De vrimde jongen In 't najaar wordt het meest getrouwd Bij griep echinacea Warme handen op de fiets Help elkander...! Voedering vogels Concert met orgel en sopraan te Oude Tonge Minder gemeentesteun voor de sport Doe iets tegen fietsendiefstal Fietsers gingen eens gespoord Gemiddelde besteding: ruim 30.000- Hedendaagse Hets een eeuw oud Turn onderdeelswedstrijden Sparta Hygiëa! China is werelds grootste fietsenproducent Dam- en Schaakvereniging „Ontspanning" te Ouddorp ^^^r^/c/w visitekaartjes Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' VRUDAG 18 JANUARI 1985 Grijsoordse Schetsen: Dat de ouders van Jaap en Mientje totaal geen goed woord over hadden over hun verkering was voor hen beiden een stil verdriet. Ze moesten elkander stiekum ontmoeten, dikwijls onder de meest barre weers omstandigheden. Geen mens keek naar hen om en geen dak bood bescherming. Maar de boer en z'n vrouw waar Mientje diende waren gastvrije mensen, 't Was gezellig en warm in de grote keuken van „De Ouwe Stee". „Bin je wel es bie mien thuusgeweest, Jaop", vroeg de boer die „depaoter" werd genoemd omdat hij daarvoor geleerd had. „Eéne keer" vertelde Jaap. Mien was een hersenschudding gevallen en lag maar te ijlen: „Jaop mot komme!" „Dat kenne m 'n doen dokter", zeid'r moeder, 't is een vrimdejongen, in protestant!" „Hale die vent, al was 't een Moslim, ze moet rustig worden", commandeerde hij. Zo had Jaap die nacht aan haar bed gewaakt met haar hand in de zijne. Maar daar was 't bij gebleven. Vooral de vrouw had waardering voor hun standvastige eerlijke verkering. Maar op een avond kwam schipper Piet die in de buitenhaven lag te laden met z 'n vrouw Nel om een bus melk en van zelf om een bakje. 'k Hoor datje in 't zelfde schuutjt zit as ik zei de schipper. 'kBin aok mit 'n Kattelieke vrouw getrouwd, mar 'k ken je 't nu anraeje. 'k Hewe 'n beste vrouw oor, daer niet van, mar ik kreeg geen toestemming van d'r ouwers. Zodoende hebbe m'n elf jaer verkering gehad, in binne m 'n voorde rechtbank getrouwd". „Is 't wel es uut geweest?" vroeg Mientje. „Jaet, 'k hewe, ander half jaer bie de marine gediend, 't was zogenoemd uut; mar in wezen nie. In je ziet het, lang gewacht en toch gekrege". Wat ze die avond gehoord hadden was een nieuwe teleurstelling, ze waren er allemaal stil van. Trouwe voorde rechtbank en nie in de kerk", snikte Mientje. „Ken er nie an dienke". Toe oor", trooste de vrouw, „geen zurgen voor d'n tied, geen mens ken vooruut kieke in wie weet z'n weg". .„r (Wordt vervolgd) DIERENBESCHERMING Zeer goed tehuis gezocht voor St. Bernard met stamboom (reu) wit-zwart met bruin (langharig) tussen 5 en 6 jaar. Inl.: mevr. Euser, Marietjespad 16, Middelhamis, tel. 01870-5653. Aan komen lopen: in Goedereede, een bruin met zwarte poes, goed verzorgd, bij mevr. Witte, Jongkoenstraat 6, Goede reede, tel. 01879 - 2672. Aan komen lopen: bruine, langharige hond, met hangoren (reu) draagt hals band. Inl.: Mevr. Nijsse, Groeneweg 35, Nieuwe Tonge, tel. 01875 - 1820. Ze zijn er weer, de aloude handwarmers of moffen voor aan het fietsstuur. Nu in moderne uitvoering, licht in gewicht (am per 50 gram), van waterdichte stof en voorzien van een nylon rits. Zo gevormd dat ze moeiteloos over rem, bel en ver snellingshandels glijden en de bewegingen niet hinderen. Zo op te vouwen dat ze gemakkelijk in een jaszak zijn mee te nemen. In verschillende aantrekkelijke kleuren voor ruim dertig gulden bij de fietsenvakman te koop. Voor warme han den op de fiets. Een oude opdracht in een nieuwjaar. We mochten het oude jaar uit en het nieuwe jaar ingaan. In dat nieuwe jaar is echter de oude opdracht om elkaar te helpen mee gegaan. Vooral met dit barre winterweer is het dubbel nodig om de vele mensen die eenzaam of behoeftig zijn, vooral