Themaweken over Oude Tonge en Nieuwe Tonge in „de Samaritaan" PontiBbGrichtsR Poiitieberichten „een jonge kerel gaat van z^n ouwe dag genieten...!^' Jaarvergadering Chr. School Ouddorp Oud papieraktie Jaarvergadering Vrijwillige Brandweer Het abonnementsgeld 1985 Wie heeft materiaal voor schoolexpositie „Redders in Nood?" Tienerclub „'t Haventje" Goedereede Leraar M. W. Roeper in de VUT: Middelharnis Voor beroep bedankt Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Hervormde zangvereniging Proef met avondopenstelling politiebureaus 57e Jaargang DINSDAG 5 FEBRUARI 1985 No. 5368 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRUS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief De Vereniging tot Stichting en Instand houding van scholen met de Bijbel voor kleuter en lager onderwijs op Gerefor meerde Grondslag te Ouddorp hoopt a.s. dinsdag, 12 februari de jaarlijkse ouder avond te houden. Ouders van kleuters, van leerlingen van de lagere school en overige belangstel lenden zijn welkom op deze avond die gehouden wordt in de gemeenschaps ruimte van de lagere school en begint om half 8. Een inleiding onder de titel „Let op uw saeck" zal gehouden worden door mevr. A. v.d. Bom-Vlaanderen, echtgenote van de Herv. predikant van Nieuwe Tonge. Mevr. v.d. Bom is schrijfster van kinder boeken met een christelijke strekking. Na de inleiding kan met mevr. v.d. Bom van gedachten gewisseld worden. GOEDEREEDE Kerkdienst Woensdagavond half 8 hoopt in de Herv. Kerk voor te gaan, op uitnodiging van de Maimenvereniging, ds. H. J. Stoutjesdijk van Oud Beijerland. STELLENDAM Ophalen oud papier Aanstaande zaterdag 9 februari wordt weer oud papier ingezameld door de fi nanciële commissie van het Herv. Jeugd werk te Stellendam. Wij beginnen om 9.30 uur in de Nieuweweg. Zet u het gebundeld gereed? OOLTGENSPLAAT Vrijdag 8 februari des nam. om 8.00 uur zal in het Verenigingsgebouw „'t Cen trum" de jaarvergadering gehouden wor den van het plaatselijke Vrijwillige Brand weerkorps „Ooltgensplaat". De gebruikelijke verslagen komen weer aan de orde, de bespreking van de reis op 7 en 8 juni a.s., een bestuursverkiezing, waarbij de aftredende heren C. Kik en K. van Ree herkiesbaar zijn en wat er verder ter tafel komt. Vele abonnees hebben reeds het abonnements geld voor 1985, zijnde 46,aan ons over gemaakt, waarvoor wij hen hartelijk dankzeggen. U kunt genoemd bedrag overmaken op onze postrekening nr. 16 79 30 of op onze bankrekening nr. 34.20.01.108 Hartelijk dank voor uw medewerking, Adm. Eilanden-Nieuws De zesde klas van de ds. Abraham Hellenbroekschool te Zwijndrecht, van welke de oud-Middelhamisser B. S. van Groningen hoofd is gaat begin april een tentoonstelling houden over het thema „Redders in Nood" waarin het zal gaan over de Canadezen die in 1945 onze redders in nood waren en, in zijn al gemeenheid over de herdenking van de bevrijding veertig jaar geleden. Vorig jaar toen een expositie over „wa ter" werd gehouden kreeg dhr. van Gro ningen na een oproep veel medewerking van FlflW- >esp zijde en hij hoopt dat dat ook nu het geval zal zijn. Alles wat hem in braikleen ter beschikking wordt gesteld wordt na gebruik weer keurig terugge stuurd of gebracht Hettelnr. van dhr. van Groningen is: 01858 - 5655. Van donderdag 7 februari tot en met donderdag 21 februari organiseert de wel zijnszorgkommissie van het verpleeghuis „De Samaritaan" te Sommelsdijk een aantal aktiviteiten die opgebouwd zijn rond het thema „Oude Tonge en Nieuwe Tonge". Waarom zo'n thema? Veel bewoners van „De Samaritaan" hebben heel dierbare herinneringen aan hun woonplaats en de inwoners. Velen hebben echter jaren geleden hun dorp verlaten en hebben alleen