„De Psalmen Davids' door C. H. Spurgeon Cirkelgang Interesse in een premie-A woning in Ouddorp Nog 3 zijn er beschikbaar SOF langs degradatie-afgrond 3e k\. RSB Straks volop nieuwe haring? Uitslagen Intermezzo 1 \SM& Jeugdsolistenconcours Intermezzo speelt thuis Aannemingsbedrijf Gebr. van deii Nieuweiidijk b.v. Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" DINSDAG 5 FEBRUARI 1985 Boekbespreking ^^^^m^hmhh^-hh Dit boek is in Gods kerk met recht geacht als een bijzonder kleinood, waarvan men de waarde en het nut niet genoeg kan overdenken, veel minder uitspreken of beschrijven. Sommigen noemen het een lusthof, ver zamelplaats en schatkamer der christenen. An derdeels vindt men ook in dit boek allerlei heilige geestelüke oefeningen der godzaligheid, als vaste re gels of voorschriften van Gods lof en prijs, van dank zeggingen voor ontvangen weldaden en geloften van dankbaarheid, van zeer vele aandachtige en vurige gebeden tot God om alles wat tot Zijn eer en der geloovigen welstand zou mogen dienen, voornamelgk in allerlei kruis en bekommernis met zeer heilige overdenkingen en uitermate liefelyke vertroostingen en versterkingen in geloof, geduld en alle godzaligheid. Zodat er geen toestand van eenig christenmens zal kunnen bedacht of gevonden worden, waarin hü niet uit dit boek naar wensch zou kunnen gediend zyn tot bevrediging van zijn geweten en bevordering zyner zaligheid. Wie een (al dan niet oude) uitgave van de Statenvertaling met kanttekeningen tot zijn beschikking heeft, kan deze woorden daarin vinden. Het is een fragment van de inleiding op het^oeA: der Psalmen. Een „lusthof', een „schatkamer", zeggen de vertalers. „Een spiegel van de christenheid", zo typeerde Luther. Inderdaad in de psalmen ziet men Gods heiligen in het hart. In hun zuchten naar Gods heil, in hun jubel om de verlossing, in hun klachten voor Gods aangezicht, in de lof vanwege de uit- reddingen. Vandaar dat de Psalmen nóg het troostboek bij uitnemendheid vormen. Paradijs der devotie Eén van degenen die de bijzondere waarde van het Psalmboek kende, was de grote Engelse prediker uit de vorige eeuw Charles Haddon Spurgeon (1834 - 1892). Zijn stof tot meditatie ontleende hij dikwijls aan de Psalmen. Meer dan twintig jaar werkte hij aan zijn zeer uitvoerige „The Treasure of David", een verklaring van de Psalmen. In een voorwoord op één van de delen, zegent hij de dagen, waarin hij met David mediteerde, treurde, hoopte, geloofde en juichte. Kan ik hopen gelukkiger dagen te beleven aan deze zijde van de gouden poort, zo vraagt hij zichzelf af. Meer dan eens is de overtuiging hem op het hart gebonden dat ieder mens het gebied van de Psalmen zelf moet doorkruisen om te weten welk een Goddelijk land hier ligt, een land vloeiend van melk en honing, maarniet voor vreemde lingen. De Heilige Geest alleen kan de sleutel geven tot de schat van David, het „paradijs van de devotie". Spurgeon kende bevindelijk de kostbaarheid van de Psalmen. In zijn al genoemde verklaring komt dat op vrijwel elke bladzijde tot uitdrukking. Sedert kort is Spurgeons commentaar weer voor het nederlandstalige publiek te verkrijgen. Het geheel werd in vijf kloeke delen, samen goed voor meer dan 3000 pagina's, op de markt gebracht door De Groot - Goudriaan te Kampen. De vertaling, waarvan nu de zesde druk wordt geboden, is al wat ouder; ze is van