Taart van Scouting Nederland voor gemeentebestuur Goedereede A jeugd- hoekje De overige garagehouders zijn: Februariraadsel 1 Extra raadsel 1 GARAGE NIJSSE B.V. VISBEEN B.V. GARAGEBEDRIJF P. HESSEUNK GARAGE DELTA GARAGE P. KLINK GARAGE A. C. NOUT AUTOBEDRIJF RAMOCO B.V. jn& GARAGE STELLENDAM B.V. NISSAN /T Briefwisseling van Oom Ko Nathali Kamp Dank voor alle inspanning Uitslagen Damvereniging „Denk en Zet" Garage Fa. Gebrs. VAN SPLUNTER Bladz. 2 ,EILANDEN-NIEUWS' VRIJDAG 1 FEBRUARI 1985 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-N ieuws. Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. BULGAARS VUUR In mijn verzameling lucifersdoosjes heb ik bijgevoegd onleesbaar merk. Wat be tekenen die onbegrijpelijke tekens? Antwoord: Deze opschriften zijn in ky- rillische letters aangebracht en die worden gebruikt in sommige Slavische talen, zoals Russische, Servo-Kroatisch en Bulgaars. In dit geval is het een Bulgaarse tekst en die luidt: Bulgaarse Volksdemocratie, Bulgarije. Belastingzegel, ministerie van financiën, en dan de spreuk: s'edixerieto prari silata, hetgeen betekent eendracht maakt macaht Het portret is dat van een koning Simeon, die in de negende eeuw leefde, toen dat land een bloeitijd door maakte. BCSIAG OP ERfEMIS? Mijn zuster en ik erfden samen een aantal huizen van onze ouders. Zij is, tegen mijn zin, getrouwd met een oude weduwnaar die niets meebracht. Zij heb ben geen kinderen gekregen. Nu is hij ziek geworden. Als hij overlijdt, erft dan zijn familie van ons bezit, of moet ik dan snel beslag laten leggen op onze huizen? Antwoord: U schrijft over „ons bezit" en „onze huizen", maar u hebt zelf uw deel ontvangen uit de nalatenschap van uw ouders en uw zuster kreeg haar eigen kindsdeel. Door haar huwelijk in gemeen schap van goederen is haar man mede- eigenaar geworden van haar aandeel. Daarop kunt u geen enkel recht laten gelden. Indien één van hen beiden komt te overlijden, dan erft de langsüevende alles, nu er geen kinderen zijn. Nóch u, nóch de familie van de man heeft daarbij iets in te brengen. Ergens beslag op laten leggen kan uitsluitend waimeer iemand kan aan tonen, dat hij recht heeft op dat goed. Zo'n beslaglegging kan overigens terstond door de tegenpartij worden aangevochten. U mag met uw zuster ook geen afspraken maken over een soort verdeling van haar bezit in deze omstandigheden, want iedere overeenkomst over een nog niet open gevallen erfenis is nietig. LOOD VERZUURT Ik heb al een paar maal de loodgieter nodig gehad om mijn goten te ver nieuwen. Kan het zijn, dat de zure regen ze aantast? Antwoord: Ja, daar tobt men méér mee bij oude gebouwen. Bij een aantal kerken en historische panden kostte het herstel zoveel geld, dat men is overgestapt op kunststof goten. Daar heeft het verdunde zwavelzuur in de regens niet zoveel vat op, als op lood en zink. Laat dus kunststof goten en afvoerpijpen plaatsen als u weer aan vervanging toe bent POMPOCN-VERGROTIMG Bij de buren werden de pompoenen vorig Jaar veel groter dan bijons. Hoe kunnen wij grotere vruchten van onze planten kweken? Antwoord: Blijkens uw brief stonden uw planten in de halfschaduw en gaf u ze geen mest. Kies daarom nu een plek in de volle zon, spit daar in de winter een paar kruiwagens goed verteerde koemest on der, want daar houden pompoenen erg van, en zaai dan in het mengsel die gedroogde pitten. VetUGCR ZOETJES Ik hoorde vertellen, dat er een nieuw zoetmiddeltje in de handel zou komen, dat niet de bijwerkingen heeft van an dere. Weet u soms hoe het heet? Antwoord: Uit uw brief begrijpen we, dat u het oog hebt op dat nieuwe produkt, dat verkocht wordt onder de naam Canderel. Searle Farmaca b.v., postbus 225, 1380 AF Weesp heeft de aanvrage ter goed keuring ingediend, en het in de handel gebracht. Over de werking is echter hier nog te weinig bekend en wij kunnen u niet garanderen, dat dit 100% veilig is! SOOAVLEH In