Heerst er toch niet een koud-buffet oorlog...? Eerste bus-rijexamen op Flakkee een feit na opleiding door rijschool „Kijk uit.!^^ LUCHTVERHIHERS Arensman Politiebericiiten Nogal eens te hard in Menheerse Eilanden-nieuws fa m i lie be rich ten Nieuwe busroute Zendingsavond Nieuwe Tonge Voor beroep bedankt G.S. akkoord met parkeerverboden Samenzangavond in „de Samaritaan'' Brandje snel geblust Middelhamis voor berging verontreinigd liavensiib DINSDAG 8 JANUARI 1985 ■He No. 5360 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijic Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Raad Middelhamis: Woningcontingent van Spee toch behouden? In de jl. donderdagavond gehou den raadsvergadering heeft raads lid Hoogzand het College afge vraagd of er toch niet een soort „koud-buffet" oorlog heerst tussen de Stichting Olympia en het perso neel van de Technische School waarvan een deel de aan de aula verbonden kantine beheerst? Uit de beantwoording door weth. L. C. Kievit moest blijken dat er van een oorlog geen sprake is. Volgens dhr. Kievit is door het bestuur van de Technische School aan het bestuur van de Stichting „Olympia" gevraagd het buffet in de aula te gaan beheren. „Vroeger werd dat door het personeel gedaan maar men wenst dat te veranderen", aldus dhr. Kievit, die meen de dat het Olympia niet aangaat welke redenen dat zijn. Er is een overeenkomst gesloten waarin i? bepaald dat een over schot ten goede komt aan de school; de kosten die Olympia maakt worden door de Stichting in rekening'gebracht. De nieuwe regeling geldt bij wijze van p>roef voor een jaar. Een en ander kwam ter sprake bij het voorstel tot het goed keuren van de jaar rekening 1983 van de Stichting Olympia. De SGP fractie distancieerde zich daar van, bij monde van dhr. KI. v.d. Ketterij die zijn stem ook tegen de begroting 1985 van genoemde Stichting verhief Spr. grondde zijn „tegen" op het feit dat meer dere sportverenigingen de zondag voor zondagsport gebruiken terwijl zo argu menteerde dhr. v.d. Ketterij de dag des Heeren op de juiste wijze dient te worden gevierd. Uitbreiding woonwagËiicentrum Een krediet van 35.000,werd door de raad gevoteerd voor de uitbreiding van het woonwagencentrum aan de Dwars- weg te Middelhamis. De uitbreiding be treft een 7-tal plaatsen tot een totaal van 22 „Laat leven" Een subsidie van 150,werd beschik baar gesteld aan de werkgroep „Laat leven" te Goedereede. De werkgroep werkt aan de bescherming van het on geboren kind. MIDDELHARNIS Ds. Chr. v.d. Poel, predikant van de Ger. Gemeente te Yerseke, heeft voor het op hem door de Ger. Gem. te Middelhamis uitgebrachte beroep bedankt. ANWB bepleit andere lokaties De vier lokaties die in de onlangs ver schenen milieu-effectrapportage voor de berging van verontreinigd havenslib wor den genoemd (de zogenoemde MER-bag- gerdepot), zijn nadelig voor recreatie, na tuur en landschap. Aldus de ANWB dezer dagen in een brief aan zowel de minister van Verkeer en Waterstaat als aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land. De initiatiefnemers voor aanleg van het baggerdepot hebben vergunning gevraagd voor vier plaatsen, waarvan de mogelijk heden en kosten in het MER-bagger- depot zijn onderzocht. Bij deze vier moge lijke lokaties signaleert de ANWB de volgende nadelen voor de recreatie, na tuur en landschap: de schade die wordt toegebracht aan de kustrecreatie en de schade