Vrijdagavond beslist raad Goedereede over veri(oop oude Openbare Sciiooi Dirksland heeft naar zich toe gerekend Politieberichten Goeree heeft weer ontwerp voor een Gemeentevlag Politieberichten VISAKTIE kontrakteren Gisting in Dirl(sland Emgo betaalt kleinverbruikers ruim 850.000 - terug Onderhoud Elzemeet Tienerclub 't Haventje Y.F.C-KOFFIEBAR Studieverg. der S.G.P. Middelhamis Oostflakkee Zaterdagavondwerk „Onder de Wiek" te Dirksland Diplomazwemmen Tel. 01877 - 1243 Kontaktbijeenkomst Bezorging vrijdagkrant a.s. zaterdag Goedereede S7e Jaargang DINSDAG 22 JANUARI 1985 No. 5364 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Niet op de gebruikelijke donderdagavond-, maar ditmaal op vrijdagavond, om half acht ten gemeentehuize, hoopt Goerees' gemeenteraad deze week te vergaderen. Andermaal lijkt te mogen worden gerekend op een forse publieke belangstelling, met name vanuit de middenstandskring, omdat deze avond zal worden vastgesteld op welke wijze de vroegere openbare school aan de Dorpsweg te Ouddorp en het daarnaast staande woonhuis ver kocht zullen worden. De mening van het College blijkt verdeeld. De meerderheid, i.e. burg. van Velzen en weth. van Dam (SGP) kiezen voor „verkoop bij inschrijving", CDA wethouder Visser daarentegen staat verkoop aan tapijthandel Hameeteman voor, met de getaxeerde waarde als uitgangspunt. Dhr. Visser neemt dit standpunt in op grond van de overweging dat tapijthandel Hameeteman, een van de plaatselijke middenstanders in zijn huidige bedrijfspand aan de Weststraat met uitbreidingsmoeilijkheden kampt waarom het, in de optiek van dhr. Visser, aanbeveling verdient dit bedrijf bij voorkeur voor de aankoop in aanmerking te laten komen zodat genoemd bedrijf binnen de gemeente kan worden voortgezet. De Collegemeerderheid daarentegen vindt datverkoop bij inschrijving", via de notaris de meest aangewezen weg is, waarbij de raad de keus wordt gelaten uit drie alternatieven: óf de oude school, de schoolmeesterswoning en 690 m^ tuin in één koop aan te bieden; óf de oude school, zónder de schoolmeesters woning masar mét de tuin óf de schoolmeesterswoning afzonderlijk te verkopen. De woning is in verhuurde staat en dhr. W. H. M. van Geelen van wie het College weet dat hij „niet zit te springen" om de woning te verlaten. Het voorstel is daarom met spanning geladen omdat ook Euro Discount te Oude Tonge tot de gegadigden behoort. Genoemd bedrijf wil zich in Ouddorp vestigen waartegen uit middenstandskring stemmen zijn opgegaan. In een van de vorige vergaderingen toen de komst van Euro Discount dreigde werden op de publieke tribune zelfs spandoeken geheven. Overigens voegen B en W aan hun voorstel toe dat bij verkoop van de panden een ontbindende voorwaarde dient te worden ingebouwd. Er wordt n.l. een onderzoek ingesteld naar de meest gewenste aard van de detailhandel die zich in de panden vestigt, food of non-food. Mocht het onderzoek tot de conclusie komen dat non-food niet wenselijk is dan moet de koper, die vestiging daarvan wel voornemens was, de koop ongedaan kunnen maken. B en W vinden n.l. dat aan de hand van dat rapport een nadere detaillering van. de detailhandelsbestemming dient te worden vastgesteld. Ingezonden: In een gesprek, dat ik onlangs had over de kwaliteit en inbreng van de raad van Dirksland in het algemeen en over de noodzakelijke verandering en vernieu wing van de bezetting van die Raad, verweet mijn gesprekspartner me, hoewel hij het roerend met me eens was, dat