Afgescheidenen te Melissant tot 1912 Orgelconcert met samenzang OPEN DAGEN: Nieuwe diaseries bi|belvertaaiwerl( Chr. Afgescheiden Gemeente Een advertentie in Eilanden-nieuws heeft altijd succes..! CHRISTELIJKE SCHOOL VOOR MIDDELBAAR BEROEPS-ONDERWIJS "ROERDOMPLAAN" (I) n^oe Sommelsdijk: Deja vestigt aandacht op nieuwe meubelstoffen Drukriolering in gebruik Het abonnementsgeld 1985 Ivan Lint autoschade bv Ni( 32 Bladz. 2 ,EILANDEN-NIEUWS' VRUDAG 18 JANUARI 1985 Aanvankelijk had ik gedacht over dit onderwerp wat te vertellen in de rubriek: „Op z'n Flakkees gezeit". Maar omdat én Flakkeeënaars en mensen van „de Over- kante", moeite blijken te hebben met het lezen van 't Flakkees, meende ik, dat, gezien dit onderwerp, 't goed zou zijn hierover in 't Nederlands te schrijven. Dhr. A. Keizer, Achterweg 30, Melis sant, heeft zich zeer verdiept in de ge schiedenis van het'kerkelijk leven te Me lissant en van hem heb ik gegevens ge kregen. Ook heb ik er veel over gelezen in boek en blad en er veel over horen ver tellen. In mijn artikelen wil ik nu die gegevens, wat op een rijtje zetten, voor hen die deze historische bijzonderheden niet bij elkaar hebben, of ze niet hebben, doordat ze de boeken of bladen niet ter beschikking hebben, en er niet over hoorden vertellen. Ik begin dan met het volgende: Toen de Regering in 1836 het bekende „Tabel larisch overzicht nopens de woelingen in de Ned. Hervormde Kerk" samenstelde, werd onder „Algemene aanmerkingen" het volgende aangetekend: „In de ringen Brielle en Geervliet heerst de beste geest. In de ring Sommelsdijk is het veel erger. Het kwaad dagtekent daar vanjaren herwaarts en op ieder dorp bijna vindt men er die kleine conventikelen houden en de kerk verzuimen. De meeste te Middelhamis, Stad, Ooltgensplaat, Nieuwe Tonge en Stellendam; de minste te Dirksland en Goedereede. De geest is minder steil rechtzinnig dan wel mystiek- piëtistisch. Ds. J. Ie Roy (te Oude Tonge) zelfs is in haat Er is nogtans grond om te vertrouwen, dat als de gemoederen niet opgehitst worden, het er neit tot stellige scheuringen zal komen, doch anders zijn er Separatistische verenigingen te wach ten. In de meeste gemeenten van de ring Sommelsdijk van een overgroot getal zo dat sommige dier gemeenten tot beneden de helft zou verminderen". (Kerkhisto rische Kroniek 1967, 4e jg. no. 1). Hierbij 2 opmerkingen: Onder Dirksland zal denk ik wel gerekend moeten worden: Melissant, omdat de Ned. Herv. Kerk daar van 1863 dateert. Ik dacht dat dit overzicht wel duidelijk maakt, dat meer dan de helft van de Flakkeese mensen van dezelfde geest als de Afgescheidenen was. En ook dat de Afscheiding wortelt in de gezelschappen der Nadere Reformatie. Nu citeer ik nog meer uit dit nummer der Kerkhistorische Kroniek: „Uit die gezelschapskringen moet dan reeds in 1836 een Afgescheiden gemeente zijn ontstaan, waarvan de leden in ver schillende plaatsen op het eiland woon den". Bij Kon. Besluit dd. 6 september 1841 werd de Chr. Afgescheiden Gemeente op het Eiland Overflakkee en Goedereede erkend, op verzoek van de Koning, onder tekend door 78 leden die over het gehele eiland verspreid woonden en wel te Mid delhamis 3; Sommelsdijk 12; Dirksland 9; Melissant 2; Stellendam 12; Goede reede 1; Ouddorp 10; Herkingen 8; Stad aan 't Haringvliet 11 en Ooltgensplaat 10. Te Middelhamis mocht men dus als ge meente samenkomen, maar als de leden in hun eigen dorpen bijeenkwamen, waren dit weer godsdienstoefeningen buiten de wet. Opmerkingen I Naar aanleiding van het verzoek om