EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Drie muzikale tioogtepunten in liet jubileumjaar Nülnde Mobil Mini JVJart 795 2250 1125 1495 Informatiereizen in „de Dreef" te Sommelsdijk „0\S KOOR" 075 Oranjevereniging „Melissant" M©bil Rabobank Middelhamis Produkten van kaasboerderij „Jan Bastiaansen 8 2e Blad DINSDAG 5 FEBRUARI 1985 No. 5368 n c Dit jaar viert het Mannenkoor „Ons Koor" haar 50-jarig bestaan. Ook haar dirigent, Gerrit Zoon, is dan 50 jaar aan het koor verbon den. Dus eenjaar om wel de nodige aandacht aan te besteden. Het be stuur heeft er het laatste jaar hard aan gewerkt om een aantrekkelijk programma samen te stellen. Het is er in geslaagd om een drietal evene menten te organiseren, verdeeld over het gehele jaar. Het eerste concert gaat plaats vinden op 23 februari a.s. in de Herv. Kerk te Som- melsdijk. „Ons Koor" is in 1935 in Som- melsdijk opgericht, zodat daar begonnen wordt met het geven van een concert. Als bijzondere gasten heeft men beslag weten te leggen op het Utrechts Byzantijns Koor. Dit koor dat uit 42 zangers bestaat, geniet grote bekendheid in binnen- en buiten land, zodat zij aan alle uitnodigingen niet kunnen voldoen. Op 1 juni wordt een groot Galaconcert gegeven in de Sporthal te Middelhamis, met als gasten de bekende Mastreechter Staar en een 50 leden tellend orkest met solisten van het Europees Opera C entrum uit België. Als laatste evenement is er op 28 sep tember een Provinciale Zangersdag in de Sporthal. Aan deze Zangersdag werken 10 mannenkoren mee met in totaal 500 zangers, met o.a. Rottes Mannenkoor uit Rotterdam. Voor de zangliefhebber een jaar met veel hoogtepunten. Het Utrechts Byzantijns Koor werd in 1953 opgericht door de huidige dirigent Dr. Antonowycz, nadat in Culemborg het Oekraïns klooster, waar Oekraïnse theo logen werden geschoold, werd gesloten. In dat klooster was een theologantenkoor dat bestond uit uitsluitend Oekraïners, die de diensten opluisterden met traditionele ge zangen in de Byzantijns-Slavische ritus. Toen de priesters werden uitgezonden over verschillende landen in Europa bleef Dr. Antonowycz in Nederland om zijn muziekwetenschappelijke studie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht te voltooien. Omdat aan aanvragen voor oosterse con certen niet meer kon worden voldaan, deed dat de vraag rijzen of een dergelijk koor ook uit Nederlanders kon worden samengesteld. Hoewel velen het tegen deel beweerden, was Dr. Antonowycz van mening dat „zo zingen" niet uit sluitend aan oosterlingen was voorbe houden. Zo werd door hem in 1953 het Utrechts Byzantijns Koor opgericht en werd geruime tijd later al aangetoond dat de specifiek oosterse sfeer ook door ras echte Hollanders verwezenlijkt kon worden. In haar 34-jarig bestaan heeft het koor al ruim 1300 uitvoeringen gegeven in bin nen- en buitenland. Bijna geheel Europa werd aangedaan en een tweetal concert reizen naar Canada en Amerika waren de hoogtepunten van het koor. Het koor zingt veel a capella werken (zonder begelei ding) wat door individuele stemvorming door een eigen zangpedagoog de moeite waard is om naar te luisteren. Het Maimenkoor „Ons Koor" zal een aantal nummers ten gehore brengen, die geheel passen in de sfeer van die avond. Het Mannenkoor heeft een geluid dat al 50 jaar wordt gedoceerd