Raad Dirksland ziet exploitatietekort Dirksiand-Zuid als een ramp tegemoet Predikbeurten Help de lepra bestrijden Amerika in Goedereede CNV cursus personeelsbeleid Eén geluk, de haven blijft Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS VRUDAG 25 JANUARI 1985 Om U tot verder lezen te bewegen lijkt het ons 't best het verslag van de gisteravond gehouden raadsvergadering maar wat ontspannen te be ginnen. We roepen 't beeld op van raadslid L. de Berg, met z'n hengel gezeten aan de haven want daar, zo voorzag hü« ,M het straks één en al rust met vissertjes, de horecabedrijven rondom waar wat te drinken valt en een bootje dat door de haven vaart". Blijft nog immer de hoop bestaan op een verbinding met het Haringvliet en 't was duidelijk dat dhr. de Berg ervoor pleitte dat de haven moet blijven. „Wat is", zo sprak hij met gesmoorde stem: „wat is klein Parijs zónder z'n haven", waarbij zijn hand een ansichtkaart met de haven in een tedere omstrengeling hield.... totstandkoming van Dirksland Zuid ver- Hij had zich zorgen gemaakt, om niks trouwens, want niemand denkt eraan zich sterk te maken voor de idee die dhr. J. Hof per brief kenbaar had gemaakt m.b.t het dempen van de haven, het verleggen van de rijbaan en het afgraven van de Oost- havendijk, een en ander in verband met de nog aan te leggen omleidingsweg rond Dirksland. B en W zullen dhr. Hof be richten dat het voor een goede voortgang geen aanbeveling verdient thans nog een ander dan het vastgestelde tracé na te streven. Wel heeft het College de demping van het Spui in voorbereiding. Het zou o.a. een gemakkelijker toegang tot de Oost- havendijk kunnen geven. De voor dem ping benodigde grond kan uit de ruil verkaveling verkregen worden. Géén nood echter dat de haven gedempt zal worden: „het komt zelfs niet in het College op", verzekerde de voorz. burg. Oversier. Rampenplan onvoldoende Met alle overige nederlandse gemeenten heeft ook de gemeente Dirksland een rampenplan in de kast maar daar kan niet op worden teruggegrepen bij de bestrij ding van de ramp die dreigt, een groot exploitatietekort op het bestemmingsplan Zuid waarop dit jaar eindelijk de eerste 21 woningen gebouwd zullen gaan worden, alle in de premiesector en zo hoopt de voorz. misschien ook nog een aantal vrije sector woningen. B en W hadden de raad een discussienota Woningbouw overlegd waaruit bleek dat door het Pro vinciaal bestuur strikt de hand zal worden gehouden aan het destijds vastgestelde streekplan waaruit moet blijken datDirks- land tot en met 1989 nog slechts 136 woningen mag bouwen. Natuurlijk moe ten de overige woonkernen daarvan ook een portie waaruit resulteert dat er tot die periode nog 96 woningen resteren voor Dirksland-Zuid. B en W willen nog dit jaar 21 premiewoningen in „Zuid" rea liseren. Veel zou ervoor pleiten om in de ko mende jaren alle woningen dan maar in het dure Dirksland-Zuid te bouwen ten einde de exploitatietekorten te beperken, maar dat lijkt B en W onjuist omdat men ook particuliere initiatieven elders wil blijven honoreren. Het zonder meer voor rang geven aan Dirksland Zuid zou strij dig zijn met het belang van de individuele burgers. B en W menen dan ook dat blijvend aan particuliere bouwplannen moet worden meegewerkt mits die maar planologisch aanvaardbaar zijn én wan neer die zich beperken tot incidentele woningen; geen grote aantallen derhalve omdat daarmee de exploitatie van Dirks land Zuid zou worden gefrustreerd. Het lijkt B en W voorts goed de evt. exploitatie tekorten in Dirksland Zuid ten laste van de algemene dienst te nemen en tekorten zullen er stellig komen, ook bij een vlotte realisering.... Een beetje wordt daar nog wel op ge hoopt al is het reëeler die hoop maar weg te drukken, zo maande de voorzitter. „Je wéét het maar nooit.zo toonde dhr. J.H. Kalle (SGP) zich de meest optimistische uit het raadsgezelschap: „In een periode van vijf jaar kan er immers best een beleidswijziging komen?" Afstoten van een deel van Dirksland Zuid achtte dhr. Kalle nauwelijks reëel omdat dat maar een gering voordeel op