r'-^^'^^ Arensman Dhr. de Geus; „vader" van Herkingens brandweer, zwaaide eervol af ouddorp: Havenmeester J. Bezuyen met Koninklijk Goud gewaardeerd Visser yzpc Kern Optiek I Garage KNÖPS B.V. Nieuwjaarsduik in zee Nieuwjaarsreceptie Jonge vrouw (22) gedood bij auto-ongeluk A. J. V. Rumpt Een heel goed voornemen voor 1985 is Brandwonden aan gezicht en handen bij benzinebrand Citroen - Hesselink Ramoco b.v. l l M m RENAULT-dealer l Goeree-Overflakkee AUTO-SCHADE Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Bedrijfswagen tot 101. G.V.W. Handelsonderneming OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Dirksland, 0187X-^X341 Mooie geschenken „De Open Deur" Dankwoord Autobedrijf Oogmeting gratis Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten 57 e Jaargang VRIJDAG 4 JANUARI 1985 No. 5359 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Aan het huwelijksgeluk van twee jonge mensen, dat pas half september van dit jaar was begoimen, is op de middag van Nieuwjaarsdag op heel tragische wijze een eind gekomen toen op de Rijksweg bij Nieuwerkerk een auto-ongeluk gebeurde dat het leven kostte aan de 22-jarige mevr. Maria (Maijo) Maliepaard-de Visser. De auto werd bestuurd door haar man, dhr. L. Maliepaard, Stadtenaar van geboorte, onderwijzer te Spijkenisse, de plaats waar het echtpaar sinds september woonde. Het slachtoffer zelf woonde voor haar huwelijk in Den Bommel; de fam. de Visser komt oorspronkelijk uit Aagte kerke, maar kwam plm. 10 jaar geleden naar Den Bommel waar dhr. de Visser chef werd van de daar gevestigde aard appelwasserij. Marjo werkte sinds 4,5 jaar bij modehuis Buysse; ook na haar huwe lijk deed ze dat nog 4 dagen per week. Het ongeluk gebeurde rond twee uur 's middags toen het echtpaar, samen met de 18-jarige broer van het slachtoffer vanuit Den Bommel naar Aagtekerke zouden gaan. Rijdend in een file moest dhr. Malie paard ter hoogte van „Meubelrama" te Nieuwerkerk fa-achtig remmen waardoor zijn wagen op de linkerbaan terecht kwam en op een tegenligger botste. Mevr. Maliepaard is in het ziekenhuis te Zierikzee overleden. Dhr. Maliepaard en zijn zwager liepen nauwelijks letsel op. De beide inzittenden uit de hen tegemoet komende auto werden naar een ziekenhuis in Middelburg vervoerd. 01871 - 1553 Vert. C. Bakker; 01877 1589 een keer langs gaan bij: Zuiddijk 17, Nieuwe Tonge Telefoon 01875 - 1609 Wij leveren alles op het gebied van gereedschappen. Een harde wind, stuivend zand en een wilde zee. Dat was het decor op nieuw jaarsdag op het Ouddorpse strand, alwaar 's middags half twee, tien leden van de Ouddorpse Reddingsbrigade en zwem- club ,,de Stelle" uit Stellendam, het waag den een duik in zee te nemen, met als opzet het nieuwe (zwem)jaar in te zetten. Er waren goede voorbereid'tigen ge troffen om bij ev. ongevallen direct de hulpende hand te bieden. Echter de „ba ders" bleken van de barre duik geen nadelige gevolgen te ondervinden. Evenals voorgaande jaren was er zelfs niet één deelnemer die door dit gebeuren zelfs maar een verkoudheid over hield. Na het frisse bad was er voor de deel nemers in de versierde O.R.B, post, dam pende erwtensoep, koffie of iets sterkers te nuttigen en konden de talrijk aanwezige toeschouwers én de deelnemers, elkaar tóch nog een gelukkig nieuwjaar toe wensen. De 10 deelnemers waren: mej. L. Koese, de heren: L. Tom, J. Snoey, H. Peele, B. Peele, B. Boetpr, J. Boeter, G. Koese, M. Glemm, M. JSiiiiiendijk. OUDE TONGE Bij het in brand raken van een emmer benzine heeft woensdagmiddag de 43- jarige A. J. PoUemans brandwonden op gelopen aan gezicht, handen, polsen en bovenbenen. Hij is in de brandwonden afdeling van het Zuiderziekenhuis