door Gerrit Zoon. De leden van het koor zeggen wel eens, dat het voor hem niet gauw goed is, maar Gerrit Zoon wil er nét iets meer uit halen dan gemiddeld is. „Ons Koor" is het laatste jaar erg ver jongd. Het jongste lid is 16 jaar en het oudste 71 jaar. Daartussen zitten nog ver schillende leeftijden. Er wordt door een jong enthousiast bestuur hard gewerkt om dit jaar een onvergetelijk jaar te laten zijn. Bijna onafscheidelijk van „Ons Koor" is het Dameskoor „Ons Koortje", eigenlijk broer en zus van elkaar. Deze avond zal het Dameskoor zelf enkele nummers ten gehore brengen en als een groot gemengd koor zullen het Dames- en Mannenkoor tot besluit van de avond het LAUDA SION van Gerrit Zoon uitvoeren. Dit stuk dat Gerrit Zoon componeerde tg.v. de ingebruikname van de Herv. Kerk van Sommelsdijk heeft op de toen aanwezigen grote indruk gemaakt. Om dit stuk aan een breder publiek te laten horen, heeft het bestuur besloten om het nog een keer uit te voeren, wat voor de componist ook een pluim betekent. Aan dit stuk werken ook nog een 9-tal musici mee t.w. 3 trompetten, 3 trom bones, pauken, orgel en piano. De blazers zijn afkomstig uit Sempre Crescendo en ApoUo, Nieuwe Tonge. Dat dit een mooie avond belooft te worden, heeft u uit bovenstaand stuk wel begrepen. Het concert wordt die avond door een professionele firma opgenomen en later als cassette uitgegeven. Het Utrechts By zantijns Koor zal niet op de cassette staan, omdat zij kontrakten hebben bij hun pla tenmaatschappij Het aantal plaatsen in de kerk is aan een maximum gebonden, omdat de zijkapel len door de koren worden bezet. Kaarten voor dit concert zijn verkrijg baar bij de RABO Bank Middelhamis, Sommelsdijk, Herkingen, Melissant en het V.V.V. te Middelhamis. Ook kan men het bedrag per kaart over maken op Bankno. 3420.70.401 van de Rabo Bank te Middelhamis t.n.v. Kaart verkoop „Ons Koor" of op het Giro nummer van de Bank 346124, waarna de kaarten worden thuisgestuurd. De toegangsprijs bedraagt 7,50 per persoon. Het Utrechts Byzantijns Koor. Een recente foto van „Ons Koor' Ruitfolie. Set startkabels. Reserve lampenset. MobiM Rally Formula. De Wonderolie van Mobil, De dichtstbijzijnde IVIobil Mini Mart vindt u bij: Mobil Self-Service Station Garage Knöps B.V., „De Ronde Boom", Middelhamis, Langeweg 113 Dat betekent nu nóg meer service, nog modemer boeken! Want op 23 januari 19 85 is ons hoofdkantoor in Middelhamis als eerste, na een aantal proefkantoren, aangesloten op het informatie- en boe kingssysteem van Sporthuis Centmm. Dit houdt in dat onze reisadviseuses op een eigen computer, via een telefoon aansluiting, direkt voor u kunnen nazien welke bungalows in welke periode nog beschikbaar zijn. Natuurlijk kan uw boe king ook direkt op deze computer worden geboekt en wel met uw voorkeuren en wensen. Maar dit is zeker niet alles wat veranderd is. Rabobank Middelhamis is ook sinds kort aangesloten op de computers van Holland Intemational (HILINE ge naamd) en van Arke Reizen (VIEW- COSTA genaamd), twee van de grootste touroperators. Behalve dat uw boeking direkt kan worden ingebracht, geven deze systemen wanneer een gewenste bestem ming volgeboekt is, keuzemogelijkheden en data aan. Behalve dit grote voordeel geeft het sys teem van Holland International u zelfs extra informatie over