zou leveren. Graag had hij een berekening van de kosten om te weten hoe groot de dreun zal zijn wanneer uit de algemene middelen dekking moet worden gezocht. Spookschip Dhr. Robijn meende er maar wat gelaten over te moeten doen toen hij bezag dat het spookschip Dirksland Zuid langzaam op de gemeente afkomt. „Het zal op een fiasco uitlopen al is het nog de vraag hoe groot dat fiasco zal zijn", vroeg hij zich af en ook dhr. Robijn stelt er prijs op zo snel mogelijk de cijfers op een rijtje te zien. „We komen tenslotte geen stap vooruit door maar om de hete brij te blijven lopen", maande hij. „We hebben gedacht dat het met de naleving van het streekplan niet zo'n vaart zou lopen maar we komen onszelf nu lelijk tegen" stelde dhr. Robijn vast. Om de schade zoveel mogelijk te beperken voelt de PvdA fractie er niet voor tb.v. particu liere woningbouw nog art. 19 procedures te beginnen. Pas wanneer daarvan wordt afgezien komt er z.i. een eind aan het door B en W gesignaleerde gevaar van rechts ongelijkheid. „In deze omstandigheden gaat het niet aan particulieren nog van goedkope bouwgrond te laten profiteren waarvan het gevolg is dat Dirksland Zuid steeds nog meer zal gaan kosten welke kosten door de burger zullen moeten wor den opgebracht" legde dhr. Robijn uit. Dit standpunt laat de PvdA fractie bijzonder zwaar wegen. „Vluchten kan niet meer, schuilen alleen nog maar", zo stelde dhr. Robijn mistroostig vast. Dhr. D. A. H. van Dis vond het tijd geworden de raad, en zeker zij die voor de antwoordelijk mogen worden geacht een hart onder de riem te steken. „In de tijd dat wü Dirksland Zuid hebben vastgesteld leefde men nog in de veronderstelling dat Nederland 20 mil joen inwoners zou krijgen. Je was geen goed gemeentebestuur als je niet op groei aanstuurde en heel wat gemeenten hebben daarom grond voor woning bouw en industriegrond teveel. We heb ben jammer genoeg de wind tegen ge kregen maar nog steeds houd ik vol dat het beleid goed is geweest en ik sta er dan ook nog steeds achter", maakte dhr. van Dis manhaftig duidelijk. Ove rigens conformeerde dhr. van Dis zich aan het standpunt van het College. Dat deed ook dhr. van Nieuwenhuijzen (VVD) „Er zit niks anders op dan maar gewoon door te gaan" vond hij. Ook dhr. van Nieuwenhuijzen zou graag over cij fers beschikken waaruit valt op te maken hoe groot de ramp is. „De VVD heeft nooit zoveel geluk gehad met Dirksland Zuid, 't is jammer dat dat nu ook de gemeente gaat overkomen". Géén beschuldigende vinger Met dhr. van Dis wilde ook burg. Over sier niet weten van een beschuldigende vinger. In deze tijd zou geen zinnig ge meentebestuur nog een plan van die op vang opstartten, maar gegeven het feit dat het er nu wel ligt als erfenis uit een andere tijd moet getracht worden het beste ervan te maken. Cijfers heeft het College daar om niet verstrekt omdat eerst het gevoelen van de raad moest worden geproefd. Spre kend over de bouwmogelijldieden wilde de voorz. maar het liefst reëel blijven aan de hand van wat het Streekplan daarin te bieden heeft. Hij geloofde ook dat de hoop op een regering van andere snit ijdel zal zijn omdat de Overheid, van welke kleur ook, niet heen kan om de grote leegstand in de steden waarom de bouw op het platteland wordt getemperd. Echter mag dat er nimmer toe leiden, zo is 's voor zitters overtuiging, dat een plattelands gemeente niet meer kan bouwen voor de eigen inwoners. Het zou kunnen bete kenen dat plattelanders terecht zouden moeten komen in stadse woningen die de stedelingen zelf niet willen. Onverbloemd noemde de voorzitter zo'n gedwongen verhuizing een deportatie! De meerderheid van de raad schaarde zich achter de gedachtengang van het College. Uitzondering maakte de PvdA die in 't geheel geen art. 19 procedures meer wil. Ten besluite benadrukte burg. Oversier nogmaals het geen schande te vinden dat Dirksland Zuid er ligt: „elk gemeente bestuur wil tenslotte die omstandigheden scheppen om zijn voorzieningenniveau te handhaven. Ik vrees dat dat alleen via groei kan!" vond dhr. Oversier. De inderdaad