EIIAIIDEn-IIIEUWS Voedsel voor de vogels Werkloosheid ABONNEMENT De visserij Nieuwe boeken Postduivenshow in Dirl(sland in gewest lager; op Flakkee hoger Studiedag Landbouw in Sint Annaland VERCLARINGE abonnementenbestand PROEFABONNEMENT In boek Ger. Gem. Herkingen naam vergeten gewonnen door G. Bakker 2e Blad DINSDAG 15 JANUARI 1985 No. 5362 Ingezonden: Dat het tijdens strenge vorst een kwade tijd is voor al wat buiten leeft is geen nieuws. Vooral wanneer zo'n periode gepaard gaat met veel sneeuwval zoals nu het geval is. Vele mensen denken daarbij hoofdzakelijk aan de vogels. Broodkruimels worden op sneeuwvrij gemaakte plaatsen gestrooid. Etens resten en b.v. appelschillen worden ook op de etensvloer neergeworpen. Aangerijgde pindanoten en vetbollen worden opgehangen. Alles voor de vogels. En ze komen er op af De honger dwingt hen er toe. De vogels leven nu onder zeer moeilijke omstandigheden en kunnen op de voor hen normale wijze niet of nauwelijks aan voedsel komen. De regenwormen welke voor veel vogels een grote voedselvoorraad vormen, zijn nu onbereikbaar geworden. Hun eigen vetreserves worden danig aangesproken! Alles wat onder de hard bevroren sneeuwlaag ligt kan niet meer omgewoeld worden. De vogels worden tenslotte door die omstandigheden gedwongen om naar ander voedsel om te zien en daarvoor zijn ze aangewezen op andere vindplaatsen. Rondom de woonplaatsen van de mens (waarvoor een vogel in verreweg de meeste gevallen een grote angst heeft) ligt dat andere voedsel. Meeuwen „stormen" op de overgebleven kruimels van de aardappelen af die de buurman zo juist heeft neergeworpen. Vanuit onze woning zien we de meeuwen zelfs al wachten op het moment dat de buurman ze weer voeren gaat. Koolmezen vliegen af en aan. Niks bijzonders zult u zeggen. Dat is echter ten dele waar, want de mezen, die liefst in de vrije natuur b.v. in de polders verblijven, komen nu ook op het door de mens aangeboden voedsel af. Soms ziet men pimpelmeesjes tussen hen en hoe moeilijk ze het ook mogen hebben, ze maken het elkaar nog moeilijker door met elkaar te vechten. Inderdaad het leven is een hele strijd! Spreeuwen zijn echte vechtersbazen maar in het heetst van de strijd pikken ze toch nog gauw een stukje voedsel op, waarom het allemaal begonnen is. Merels en lijsters pikken onder normale levensomstandigheden brood niet in de eerste plaats. Maar nu komen ze eveneens om hun portie. Ander voedsel Misschien onbewust, zijn er heel wat mensen welke langs de gevel van het huis bepaalde heesters hebben geplant, welke voor de vogels van veel nut zijn. Vooral de vuurdoom (pyracantha) een heester met vele, stijve, gedoomde takken, welke als leiboom meters hoog tegen de muur opklimt, is zeer belangrijk, 's Winters is ze zelfs groenblijvend. Doordat de bloemtrossen zeer rijkbloemig zijn en bijzonder intensief door bijen en andere insekten worden bezocht (denk aan de bestuiving) worden daarna door de vuurdoom dui zenden vuurrode besjes gevormd. In het najaar vormen al deze besjes te samen een ware gloed langs de muur en biedt daarmee een warme aanblik. Nu heeft de plant dus al gezorgd voor nectar, voor schoonheid en nu, in deze bittere koude, verschaffen ze uitstekend voedsel aan de merels, lijsters, koperwieken en kramsvogels. .Deze laatste twee vogelsoorten (lijsterachtigen) zijn nu ook midden in het dorp gesignaleerd en komen op de besjes af Datzelfde geldt voor de dwergmispel (Cotoneaster). Deze wordt nog talrijker langs de muren en zelfs onder de ramen geteeld. Ook