de wollen vloerbedekking van mijn woonkamer zijn gele plekken achtergeble ven door sodawater. Ik heb van alles geprobeerd maar vergeefs. Antwoord: Geen wonder, want soda is kleurloos. Er valt dus niets te verwijderen! De scherpe soda, vermoedelijk caustic soda, heeft de kleurstof in de wol ver nietigd. Daarom zit er niets anders op dan de wol bij te kleuren, nadat ze schoon gemaakt is. Overleg dit eens met uw drogist, die u een in water oplosbare textielverf kan geven. Brengt die met kleine beetjes op die u telkens even laat drogen tot de juiste tint weer is bereikt. Een andere oplossing (behalve bedekken met een kleedje) zien wij echt niet. ONZE INWENDIGE WEKKER Hoe is het mogelijk dat een langslaper, die anders met geen kanon wakker is te krijgen, wel op de Juiste tijd uit zijn bed komt als hij in het holst van de ochtend een vliegtuig moet halen, zelfs als de wekker het vertikt, die dag? Antwoord: Dat kan door gebruik te ma ken van onze „inwendige klok". Ieder mens beschikt over zo'n wekkertje in zijn binneste. Het herinnert ons op vaste tijden aan onze verplichtingen, vooral aan bezig heden die wij goed bij ons geheugen heb ben ingeprent Hang maar eens een doek over de klokken in huis, dan blijft het huishouden toch normaal funktioneren. En dat zal ook voor veel werk buitenshuis opgaan. Dat houdt allemaal verband met ons levensritme. Dat komt pas in de war als we opeens per vliegtuig naar Califor- nië of Japan verplaatst worden, omdat we dan zo'n tien uur vroeger of later gaan opstaan eft slapen en op heel andere tijden maaltijden gebruiken. Niet alleen onze spijsvertering, maar ook de hersenfunk- ties en onze inwendige organen raken dan tijdelijk in de war door de verstoring van het ritme. Maar het is niet moeilijk in een blijvend normaal ritme nog enkele extra opdrachten aan onze hersenen te ver strekken. Als u maar voor het slapen gaan sterk geconcentreerd denkt aan de juiste tijd waarop u 's morgens moet opstaan, dan zal uw inwendige schakelklok u pre cies op die tijd wekken. Voor sommige mensen is dat een kwestie van oefening en dan moeten ze de wijzerplaat tekenen met de wijzers in de wekstand, of een aantal malen die tijd hardop zeggen, maar bij anderen gaat het zónder enige moeite. En als u dan eenmaal zeker bent van uzelf, hebt u geen wekker meer nodig. Precies zo kunt u belangrijke afspraken onthouden zonder ze in een agenda op te schrijven. U denkt er tevoren maar sterk aan, en op het juiste moment zullen ze u te binnen schie ten. PIEP-KEVER Bij een vriend zag ik een door hem gevangen kever in een terrarium, mooi rood, maar als je hem met Je vinger wilde aanraken, piepte hij als een muis. Wat kan dat wezen? Antwoord: Uit uw beschrijving maken wij op, dat het om één van de drie soorten vuurkevers, ofwel pyrochroidae gaat. De larven leven onder de schors van dode bomen en uw vriend kon dus een vol wassen kever in bos of tuin vangen. Ke vers hebben geen hart en geen bloeds omloop en halen adem door een soort buizenstelsel. Ze kunnen daardoor bijv. uren onder water blijven, alvorens ze behoefte aan lucht krijgen. Als deze vuur kevers gaan vliegen, lichten zij hun dek- schilden op om hun vleugels te ontvouwen. Als ze die beweeglijke schilden ten op zichte van elkaar verschuiven, maakt dat bij hen een piepend geluid. Dat diertje zat dus wel „in z'n piepzak", toen u met die vinger in zijn buurt kwam! Daar zijn we weer, jongelui, met het eerste hoekje in de maand februari. We gaan maar direkt beginnen met de nieuwe raad sels, want er is nog heel wat te doen. Daar gaan we dan met l 3 r f Andrea van Zielst - Texas: Dat is heel fijn Andrea dat het op school zo goed gaat Maar je bent ook ziek geweest en dat is niet zo fijn. Ik hoop dat je nu beter bent en ook de school weer kan bezoeken. Je bent dus niet opgebleven met oude jaar? Erg verstandig, vooral als je niet in orde bent. Reinette van Moort - Nunspeet: Leuk zeg, om een briefje te ontvangen van de Veluwe. De naam zegt het al dat je afkomstig bent van Flakkee. Maar oom Ko zou het nog leuker vinden, als je ook de puzzels ging oplossen Reinette. Je kan er veel mee leren, en ook leuke prijzen mee winnen. Hoor ik nog iets van je? Beslist doen hoor! Nathali Kamp - Yerseke: Dat versje watje schreef vind ik erg leuk, maar het is denik ik zo een stille wenk. Ja, er was een slippertje gemaakt, vandaar dat je er niet uit kwam met de prijstoekenning. Maar dat is inmiddels opgelost Nathali! Normaal zit er maar een week tussen, maar er was iets mis gegaan. Moeder is nog steeds in Nieuw-Zeeland? Voor je moeder erg leuk, maar voor jullie niet Mare Kamp - Yerseke: Vader is dus al lang aan de brandweer Mare; dat wist oom Ko natuurlijk niet Het is te hopen dat je vader er niet veel werk mee heeft, want dan is er iets niet in orde. Kunnen jullie het nogal versieren nu moeder niet thuis is? Dus jullie gaan nog met dè „koenkelpot?" Schrijf eens dat hele versje voor me op Mare? Niet ver geten hoor! 1. Evangelieverkondiger (Hand. 21) 2. een kamerling (moorman) (Jer. 38) 3. naam van de Messias (Jes. 9) 4. hier vond Saul de drie mannen (1 Sam. 10) 5. naar deze plaats vluchtten de zonen van Sanherib (2 Kon. 19) 6. Levietisch zanger 1 Kron. 15) 7. koning van Assyrië (2 Kon. 17) 8. gebruikt om vloeistoffen te vervoeren (1 Sam. 16) 9. legerplaats in de woestijn (Num. 33) 10. inwoner van Egypte (Gen. 39) Op de kruisjeslijn: de naam van een steen, door Samuel opgericht tussen Mizpa en Sen. s t 1 1bodem van een vertrek 2. meisjesnaam 3. door behoefte vereist 4. gebaar 5. plaats in Gelderland 6. koning van Midian (Joz. 13) 7. riviertje in Drente 8. van geen nut 9. uitgelezen gedeelte; de keur 10. middagmaal Horizontaal op de bovenste en onderste balk twee gebruiksvoorwerpen. Anja Joppe - Dirksland: Het is inderdaad een hele tijd geleden dat oom Ko wat van je hoorde Anja; maar nu ben je er toch weer. Het is zeker een drukke tijd, de maand december. De rap portcijfers waren goed schrijf je; dat is al veel waard Anja. Ook nog geschaatst op de Boezem. Jammer dat het maar zo kort is geweest Maar ik ben blij dat het niet meer zo koud is! Bert Joppe - Dirksland: Het was echt geen weer om per fiets naar school te gaan Bert, maar nu is het weer trappen zeker? De wegen zijn nu weer schoon en het is niet meer zo koud. Toch zal je nog weleens een hagel of sneeuwbui moeten trotseren Bert. Het is nog geen maart en je weet het, dan kan het ook nog. Maar goed je best doen hoor! Annemarie v.d. Veer - Herkingen: Je hebt toch je zin gekregen Annemarie; je hebt nog kunnen schaatsen en ook kunnen sneeuwballen. Gezellig en mooi was het zeker. Als er sneeuw ligt zou er eigenlijk niemand buiten moeten komen, dan bleef het mooi. Maar ja, dat gaat natuurlijk niet. Maar nu de sneeuw weg is, vind ik het toch wel aangenamer Annemarie. En wat te denken van de „gasrekening". Groetjes hoor! Co Melissant - Nieuwe Tonge: Wie breekt er nu zijn arm Co, zoiets moet je niet doen; daar is je arm immers niet voor. Anders wel een pijnlijke geschiede nis hoor. Ik ben echter verwonderd datje daar zo'n lange brief mee kan schrijven. Je bent weer een paar mooie boeken rijker geworden Co. Ja, ik heb me wel vermaakt met die witte deken op te ruimen Co! Raadselnichtje aan de Schelde; 'k Vond daar iets dat me ontstelde, 't Was een reeds verjaard verzoek. ,,een versje voor Je poëzieboek" Maar al is het dan wat later, 't komt nu toch nog boven water; en het staat nu in de krant. Maar oom Ko heeft wel het land, dat hij dat nu kon vergeten. Maar Nathali, Je moet weten, dat 't geen opzet is geweest. Als je later 't versje leest, en Je doet dat dan aandachtig; denkt daarbij 't was raadselachtig; 't heeft Oom Ko veel tijd gekost, maar het werd toch opgelost! Allemaal de hartelijke groeten van Oom Ko, en die wacht op de oplossingen van januari, wacht