ik veel overeenkomst had met de dolende ridder uit het meesterwerk van Cervantes. Ik waardeerde deze uitspraak als een kompliment. Inderdaad, de gebeurtenissen werpen haar schaduwen vooruit, want in de boe zem van de politieke raadsfrakties borrelt en gist het en wordt men steeds on zekerder, daar komt bij, dat de gewone kiezers het ook niet meer weten en in deze zittende raad weinig of geen vertrouwen hebben. Wat is eigenlijk de reden van dit on behagen, naar mijn mening staat er een te grote afstand tussen kiezers en gekozene, ook is er te weinig communicatie met de kiezers. Daar komt bij, dat nieuwe par tijen aan de horizon verschijnen, ook dit prikkelt. De RPF steekt haar kop weer op en het schijnt alleszins zeker te zijn, dat zij aan de raadsverkiezing van 1986 deelneemt om 1 of 2 raadszetels te veroveren. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Daarnaast nemen de plannen tot het oprichten van een groep Gemeentebe langen steeds vastere vormen aan, waar men dan op rekent, dat PvdA en VVD veren moeten laten. Ja het kan eigenlijk niet anders, allen belijden met de mond de democratie, maar in wezen blijft het daarbij. Zelfs de SGP die vanuit haar basis zuiver theocra tisch is, schermt met de democratie. De democratie is niet alleen een politieke struktuur maar berust op mentaliteit. De democratie kan alleen funktioneren wan neer iedere staatsburger beseft, dat hij medeverantwoordelijk is voor vrijheid en menselijkheid. Het wordt hoog tijd, dat de raadsleden van Dirksland, de goede niet te na ge sproken, de praktijk van de democratie gaan ontleden. Daarbij, met het inbrengen van nieuw bloed in die raad, wat meer frisheid, rivaliteit en levendigheid, zou er weer hoop zijn. Dan springt het gezegde van Jef Last naar voren: „Ik heb het morgenrood ge zien en ik weet dat de zon opgaat. Gezien het te verwachten bedrijfsresul taat over 1984, heeft de Raad van Com missarissen in zijn vergadering van 18 januari 1985 besloten een bedrag van ruim 850.000,aan de kleinverbrui kers van aardgas te restitueren. De reduktie komt neer op 0.02 per m' over de in 1984 afgenomen hoeveelheid aardgas. Bij een normaal gemiddeld ge- zinsverbruiic van ca. 3.000 m' per jaar, betekent dit een meevaller van ongeveer ƒ70,- Er wordt naar gestreefd de terugbetaling begin maart 1985 te doen plaats vinden. Deze eenmalige terugbetaling geldt niet voor grootverbruikers en tuinders, aan deze categorieën wordt reeds een geredu ceerd tarief berekend. GOEDEREEDE De tienerclub 't Haventje hoopt a.s. za terdagavond weer bijeen te komen in „de Ark", om kwart over 7. Er zal een inleiding gehouden worden over het Occultisme. Het bovennatuur lijke en mysterieuze heeft de mens altijd al gefascineerd. Laten we echter oog hebben voor de grote gevaren die daarin zitten en ons er niet voor open stellen. Laat ons hart opengaan voor het Evangelie van Jezus Christus, dat is niet mysterieus maar klaar en duidelijk. Allen hartelijk welkom! Zaterdag 26 januari a.s. houden we weer een koffiebaravond met muziek. Voor ons zal optreden de groep „Overstag" uit Dordrecht met muziek van alle stijl. Na tuurlijk is iederéén weer van harte welkom en neem gerust iemand mee! Datum: zaterdag 26 januari. Tijd: 20.00 uur. Plaats: Oostdijk 33, Sommelsdijk. Toegang vrij!! Y.F.C. Goeree-Overfïakkee DIERENBESCHERMING Aan komen lopen bruine jacht hond, langharig, met hangoren tatouage (onleesbaar) ree, draagt halsband. Inl. Mevr. Nijssen, Groeneweg 35, Nieuwe Tonge, tel. 