hun die niet best meer kunnen lopen of vergeet achtig worden, wat meer aandacht en hulp te geven. Laten zij die nog gezond en sterk zijn eens even om zich heen kijken, naar vrien den, kennissen of buren of er soms een paadje in de sneeuw geveegd moet wor den, of soms een boodschap of medicijnen gehaald moeten worden. Ook kunnen er problemen met de waterleiding of kachel zijn die soms met weinig hulp te verhelpen zijn zonder hoge kosten of lange wacht tijd op de reparateur. Nu vele mensen door het winterweer aan huis gebonden zijn, zullen velen van hen een extra bezoekje of praatje wel op prijs stellen in hun eenzaamheid. Kortom laten we allemaal eens om ons heen kijken om iets te doen voor onze naaste die het nodig heeft en voor wie we moeten zorgen als voor onszelf. P. B. OUDE TONGE Oud brood e.d. voor de voedering van vogels kunt U afgeven op het politie bureau, die voor verdere distributie zullen zorgdragen. Op D.V. zaterdag 26 januari a.s. wordt de nieuwe concertserie 1985 van de Stich ting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee geopend met een concert in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge doorBram Beekman, orgel en Ellen Beekman, sopraan. Dat organist Bram Beekman een zeer goede reputatie geniet is bij vele orgelliefhebbers op ons eiland bekend; nieuw is dat hij deze keer samen met zijn vrouw Ellen zal muci- seren. Meestal wordt het Frobeniusorgel voor oregelrecitals gereserveerd, maar het orgel en de ruimte lenen zich ook uit stekend voor muziek met orgel èn (denk u b.v. aan het concert enkele jaren geleden met orgel en dwarsfluit). Het programma voor dit concert bestaat voornamelijk uit werk van de zgn. vroeg- barokke en hoog-barokke periode. Be gonnen wordt met een virtuoze Toccata in a voor orgel van de in zijn tijd „alder- cloecksten ende constichsten Organist" Jan Pieterszn. Sweelinck(1562 - 1621). Dit was tevens de tijd van Monteverdi in Italië en van Heinrich Schütz, de grootste duitse meester van de 17e eeuw en de grootste meester van protestantse kerk muziek vóór Bach. Van deze componist „Ich will den Herren loben" voor sopraan en orgel. Vervolgens de 6 versi voor orgel over „Herr Jesu Christ, dich zu uns wend" van Georg Böhm. Na het lied „freu dich sehr, o meine Seele" van de lievelings leerling van Bach, Johann Ludwig Krebs, muziek van J. S. Bach: allereerst de prachtige 6e triosonate in G, de sopraan- aria Et exsultavit uit het schitterende Magnificat in D (B WV 243), daarna twee „Schübler Chorale", „Meine Seele er- hebt den Herren" en „Kommst, du nun, Jesu, von Himmel herunter" en last but not least de Passacaglia in c. Voorwaar een prachtig programma. Bram Beekman (1949) studeerde aan het Brabants Conservatorium te Tilburg bij Louis Toebosch, waar hij in 1972 zijn solistendiploma cum laude, met aanteke ning improvisatie behaalde. Hij studeerde verder bij Anton Heiier in Wenen en be haalde in 1975 de Prijs van Uitnemend heid. Hij was prijswinnaar van orgel concoursen in Brugge (1973) en Bologna 1975). Naast vele concerten in W-Euro pa en voor de Nederlandse radio-omroep, verzorgde hij diverse plaatopnamen. Als docent hoofdvak orgel en improvisatie is hij verbonden aan het Brabants Conser vatorium. Het concert begint om 20.00 uur. Toe gang, incl. programma bedraagt ƒ5, (scholieren, CJP en 65-1- 3,—). DE kranten staan de laatste tijd bol van berichten over de zogenoemde kleine cri minaliteit en de maatregelen die hier tegen moeten worden genomen. Onder die criminaliteit neemt de fietsdiefstal een belangrijke plaats in. Het CentraalBureau voor de Statistiek schat het aantal ge stolen fietsen per jaar op 900.000 stuks en bij een totaal fietsenbezit van elf miljoen is dat een onrustbarend aantal. Dat betekent een schadepost voor de