Slikken van Flakkee blijven rustig middengebied Visser Met plaatsing van tweede dok zal „zeer veel" spoed worden betracht Kern Optiek Garage KNÖPS B.V. Woningbouwbeleid in Dirl(sland Gemeentehuis Middelharnis op het Brinta-pak Citroen-Hesselink hudneéMse ,i Ramoco b.v. Goeree-Üverflakkee 0^^^^^" Geref.pred. ds. van Noord nam beroep aan AUTO-SCHADE VIDEORECORDERS RENAULT-dealer Dam- en Schaakvereniging „Ontspanning" te Ouddorp A. J. V. Rumpt Bevestiging Remonstrants predikant Dlplomazwemmen Middelhamis POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Raad Goedereede: In Goerees^ gemeentekas berust nog steeds een bedrag van 193.620,— dat de raad al in februari 1983 had toegezegd als gemeentelijke bijdrage in het plaat sen van een tweede Maaskant dok in de binnenhaven van Stellendam. Tot uitbetaling had het nog niet behoeven te komen omdat plaat sing van het dok tot dusver achter wege was gebleven. Nu dat wél binnenkort te gebeuren staat, zij het op een andere dan de aanvankelijk voorgenomen plek, was opnieuw overleg tussen Maaskant en B en W ontstaan waaruit het College een nieuw voorstel distilleerde. De raad werd voorgesteld de bijdrage tot genoemd bedrag te bestendigen, zij het ook dat t.g.v. de veranderde omstandigheden een andere optel som werd gemaakt. Aanleiding tot het beschikbaar stellen van de gemeentelijke bijdrage was toen én nu de noodzaak van het verwijderen van verontreinigde baggerspecie en het ter plaatse storten van schoon zand. Dat zal ook op de nieuwgekozen plek, langs de oostelijke havenkade noodzakelijk zijn al zullen de baggerkosten daar minder zijn, tw. 248,000,— tegen de 500.000,— op de vroeger voorgenomen locatie. Daar zouden de totale kosten van het afmeren van het dok 950.000,— hebben be dragen, op de nieuwe plek 682.000, Echter zullen er tg.v. de nieuwe plaats extra kosten moeten worden gemaakt tot een hoogte van 195.000,voor het bereikbaar maken van het dok, aanslui tingen voor electra en telefoon en het verplaatsen van kokerpalen. Aan de Pro vincie is daarom gevraagd het oorspron kelijk toegezegde bedrag van 130.000, eveneens te handhaven waartoe in prin cipe bereidheid lijkt te bestaan. Ten laste van Machinefabriek Maaskant zou dan een bedrag van 358.380,blijven. Omdat de kosten van het verwijderen van de baggerspecie lager zijn dan op de eerder voorgenomen plaats werd het ge meentelijk aandeel daar ook minder mee, n.l. 177.620,maar op voorstel van het College vond de raad het goed de reste rende 16.000,— (samen weer 193.000,te besteden aan het aan leggen van een ontsluitingsweg en als bijdrage in de kosten tot reconstructie van het wegdek van de omleidende weg ter ontsluiting van het haventerrein aan de binnenhaven. Dirksland, 01877 - 1357 Meerdere raadsleden, onder wie dhr. Redert (Visserijbelangen) spraken hun waardering over de bereidheid van de raad uit. „Het dok lag al een tijd doelloos langs de wal maar voor de visserij kan het eigenlijk niet gemist worden", verklaarde dhr. Redert. Hij verwacht dat het dok aan de vloot grote diensten zal bewijzen; het geld komt tenslotte tussen de pieren bin nen", zo vergoeilijkte hij de gemeentelijke bijdrage. Ook de heren van Gurp, Reus en van der Laan gaven hun instemming te kennen: „....er is ons veel aan gelegen dat arbeids plaatsen behouden blijven", gaf dhr. v.d. Laan te kennen. Hij vond het van groot belang dat er voor de visserij een vol doende outillage is en beschouwde de gemeentelijke bijdrage als interest op het geïnvesteerde kapitaal. Gevraagd naar het tijdstip waarop het dok gereed zal zijn kon de voorz. burg. van Velzen daar geen konkreet antwoord op geven. Wel is het hem bekend dat met de plaatsing „zeer veel" spoed zal worden betracht. Op voorstel van het College werd vastgelegd dat van de beschikbaar gestelde gemeentelijke bijdrage jaarlijks, één-tiende deel zal vervallen. D.w.z. dat Maaskant de gemeente terugbetaling is verschuldigd wanneer het dok binnen een periode van 10 jaar uit Stellendam zou verdwijnen, voor elk jaar derhalve 1/10 deel minder. Oogmeting gratis Zandpad 2 - 4 .