op een leuk brieQe, en op wat nieuwe raadselnichtjes en raadsel- neeQes. Het adres is: p/a Eilanden-Nieuws Postbus 8 3240 AA Middelharnis In plaats van de gemelde bom van een onbekende heeft het gemeentebestuur van Goedereede vrijdagavond een smakelijke taart gekregen van Scouting Nederland t.g.v. het 75-jarig bestaan van deze landelijke organisatie. De taart werd binnengebracht door enkele leden van Scouting Goedereede. De traktatie was door omstandigheden wat verlaat, zo liet mevr. Hameeteman weten maar 't kwam alsnog uit een goed hart! zo verzekerde ze. De raad heeft het zich bij de koffie goed laten smaken. J Uitgelote obligaties: Op de jubileumavond in november werden de volgende obligaties uitgeloot. Ze kunnen worden ingewisseld bij dhr. J. Meijer, 't Klooster, Goedereede. De nummers zijn: 29, 33, 65, 66, 67, 68, 71, 78, 84,98,122, 128,137, 138,147,159,168, 173,138,147, 159, 168, 173, 202,208, 227, 234,244,245, 248, 252, 259, 268, 271, 276, 295, 309, 314, 317, 337, 341, 344, 364, 374 en 384. OUOEROOMSKWAALTJE Ik drink zo weinig mogelijk, hooguit zes kleine kopjes koffie per dag, maar toch moet ik 's nachts om de 2 uur het bed uit. En dan komt er maar een dun straaltje. Maar ophouden wordt pijnlijk. Daarom gebruik ik al SabalDj. Bestaat er ook een sterker middeltje? Antwoord: Sabal-complex is wat sterker en omvat méér, maar gezien uw brief moet u toch zo spoedig mogelijk met uw huis arts overleggen of er geen andere maat regelen nodig zijn. Uw prostaat is blijk baar te groot geworden. En u moet nu juist véél drinken. Liever geen koffie, maar veel warme thee en verder grote glazen vruch tensappen of (bron)water. Het is onjuist te denken, dat u minder vocht afscheidt als u weinig drinkt De afscheiding gaat door, ook via transpiratie, en u zoudt uitdrogen. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 M IZZI DD Ingezonden: Als oud voorzitter van de ijsclub Middel harnis-Sommelsdijk, wil ik het bestuur, de baancommissie en de vele vrijwilligers, die onder barre weersomstandigheden, dagen en nachten een week lang bezig zijn geweest om de ijsbaan in orde te maken. Daarvoor hartelijk danken. Ook de dames die in de kantine gewerkt hebben mogen worden genoemd. Er moest veel werk verzet worden om de ijsbaan, die 200 m lang en 40 m breed is in orde te maken. Er lag een laag van 17 cm sneeuw op, die met schoppen, kruiwagens en baanschuivers schoongemaakt moest worden. Ik heb dan ook veel bewondering voor de manier waaro phet gedaan is. Door dit alles te doen hebben duizenden schaats liefhebbers, groot en klein, een week lang kunnen genieten van deze mooie en vooral voor kinderen veilige ijsbaan. C. Jongejan Spuistraat 6 Middelharnis Uitslagen Damvereniging „Denk en Zet" Sommelsdijk/Middelhamis d.d. 29 ja nuari 1985. Voor de Zeeuwse competitie is gespeeld: D.E.Z. I - D.E.Z. II11-5 Afdeling I P. Leroy - C. Spee2-0 Afdeling II I. Koese - M. Klink1-1 Afdeling III N. Kievit - M. van Lente0-2 A. v.d. Sluijs - H. van Hoorn1-1 J. Kamp - L. Taaie2-0 L. van Erkel - T. van Brussel1-1 Afdeling IV H. Noordijk - P. Verhage0-2 L. de Rooij - J. K. de Rooij0-2 J. Groenendijk - C. v.d. Groef0-2 J. v.d. Kooij - J. Gebuis1-1 G. Zaaijer - H. Schellevis0-2 R. Jacobs - M. Breeman1-1 SUBAPIIJ dealer CITROEN INAoiendlJk 88 MITSUBISHI dealer X >c V Jr V X if Jf JO X i j •i i 5 Oostdijk 1 5 OUDE TONSE Telefoon Dl 37"«4 - H 335 of 1 3BS Langstraat: B ACHTHUtZEfM Telefoon 01 S73 - i «91 - 1 4BS Bosdreaf t OIRKStANO Taiafoon O'IST'T' 13S7 OoatixVoor-gorB 1 MiOD)Et.HARfMf@ Telefoon Ot B70 - SSaO 8708 BEtSO Mavenaind 13 SOMMEi-SDiJK Telefoon 01870 - 31230 Telefoon 01877 - Bt309 Klinkeriandaavtfeg 9 NIEUWE TOIMQE Telefoon 01 B7S - 1 «Jl 1 STAO AAM 'T HARIMOVl-iET Telefoon 01871 - 1888 Donkareweg 8 MiOOEl.HARNI8 Telefoon 01870 - 8837 ZuiderdiapacraatMreg 1 STELLENDAM Telefoon 01878 - 1177

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 6