Waar komt toch het woord fiets vandaan? I I I I I I I I I I I I I I I jeugd- hoekje Op de glijbaan JANU Al IA D! iELI EXTRA RAADSEL 2 t Kljk-doe-ldee 1985, je moet er maar opkomen van Oom Ko Jarigen Briefwisseling V ALLEMAAL Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" VRUDAG 18 JANUARI 1985 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-N ieuws. Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek werden ge publiceerd. Hoe moet ik een nieuwe lidcactus na de bloei in de verwarmde kamer verder verzorgen om die opnieuw in bloei te krijgen? Tot nog toe is dat bij mij steeds mislukt! Antwoord: Dat het tot nog toe nooit lukte, komt doordat die plant het bij u veel te goed heeft. Cactussen zijn woestijn- planten en dan denkt u aan warmte, maar 's nachts kan het er ijzig koud zijn en de lidcactus vraagt dus slechte grond, een flinke droogte en bovendien enige koude. Zet die lidcactus na de bloei maar weg in een kamer waar niet gestookt wordt, maar waar het wel goed droog is. Het mag er natuurlijk niet gaan vriezen, maar een temperatuur van 8 a 10 graden Celsius en een relatief vochtgehalte van pak-weg 30 a 40% zijn stukken beter voor de knop- vorming dan een huiskamer met de ther mostaat op ca. 20° C en een flink vocht gehalte door de natte regenjassen, etens- dampen, vocht uitwasemende mensen, dieren en planten, nat wasgoed en lucht bevochtigers aan de radiatoren. Normaal is, dat ongeveer in januari-februari en/of in juli-augustus de fel begeerde rode pun tjes in menigte verschijnen. Dan gaat u geleidelijk aan ietsje water geven en de plant wennen aan een wat hogere tempe ratuur. Natuurlijk kunt u haar nog niet direct in de warme zitkamer zetten. Ter illustratie voor de ongelovigen: we hebben vaak brieven gekregen van plantenlief hebbers die zo'n weigerende lidcactus uit wanhoop met pot en al uit het raam wierpen, waar ze in de affc'al of de zandbak terechtkwam. Indien het dan niet vroor, vonden ze later, dus na enkele maanden, een prachtig bloeiende plant aan.... Hallo, jongens en meisjes; jullie hebben nu je zin. Sneeuw en ijs, wat wil je nog meer. Schaatsen en glijden, het kan niet op. Ik denk zo dat de ouderen er niet zo blij mee zullen zijn. Wat denk je van de „gasrekening?" Gelukkig hebben jullie daar geen zorgen over. Oom Ko zat de vorige week, met het eerste raadsel wel goed fout. Hebben jullie natuurlijk wel gemerkt. Het spreekwoord zegt: „een goed begin is 't halve werk". Maar oom Ko is niet zo goed begonnen. Door een verkeerde tekening in te leveren klopten de vragen niet. Wij zullen dus het eerste raadsel nog een keer geven. Tevens ver zoek ik de puzzelaars die de oplossingen van december nog niet instuurden, dit zo spoedig mogelijk te doen. Daar het laatste raadsel van vorig jaar nogal in de smaak is gevallen, geven we nu weer zo'n soort raadsel. Nu met Bijbelse namen. We geven nu eerst nogmaals het i i r f s s 1priester te Silo 2. schoonmoeder van Ruth 3. christin te Rome (2 Tim. 4) 4. landbouwgereedschap (Jer. 28) 5. familielid (2 Tim. I) 6. afgod (I Sam. 31) 7 één der vrouwen die Jezus volgden (Luk. 8) 8. romeins christen (2 Tim. 4) 9. vrouw van Lamech (Gen. 4) Op de vertikale kruisjes: oude benaming voor januari. Kunt u mij antwoord geven uit welke tijd dit schilderij van Mackenzie stamt, waarvan ik een kleurenfoto insluit en wanneer deze schilder leefde? Aan welke Amsterdamse gracht ligt het afgebeelde schip gemeerd? Wat zou, bij benadering, de waarde kunnen zijn? Antwoord: a) Marie Henri Mackenzie werd op 3 augustus 1878 te Rotterdam geboren en overleed op 30 december 1961 in Hilversum. Hij woonde en werkte o.a. in Londen, in Bakoe aan de Kas pische Zee (IH jaar), daarna tot 1931 in Amsterdam en vervolgens in Hilversum. Hij volgde een opleiding aan de Rotter damse Academie voor Beeldende Kunst en later privé lessen van G. H .Breitner. Aanvankelijk had hij een betrekking bij een oliemaatschappij en was hij werk zaam als amateur-kunstschilder, maar toen hij zij ontslag kreeg in 1931, schil derde hij verder voor zijn beroep. Zijn werk is dikwijls zo geheel in de trant van zijn leermeester Breitner, dat sommige „handelaren" zijn handtekening in die van Breitner veranderden, hetgeen dergelijke lieden veel geld moet hebben opgebracht Mackenzie was lid van de kunstenaars- vereniging St. Lucas en richtte later met anderen de Hilversumse vereniging van beeldende kunstenaars op. Er hangt werk van hem in het Goois Museum te Hilver sum en verder bezit de RijkskoUektie nog het een en ander, b) Onze kunsthistoricus dateert dit schilderij omstreeks 1931. c) Waar het schip destijds lag afgemeerd, valt nu moeilijk van hieruit te zeggen. Er zijn zoveel grachten (en zijgrachten) in Amsterdam, maar biedt u eens een foto aan bij het Gemeente-Archief van die stad, dan kan men het u daar misschien vertellen. Gezien de situatie links zou het o.i. het noordelijk deel van de Singel moeten zijn met een blik op de huizen tussen Kattengat en Korte Korsjespoort- steeg. U kijkt dan juist in de Koggestraat en zou geheel links het Centraal Station zien. d) Voor een taxatie verstrekt u ons te weinig gegevens, want u vermeldt niet de grootte, gebruikte materialen, huidige toe stand enz., maar in het algemeen ge sproken kan het liggen tussen de 500, en1500,— 23 januari: Elly Looij, Fr. V. Borsselenstraat 30 3244 XE Nieuwe Tonge. 27 januari: André Kastelein, Ernst Casimirlaan 12 3708 U Zeist. Van harte gefeliciteerd met jullie ver jaardag. Wij wensen jullie een goede ver jaardag toe. Bovenal des Heeren zegen op jullie verdere levensweg. Misschien dat jullie raadselvrienden en vriendinnen wel een mooie kaart willen sturen. Dan zijn die verjaardagen al goed, want wie krijgt niet graag wat van de post? Nou ja, je ouders soms weleens niet, maar daar hebben jullie nog geen last van. Ik wil wel eens weten, hoe het komt dat Kerstmis altijd op 25 en 26 december valt, maar Pasen en Pinksteren, Goede Vrijdag en Hemelvaartsdag jaarlijks op andere data. Ze zeggen dat 't met zon- en maanstanden te maken heeft, maar met Kerstmis klopt 't toch niet. Antwoord: De geschiedenis van de chris telijke feestdagen is ingewikkeld. In 't kort gezegd ontstonden de verschillen doordat er van uiteenlopende principes is uit gegaan. Bij de eerste christenen zat er nog weinig lijn in de herdenkingen. De R.K. kerk is door de eeuwen heen een groot aantal feestdagen gaan invoeren, waarbij dan vaak elk bisdom zijn eigen gang ging. Soms gebeurde dat om meer volk naar de kerk te trekken, anderszins toch uit diepe devotie. Toen men de germanen in noord west Europa wilde kerstenen, ging men hun feesten een christelijke betekenis ge ven. Zo werd hun midwinter-zonnewende i.v.m. het weer gaan lengen van de dagen na de donkerste periode van het jaar, gekozen ter viering van Christus' ge boorte. De juiste datum daarvan was im mers toch niet bekend en het is beter de mensen hun gebruikelijke feesten te laten houden, dan die te willen afschaffen. De oorsprong van ons christelijke paasfeest ligt in het Joodse „Pascha", dat o.m. teruggrijpt op de uittocht van de Joden uit Egypte en de tocht door de Rode Zee naar het Land van Belofte. Er is een langdurige „paasstrijd" gevoerd over de vaststelling van de datum, inclusief de vastentijd en de ermee samenhangende Goede Vrijdag (lij den en sterven). Paaszaterdag (grafrust), paaswake en Paaszondag (Zijn verrijze nis), de Hemelvaartsdag (Zijn opgang naar de hemel) en Pinksteren (de litur gisch hieraan vastgekoppelde herdenking van de uitstorting van de Heilige Geest over de gemeente van Jezus Christus en de stichting van de kerk te Jeruzalem). De eerste Christenen stelden een datum vast naar Joods gebruik. Pascha werd