erkenning deelden de burgemeesters van Sommelsdijk (Jacob de Graaf) en van Middelhamis (A. van Weel Az.) de rege ring mee, dat van Middelhamis gerekend moet worden met de volgende reistijden (te voet): Sommelsdijk 1/8 uur, Dirksland luur, Melissant 2 uur, Stellendam 3 uur, Goedereede 4 uur, Ouddorp 5 uur. Her kingen 2 uur, Stad aan 't Haringvliet 1 Vi uur, Ooltgensplaat 3 uur. Men had er dus heel wat voor over om in Middelhamis een Gereformeerde kerkdienst bij te kun nen wonen (,,Het Baken"). Die afstanden spreken oi.s nog meer toe, als we ons voorstellen dat er geen tram, bus reed, geen fiets of auto gebmikt kon worden. Of men per boerenwagen of kar naar Middelhamis kon, kan ik niet zeggen. II In Bijlage VIII in „Geschiedenis van een Kerk", samengesteld door ds. P. Blok en Th. de Waal. 100 jaar Gereformeerde Gemeente Dirksland, werden als leden van Melissant opgegeven: F. Kmithoff en L. Kmithoff. Mogelijk woonden ze op „Melissantse grond", b.v. te Kralingen, maar dan geld de afstand van 2 uren voor hen niet. Weet iemand iets van deze twee? III Voor de erkenning van de eilande- lijke gemeente op 6 september 1841 had den Afgescheidenen van meerdere plaat sen van het eiland al gekerkt bij ds. Cvan der Meulen, die 13 juni 1841 te Goes bevestigd werd als predikant van alle Af gescheiden Zeeuwse Gemeenten. Mis schien hadden ook wel Melissantenaren hem gehoord. Deze predikant was eerst niet voor emi gratie maar in 1847 ging hij toch naar Noord-Amerika. De emigratielust schijnt ook de Afge scheidenen van Flakkee sterk beïnvloed te hebben, want in een rekwest aan de Ko ning dd. 30 april 1847 wordt door de kerkeraad meegedeeld dat de Afgeschei den gemeente te Middelhamis voor het Eiland Overflakkee en Goedereede op houdt te bestaan uit hoofde onderscheiden leden van deze gemeente reeds naar Noord-Amerika zijn vertrokken en nog velen, meest allen, binnenkort wensen en denken te vertrekken. Nadien schijnen dan slechts zo hier en daar door de achtergeblevenen, die nu zonder kerkelijk tehuis waren, wat gezel schappen te zijn gevormd. Eerst in het begin der vijftiger jaren worden er ge meenten gesticht te Melissant en Stad aan 't Haringvliet. Te Melissant gebeurde dat in 1850. Mogelijk kerkten er op Melissant ook Af gescheidenen uit Stellendam (In Stellen dam werd pas in 1865 een Chr. Afge scheiden Gemeente geïinstitueerd). Deze gemeente werd bediend door ds. P. den Boerr en wel van 1852-1856. Ds. P. den Boer werd op 7 januari 1828 te Bodegraven geboren als zoon van Pieter den Boer en Gerrigje den Olieslager. Hij huwde Dingena van der Beek en na haar overlijden Magdalena Boerse. Den Boer studeerde bij ds. F. A. Kok te Schoonhoven. (Dit onüeende ik aan „De Afscheiding vanl834".DeelIIdoordr.A. Smits). In 1856 ging hij naar Genderen. Na ds. P. den Boer arbeidde in deze gemeente nog van 1859 -1860 oefenaar W. Ramen. En wel in combinatie met Hellevoetsluis. Deze Chr. Afgescheiden gemeente van Melissant werd in de zeventiger jaren opgeheven. Slechts wat huissamenkom- sten bleven bestaan. Portret van ds. C. v.d. Meulen Opmerkingen I Reedsnuzegik,datDs.P.denBoerna jaren opnieuw predikant te Melissant werd. Merkwaardig, dat hij ook twee keer te Puttershoek stond. Denkelijk mogen we daamit op z'n minst afleiden dat men én te Melissant én te Puttershoek goede herinneringen aan hem had. M'n vader sprak over hem als „Boertje". Mogelijk was hij klein van persoon. Graag zou ik weten waar er gekerkt werd en waar z'n pastorie stond. Wie kan mij dat vertellen? Tenslotte nog dit over