01875 - 1820. DIRKSLAND De studieverg. der S.G.P. hoopt D.V. woensdag 23 januari in vergadering bijeen te komen. Inleider is de heer P. Struik over het onderwerp „Kernwapens". Aanvang half 8 in „Rehoboth". Belangstellenden zijn hartelijk welkom. NIEUWE TONGE D.V. woensdag 23 januari is er weer verkoop van vers gebakken vis in het Verenigingsgebouw ,,Elim" aan de Zuid- dijk. Van 9-12 uur kunt u Lekkerbekjes kopen t.b.v. de Ned. Herv. Kerk. Kommissie Kerkewerk In ons vrijdagnummer plaatsten we een vergelijkend staatje van de belastingdruk in de diverse flakkeese gemeenten. Voor Dirksland, waar het staatje werd geproduceerd, blijkt de uitkomst mooier dan de werkelijkheid want er werd een telfout gemaakt! Die brengt Dirksland op vrijwel gelijke voet met Middelhamis, n.l. op 132 inplaats van op 116 zoals aanvankelijk aangenomen. De attente lezer die ons (en Dirksland!) op de misser attendeerde dank voor zijn attentie al heeft hij daarmee de Dirkslanders een illusie ontnomen.... Wanneer de belastingdruk in Goereede op 100 wordt gesteld is die in Dirksland 131, in Middelhamis 132enin Oostflakkee 152. Nog dieper snijdt onze onbekende abonnee in het Dirkslandse vlees wanneer hij aan zijn verbetering de volgende noot toevoegt: „een woning met een ekonomische waarde van 100.000,in Dirksland is vergelijkbaar met een woning van 80.000,in Goedereede, dus Dirksland tel uitje winst!" Onderstaand het verbeterde staatje. (Ter secretarie van Dirksland is overigens de telfout ai achterhaald; inplaats van 62,van de hondenbelasting werd op de telmachine 0,62 aangeslagen....). o.g.b. eigenaar o.g.b. gebmiker vuilafvoer rioolrecht hondenbelasting Goedereede Dirksland Middelhamis Oostflakkee 99,00 109,89 187,11 211,20 66,00 88,11 60,39 132,00 98,50 137,20 114,00 186,00 71,00 114,50 111,20 0,00 55,00 62,00 42,45 61,00 389,50 511,70 515,15' 590,20 100 131 132 152 - Kentekenbewijs deel III Alle autobezitters en motorrijders worden er op gewezen dat men binnenkort in het bezit dient te zijn van een kentekenbewijs deel III voor het jaar 1985. Voor auto mobilisten geldt dan ook dat ze dat achter de voorruit van de auto aanwezig moeten hebben. Indien men nog niet in het bezit is van een dergelijk bewijs dan wordt ge adviseerd daar nu direct werk van te maken. - Gevaarlijk ijs Nu de dooi is ingetreden wordt gewaar schuwd om niet meer op het ijs te gaan. Het is levensgevaarlijk en het risico dat men er doorzakt is duidelijk aanwezig. U brengt u zelf en anderen onnodig in ge vaar. - Aanrijdingen In de afgelopen dagen vonden er op meer dere plaatsen aam-ijdingen plaats. Deze ontstonden niet door het onvoorzichtig rijden van de bestuurders doch door de weers- en daardoor de weggesteldheid. Duidelijk was te merken dat de bestuur ders de nodige voorzichtigheid in acht namen. Er was alleen materiële schade. Ook een auto van de politie in Middel- harnis was daarbij. Door de gladheid van de weg gleed die auto op de kruising Noordlandsedijk-Oudelandsedijk onder Nieuwe Tonge van de weg. De bestuurder kwam met de schrik vrij maar de auto werd behoorlijk beschadigd. - Diefstal schaatsen Door een inwoner van Middelhamis, gen. M. A. werd aangifte gedaan van diefstal van een paar schaatsen. De schaatsen waren eigendom van een zoontje. Deze had ze even onbeheerd op de ijsbaan achter gelaten, bij terugkeer waren de schaatsen verdwenen. - Inbraken In de nacht van 17 op 18 januari j.l. werd er geprobeerd in te breken in een winkel op de Westdijk te Middelhamis. Men