die wordt toegebracht aan natuur en landschap van het duingebied van Voome. De ANWB vreest dat het strand van Voome gedurende de aanleg van het bag gerdepot (twee jaar) voor recreatie nau welijks geschikt zal zijn. Daarnaast moet het (naakt)strand van de Maasvlakte voor de recreatie tot het jaar 2.000 als on geschikt worden beschouwd. De ANWB wijst er vervolgens op dat niet voldoende gezocht is naar andere mogelijke lokaties. Dat geldt met name voor de lokatie Maasvlakte Noord-West en de Europaweg-West, zoals die al door een aantal milieu-organisaties naar voren zijn gebracht. Deze lokaties zijn voor recreatie, natuur en landschap veel gun stiger dan de in de aanvraag genoemde plaatsen. De ANWB heeft daarom een voorkeur voor de berging van verontrei nigd havenslib op één van de plaatsen, zoals genoemd door de milieu-organisa ties. Er kwamen enkele stemverklaringen té gen het voorstel, van o.a. mevr. Mouw en dhr. Rijvers die meenden dat er ouderen zijn die aan deze taak al uitvoering geven. Inbraak vrije ruimten Voor het aanbrengen van een inbraak- vertragende deur voor de opbergruimte voor audiovisuele- en andere kostbare hulpmiddelen t.b.v. het onderwijs in de LOM school werd een krediet van 1425 ,- beschikbaar gesteld. Overigens werd nog de instemming van de Inspecteur afgewacht. Zou de Inspec teur de uitgave afwijzen dan lijkt het erop dat de voorziening achterwege zal blijven. „Als de Inspecteur het afwij st gaat het niet door, dat vindt althans de weth. van Onderwijs", zo maakte weth. Kievit zijn mening kenbaar. Het leek erop dat een deel van de raad daar anders over dacht. Het aanbrengen van inbraakvertragende voorzieningen lijkt een deel van de raad dermate ge wenst dat dat deel bereid lijkt die voor zieningen voor gem. rekening te nemen, gedachtig aan de meerdere inbraken die in scholen zijn gepleegd. Voorbereidingsbesluit Een voorbereidingsbesluit werd geno men voor de bouw van een aantal wo ningen aan de Lijster te Sommelsdijk. Het betreft de bouw van 5 eengezinswoningen, 7 wooneenheden en 12 bergingen. De gronden waarop de woningen zijn ont worpen hebben een woonbestemming. „Fijn dat het gelukt is het contingent te redden dat door het drama Spee ver loren dreigde te gaan! lieten de heren Kemner en Kersbergen enthousiast we ten. Weth. Jacobs liet die opmerking on beantwoord en bepaalde zich in zijn be antwoording meer tot een lezing over het streven naar het vullen van gaten in de bebouwing. De gemeente streeft daar steeds naar maar het lukt lang niet altijd om daarvoor kopers te interesseren. Het zal niet in 1985 lukken het gat van hotel Spee te vullen, dacht weth. Jacobs, maar gehoopt wordt dat dat zeker in 1986 zal lukken. Automobilisten rijden nogal eens te hard in Middelhamis; dat is een bewering die weinigen zullen menen te moeten ont kennen. De politie heeft dat laatst overi gens heel nadmkkelijk vastgesteld tijdens een onopvallende snelheidscontrole op de Oudelandsedijk, even voorbij het kanton gerecht en op de Langeweg bij de land bouwschool. Op de controledag was de nieuwe Staverseweg overigens nog niet opengesteld zodat er nog een vrij groot verkeersaanbod was. Op de Oudelandsedijk passeerden in de controleperiode, van 11 tot half 1 wel geteld 305 auto's waarvan er 87 de max. toegestane snelheid van 50 km overschre den; de snelste reed 96 km. Bij de landbouwschool passeerden 256 auto' s in de