Concert in het Ouddorps museum Meer sociale controle Bergmans Brillen Part-time administratieve kracht '"'"".tZZ^Z tuinschuurtjes en blokhutten Graag Een Bril Dragen Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' VRIJDAG 25 JANUARI 1985 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-N ieuws. Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragcn-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. KUUIPtNTUIN OP SIAAPKAMSK In mijn wollen vloerbedekking op de slaapkamer zijn gele plekken achter gebleven van de kruidenthee temoe Iwak, die ik tegen een galaandoening gebruik. Hoe krijg ik die vlekken weg? Antwoord: Vlekken van thee e.a. krui denaftreksels zijn lastig. Ze zijn wel weg te krijgen, maar de scherpe middelen zoals natriumperboraat, aceton (brandbaar, op passen) of zuringhout laten nogal eens bleke plekken na. Daarom raden wij u white wizard aan, waarbij u de gebruiks aanwijzing voor tapijt shampoo volgt. Uw drogist heeft het en zo niet, dan kunt u het bestellen bij de fa. Hoes, Fonteinbos 65, Zoetermeer. 8RASS0 Al 38 jaar poetst mijn vrouw om de vier weken alle geel en rood koper in huis met brasso. Alles glimt datje er je hoed in op kunt zetten. Zij keek dus heel raar op, toen zij in december l.l. zag, dat het rode koper plotsklaps erg lelijk werd, terwijl het gele koper, eigenlijk messing,, prach tig bleef glimmen. Hoe kan dat? Antwoord: Wij gaan er van uit, dat bij B rasso geen fabrieksfout is gemaakt en dat het poetsprodukt dus prima was. Anders zou het gele koper niet zo fraai glimmen. Ook nemen wij aan, dat uw vrouw het busje vóór niet zo fraai glinunen. Ook nemen wij aan, dat uw vrouw het busje vóór het gebruik flink geschud heeft, zodat geen bezinksel op het rode koper is terecht gekomen. Ook nemen wij aan, dat dit rode koper nergens anders mee is ingesmeerd en dat het ook niet verhit is geworden. Denk hierbij vooral aan stralingswarmte van een open haard, gaskachel of elek trisch apparaat' Daar kan rood koper soms vreemd op reageren. Welnu, als dit allemaal in orde is, dan is o.i. de enige verklaring, dat uw rode koper uit ver schillende lagen bestaat, d.w.z. dat men op een voorwerp van ander metaal ver scheidene lagen bestaat, d.w.z. dat men op een voorwerp van ander verscheidene lagen rood koper heeft aangebracht. De fraaie lagen zijn nu afgesleten (na 38 jaar poetsen) en de minder fraaie komen nu bloot, menen wij. En daar is dan niets aan te doen, behalve opnieuw verkoperen. KACHtUAMP Hierbij een foto van een lamp die ik kocht van een 96-jarige dame en die had hem van haar moeder gekregen. Op de ko peren pot staat: Lempereur Bernard, Brevete lampe beige. Hoe oud is die lamp en waarvoor werd ze gebruikt? Het glas op de lamp is niet oud. Antwoord: U bezit een echte, Brusselse kachellamp, une lampe de poêle, op zijn zondags. Zij zal 120 tot 100 jaar oud zijn, want in de vorige eeuw was l'Empereur Bernard (later Bernard Co) een be kende fabriek in de buurt van Brussel. B reveté wil zeggen dat er een brevet soort octrooi) op was verleend. Zuinige Belgen gebruikten dit werktuig voor verlichting (dan deed je de gietijzeren deurtjes open) of voor verwarming (dan slootje de deur tjes). Het glas zal nog lang nageleverd zijn en vandaar dat dit niet zo oud is. Een vrij kostbaar geval, die kachellamp. De naam leeft voor in de geslachtsnaam Kachel- land, want lang niet overal snapte men dat je een kachel en een lamp kunt combi neren. Voor wie niet tegen een petroleum- geur opziet een leuk geval. Er is tegen woordig trouwens geparfumeerde petro leum. En u kunt op de kachel de koffie laten pruttelen. ZINK OP BLOCMSN De onderste bladeren van mijn chry santen verdorren steeds. Ik heb er al eens tegen gespoten met een zinkverbinding, zoals ik ook gebruik ik de aardappelen, maar dat baatte niet. Antwoord: Tegen de aardappelziekte (fytóftora) zijn zinkpreparaten prima, maar tegen roestziekten helpen ze niet. De roestzwam reageert weer heel anders dan de fytoftorazwam. En dan valt het