fraaie kaart waarmee dhr. de Berg zijn pleit voor het behoud van de haven ondersteunde. (Uitgave van boekhandel de Luifel) Motie Strijen Een motie van het gemeentebestuur van Strijen die gedoemd leek voor kennis geving te worden aangenomen, werd op aandringen van dhr. Robijn toch door de gehele raad gesteund. De motie dringt er bij het GEB Dordt op aan de uitkeringen aan de gemeente Dordt en aan de con- cessiegemeenten te beëindigen. De raad was het er mee eens dat dat niet meer past zeker nu de tarieven zo hoog zijn dat meerderen hun energierekening niet meer kunnen betalen. De vele miljoenen die nu aan de gemeente Dordt en de concessie- gemeenten worden uitgekeerd kunnen be ter zo vond met de gemeenteraad van Strijen ook de raad van Dirksland worden besteed aan het beperken van de tarieven. De sceptietank In meerderlei opzicht rook het niet zo fris rondom de sceptietank van dhr A. Koole te Dirksland. Hij had die vorig jaar mei in gebruik genomen terwijl hij in december daaraan volgend op het gemeentelijk rio- leringsnet werd aangesloten. Wég de kos ten van de sceptietank en die waren zeker niet gering geweest. Er kwam een veelheid van vragen hoe het mogelijk was geweest dat dhr Koole niet van de gemeentelijke plannen op de hoogte was gesteld. Stellig zou hij dan het aanbrengen van de tank hebben nagelaten en zich een hoop kosten hebben bespaard. Weth van Rossum meende daar een vrij sluitende verklaring voor te hebben al werd die zeker niet door ieder geaccep teerd. Niet dat jaar mei -, maar op 8 november 1983 was aan dhr Koole ver gunning verleend. Toen was nog niet bekend dat de onrendabele aansluitingen in de Vroonweg zouden worden gesubsi dieerd. Toen dat wel het geval bleek moest snel gehandeld worden omdat de aan sluitingen voor eind december gereali seerd moesten zijn. Inderhaast werd be sloten ook de woning van dhr Koole en die van dhr van Broekhoven aan te sluiten. Het zou in mei 1984 voorbarig zijn ge weest dhr Koole te waarschuwen voor een stap waarvan de gemeente niet wist dat die genomen zou worden", verklaarde dhr van Rossum. Meerderen bleven evenwel hun beden kingen tegen zo'n handelwijze koesteren en nu waren er wel beschuldigende vin gers in de richting van gemeentewerken. Weth van Rossum had dan wel de hinder van het natte najaar mede als exkuus laten gelden, maar iemand als dhr van Dis werd daar niet door aangesproken. „Er had Zondag 27 januari 1985 OUDDORP-Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. W. J. op 't Hof. Woensdag 30 januari: 19.00 uur ds. W. J. op 't Hof- Ger. Gem. 9.30 en 16.00 uur lezen- Ger. Kerk 10.00 uur dhr. J. Verheul en 17.00 uur ds. A. J. J. van Noord - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur dhr. v.d. Dool, Rotterdam. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur kand. J. Koppelaar en 18.30 uur eerw. hr. K. Groenendijk. STELLENDAM-Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Codée, v.m. bediening Heilige Doop en nam. Heidelberger Catechismus zondag 17; extra koUekte fonds christelijke belangen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. J. J. van Noord en 17.00 uur ds. B. J. Oldenhuis, Rot terdam. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Vlietstrajr. en 18.00 uur eerw. hr. A. H. Veldhuizen; extra maande lijkse kollekte kerkvoogdij - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen- Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur Mw. drs. A. van Andel, Den Haag. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. van der Linden, bediening Hei lige Doop en 18.00 uur ds. I. Hoor naar; extra kollekte PIT - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Hoogerland. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur eerw. hr. A. H. Veldhuizen en 18.00 uur eerw. hr. H. Kraak, Numansdorp; extra kollekte kerk-Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. J. Tanis, Tholen. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. L. Kruijmer, v.m. bediening Heilige Doop en nam. Hei delberger Catechismus zondag 47; ex tra kollekte hulp Z.O. Azië - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur themadienst ds. G. Berveling, Vlaardingen. LUKASKAPEL HDG - 10.15 uur ds. W. H. van Kooten, extra kollekte NBG. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur kand. mr. J. P. de Man en 18.00 uur ds. L. Quist, Heidelberger Cate chismus zondag 26; extra kollekte kerk -Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. de Jong, Rotterdam - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 en 17.00 uur kand. J. van Wal- linga. Leiderdorp - Ger. Kerk (Vrij gemaakt) 9.30 en 14.30 uur ds. B. Gratz. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. van den Bom, v.m. bediening Heilige Doop en nam. Hei delberger Catechismus zondag 47; Ie kollekte diakonie en 2e kollekte kerk voogdij - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. OUDE TONGE-Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. Vermaat en 18.00 uur ds. W. H. van Kooten - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. G. C. Klok; extra kollekte Werelddiakonaat - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Hage en 18.00 uur ds. R. Stutvoet. DEN BOMMEL- Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vos, v.m. bediening Heilige Doop; extra kollekte Op weg met de ander - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur dhr. A. v.d. Schee, Spijke- nis SC OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur kand. A. den Besten, Katwijk aan Zee en 18.00 uur ds. K. van Meijeren, Heidelberger Catechismus zondag 25; extra kollekte Quotum - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur drs. J. H. Becker LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. van Meijeren, extra kollekte verwarming. SINT MAARTENSDIJK-Herv. Gem. 9.30 en 14.30uurds. J. G. vanLoon- Ger. Gem. in Ned. 3x lezen - Oud Ger. Gem. 3x lezen. tenminste een briefje naar die mensen gekund, een brief kun je versturen ook al regent het", mopperde hij. „Het is een haastklus geweest en dat heeft ertoe geleid dat we hier en daar een steek hebben laten vallen", biechtte ook de voorzitter op, „er is geen tijd geweest de mensen naar behoren te informeren en in haast maak je dit soort wellevendheids- fouten". De PvdA die ervoor had gepleit met dhr Koole in kontakt te treden ver klaarde zich tegen het voor kennisgeving aannemen van het schrijven van dhr Koole. Nota belastingdruk Van de overlegde „belastingnota" werd door de raad kennis genomen, lang niet altijd echter met instemming, omdat Dirksland temidden van de overige flak- keese gemeenten op het punt van de gem. belastingdruk geen goedkoopteiland blijkt te zijn. Wanneer de gem. belastingen van Goedereede de laagste op het eiland op 100 worden gesteld, verhouden die van Dirksland zich op 131, van Middelhamis op 132 en van Oostflakkee op 152. Ook was een vergelijk met het landelijk ge middelde gemaakt. Met de Onroerend Goed belasting zit Dirksland dan goed met een heffing die op minder dan 70% van het landelijk gemiddelde ligt. Het dekkingspercentage van de afvalstoffen heffing ligt op het landelijk gemiddelde maar vastgesteld moet worden dat de kosten van vuilafvoer aanzienlijk afwijken van het landelijk gemiddelde. Landelijk zijn de kosten van vuilafvoer 33,- per inwoner, in Dirksland evenwel 78,- terwijl landelijk 55,- per inwoner aan rioleringen wordt besteed tegen 79,- in de gemeente Dirksland. Door de raad werd de, door de burge meester zelf geproduceerde nota op prijs gesteld al kreeg de PvdA fraktie met name er wel een kater van. Deze n.l. voelde zich temeer gesterkt in de redelijkheid van de eerder gedane bezuinigingsvoorstellen die ertoe hadden moeten leiden de belasting druk zo laag mogelijk te houden. Nog maals drukte dhr Rigter er zijn spijt over uit dat de raad daarin niet had willen volgen. Dhr Rigter gaf een treurige kijk op veler maatschappelijke toestand die zover is gedaald dat menigeen zelfs op het eten moet bezuinigen en weer beijverde hij zich het College ideeën voor te leggen die tot verlichting van die omstandigheden zoden kunnen leiden. Een daarvan was de hef fing