nog kontakt met familie en kermissen uit hun woonplaats. Een echt deelnemen aan het dorpsge- beuren blijkt alleen op bescheiden schaal mogelijk. De aktiviteiten die rond Oude Tonge en Nieuwe Tonge worden georganiseerd brengen de dorpen en hun inwoners weer een stukje dichterbij. Een poging om een hemieuwde keimismaking te organiseren zal door menigeen enthousiast begroet worden. Wat wordt er georganiseerd? O^ donderdag 7februari-woTdi's avonds om half acht een koor- en samenzang- avond gehouden in de Lukaskapel van „De Samaritaan". Aan deze avond wordt medewerking verleend door het bejaar denkoor van de Stichting Bejaarden centra Oostflakkee" en het kinderkoor „Jong Apollo" uit Nieuwe Tonge. Beide koren zullen een gevarieerd programma brengen dat uit bekende populaire muziek stukken is samengesteld. Op zaterdag 9 februari wordt 's middags om drie uur een videovertoning in de rekreatiezaal gehouden. De te vertonen videoband bestaat uit opnamen van Oude Tonge en Nieuwe Tonge rond 1900-1940 en opnamen die enkele weken geleden door de medewerkers van huisomroep ROGOS in beide dorpen zijn gemaakt. Ook vraaggesprekken met inwoners van deze dorpen komen voor op deze unieke videoband. Woensdag 13 februari kunnen de be woners van De Samaritaan, Het Oude- land en De Goede Ree luisteren naar speciale radioprogramma's die gemaakt zijn vanuit deze dorpen. De uitzendingen beginnen 's middags om twee uur. Deze radio-uitzendingen zijn overigens ook op een nader te bepalen tijdstip te beluisteren in het verzorgingshuis Ebbe en Vloed in Oude Tonge. Op donderdagavond 14 februari kan men getuige zijn van eenfilmavond rond Oude Tonge. Deze vertoning bestaat uit een klankbeeld van Oude Tonge vroeger en nu. Dit klankbeeld is samengesteld door dhr. H. van Rossum uit Oude Tonge. De filmavond begint om half acht. Maandag 18 februari is er dan weer een uitzending van de huisomroep ROGOS met een speciaal aangepast programma. Deze uitzending is te beluisteren binnen de stichting H.D.G. om twee uur. Woensdag 20 februari is de tweede videovertoning over Oude Tonge en Nieuwe Tonge in de rekreatiezaal van De Samaritaan. Aanvang: drie uur. Donderdag 21 februari is de afsluiting van de themaweken met een kulturele avond in de rekreatiezaal van De Sama ritaan met een muzikale avond verzorgd doorrfe muziekvereniging uit Oude Ton ge en de leerlingen van de opleiding zie kenverzorging van De Samaritaan. Deze avond begint om half acht. Behalve deze aktiviteiten worden er ook speciale exposities georganiseerd zoals een overzicht van de baggerwerkzaam- heden in de haven van Oude Tonge. Deze overzichtsexpositie werd samengesteld door mevr. Visser uit Oude Tonge. Verder kunt u veel herinneringen ophalen aan de hand van vele oude foto's uit Oude Tonge en Nieuwe Tonge die in de verbindings gangen te zien zijn. Ook een stukje kunst is vertegenwoordigd uit Nieuwe Tonge. Ina Groenendijk, voor velen geen onbekende meer, vertoont tot eind febraari een exclu sieve verzameling wandkleden, tekenin gen en schilderijen in de hal en de ver bindingsgangen van De Samaritaan. Niet alle aktiviteiten spelen zich af bin nen de muren van De Samaritaan. Zoals eerder geschreven gaan radio-opnamen ook naar Ebbe en Vloed voor uitzending evenals gemaakte video-programma's. Een aantal bewoners van De Samaritaan gaan bovendien op bezoek in zowel Oude Tonge en Nieuwe Tonge om daar met leeftijdsgenoten van gedachten te kuimen wisselen en oude heriimeringen op te halen. De aktiviteiten die worden georgani seerd zijn voor iedereen vrij toegankelijk. Vooral de inwoners van Oude Tonge en Nieuwe Tonge worden uitgenodigd deze aktiviteiten te komen bezoeken. GOEDEREEDE D. V. zaterdagavond 