nog niet mee, zó te spuiten dat je de onderste blaadjes van de chrysanten goed raakt' In dit geval zouden wij volstaan met het afplukken en verbranden van blaadjes waarop u de eerste aantasting ziet. Wilt u tóch spuiten dan zult u een koperver binding of een zwavelhoudend spuit- middel moeten gebruiken. Uw tuincen trum of zaadhandelaar levert u het juiste middel met gebruiksaanwijzing. DE BULL Ik herinner mij een mooi gedicht, dat Vrede" heet en zo begint: O, zoek en jaag de(n) vrede naal is het tot uw eigen scha. - Het eindigt met: O, geeft wat toe! O, zwijg toch stil! En doe dat al om vredeswil! - Van wie is dat? Antwoord: Dat is van de minder be kende dichter en novellist A. J. de Buil 1823 -1888) en vooral bekend door zijn gedicht „Bach te Dresden". Uw gedicht vonden wij indertijd in „De Vriend van Oud en Jong". AAKDBEiEMWORMPJeS De laatste jaren zie ik kleine, witte warmpjes in mijn aardbeien, soms wel 10 of 20 in één vrucht. Het zijn geen larfjes van de frambozenkever want die zijn paars en deze zijn wit. Antwoord: Het komt hoogst zelden voor, dat larQes van kevers zich ophouden in het vruchtvlees van een aardbei! Meestal zijn er slakjes in het spel of insecten die allerlei vruchten eten. Wilt u in juni of juli a.s. eens een aangetaste aardbei met die larfjes in een héél stevig doosje aan ons op zenden? Wij kunnen dan precies nagaan om welk diertje het gaat De bestrijding is niet zo gemakkelijk, want je kunt de aard beien best bestuiven met allerlei middelen die insecten of slakken doden, maar die zijn voor u ook niet zo gezond. Wij vermoeden echter, dat u, omdat u wel geen grote oppervlakte aardbeien hebt, zult kunnen volstaan met het afplukken van aangetaste vruchten, die u even kookt en dan wegdoet. U begint daarmee even vóór de eerste pluk en u zet dat voort tot de laatste vruchten geoogst zijn. Dat zal in uw geval wel voldoende zijn, menen wij. Regelmatig een nieuw bed aardbeien in planten en na de pluk een oud bed om spitten is ook aan te bevelen, mits u 3-4 bedden aanhoudt. CHRYSANTENVERSLINDER De bloemen van mijn chrysanten ver tonen vraat. Toch zie ik geen rupsen. Ik heb al eens een bestrijdingsmiddel ver spoten, maar zonder resultaat. Antwoord: Ook in dit geval moeten wij eerst precies vaststellen welk dier aan uw bloemen knabbelt! Vermoedelijk zijn dat oorwurmen. Die bijten n.l. gaatjes in aller lei bloemen, ook bijv. in dahlia's en stok- rozen, om bij de insecten te komen die ze willen opeten. Daartegen maken wij schuilplaatsen voor oorwurmen door bloempotten te vullen met samengedrukte bladeren en ze dan omgekeerd op een stokje tussen de bloemen te zetten. De oorwurmen kruipen daar dan graag in en u kunt ze verbranden. Maar er zijn ook wel slakken die het presteren om 's nachts de bloemen te bezoeken en overdag weg te kruipen. Hiertegen kunt u slakkenkorrels strooien. Maar ook kunt u een paar holle dakpannen tussen de planten leggen. De slakken kruipen hier graag onder zodat u ze kunt vangen. Op windstille dagen kunt u ook een schoteltje bier gebruiken; daar komen ze ook allemaal op af PACMT EN EIGENDOM Uit erfenis kreeg ik 0,4 ha grond die ik verhuur voor f 100,per jaar. Daar blijft niets van over. Heeft de pachter rechten als ik het stuk verkoop? Kan ik het in eigen gebruik nemen? Antwoord: Verkoop breekt geen pacht, maar u kunt dat gemet grond beter in eigen gebruik nemen. Zelfs als u alles door de loonwerker laat doen (grondbewerking, zaaien, oogsten) zult u méér overhouden dan nu. Uit uw brief leiden wij af, dat het land telkens voor één jaar is verhuurd en wel mondeling. Dan zegt u de pacht per aangetekende brief op en wel voor het einde van dit jaar. U kunt de grond dan begin 1986 in eigen gebruik nemen of aan een ander verhuren. GOED WAPEN TEGEN CRIMINALITEIT DE gelegenheid maakt de dief. Wil je het aantal diefstallen. Inbraken en andere vormen van kleine criminaliteit terugdringen, dan moet je de dieven minder kans geven. Er moet weer meer toezicht komen in alleriei geledingen