Nieuw sporthalcomplex te Ouddorp kan begin oktober gereed zijn Predikbeurten Industrie neemt aktie tot duidelijker voorlichting over veilig gebruik van reinigingsmiddelen Borstvoeding Natuurlijk Kontaktavond kerkelijk open jeugdwerk \'m Weth. L. Visser sloeg gisteren de Ie paal Lente begint in grootste, overdekte bolbloemententoonstelling ter wereld Een op vier agrariërs ontving eenmalige uitkering zelfstandigen Eilanden-nieuws'' OPEN JEUGDWERK Oirkslander organiseerde Kerst-veetentoonstellingen in de jaren dertig Bladz. 2 ,EILANDEN-NIEUWS" VRUDAG 1 FEBRUARI 1985 Burgemeester van Velzen van Goe- dereede mocht gisterochtend wel zeggen dat je ook als Gemeente bestuur een investering van zo'n 4 miljoen niet zomaar uit je mouw schudt. Er was heel wat bespreking aan voorafgegaan vóór tot de bouw van een nieuw Sporthalcomplex in Ouddorp werd besloten, maar gis termorgen was het toch al zover dat de eerste paal de grond in kon. Het was een karwei waar weth. L. Visser zich graag toe leende, temeer omdat hij als geen ander de bouw heeft voorgestaan. En opnieuw zag hij het schone vooruitzicht dat de be volking van Ouddorp en in groter verband van heel Goedereede in harmonie van het nieuwe gebouw gebruik zal maken....! 't Was vooralsnog tijdens het heien van de eersteling kil en winderig op het ge meentelijk parkeerterrein Dorpstienden waarlangs het nieuwe multifunctionele gebouw zal verrijzen. Géén beschutting nog van de voorgevel van het gebouw die een lengte van 97 meter gaat krijgen. Eerst gaan er 124 palen van 16 meter lengte de grond in en weth. Visser leverde daar graag zijn aandeel in al ging het met de koude dieselkop niet zo vlot als dhr. Visser graag gezien had. Nadat de helft van de 16 meters verdwenen waren ging 't alweer Na de geslaagde paalslag meldt dhr. Visser zich af bij de kennelijk goed gemutste heibaas. van een leien dakje en kon dhr. Visser zelfs demonstratief de armen over elkaar slaan. Graag zocht het gezelschap daarna be schutting en warmte in restaurant 't Schouwtje waar op het historische ge beuren een dronk werd uitgebracht, 't Was tenslotte niet niks wat er te gebeuren staat: je schudt zo'n beslissing en zo'n investering ook als gemeentebestuur niet zomaar uitje mouw" benadrukte dhr. van Velzen, gedachtig aan de voorge schiedenis en de politieke verwikkelingen die er waren geweest, 't Was dhr. van Velzen echter tot steun dat de geschiede nis heeft geleerd dat er vooraf dikwijls méér problemen zijn dan die zich tijdens het gebruik voor blijken te doen. Tevreden verklaarde dhr. van Velzen zich over de architectenkeuze en het was 's burge meesters wens dat de bouw voorts spoe dig zal verlopen en dat het straks ook wél zal gaan met de exploitatie van „het bedrijf' waarvoor een behoorlijke stuur manskunst nodig zal zijn. Er wordt naar gestreefd het gebouw op 1 oktober gereed te hebben. Samenwerking Noord-West De hoop dat de bouw voorspoedig zal verlopen werd ook door weth. Visser uitgesproken. Hij geloofde wel in de sa menwerking tussen Noord (architect en bouwer uit Drachten) en West temeer De reinigingsmiddelenindustrie zal nog deze week een eerste voorlichtingscam pagne starten waarin het veilig omgaan met haar produkten door de gebruikers ceiitraal staat. Tegelijkertijd onderzoekt de industrie, in nauw overleg met de over heid, op welke wijze op de verpakking een nog duidelijker en opvallender voorlich ting voor het juiste gebruik van haar produkten kan worden bereikt. Een spe ciaal gevarensymbool dat waarschuwt te gen het gelijktijdig gebruik van zure reini gers en chloorbleekmiddelen zou hiertoe kunnen behoren. Chloorbleekmiddelen leveren bij normaal gebruik geen inade mingsgevaar op. Bij verkeerd gebruik, in combinatie met andere reinigingsmidde len, kan echter chloor vrijkomen. Daar om wordt tegen verkeerd gebruik al jaren gewaarschuwd op de etiketten van zowel chloorbleekmiddelen als zure reinigers, aldus de Nederlandse Vereniging van Bleekmiddelenfabrikanten, de Neder landse Vereniging van Zeepfabrikanten en de NIFIM (fabrikanten van institu tionele reinigingsmiddelen). Tot het ongeval in Groningen begin januari van