Met de beste wensen Visser Anita zélf opende de ijsbaan Min. Smit-Kroes bevestigt siuiting Deita Expo AUTO PESCH Kampprogramma 1389,- 1439,- Kern Optiek I Garage KNÖPS B.V. 1 Nederlandse Christen Studenten Vereniging Aan de ouderen van Ooitgensplaat Ramoco b.v. Goeree-Overflaldoe t Onze SHOWROOM I YAMAHA S7e Jaargang No. 5361 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KV^ARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Zorgen Zorgen waarvoor? Bewapening Onze inbreng PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Vergadering Oranjevereniging FORD - TOYOTA Buitenboordmotoren Poppen in flal(l(eese dractit Een perfect geluid CD 104 op midi breedte CD 304 met afstand- bediening f gQg Oogmeting gratis RENAULT-dealer voor C. Breen, 01878 - 2496 OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 A.J.V. Rumpt is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend VRIJDAG n JANUARI 1985 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN We hebben het elkaar in alle toonaarden toegewenst: gelukkig nieuwjaar, heil en zegen, de beste wensen. Hebben wij het beste echt nodig? Is er plaats bij ons voor het beste? Voor de genade Gods die er is in Zijn Zoon de Heere Jezus Christus. Ge nade voor zondaren. Of hebben we daar niet aan gedacht toen we onze beste wensen toestuurden of-wensten? Toch is het van belang, van levensbelang. Want dan weten we de tijd de genadetijd in Gods hand. Dan proberen we Zijn leiding in de geschiedenis te volgen. Dan werken we met de wetenschap dat wij het ten diepste niet maken. Dan kunnen we be zorgd zijn, maar met de wetenschap dat het Zijn Vaderlijke hand is die ons ook in 1985 alle dingen niet bij geval doet toekomen. Zijn we daar mee bezig? Of geloven we niet (meer) in de voorzienigheid Gods? Zorgen zijn er. Ook voor 1985. Wellicht in het persoonlijk leven. Maar ook over ons volksleven. Of heeft de constatering dat we van het heilspoor afgegaan zijn geen weerklank? Beroert ons de worste ling rond leven en dood niet? Na een reageerbuisbaby, na kunstmatige bevruch ting, na abortus, na euthanasie, is nu zij het nog in Engeland de eerste baby op bestelling geleverd. Een vrouw werd kunst matig bevrucht en droeg tegen betaling de vrucht die na de geboorte werd afgestaan aan de betalende vader. De rechtbank zal nu uitspraak doen. Hoe die uitspraak nu mag zijn de mogelijk heid is geopperd. Moet dat ons een zorg zijn? Jawel, want al die zaken hebben te maken met een veranderend normen patroon. Normen die losgemaakt worden of zijn van het Woord. De mens richt zijn eigen leven in, neemt zijn eigen ontwikke ling in handen. Zou ons dat geen zorg zijn? Zorgen ook rond ons werk. Al heeft u wel werk, velen moeten het ontberen. Als er in 1985 een beroep op ons gedaan zal wor den om nog meer bij te dragen aan de oplossing van dat probleem, wat zeggen we dan? Beroepen we ons op de maat schappelijke ontwikkelingen? Wijzen we op de niet juiste ontwikkeling van de volledige gelijktrekking van man en vrouw in het arbeidsproces als mede-oorzaak? En leven we daarna dan toch maar ons eigen leven? We werken er toch voor? Zo! Dan proberen we het op een andere ma nier. De nood en ellende elders, de hulp aan ontheemden, het steunen van organi saties die die hulp verlenen, de zending zijn dat dan misschien de zaken die ons een zorg zijn? Een zaak is er die deze wereld in feite in zijn wurgende greep heeft: „de bewape ning. Wie de zorg daarover afdoet met: „links gedoe" weet niet wat hij zegt. Wie de oplossing ervoor zoekt in het om bouwen van structuren weet niet waar de oorzaak ligt. Die is niet te vinden in struc turen, maar in de mens achter de struc turen. Dezelfde zondige hoogmoed, ja