van de samenleving. Het aanstellen van conciërges, con ducteurs en meer winkelpersoneel is onontbeeriijk om de criminaliteit terug te dringen. Dat kost geld, maar veiligheidsagenten, technopre- ventie en hoge verzekeringspremies zijn minstens zo duur en bovendien lang niet altijd effectief. In een tussenrapport van de commissie- Roethof, die in 1983 door de minister van justitie werd ingesteld, wor den deze en andere aanbevelingen gedaan. EEN BLIK AGENTEN OPENTREKKEN HELPT ONVOLDOENDE Terecht pleit de commissie Roet hof ook voor een steviger aanpak van helers. Er zou vermoedelijk minder gestolen worden, als men de gestolen spullen niet zo ge makkelijk kwijt kon. Een ver scherpt toezicht op handelaren in tweedehands goederen lijkt geen overbodige luxe. Maar de burgers kunnen zelf ook iets doen, bij voorbeeld door hun eigendom men te merken. De boodschap van de commissie Roethof luidt dus zo ongeveer: burgers moeten de criminaliteitsbestrijding niet al leen aan de politie overiaten. Men kan door middel van sociale con trole en meer personeel in de be drijven veel criminaliteit voor komen. De kosten die een en ander met zich meebrengt zijn niet gering, maar wat de toenemende criminaliteit ons nu allemaal kost, is nog veel erger. (Nadruk verboden) Mr. A. BRONSBERGEN GEN HEIMATLIED Onlangs zag ik op de Duitse t.v. het programma „Wanderungen durch die DDR". Dat ging over de streek langs de Saaie, een zijrivier van de Elbe. Daarbij werd een volkslied ten gehore gebracht, dat merkwaardigerwijs dezelfde melodie had als ons lied „Kent gij reeds den goeden Herder?" Welk duits lied is dat? Antwoord: Men kent ginds hele reeksen Heimatlieder, want iedere streek is wel bezongen, als onderdeel van de Volks lieden In uw geval gaat het om het wel bekende „An der Saaie hellem Strande", aan de witzandige oevers der Saaie. De melodie is in dit geval bij ons iets ver eenvoudigd doordat wij in de derde regel een paar maten weglieten. Overigens gaan honderden Nederlandse liederen terug op Duitse voorbeelden of het zijn verzen op Duitse wijsjes. Een kras voorbeeld is „En laat de klok maar luiden" dat een spotvers is op het aandoenlijke en religieuze „Ich hab' mich ergeben". Dat komt doordat in de vorige eeuw en tot 1914 ons platteland werd overstroomd door Duitse muzikan tengezelschappen die ix)pulaire muziek speelden. En populair was toen hetzelfde als Volkslieder, Heimatlieder und so wei- ter. Wo man singt da lass' dich ruhig nieder. böse Menschen haben keine Lie- der, zeiden ze. Nou, dat hebben wij dan naderhand geweten. nOET OP BAKSTEEN Door schoorsteenbrand zijn de oranje gele bakstenen van mijn open haard zwart geblakerd. Hoe krijg ik ze weer schoon? Antwoord: Roet is vrijwel zuivere kool stof en daar zijn geen oplosmiddelen voor (behalve gesmolten ijzer en dat is wat lastig). Daarom zit er niets anders op dan schuren. Waarmee? Dat kan met de schuurmachine, maar pas wel op dat u geen roet insmeert. Daarom is gebruik van grof schuurpapier o.i. beter. U krijgt dan ook niet zulke gladde stenen. Zijn de voegen eveneens beroet dan zult u die afzonderlijk moeten schuren. U kkunt ze natuurlijk ook iets uitkappen en met ce ment weer invoegen. Maar wat u ook op de stenen smeert, roet lost daar niet in op. Het moet gewoon mechanisch verwijderd worden. ZWETENDE DIEPVniEZEtt Onze diepvrieskist vierde onlangs zijn tiende verjaardag. Nu was hij al vaak nat aan de buitenkant, maar nu wordt dat vocht ook ijs. Dat moet toch veel stroom kosten? Antwoord: Als een diepvrieskist nat wordt, komt dat doordat de wand kouder is dan de omgeving èn dat die omgeving waterdamp bevat, dus niet droog is. Theo retisch zou de isolatie van de kist zó goed moeten zijn, dat zich geen condenswater kon afzetten op de buitenwand, maar in de praktijk is dat bijna onmogelijk. Alleen in droge showroomlucht kan dat goed. U kunt dat vocht tegengaan door de diep vriezer in een droge, dus goed geluchte, omgeving te plaatsen. Maar als zich ijs vormt op de buitenkant, en