bestolen fiets- bezitters van ongeveer 180 miljoen gul den. Slechts 1% van de gestolen fietsen komt weer boven water. Begin het nieuwe jaar goed en doe hier iets aan. Wie geen slachtoffer van de zwijntjesjagerij wil wor den kan een aantal preventieve maat regelen nemen: zorg voor een degelijk fietsslot en gebruik naast het gewone fietsslot een kettingslot om de flets extra te beveiligen. Laat postcode en huisnummer in het frame graveren, dat vergemakkelijkt de opsporing. Noteer de gegevens van uw fiets (merk, kleur, uitrusting, speciale ken merken) zodat u bij aangifte na vermissing uw fiets nauwkeurig kunt beschrijven. Zet uw fiets bij stallen en parkeren altijd op slot. Parkeer daar waar sociale controle bestaat. Sluit een verzekering af tegen diefstal dan wordt de schade die u loopt in ieder geval beperkt. Alle fietsen kunnen op het ogenblik wor den verzekerd; ook de heel dure en twee- dehandsfietsen. Inlichtingen hierover bij de fietsenvakman en bij de ANWB. Op zaterdag 2 maart a.s. organiseert Sparta Hygiëa weer onderdeelswedstrij den in de Olympiahal te Middelhamis. Deze wedstrijden zijn individueel en de deelnemers(sters) kunnen kiezen aan wel ke onderdelen ze willen deelnemen. Van de vier mag men slechts op een of twee onderdelen meedoen en deelnemers(sters) die op selektiegroepen zitten turnen twee verplichte toestellen. Ingeschreven kan er worden door tum- sters( turners) geboren in 1968 of eerder, turnsters-junioren en jeugdtumers ge boren in 1968 t/m 1972 en geselekteerden geboren in 1976 of eerder. De onderdelen zijn (keuze): brug-onge- lijk, vrije oefening, evenwichtsbalk en springen, en (verplicht) evenwichtsbalk en springen (keuze) brug, rek, ringen en springen en (verplicht) brug en ringen. De inschrijving sluit 2 februari a.s. en aan de hand van het aantal deelnemers wordt bepaald of er na de voorwedstrijden ook nog een finale geturnd wordt. De punten in de finale behaald worden bij elkaar geteld en geven samen de totaal uitslag. Volgens recente gegevens is de Volks republiek China op het ogenblik de groot ste producent van fietsen in de wereld. Dit land staat met 27,8 miljoen industrieel geproduceerde fietsen per jaar eenzaam aan de top van de wereldranglijst, ge volgd door Japan (7,039 miljoen), de Verenigde Staten van Amerika (6,27 mil- joeen) en Rusland (6 miljoen). De mid dengroep van fietsenproducenten wordt aangevoerd door Taiwan (3,8 miljoen), India (3,8 miljoen) en de Duitse Bonds republiek (3,8 miljoen). Nederiand staat als klein land geen slecht figuur met een vrij constate jaarproduktie van ruim 1 miljoen nieuwe fietsen. Uitslagen van 14 januari 1985: Dammen: C. Mierop- K. Tanis2-0 G. Tanis - J. Visbeen0-2 A. Meijer - C. Akershoek0-2 P. van Dam - J. Moerkerk1-1 H. Tanis - C. Tanis1-1 Schaken; afdeling 1: K. v.d. Wende - M. Breen1-0 C. Wassenaar - E. Santifort1-0 J. Dijkstra - J. Grinwisafgebr. J.Soeteman-G.J.M.v.Alebeek.1 -O Afdeling 2: R. Kickert - J. van Heest1-0 De heer van Heest is totaal van slag. M. H. J. van Doom - P. Breve 1 - O De geschiedenis van de fiets en het fiets gebruik zit boordevol saillante en ludieke voorvallen en gebruiken. Zo is helemaal vergeten dat aan het eind van de vorige eeuw niet alleen ruiters maar ook fietsers (die niet voor niets wielmiters werden genoemd) sporen droegen. Voor fietsers niet om het stalen ros tot meer spoed aan te zetten, maar om te laten horen datje er aan kwam. Aan de sporen waren name lijk belletjes verbonden zodat je vrolijk klingelend voortpeddelde. De gewone fietsbel was om waarschuwingssignalen te geven toen ook nog lang niet algemeen. Toch hebben die sporen met muziek het niet lang uitgehouden. Veel fietsers gaven er de voorkeur aan wat minder de aan dacht op zich te vestigen, want er waren in die