periode van één uurs middags tot kwart voor 2; 51 auto's reden te snel waarvan de snelste 95 km. per uur reed. is het blad voor uw GOEDEREEDE Wijziging spreelcuur burgemeester Het zal burg. van Velzen niet mogelijk zijn a.s. vrijdag zijn wekelijkse spreekuur te houden. Hij hoopt dat wel te doen op vrijdag 18 januari, 's morgens van 10 tot 11 uur, inplaats van 's middags. DIRKSLAND Studievereniging S.G.P. D.V. woensdagavond 9 januari om half 8 hoopt de studievereniging der S.G.P. weer te vergaderen in „Rehoboth". Inleider is de heer A. J. Vogelaar te Ouddorp over het onderwerp „Artikel 36 van de N.G.B." Belangstellenden zijn hartelijk welkom. van lijn 136 In Middelhamis èn Sommelsdijic Met ingang van maandag 14 januari a.s. wordt de busroute van lijn 136 gewijzigd in Middelhamis en Sommelsdijk. Vanaf deze datum neemt N.V. Streekvervoer Zuid-West-Nederland twee nieuwe hal tes in gebmik op de Koningin Julianaweg en de Dorpsweg. Lijn 136 verzorgt de busverbinding tus sen de plaatsen Rotterdam, Oude Tonge, Nieuwe Tonge, Middelhamis, Dirksland, Melissant, Stellendam en Ouddorp. Deze buslijn rijdt van aanvang dienst tot 18.00 uur volgens een halfuurdienst op het tra ject Rotterdam-Dirksland v.v. Eenmaal per uur rijdt de bus door naar Ouddorp. In Stellendam geeft deze bus een directe aansluiting op de bus naar Voome-Putten. Behalve in Stellendam kunnen de passagiers ook in Oude Tonge op de Schaapsweg en bij de nieuwe over- staphalte A29 overstappen op andere bus sen. Tussen halfzeven en 8 uur 's morgens wordt de frequentie van lijn 136 tussen Dirksland en Rotterdam opgevoerd. Tij dens deze periode rijden de bussen vol gens een kwartierdienst in de richting Rotterdam, 's Middags van 16.00 tot 17.30 uur wordt vanuit Rotterdam naar Dirksland volgens een kwartierdienst ge reden. Routewijziging De bus zal vanaf 14 januari niet meer over de Langeweg in Middelhamis rijden. Vanaf het busstation rijdt lijn 136 recht door de Koningin Julianaweg af Bij de Dorpsweg gaat de bus linksaf en via de nieuwe Staverseweg komt de bus weer temg op de oude route naar Nieuwe Tonge. Vanaf Nieuwe Tonge naar Mid delhamis rijdt de bus deze route in om gekeerde richting. Op dit traject zijn twee nieuwe haltes opgenomen. Ten eerste een halte op de Koningin Julianaweg bij de Samaritaan en ten tweede een halte op de Dorpsweg bij de kruising met de Lijster. De bus is zo slecht nog niet Met deze twee nieuwe haltes stopt de bus in de onmiddellijke nabijheid van de be woners van het Zuid-Westelijk gedeelte van de bebouwde kom van Middelhamis en Sommelsdijk. Tot op heden waren deze busgebmikers aangewezen op de halte busstation. Z WN verwacht dat de nieuwe haltes ook nieuwe reizigers zullen aantrekken. De bus brengt zijn passagiers namelijk in mim 3 kwartier van Middelhamis naar Rotter dam Zuidplein. Zodoende kan men in ongeveer één uur tijd het centmm van Rotterdam per openbaar vervoer berei ken. Met een maandabonnement kost dat 198,Een jaarkaart voor dit trajekt kost 1.980,Men kan dan zq vaak men maar wil heen en weer reizen met de bus bussen Middelhamis en Rotterdam. Informatie Voor verdere informatie over de vele reismogelijkheden van de bus, kan een dienstregelingboekje van 3,75 bij de chauffeur gekocht worden. Daamaast kan men ook nog telefonische informatie in winnen bij het hoofdkantoor van ZWN, telefoonnummer 01110- 3751. Zuid West Nederlandi^^ NIEUWE