B en W Oostflakkee constateren „proces van verval" in kom Oude Tonge Piet van Dam begint donderdag-markt in Ouddorp r Met pony Mona door de sneeuw Politieberichten Goedereede Middelharnis Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten m Inspraak over fietspaden op Goeree-Overflakkee No. 5362 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief „De situatie van en de ontwikkelingen in het centrum van Oude Tonge noodzaken tot het overwegen van een dorpsvernieuwingsplan. Zowel funktioneel als ruimtelijk is er achteruitgang van het centrum te kon- stateren. Door koopkrachtafzuiging dreigt vooral het midden- en klein bedrijf in de problemen te komen. Zonder overdrijving kan worden gesteld, dat zich in de kom van Oude Tonge een proces van verval aftekent", aldus het College van B en W in de toelichting op hun voorstel aan de raad in de vergadering van a.s. donderdagavond een krediet van 135.000,beschikbaar te stellen t.b.v. een dorpsvernieuwingsplan. ontvangerskantoor (nu tijdelijk biblio theek en onderkomen voor de hrandweeT en Gemeentewerken), de artsenpraktijk, Het College is van mening, dat het proces van verval omgekeerd dient te worden in positieve richting en achten het daarom van groot belang, dat op korte termijn resultaten worden geboekt. Hen staat een projektorganisatie voor ogen om tot het doipsvemieuwingsplan te komen. In de organisatie zouden dienen te participeren de afdelingen Gemeente werken en Algemene Zaken, het stede bouwkundig bureau Zandvoort en de on dernemersvereniging van Oude Tonge. Tevens is het de bedoeling, dat (bij gebrek aan capaciteit binnen het gemeentelijk apparaat) een exteme"projektleider wordt aangetrokken. Daartoe is het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten bereid gevon den. Het Bouwfonds heeft ruime ervaring op het terrein van de stads- en dorps vernieuwing. Het bureau Zandvoort zal mede met het oog op de op handen zijnde herziening van het bestemmingsplan Oude Tonge Kom participeren. De porte feuillehouder Ruimtelijke Ordening zal optreden als voorzitter van de projekt- groep, die het College zal adviseren. Voorop staat een simpele, uitvoerings gerichte aanpak, waarbij uiteraard tevens de opstelling van een globale visie op de ontwikkeling van een groter gebied dan het aktiegebied noodzakelijk is, zo meent het College. In de kom van Oude Tonge zijn drie niveaus te onderscheiden, te weten: 1 e de huidige bestemmingsplannen Oude Tonge Kom en Ebbe en Vloed I en II; 2e het gebied, daarbinnen, waar winkels zijn gevestigd; en 3e het gebied, dat wordt begrensd door de Hilstraat, de Nieuwstraat, de Molen dijk en de Voorstraat. Met name het laatste niveau kan worden aangemerkt als aktiegebied, als het gaat om konkrete herinrichting. In het oog lopende gebouwen zijn dan het vroegere de oude Nobelaer, een boerderij, etc. Tevens zal de herinrichting van het ge biedje achter de Kerkstraat aan de orde komen. Uiteraard zullen ook voor het grotere winkelgebied konkrete plannen moeten worden ontwikkeld. In dit verband dient mede te worden bepaald waar de grenzen van het winkelgebied zouden kunnen liggen. Het verplaatsen van win kels zou onderdeel van het uitvoerings plan kunnen zijn. De bewoners van het gebied zullen mede betrokken worden bij de planontwikkeling. In de toelichting leggen B en W de raad voorts voor dat de „simpele uitvoerings- gedachte" betekent, dat van het begin af aan de financiële aspekten bij de plan vorming betrokken dienen te worden en dat de haalbaarheid van konkrete plannen getoetst dient te worden. Dit is des te belangrijker, omdat vanaf 1 januari 1985 de nieuwe wet op de stads- en dorps vernieuwing van kracht is. De gemeente Oostflakkee kan in dat kader rekenen op een jaarlijkse vaste bijdrage uit het te vormen provinciale fonds. Voor 1985 zal die bijdrage neerkomen op ongeveer 310.000,— In de jaren na 1985 zal dit bedrag iets stiigen, althans volgens de huidige gegevens. Uit dat bedrag