Onroerend Goed belasting voor de eigenaren te verhogen en voor de gebrui kers te verlagen. De reinigingsrechten en afvalstoffenheffing zouden misschien aan de grootte van het gezin kunnen worden aangepast en naar het de heer Rigter leek moet de mensen ook duidelijk worden gemaakt dat er een mogelijkheid bestaat de Onroerend Goed belasting te worden kwijtgescholden. Tot slot verzekerde dhr Rigter dat op het eiland het gemiddeld inkomen 20% lager ligt dan dat landelijk het geval is. Burgemeester Oversier betitelde dat vooralsnog als onzin omdat de kategorie die dhr Rigter op het oog heeft de minima is die veelal van een uitkering leeft en die uitkering is overal in den lande dezelfde. Dhr Rigter verklaarde zijn informatie echter uit een gemeentelijk stuk te hebben zodat zijn bewering toch zo'n onzin niet zou zijn? De CNV-Subdistriktsraad Goeree- Overflakkee organiseert voor CN V-ers en andere belangstellenden in de maanden februari en maart een cursus Personeels beleid. Tijdens deze cursus van zes avonden wordt ingegaan op het Personeelsbeleid, dat in de bedrijven, waar de cursisten werkzaam zijn, wordt gevoerd. De verhouding tussen mens en arbeid zijn, evenals de medezeggenschapsvor- men, wezenlijke elementen uit de cursus. Ook het sociaal beleid en de scholing en vorming komen aan de orde. Daarna wordt ingegaan op concrete zaken als: sollicitatie- en ontslagprocedures, fiinctie- classificatie en beloningssystemen. De cursus is voor CNV-ers en hun gezinsleden gratis. Andere belangstellen den betalen dertig gulden inclusief het cursusmateriaal. De eerste avond wordt op 26 februari in „De Hoeksteen" te Middelhamis ge houden. Belangstellenden kurmen zich nog aan melden bij het Dienstencentmm-CNV, Postbus 197, Goes (tel. 01100 - 20310). Dhr J. L. Poortvliet (VVD) stelde de gekregen informatie best op prijs maar hij was er bang voor dat die zal leiden tot een voorstel ter verhoging van de Onroerend Goed belasting terwijl de VVD bij de behandeling van de begroting juist zijn medewerking aan bezuinigingen heeft ver leend. ,,We zullen ons tegen verhoging van de Onroerend Goed belasting ver zetten!" maakte dhr Poortvliet voor alles duidelijk. Die vrees bleek ongegrond omdat de voorzitter heel nadrukkelijk stelde dat de nota niet daarvoor is geproduceerd maar geheel en al op verzoek van de PvdA fraktie, gedaan bij de vaststelling van de gemeente begroting eind vorig jaar. Door dhr D. A. H. van Dis (CDA) werd een uiterste attentie gevraagd omdat de belastingen in Dirksland toch wel hoog blijken te zijn. Mens en gemeente zijn uniek In zijn beantwoording liet de raadsvoorz. zien dat zoals elk mens -, ook elke ge meente uniek is zodat geen zich volmaakt met de Euider vergelijken laat. De een heeft een grotere uitkering uit het gemeente fonds en de ander heeft een duurder of goedkoper voorzieningenniveau. De nota zal geen aanleiding zijn tot voorstellen tot belastingverhoging en op voorhand kon de voorz verklaren niet te voelen voor het voorstel van de PvdA fraktie de Onroe rend Goed belasting voor eigenaren te verhogen. Dhr Oversier bespeurde trouwens een tegenstrijdigheid in de opwekking van dhr Rigter de burger te sparen en de Onroe rend Goed belasting voor de eigenaren te verhogen: „in de ogen van het College zijn zij die het initiatief genomen hebben een eigen woning te bewonen óók burgers bij wie door de hoge lasten schraalhans soms ook keukenmeester is!" Dhr Rigter werd ook niet op zijn wenken bediend waar het gaat om het bekend maken van de mogelijkheid de Onroerend Goed belasting te worden kwijtgeschol den, overigens een competentie van de Directeur van 's Rijks belastingen. Dhr Rigter had dat graag in de pas verschenen gemeentegids opgenomen gezien. De laatste werd overigens voor een vol gende keer toegezegd, zonder echter de vermelding van de normen die genoemde directeur daartoe aanlegt. Er rest ons nog maar 15 jaar tot het jaar 2000, Slechts 15 jaar om het gevecht tegen lepra te winnen en de hoop van miljoenen mannen, vrou wen en kinderen waar te maken. Dit kan zeer zeker