te Rot terdam opgenomen. Gelukkig blijken de gevolgen minder ernstig dan aanvankelijk werd vermoed. Het gezicht van dhr. PoUe mans is geschroeid en zal zonder littekens herstellen. Alleen de polsen hebben der mate ernstige brandwonden dat daar wel- Ucht littekens over zullen blijven. Dhr. Pollemans werkte aan een auto in de aan zijn woonhuis in de Johnsonstraat gebouwde garage. Van de Austin Allegro die hij onder handen had moest de benzine tank worden gerepareerd waarom dhr. Pollemans de benzine had afgetapt om die, tot na het karwei, in een emmer te bewaren. Bij het gebruiken van een slijptol moet een vonk in de emmer benzine zijn gekomen waardoor de benzine explo deerde met een knal die in de omtrek te horen was. Zelf bevond dhr. Pollemans zich onder de auto in de smeerkelder maar hij zag kans de brandende garage te ver laten en alarm te slaan. Zelf spoot hij nog een brantf^lusser leeg maar het vuur was niet meer te keren. De brandweer van Oude Tonge heeft het bluswerk verricht. Garage en auto brandden uit. BI ca o^ca C3 De vermelde aanschaf van „diverse dranken" a/1500,— in het voorbije 1984 bleek j.l. vrijdagavond op de toen ge houden jaarvergadering de kas van Her kingens brandweer niet al te zeer te heb ben aangetast; een voordelig saldo van 2.692,17 maakte dat aan het afscheid van bevelvoerder Chris de Geus de nodige luister kon worden bijgezet. De „rode haan" hield zich deze avond voorbeeldig rustig waardoor de heren zich met hun dames ongestoord aan de gourmet konden zetten, in 't aangenaam gezelschap van o.a. burg. en mevr. Oversier. Burg. Over- sier was overigens niet alleen maar voor die gezelligheid gekomen; na de dank van het gemeentebestuur jegens de scheidende bevelvoerder te hebben vertolkt speldde hij dhr. de Geus het zilveren Brandweer- kruis met het jaarteken 30 op. Eigenlijk had dhr. de Geus met z'n 55 jaren nog 5 jaar mogen blijven maar hij verkoos zélf te gaan al is hem die beslissing best moeilijk gevallen. Van af okt. 1952 was hij aan de brandweer verbonden en die verbintenis is der mate iimig geworden dat hij „de voader van de brandweer" geworden is en vrijdagavond dientengevolge van z'n zóóns afscheid nam over wie hij sinds 1972 het bevel had gevoerd. Het jaar verslag meldde hoe vader en zoons samen het brandweerjaar '84 hadden ingevuld op welk punt dhr. de Geus wijze woorden sprak: Het bijwonen van de instructie en oefen avonden achtte hij van wezenlijk nut om dat de ploeg dan bedreven blijft in hét gebruik van de materialen. Ook aan wed strijden had de Herkingense blusploeg meegedaan al waren ze nooit met de grootste triomf naar huis gekeerd. Voor bevelvoerder de Geus hoefde dat ook niet; hij was tevreden waimeer de kennis weer was bijgespijkerd en de kameraadschap en collegialiteit weer was toegenomen want ook daarop stoelde hij zijn blusploeg. „Met ons brandweertje zijn we weer aar dig bezig geweest het jaer '84 deur te kommen" constateerde dhr. de Geus te vreden na zijn bloemlezing over de aktivi- teiten in het voorbije jaar. Hij twijfelde er niet aan of zijn opvolger dhr. A. v.d. Veer zal die goede gang van zaken prolongeren en dhr. de Geus werd uitgenodigd daarvan tot in lengte vanjaren getuige te zijn. Zijn besluit om achter zijn brandweerloopbaan een punt te zetten kwam voort uit zijn vaste overtuiging dat je je als brandweer man volledig moet kunnen geven en juist dat werd de laatste tijd wat problematisch i.v.m. het voeren van wat hij bescheiden „z'nbedrijQe" noemt. Dhr. de Geus bleek overigens zijn sporen terdege te hebben verdiend, in al die voorbije dertig jaren heeft hij nauwelijks één avond gemist; branden ging hij fanatiek te lijf, aan wed strijden