zullen allerlei dorpsvernieuwingsaktiviteiten (w.o. sanering van milieuhinderlijke be drijven) moeten worden bekostigd, die tot nu toe rechtstreeks per projekt door het Rijk werden gesubsidieerd. Een en ander betekent, dat het dorps vernieuwingsplan in Oude Tonge gefa seerd zal moeten worden en dat kosten, die hoger zijn dan het bedrag, dat jaarlijks wordt ontvangen, dienen te worden gedekt uit eigen gemeentelijke middelen (hetzij grondexploitatie, hetzij gewone dienst) of uit middelen, verkregen uit dat deel van het provinciale stadsvernieuwingsfonds, dat niet direkt naar de gemeente wordt doorgesluisd. Tevens sluiten B en W een bijdrage van de ondernemers niet uit, om het plan financieel haalbaar te maken. De kosten voor de werkzaamheden van de projektgroep in de aankoopfase kunnen worden begroot op .135.000, Uit overleg met ambtelijke medewerkers van de provincie is gebleken, dat uit het provinciaal stimuleringsfonds stads- en dorpsvernieuwing een subsidie zal wor den verkregen van 60.000, De werkzaamheden door bureau Zand voort zouden ook nodig zijn bij de normale herziening van het bestemmingsplan Oude Tonge Kom. De benodigde finan ciële middelen werden reeds gereserveerd voor 1985 in het investerings- en dek- kingsplan 1984-1987. Per saldo dient een extra bedrag van 45.000,gevonden te worden. B en W stellen voor dit bedrag te dekken uit on voorzien door afschrijving in 5 jaar. Bij de herziening van het bestemmings plan Oude Tonge Kom zal worden bezien of deze netto-kosten van de gemeente ten laste van de exploitatie van dat plan kunnen worden gebracht. Het bedrag voor het onderzoek van het C.I.M.K. (Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf) is onderdeel van een opdracht van de ondernemersvereni ging en wel voor dat deel, dat de gemeente nodig heeft voor het dorpsvernieuwings plan. Het totale onderzoek van het C.I.M.K. houdt in: - een winkelinventarisatie, aantal branches, oppervlak e.d.; - een winkelmilieu-onderzoek; - een consumentenonderzoek; - een individuele beoordeling per vesting. De gegevens van het laatstgenoemde deel van het onderzoek komen alleen beschikbaar voor de ondernemer zelf Het totale onderzoek zal ongeveer 25.000,- exclusiefB.T.W. gaan kosten. Gezien het belang, dat het College hecht aan dit onderzoek, is in de begrote kosten voor het projekt een bijdrage van de kant van de gemeente van 10.000,opgenomen. De ondernemers zelf in Oude Tonge zijn bereid 15.000,bij te dragen. Zij ont vangen daarin trouwens een subsidie van tussen de 75 en 90%. Resumerend stelt het College de Raad voor een krediet van 135.000,be schikbaar te stellen ten behoeve van een dorpsvernieuwingsplan Oude Tonge Kom. De Commissie Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting en Financiën zijn ge hoord en hebben het College positief geadviseerd. De Ouddorpse commissionair Piet van Dam kan niet zeggen dat het hem de laatste jaren meegezeten heeft. Zijn eens florerende handel in aardappelen en uien is ingestort en was 't maar zo dat op dat mo ment ook alle rekeningen vereffend waren. Kortgeleden gloorde er hoop in de wat uitzichtloze situatie toen hij succesvol onderhandelde met de eigenaar van Euro-Discount die een vestiging in Ouddorp over weegt en daarom hogelijk geïnteres seerd was in het leegstaande be drijfspand van de fa. van Dam aan de Marijkeweg, een stenen, goed geïsoleerde schuur van 800 m^. Maar de gemeenteraad gooide roet in het eten.... De loods waarin dhr. van Dam de marktkooplui plaats wil bieden. De meerderheid van de raad gaf geen medewerking aan de benodigde wijziging van het bestemmingsplan en dhr. van Dam knapte af op die raadsleden die hem aanvankelijk naar de mond hadden ge praat maar, terug op de raadszetel, een andere dan een hem welgevallige be slissing namen. Het ging niet door, dat werd duidelijk op de middag van donder dag 20 december. Voor van Dam viel het doek al zijn er voor zijn pand best wel meer belangstellenden. Hij heeft