gevierd op de dag met volle maan in de maand Nisan, waarvan de 14de dag na Nieuwe Maan valt op of na dé lente-nachtevening (zeg maar: het begin van de lente volgens de astronomen). Die volle maan was vroeger nodig bij feestvieringen omdat er destijds nog weinig verlichtingsmogelijk- heden waren. Later wilden de christenen niet, dat hun herdenking van Christus' verrijzenis zou samenvallen met het Jood se Pascha en kwam men tot andere be rekeningen. De onderlinge strijd over de vaststelling werd in 1 ste instantie beslist tijdens het concilie van Nicaea in het jaar 325 na Chr. maar sedert de 9de eeuw liet men Pasen uitkomen op de eerste zondag na volle maan na het begin van de lente. De vroegste datum is daardoor hier 22 maart en de laatste mogelijke paasdatum 25 april. Dat geldt weer niet voor de Grieks-orthodoxe kerk, die een andere berekening volgt zodat daar Pasen en Pinksteren heel anders kunnen vallen. Wel volgt Pinksteren overal 7 weken na Pasen en zijn Goede Vrijdag, Hemel vaartsdag, de r.k. vastendagen enz. door de Paasdatum vastgelegd voor zo'n jaar. Min of meer opzettelijk kwam Pasen of Pinksteren in de plaats van de lentefeesten bij verscheidene heidense volkeren, zodat ook daarover een christelijke vervanging werd geboden. Door die kerstening van bestaande feesten bleven allerlei heidense gebruiken bij genoemde feesten gehand- ijaafd. Denk maar eens aan de eieren, waarmee men vroeger de vruchtbaarheid aantoonde, de vreugdevuren, de versie ringen en de paashaas die allemaal niets met het christelijk geloof te maken heb ben. De tweede dag bij de feesten danken we aan de Reformatie. Toen ging men er vanuit, dat een zondag tóch wel geheiligd werd, dus dat men een extra feestdag nodig had om zo'n bijzondere herdenking kracht bij te zetten. In vele andere landen kent men nog maar één Kerst- en één Paasdag. Bij ons kent (kende) men in enige streken zelfs een 3de feestdag, maar dat is een ander verhaal. Enkele weken geleden werd in deze ru briek een vraag behandeld over de kwali teit van fiets-regenpakken. Een van onze abonnees heeft daarop gereageerd. Hij noemde het regenpak van het merk TENSON, Import Amsterdam van uit nemende kwaliteit en geschiktheid. Het is gemaakt van MP Coating. Onze abonnee gebruikt zelf ook zo'n pak en is daar uitermate tevreden over. Hij noemde ook nog de stof Gore-tex. Het zal misschien even wat speurwerk vergen de adressen te achterhalen maar als zo'n pak nodig hebt is dat best de moeite waard. Ik heb een koperen munt uit 1858 van 1 cent uit Nederlands-Indië. Wat kan deze waard zijn? Afdrukje voeg ik bij. Antwoord: Hier klopt iets niet. Op uw (rode) potloodovertrekje staat als munt- meestersteken een druiventros afgebeeld, maar dat is gebruikt in de jaren 1933- 1942, toen dr. W. J. van Heteren, direc teur van 's Rijks Munt was. Een munt uit 1858 zou op die plats een zwaard moeten tonen van muntmeester H. A. van den Wall Bake, die van 1845 - 1874 directeur was te Utrecht. En het jaartal 1958 kan het niet zijn, omdat Indonesië toen al Overal in de wereld kent men het woord fiets. Dat blijkt als je buitenlandse litera tuur over de fiets opslaat. Dat komt na tuurlijk omdat Nederland in de ogen van buitenlanders hét klassieke fietsland is, maar ook omdat fiets een uniek, heel eigen woord is. In de meeste talen heeft de fiets een naam gekregen die iets te maken heeft met wielen en rijden, zoals dat ook bij ons aanvankelijk het geval was. Men had het over rijwiel of velocipede; het laatste een letterlijke overname van de benaming die Michaux aan de door hem ontwikkelde trapfiets gaf, die ook in Nederland popu lair werd. Al in 1885 schreef de gezaghebbende Nederlandse taalkundige Jacob Verdam in het tijdschrift „Noord en Zuid": „'t Woord fiets wint veld en dreigt „rijwiel" te overvleugelen". En dominee-dichter Nicolaas Beets concludeerde