hier weer gonzende bijen tijdens de bloei, daarna prachtige rode besjes die nu als voedsel voor de genoemde vogels dienen. Juist in een periode dat ze zo „broodnodig" zijn. Wie zich de grote invasie van de pestvogel in 196 5 kan herinneren weet maar al te goed, dat toen in een minimum van tijd, de besjes waren weggepikt! Voor de meidooms geldt hetzelfde. Vuurdooms, dwergmispels en meidooms behoren alle drie tot de appelfamilie. Ze geven dus de vruchtjes welke uitstekend voedsel zijn waarop veel vogelsoorten zijn aangewezen. Bij mime aanplant is dat voedsel altijd aanwezig en behoeft, zoals dat met de broodkmimels het geval is, niet apart te worden toegediend. Rozen In het voortuintje staat een groep botanische rozen. Heel vroeg in de lente botten ze in zeer licht groene kleur uit. De plant groeit snel. Hun roze en witte bloemen geuren heerlijk. In de zomer vormen ze de bekende rozebottels. Dan gaan ze rijpen totdat ze een puur oranje kleur hebben bereikt. Boven de sneeuwlaag blijven ze met hun vlammende kleuren aandacht vragen. Maarrr. ze zijn gevonden door de groenlingen, een olijfgroen vogeltje met geelgroene stmit en opvallend veel geel op de vleugels en staart. Ze worden wel gerekend tot de zwerfvogels. Ze pikken ongestoord de zaden uit de bottels en wiegen op de zeer doomige stengels. Zodoende zitten ze letterlijk op rozen. In de vrije natuur had men vroeger volop meidoorns en wilde rozen (bottels). Op een dam, bij de ingang van de landerijen stonden gegarandeerd de krakteristieke meidoorns. Langs dijken en langs wegen stonden ze afgewisseld met rozen, iepen, wilgen en essen. De wegen zijn door het moderne beheer van hun bossages beroofd. De ingangen voor de landerijen zijn in aantal enorm ingekrompen en de dammen welke er nog zijn liggen er kaal en sfeerloos bij. Het Staatsbosbeheer hakt er op de meidooms op los en denkt de wereld te redden door het perevuur op die manier te bestrijden. Tenslotte kunnen particulieren in hun tuintjes en beheerders van gemeenteplantsoenen er veel toe bijdragen door bes- en zaaddragende plantendelen pas NA de winter weg te halen. Geef toch ook de ogen de „kost!" De vogels zullen ons daarvoor alleen maar dankbaar zijn! Hoe? Dat hoort u over enige weken als het weer lente wordt! Met dank aan de redaktie. D. Hoogzand Verbetering: De bespreking van het herdenkingsboek dat dhr. J. H. Kalle schreef over het 60- jarig bestaan van de Ger. Gem. te Her kingen, opgenomen in ons blad van dins dag 8 januari, is ook door de 87-jarige mevr. de Graaf uit Goes gelezen. Met spijt heeft zij vast moeten stellen dat in de teragblik op de school en de opsomming van namen de naam van wijlen haar echt genoot niet is genoemd. Dhr. A. C. de Graaf kwam in 1925 vanuit Kleverskerke bij Amemuiden naar Herkingen. Hij was daar hoofd maar werd in Herkingen on derwijzer in de plaats van dhr. J. W. van Houdt die werd gepromoveerd tot hoofd onderwijzer in de plaats van dhr. A. van Bochove die naar Rotterdam vertrok. De fam. de Graaf vertrok in 1928 weer van Herkingen naar 't Zand bij Middelburg. Dhr. de Graaf is in 1958 overleden. Zijn weduwe stelde er prijs op bovenbedoelde korrektie door te geven. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK BEJAARDENMIDDAG De C.V.B, afdeling Middelhamis-Som- melsdijk nodigt de bejaarden weer harte lijk uit op dinsdag 22 januari 's middags half drie in „de Hoeksteen". De heer P. van Driel hoopt deze middag bij ons te zijn met dia's van Rusland. Als u vervoer nodig hebt kunt u bellen: mevr. C. Bienefelt, tel. 3428; mevr. E. Vroegindewey, tel. 2566. In tegenstelling tot elders in het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Spij- kenisse, waar de werkloosheid in de de cembermaand „flink" temgliep, is de werkloosheid op Goeree Overflakkee toe genomen. Bij de mannen steeg die met 64 (van wie er 37 in Oostflakkee wonen) terwijl er bij de vrouwen een daling op trad van 24. Per eind december waren 949 mannen werkloos (10,4%); het werklo- zental bij de vrouwen bedroeg 401 (14,6%). Het totaal aantal werklozen op Goeree Overflakkee bedraagt 1350, zijn de 11,3%. Per eind november waren dat er 1310 of 11,0%. De verhoging bij de mannen ontstond voomamelijk bij de bouwvakkers, 47 en landbouwpersoneel 27. Het aantal werk loze chauffeurs verminderde met 15. Op Goeree Overflakkee telt Middelharnis de meeste werklozen, t.w. 477, gevolgd door Oostflakkee met 376, Goedereede met 279 en Dirksland met 227 werklozen. Er staan bij het Arbeidsbureau geen vacatures open. Het zou een uitstekend voornemen zijn eraan mee te helpen het van Eilanden-Nieuws te laten groeien. Misschien zijn er onder Uw kennissen aan wie een best besteed zou zijn? Vraag voor hen gerust een aan Terwijl bijna de gehele Nederlandse vis- sersvloot in de thuishavens lag, viste schip per P. van Dam van de SL 1, tussen Kerstmis en Nieuwjaar en loste vorige week 180 kisten platvis en 1300 kg tong, tarbot en Griet in Scheveningen. In diezelfde haven zorgden tien Deense staande want vissers in de stille tijd, op 2 januari voor 2000 kisten kabeljauw. Op 2 januari trok de gehele vloot weer naar zee en ook op 7 en 8 januari Het men zich niet door het winterse weer weer houden. SINT ANNALAND Uienveiling van donderdag 10 ja nuari 1985 Uien, maat veertig op waarts. Klasse twee N.L. 30,10. Uien- prijs per honderd kilogram. Aanvoer: veer tig ton. DIRKSLAND Uitslag verloting van PV „Snelpost" Ie prijslotnr. 1426 2e prijslotnr. 752 3e prijslotnr. 1402 4e prijslotnr. 791 5e prijslotnr. 375 6e prijslotnr. 1519 7e prijslotnr. 762 De prijzen kunnen, tegen overlegging van het lot, worden afgehaald bij H. Klink, Onwaardsedijk 12 te Dirksland. Sint Annaland: Boeren: voorzichtig met vervanging van tarweteelt Boeren dienen de nodige voor zichtigheid in acht te nemen als zij in plaats van graan en dan met name tarwe, of kleine gewassen ais peulvruchten en blauw-maanzaad willen gaan verbouwen. Dat zei de heer J. M. van de Weele, bedrijfs- takdeskundige bij het conculent- schap voor de akker- en tuinbouw in Goes, op het eind van de gezins studiedag, die woensdag 9 januari door een aantal Thoolse landbouw organisaties werd gehouden in het gemeenschapscentrum „De Welle- vaete" aan de Hoenderweg-Lange- weg in Sint Annaland. Van de Weele vatte samen wat er in de loop van de ochtend en middag gezegd was in een aantal inleidingen tot de daarop volgende discussies. Het thema van de bijeenkomst luidde: „Welke gewassen kunnen er geteeld worden om het arbeids inkomen te vergroten en te verhogen". Van de Weele stelde dat het er vooral voor de teelt van tarwe niet best uitziet. Door de graanoverschotten dalen de prijzen van dit produkt voortdurend. Hij noemde peul- vmchten als erwten en tuinbonen, en ook blauw-maanzaad als mogelijke vervan gers. „Maar dergelijke gewassen zijn niet het enige alternatief en ook niet voor aard appelen en uien. Produkten als peul vruchten en blauw-maanzaad zijn met name geschikt voor de vmchtwisseling in het bouwplan. Wat dat betreft mogen we blij zijn dat er in het zuidwesten meer