9 febraari 19.15 uur willen wij elkaar weer ontmoeten in „De Ark". Deze avond hebben wij iemand in ons midden van de G.Z.B. Hij wil ons iets vertellen en laten zien van het zendings werk in Pera. Als christenjongeren dragen wij de zen ding een warm hart toe. Ook onze verre naaste gunnen wij het rijke Evangelie van de Heere Jezus. Deze avond zal er een koUekte gehouden worden voor het zendingswerk. Allen weer hartelijk welkom. OOLTGENSPLAAT Bejaardenmiddag Woensdag 6 febraari a.s. des nam. 2.30 uur zal in „Elthato" de maandelijkse bejaardensamenkomst gehouden worden. Alle bejaarden zijn hartelijk welkom. DIRKSLAND De eerste maand van het nieuwe jaar ligt al weer achter ons. De hoeveelheid oud papier die we in januari bij u opgehaald hebben was bijzonder groot, raim 3700 kilogram. Daarvoor willen wij u hartelijk dank zeggen. We hopen ook dat u a.s. zaterdag ons weer zult helpen door uw oud papier en karton vanaf 09.00 uur gebundeld buiten te zetten. Mocht u een keer zijn vergeten, of hebt u een grote hoeveelheid oud papier, belt u dan één van de organiserende leden zodat we een regeling kunnen treffen. Als er nog vrijwilligers zijn die hun schouders onder dit werk willen zetten kunnen zij kontakt opnemen met één van de onderstaande personen, tel. 3319 of 3380. B ij voorbaat hartelijk dank voor uw mede werking, namens de vrijwilligers. - Inbraak in zomerwoning Door een inwoonster van Vlaardingen werd bij de politie aangifte gedaan van inbraak in een zomerwoning op de cam ping Jonkerstee, gepleegd in de avond of nacht van 26 op 26 januari 1985. Ont vreemd werden diverse gebraiksvoorwer- pen en enkele schilderijtjes. In de nacht van 31 januari op 1 febraari 1985 werd een vrachtauto, eigendom van een bedrijf in Nieuwegein, opengebroken. De vrachtauto stond op een parkeer plaats bij een motel te Goedereede. Ont vreemd werd onder andere een kabel haspel van 50 m. en enig gereedschap. In de nacht van 1 febraari j.l. werd er uit een vrachtwagen van een transportbedrijf een grote hoeveelheid whisky gestolen. De waarde van de drank bedroeg raim 25.000 gulden. De gestolen goederen zijn mogelijk vervoerd met een elders gestolen bestelauto. - Diefstal vanuit kleding Door mevr. J. N. K.-de B. uit Stad aan 't Haringvliet werd aangifte gedaan van dief stal van een portemormee. Zij was aan het sporten in de sporthal te Sommelsdijk. Tijdens de sport hebben onbekenden haar portemormee inh. ƒ5,uit haar sporttas gehaald. - Diefstal van benzine uit auto De poHtie te Middelhamis heeft een in woner uit Stad aan 't Haringvliet, W. J. S. aangehouden terzake diefstal. Hij werd betrapt bij het stelen van benzine uit een geparkeerde personenauto. Toen zulks werd waargenomen is verdachte er van door gegaan doch hij kon later worden aangehouden. - Vernielingen Op 16 december j.l. werd geconstateerd dat er vernielingen waren aangericht aan de muziektent te Middelhamis. De schade beliep ongeveer 3500,- Na onderzoek bleek dat drie inwoners uit O. zich hier aan hadden schuldig gemaakt, te weten J. C. B., J. P. C. G. en B. K. Tegen deze verdachten zal proces-verbaal worden op gemaakt. - Onder invl. alc. drank p.a. besturen Een militair uit Den Haag, gen. F. H. v.d. L. reed op 2 febraari 1985 met zijn personenauto te Middelhamis. Hij bleek onder invloed te zijn van alc. dranken. Van hem werd een blaasproef genomen, en later een bloedproef Tevens werd hem een rijverbod opgelegd van acht uur. SOMMELSDIJK Jong van géést is'ie zeker, de nog 59-jarige heer M. W. Roeper die vrijdagavond, na bijna 25 jaar afscheid nam als leraar van de Land- en Tuinbouwschool te Sommelsdülc. Die geest liet hy sprankelen toen hij ten afscheid een dankwoord