in diezelfde tijd: „Zoo eindigde al het getob om den velocipede een goeden hoUandschen naam te geven en werd elke wijze raad daarvoor te berde gebracht verslonden in het voor oog en oor teekenende fiets en fietsen". Er waren dan ook heel wat namen gelanceerd om een passend equi valent te vinden zoals schrijwiel, trapwiel, wielpaard, wielpeerd en zelfs vlosse- peerd. Officieel werd het „rijwiel" en die benaming heeft het vooral in ambtelijke stukken, wetten en processen-verbaal lange tijd volgehouden. Pas een paar jaar geleden werden de bordjes „rijwielpad" vervangen door „fietspad". TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 ffl DD zelfstandig was geworden. In 1938 had den de Indische centen een gat in het midden. Omdat die rode overtrek van u erg onduidelijk is, kan onze munten- deskundige niet onderscheiden wat er ver der wel en niet aan deugt Het kan een vervalsing zijn, tenzij u het een en ander verkeerd hebt overgenomen. Maak eens een duidelijke tekening of laat de munt zelf even bekijken door een verzamelaar of een bank die ook in munten handelt. Berend de Boer - Twello: Dat was dan een reis met hindernissen Berend, gelukkig ben je goed aangekomen al was het dan wat later, en.... geen slachtoffers. Zo zie je maar weer dat een mens nooit kan zeggen dat het hem niet overkomen zal. Maar die reis is niet van invloed geweest op je rapportcijfers, want die mogen er wel zijn. Zelfs voor Grieks nog een 7; en wat moet je nu daarmee? Sjoukje de Boer - Twello: Ja, die Sjoukje is ook al zo'n studiebol; een prachtrapport Sjoukje! Een tien van oom Ko, en zo maar verder gaan hoor! Hoe is het afgelopen met de Kerstfeestviering? Erg zenuwachtig geweest? Neen toch? Ook nog naar Pake en Beppe geweest helemaal in Drachten. Jullie reizen maar Sjoukje; maar ze waren wat blij datje hen weer eens kwam opzoeken. ------- Bij juiste invulling op de horizontale balk (kruisjeslijn) wat we de laatste dagen hebben zien werken. De laatste letter van het voorgaande woord, is steeds de eerste letter van het volgende woord. het vriezen - fakkel - neerslag - instrument om te onderzoeken of iets horizontaal is - lijn - voetverzorgster - vulkaan op Sicilië - uitkering die men krijgt bij 65-jarige leeftijd - van of uit het westen - groente - gewricht tussen boven en onderarm - oranje gekleurde tuinbloem - voorbeeld, patroon - schenking bij uiterste wil. Wouter de Boer - Twello: Wat jullie nu eigenlijk van plan zijn, weet ik niet; maar leren dat kunnen jullie wel goed hoor. Jullie doen voor elkaar niet onder. Een keurig rapport Wouter, en nu weet je nog niet waar je terecht komt, Mavo of Havo? Had je moeder even een goede verjaardag zeg; daar heb je ook wel een steentje voor bijgedragen Wouter? Lianne Melissant - Herkingen: En hoe is je verjaardag geweest Lianne? Heb je nog kaarten ontvangen van de puzzelaars(sters)? Oom Ko wist het net even te laat, maar is het toch niet vergeten. Je hebt dus een vervelend lief broertje, Lianne. Ja, dat begrijp ik wel, maar jij zal ook niet altijd even lief zijn voor Eric? Leer maar goed je muzieklessen hoor, is erg belangrijk. Chris Ras - Yerseke: Als je nu nog op de fiets naar school gaat, neem ik mijn petje voor je af Een pak sneeuw en strenge vorst dan valt het niet mee Chris! Jammer zeg van die twee vakken; maar voor de rest is het uitstekend hoor. Je moet wel proberen die zo te houden, en voor die twee vakken maar flink even aan trekken. Zijn beslist wel op te halen hoor! 5 Petra Last - Middelburg: Met oom Ko gaat het behoorlijk goed Petra; veel naar buiten en veel beweging. Het weer werkt nu wel niet zo erg mee, maar daar trek ik me maar niets van aan. Het is wel koud, maar gezond. Heb je meer last van bronchitus Petra? Ja, dat is erg lastig, 'k weet ervan! Gelukkig niet zo erg. Maar ja, wij wonen allen dicht bij het water en dat is soms