Elisabeth Freijstadt. Jammer dat geen intro ductie is opgenomen, waarin nader op de personen van auteur en vertaalster wordt ingegaan. Spurgeon bespreekt zijn stof tekst voor tekst. Aan elke Psalm wordt een „titel of opschrift" gegeven en toegelicht, vervolgens een,, verdeling" aangegeven, waarna de eigenlijke,, verklaring" volgt. Vanaf Psalm 38 worden „Ophelderende aantekeningen" toegevoegd. Deze bevatten treffende citaten van vele god geleerden, met wie Spurgeon zich verwant voelde, zoals Andrew Gray, Richard Sibbes, Vi^illiam Gumall, Matthew Henry, Thomas Boston, Jonathan Edwards, maar ook van Maarten Luther, Joh. Calvijn, F. W. Krummacher en anderen. Spurgeon heeft niet alleen veel boeken geschreven maar er kennelijk ook vele van anderen gelezen. Zijn citatenkeuze alleen al laat zien dat hij met recht in de Puriteinse en Schotse traditie wordt geplaatst. Met name met hen wist hij zich eensgeestes. In zijn Psalmverklaring is Spurgeon niet anders dan in zijn andere werken: helder, eenvoudig zeker niet simpel sprankelend, getrouw aan de Schrift en gericht op de geestelijke welstand van zijn lezers. Hij wilde hen stichten in de oorspronkelijke zin van het woord, dat is opbouwen in de kennis en de oefening van het geloof Ook qua taalgebruik verraadt de schrijver zich niet; zoals altijd beeldend. „De druiven van dezen tros zijn schier tot berstens toe vol van den nieuwen wijn des Koninkrijks" (Psalm 119). „In den hof der hope groeien de laurieren der toekomstige overwinningen met de rozen der toekomende blijdschap en de leliën van den naderenden vrede" (Ps. 42 6). Schriftuurlijke rijkdom Ik doe er denk ik goed aan uit de rijkdom van verklaringen en gedachten enkele fragmenten door te geven. „Nooit is het gebed meer waar en Gode meer welbehagelijk dan wanneer het uit de treurigste en vreeselijkste plaatsen tot Hem wordt opge zonden. Diepe plaatsen brengen diepe Godsvrucht teweeg" (Psalm 130 1). „Tranen zijn welsprekender dan duizend tongen. Zij werken als sleutelen die den toegang ontsluiten tot het teergevoelig hart. En de genade zal hun niets weigeren, indien hij die ze stort, uitziet naar nog kostelijker druppelen, namelijk naar hetbloed van Jezus" (Psalm 3913). Meermalen schittert ons in Spurgeons verklaring van de Psalmen de persoon en het werk van Christus tegen. „Wij hebben geen Zaligmaker die zichzelven heeft aangesteld en die onbevoegd is voor Zijn ambt, maar Eenen die door God gezonden is, en die goddelijk bekwaam gemaakt is voor Zijn werk. Onze Zaligmaker Jezus is ook de Christus" (Psalm 89 21). Ook over de oefening van het geloof zegt Spurgeon wonder schone dingen. „Zijn geest drong door tot in de eeuwigheid, waar God woont als in eene heilige plaats. Hij liet af van de dingen des gevoels en der gewaarwordingen, om zich bezig te houden met het onzichtbare. Zijn hart sloeg een blik achter den voorhang, waar de driemaal heilige God staat" (Ps. 73 17). „Mijn God zal de rimpels op uw voorhoofd effenen, en de tranen afwisschen van uwe ogen, daarom zal ik mijn hoofd opheffen en rustig zijn te midden van den storm" (Ps. 43 5). „Aldus wordt de strijd beslist en ten einde gebracht door het geloof. Door het vertrouwen zijns harten is hü in het vooruitzicht overwinnaar. Het droevigst gelaat zal nog blin kend gemaalct worden van vreugde, zoo men werkelijk God aan zijn woord kan houden, zoo