sprak tot hen die hem van hun hoge waardering hadden doen blaken. Zelf wilde dhr. Roeper het maar liever wat relativeren temeer omdat hij zyn beroep zozeer van harte had beleefd. Dat werd echter met overtuiging vastgesteld dat dhr. Roeper zijn aandeel in de opleiding van landbouwend Flakkee méér dan geleverd heeft! All-rounder was hij daarin geweest, zo het Inspecteur v.d. Weide blijken en heel nadrakkelijk achtte hij op dhr. Roeper van toepassing „dat het landbouwonderwijs en daarmee de onderwijzers een grote-, zo niet besUssende bijdrage hebben ge leverd aan het welzijn van boeren en tuin ders", zoals dr. Visser dat heeft betoogd en dat was een reuze compliment voor „Roeper the king" zoals het opschrift boven zijn zetel vermeldde. „En terecht", vond de Inspecteur die met verwondering de veelheid van vakken opsomde waarin dhr. Roeper tijdens zijn „grote carrière" aan de school les had gegeven, soms 37 lesuren per week, in wiskunde, muziek en zang, rekenen, scheikunde, veevoeding, bedrijfsleer, tekenen, natuurkunde, plan tenteelt, bloem) boUenteelt, boekhouden, veeteelt en zélfs had dhr. Roeper nog les gegeven aan de huishoudschool. „Inder daad Roeper the king....!" vond ook de Inspecteur die node van hem afscheid nam. Dat gevoelen werd ook duidelijk in het afscheidswoord van dhr. T. Jacobs, de voorzitter van de Schoolvereniging. Dhr. Jacobs zag daarin terag op de tijd dat de school afgleed naar een bedenkelijk diep tepunt maar dat het mede door de be zielende leiding van dhr. Roeper weer bergopwaarts was gegaan zodat de school de bloeiende school kon worden waarvan nu sprake is. „Een man zonder pro blemen, altijd in een goeie stemming, met plezier in z'n werk en bereid aan te pakken waar en warmeer dat nodig is, een prettig mens om mee samen te werken", zo waar deerde en karakteriseerde dhr. Jacobs de scheidende heer Roeper. „Er gaat een jonge kerel van z'n ouwe dag genieten", zo riep hij hem gunnend toe, hem dankend voor het vele dat hij voor de school heeft gedaan en wetend dat de heer Roeper in z'n ambteloze staat voldoende kreatief zal blijken te zijn om zich ook dan wel te bevinden! OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 OUDDORP Ds. W. J. op 't Hof, Herv. predikant alhier heeft bedankt voor het op hem uit gebrachte beroep door de Herv. Kerk van Garderen. Met een woordgebruik uit het onderwijs- jargon werd dhr. Roeper door directeur Berghout toegesproken maar dhr. Berg hout was zo vriendelijk dat alles in gewoon en begrijpelijk hollands te recapituleren waarait mocht blijken dat ook in het oog van de directeur dhr. Roeper een eminent onderwijzer is geweest: „voor de leer- Ungen een kei van een schoolmeester, voor de ouders de personificatie van het begrip vertrouwen en voor de collega's een voorbeeld van enthousiasme, vitaliteit en verantwoordelijkheidsbesef, voor het bestuur tenslotte een steun en toeverlaat zeker ook in die periode waarin het schip van de school wat doelloos ronddob berde", zo waardeerde dhr. Berghout de scheidende heer Roeper die nooit vóór-, nooit achter-, maar steeds naast hem had gelopen, hij was kortom „een fijne kame raad". Dhr. Berghout kon dhr. en mevr. Roeper een vakantiereis naar Parijs aan bieden. „Van klein Parijs gaat U naar groot Parijs" was een gevatte constatering van dhr. M. Rooij die als vader en grootvader van leerlingen dhr. Roeper hartelijk dank zegde. Hij bood dhr. Roeper vanuit zijn waardering voor het genoten onderwijs en het goede gehalte daarvan een boek over de Russische landbouw aan waarait dhr. Roeper kan lezen hoe kwalijk het daar gesteld is. The king himself.... „Koning" Roeper zélf dong in zijn dank woord heel wat af op de loftuitingen