dat terwijl het in de natuur nog niet vriest eind december in uw geval) is de isolatie van de kist toch wel erg onvoldoende. Inderdaad kost dat extra stroom en aan de geproduceerde koude buiten de inhoud van de kist hebt u niets. U kunt met uw leverancier over leggen of de isolatie nog te verbeteren is, bijv. door het verwijderen van de poreuze stof en het vervangen door modemer materiaal. Maar hij zal wel aandringen op het kopen van een nieuwe kist GROENE MUNTEN De mooie bronzen centen die ik op gespaard heb, worden helemaal groen. Wat is daar tegen te doen? Antwoord: Als u ze in een vochtig ver trek en in een open kistje bewaart, is dat geen wonder. Bewaar ze in een droge omgeving en dan liefst afgesloten van de lucht door ze stuk voor stuk in een munt- étui te steken, of in een rmintenalbum, dan beschadigen ze ook niet door krassen van metaal tegen metaal. Ga munten voor een verzameling nóóit met poetsmiddelen te lijf, want dan daalt de waarde schrik barend door de verkleuring! Gebruik heel voorzichtig een druppeltje ether om de groene plekjes weg te werken, bijv. met een zachte tandenborstel. Het evt vuil kunt u verwijderen door ze met een zuur vrije vaseline in te wrijven en die enige dagen te laten intrekken. Als u dan met een schoon watje die vaseline zachtjes van de munt afwrijft, haalt u ook het vuil eraf en blijft er een dun vetfilmpje achter, dat het brons van de lucht afsluit en nieuwe oxydatie verhindert. Hofdijksweg 12 OUDDORP TeL 01878 - 1249 op donderdag 31 januari zullen Jannie de Bakker, sopraan, en Abram Bezuyen, clavecimbel, een concert geven in de raadzaal van het Ouddorps museum. Jannie de Bakker is in 195 6 in Ouddorp geboren. Ze woont thans in Den Haag en is verpleegkundige van beroep. Sinds enkele jaren krijgt ze zangles van Germaine Stordiau. Abram Bezuyen, die Jannie zal begeleiden op clavecimbel, is in 1966 in Ouddorp geboren. Hij studeert orgel aan het Rotterdams conservatorium en is organist in Stad aan 't Haringvliet. Regelmatig neemt hij koorbegeleiding voor zijn rekening. Tijdens dit concert zal hij ook als solist te beluisteren zijn. Het programma is als volgt: 1. Domine JesuChriste.L. G. da Viadana 2. Wie lieblich ist der Boten SchriftG. F. Handel 3. Clavecimbelsolo 4. Liebster Hert Jesu J. S. Bach 5. Dir, dir Jehova wil ich singen 6. Es kostet viel ein Christ zu sein 7. Es glanzet der Christen inwendiges leben PAUZE 8. Clavecimbelsolo 9. Lasst uns singen van derGnade des HermF. Mendelsohn 10. If music be the food of loveH. Purcell 11. Clavecimbelsolo 12. Come all ye songsters of the skyH. Purcell Het concert zal om 20.00 uur begiimen. De zaal is open om 19.30 uur. Kaartverkoop aan de zaal a 4,per persoon. Het bestuur van de Stichting Museum „Ouddorps Raad- en Polderhuis" hoopt op deze avond vele belangstellenden te begroeten. Keuze uit 20 modellen Tuinhuisjes met neten kap, van halfronde stammetjes i i Stichting Gezinsverzorging „Goeree-Overflakkee" J vraagt: j (vrl. voor 4 dagen per week) jj Vereisten: i - MAVO/HAVO of gelijkstaande opleiding. - Goede typevaardigheid. - Ervaring op het gebied van de automatisering (bij voorkeur) - Bereid is wanneer nodig, verdere opleidingen te volgen. De werkzaamheden zullen bestaan uit: - verzorgen van de loon- en cliëntenadministratie. - verzorgen van de grootboekadministratie. - het uitvoeren van voorbereidende werkzaamheden, ten behoeve van de hoofdadministrateur en bestuur. Salaris volgens C.A.O. Welzijnswerk. Zij die op deze advertentie willen reflecteren gelieve dat schriftelijk te doen binnen 14 dagen na verschijning van dit blad. Vermelding van opleiding en ervaring in de sollicitatie brief wordt op hoge prijs gesteld. Uw sollicitatiebrief kunt U zenden aan het kantooradres: Langeweg 19, 3257 KC Ooltgensplaat. NEDERLAND wordt da laatste iaren geteisterd door een golf van kleine criminaliteit, die het leven voor de gemiddelde burger steeds meer ver- onaangenaamt. Het hinderlijke van die kleine criminaliteit zit 'm vooral