er werkelijk een verwachting is van zijn heil" (Ps. 42 12). Het loopt uit op de lofzang. „Als God ons vervult met blijdschap, dan behooren wij die blijdschap aan zijne voeten uit te storten en lof; en al onze gaven en bekwaamheden behooren aangewend te worden tot eer en verheerlijking des Heeren. God te bezitten en het te weten door het geloof, dat is de hemel voor het hart; daarin is volheid van blijdschap en zaligheid gelegen" (Ps. 43 4). Bron Heil hem, die de woorden van de Psalmen ook de zijne weet. Niet geannexeerd, maar geschonken in ontvankelijkheid en ver wachting. Omdat het steeds weer van de andere kant moet komen. Wie de Psalmen van binnenuit kent en daaruit leeft, mag putten uit een rijke bron die oude en nieuwe schatten van zich geeft. Troost bij ziekte en rouw, genade voor schuld, gemeen schap in verlatenheid en hoop waar het uitzicht ontbreekt. Nochtans! De overwegingen van Spurgeon willen tot deze kennis leiden geloofskennis wel te verstaan. Tot slot zij gezegd dat de boeken keurig zijn uitgegeven. Hoewel fotografisch herdrukt duidelijk leesbaar, helder papier en in mooie stevige banden gestoken. De prijs is, gemeten aan wat geboden wordt, zeker niet te hoog. N.a.v. C. H. Spurgeon, De Psalmen Davids. Uitgeverij De Groot - Goudriaan te Kampen. Vijf banden. Zesde druk. Uit het Engels vertaald door Elisa beth Freijstadt. Totaal 3006 pagina's. Prijs 237,50; per deel 52,50. J. K. Aanstaande zaterdag 9 februari speelt Intermezzo weer thuis in de Olympiahal te Middelhamis. Om 9.00 uur al is de eerste wedstrijd tussen Jongens D en Drieslag. Daarna spelen de andere jeugd- teams. Om elf uur staat de topper in de 3e klasse D op het programma. Heren 3 dat sinds lange tijd ongeslagen is en opgerukt is naar de 3 e plaats speelt dan tegen koploper Hollemare. In de uitwedstrijd in Zwartewaal werd Heren 3 nog met 3-0 van het veld afgeslagen. Om 12.30 uur speelt Heren 1 tegen middenmotor Rabo/K 2 uit Krimpen aan de IJssel. Dames 1 dat na de verrassende overwin ning op Sliedrecht Sport weer op de goede weg lijkt moet het om 14.30 uur opnemen tegen hekkesluiter Meteoor. Tenslotte om 15.30 uur speelt Heren 2, dat tegen de degradatie vecht tegen Apollo uit Nu- mansdorp. Reden genoeg dus om zaterdag een bezoek te brengen aan de Olympiahal. Programm 09.00 uur 10.00 uur 10.00 uur 10.00 uur 10.00 uur 11.00 uur 11.00 uur 11.00 uur 11.00 uur 12.30 uur 12.30 uur 13.00 uur 14.00 uur 14.30 uur 14.30 uur 15.30 uur a: Jongens D - Drieslag Meisjes D - Ibis Meisjes C1 - Hollemare Meisjes A2 - Geervliet Jongens BI- Jongens B2 Meisjes BI - Kangoeroes Meisjes Al - Bernisse Dames 3 - Mevo Heren 3 - Hollemare Dames 2 - Rabo/K 2 Heren 1 - Rabo/K 2 Dames 5 - Geervliet 2 Heren 4 - Mevo 2 Dames 4 - Bernisse 2 Dames 1 - Meteoor Heren 2 - ApoUo mm mtm mm mm PIm. maart begint Aannemingsbedrijf Gebr. v.d. Nieuwendijl< met de bouw van een 8-tal premie-A woningen in Ouddorp Oost III. Prijs inclusief grond vanaf f 131.000,— vaste prijs 1985. Afhankelijk van Uw belastbaar inkomen bedraagt de contante waarde van de Rijkssubsidie maximaal f 50.000,— Wie interesse heeft dient inwoner van Goede- reede of aan deze gemeente economisch ge bonden te zijn. Belangstellenden kunnen zich voor het verkrijgen van een prospectus en nadere inlichtingen in verbinding stellen met Langeweg 3, STELLENDAM Telefoon 01879 - 1739, b.g.g. 2070 0m