een door u gewenst vakantie-adres of verblijfsplaats. Zelfs de aanbiedingen ontbreken niet en worden van dag tot dag bijgewerkt, zodat u op de hoogte kunt blijven van de allerlaatste berichten. Loopt u eens vrijblijvend bin nen om kennis te maken met deze mo derne weze van boeken en voorlichting. Op vrijdag 15 februari a.s. wordt de Jaarvergadering gehouden van de Oranje vereniging „Melissant". Naast de ge- bmikelijke verslagen en be stuurs verkie zing zal de leden een konsept worden aangeboden van het programma voor Ko ninginnedag 1985. Aan het einde van de avond zal er BINGO worden gespeeld, waarbij veel mooie prijzen zijn te verdienen. De ver gadering wordt gehouden in het vereni gingsgebouw „Melishof' en begint om 20.00 uur. Uiteraard hoopt het bestuur op een grote belangstelling! THOLEN Havenwerken aanbesteed Bij de aanbesteding van de aanpassingswerk- zaamheden aan de haven te Tholen waren er 25 inschrijvingen. De hoogste inschrij ving was van Gebr. Van Oord uit Werken dam met een som van 2.058.700,en de laagste inschrijving was van de Aanne- merrscombinatie Van Straaten en van der Heirik uit Hansweert met een bedrag van 1.489.000,Deze firma is thans nog bezig met het werk aan de Philipsdam in de Krammer bij Sint Philipsland. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 1=1 01870-3477 DD De start van de kaasboerderij in Molenschot ligt in 1973. De eigenaar is a^s nobby met kaasmaken begonnen met melk van de buurman. Een paar jaar later kocht hij een kleine kaastobbe van 300 liter, die net in de keuken paste. De kaaspers stond toen in de huiskamer en het pekelbad op zolder. Elly, zijn vrouw, dacht dat de bevlieging wel zou over gaan. Nu werkt ze volop mee in het bedrijf. Die eerste kazen waren eigenlijk niet te eten, maar het ging hen steeds beter af. Steeds ekologischer „Het uitbouwen van een hobby tot een bedrijfis een kwestie vanjaren, waarbij je stap voor stap heel rationeel te werk moet gaan, gedreven door je idealen naar een zo ekologisch mogelijk bedrijf', aldus dhr. Bastiaansen. „Toen onze garage te klein was voor het kaasmaken, hebben we een prachtige bedrijfsruimte met woning kunnen bouwen. Veel van onze ideeën hebben we daar vorm kunnen geven. Zo hebben we ons gericht op mensen die ons bedrijf willen bezoeken en produkten willen kopen. Bij de bereiding wordt zoveel mogelijk afstand gedaan van onnodige toevoegingen. De melkprodukten worden in retour glas verpakt. Door toepassing van warmtepompen zijn we zuinig met energie geworden, zo ook door de 30 meter hoge windmolen, die bij voldoende wind het bedrijf van elektriciteit voorziet. De wei, die overblijft bij het kaasmaken en waar vooralsnog geen bestemming voor was, gaat nu naar eigen meststieren. De nog niet biologisch te noemen melk van twee boeren uit de omgeving is een zorg, die ook onze aandacht heeft. Er is door de jaren heen een sterke vertrouwensrelatie gegroeid en dat is een eerste vereiste om tot ingrijpende veranderingen te komen in bemesting van het land en het voederen van de koeien". Afzet Het grootste deel van de zuivelprodukten van Bastiaansen wordt via natuur voedingswinkels verkocht. Op Goeree-Overflakkee is dit „DE DREEF", Oranjestraat 8 te Sommelsdijk. VERVOLGVERHAAL door Fenand van den Oever - 26 - G.F.CallenbachB.V.