is dan bieten alleen. Gelukkig zijn hier ook andere gewassen in redelijke arealen ver tegenwoordigd". Van de Weele hield de aanwezige land bouwers voor dat, als zij willen over schakelen op het verbouwen van produk ten als peulvmchten, zij eerst moeten nagaan of de markt een dergelijke uit breiding kan verdragen. „Zo maar in het wilde weg iets gaan telen, dat kan vandaag de dag niet meer. Dat moet tot het ver leden behoren. Prijzengaranties zijn mooi, maar als er geen markt is voor een produkt blijken die ook maar van papier. Kijk maar naar de tarwe, de melk of de mest". Hij onderstreepte dat de teelt van kleine ge wassen geen goudmijntje is. ,,Ze kunnen tarwe vervangen maar zij zijn niet nood zakelijk altijd zoveel beter. Als het gaat om een verhoging van het arbeidsinkomen, moeten we ook denken aan een inten sievere manier van werken. Volgens Van de Weele moeten boeren die op het punt staan om op peulvmchten of blauw-maan zaad over te willen gaan eerst eens hun licht opsteken bij de deskundigen. Ook dienen zij hun kennis te vergroten door er onderling over te praten en bij anderen rond te kijken. In dit verband pleit hij voor het oprichten van studiegroepen. Tot slot merkte hij op dat de uitgangs positie voor de teelt van kleine gewassen in 1985 niet zo gunstig is. „We hebben de grond niet zo netjes kunnen achterlaten en de sneeuw, die er nu ligt is ook slecht. Wees dus selectief bij het kiezen van een perceel", aldus Van de Weele. De studiedag werd besloten door de voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij kring Tholen en Sint Phi- lipsland, de heer M. C. J. Kosten. Hij Ds. N. H. Beversluis, „Klacht en Jubel". Uitgeverij Van den Berg b.v. te Zwijndrecht 337pagina 's. Prijs f 37,50. In 1983 verscheen van de hand van C. de Jongste een lijvig boekwerk met dezelfde titel. Het bevatte een kerkhistorische studie rondom ds. N. H. Beversluis (1850 - 1931). Nu ziet het vervolgdeel met diens verzamelde geschriften het licht. Beversluis' oeuvre toont pennevmchten van uiteenlopende aard. In dit tweede deel zijn 19 preken te vinden (waarvan 10 nimmer verschenen), 38 gedichten, 13 brieven en een 3-tal referaten. De Jongste stelde deze bundel samen ten behoeve van de stichting van de gemeente in de eredienst en van de individu bij persoonlijk gebmik. Zoals bekend was Beversluis een Ledeboeriaans predikant die samen met ds. G. H. Kersten veel heeft gedaan ten behoeve van de Vereniging van 1907. Deel I bevat de volgende typering van zijn preken: „Bij het doorwandelen van de tuin zijner preken hebben we Beversluis leren kennen als een Schriftuurlijke prediker, die de zielsbevinding der Kerk naar voren brengt en als de enige grond ter zaligheid de Christus der Schriften ver kondigt". Drs. W. J. op 't Hof, „De visie op de Joden in de Nadere Reformatie tijdens het eerste kwart van de zeventiende eeuw". Uitgeverij Ton Bolland te Amsterdam. 110 pagina's. Met literatuurlijst en persoonsnamen register. Prijs f 19,90. Het is een bijzonder interessante materie die in dit boekje wordt onderzocht en besproken; vooral voor wie zich aangetrokken gevoelt tot de zogenaamde „oude schrijvers" èn daarnaast verwachting heeft aangaande de toekomst van het volk Israël. Dat kan heel goed samengaan getuige dit boekske. De schrijver is ds. Op 't Hof, de Hervormde predikant van Ouddorp. Onder meer worden enkele geschriften van Willem Teellinck, Godefridus Udemans en Eeuwout Teellinck nagegaan op het punt van de opvattingen over de Joden. Voor hen stond vast en dat