er alvast zelf maar wat opgezocht; marktkooplui die met hem het avontuur aanwillen in de schuur een markt te houden. Donderdag middag om half twee gaat de markt open, no niet groot van opzet, tóch alvast 5 of 6 kooplui die van de markt in Goedereede donderdagochtend rechtstreeks naar de schuur van Van Dam komen om daar, in het Ouddorpse, hun handel aan de man te brengen. Ook daar komen problemen van. Piet weet het, maar 't is de moed der wanhoop waarmee hij probeert dóór te gaan, zoals ook mevr. van Dam-Witte dat voorbeel dig heeft gedaan. Zij handelt in wol en in groenten en fruit waarmee ze op de markt in Goedereed stond maar toen ook daar de belangstelling terugliep is ze ermee ge stopt. Donderdagmiddag zal ze in „eigen huis'" wel weer aanwezig zijn. „Als het loopt blijven we het vol houden", zo neemt dhr. van Dam zich voor. Woensdagavond bezorgt hij ten gemeentehuize de mededeling dat hij een markt gaan organiseren. Hij wacht maar af wat van die zijde de reactie zal zijn. y SOMMELSDIJK De 13-jarige pony Mona van de fam. Driece uit Sommelsdijk beleeft er een kennelijk genoegen aan met z'n baasje, de eveneens 13-jarige Bas door de verse sneeuw te galopperen. Het baasje zit dan I prinsheerlijk o pde slee die als een lichte last door Mona wordt voortgetrokken. Een fraai getuigd paard voor I een even mooie arreslee heeft ongetwijfeld z'n bekoring maar de eenvoud die van dit plaatje afstraalt heeft dat I niet evenzeer z'n charriie? - Diefstal In de periode van 25 december 1984 en 7 januari 1985 werden ten nadele van een inwoonster van Ouddorp uit de garage van haar woning aan de Kelderweg ontvreemd: 7 cavia's, 2 dwerghamsters, 2 kleur- muizen en een windbuks, met een ge zamenlijke waarde van ongeveer 500,- Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Door een inwoner van Rozendaal werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van de startmotor van een buitenboordmotor ter waarde van ongeveer 700,De diefstal vond plaats op de camping ,,De Klepperstee" te Ouddorp, in een tijdvak gelegen tussen 15 november en 30 de cember 1984. Gedurende de vorstperiode en de daar mede gepaard gaande gladheid van de wegen hebben zich tot nu toe in de ge meente Goedereede een tiental verkeers ongevallen voorgedaan, waarbij wel de nodige schade ontstond, doch waarbij zich geen ernstig letsel voordeed. - Vorstperikelen Door de aanhoudende vorst en de daar mee gepaard gaande koude is ook het beeld van diefstallen veranderd. Zo werd door mevr. N. W. uit Ouddorp aangifte gedaan van diefstal van een paar ski handschoenen vanuit een winkel te Oud dorp. De recherche heeft deze zaak in onderzoek. - Parkeerverbod Zolang de ijsbaan bij het Oost Voorgors voor het publiek geopend is geldt er voor die weg een parkeerverbod. Dat verbod is duidelijk met borden aangegeven. Be zoekers van de ijsbaan wordt geadviseerd voertuigen elders te plaatsen waar dat wel is toegestaan. - Aanrijdingen Op de Havendijk te Sommelsdijk vond een aanrijding plaats tussen twee per sonenwagens, resp. bestuurd door L. R. uit S. en J. C. P. uit M. Beide bestuurders kwamen elkaar tegen in de vrij smalle bocht in die weg. De weg is ter plaatse zo smal dat twee voertuigen elkaar nauwe lijks kunnen passeren. Er ontstond een aanrijding waarbij de voorzijde van beide voertuigen aanzienlijk schade opliepen. Op 10 januari j.l. reed de bestuurder van een personenauto, gen. J. M. D. R., wonende te D. met zijn auto over de Vissersdijk te Middelharnis. Hij botste op die weg tegen een auto van de heer van D. uit M. Na de aanrijding reed hij door. Kennelijk reed hij via de Havendijk in de richting Sommelsdijk. Daar botste hij met zijn auto tegen het weegbrughuisje van M. De bestuurder verkeerde kennelijk onder invloed van alcohol. De bestuurder wei gerde een bloedproef te ondergaan. Tegen hem zal proces-verbaal worden opge maakt Op de in- en uitrit van Dijkers en Pijl te Middelharnis vond op 11 januari 1985 een aanrijding