Ds. P. den Boer: Hij kreeg een dochter Aletta vrij zeker te MeUssant geboren in de tijd van 1852 - 1856). Deze Aletta den Boer trouwde met een bakker Joost J. Berkhout van Oolt gensplaat. Uit dit huwelijk werd geboren Peter G. Berkhout, die in 1908 op 13- jarige leeftijd met z'n ouders emigreerde, denkelijk naar Grand-Rapids. Peter G. Berkhout trouwde met Joanna Struyk. Hij was arts te Paterson, (Ook preekte hij wel, in de Christian Reformed Church). Over deze Dr. Peter G. Berk hout schreef het Eilanden-Nieuws enige keren. II In de zestiger en zeventiger jaren moge er weinig te vertellen zijn van de Chr. Afgescheidenen, we kunnen hier wel 't volgende vermelden. De instituering van de Ned. Herv. Kerk op 17 december 1863, des na middags om 2 uur. 42 manslidmaten waren opgekomen. Er werd een kerkeraad gekozen, be staande uit 2 ouderlingen: Leunis van Es en Jan Human en 2 diakenen: Adam van Herken en Leendert Koo- man. Pas 19 november 1867 werd kandi daat Margadant beroepen. 10 oktober 1871 kwam de 2de predikant: ds. J. L. Fortuyn Drooglever en in 1877 ds. Ellen, die mim 2 jaar bleef. Het aantal zielen was in 1874 1178, met recht kon men van de Grote Kerk spreken. In 1876 kwamen er wat moeilijkheden. Er werden lidmaten uit het lidmatenboek geschrapt, en later weer ingeschreven. Toen gingen ze echter al naar een andere kerk, wat tengevolge had dat ze uiteinde lijk nog eens geschrapt werden en nu voorgoed. (Deze gegevens ontleende ik aan het Gedenkboekje 1863-1963, Herv. Kerk te Melissant). Waarheen deze gin gen is me niet bekend. III In 1867 ontstond te Dirksland de Geref. Gemeente onder het Kmis, met oefenaar W. C. Huizer, die in 1869 daar predikant werd (Hierop hoop ik later temg te komen). J. L. STRUIK Davenschot 37 8141 BB Heino (Ov.) Telefoon 05729 - 2244 Deze maand brengt het Nederlands Bij belgenootschap twee diaseries uit. „In hun moedertaal" is gewijd aan het bijbel vertaalwerk in Kameroen. „Tot uw dienst" geeft een beeld van het veel omvattende werk van het NBG. „In hun moedertaal" is een serie die onlangs werd opgenomen in Kameroen. Joumalist Jan J. van Capelleveen en foto graaf Anne Th. van der Velde nemen de kijkers mee op hun trektocht langs vertaal- projekten. De reis gaat vanuit Yaoundé in het regen woud via het tussen de westelijke gras heuvels verscholen Foumban naar de noordelijker savanne en dan nog verder naar de Sahel. In al die gebieden wordt de bijbel vertaald. Er zijn talen bij die meer klanken kennen dan ons Nederlands, er zijn talen bij met een zeer ingewikkelde grammatica, er zijn ook talen bij waar één en hetzelfde woord op verschillende toonhoogte uitgesproken wel vijf of zes betekenissen kan hebben, ledere taal biedt zijn eigen vertaalpro blemen. Deze zeer kleurrijke en afwisselende serie geeft een goed inzicht in die pro blemen en brengt bovendien het steeds wisselende landschap prachtig in beeld. De tweede serie „Tot uw dienst", gaat over het werk van het Nederlandse Bijbel genootschap. Hij beeldt uit hoe de bijbel vertaald, gedrukt en verspreid wordt, maar ook hoe het NBG zustergenoot schappen elders in de wereld steunt bij hun werk. ïtAaaï t>Ne N/erd I#^_ NATIONAAL REVALIDATIE FONDS SINT PHILIPSLAND Loop der bevolking 1984 Het in wonertal op 31 december 1983 bedroeg 2309 en op 31 december 1984 was dit 2308. Een vermindering dus van 1 in woner. In 1984 werden er 45 kinderen geboren en er waren 14 sterfgevallen. Door vestiging kwamen er 64 personen bij en er vertrokken er 96 naar elders. In 1984 werden er 21 huwelijken