op grond O van de profetieën in de Heilige Schrift dat de Joden in de toekomst tot bekering zullen komen en zich bij de Christelijke kerk zullen voegen. Het door God te zegenen programma van de Nadere Refor matie, namelijk de zuivering van de levens wandel van de gereformeerde christenen, zou een belangrijke hinderpaal voor de bekering van het volk Israël uit de weg mimen. Corte Ende duydelijcke OVER HET HOOGE-LIEDT SALOMO, Dnntie idooMiat9)Be llrerftucbcn cntic nutticgrl>cii tiaci; upt bloepnibe. e^t{n\t rot berrrooffinge cnDe fdt\^^ tiwQ^t Mm n!(e büiticrni «Ooijjcf/bic op» rrfi)trlt)rh bcrlangjirii naci' l>t Dook CODEFRIDVM CORNELII VDEMANS ficdicnacr des HEvangcLj (otZiiRic^si. TOT ZIERICZEE, ^ebjUCt hp Hans vandcr Hellen, ^ttt'- lurcooper/Voonmbe op ticuKppd vmtn6i6. Met deze gedachten onderscheidden zij zich van andere schrijvers in de kerk der Reformatie van die tijd. Overigens ook Calvijn en b.v. BuUinger hadden minder geprofileerde gedachten over de toekomst van Israël. Hoewel de Joden volgens Calvijn zeker niet absoluut en definitief verworpen waren en hij zélfs,een eerste plaats voor Israël in Gods heilshandelen zag, was hij toch minder konkreet en aarzelender over dit onderwerp. Bij het antwoord op de vraag door wie de genoemde schrijvers van de Nadere Re formatie dan wel zijn beïnvloed, trekt Op 't Hof een lijn naar de Angelsaksische theologie. De achtergrond van b.v. W. Teellincks visie op Israël ligt onmis kenbaar in het engelse piëtistische Purita nisme. Heel treffend is de verdere teke ning van de dogmenhistorische lijnen. De namen van P. Martyr en M. Bucer zijn in dit opzicht belangrijk. De voorzichtige konklusie van de schrijver is dat de Israël- verwachting een typisch produkt is van de veelbewogen I6e eeuw. Calvijns anti- chiliastische houding belette hem de kon- krete consequenties aangaande Israël te trekken uit zijn eigen theologie. De Na dere Reformatie bezat deze houding min der en durfde haar Schriftgeloof te actua liseren. Met de gesignaleerde Israëlvisie als gevolg. Een kleine maar fijne en uiterst boeiende studie. Ik las haar met veel interesse. Eén opmerking nog. Als geboortejaar van de Nadere Reformatie noemt Op 't Hof 1608, als de eerste geschriften van W. Teellinck en Udemans verschijnen. In 1595 is echter al de eerste druk van J. Taffïns boek „Boetveerdigheydt des Le vens" uitgekomen. Komt dat jaartal niet eerder in aanmerking als zodanig te die nen? Dat boek is heel belangrijk gebleken; in 30 jaar verschenen wel 14 drukken. Vandaar. SINT ANNALAND Arts A. C. J. Noteboom vijf en twintig jaar in Sint Annaland De huisarts A. C. J. Noteboom uit Sint Annaland krijgt een receptie aangeboden ter gelegenheid van het feit, dat hij op 22 januari zijn zilveren huwelijksfeest hoopt te gedenken en dat hij op 1 februari 25 jaar zijn praktijk in Sint Annaland uitoefent. In die kwart eeuw heeft bijna elke familie in meer of minder plezierige omstandigheden met de dokter te maken gehad. Deze beide zil veren jubilea zullen dan ook niet on opgemerkt voorbijgaan. Daarvoor heeft de Dorpsgemeenschap uit Sint Annaland zich ingezet, die namens de bevolking van Sint Annaland een receptie aanbiedt. Deze bijeenkomst wordt gehouden in het gemeenschapscentrum ,,De Wellevaete" aan de Hoenderweg van 17.00 uur tot 19.00 uur. Bijeenkomst CPB Goeree afgelost I.v.m. de weersomstandigheden heeft Zr. Bri- gittine uit Maassluis de spreekbeurt die ze vanavond voor de CPB Goeree zou houden af moeten zeggen. De bijeenkomst zal daarom geen doorgang