wel van invloed. Hoe bevalt het je in Vlissingen? Addy v.d. Velde - Yerseke: Leuk zeg, datje om mijn verjaardag hebt gedacht. Hartelijk dank voor de goede wensen Addy! Een goed teken dat je er niet tegenop ziet naar school te gaan. Het valt anders niet mee nu met die strenge vorst Het is wel fijn als je van schaatsen rijden houdt maar op de fiets is er niet veel aardigheid aan. Sterkte hoor en de groeten aan de verdere familie! Familie van Zielst - Texas: Inderdaad had ik het niet goed begrepen. Mèar wat die vraag betreft, ik denk zo dat jullie vast gelopen zijn met het aantal letters. In 1 Koningen 10 22 is te lezen dat Salomo het goud verkreeg uit Tharsis. Ik gebruik de Statenvertaling, maar in mijn zakbijbeltje staat Tharsis en in mijn Statenbijbel Tarsis. Dat scheelt dus een letter. En dat zal wel het probleem zijn. Die verschillen kom je steeds weer tegen. Als het niet teveel moeite is zou ik wel graag het gedicht van u ontvangen. Mogelijk is het wel te gebruiken. Groetjes en dank voor de belangstelling. Voor deze keer een punt erachter. Graag de oplossingen van december van hen die nog hebben ingestuurd, en ook graag een klein briefje. En vanzelf de groeten, ook hen die ons hoekje lezen, van OOMKO CSJ co De volgende namen zitten kriskras door elkaar in het letterraam. Alle woorden gebruiken. De overblijvende letters geven van links naar rechts gelezen een tekst gedeelte uit Maleachi. Gevraagd: de tekst en waar die tekst te lezen is! Hier volgen de namen: K A P J N E E T S N Y B 0 R Z R D A 0 I A N T I P A S H E E A S N C S E L A A N T A S E T M D A A M E L A S I E A K B H A A T N 0 R N A N N N D E N I A M H 0 R H E P A H L E A A E H M A R P E E A E E R H B D N T I N E A T P D 0 H 0 I A P A M 0 R R H R P T R D N S R L D E I U T I R E A H M E U A E E L s A N E S T Z N T 0 A Z T M I N V T 0 E A R E S u A u H M P A A B N R D E R I A R B I A A S M I K A J 0 J L D E Z H Z I F 0 N D A M E N T E N Het heeft gesneeuwd, de dijk is glad. Geen mooier glijbaan van zijn leven. De helling op moog' moeilijk gaan. Terug zal 't heel geen moeite geven. Wat een genot! De tijd vliegt om! Men zou de klok er door vergeten. En wie er valt, die staat weer op En schijnt van pijn ook niets te weten. Klein Jantje heeft zijn slee gehaald En fluks de hoogte op gereden. Nu naar omlaag! Eén 'zetje maar. Dan glijdt hij pijlsnel naar beneden. Maarplots'ling neem het sleetje een gier; Een paaltje keert het in zijn hollen. Bons! Jantje geeft een luiden gil. De slee omver en Jan aan 't rollen. Maar 't ventje huilt niet. Frisse sneeuw Zal dra het neusje weer genezen. En dan weer glijden! Heerlijk toch, Zo'n glijbaan moest er altijd wezen. Herkomst onbekend Vreemd is dat over de toekomst van het woord fiets zo weinig zekerheid bestaat Nog steeds breken filologen en etymo logen zich het hoofd over de vraag waar fiets vandaan komt. Er is verondersteld dat deze benaming omstreeks 1870 in de buurt van Apeldoorn moet zijn ontstaan. Er werd gezegd dat een Apeldoomse inktfabrikant, of mogelijk zijn broer, de „uitvinder" van dit woord zou zijn. Onder zoek dat hiernaar werd gedaan, leverde echter niets op. Een theorie die je wel eens hoort is dat „fiets" een verbastering zou zijn van vitesse en omdat er in Apeldoorn een fietsclub was die La Vitesse heette, sluit dat aan bij de opvatting dat dit woord in deze buurt zou zijn ontstaan. Een verhaal dat een bijzonder taai leven heeft geleid is dat de Wageningse wagenmaker en smid E. C. Viets, zijn naam aan de tweewieler zou hebben verbonden; een theorie die naar het rijk van de fabeltjes moet worden verwezen. Ook een veel gehoorde verklaring is dat fiets zou zijn ontstaan als klanknabootsing. De oude velocipedes maakten als ze slecht ge smeerd werden een piepend geluid dat veel leek op fiets-fiets-fiets, maar ook dit is een verklaring waar niemand een