voltrokken en 2 echtscheidingen ingeschreven. De serie laat zien hoe geleerden, vak mensen en vrijwilligers samenwerken om de bijbel bij de mensen te brengen. Beide series zijn geschikt voor het onder wijs en voor catechisatie, maar ook voor club- en verenigingsavonden en huisbij- eenkomsten. Het NBG verkoopt deze series niet, maar verhuurt ze wel. Ze kunnen worden aangevraagd bij het Nederiands Bijbel genootschap, postbus 620, 2003 RP Haarlem. Op aanvraag wordt (gratis) een cata logus van audiovisuele produkties toe gezonden. PREDIKBEURTEN ZEELAND Zondag 20 januari 1985 SINT ANNALAND - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. Tj. de Jong uit Poortvliet- Ger. Gem. 9.30,14.00 en 18.00 uur leesdienst- Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur lees dienst. Hervormde gemeenten op Tholen THOLEN - 9.30 en 18.30 uur ds. H. Verheul, v.m. bediening Heilige Doop. POORTVLIET - 10.00 en 18.00 uur SCHERPENISSE - 9.30 en 14.30 uur ds. P. van Bergen Bravenboer. SINT MAARTENSDIJK - 9.30 uur en 14.30 uur ds. J. van Loon. STAVENISSE - 10.00 en 18.00 uur ds. B. den Butter. SINT ANNALAND - 10.00 en 18.00 uur ds. Tj. de Jong uit Poortvliet. OUD VOSSEMEER- 10.00 en 18.30 uur ds. Th. v.d. Heijden, v.m. be diening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal. SINT PHILIPSLAND - 9.30 en 14.30 uur ds. A. Cysouw, nam. bediening Heilige Doop. Nog eenmaal herinneren we u aan het concert dat morgen avond, zaterdag 19 januari, in de Ned. Herv. Kerk te Soirmielsdijk ten bate van de restauratie van het historische Meere-orgel (1821) zal worden gegeven. Het orgel zal dan worden bespeeld door Paul Kieviet, organist van deze kerk. Het programma is als volgt: 1Opening door ds. L. Kruijmer 2. Improvisatie, gevolgd door samenzang Psalm 108 1, 2 en 7. 3. Orgel: Sonate VI in a kleine tertsC. Ph. E. Bach - allegro assai (1714- 1788) - adagio - allegro 4. Improvisatie van 3 variaties en aansluitend samenzang Psalm 98 I, 2, 3 en 4 5. Orgel: a) „Thema mit vier Verandemngen"J. H. Knecht (1752-1817) b) Allegro maestoso uit Concert voor Orgel of Piano-Forte.Chr.Fr.Rüppe(1753-1826) 6. Improvisatie en samenzang Gezang 154 1, 2 en 3 7. Orgel: Sonate I in D grote tertsC. Ph. E. Bach - allegro di molto - adagio e mesto - allegro Sluiting Improvisatie en samenzang Gezang 135 1, 2 en 3 Toegangsprys: Volwassenen 4,en, scholieren De aanvang is om half acht. 2,50 HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen DD Oud-Middelharnisse 100 jaar In Rijswijk, in het verzorgingshuis Vre- denburch, heeft vorige week een be woonster haar 100e geboortedag gevierd. Het was mevr. Cornelia Johanna van Giessen-Huysmans. In het krantenknipsel dat ons werd toe gestuurd wordt ze een frêle bewoonster genoemd die met haar honderd jaar nog helemaal bij de tijd is. De 100-jarige zo vermeldt het bericht uit „Groot Rijswijk" werd als Cornelia Johaima Huysmans in Middelhamis geboren; ze is 65 jaar ge huwd geweest. ROTTERDAM Voor belangstel lende bezoekers aan de eerste Meubel- inkoopdagen van dit jaar heeft Deja een aantal interessante noviteiten achter de hand gehouden. Het nieuws betreft voor namelijk moderne platweefstoffen, waar van zeker de kwaliteit „Barbados" met zijn sprekend diagonaaldessin hoge ogen zal gooien. Verder zijn er nog chique uitziende chenille-gobelins en de koUektie- uitbreiding voor dit voorseizoen wordt afgerond met een voor modem gestileerde stijlmeubelen ontwikkelde jacquardve- lours („Arco"). De Intemationale Meubelinkoopdagen worden gehouden in Utrecht van maan