dit jaar waren bij het Natio naal Vergiftigingen Informatie Centrum (NVIC) en bij de industrie geen gevallen bekend waarbij verband werd gelegd tus sen het gecombineerde gebruik van ge- Op dinsdag 5 februari is er weer een moedergroepavondbij Lianne Steenhof in Ouddorp. Allerlei problemen die zich kunnen voordoen bij het geven van borst voeding staan op deze avond op het pro gramma. We behandelen ze echter op een leuke en gezellige manier in de vorm van een spel, zodat het toch geen „zware" avond hoeft te worden. Alle vrouwen die belangstelling hebben voor deze avond zijn hartelijk welkom. Graag even opgeven onder tel. 01878 - 2511. noemde produkten en dodelijke afloop of nadelige gevolgen van blijvende aard. Na het gebeuren in Groningen heeft de in dustrie onmiddellijk kontakt opgenomen met de Hoofdinspectie Volksgezondheid van het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur om gezamenlijk een onderzoek in te stellen naar de volledige achtergronden. Ditzelfde acht zij ook noodzakelijk ten aanzien van de nu telefo nisch gemelde klachten bij de Stichting Consument en Veiligheid over de periode 1950 -1984. Dit kan gegevens opleveren waarop overheid en industrie gezamenlijk een nog doelgerichter beleid kunnen voe ren, alhoewel de juiste toedracht van de gemelde gevallen waarschijnlijk niet meer te achterhalen zal zijn. Hierbij dient aan getekend te worden dat op basis van eigen research van de industrie en de beschik bare wetenschappelijke literatuur geen rechtstreeks verband kan worden gelegd tussen het gecombineerd gebruik van ge noemde produkten en een sterfgeval of nadelige gevolgen van blijvende aard. De industrie behoort tot de initiatief neemsters van de in 1984 gestarte conti nue registratie van ongevallen in het huis houden doo rmiddel van een steekproef in veertien algemene ziekenhuizen in Neder land door de Stichting Consument en Vei ligheid. Zodra de ziekenhuisgegevens door de stichting zijn gepubliceerd, zullen zij nader worden geanalyseerd. Daar naast blijft het nauwe overleg met het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur en de continue informatie-uit wisseling met het Nationaal Vergiftigin gen Informatie Centrum voor de industrie een belangrijke hoeksteen van haar pro- duktenbeleid. Alle genoemde aktiepunten zullen bouwstenen kunnen leveren om in gezamenlijk overleg de consument op een zo breed mogelijk vlak te stimuleren om op een veilige manier om te gaan met de beschikbare produkten. De aanbevelin gen van de Stichting Consument en Veilig heid gaan in dezelfde richting als de aktie die de industrie thans neemt. omdat hij zelf ook zo'n (huwelijkse) sa menwerking is aangegaan die met weder zijds wat aanpassing uitstekend blijkt te verlopen. Dhr. Visser besloot zijn speech- je met de wens dat straks wanneer het nieuwe gebouw gereed is de bevolking van Ouddorp en van geheel Goedereede er als in een echtdorpshuis" in harmonie sa men kunnen komen. Over de goede samenwerking tussen Noord en West had dhr. de Vries van het POD uit Drachten evenmin zorgen. Zo min als bij ons in Friesland de Elfsteden tocht doorgaat, zo zeker zullen we hier een goeie samenwerking hebben", voorzag hij. Hij drukte alle betrokkenen op het hart te zorgen voor een goed werktempo en de tijdige aanwezigheid van alle materialen zodat geen oponthoud behoeft op te treden en het gebouw metterdaad op 1 oktober opgeleverd kan worden. Dat moet slagen als het weer de bouw niet zal stagneren. Bij voorbaat hoopte dhr. de Vries dat de toekomstige gebruikers straks een goed en zorgvuldig gebruik van het nieuwe ge bouw zullen maken en dat was een wens die straks vanwege het gemeentebestuur nog eens met kracht benadrukt zal wor den, 't Gaat tenslotte om 4 miljoen ge meenschapsgeld. Het gebouw Het gebouw gaat het volgende omvatten: - een sporthal van 24 x 44 meter met een vrije hoogte van 7 m, welke hal ook geschikt is voor het houden van ten toonstellingen, etc. - toestelbergingen, oppervlakte 100 m^. - was- en kleedruimten, oppervlakte 185 m'. - een tribune voor circa 300 toeschou wers. - een centrale hal met entree en beheer- deresloge, ±115 