TONGE Wijziging zuigelingenbureau M.i.v. 1 febmari a.s. wordt het zuige lingenbureau op DINSDAGMIDDAG gehouden. SINT ANNALAND Uienveiling van donderdag 3 januari 1985 Uien, maat veertig/opwaarts. Klasse twee N.L. 18,70 - 19,30. Uienprijs per honderd kilogram. Aanvoer: zeventig ton. Na de geslaagde examenrit; v. n. r. examinatorj. Oud, dhr. J. Kleyn en de geslaagde C. Visser, die helaas, zaterdag, een knaapje aanreed. CBR examinator J. Oud heeft donderdagmiddag het eerste bus-rijexamen ooit op Goeree-Overflak- kee afgelegd afgenomen; de kandidaat, de 19-jarige C. Visser H.zn. uit Nieuwe Tonge kon aan het eind van de rit met zijn slagen worden gelukgewenst. Autorijschool „Kijk uit" uit Dirksland was er niet minder trots op; dhr. Kleijn is de enige op Flakkee die voor het bus-rijbewijs, het rijbewijs D, opleidt. Vóór 1 januari 1984 was het vrachtwagenrijbewijs ook goed voor het besturen van een bus, maar sinds genoemde datum is daar verandering in gekomen. Beide rijbewijzen werden gescheiden en voor het rijden met een bus (én met een camper geschikt voor méér dan 8 personen) wordt thans het rijbewijs D verlangd. Kandidaten die in 1984 voor dat examen opgingen deden dat veelal in Rotterdam omdat op Flakkee nog geen examenmogelijkheid bestond. Het CBR heeft op de door dhr. Kleijn geopende lesmogelijkheid met de examen mogelijkheid ingehaakt. Het gecombineerde vrachtwagen/ busrijbewijs van hen die dat vóór januari 1984 haalden blijft overigens van kracht. Vorig jaar januari traden er overigens méér veranderingen op m.b.t. de categorieën waarvoor rijbewijzen geldig zijn. Rij bewijs A geldt voor het besturen van een motorrijwiel, B voor personenwagen, C voor vrachtwagen, vervolgens CE voor vrachtwagen met aanhanger en tenslotte rijbewijs D voor het besturen vaii een bus voor meer dan 33 personen. Voor het besturen van een camper die niet meer dan 3500 kg weegt is het rijbewijs C voldoende. G.S. hebben hun instemming betuigd met het voornemen van het gemeente bestuur van Dirksland en van het College van Dijkgraaf en heemraden van het Wa terschap Goeree Overflakkee enkele par keerverboden in te stellen. In Dirksland zal voor de Vroonweg, van af de grens bebouwde kom tot de kraising met de Hoekwaterweg-Monnikenweg een parkeerverbod voor één zij van de weg gaan gelden. Het verbod zal niet voor de zondag gelden omdat op die dag geen landbouw- verkeer te wachten is. Met name het landbouwverkeer onder vond veel hinder van het tot dusver ge- braikelijke dubbel parkeren op werkdagen en zaterdagen door bezoekers van het daar gelegen sportveldencomplex. G.S. betuigen ook instemming met het instellen van een parkeerverbod op een gedeelte van de oud Herkingense Zeedijk te Dirksland, welke weg slechts een ver hardingsbreedte van 3 meter heeft. Regelmatig komt het voor dat surfers hun auto's aan beide zijden van de verharding van de dijk plaatsen waarvan landbouw verkeer en voertuigen van hulpdiensten in hun vrije doorgang worden belemmerd. Donderdag 10 januari organiseert de welzijnszor^ommissie van het verpleeg huis „De Samaritaan" te Sommelsdijk de eerste koor- en samenzangavond van het nieuwe jaar. Veel koren hebben het ver pleeghuis reeds bezocht om de vele be langstellenden van een fijne zangavond te laten genieten. Het koor dat donderdag 10 januari het verpleeghuis bezoekt was reeds eerder te gast in De Samaritaan. De Chr. Gem. zangvereniging