^M^ésMtiMXddelharnls UU 01870 - 2567 STELLENDAM OUDDORP De Geref predikant van Stellendam en Ouddorp, ds. A. J. J. van Noord gaat zijn eerste gemeenten, waaraan hij zich in juni 1979 verbond, verlaten. Het zal echter pas op 25 augustus zijn dat hij afscheid neemt om daarna intrede te doen als predikant van de Geref Kerk Streek- gemeente Midden Betuwe (1350 leden), welke een samenwerkingsverband heeft met de ca. 450 leden tellende Herv. Emmaüs gemeente. De fam. van Noord zal in Kesteren gaan wonen. In Kesteren en Ochten wonen ca. 450 Gereformeerden, de overigen wonen in Zetten, Heteren en Randwijk. Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS AANBIEDING doe er Uw voordeel mee. vanaf 999,- m.i. Wij geven U bij aankoop van een videorecorder een bon voor gratis huur van 10 videofilms uit onze zaak. 3 jaar volledige GARANTIE. wwwwwwWwwwwww Ingezonden: Naar aanleiding van het verslag in E.N. van de raadsvergadering in Dirksland op 24 januari het volgende: In deze vergadering werd een discussie nota aan de orde gesteld betreffende het woningbouwbeleid. Gesteld werd dat het te voorziene exploitatietekort van Dirks- land-Zuid grote vormen zal aannemen zodat zelfs een beroep zal moeten worden gedaan op de algemene middelen. Het oorspronkelijk door hoge aankoop- kosten dure plan dreigt nu nog verder v'' de hand te lopen nu de hogere overheid strikt de hand wil houden aan de toe gezegde contigentering die, om tot een vlotte realisering van het plan te komen veel te laag is. De Raad diende zich nu uit te spreken over het te voeren beleid aangaande de art. 19 procedures. Voor de niet-ingewijden ter verduidelij king het volgende: Via art. 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orrdening kan met medewerking van de gemeente particuliere grond een andere bestemming krijgen, b.v. aan tuingrond aan de openbare weg gelegen kan een bestemmings woningbouw worden gege ven, wat inhoud dat daarop een of meer woningen mogen worden gebouwd. Dit kan voor de betrokken eigenaar een groot voordeel opleveren. Wat mij zeer verbaasd heeft, is dat de Raad in meerderheid (PvdA was tegen) op voorstel van B en W er mee instemde om deze mogelijkheid van bestemmings wijziging open te houden ondanks het feit dat het aantal vrije sectorwoningen in mindering wordt gebracht op het toe gewezen contingent, waardoor de exploi tatie van Dirksland-Zuid nog meer in het gedrang komt Het is mij met name van de CDA- fractie zeer tegengevallen dat zij aan deze rechtsongelijkheid wil meewerken en daar mee een constructief financieel beleid voor Dirksland-Zuid in de weg staat. Met dank voor plaatsing, C.D.A.-er D. de Bonte Er is het gemeentebestuur van Middelhamis veel aan gelegen dat de naam van Middelhamis in den lande een grotere bekendheid gaat genieten, maar wie zal hebben gedacht dat Nota Bene pakken Brinta daarin de helpende hand zouden bieden? Op de achterkant van elk pak Brinta staat een bouwtekening afgedmkt, in een verscheidenheid van een zestal historische panden, waarvan er één het gemeentehuis van Middelhamis verbeeldt! De promotie-ijver van de Middelhar- nissers kennend kan het niet anders of zij moeten met de Brinta-aktie „bouw je eigen stad" bijzonder ingenomen zijn. Aannemelijk is dan ook dat Middelhamis' gemeentebestuur meerdere afzet en consumptie van het gezonde ontbijt Brinta met kracht na zal streven. De 5 andere afbeeldingen die de Brinta-aktie biedt zijn een verfmolen, de 13e eeuwse kerk van y Norg, een koopmanshuis, een huis met een halsgevel en een koopmanshuis met tuitgevel. Gebruikers van Grevelingen spraken met voorlopige Raad van Bestuur Alles wat onder de belangheb benden en gebruikers van de Grevelingen leeft, wat hen boeit en wat hen m.b.t. de Grevelingen bezig houdt hebben zy j.l. woens dagavond, daartoe in deze woor den uitgenodigd door dhr. Hoek van Dijke, ter sprake kunnen brengen op de 3e ontmoetings avond tussen bovengenoemde en de voorlopige Raad van Bestuur voor de Grevelingen. Met zo'n veertig aanwezigen was de be langstelling weliswaar niet over rompelend maar gezien de con structieve gedachtenwisseling die opnieuw ontstond werd ter plekke besloten de reeks ontmoe tingsavonden