mn mmmm mÊ0m Schaken: De schaakvereniging Oostflakkee kort weg SOF genaamd, beweegt zich momen teel langs de afgrond van degradatie. Tij dens de felle koude van begin januari werd met2 abcenties en 2 invallers voor het duo Holleman, die de vaderlandse wapenrok moet dragen, te Capelle met 6Vi-lVi ver loren. Dit was reeds de tweede verlies- partij. Op 30 januari moest Groothoofd 3 thuis worden afgehouden en alweer werden node 3 sterke spelers gemist. Ditmaal tekende van Maurik er abcent bij aan. Ter nauwemood aan verlies ontsnapt werd het na een inspannende match gelijk spel 4-4. De pers. uitslagen volgen hieronder. Eerst nog vermeld dat vooral W. v.d. Hoog het momenteel best doet, hij was de enige die tegen Capelle op volle winst kon komen. Ook nu tegen Groothoofd won hij. 1. J. C. HollanderVi-Vi 2. A. Douw0-1 3. J. C. Hagens1-0 4. W. v.d. Hoog1-0 5. K. Wijnands0-1 6. C. de WaalVi-Vi 7. W. van Strien0-1 8. C. van Loon1-0 Enkele aantekeningen bij de partijen: De nestor van Loon heeft zich als een zij het wat oudere leeuw kranig ge weerd! Als een blok zittende voor het bord hield hij stand. Hoewel zijn jaren zoals bij iedereen voortglijden gaat zijn schaak vooruit! V.d. Hoog die zijn tegenstander in ge weldige tijdnood bracht stond zeer ris kant. Op gegeven moment stond zijn Dame te grijp, verloor deze voor toren maar won uiteindelijk de partij. Van Strien had aanvankelijk de winst voor het grijpen, doch het moest niet zo zijn. Jammerlijk ging het volle punt verloren. Douw aan het 2e bord verloor door achte loosheid een pion, kwam terug, stond op winst en weer door onoplettendheid ging de winst aan hem voorbij, ja het werd zelfs een nul. De tegenstandster van C. de Waal (ja een vrouw) merkte op dat de Waal zo niet en- passant mocht slaan, hiermee te kennen gevend dat ze niet eens de spelregels beheerste. Was het een truck om te zeg gen: „Nou ja ik als vrouw kan er niet veel van...." Het bleek onjuist, na 10 minuten had ze na deze „truck" een pion gewonnen! Bij afbreken stond de zaak materieel in Palans; beide combattanten eisten de winst op! Hagens hakte de knoop door; Vi - Vi dan hebben wij (SOF) in elk geval een club-remise binnen. Wijnands kreeg direct een koningsaanval en capituleerde snel. Hollander tenslotte werd 2x remise aan geboden; de 2e maal toen hij een pion verloren had (met 3/4 uur tijdwinst op de tegenstander). Je moet wel gek zijn om dan niet te accepteren. Alles bijeen niet gek, alhoewel de degra datie-afgrond gapend naar SOF blijft gluren. Computerschaak: J. C. Hagens ooit een fervent tegenstander van computers heeft nu echter zelf zo'n ding aangeschaft en zijn stijl op de club is er geenszins minder door geworden weet zich er blijkbaar prima mee te ver maken. De volgende partij heeft hij op vlotte wijze van de Constellation gewonnen: Wit: J. C. Hagens; Zwart: Constellation level 5 min/zet). 1. e4 e5 2. Pf3 Pc6 3. Lc4 Pf6 4. d4 ed4: 5. Pg5!? Aldus een messcherpe variant spelend van het Tweepaardenspel in de nahand. Kennelijk kent nu de constellation de openings-zetten niet meer uit het hoofd en rekent zich daarna in duigen. 5jdS 6. ed5: Pd5: 7. PH:!? Kf7: 8. Df3+ Ke6 Eerder won A. van Maurik op soortgelijke wijze van Challenger Super 9. Computers hebben een hekel aan uiter sten, of je pakt ze super-scherp, of je snoert ze positioneel in. Doe je gewoon dan heb je er een kwade aan. 9. 