vinden. Ze heeft toegezegd op dinsdag 2 april aanwezig te zijn. De eerst volgende bijeenkomst hoopt de CPB te houden op dinsdag 26 februari. noemde het gebeuren geslaagd en dankte de heerP. H. M. Dekker, medewerker van het proefstation voor akkerbouw en groen teteelt op de volle grond in Lelystad en L. N. Bax, bedrijfsvoorlichter akkerbouw bij het consulentschap voor akkerbouw en tuinbouw in Goes voor hun beide in leidingen, die ze op deze studiedag hebben gehouden. Ds. A. Romein (red.), „Omzien naar welzijn". Uitgeverij Kok te Kampen. 194 8 pagina's. Prijs f 19,90 Dit boek. Vijverbergserie nummer 3, ver scheen ter gelegenheid van tien jaar Vij verberg; voor wie het niet weet: daarmee wordt de Gereformeerde Sociale Aca demie te Ede bedoeld. Het heeft iets van een gedenkboek, waar in wordt omgezien, zeg teruggezien, naar de achterliggende jaren getuige de foto's, de lijst van medewerkers en de korte beschouwing over het afgelegde de cennium. Maar dat niet alleen. De school bedoelt te doen omzien naar het welzijn van mensen. Daartoe dienen de overige artikelen, die alle een relatie hebben met de inhoud van het onderwijs aan de aca demie en met het werk in het veld. In gegaan wordt op problemen als de werk loosheid, de financiering van de koUek- tieve sector, het huidige diaconaat, het sociaal-cultureel en het maatschappelijk werk. Een bundel vol informatie en toerusting. En de principiële achtergronden komen wel degelijk ook op de voorgrond. Aanbevolen. Dr.J.P. Versteeg (red.), „De Geest schrijft wegen in de tijd". Uitgeverij Kok te Kampen. 196 pagina 's. Prijs f 27,50. De schrijvers van deze bundel zijn alle predikant in de chr. geref kerken. In een dertiental bijdragen schrijven zij over „sa men leven in kerk en wereld", aldus de ondertitel. In het „Woord vooraf' wordt daaraan toegevoegd, dat theologie, en dus ook gereformeerde theologie praktisch van aard is. Een theologie die dit prak tische karakter verliest, zou volgens de redaktie weinig vruchtbaar zijn. Dat zal waar zijn, mits de theologie zich niet in allerleipraktische" efïekten verliest. De aan de orde gestelde onderwerpen hebben onmiskenbaar een praktisch ka rakter. Ik noem er enkele. Evangelie en samenleving; de positie van de vrouw in de kerk; zendingswerk en diakonaat; werk loosheid; massavernietigingswapens. Als uitgangspunt wordt de geschiedenis uit Handelingen 2, de uitstorting van de Hei- Uge Geest, genomen. De Heilige Geest heeft een geheel nieuwe wijze van samen leven tot stand gebracht, zo wordt gesteld. De gemeente kent het geheim daarvan. Dat geldt zowel de enkeling als de ge meenschap. Beiden worden ten opzichte van elkaar dienstbaar. Op vrijdag 11 en zaterdag 12 januari werd de jaarlijkse tentoonstelling van de postduivenvereniging „Snelpost" uit Dirksland in het clublokaal aan de Spui- kolk gehouden. Van bijna alle plaatsen van Flakkee waren duiven ingezet, zodat de liefheb bers ook 's winters hun onderlinge spor tieve krachten konden meten. De duiven zouden aanvankelijk gekeurd worden door A. MeUssant uit Nieuwe Tonge doch deze moest zich wegens een armblessure laten vervangen door zijn collega-keur meester Jac. Visser uit Stad aan 't Haring vliet. Keurmeester Visser is in Dirksland geen onbekende meer, doch ook hij kon niet iedereen de eerste prijs toekennen, hoewel de onderlinge verschillen gering waren. De eerste prijs werd gewonnen door Gerrit Bakker uit Dirksland, welke tevens de mooiste van alle ingezonden duivinnen had. Gerrit bezit een koppel