loersheid, eigendunk, vult u maar in, die Kaïn deed opstaan tegen Abel, zette door de eeuwen heen mensen, partijen, legers, volkeren, machten tegen elkaar op. Gra dueel is er echter wel verschil. Sinds 1914 - 1918, nog meer 1940 - 1945 weten we wat een wereldoorlog is, ook wat een totale oorlog is. Daarna lieeft de wereld zich in een angstaanjagend tempo be wapend. De vernietigingskracht gaat het incasseringsvermogen te boven. Van eer ste atoombom tot de geperfectioneerde kruisraketten die volledig geprogram meerd hun doel zoeken. Van dikke Berta's (grote, lompe kanonnen) tot atoomwa pens in de rugzak. Van een houten met linnen bespannen vliegtuigje tot spionage satelieten en de vooruitzichten op een satelietenoorlog. De mens in zijn kennen en kunnen anno 1985. De mens die nog steeds het lied van Lamech zingt omdat hij het gebed om vrede van zich zette. Zouden we ons geen zorgen maken? Zou den we niet blij zijn als we zien dat de beide supermachten weer zijn gaan praten in Geneve? Dat gesprek, hèt grote issue van 1985 volgens sommigen. Het belang rijkste nieuws van 1985. Het is bij het schrijven van dit artikel nu een dag oud. Gelukkig heeft het eerste gesprek langer geduurd dan begroot. Een goed teken? We zijn met onze opinieleiders voorop geneigd om het stap voor stap te analy seren. Uit zorg. Met de hoop daarmee de kruisraketten uit Nederland te houden of met de constatering dat ,,ze" kennelijk alleen maar luisteren naar een krachtige vijand. Of is het alleen maar een tegen pool? Zijn voor ons die besprekingen al be gonnen? In het gebed? Of vragen we nu weer te veel? Toch zal dat nodig zijn. Dat is minstens zo belangrijk als het toe wensen van het beste. Natuurlijk mogen we het beste hopen? Er om vragen is nog beter. En dat geldt natuurlijk niet alleen voor ontwapenings gesprekken. Dat geldt.... acht, vult u het maar zelf in. Zo kan een artikel over zorg eindigen met de beste wensen. De beste wensen. Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS OOLTGENSPLAAT Heden vrijdagavond om 20.00 uur zal in het verenigingsgebouw „'t Centrum" een algemene ledenvergadering gehouden wor den van de Oranjevereniging ,,Ooltgens- plaat". Zoals gewoonlijk komen eerst de jaar verslagen aan de orde, gevolgd door een bestuursverkiezing. In de vakature van de heer A. Kampen wordt door het bestuur de heer E. D. Overbeeke voorgedragen. Voor Koninginnedag 1985 zal een voor lopig programma worden vastgesteld. Voorts zullen de statuten aan de wettelijke bepalingen worden aangepast. Deze lig gen ter inzage voor de vergadering. Het bestuur rekent op uw aller belang stelling. merken Mevr. Gootje Ritter-Hermsen, St. Jakob- straat 79, 4133 Pratteln, Zwitserland, zou graag kontakt hebben met iemand die voor haar een pop in flakkeese klederdracht kan kleden en/of iemand die haar kaarten en documentatie over de klederdracht in onze omgeving kan sturen. Ze zou het fijn vinden wanneer iemand zou reageren! Het kampprogramma voor 1985 van de NCSV (Nederlandse Christen Studenten Vereniging) is weer klaar. Veel mogelijkheden voor jongeren van 12 tot 20 jaar om de zomer vakantie met leeftijdsgenoten door te brengen. Er is keuze genoeg: zeil-, kano-, werk-, en themakampen, expressiekampen, fiets- en wandeltrektochten, meidenkampen en huifkartrektochten. De kampen worden zowel in binnen- als buitenland gehouden. Wat er in zo'n kamp gebeurt hangt natuurlijk in de eerste plaats af van het soort kamp, maar waar het in alle kampen om gaat is dat je een tijdje met een groep mensen op vakantie gaat, samen kookt, eet, praat en plezier maakt. De leiding van de kampen bestaat uit mensen vanaf 20 jaar. Naast bovengenoemde kampen organi seert de NCSV ook bijspijkerkampen