als wij allen vast besloten zijn de wereld van deze eeuwen oude calamiteit te bevrijden en indien wij bereid zijn alle noodzakelijke middelen te gebraiken. Een vaccin dat lepra geneest bestaat nog steeds niet, maar er zijn wel behande lingsmethoden. Die zijn niet gemakkelijk, maar dankzij de voortdurende voorait- gang in het wetenschappelijk onderzoek is de behandeling nu veel korter en doel matiger geworden. De eerste voorwaarde voor succes hangt af van de patiënten zelf. Zij moeten niet aarzelen. Zij moeten de wil opbrengen om voor zichzelf te zorgen en zichzelf te genezen. Met een positieve instelling is er alle hoop. Maar als een leprapatiënt niet vastbesloten is en zijn therapie niet of niet regelmatig volgt, zal hij merken dat zijn hchamelijke toestand langzaam maar ze ker achtemit zal gaan. Natuurlijk zal dit tevens het besmettingsgevaar sterk doen toenemen. DE tweede voorwaarde voor succes is voortdurende inzet van de gehele me dische staf, van de hoogste autoriteit tot aan de eenvoudigste helper in de dorpen. Wij mogen niet toestaan dat duistere overheidsregels een gedegen medisch en paramedisch onderzoek met betrekking tot lepra in de weg staan in de landen waar deze ziekte voorkomt. Alleen de rege ringen van die landen kunnen dat aspect van het probleem aanpakken. Doktoren en verplegend personeel moe ten handelen overeenkomstig hun beroeps eed: het verzorgen en genezen van mensen is nog steeds een van de nobelste opgaven en die moet met liefde en eerbied worden uitgevoerd. De laatste voorwaarde voor succes is de betrokkenheid van gezonden en bevoor rechten, die hun deel willen bijdragen in de kosten van de verspreiding van wat meer geluk en blijdschap op deze aarde. Help dus de lepra bestrijden: Doe het nu! Postgiro 50500, Bankgiro 70.70.70.929. Folder „Stand van Zaken" weer verkrijgbaar De bekende folder „Stand van Zaken bij de sociale verzekeringen en voorzie ningen" is weer verschenen, aangepast aan de gegevens per 1 januari 1985. De folder geeft duidelijk informatie over de sociale verzekeringen. Men vindt er alle premiepercentages in vermeld, maar ook de uitkeringsbedragen. Verder een algemeen overzicht over de inhoud van de wetten. De folder is een samenwerkingsprodukt van het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, het Ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur en het Voorlichtingscentrum Sociale Verze kering (VSV). Wenst u de folder te ontvangen, dan kunt u zich wenden tot het VSV, Zwaansvliet 3, 1081 AP Amsterdam. Telefoon 020-448418. Daar zijn overigens ook folders verkrijgbaar over alle sociale ver zekeringswetten afzonderlijk. Bij wat gro tere aantallen worden kosten in rekening gebracht. Van 30 januari tot 24 februari exposeert in „De Vloeiplanke" in Goedereede James V. Costanzo met foto's. Costanzo woont en werkt in New York. Naast fotografie houdt hij zich bezig met video- en filmprodukties. Bovendien vervult hij een aantal docentschappen, houdt lezingen en workshops en heeft de publikatie van een zestal fotoboeken op zijn naam staan. Recentelijk ontving hij voor één van deze boeken (een dokumentair werk over de Italiaanse bevolking in Movisntown) de 1 e prijs van de „New Jersey Historical Society". Zijn opleiding (fotografie, video en film) heeft hij gehad aan de University of Iowa. In de fotografie heeft hij zich verder bekwaamd aan de University of Dayton en de Dayton Art Institute. Het onderwerp van de expositie is te omschrijven als nachtelijke stads„land- schappen" (o.a. New York). De anders zo volle straten zijn totaal verlaten. Dit heeft een vervreemdend effekt dat zeer versterkt wordt door de geraffineerde, vaak nauwelijks opvallende wijze waarop de zwart-wit foto's gekleurd zijn d.m.v. een selenuumtoon scsheidingsproces. De openingstijden van Galerie „De Vloeiplanke" zijn: woensdag van 15.00 tot 18.00 uur vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur zaterdag van 15.00 tot 18.00 uur en na afspraak 01879 - 2236 (na 18.00 uur) Henk van Buren

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 2