m^. - een keuken met fustberging etc, 80 m'. - een grote zaal met een oppervlakte van 435 m^. welke middels een geluid- werend panelenwand in twee kleinere zalen kan worden opgesplitst. - een kleinere zaal met een oppervlakte van 105 m^, welke middels een geluidwerende panelenwand in twee kleinere zaaltjes kan worden verdeeld. - een peuterspeelzaal met speelbal, leid sterskamer, bergingen en toiletten, to tale oppervlakte ±175 m^. - diverse bergingen, onder andere ten behoeve van meubilair, totaal 65 m^. - technische ruimten, inclusief filmca- bine met een gezamenlijk oppervlak van 40 m^ - een centrale toilettengroep met een op pervlakte van 40 m^. - verkeersruimten (gangen), ±190 m^. Het bebouwde oppervlak bedraagt circa 2750 m^ Zondag 3 februari 1985 OUDDORP-Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur eerw. hr. G. Meuleman. Woens dag 6 februari: 19.00uurds. W.J. op 't Hof- Ger. Gem. 9.30 en 16.00 uur lezen- Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. J. J. van Noord en 17.00 uur dhr. A. v.d. Schee, Spijkenisse - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. Homan, Enkhuizen. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur kand. de Rijke, Vlissingen en 18.30 uur ds. J. Codée. Woensdag 6 fe bruari: ds. H. J. Stoutjesdijk, Oud Beijerland. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. Klok en 18.00 uur eerw. hr. K. Groenendijk; extra koUekte vrije zitplaatsen - Ger. Kerk 10.00 uur (in 't Haegse-Huus) dr. E. Masselink, Rot terdam en 17.00 uur (zaaltje van de kerk) ds. A. J. J. van Noord. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr.; extra kollekte vrije zitplaatsen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur drs. L. v.d. Berg, Rijswijk (N.B.). DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. van der Linden, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. I. Hoornaar; extra kollekte Werelddia- konaat- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Hoogerland. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur eerw. hr. A. H. Veldhuizen; extra kollekte Werelddiakonaat- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur eerw. hr. K. Groenendijk en 18.00 uur ds. J. T. Cazander; kollekte dia- konie - Rem. Ger. Gem. 's morgens geen dienst en 15.00 uur bevestiging ds. G. Berveling. LUKASKAPEL HDG - 10.15 uur ds. J. T. Cazander en 15.30 uur samenzang- dienst. MIDDELHARNIS-Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. Quist en 18.00 uur ds. G. C. Klok; extra kollekte kerk- Herv. „Exo dus" Gem. lO.OOuurds.A.Carstens- Chr. Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen-Ger. Kerk 10.00 uur Zr. van Kempen en 17.00 uur ds. Brunig - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 10.00 uur lezen en 14.30 uur ds. J. M. A. Groeneveld. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. H. v.d. Post, Monster; 1 e kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte vrije zitplaatsen- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. R. H. Kieskamp, beroepen predi kant en 18.00 uur ds. L. Quist; extra kollekte kerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Codée en 18.00 uur ds. J. Willemsen, Klundert; extra maandelijkse kollekte - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen- Ger. Kerk 10.00 uur dhr. A. v.d. Schee en 18.00 uur ds. G. J. Smink. DEN BOMMEL- Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vos - Ger. Kerk 10.00 uur ds. L. R. Krol, Soest en 18.00 uur ds. A. J. Krol, Gorinchem. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. K. van Meijeren, Heidelberger Catechismus zondag 26; extra kollekte kerk - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 uur ds. A. G. v.d. Stoel, Bergen op Zoom en 18.30 uur ds. J. Noordhof. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Neijenhuis, Cothen. SINT MAARTENSDIJK- Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. N. J. de Vries, Elspeet- Ger. Gem. inNed. 