dag 11 t/m woensdag 13 febraari a.s. THOLEN Burgemeester E. Baerends van Tholen heeft vrijdagmiddag de onlangs in de bui tengebieden aangelegde drakriolering in gebruik gesteld met het opendraaien van een afsluiter. Dit gebeurde op de riool waterzuiveringsinstallatie te Sint Maar tensdijk. De dmkrioleringen ter lengte van 30 km is aangelegd bij de 7 woonkemen van de gemeente Tholen. De gemeente ontvangt van het rijk gedurende 25 jaar een jaarlijkse bijdrage van 1000,per aansluiting. De totale kosten van het pro- jekt bedroegen 3.000.000,— Na een toespraak van de burgemeester werd ondermeer het woord gevoerd door de heer J. Rieffe namens alle aannemers, de heer Hammen namens technisch ad viesbureau D.H.V. en de heer Mol na mens de directie van Volkshuisvesting in Zeeland. In totaal zijn er nu 314 woningen op deze riolering aangesloten, welk werk werd uitgevoerd door zes aaimemingsbedrijven. Vele abonnees hebben reeds het abonnementsgeld voor 1985, zijnde 46,aan ons over gemaakt, waarvoor wij hen har telijk dankzeggen. U kunt genoemd bedrag over maken op onze postrekening nr. 16 79 30 of op onze bankreke ning nr. 34.20.01.108. Hartelijk dank voor uw mede werking. Adm. Eilanden-Nieuws SINT ANNALAND B en W van Tholen willen streekmuseum „De Meestoof" uitbreiden Ruimte voor exposities en opslag Het dagelijks bestuur van de gemeente Tholen wil het streekmuseum „De Mee stoof' in de Bierensstraat te Sint Anna- land uitbreiden door de schuur, die een onderdeel van het gebouw vormt, te ver lengen. Dan ontstaat een mimte die ge schikt is voor het houden van exposities. Bovendien voorziet het plan in een zolder, die kan worden gebmikt voor opslag en eventueel later ook als expositiemimte, waaraan grote behoefte bestaat. Deze uitbreiding van het museum zal een bedrag van 95.000 gulden vergen. „De Meestoof' kampt al gemime tijd met mimtegebrek. Aanvankelijk gingen de ge dachten uit naar een andere oplossing. Het museum zou volgens die opzet de beschikking moeten krijgen over het onder komen van de peuterspeelzaal naast „De Meestoof'. De peuterspeelzaal zou dan moeten verdwijnen ter plaatse en ver huizen naar het voormalige bibliotheek gebouw in Crooswijck. Dit bleek echter een te dure zaak te zijn. Daarom is de keus van het college van burgemeester en wet houders nu gevallen zijn op verlenging van de schuur. De gemeenteraad van Tholen praat maandag 21 januari over de uit breiding van het museum. vrijdag 25 januari van 14.00-21.00 uur zaterdag 26 januari van 10.00-13.00 uur Afdeling leerlingstelsel AFDELING MDGO: AFDELING MHNO: AFDELING KMBO: WERCASOL En ruim 1 V2 miljoen Nederlanders gaan verder. Ondanks een lichamelijke handicap. Het Nationaal Revalidatie Fonds helpt daarbij al 25 jaar. Duizenden projekten voor lichamelijk gehandicapten werden mogelijk. 1965 Postbus 323, 3500 AH UTRECHT, Tel. 030-331165 voor deskundige bemiddeling Un 01870-3477 ROERDOMPLAAN 10, 3084 NM ROTTERDAM, tel. 010-815400 Direkteur de heer B.A. van Lenten (part-time opleidingen) kappen kappen (voortgezette opleiding) verzorgingsassistent(e) bejaardenlielpende bejaardenverzorgende voedingsassistent(e) aktiviteitenbegeleiding (AB) agogisch werk (AW) civiele- en consumptief techni sche dienst (CCD) mode/kleding (MK) verzorgende (VZJ interim algemene schakelopleiding (INTAS) vooropleiding hoger beroeps onderwijs (VHBO) uiterlijke verzorging NBSfffKTMMBISm ERKEND MERCASOL ML-station Nieuwlandsedijk 3 3245 LB Sommelsdijk Telefoon 01870-2292

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 10