen, mode, medische ver zorging, recreatie en toerisme en overige vrijetijdsbesteding etc. acte de presence op de „Beurs voor Senioren" zullen geven. Op het programma staan bovendien tal loze den:ionstraties, muziek- en dansuit voeringen en modeshows, waardoor een bezoek aan de beurs voor belangstel lenden een attractieve dag belooft te wor den. In Nederland wonen volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek raim drie miljoen „50-plussers". Reden waarom de RAI, die de beurs organiseert onder aus piciën van de Stichting „Beurs voor Se nioren" veel interesse voor dit nieuwe evenement verwacht. OUDDORP- donderdagavond 7.30 uur ds. A. F. Honkoop, Zwijndrecht. MELISSANT - donderdagavond 7.30 uur ds. A. Hoogerland (voorb. H.A.). HERKINGEN - woensdagavond 7.30 uur ds. C. J. Meeuse, Rotterdam-Z. MIDDELHARNIS - donderdagavond 7.30 uur ds. J. Koster, Klaaswaal. NIEUWE TONGE - donderdagavond 7.30 uur ds. T. M. van Dijk, Rotter dam-A. (bev. ambtsdr.). ca GS ca C3 >3 a e s K^1l.^^^^l^1<^^l^V^^(^X^l^M^^t^<^X^«^^W^V^^V^^t^V^V^M^^<^«^1<^V.^%t^M.,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1