in de herfst-, paas-, kerstvakantie. Dit zijn kampen waarin je geholpen wordt met vakken waar je op school moeite mee hebt. Niet alleen om je cijfers op te halen, maar ook om voor jezelf een manier te vinden om effectiever te leren. In de zomervakantie nog een extra bijspijker- kamp o.a. voor mensen met een taak of herexamen. Meer informatie over alle kampen is te vinden in de gratis vakantiekrant Pit '85 en de bijspijkerfolder. Deze zijn aan te vragen bij de NCSV: Woudenbergseweg 54 3707 HX Zeist Telefoon 03439 - 1233. Een telefoontje of een briefje is voldoende. zonder kraak, ruis of spett bij ons met 3 jaar volledige GARANTIE CD 204 met rackbreedte Zandpad 2-4 Middelharnis 01870 - 2567 Beste mensen, weet u het nog? Enkele jaren geleden bood de Plaatselijke Commissie Welzijns zorg voor Ouderen (toen nog ge- koördineerd Bejaardenwerk gehe ten) ouderen vanaf ongeveer 55 jaar, u dus, de hulp aan van vrijwil ligers bij kleine klusjes. Nu, in deze barre winterperiode, willen we u nogmaals nadrukkelijk wijzen op de mogelijkheid om hulp te krijgen voor bijvoorbeeld: een boodschap, de hond uitlaten, nood zakelijk vervoer naar bv. dokter of ziekenhuis, een bezoekje van een vrijwilliger nu verre familieleden of bekenden de reis niet aandurven, of iets dergelijks. Voor dit soort hulp kunt u bellen naar: mw. J. van Rossum-Groothuis Berkenlaan 7, tel. 1512. of naar: mw. Willy Hoogendijk-Legierse Prunuslaan 32, tel. 1780. Terwijl de jeugd wacht om op de baan te mogen hanteert Anita de schaar. OUDE TONGE Del 4-jarige Anita Jansen uit Oude Tonge heeft woensdagmiddag de triomf op haar vasthoudendheid mogen beleven. Zij immers was het die eind 1983 in Oude Tonge handtekeningen 1 verzamelde van mede dorpsgenoten die in 't dorp graag een ijsbaan wilden en de verzamelde vijfhonderd I adhesie betuigingen vervolgens aan het gemeentebestuur aanbood. Woensdagmiddag was het daarom niemand anders dan Anita die de schaatsbaan op het terrein aan het eind van de Ruychrokstraat officieel mocht openen. Het bestuur van de ijsclub „Anita" had haar daartoe uitgenodigd. Graag zette de 14-jarige de schaar in 't lint zodat de vooral jeugdige schaatsliefhebbers toe konden stromen en zich de ijzers onder konden binden. Voorzien van een boeket bloemen draaide Anita zelf het eerste „officiële" rondje over de baan. Gevreesd werd overigens dat de eerste keer dat er op geschaatst kan worden waarschijnlijk ook de laatste zal zijn omdat het gemeentebestuur van Oostflakkee voornemens is juist op die plek het nieuwe gemeentehuis te bouwen. Anita en nu ongetwijfeld ook anderen zullen zich dan andermaal zeker niet onbetuigd laten in het inroepen van de gemeentebestuurlijke medewerking bij het zoeken naar een nieuwe ijsbaan. Oude Tonge heeft de smaak van het schaatsen goed te pakken en dat moet zo blijven! is veler overtuiging die aan het gemeentebestuur zal worden voorgelegd. 4 J Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: ca s ca a a ca ca 01871 - 1553 Vert. C. Bakker 01877 - 1589 LANGEWEG113 TEL. 01870-2222 MIDDELHARNIS In haar beantwoording van vragen, gesteld door CDA Tweede Kamerlid dhr. Eversdijk, heeft Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat, bevestigd dat de Delta Expo de tentoonstelling over de Deltawerken uit Stellendam gaat verdwijnen. had men er niet aan gedacht daarin ruimte te reserveren voor een voor- De Minister doet haar beantwoording vergezeld gaan van een uitvoerige toe lichting waaruit de argumentatie tot verplaatsing moet blijken. „Van verschillende zijden provin cie, provinciale VVV en het Regionaal Economisch Overlegorgaan Zuid-Hol land-Zuid worden personen en diensten van mijn departement bena derd over het