is kennelijk gestoord en er werd niets ver mist. Diezelfde nacht werd ook ingebro ken in een meubelzaak te Middelhamis. Men kwam binnen via het forceren van de voordeur. Uit het kantoortje in de winkel nam men ca. 150 gulden aan klein geld mee. De politie heeft de zaak in onder zoek. - Diefstal autoradio Vanuit een geparkeerd staande personen auto bij de bushalte aan de Schaapsweg werd, door een zijruit in te slaan de autoradio weggenomen. De benadeelde is een inwoner uit Ooltgensplaat. Stelje eens de volgende vraag: „Dmgs.... mag dat?" Wil je meer weten, wil je er wat van zien, wil je er graag over praten? Kom dan a.s. zaterdagavond 26 januari in „On der de Wiek". Dhr. C. Stam, narcotica-rechercheur verzorgt de avond, en zorgt ook voor een boekentafel over het thema. Ieder vanaf 14 jaar is welkom. Het programma start om 8.00 uur. Tot ziens, het zaterdagavondteam MIDDELHARNIS De volgende 49 leerlingen uit Middel hamis slaagden j.l. zaterdag voor hun A of B diploma van de K.N.Z.B. Het diploma werd in het zwembad te Dirksland ver- zwommen. Diploma A: Wilfred van Ast; Emma Kieviet; Anne- lies van Moort; Piet Koert; Thedo Note boom; Kondré Noteboom; Wijnand Meijer; Adriana C. Doom; Joanna van 't Hof; Ferdi Broer; Richard Hage; Chris- tiaan Hameeteman; Wouter Kattestaart; Pieter van Gurp; Erik Scheffer; André Vogelaar; Chantal van Kempen; René Zuydijk; Leon van Bergen; Erik van de Boogert; Jacqueline Struik; Jolanda Bie- neveld; Maria van Daalen; Rianne van Heemst; Martijn van Eek; Jeannelle Koo- man; Ellen Wielhouwer; Katrien Baum; Heidi Kamerling. Diploma B: Maartje Dupree; Paulus de Jager; Jo hanna C. Streefkerk; Simone van Dam; Niels Kieviet; Robin de Ligt; Michiel Bosdijk; Marleen Volders; Petra A. Osinga; Johnny Roos; Lennart van Dam; Louis v.d. Weijden; Annemarijn Driesse; Jeroen Boeter; Dennis Vroegindewey; Danielle Notelsoom; Caroline Kramer; Paul J. Jacobs; Tony Buurveld; Adriaan Tieleman. Goerees' gemeentevlag, waarvan de uitvoering werd vastgesteld in de raads vergadering van 5 mei 1966, enkele maanden na de gemeentelijke herindeling, is er nooit gekomen en dat heeft kennelijk nooit iemand betreurd, 't Zou ook geen mooie vlag geworden zijn, zo kan worden verondersteld uit de kritiek die in die vergadering in 1966 op het ontwerp werd geleverd. De vlag zou alleen maar 5 vertikale banen van gelijke breedte hebben vertoond, in de kleuren rood-wit-rood. Burg. J. H. Smith die die vergadering presideerde toonde zich er toen wat verontwaardigd over dat niet alle raadsleden het ontwerp van N.B. de Hoge Raad van Adel apprecieerden. Het toenmalig raadslid dhr. J. Santifort uit Ouddorp vergeleek zo'n vlag zelfs met een shirt van de voetbalclub F eyenoord. Burg. Smith vond dat de vlag met zo'n vergelijk al door de modder was gehaald maar toen het op stemmen aankwam werd toch met 10-3 stemmen voor het ontwerp gekozen! Zoals gezegd heeft niemand de vlag ooit gezien maar de idee er een te bezitten is toch levendig gebleven, getuige het voorstel van het huidige College een nieuw ontwerp goed te keuren. Het is opnieuw gemaakt door de Hoge Raad van Adel, maar nu is er meer uit het oorspronkelijke gemeentewapen op temg te vinden. Het ontwerp vertoont nu twee golvende banen, rood en blauw. Over de gehele lengte van de vlag een gekanteelde witte muur, onderbroken door twee witte torens, onderling verbonden door twee witte kettingen, links boven („in de broektop", moet dat heten) een omgekeerd wit anker. De raad wordt