VOX HUMANA uit Krimpen aan de IJssel brengt deze avond een programma dat behalve uit koorzang ook uit diverse bekende samenzanglie- deren bestaat. Vox Humana is een zangvereniging die regelmatig zangavonden verzorgt in be jaardenhuizen, ziekenhuizen of verpleeg huizen. Het 70 leden tellende koor brengt een mooi gevarieerd programma dat wordt onderbroken door samenzang en deklamatie. Het koor staat onder de lei ding van dhr. van Wuijckhuyse en wordt op het orgel begeleid door dhr. de Vries. De koor- en samenzangavond wordt ge houden in de Lukaskapel van het ver pleeghuis en begint om half acht. Een ieder is van harte welkom. Handelsonderneming Zuiddijk 17 NIEUWE TONGE Tel. 01875 - 1609 DIRKSLAND Een Herkingense spuitgast, werkzaam bij v.d. Made en Kalle, aan 't werk in het Verenigingsgebouw „Rehoboth" van de Ger. Gem. te Dirksland, heeft gister middag een brandje snel geblust. Hij spoot een brandende vouwwand met de poederblusser uit en kon zo erger voor komen. STELLENDAM Jeugdwerk 16+: raadsvergadering „Schuurdam" Ieder van 16 jaar en ouder wordt van harte uitgenodigd op D.V. zaterdagavond 12 januari in het Herv. Jeugdgebouw „de Schuur", om met elkaar verantwoord en ontspannend bezig te zijn. Het programma voor deze avond is een gemeenteraadsvergadering van de ge meente Schuurdam, o.l.v. een oud-burge- meester. De schuur is geopend vanaf 19.30 uur. Toegang gratis. Kerkdiensten Ger. Gemeenten OUDE TONGE - donderdagavond 7.30 uur ds. T. M. van Dijk van Rotterdam- Alexanderpolder (bediening Heilige Doop). NIEUWE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. A. Hoogerland (bediening Heilige Doop). STAD aan 't HARINGVLIET - woens dagavond 7.30 uur ds. J. Baayens, Aagtekerke. DIERENBESCHERMING Zaterdag j.l. werd bij de fam. v.d. Berg te Dirksland, een in Ooltgensplaat opge vangen hond gebracht. De hond, een krui sing chow-chow, heeft half lang haar, zwart en donkere tong, reu. Eveneens werd daar gebracht een mooie, rode kater, plm. 8 maanden, die een vlooienband draagt. InUchtingen tel. 01877 - 1232. In het verenigingsgebouw „Elim" in Nieuwe Tonge wordt D.V. vrijdag 11 januari om 19.45 uur een zendingsavond gehouden. Deze avond zal voornamelijk gericht zijn op de zending in ons eigen land. D aarom is dhr. Vink, medewerker van de Inwendige Zendingsbond te Amersfoort, uitgenodigd om ons iets te vertellen, en m.b.v. dia's watte laten zien overDrugs in ons land. Voor deze avond wordt iedereen harte lijk uitgenodigd. Vooral voor de jongeren is het een belangrijke avond met een actueel onderwerp. De avond is belegd door de zendings commissie der Hervormde Gemeente te Nieuwe Tonge. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 - Jongetje aangereden Zaterdag 5 januari j.l. omstreeks 17.30 uur vond er te Nieuwe Tonge een ongeval plaats waarbij de 9-jarige J. de Jong wonende aldaar zijn bovenbeen brak. De bestuurder van een winkelwagen, C.V. wonende te N.T. reed met dat voertuig achteruit. Hij botste daarbij tegen een op de weg geparkeerde personenauto. Tus sen de beide voertuigen liep het jongetje. Hij werd beklemd tussen beide voertuigen en bekwam daardoor eerder genoemde verwonding. Hij werd per ambulance af gevoerd naar het ziekenhuis in Dirksland. Aan de beide voertuigen ontstond lichte materiële schade. bestaande halte D nieuwe halte ca o C3 C^ O G3

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1