oplieflFen van Delta Expo in Stellendam. Ik heb er daarom be hoefte aan onze benadering van deze zaak nog eens voor u en anderen in het gelid te zetten", aldus de Minister: Toen in het begin van de jaren '70 het permanente informatiecentrum Delta Expo werd ingericht, heeft men zich bij het ministerie van Verkeer en Water staat gerealiseerd dat men in feite verzuimd had voor een passend onder dak voor de expositie te zorgen op een moment dat dit in één moeite door geregeld had kunnen worden. Anders gezegd: Toen bij de Haring- vlietsluizen het dienstgebouw verrees, lichtingscentrum. Niettemin heeft het in een soort barak ondergebrachte Del ta Expo, gelegen naast wat toen het interessante onderdeel was van het Deltaprojekt: De Haringvlietsluizen, ons jarenlang goede diensten bewezen. Voor de goede orde dient gezegd dat wij er ook in die dagen niet op uit waren voor een toeristische attractie te zor gen maar voor de nodige informatie over een belangrijk waterbouwkundig projekt. Nog voor de definitieve be slissing viel de stormvloedkering in de Oosterschelde te bouwen heeft men zich bij het departement voorgenomen niet voor de tweede keer in dezelfde fout te vervallen. Men besloot ver volgens: 1. Het zwaartepunt van de voorlich ting over het gehele Delta-project te zijner tijd in te richten in de onmiddel lijke nabijheid van wat nu het meest fantastische onderdeel van het project zou worden: De stormvloedkering. 2. In het dienstengebouw op Neeltje Jans plaats in te ruimen voor een nieuw representatief onderdak voor Delta Expo-nieuwe-stijl, dat het semi-per- manente onderdak bij Stellendam zou vervangen. Dit betekent, dat ook de voorlichting over de waterhuishouding van Nederland in het dienstengebouw op Neeltje Jans wordt ondergebracht. Ondanks het feit dat het huidige Delta Expo de voorbije jaren mee geprofi teerd heeft van de aanzwellende j stroom bezoekers van het Delta-pro- jekt, meen ik dat men voorzichtig moet zijn zich te verkijken op de huidige situatie. Als de stormvloedkering straks gereed is en de attractie van een werk in uitvoering wegvalt, hopen wij met de nodige promotionele aktivi- teiten nog wel een flink aantal be zoekers te trekken. Maar dit zal be duidend minder zijn dan thans het geval is. In die situatie willen wij onze krachten niet versnipperen. We zullen daarom bij Stellendam met bescheiden voorlichtingsaktiviteiten, gericht op de Haringvlietsluizen volstaan en voor het overige verwijzen naar het nieuwe Delta Expo op Neeltje Jans, waarin vele miljoenen worden geïnvesteerd. Dit laatste zowel wat de behuizing betreft als de inrichting daarvan. Het is mijn opvatting dat men bij een nieuwe ontwikkeling ook eens een streep moet durven halen door voorgaande aktivi- teiten. Tot dit laatste is jaren geleden besloten. Waar het er hier niet om gaat een pretpark of een vergelijkbare toeris tische attractie te exploiteren, maar een informatiecentrum bij een projekt van het Rijk dat bovendien als het om werkgelegenheid gaat van marginale betekenis is, is het niet nodig geacht hierover met derden in overleg te tre den. D aar het beeld wat ons betreft niet fundamenteel gewijzigd is vergeleken bij een aantal jaren geleden toen de beslissing tot verplaatsen van Delta Expo werd genomen, acht ik het niet opportuun deze in heroverweging te nemen. Ik begrijp dat de verhuizing in een deel van Zuid-Holland als een verlies wordt ervaren, maar dit kan helaas voor Verkeer en Waterstaat geen aanleiding zijn de krachten op het gebied van de voorlichting in de toe komst te versnipperen; daarvoor is de investering op Neeltje Jans te omvang rijk", aldus Minister Smit-Kroes.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1