jaren heel wat burgers, boeren en buitenlui, die fietsers liever zagen gaan dan komen. In ons land wordt het meest in de tweede helft van het jaar getrouwd (60%). De meest populaire huwe- lijksmaanden zijn september en de cember. Ook dat blijkt uit een tame lijk representatief lezerskringonder- zoek van het enige tijdschrift op dit gebied, Bruid Bmidegom, uit gevoerd in samenwerking met de Interfaculteit Bedrijfskunde van de Rijksuniversiteit van Groningen. Negen van de tien paartjes maken er een traditionele huwelijksdag van, klassiek en met de bmid in het wit. Er wordt meer in de kerk ge trouwd, dan de bevolkingsstatis tieken zouden doen vermoeden. En alles wordt consciëntieus voor bereid. Een trouwpartij kost dan al gauw zo'n achtduizend gulden. Door gaans gaat daar langer dan een half jaar sparen aan vooraf In meer dan één op de drie gevallen wordt zelfs meer dan tienduizend gulden uit gegeven voor receptie en bmiloft. Als er op het laatste moment bezuinigd moet worden, dan gaat dat ten koste van de receptie, nooit van de trouwjapon, aldus de onderzoekers. Aan de bruidsjapon zelf wordt gemid deld duizend gulden besteed. Alles bij- elkaarr opgeteld geeft men in het huwe lijksjaar al gauw meer dan dertigduizend gulden uit en dan hebben we het nog niet over het huren van auto's en de fotograaf. Hoewel ook het Centraal Bureau voor de Statistiek, zij het summier, over huwe- lijksstatistieken beschikt, mag dit onder zoek gestart in mei 1984 en dezer dagen afgesloten het eerste worden genoemd, dat veel dieper ingaat op dit verschijnsel. Vooral de bestedingen zijn nu onder de loep genomen: veel geld wordt uitgegeven aan de inrichting van het huis en vooral de keukeninrichting is een be langrijke bron van uitgaven. Volgens Gro ningen is het opmerkelijk, dat velen het zonder een rtv-gids kunnen stellen en dat tenminste 15% geen dagblad in huis neemt. De meerderheid van de bmidjes (60%) gaat vooraf naar de schoonheidsspecia liste en in één op de drie gevallen zit een familielid achter het stuur van de trouw- auto. Bij tien procent van de huwelijks voltrekkingen wordt gekozen voor koets- jes. Tenminste veertig procent huurt een auto, een old-timer of een Rolls Royce. Een op de drie stelletjes laat zich op deze romantische dag vastleggen op film of video. In een op de vijf gevallen worden de foto's genomen door een amateur; de rest neemt een vakfotograaf. Nieuwtjes over d'aloude fiets: De fiets viert dit jaar een bijzonder jubileum. Het is nu precies een eeuw geleden dat de veiligheidsfiets op de weg kwam, de fiets die je het prototype kunt noemen van de hedendaagse fiets en die het einde betekende van de eens zo popu laire hoge bi met het reusachtige voorwiel en het kleine achterwiel. Die veiligheids fiets, met twee vrijwel gelijke wielen en aandrijving door middel van een ketting op het achterwiel, was een vinding van de Engelsman John Kemp Starley die sa menwerkte met William Sutton. Zij noem den hun fiets „Rover", een naam die in de fietsgeschiedenis in ere wordt gehouden. Toen Starley tien jaar later herinneringen ophaalde aan dat voor zijn onderneming gedenkwaardige jaar, schreef hij: „Ik had al jaren het idee dat er een geheel radicale verandering nodig was en toen ik merkte dat de rijders er geen bezwaar tegen hadden hun houding op de fiets te ver anderen, besloot ik een type machine te bij Drukkerij ^%\i\Z. dO Waal Langewegl3 SOMMELSDIJK bouwen dat geheel en al nieuw was en zo bracht ik in 1885 de Rover in de handel; ik wilde hem eerst het rijwiel van de toe komst noemen, maar enfin....; een gehele verandering van de vorm was nodig, maar de wezenlijke hoofdzaak moest blijven. De Rover werd de eerste twee jaren van zijn bestaan met heel weinig succes ont vangen, doch daarna werden de