3x lezen- Oud Ger. Gem. 3x lezen. Woensdag6 februari: 19.30 uur ds. M. Pronk, Ede. Ontwerp: Architectenburo Anne v.d. MeerB.V., Drachten. Realisatie en Direktie: Projekt Ontwikkeling Drachten B.V., Drachten. Opdrachtgever: Gemeente Goedereede. Bouwkundig aannemer: Aaimemerskombinatie de Blok Kroon, Stellendam en Den Bommel. Aannemer elektrische installatie: fa. Westhoeve B.V., Ouddorp. Aannemer verwarmingsinstallaties, loodgieterswerk en sanitair: fa. P. G. van Damme, Ouddorp. Bouwkosten: circa 2.700.000,— exclusief b.t.w. inclusief installaties en vloerbedekking. De toeschouwers tegen het decor van o.a. de dorpstoren. Als u genoeg hebt van de winterse on gemakken en verlangt naar het voorjaar, zult u nog enige tijd geduld moeten heb ben. Een voorproeve op de lente kan echter wél genomen worden, want in het Noordhollandse Bovenkarspel zal weder om de grootste, overdekte bolbloemen tentoonstelling ter wereld worden ge houden. In de verwarmde veilinghallen van C.N.B. (Coöp. Nederlandse Bloembol- lencentrale) zullen duizenden tulpen, hya cinten, narcissen, irissen en lelies een schitterend en geurig bloementapijt vor men, afgewisseld met coniferen, berken, rododendrons en gouden regen. In zes hoekige bloemperken, waarvan sommige een diameter van ruim 15 meter hebben, zijn fraaie fonteinpartijen op diverse hoog ten aangelegd. Voor elk wat wils Jong en oud komt aan bod tijdens de tentoonstelling, die begint op 15 februari t/m 24 februari a.s. Er is voor elk wat wils, zoals een mechanisatiebeurs met de laatste snufjes op het gebied van de tech nieken, waarmee de vakman dagelijks omgaat in de bloemboUencultuur. In de veestal is een keurkoUektie van Noord hollands stamboekvee te bezichtigen en het hart van de jeugd zal gestolen worden door de dieren in de kinderboerderij, waar geitjes, konijnen, ganzen, varkens en big gen en ander kleinvee zijn ondergebracht. Twee beeldend kunstenaars, Jits Bakker en Nic Jonk, exposeren temidden van de bloemen. Hun beelden zijn vanaf speciale terrassen te zien. Voorts is er een overzicht van de regio nale voorronde van de 6e Nationale Kam pioenschap Bloemsierkunst te zien. Circa 150 werkstukken staan opgesteld. De gemiddeld 110.000 bezoekers die jaar lijks hun weg vinden naar dit bloemen- spektakel, behoeven zich geen moment te vervelen. Openingstijden en toegangsprijzen Op de eerste dag van de tentoonstelling, op 15 februari, kunt u terecht van 12.00 - 19.00 uur. Vanaf 16 t/m 18 februari echter opent de tentoonstelling al om 09.00 uur en op 19 en 20 februari kunt u zelfs blijven tot 21.00 uur. Op 21 t/m 24 februari is de tentoonstelling te zien van 09.00- 18.00 uur. De toegangsprijzen bedragen 20, voor een doorlopende kaart (pasfoto ver plicht), 4,voor kinderen tot 14 jaar, 8,voor volwassenen, 6,50 per persoon voor groepen van 20 personen en meer. Ook 65-plussers betalen 6,50 voor hun toegangskaartje. Gemakkelijk bereikbaar per trein of auto De bolbloemententoonstelling is gemak kelijk bereikbaar per trein of auto. Er is een speciale Florahalte als eigen station bij Bovenkarspel op maar 3 minuten lopen van de veilinghallen. Uw NS-tt biljet is geldig voor uw treimeis retour en toegang tot de Flora. Met de auto vanaf Amsterdam rijdt u richting Hoorn, bij Hoorn richting Enk- huizen. Vanaf het Oosten via de dijkLely- stad-Enkhuizen, richting Hoorn. Er is zeer ruime en goede parkeergelegenheid aanwezig. En een gratis pendeldienst brengt u zonder problemen van de par keerplaatsen naar de tentoonstelling. Extra kerkdienst Ger. Gemeenten OOLTGENSPLAAT - dinsdag 7.30 uur ds. T. M. van Dijk, Rotterdam- Alexanderpolder. Op D.V. woensdagavond 13 februari 1985 wordt er in het Herv. Centrum, Korte Dijk 12 in Schoonhoven de jaar lijkse kontaktavond Kerkelijk Open Jeugd werk gehouden. Aanvang 19.30 uur. Thema: „Film - een bekeken zaak?" Allen die betrokken zijn bij het OJW worden uitgenodigd deze avond na te denken over het gebruik van films binnen het kerkelijk ojw: o.a. waarom draaien we films, wat willen we ermee bereiken; hoe ga je er mee om; hoe beoordeel je of een film wel/niet verantwoord is? Voor meer informatie en opgave: (vóór 9 februari): Prov. Centrum HGJB Zuid- Holland te Schoonhoven, tel. 01823 - 3990. Van alle boeren en tuinders heeft één op de vier vorig jaar een eenmalige uitkering ontvangen in het kader van de