te continueren. Bij een volgende ontmoeting zo hoopte voorz. Hoek van Dijke zal de voorlopige Raad van Bestuur ho- penlijk de „voorlopige" status te boven zijn en definitief zijn geworden. Het wetsontwerp is de vaste commissie van de Eerste Kamer al gepasseerd en zou nadien een snelle voortgang hebben kunnen vinden als niet de vraag of de Grevelingen zout zal blijven of zoet zal worden die voortgang opgehouden had. Dhr. Hoek van Dijke durfde weliswaar geen voorspelling (meer) te doen over het tijdstip waarop het „voorlopige" in definitief zal veranderen maar hij meende dat'het wel „zwaar moet lo pen" als niet volgend jaar de belang stellenden op de dan in Brouwers haven te houden bijeenkomst een defi nitief bestuur zullen treffen. De belangstellenden kregen informatie over de ontwikkeling in 1984 van re creatie en natuurbeheer, resp. van de heren v.d. Perk en Mol. Het was zo bleek uit beider overzicht vorig jaar een kort en nat seizoen geweest maar voor de kwantiteit van het recreatieve bezoek was dat nauwelijks van invloed geweest. Op een teldag werden er zelfs in de Grevelingen 3300 boten geteld (duizend méér dan er vaste ligplaatsen zijn) en konden er 1400 zeilplanken worden geteld. De teldag, vanuit de lucht, is nadien niet eens de dmkste dag gebleken te zijn. M.b.t. het natuurbeheer werd mee gedeeld dat voor het derde jaar be- grazing met oeminderen wordt ge pleegd zodat dit experiment, dat prima verloopt, uit het experimentele sta dium tevoorschijn komt. Dhr. Mol kon voorts mededeling doen van de aan wezigheid van aanzienlijk meer orchi deeën maar minder positief moest hij zijn over de broedresultaten, ten ge volge van de natte zomer. Toch werden op de Hompelvoet 6500 broedparen kokmeeuwen en 3500 broedparen gro te Stems geteld en daarover dan ook geen zorg. Wel „ernstige zorg" over de dwegstem die kennelijk van de Hom pelvoet vertrekt, door o.a. de begroei ing en de toename van de zilver meeuwen. Van zilvermeeuwen kwa men er op de Hompelvoet vier jaar geleden nog slechts 30 broedparen voor, vorig jaar werden er al 650 geteld. De dwergstem laat het afweten maar ter geraststelUng kon dhr. Mol verklaren dat ze zich op andere plaat sen heeft gevestigd. In 1984 werden op de Hompelvoet nog slechts twee broed paren dwergstems geteld terwijl er jaren waren waarin er 140 paren wer den waargenomen. Vrij veel sterfte is geconstateerd onder de hazen maar opwekkender kon het bericht zijn over de manier waarop de fauna zich in de recente winterperiode heeft gehand haafd. De vogelsterfte is aldus dhr. Mol van Staatsbosbeheer „ont zettend meegevallen". Flakkeese sluis De Flakkeese sluis, de doorlaatkokers in de Grevelingendam, voldoen uit stekend. De zes kokers, die 80 a 90 m' water per seconde door kunnen laten zijn overigens niet gebouwd voor het waterbeheer in de Grevelingen, maar om een deel van de Oosterschelde, de kom, en de Krabbekreek op een vol doende zoutgehalte te houden. Mocht de Grevelingen in de toekomst zoet worden dan zal voor eerdergenoemd doel een koker door de Philipsdam moeten worden gelegd. Er zal a.s. zomer weer een proef worden ge nomen om met gebmik van de kokers een evt. stratificatie uit de Grevelingen weg te trekken. Stratificatie ontstaat door temperatuurinvloeden en zout gehalte en kan betekenen dat de onder ste waterlagen zuurstofarm worden. Flakkeese Slikken Een toekomstvisie op de recreatie mogelijkheden van de Slikken van Flakkee, zoals geagendeerd, werd ge geven door dhr. Mol van Staatsbos beheer. Géén grote plannen met de Slikken, dat werd voor alles duidelijk, het is en blijft een rustig middengebied waarin het hoofdaccent op de natuur ligt. Zelfs een gepland bezoekerscentrum zal aan de Punt te Ouddorp worden gereali seerd al komt er op de Slikken op langere termijn weliswaar wel een educatief centrumpje van waarait wel licht excursies kurmen worden ge houden. Dhr. Mol bevestigde dat de toeleidings- weg zich in erg slechte staat bevindt maar gaf de garantie dat die voor het recreatieseizoen weer zal worden ge ëgaliseerd. Spr. ontkende sommiger indmk verwoord door adjudant Kootstra te Middelhamis dat de