vrijdagavond zijn mening over het ontwerp gevraagd. n_j—L ifci\^ii'^3) OHOHO voor de hoogste prijs A.s. zaterdag 26 januari begint de Ver eniging voor Natuur- en Landschapsbe scherming Goeree-Overflakkee met het wegwerken van het achterstallig onder houd aan een Elzemeet aan de Klinker weg te Ouddorp. Aan deze Elzemeet in het zgn. Bunkerbos, eigendom van Staats bosbeheer, is de laatste tien jaar geen onderhoud gepleegd. Om dit historisch landschapselement weer in zijn oude staat terug te brengen wordt het hoog tijd dat hier wat aang edaan wordt. Om kaalslag te voorkomen zal dit omvangrijke werk over eewn aantal jaren worden verspreid. Te vens zullen de dicht geraakte greppels weer in de oude staat worden terag- gebracht (spade meebrengen!). Wat is een Elzemeet? Elzemeten of Haaimeten zijn ontstaan in de 17e eeuw. Op de vroongronden werden de toenmalige kopjesduinen geëgaliseerd en de vochtige gedeeltes begreppeld. Om deze vochtige gedeeltes kwam toenElzen- hakhoutcultuur voor. Om de zeven jaar werd het perceel gekapt, de houtopbrengst was o. a. voor de bakkersovens. De tussen liggende grond werd wisselend beteeld, het eerste jaar aardappelen, daama rogge en vanaf het vijfde jaar vond er beweiding plaats. De Elzemeten hebben vanaf 1950 een boskarakter gekregen nadat de 7- jarige hak uitbleef. Veel zijn er daama verdwenen ten gunste van de landbouw en staadsuitbreiding. De Klinkerweg is te bereiken via de provinciale weg richting Ouddorp „stran den", daarna de eerste weg rechts, ditis de Hofdijksweg. De tweede weg links is de Klinkerweg. De aktie begint om 9.00 uur en duurt tot 13.00 uur. Handgereedschap is in geringe mate aan wezig, wie in bezit is van een goede boom- of motorzaag wordt aangeraden deze me de te brengen. Het afkomende hout zal na afloop van de aktie onder de helpers worden verkocht voor 10,m^ Verdere inlichtingen: Kees van't Zelfde Tel. 01870-5566 Anton TromperTel. 01870 - 4156 Verstandelijk Gehandicapten De afdelinlg „Goeree Overflakkee/ Schouwen Duiveland" van de „Vereni ging Gehandicaptenzorg van de Gerefor meerde Gemeenten" nodigt alle verstan delijk gehandicapten en hun ouders/ver zorgers uit voor een clubmiddag op D.V. 26 januari a.s. om 14.30 uur in het kerk gebouw van de Gereformeerde Gemeente, St. Joostdijk 12, Oosterland. Het programma voor deze middag is: opening, bijbelse vertelling, pauze, spel letjes/knutselen, sluiting 16.15 uur). Voor vervoer kunt u kontakt opnemen met mevr. M. Mertens-Bleijerveld, tel. 01871 - 1958. DEN BOMMEL I.v.m. een huwelijksvoltrekking is het onze bezorgers te Den Bommel vrijdag niet mogelijk de krant te bezorgen. Dit zal zaterdagmorgen gedaan worden. Wij verzoeken onze lezers hiervan nota te willen nemen. - Binnenbrandje De bewoonster van een perceel aan de Kinderdijk te Goedereede, die even haar woning verliet plaatste een hek met te drogen kleding voor een gaskachel op de Ie verdieping. Waarschijnlijk door over verhitting ontbrandde de kleding hetgeen met enige rookontwikkeling gepaard ging. De schade bleef beperkt tot de kleding en de vloerbedekking doordat de brandweer het vuurtje spoedig bedwongen had. - Diefstal Door een inwoner van Ouddorp werd aangifte gedaan van diefstal van ongeveer 1500 kg oud ijzer. Bij de diefstal werd vermoedelijk gebmik gemaakt van een groenkleurig Ford vrachtautootje. HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling C3 01870-3477 m DD ca o ca 13 es ca Alfa

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1