hand voor in het vuur durft te steken. Toch een verbastering Aanvaardbaarder is dat wij met een verbastering of verhaspeling te maken hebben. Het gaat dan om velocipede dat in het spraakgebruik filespee, fietselepee, fiesse en tenslotte fiets zou zijn geworden. Een verklaring die tegenwoordig hoge ogen gooit is dat het hier gaat om een woord dat al langer in streektalen bestond. Zo kende men in Zuid-Limburg het woord vietse of fietse in de betekenis van hard lopen, zich snel uit de voeten maken. In het Woordenboek der dorpsspraak van Heerlen uit 1884 staat het als zodanig opgenomen. Deze verklaring wordt on dersteund door een artikel dat A. P. de Bont in 1973 in „De Nieuwe Taalgids" publiceerde. Hij vertelde daarin dat in het Noordbrabantse Oerle een boerin Marie Renders (1854 - 1932) woonde, die in haar jonge jaren Mie Fiets werd genoemd en dat vanwege haar wiegende gang. Op dat ogenblik was echter, volgens De Bont, de naam fiets voor rijwiel in Oerle nog neit bekend en hij acht het niet uitgesloten dat het woord fiets uit deze bijnaam vanuit de streektaal zijn weg heeft gevonden als aanduiding voor het rijwiel. Een theorie waar best wat voor te zeggen valt evenals die van de verbastering van velocipede. Hoe het ook zij, het juiste antwoord op de vraag waar het woord fiets vandaan komt, is nog niet gegeven. Of dat antwoord ooit gevonden wordt, blijft onzeker. Blijft het feit dat de Nederlanders voor de zo popu laire tweewieler een heel eigen woord hebben gevonden en daar mogen wij best zuinig op zijn. Onder dit motto wordt op 2 fe bruari de grootste programma- beurs voor kinder- en tieneraktivi- teiten in Nederland georganiseerd. Bezoek(st)ers kunnen er op ideeën komen voor hun jeugdvereniging, soosaktiviteiten, kindervakantie werk, tiener- en kindergroepen. In het Nederlandse Congresgebouw te Den Haag is 5000 m^ omgetoverd in een grote kijk, doe en ideeënmarkt rond de volgende thema's: smaakmakers, over leven, kleurbekennen, snoezelen, om draaiing en presentatie. KIJK Er kan gekeken worden naar o.a.: pop pentheater, film, forumdiskussie, het Kra ter Theater, kamaval-ideeën, schimmen spel en diverse video-opnamen. DOE Men kan er zelf o.a. het volgende doen. Het maken van: buik-theater, kaleidos- kopen, dubbebnaskers, scheermesradio's, stempel drukwerk, touwschoenen, nieuwe t-shirts, elektroniese stoplichten, stem mingsschilderijen, foto-afdrukken, foto grammen, plastik opblaasfiguren, affiches, gegrimeerde gezichten, nieuwe kapsels, gezonde eethapjes, een kleurenspel, mo biles, recyclevoorwerpen, vilt, plastik rug zakken, geurkollages, speeldeeg. En deelnemen aan: sport- en fitness- aktiviteiten, informatief spel, straat theater, touwbrug lopen, strechtzakken- spel, vervormingsspel, het overievings- spel, gehoorlotto, de geur-en-voel-gang- loop. IDEE Naast deze aktiviteiten is er volop infor matie over: tienerwerk, natuuredukatie, publiciteit effekten van reklame, je eigen ruimte inrichten, meidenwerk, onderzoek, kindervakantiewerk, primitief overnach ten. Bovendien zijn Zuid-Hollandse jeugd werkorganisaties aanwezig met informa tie en projekten. Deze Kijk-Doe-Idee is op zaterdag 2 februari 1985 in de Carousselzalen van het Nederiands Congresgebouw te Den Haag. De beurs is geopend van 10.00 tot 16.00 uur. INLICHTINGEN BU: Centrum voor Jeugdwerk in Zuid-Holland Jan van Nassaustraat 7 "Janzeuven" 2596 BL Den Haag Telefoon 070 - 244736. CACTUS STAAKT 1 V K A H K K V Jf GJiACHTtNPRACHT FSSST-VCnSCHU GOSV RSQENPAk tNDtSCHS CENT ------------1 --------------1 V X V V If X Abisua Jojakim Petrus Adama Johathan Robynsteen Antipas Krethi en Plethi Ruth Asnapper Moab Salem Eliëzer Naiior Sanhedrin Elifaz Nebuzaradan Sela Fondament Nicanor Hammedatha Ornan Ira Isboseth Orpa Pasdammim Waterpoel Zafnatb-Paaneab Zeëb

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 6