weg bewust in deze nauwelijks te be rijden staat wordt gehouden omdat de mensen dan weg zullen blijven. „De mensen die er in alle mst het natuurgebied willen bewonderen krij gen ook met die slechte weg te maken" zo legde dhr. Kootstra de heren voor, de weg vergelijkend met die stukken weg die de rijders van de rally Parijs- Dakar ook tegenkomen...! Consolideren Dhr. Mol benadrakte dat Staatsbos beheer er niet aan zal werken dat het bezoek aan de Slikken zal vermeer deren. In het verleden waren de slikken in recreatief gebmik bij de bewoners van de dorpen in de naaste omgeving en Staatsbosbeheer wil dat zeker niet beëindigen. Het moge dan de bedoe ling zijn het bestaande gebmik te hand haven, niét is het de bedoeUng het gebied zo aantrekkelijk te maken dat ook anderen van elders zouden worden aangetrokken. Het is daarom voorals nog niet de bedoeling de toegangsweg te verharden zeker niet nu er nog geen definitief beheersplan geldt en er uit het zanddepót nog grond gehaald zal worden tb.v. de rondweg bij Dirks land. Nadat nog was verzekerd dat met de belangen van de beroepsvissers op de Grevelingen rekening zal worden ge houden en een heel positieve kijk was gegeven op de ontwikkeling van de oestercultuur in de Grevelingen werd de bijeenkomst door dhr. Hoek van Dijke besloten met een mededeling over de portalen die o.a. op het strand bij de Grevelingendam zijn geplaatst. Omdat ze niet door caravans en met zeilplanken beladen wagens konden worden gepasseerd was over de aan wezigheid van de portalen veel ge klaagd waarom ze vorig jaar naar ach teren waren verplaatst. De klachten- stroom was daarna opgehouden en de nieuwe situatie zal derhalve worden gehandhaafd. voor Verkoop -I- Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: J C. Breen, 01878 - 2496 OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 PEUGEOT TALBOT A utobedrijf Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS Uitslagen van 28 januari 1985 Dammen: K. Westhoeve - H. Tanis1-1 C. Mierop - mej. K. Tanis2-0 P. van Dam - J. Visbeen2-0 C. Tanis - J. ten Hove2-0 J. Moerkerk - A. Meijer1-1 Schaken: De 2 afgebroken partijen tegen Eeuwig Schaak 2 te Ridderkerk eindigden beide in remise, hetgeen ook de verwachting was. Bedrijfswagen totlOtG.V.W. 01871 - 1553 Vert. C. Bakker; 01877 -1589 SOMMELSDIJK Op zondag 3 febmari 1985 zal om 15.00 uur drie uur) in de Remonstrantse Kerk te Sommelsdijk de bevestiging plaats vinden van drs. G. Berveling tot predikant van de Remonstrantse Gemeente te Sommels dijk. De heer Berveling die reeds een jaar in tijdelijke dienst was, is sinds 1 januari 1985 tot predikant van de gemeente be noemd. Ds. E. H. Cossee, Remonstrants predi kant te Rotterdam zal de nieuwe predikant bevestigen. Overigens zou gelet op de stand een winst en een verliespartij meer voor de hand gelegen hebben. In beide gevallen levert het voor partijen 1 punt op. Eindstand: Ontspanning 1 - Eeuwig Schaak 24-4 Dit betekent het eerste winstpunt voor de Ouddorpers en het eerste verliespunt voor de Ridderkerkers. Afdeling 1: J. W. J. Breve - M. Breen0-1 E. Santifort- P. J. Glemm1-0 Het is telkens jammer dat de heer Glemm in het eindspel steken laat vallen. Hij bouwt elke partij een uitstekende positie op, doch verzuimt hard toe te slaan. Hij laat zich dan onnodig in de verdediging dringen met het gevolg het ene stukverlies na het andere. Afdeling 2: A. van Huizen - A. Kastelein0-1 De heer Kastelein lijkt op promotie af te stevenen. P. Breve - R. Kickert1-0 Ingehaalde partij: A. Kastelein - C. Orgers1-0 ïOftO^^' «V tkV A^^'^ %eis^^^^r» Op woensdag 30 januari j.l. zijn de volgende 10 kandidaten geslaagd voor het overlevingsdiploma van de Nederlandse Vereniging van zwemonderwijzers. Marcel Arensman; Sjaak Koese; Jaap de Leeuw; Ruud Schreuder; Jan Knape; Hugo Hoogmoed; Daan Smit; Kees Heer schap; Patrick Nairraina; dhr. S. Lind- hout. MriMMHM IttrikM voor atte ztkethad VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-25)8 iTr iTr iTr iTt jfi iSt lïitïi tTi iTj iTj iTf iTf iTi V W 9 V w w w w 4- ca s öia a ca tS'^é^^r»

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1