0-0 Pe5? 10. Tel! Lb4? Belachelijk, hoewel Constellation in grote nood verkeert gaat-ie opgewekt met ko ning in 't midden op tegenaanval spelen. abodefgh De dagen lengen, 't licht keert weer. de aarde blijft maar draaien. De dagen kort, de dagen lang het leven lijkt een cirkelgang van ploegen, eggen, zaaien En wij? Wij gaan met d' aarde mee maar eenmaal gaat ze onder. De mens liet los zijn Schepper, Heer God zond Zijn Zoon verlossend neer een eeuwig Goddelijk wonder. Wie Christus volgt is onderweg naar het belofteland. Zijn voeten gaan op vaste grond hij steunt op God en Zijn verbond Hij houdt Zijn Woord gestand. Eens komt de dag, wie weet hoe gauw dat Christus keert naar d' aarde. Dan zet Hij stil de aardse tijd maak Heer, ons voor Uw komst bereid want dat alleen heeft waarde. LANERTA ig DIRKSLAND Studievereniging S.G.P. DestudieverenigingvandeS.G.P. hoopt D.V. woensdag 6 februari weer te verga deren in „Rehoboth"; aanvang half acht. Inleider is de heer A. J. Vogelaar, ge- meenteserketaris van Goedereede over het onderwerp „Het ambt aller gelovi gen". Belangstellenden hartelijk welkom. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 K3 IZZI DD MIDDELHARNIS Heren 1 van volleybalvereniging Inter mezzo is er tegen de nummer twee op de ranglijst niet aan te pas gekomen. In Nieuw Lekkerland werd met 3-0 ver loren van Molenwiek. Molenwiek was aanvallend zeer sterk. De 1 e set was dan ook ruim met 15-6 voor de thuisclub. In de 2e en 3 e set kon Heren 1 Molenwiek aardig bijbenen en verloor met 15-11 en 15-12. Heren 2 speelde in Brielle een belang rijke wedstrijd tegen mede-degradatie kandidaat TOP. Om uit de degradatie zone te komen moest er gewonnen wor den. In de Ie set leek het daarop, want heren 2 won met 12-15. De 2e set werd daarentegen met 15-11 verloren. In deze set werd er vrij zwak gespeeld. De 3 e set bracht een opleving van Heren 2. Via goed spel werd een 0-13 voorsprong bereikt. Uiteindelijk wonnen de gasten deze set met 3-15Het eerste punt was dus binnen. Daar bleef het ook bij, want in de 4e set stortte het geheel als een kaartenhuis in elkaar, waarvan TOP profiteerde door de set met 15-7 te winnen. Heren twee hield dus toch een punt over aan deze ont moeting. Er zullen er zeker nog meer moeten volgen wil men niet degraderen. Dames 3 boekte eindelijk de eerste sei zoenoverwinning. In Brielle werd TOP 4 met 1-3 verslagen. Deze keer werd er goed bewogen en samen gespeeld en dit leverde direct punten op. Vooral coach Nienke Bijsterbosch was debet aan deze over winning. De setstanden waren: 9-15, 16- 14, 7-15, 11-15. Heren 3 blijft winnen. Nu moest TOP 2 met 0-3 het onderspit delven in een inci dentrijke wedstrijd. Dit kwam vooral door de scheidsrechter die „schitterde" door foutieve beslissingen. Uitslagen: Molenwiek - Heren 13-0 TOP - Heren 22-2 TOP 2 - Heren 30-3 TOP 3 - Heren 43-0 TOP - Jongens BI3-1 Sparta/H - Jongens D0-3 Sliedrecht Sport - Dames 1 2-3 TOP - Dames 23-0 TOP 4 - Dames 31-3 Hollemare - Dames 40-3 TOP 2 - Meisjes Al 2-2 Bernisse - Meisjes A23-0 TOP - Meisjes B1-3 TOP - Meisjes C3-1 11. c3! dc3: 13. Dc3: Dd6 12. Pc3 Lc3: 14. Lf4 Kd7 Hagens-Constellation na; Lb4? c6 en Ld6 waren dringend noodzakelijk! te laat, de afslachting begint reeds. 