—Njjkerk En hij roemde, stil voor zich uitstarend over de zee, dit heerlijkste aller bedrijven, dat hem tot koning op zijn schip kroonde. Hij wees Arend-Michiel op de lichten van Egmond aan Zee. Naar de vuren van Haaks en de geleidelichten. Hij vertelde van hun nukken; het zenuwachtig geknipper van Wijkeroog en de forse banen van de IJmuider torens. Wijnand Hoogendijk behoefde er geen boek op na te kijken. Hij kende deze brandende ogen der kust als de kijkers van zijn vrouw en kinderen. Het volk voelde zich altijd veilig bij hem aan boord. Joost Sas, die er ook bij stond, zei opeens vol ver bazing: Ouwe, ouwe, hoe ken je al die lichten zo uit mekaar? Ik ben goed zeventig en zou het je niet nadoen. Wijnand gaf geen antwoord en Arend-Michiel zweeg ook. Hij keek tegen Wijnand op als tegen een muur. Diezelfde muur wilde hij beklimmen. Hij wou óók met de octant de zon schieten en de hemelen meten. Hij zou niet rusten voor ook hij de schepen van waar ook terug zou kunnen brengen naar huis. Maar een lange tocht werd het. D'n heer wist het: een woord van Wijnand Hoogendijk is veel waard. Daarom zond hij, toen de Zorg en Vlijt acht dagen uit was, bericht naar de vrouwen, dat ze de volgende morgen een brief mee konden geven aan de schuurbaas, die naar IJ muiden ging, omdat de VL 38 werd verwacht. Met een stapeltje vertrok hij Gerrit-baas zogezegd erheen. D'n heer ging zelfniet mee. De reis was hem te ver. Wil Struis, die hem nu in bijna alles terzij stond, wilde wel. Ze meende, dat er een hoop te beschrijven viel. 't Verheugde hem, dat dit meisje zoveel plezier in het bedrijf had, maar hij liet haar toch niet meegaan. De factor Jacob Koster en de baas konden het best af. Nog voor de Zorg en Vlijt binnenvoer, wist de baas het reeds: een volle hal en weinig vraag. Hij zag, kennende Wijnand van haver tot gort, alles zorgelijk aan. 's Morgens tegen halfzeven liep de 38 binnen. Op tijd voor de afslag van die dag. Heel de bemanning stond aan dek. Het binnenvaren was altijd iets dat iedereen wilde beleven. De haven van IJmuiden, ruggelings met het kanaal, ligt ineen grimmig uitgebeten duindal. Zij is breed en rnajesteitelijk. Wijnand Hoogendijk stond aan het stuur, natuurlijk. Was op zulke ogenblikken het roer van zijn schip zonder hem te denken? De palmen van zijn hand staan in de boom gegroefd, zei men weleens spottend langs de kant. Hij vroeg, met ongeduld, op zijn misthoorn, om een sleepboot. Toen deze niet gauw genoeg naar zijn zin kwam, plakte hij de sloep op de zeilen, als een jachtje, tussen de andere in. De haven was vol: IJmuider trawlers, Engelse drifters, Deense snikken, Noorse jutten, alle gedreven door stoom of moior. De Zorg en Vlijt, levend op de vleugels van de wind, lag er als de na-gast van een wegebbend getij bij. Wijnand Hoogendijk zag hoe laat dunkend het volk der stomers naar hem en zijn sloep keken. Hij dacht: als jullie, stinkvissers, straks ónze vangst ziet liggen, zul je wel anders kikken.... Hij haatte op dit ogenblik zeer de trawlvaart, die bezig was het beugbedrijf de strot dicht te knijpen. Het volk aan dek popelde. Ze hadden graag eens geroepen naar de kant hoe de prijzen waren enzo. Maar dat zou Wijnand natuurlijk niet goedvinden. Van de wal kwam een stem: Goeiemorrege, Wijnand, goeiemorrege, allemaal. Wijnand antwoordde: Goeiemorrege, Gerrit-baas, goeiemorrege. Alles wel, Wijnand? Ja, alles wel. Wat is de vangst nog, Wijnand, ik zeg: wat is de vangst, Wijnand? Hij noemde geen aantal, maar schreeuwde met een stem van trots: De mimen barsten van de vangst en je kan in het bun wel staan op de vis.... O, werd geantwoord. Allemaal vors, Wijnand? Hij riep: Ja, allemaal vors, een enkele ton zoute. Toen werd geroepen: Was het maar andersom, ik zeg, was-het-maar- andersom. De schuurbaas wees op de trawlers en zei: De vorse is niet prijzig, zij, hij keek naar de andere schepen, voeren zoveel an, de zoute is stijf, ik zeg: de zoute is stijf.... Als een vreemde huiveringwekkende windvlaag streek dat bericht op de Zorg en Vlijt neer. Als een ton aan duigen, viel de verwachting van de mensen aan stukken. Hadden ze daar zo voor gewerkt, waren ze daarvoor in geen drie nachten te kooi geweest? Had de rijkdom, die de krimpvis moest eten, dan geen respect meer voor hun geploeter? Het was nooit goed. Toen ze weggingen, gooide men het volk dood met zoutevis en nu.... Ze waren tot in het diepst van hun ziel teleurgesteld. Teleurgesteld was eigenlijk het goede woord niet, ze waren beledigd. Om de schrale verdiensten, die volgen moesten, ook, natuurlijk, maar vooral omdat ze, zonder het onder woorden te kunnen brengen, voelden, dat al hun gezwoeg eigenlijk geen zin had. Toen de schuurbaas aan boord sprong, liep Wijnand Hoogendijk hem tegemoet en zei: 'tis, dat ik het voor d'n heer niet kan verantwoorden, maar anders beval ik: we hebben ze aan stuurboord binnengehaald, aan bakboord gooien we ze er weer uit.... Ze moesten maar eens gebrek krijgen aan de wal, wat zeggen jullie, jongens, en hij keek met een paar vragen ogen naar zijn volk om wat instemming. Een parig zeiden ze: Zó is het, ouwe. En Arend-Michiel dacht: Wijnand is wijs. Hij begrijpt een beetje waarom of je vaart... Er waren teleurstellingen in IJmuiden: de be- somming en de brieven. In de loop van de morgen bracht Gerrit-baas ze mee. Krap aan achthonderd gulden maak je, zei hij. En ze rekenden uit, een ieder zijn deel, de matrozen twee en een half procent, de rest naar verhouding. En daama kwamen de brieven. Voor twee man was er niets bij; voor Piet van der Zwan noch Aai van Noordt. (wordt vervolgd) Deze unieke, zelfhechtende folie l<an u goed van pas kennen. Gewoon 's avonds op de ruit aanbrengen, en 's ochtends ver wijdert u zonder moeizaam gekrab in één beweging alle ijs! 3 vellen van 100 bij 130 cm, van 14,95 voor Gaat een hieel seizoen meel 1 kg Engelse drop. De echte Engelse drop, heerlijk vol en zacht van smaak! Eén hele kilo slechts Een uitkomst als u erom verlegen zit: een set professionele startkabels met forse klemmen en maar liefst 16 mm2 dik koperdraad. Met gebruiksaanwijzing Veilig, en u loopt gegarandeerd een bekeuring mis met deze komplete reserve lampenset incl. een halogeen koplamp. Van 17,50 voor die autorijdend Nederland stormenderhand verovert. Overbrugt probleemloos de lange, soms verdubbelde verver singstermijnen en trekt zich niets aan van extreme temperaturen! Per liter Aanbiedingen gelden zolang de voorraad strekt. >^^■'^4■>^'^^■^■^■^■'^^■*^■*4■^■'^4■^■^^■•^^■'^'^^■4■'^4■^■'^•^>^'^'^^.'^>^>^^■4■'^>^'^'^**'^^■>^>^'^^■*'^>^'^^■'^'f■»^■*'^'^4■^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 5