goede eigenschappen al spoedig erkend". Met die-laatste opmerking heeft Starley groot gelijk gekregen. De veiligheidsfiets heeft het helemaal gemaakt. Wie zich interesseert voor de boeiende geschiede nis van de fiets kan terecht bij het door dr. J. M. Fuchs en W. J. Simons geschreven boekje „De fiets van toen en nu" dat door overmaking van 15,op postgiro- rekening nr. 234567 kan worden aan gevraagd bij stichting: fiets! in Amsterdam. Echinacea (rode zonnehoed) is al sinds eeuwen het natuurgeneesmiddel om van griep of verkoudheid en koorts af te komen. Ingenomen op alle donkere dagen van het jaar, activeert dit kruid de witte bloedlichaampjes zodat binnendringende bacteriën sneller via het bloed worden afgevoerd. Zo ontstaat een natuurlijk afweermechanisme. De plant, die bij ons nog als sierplant (Echinacea Angustifolia) wordt gehouden, maar in grote hoeveelheid voorkomt in Midden- en Zuid-Amerika en daar bij de indianen een vooraanstaande plaats inneemt, wordt veelal in de vorm van tincturen aahgeboden. Het gaat dan om een door alcohol of water verdund extract van de wortel. In de natuurgeneeskunde en met name de homeopathie huldigt men de opvatting, dat alle delen van een levend wezen van belang zijn bij het ontdekken en genezen van een ziektebeeld. Door micronisatie (verpulvering) is het nu mogelijk geworden om de gehele plant, inclusief bladeren en stengels, aan te bieden in capsule-vorm. En omdat het gaat om de hoogst mogelijke concentratie is tevens een aanzienlijk hogere dosering bereikt. Zo komen alle aktieve bestanddelen en hun werkzaamheid tot hun recht. Echinacea remt ontstekingen en wordt aanbevolen bij ontstoken amandelen, hese stem, hoest en koorts. Homeo Vita uit Breda brengt deze capsules (per vijftig stuks a 16,50) via in homeopathie en fytotherapie gespecialiseerde drogisterijen en reformhuizen. Bij griep wordt geadviseerd om het tekort aan vitaminen en mineralen aan te vullen. De hoeveelheden, die dagelijks benodigd zijn, zijn vastgelegd door de Food Drug Administration. De capsules, van Homeo Vita bevatten precies de helft van al die vitaminen en mineralen, van A tot Z(ink). TUSSEN de gemeenten en de sportwereld heeft altijd een hechte band bestaan. Niet de actieve sporters, maar de gemeenten zijn de belang rijkste financiers van de sport. De sportmensen zelf betalen gezamenlijk ongeveer 770 miljoen gulden aan contributies en tarieven, de ge meenten tekenen voor zo'n slordige 1,2 miljard gulden en zijn derhalve een onmisbare inkomstenbron voor de sport. Nu er op de overheidsuitgaven bezuinigd moet worden, dreigt ook de sportwereld daar de consequenties van te ondervinden. Sinds 1983 loopt de overheidssteun aan de sport langzaam terug en deze tendens zal zich de komende jaren zeker voortzetten. Die bezuinigingen be hoeven voor de actieve sportbeoefening nog niet direct rampzalig te zijn, maar de sportwereld zal een groter beroep op vrijwilligers moeten doen, terwijl ook aan het profijtbeginsel niet valt te ontkomen. BEZUINIGINGEN VOORAL IN ACCOMMODATIESFEER IN de dagen toen Nederland nog een welvaartsstaat was, was de verstand houding tussen de sportwereld en de gemeentelijke suikeroompjes opti maal. De bomen leken tot in de hemel te groeien en de gemeente leek een schier onuitputtelijke inkomstenbron voor de sport te zijn. De overheidsuit gaven - en voornamelijk die van de lokale overheid - ten behoeve van de sport namen sterk toe in betrekkelijk korte tijd, te weten van 700 miljoen gulden in 1975 tot circa 1,2 miljard in 1982. In 1983, onder druk van de econo mische recessie en de daarmee sa menhangende bezuinigingen op de collectieve uitgaven moest de sport wereld zijn eerste veer laten. Met name de subsidies op de sportaccom modaties liepen in dit jaar terug tot 