plaats tussen een personen- en een bestelauto. De bestuurder van de OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Racisme en verdraagzaamlteid in De Open Deur D.V. zaterdag 19 januari zal in De Open Deur te Goedereede het thema racisme en verdraagzaamheid centraal staan. Racisme en verdraagzaamheid zijn twee begrippen die uiterst aktueel zijn. Van het ene is er teveel en van het andere te weinig. Gezamenlijk met de jongeren zal er wor den nagedacht over wat de B ijbel zegt over deze zaken. Door middel van groeps- diskussie zal er bezinning zijn over hoe we ons behoren op te stellen tegen anders- gekleurden en tegenover mensen die „an ders" zijn vanwege afkomst, gedrag, ge loof, uiterlijk, enz. Een belangrijk onderwerp voor de jonge ren van 16 jaar en ouder in ,,De Adc" te Goedereede, zaal open half acht, aanvang programma acht uur. HERKINGEN - woensdagavond 7.30 uur ds. J. Koster, Klaaswaal. MIDDELHARNIS - woensdagavond 7.30 uur ds. A. Hoogerland, (bevesti ging ambtsdragers). HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling UZI 01870-3477 m personenauto, gen. R. J. M. B. te S. wilde vanaf het bedrijfsterrein bedrijfsterrein de Kon. Julianaweg oprijden. Óp dat mo ment reed vanaf die weg de bestuurder van de bestelauto, gen. G. v.d. B. te S. het terrein op. Er ontstond een aanrijding waarbij de voorzijde van de personenauto en de linkerzijkant van de bestelauto aan zienlijke schade opliepen. Op woensdag 23 januari zal in Centrum Het Diekhuus, Kerkepad 1 te Middel harnis een informatiestand worden in gericht door Provinciale Waterstaat en de streekcommissie Goeree-Overflakkee over de herziening van het Fietspaden- plan van de provincie. Dit informatiepunt is geopend van 16.00 tot 21.00 uur. Het fietspadenplan dient ter bevordering van het (brom)fietsverkeer. Het voorziet in de aanleg van vrijliggende fietspaden met een eigen tracé voor recreatief, woon- school en woon-werkverkeer en voor ove rige fietspaden van meer dan plaatselijk belang. Het huidige plan dateert uit 1977. Sinds die tijd is zo'n 64 km fietspad in Zuid-Holland aangelegd. In de herziening is ruimte voor ongeveer 70 km nieuw op te nemen fietspad. Boven dien zijn enkele fietspaden, waarvan de wenselijkheid in discussie is gekomen, opnieuw bekeken en enkele daarvan uit het plan van 1977 afgevoerd. De provincie heeft uit verschillende bronnen, m.n. de gemeenten, de behoefte aan nieuwe fietspaden geïnventariseerd. Ook op Goeree-Overflakkee bleek dat een groot aantal nieuwe fietspaden ge wenst werd. De provincie stelt momenteel voor de uitvoering van het fietspadenplan ca. 7 miljoen gulden per jaar beschikbaar. Dit is echter lang niet genoeg om aan alle wensen tegemoet te komen. Mede daarom is deelname aan de inspraak op dit plan van groot belang. Het Provinciaal Bestuur wil graag horen aan welke fietspaden de streekbewoners nu de meeste behoefte hebben. M.a. w. welke paden zijn echt zeer dringend nodig en welke wat minder drin gend of helemaal niet. Bovendien wil zij weten of de nu gedane suggesties voor nieuwe fietspaden wel volledig zijn. De inspraak op de herziening van het fietspadenplan wordt georganiseerd door de streekcommissies. Bij de informatie stand kunt u mondelinge en schriftelijke informatie krijgen; uw suggesties door geven of u aanmelden voor de inspraak in een werkgroepje. Daar ligt ook het plan met kaarten ter inzage. De inspraktermijn loopt tot 12 april 1985. Tot die tijd ligt het plan ook ter inzage op de gemeentehuizen en biblio theken. Inspraakreacties moet u sturen naar het Centraal Secretariaat Streekcommissies, Antwoordnummer 100, 2500 WB DEN HAAG (zonder postzegel). Uitslagen Schaakvereniging „De Zwarte Pion" Groep I W. Peeman - J. L. Minnaar1-0 T. C. van Prooijen - J. Dupreeafg. Groep II J. Groenendijk - R. Lint1-0 E. Bernard - A. de Vos0-1 J. Wulp - E. Nijman0-1 J. Noordijk - H. K. SmitVi-Vi ca o 13 i^o ea a

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1