nam hij van harte deel en hij toonde er begrip voor wanneer het nadien wat laat werd en de mannen bloemen kochten voor „de vrouwtjes die thuus warre gebleve...." Een plezierig mens en een fijne bevel voerder, dat bleek overduidelijk op deze avond waarop de manschappen veronder steld werden feestelijk bijeen te zijn maar daar aanvankelijk duidelijk moeite mee hadden want daar ging de Geus toch maar.... Gelukkig deed hij er zelf aller minst moeilijk over en dat gaf aan zijn opvolger dhr. v.d. Veer de vrijheid het afscheid wat luchtig te houden. Reeds een achttal maanden geleden had dhr, de Geus bij de koffie terloops meegedeeld dat hij ermee ging stoppen, „'t Was of er een bom ontplofte.!" herinnerde zich dhr. v.d. Veer. Dhr. v.d. Veer tekende voorts een karikatuur van bevelvoerder de Geus die, als het de oefening diende zelfs tegen bomen praatte als waren hetjuryleden, die eens bij een boerderijbrand totaal onder de drek raakte maar die er vóór alles voor heeft gezorgd dat de Herkingense blus ploeg een homogeen gezelschap is dat op elkaar kan rekenen. Vanuit dat „gezelschap" dat hij als een vader heeft bestuurd kreeg dhr. de Geus een pracht collage met foto's van zijn „kinderen" en werd mevr. de Geus ver rast met een heel fraaie ingelijste kleuren foto van de kazerne met daarvoor ge parkeerd het blusvoertuig. Woorden van dank werden daarna ge sproken door burg. Oversier en comman dant J. W. de Geus waarna dhr. de Geus zelf bedankte voor zoveel ondervonden waardering en sympathie. Dhr. de Geus (l) heeft uit handen van zijn opvolger dhr. v.d. Veer de fotocollage ontvangen. Van een vervroegde uittreding heeft de Ouddorpse Jan Bezuijen enkele jaren geleden al niets willen weten en 't was dan ook niet eerder dan ter gelegenheid van zijn 65e dat hij zaterdagmorgen, in de raadzaal nog wel, afscheid nam als haven meester van Ouddorp en halchef/ adjunctdirecteur van het gem. vis- afslagbedrijf te Stellendam. Recht van gestalte en in de meest blakende gezondheid en burg. van Velzen bedoelde het dan ook in flguurlijke zin toen hij constateerde hoezeer dhr. Bezuijen in bijna dertig jaar „vergroeid" geraakt is met de visse rij als „zeer belangrijke bedrijfs tak" in de gemeente Goedereede. De inspanningen van dhr. Bezuijen „een stuk levenswerk", werden zelfs met Koninklijk Goud gewaar deerd...! Liever was dhr. Bezuijen met stille trom vertrokken, zo onthulde burg. van Velzen maar van gemeentewege had de schei dende havenmeester een laatste opdracht gekregen om in de raadzaal te verschijnen waar hem een groot gezelschap wachtte, bestaand uit gemeentebestuurders, colle ga's, vertegenwoordigers van de vishandel en van de visserij en vele anderen, van wie meerderen best wel eens eenaan varing" met Bezuijen hadden gehad maar die hem thans, aan 't eind van de rit met over tuiging de vriendenhand wensten te druk ken. Uit 19 soüicitanten was dhr. Bezuijen in juli 1955 tot havenmeester van Ouddorp benoemd, zo bleek uit 's burgemeesters terugblik op de staat van dienst van dhr. Bezuijen die in zijn sollicitatiebrief had laten weten „alle klassen van de lagere school" te hebben doorlopen en van z'n 13e tot z'n 32e emplooi had gevonden ter visserij, als los werkman, bij dijkherstel en zelfs in de landbouw terwijl hij toch een Bezuijen is van wie wordt gezegd dat ze hun boterham óp of aan het water ver dienen. Dhr. Bezuijen bleek van zijn ha venmeesterschap te Ouddorp een hoge plichtsopvatting te hebben en het zou zeker zo gebleven zijn als niet de haven van Ouddorp de fiinctie van vissershaven had verloren door de afsluiting van de Grevelingen. Dhr. Bezuijen werd afslager aan de gem. visafslag te Stellendam om in 1981 