15. Ld5: Dd5: 16. Tadl Ddl: 17. Tdl:+ Ke7 18. De5:+ Kf7 en na nog een aantal zetten werd de zwarte koning op f3 matgezet Adspirant-constellation kopers weten nu wat ze te wachten hebben. Constellation is een gevarieerd schaker, dan weer zéér sterk, dan weer zwak, een „Menselijke computer dus". Op zaterdag 11 mei wordt het jaarlijkse jeugdsolistenconcours gehouden in het verenigingsgebouw „Melishof' te Mehs- sant. Muziekleerkrachten op Goeree- Overflakkee en daarbuiten kunnen hier alvast rekening mee houden. De deelnemers worden in 4 categorieën ingedeeld n.l.: grote instrumenten d.w.z. piano, orgel, enz.; kleine instrumenten, zoals blokfluit, dwarsfluit, gitaar, viool, accordeon enz.; groepen (orkestjes), dus duo's, trio's enz.; afdeling zang. De afdeling grote- en kleine instru menten wordt in twee leeftijdsgroepen verdeeld. Eén groep jonger dan 12 jaar en een groep van 12 t/m 18 jaar. Binnen niet al te lange tijd ontvangen scholen en muziekleerkrachten aanmel dingsformulieren voor dit concours. Mochten er muziekleerkrachten of an deren zijft, die niet in het bezit komen van een aarmieldingsformulier, neem dan even telefonisch kontakt op met C. J. Smit, Julianaweg 6, Melissant, tel. 01877 - 1270. MIDDELHARNIS - SOMMELSDUK BEJAARDENMIDDAG De C.V.B, afdeling Middelhamis-Som- melsdijk nodigt de bejaarden weer harte lijk uit op Dinsdag 12 februari 's middags half drie in „de Hoeksteen". De heer J. van Hoorn hoopt voor ons te spreken. Onderwerp: Kerk en Israël. Als u vervoer nodig hebt, kunt u bellen: mevr. C. Bienefelt, tel. 3428; mevr. E. Vroegindewey, tel. 2566. THOLEN Afscheid directeur gemeentewerlcen: De heer L. Guijt, directeur van de afdeling Gemeentelijke Ontwikkeling Tholen, heeft per 1 februari om gezondheids redenen de gemeentedienst verlaten. Vrij dag 8 februari a.s. wordt hem een af scheidsreceptie aangeboden in gebouw Haestinge te Sint Maartensdijk. SINT MAARTENSDUK Historische optocht In de periode van 14 tot en met 29 juni a.s. wordt in Sint Maartensdijk het feit gevierd dat deze gemeente in 1485 Smalstadsrechten ont ving. Naast alleriei festiviteiten wordt er zaterdag 29 juni een historische optocht gehouden met beelden uit de 500-iarige tijdsperiode 1485-1985. De liefliebbers van de echte Hollandse nieuwe, en dat zijn er honderdduizenden in Nederland gaan een goede tijd tege moet. Bmnen een halfjaar, zal als de tekenen niet bedriegen hun lievelingsdeli catesse volop te krijgen zijn, want de Noordzee kookt van de haring. Drs. Ad. Corten, de haringbioloog van het RIVO, heeft bij zijn onderzoekingen en zijn proefnemingen geconstateerd dat 1982 een zeer goede jaarklasse voor de haring is geworden en straks zwemmen 600.000 ton van deze vissen in de Noord zee als driejarigen, dus als verse maatjes. Een veelbelovend vooruitzicht dus, ter wijl ook de prijs daardoor wel tot een aanvaardbaar niveau zal dalen. Nodig zal echter ook zijn een goede spreiding van de aanvoer, een grote door draai van het visje, dat tien jaar geleden bijna niet meer in de Noordzee voor kwam, zien alle biologen met lede ogen aan. De haringvissers zullen zuinig moe ten omspringen met hun quota. De Noren krijgen van de haringover vloed maar 4% of 15.000 ton en dat zint hen niet Inplaats van 4% willen ze 10 procent, dat is 60.000 ton. De Noren verwijten de Denen bovendien, dat de veel te jonge haring (bliek) weg vangen, die in de Vismeelindustrie terecht komt. 4-4

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 2