prachtige, raszuivere Janssen duiven", welke hij enige jaren geleden van sportvriend Me lissant uit Nieuwe Tonge heeft gekregen. Door zijn verhuizing is hij bij de wed- vluchten een beetje van het eerste plan geraakt, maar hij kan zich gesteund weten Over deze bundel zou veel te zeggen zijn; dat is ook al gebeurd. Hier enkele op merkingen. De eerste is dat de actualiteit in dit boek maar ten dele is. Juist die praktische punten die heden ten dage in beweging en omstreden zijn, mis ik. Ik doel op zaken als de plaats van het gezin in de samenleving, de grenzen van leven en dood, de zogenaamde anti-discriminatie tendens, etc. Anderzijds toont deze bun del een min of meer modieuze trend, gezien b.v. de opmerkingen over bewape ning („status confessionis") en apartheid. Over de gemeente wordt consequent idea liter geschreven; de praktijk dat wil mede zeggen de zondige werkelijkheid dat ook binnen de gemeente de genade Gods wordt afgewezen, wordt nauwelijks onder kend. Het kan bijna niet anders dat dan ook de praktijk der godzaligheid, de per soonlijke doorleving èn uitleving van het heil, niet aan de orde komt Ondanks de inzet bij Handelingen 2 mis ik enige aandacht voor het „inwerk" van de Hei lige Geest. In het „Woord vooraf' wordt ingehaakt op 150 jaar Afscheiding. Van de wezen lijke intenties van Hendrik de Cock en zijn medestanders is in dit boek helaas niet zo veel te merken. „De samenlevingsvragen brengen wij in ons hart wel mee. Er is geen sterveling, die de heilsvragen van zichzelf stelt. Wie de laatste leert, zal met de eerste wel klaar komen. Laten we beginnen waar God begint". (Van 't Spijker). Tot slot nog een tweetal aankondigingen. A. Janse, Verkeerde probleem stellingen enKinderen opvoeden voor de Heere". Gereformeerd Schoolblad, nrs. van sept en dec. 1984. Voor 12,ontvangt u vier nummers per jaar. Rabobank te Heino, rekeningnum mer 3271.50.602 t.n.v. J .L. Struik. Aanbevolen lektuur. „De toekomst dichterbij". Bijbels dag boek voor ouderen. Uitgeverij Kok te Kampen. 3 70 pagina 's. Prijs f 39,90. Vier auteurs, waarvan twee hervormde en twee gereformeerde predikanten, stelden dit kloeke en mooi uitgevoerde boek sa men. Hun namen: ds. L. de Liefde, ds. W. van der Linden, dr. B. Rietveld en ds. M. L. W. Schoch. Deels zelf ook tot de oudere generatie behorend, wensen zij met name aan ouderen de bijbelse bood schap voor hen en hun situatie door te geven. Telkendage wordt een tekstwoord als uitgangspunt genomen. J. K. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 HS DD door goede basisduiven voor een belofte volle toekomst. Tweede werd „good-old" Dirk van Len ten uit Stellendam, die reeds tientallen jaren achtereen een hoge klassering ge wend is. Zijn bijna klassiek gemodelleerde duiven zijn nog steeds zeer geliefd. Derde werd L. Hoek, eveneens uit Stel lendam. De overige prijswinnaars waren J. Gebraad, T. Winkels, L. Tijl, B. van der Kroon en J. L. Troost. J. L. Troost had tevens de mooiste doffer van de gehele tentoonstelling. Voor de bezoekers waren er via het rad van avontuur weer talrijke verlotingen met aantrekkelijke prijzen. Op zaterdag wer den nog de „bormen" verkocht, welke geschonken waren door enkele promi nente liefhebbers. Een bon geeft recht op een jonge duif van deze liefhebber. Ook deze bonnen gingen vlot van de hand. Mede dankzij de schenkers van deze bonnen en de ondersteuning van de plaat selijke middenstand, kon van een ge slaagde tentoonstelling worden gesproken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 5