die over hem waren uitgestrooid met de stel lige verklaring helemaal niet zo'n bij zonder mens en bijzondere leraar te zijn geweest als de sprekers hadden voor gewend. Dhr. Roeper vond het overigens geweldig mee te hebben mogen helpen aan de opbouw van de school en het ontwikke len van de kennis van de jongelui en dat met „erg veel vreugde" te hebben mogen doen. De hoorders ontkwamen niet en MELISSANT - woensdagavond 7.30 uur ds. C. J. Meeuse, Rotterdam-Zuid. STAD aan 't HARINGVLIET - woens dagavond 7.30 uur ds. A. Hoogerland. MIDDELHARNIS D.V. woensdag 6 febraari (morgen avond) hoopt deze vereniging haar op richtingsvergadering te houden in „de Hoeksteen" om 19.45 uur. Een ieder die interesse heeft is van harte welkom. Het oprichtingscomité Dhr. en mevr. Roeper nemen uit handen van dir. Berghout de reis naar Parijs in ontvangst. In het verloop van de avond zouden nog veel geschenken volgen. gelukkig maar want 't was best interessant aan een teragblik op de jonge jaren van dhr. Roeper, het kleinste ventje, het pik- hoen van een Texelse familie, zoon van een boer die overleed in een tijd dat dhr. Roeper nog te jong was om hem op te volgen. Hij ging naar de ulo, deed ulo B, dook vervolgens in de oorlogstijd onder, liep na de oorlog de HBS af en studeerde waarlijk ook nog aan de tropische land bouwschool. In 1950 had hij tabaks planter kutmen worden maar op aandrang van zijn moeder ging hij niet naar Indië zoals hij zich voorgenomen had. Wel werkte hij nadien op de suikerfabriek in Steenbergen en leerde tijdens de ramp van 1953 de flakkeese bevolking kermen toen hij de dijk van Herkingen naar B attenoord met zandzakken verdedigde. Hij kwam vervolgens bij het onderwijs in Dirksland en werd in oktober 1966 als vaste leerkracht aan de land- en tuin bouwschool benoemd. In 1970 maakte de school een heel moeilijke periode door „maar" zo zag dhr. Roeper daarop terag: „de agrarische maatschappij heeft ons ontzettend geholpen". „De vrees bestond dat de school zou verdwijnen maar het bedrijfsleven heeft ons uitstekend ge holpen!" Ook nu liet dhr. Roeper de wens na dat de school een flinke school zal blijven en dat het allen voorts goed moge gaan. Heel veel handen heeft dhr. Roeper daarna geschud, met name ook van de vele oud-leerlingen die hem hebben gekend, die soms een stevige reprimande kregen maar wisten die te verdienen omdat dhr. Roeper hen zover probeerde te krijgen dat ze in staat waren in eigen levensonder houd te voorzien.: „....het maakt niet uit wat je in het leven doet, als je er maar voldoening in vindt", moet de stelregel zijn geweest van leraar Roeper die zelf ook scholier is geweest en eens, zonder dat de school daarvan in kennis was gesteld, drie dagen lang met een vissersboot meevoer. „Ik ben zo ziek geweest meester" is later zijn excuus geweest en ziek was'ie ge weest, alleen niet thuis op bed, maar op de voor hem te woelige baren.... MIDDELHARNIS Al eerder werd medegedeeld dat het politiebureau te Middelhamis dag en nacht geopend is. Bij wijze van proef zullen in de maand febraari op twee avonden ook de bureaus in de woonkernen geopend zijn. Het gaat hier duidelijk om een proef, en wel op donderdag 7 en donderdag 21 febraari a.s. van 19.00 tot 21.00 uur. Op die dagen en tijdstippen is dus het bureau te Dirksland, Stad aan 't Haringvliet en Middelhamis voor het pu bliek geopend. Mocht de proef slagen dan zal worden bezien of er mee doorgegaan kan worden. Indien de proef mocht slagen dan zal in de toekomst het nog te bouwen bureau in Nieuwe Tonge hierbij betrokken worden. - Diefstal uit vrachtauto - Diefstal uit vrachtwagen c9 a a a i^ca a a c>

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1