EUZ- regeling (Eenmalige Uitkering Zelfstan digen). Het was de eerste keer dat be dragen zijn uitgekeerd in het kader van deze regeling, die in 1982 is ingevoerd in navolging van de Eenmalige Uitkering voor loon- en uitkeringstrekkenden. De uitkering wordt toegekend aan zelfstan digen meteen inkomen beneden het wette lijk minimum. Ruim 30.000 boeren en tuinders hebben een aanvraag ingediend. In negen van de tien gevallen is die toegekend en het maximale bedrag van 450 gulden uit gekeerd. Dit blijkt uit een onderzoek, dat het Landbouw-Economisch Instituut heeft uitgevoerd op verzoek van het Ministerie van Economische Zaken. Een soortgelijk onderzoek onder niet-agrarische zelfstan digen is tegelijkertijd uitgevoerd door het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. telt duizenden abonnee's en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen NIEUWE TONGE D.V. zaterdagavond 2 februari zal er een bingo-avond in „Elim" gehouden worden. De avond begint om 20.00 uur. Zaal open 17.45 uur. Iedereen is hartelijk welkom. Kommissie Open Jeugdwerk Op de voorpagina van Vee en Vlees van 19 december 1984 was een foto afgedrukt van de Kerst-veetentoonstelling op de Rotterdamse veemarkt op 11 december 1934, dus precies 50 jaar geleden. Het was de inmiddels 99-jarige heer H. Groo- tenboer uit Dirksland, die indertijdf deze Kerst-veetentoonstelling organiseerde. De heer Grootenboer schrijft dat hij na enige jaren aanhouden om naar Engels voorbeeld, een Kerst-veetentoonstelling te organiseren medewerking kreeg van de afdeling Zuid-Holland van de Neder landse Bond van Veehandelaren, de ge meente Rotterdam en directeur Holthuis van het gemeentelijke slachthuis. Het is in alle opzichten een geslaagde tentoonstelling geworden. Het vee was van prima kwaliteit en werd vlot ver handeld, zoals Grootenboer had verwacht in tegenstelling tot het steeds te grote aanbod van de vele paas-veetentoon- stellingen. De vertrekkende Belgische collega's (keurmeesters) zwaaiden Grootenboer veel lof toe voor zijn geslaagde onder neming. Dhr. Grootenboer vraagt zich dan ook af, waar zijn opvolger blijft, die de Kerst veetentoonstelling weer in ere herstelt Veetransport Voor het vertrouwen dat het Bedrijf schap had in de heer Grootenboer, werd hij ook ingeschakeld bij de Vleesvoor- ziening in Nederland, tijdens de tweede wereldoorlog. In oktober 1943 wist het bedrijfschap geen raad met de overgrote aanvoer van vee in Nijkerk. Deze aan voer vond plaats als gevolg van de ver plichte veelevering. Na het bedrijfschap tevergeefs had ge tracht de veehandel in te schakelen om een gedeelte van deze koeien te plaatsen bij de boeren op kontrakt, deed men een beroep op Grootenboer om honderd koeien te plaatsen. Zijn vlotte antwoord was: op één voorwaarde; jullie zoeken daar in Nijkerk honderd vleestypige koeien uit met jeugd- koppen, welke u met speciale veetrein afzendt naar Rotterdam, voor overlading op de Rotterdamse Tram. Begrijpelijk, dat dit gewaagde transport in het verduisterde dorp, waar na zeven uur niemand buiten mocht van de Wehr- macht ingekwartierd op de Boezemweg! enige paniek veroorzaakte onder een ge deelte van de burgerij, die al ter ruste was. Hoe Grootenboer met een paar onge schoolde krachten deze in zenuwen ge reisde kukdde in het pikdonker in be dwang heeft gehouden, is zelfs voor ieder onvoorstelbaar. Naar schatting eenderde deel zwom in de volle haven langs de te laden suikerbieten- schepen, mee met hun kameraden op de wal. Binnen een week had Grootenboer de koeien verdeeld over het halve eiland bij de boeren, aan de bietenkoppen vanwaar zij twee a drie maanden later, als waarde volle slagerskoeien in gedeelten naar de ontvangstplaats Middelhamis voor de vleesdistributie, als nergens in Nederland kon worden voltooid. Bedrijfschap, slager, zowel als burgerij hadden veel waardering voor Grooten boer, die in dagen van nood heeft gepres teerd een record te bereiken, waarvan hij tijdens zijn levensavond steeds voldoe ning oogst en voor zijn nabestaanden een prettige herinnering achterlaat. WWWWWwwWWwww 99

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 2