tot wnd. directeur te worden be noemd en bevorderd. In beide functies bleek dhr. Bezuijen „orde en netheid" op hoge prijs te hebben gesteld en die zelf ook stipt te hebben betracht. Had dhr. Be zuijen over zijn havenmeesterschap al grote waardering gehoord, zeker liet dhr. van Velzen dat gelden voor de periode na 1966 waarin dhr. Bezuijen betrokken was bij de groei van de visserij die zich in omzetcijfers illustreerde: 1,6 miljoen in 1966 tot 62 miljoen in 1984. „Het vol gende streefcijfer wordt 80 miljoen.!!" zo wekte dhr. van Velzen de aanwezige vis sers op hun vangsten in Stellendam aan te voeren. „U kunt terugzien op een verleden dat goed is geweest", zo liet dhr. van Velzen dhr. Bezuijen waarderend horen, hem in kennis stellend van de toekenning van de Gouden Eremedaille in de Orde van Oranje Nassau. Behalve het Koninklijk Goud kreeg dhr. Bezuijen nog tal van fraaie geschenken, zoals een bandrecorder mét de band waar op zijn laatste „afslag" van vrijdagmorgen was opgenomen, van het Afslagbedrijf hem overhandigd door dir. Raukema en een boek van de collega's. Namens de kopers was het mevr. v.d. Velde uit Den Bommel die dhr. Bezuijen met veie woor den van dank een enveloppe toestopte. Raadslid A. Redert sprak vervolgens na mens de Visserij, dhr. Bezuijen toevoe gend dat hij nu uit de Staatsruif mag eten. Dhr. Redert wenste dhr. Bezuijen toe dat zijn laatste reis nog ver achter de kim zal liggen en namens het overkoepelend or gaan van de visserij bood hij dhr. Bezuijen een enveloppe aan. Dat deed ook dhr. Grootens namens de gemeente perso neelsvereniging, gevolgd door dhr. J. Be zuijen die als broer maar meer nog namens de Watersportvereniging „Goeree" een gelukwens en een afscheidswoord sprak. Dhr. Bezuijen ontkende niet dat er tussen de Ver. en de scheidende havenmeester wel eens atmosferische storingen" wa ren geweest maar steeds was de lucht daarna weer opgeklaard. Dhr. Bezuijen wenste zijn broer voor de onbekende toe komst, kracht, volharding, sterkte, geluk en voorspoed toe. Voor de eerste maal in het nieuwe jaar staat D.V. zaterdag 5 januari de deur van "5^ Goedereede weer open. Deze avond heeft het karakter van een nieuwjaarsreceptie: er is dus volop ge legenheid om met elkaar te praten en te mijmeren over het afgelopen en zojuist begonnen jaar. Naast het praten en zingen met elkaar is er gelegenheid genoeg gebruik te maken van de verschillende spelen. De avond begint om 20.00 uur. De zaal is open om 19.30 uur. Burg. van Velzen speldt dhr. Bezuijen het Koninklijk Goud op. Laatste spreker was de gemeentesecre taris dhr. A. J. Vogelaar namens het gemeentepersoneel uit binnen- en buiten dienst. Dhr. Vogelaar waardeerde dhr. Bezuijen als iemand die hssl nauv/ bij de ontwikkeling van het Goereese visserij- en havengebeuren betrokken is geweest en die dat stuk levenswerk zelfs met wat romantiek wist te vullen door de bagger- schuit in de Ouddorpse haven met de naam „Lieveling" te sieren. Dhr. Voge laar wenste de scheidende heer Bezuijen en de zijnen graag voorts een behouden vaart toe, besluitend met het mooie ge dichtje dat eens een oude visser gemaakt moet hebben: ....het kompas wijst ons de weg het uurglas ons de tijd O'Heer het is vergeefs Zo Gij niet met ons zijt. Aan het einde van het officiële gedeelte werd door dhr. Bezuijen zelf een woord van dank gesproken, niet erg uitvoerig, zo kondigde hij aan, wel van harte en wel gemeend. voor X Verkoop -I- Service 01871 - 1662 J ■t Drccn, uio/o - i.tjv Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS mt Zandpad 2 - 4 Middelharnis 01870 - 2567 LANGEWEG113 TEL. 01870-2222 MIDDELHARNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1