982 miljoen gulden, 15 miljoen minder dan een jaar daarvoor. De sportwereld kreunde en kermde, maar die reactie leek enigszins overtrokken. Het is immers zonneklaar dat in de jaren zestig en zeventig talrijke gemeenten wel wat erg royaal waren geweest wat betreft hun uitgaven ten behoeve van de sport. Dat leidde tot een ware ex plosie in de bouw van veelal over dreven luxueuze sporthallen, comfor tabele zwembaden en andere geldver slindende prestige-objectenDe ge meenten leken elkaar de loef te willen afsteken als het ging om creëren van dure sportvoorzieningen. In de periode 1970 - 1980 nam bijvoor beeld het aantal sporthallen (opper vlakte minstens 1000 vierkante meter) enorm toe. In 1970 telde ons land circa 150 sporthallen, tien jaar later waren er al 550. Aanvankelijk was gedacht aan één sporthal op 100.000 inwoners, een redelijke norm. Maar aan die norm heeft men zich in de verste verte niet gehouden. De ver houding is nu ongeveer één sporthal op 25.000 inwoners. Daarbij doet zich het merkwaardige feit voor dat de sportcentra-dichtheid op het platte land relatief groter is dan in de dicht bevolkte steden in de Randstad. PROFIJTBEGINSEL OOK wat andere sportaccommodaties betreft werd er in de periode van wel vaart niet op een cent gekeken. Zo nam alleen al in de periode 1970 -1980 het aantal gymnastiekzalen en sport zalen toe met bijna 200 procent tot in totaal 5.900 zalen (groter dan 180 vier kante meter). Ook het aantal zwemba den groeide fors in de zeventiger ja ren, forser zelfs dan het aantal bezoe kers. Uit deze voorbeelden, die met vele andere aangevuld kunnen wor den, blijkt dat de sportwereld in de jaren van welvaart niet tekort kwam. De miljoenen, die door de lokale over heid naar de sport werden getranspor teerd, liggen vooral in de accommo datiesfeer. Met name de onderhouds kosten zijn niet mis. En nog altijd zijn de gemeenten bereid de sport te steunen waar maar mo- gelijk is, maar bezuinigd moet er wor- den, ook op de sport. En dat heeft weer consequenties voor degenen die een sport actief beoefenen. Het pro- fijtbeginsel is weer van stal gehaald. <s De sporters zullen meer moeten be- x talen voor het beoefenen van hun sport, omdat de accommodaties meer rendabel moeten worden gemaakt. Niet altijd zijn tariefsverhogingen ech- 4 ter effectief. Zo werden in tal van ge- meenten de kaartjes voor het zwem- bad aanzienlijk duurder. Gevolg: min- der bezoekers in het zwembad BREEDTESPORT VOOROP I TARIEFS- en contributieverhogingen komen het hardst aan bij die groepen i^ van de bevolking, die moeten rond- komen van een laag inkomen. Van daar dat de gemeenten zullen moeten inventariseren welke sporten wel veel lasten kunnen dragen, omdat ze toe vallig vooral door mensen met hogere inkomens worden beoefend (golf, tennis, hockey) en welke sporten dat niet of minder kunnen. Bovendien dient er voor gewaakt te worden dat teveel overheidssteun naar de top sport gaat. De ontwikkeling van de breedtesport dient voorop te staan. Voorts zal de sportwereld een groter beroep moeten doen op vrijwilligers teneinde vele activi teiten zonder noemenswaardige kosten te kunnen realiseren. Het aantrekken van vrijwilligers ver loopt helaas nog stroef. We leven in een tijd dat de mensen bij wijze van spreken voor het bezorgen van een brief nog geld vragen. Dat is geen ideaal klimaat om het vrij willigerswerk nieuw leven in te blazen. Mogelijk dat door de toe nemende vrije tijd weer mensen de ambitie zullen krijgen om als vrijwilliger iets voor de sport te doen. Het zal hard nodig zijn, want de gemeente zal als in komensbron voor de sport meer terughoudendheid aan de dag gaan leggen dan we in de zestiger en zeventiger jaren gewend wa- TOM NODDY

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 14