hierin, dat ze zo massaal is. Vooral diefstal, inbraak, geweldpleging en vandalisme zijn delicten, die in steeds groteren getale gepleegd worden. De roep om meer politie is dan ook niet van de lucht. Kennelijk verwachten de mensen dat het opentrekken van een blik agenten de veiligheid op straat en elders sterk zou verhogen. Dat zou wel eens flink tegen kunnen vallen. De politie kan nooit alom aanwezig zijn. Bovendien wordt een niet gering deel van het politieapparaat in stelling ge zet om de zwaardere delicten op te lossen. Er is ook een roep om harde straffen, die de Nederlandse rechters overigens zeker af en toe opleggen, wanneer het om zware delicten gaat. Maar je kan een winkeldief of vandalist nou een maal niet levenslang geven. Boven dien heeft de "kleine criminaliteit" een dergelijke omvang aangenomen, dat er wel 20 gevangenissen bij zouden moeten komen, als je dit soort mis drijven met celstraf zou willen bestrij den. Dat zou de gemeenschap mil jarden gaan kosten, terwijl het zeer dubieus is of daarmee de kleine criminaliteit echt teruggedrongen zou kunnen worden. De commissie Roethof heeft in haar interim-rapport gepleit voor meer so ciale controle. Daarmee zou veel cri mineel gedrag kunnen worden voor komen. De commissie doelt hier zeker —■■Ml niet op de instelling van zogenaamde burgerwachten, die vorig jaar in Am sterdam en in enkele andere Neder landse gemeenten zijn opgericht. Bij burgerwachten is de kans levens groot, dat burgers zelf het recht in handen gaan nemen. Bovendien kun nen burgerwachten agressie uitlok ken. De kans is altijd aanwezig, dat criminelen die voornemens zijn een misdrijf te plegen, de patrouillerende burgerwachten met geweld zullen uit schakelen. CONDUCTEUR MOET TERUG VOORZOVER sociale controle de pre ventie van misdadigheid kan bevor deren, dient ze van geheel ander gehalte te zijn dan de oprichting van burgerwachten. De commissie Roet hof doet allerlei zinvolle aanbevelin gen. De commissie wijst zeer terecht op het feit dat gedurende de laatste decennia de sociale controle sterk is verminderd doordat tal van functiona rissen, die juist voor een dergelijke controle zorgden, uit een misplaatste neiging tot bezuinigen aan de kant zijn gezet. De conducteur in de tram en de bus is verdwenen, conciërges' en portiers zijn er ook aanzienlijk minder dan voorheen, warenhuizen en andere (grote) winkelbedrijven brachten hun personeelsbestand sterk terug en be vorderden daarmee ongewild de dief stal in hun bedrijven. Met camera's en spiegels probeert men nu dieven te vangen of van strafbare feiten te weerhouden, maar dat heeft duidelijk weinig effect. Winkels die op hun per soneel bezuinigen, moeten noodge dwongen nu veiligheidsagenten in de arm nemen, en dat kost wellicht meer geld. Naar ruwe schatting zouden de Ne derlandse bedrijven per jaar zo'n 4 mil jard gulden schade lijden door onont dekte diefstal en vernielingen. Voor zo'n bedrag kan je heel wat personeel aanstellen. VANDALISME EEN delict apart is het vandalisme in grote stadions, vooral bij voetbal wedstrijden. De commissie Roethof stelt dat de clubs hier veel te veel van de politie verwachten en maar eens zouden moeten beginnen om zelf pre ventieve maatregelen te nemen. Bij voorbeeld door meer suppoosten aan te stellen en de verkoop van alco holica in het stadion te verbieden. Ook zouden de clubs zelf voor begeleiding van de supporters kunnen zorgen. Er wordt nu een te grote wissel getrok ken op de steun van de politie. Het is toch al te gek dat bij sommige voet balwedstrijden zoveel politie moet worden ingezet, dat het de gemeen schap één tot anderhalve ton kost. Gemaakt van 2 cm rabathout. Div. afm. Tuinpriëlen-bergingen. Vr. kleurenfolder. Bel 01846- 2218. Arie Brand timmerfabriek. Binnendams 60, 3373 AE Giessendam. Zat. geopend. Kom kijken. Oerdegelijk. ***^^4■*4■>^***'^>^'^'^l^'^'^'^'^l^l^>^'^^^'^'^'^'^■'^'^4■'^>^'^■4■>^'^'^'^*'^'^•^'^'^*'^>^'^'^'^'^'^'^**i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 10