eiüvhdeh-iiieuws Opgraving Hotel Spee te Sommelsdijk Derby onbeslist Opgepoetste werkloosheidscijfers Stelle bijna in de fout Grote postduiven- tentoonstelling P.v. de Postduif Kruiswerk P.V. de Reisduif Kerstviering Prins Mauritsschool Verrassende vondst van 16e eeuwse gracht door De Motte 3e Blad DINSDAG 18 DECEMBER 1984 No. 5356 REËLE WERKLOOSHEID GROTER DAN UIT STATISTIEKEN BLIJKT HET grootste probleem waarmee de Nederlandse volkshuishouding ook in 1984 werd geconfronteerd, was de massale werkloosheid. Maar in de loop van het jaar was er voor het eerst in de Jaren Tachtig weer sprake van enig optimisme. De groei van de officieel geregistreerde werkloos heid werd tot stilstand gebracht en zowaar was in de tweede helft van het jaar sprake van een daling van het aantal werklozen. Een werk- lozenaantal van circa 820.000 is natuurlijk nog altijd onrustbarend, maar de prognoses van talloze doemdenkers die tendeerden naar één miljoen werklozen in 1986, lijken vooralsnog geloochenstraft. Voor een feest stemming is echter geen enkele reden. Zeker als men bedenkt dat met werkloosheidscijfers even gemakkelijk gemanipuleerd kan worden als met andere cijfers. De reële werkloosheid is aanzienlijk groter dan de of ficiële werkloosheidscijfers suggereren. Klaas Jan Mulder geeft KERSTCONCERT in de Nieuwe Kerk te Middelburg OpD.V. zaterdag 22 december 's avonds om acht uur, zal in de Nieuwe Kerk in Middelburg een kerstconcert met samen zang plaatsvinden. Het concert zal gege ven worden door niemand minder dan de bekende organist Klaas Jan Mulder. Deze all-round orgelvirtuoos heeft voor dit kerstconcert een speciaal programma samengesteld met klassieke en klassiek- populaire composities, die voor een deel betrekking hebben op het Kerstfeest. Klaas Jan Mulder zal ook op de hem eigen wijze improviseren op een kerstlied. Een be langrijk onderdeel van het concert zal bestaan uit samenzang van kerstliederen. Deze kombinatie van het vakmanschap van Klaas Jan Mulder en het prachtige orgel van de Nieuwe Kerk, staat borg voor een muzikaal zinvolle avond, die muziek liefhebbers én mensen die gewoon graag zingen, niet mogen missen. De kerk is goed verwarmd! Het concert begint om 20.00 uur en de deuren gaan drie kwartier tevoren al voor u open. De toegang is 6,-; t/m 12 jaar 4,-. VAN 45.000 WERKLOZEN IN 1970 TOT RUIM 800.000 NU Iets soortgelijks is gebeurd met jeugdige werklozen (16 tot 18 jaar). De Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers (RWW) werd voor hen afgeschaft. Daar door liep het aantal schoolverla ters terug, dus.... kreeg het ar beidsbureau weer minder officiële werklozen te registreren. Kortom, de officiële werkloosheidsstatistie- ken zeggen lang niet alles. De optimistische verhalen over daling van de geregistreerde werkloos heid dienen met enige scepsis te worden bekeken: Het is een goe de zaak dat de Nederlandse be volking beseft dat het vraagstuk van de werkloosheid nog lang niet is opgelost, alle leuke cijfers van de laatste tijd ten spijt. (Nadruk verboden) De derde zwemwedstrijd in de 4-kamp- competitie werd bij de grootste concurrent verzwommen. Zwembad ,,de Bliek", thuis haven van PCG, te Gorinchem was het strijdtoneel. Zoals bekend is een thuis ploeg altijd wat in het voordeel. Omdat PCG dicht achter de Stelle staat, werd deze wedstrijd dan ook met enige angst tegemoet gezien. Overigens was niet al leen PCG gevaarlijk, want de Linge uit het naburige Leerdam zwom eigenlijk een „halve" thuiswedstrijd. De vierde ploeg (Oud Bijerland '66) moest helaas afzeg gen. Dar de Linge en PCG zich niet zonder slag of stoot zouden overgeven, bleek al snel. Om beurten werden er overwinnin gen geboekt. De spanning steeg ten top toen de tussenstand na 8 van de 21 nummers werd gegeven: de Linge 23 pnt., de Stelle 24 pnt. en PCG 25 pnt.! Span nender kon het niet! Natuurlijk was het de Stellendammers er alles aan gelegen om deze minimale ach terstand weg te werken. Ze zwommen toen zo verschrikkelijk hard, dat het ene persoonlijke record na het andere aan diggels werd gezwommen. Door deze krachtige uithaal waren met nog één nummer voor de boeg (de estafette) de rollen omgedraaid: nu stond de Stelle met één punt voor PCG aankop. De Linge kon dit geweld niet meer bijhouden en moest een vernietigende achterstand incasseren. Met de estafette bleek de Linge geen ploeg op te kunnen stellen, waardoor alleen PCG en de Stelle in het water kwamen. Onder de druk van het publiek en in de wetenschap dat het moest winnen, kreeg PCG vleugels. De Stelle stond al snel een eind achter. Zouden de Stellendammers de winst dan alsnog door de vingers laten glippen? Ze kwamen nog wel terug, maar helaas was de achterstand te groot en werd de estafette verloren. Dit betekende dat zowel PCG als de Stelle 67 pnt. hadden! Maar daar de Stelle 10 nummers had gewonnen en PCG 9, kreeg de Stelle toch nog de eerste plaats toegewezen! De Linge werd met 54 pnt. derde. Door deze, zij het wel heel krappe, over winning, bleef de Stelle al ruim 3 jaar ongeslagen! MIDDELHARNIS P.v. De Postduif organiseert a.s. weekend haar jaarlijkse tentoonstelling. De leden van deze vereniging krijgen hierbij de kans om hun gevleugelde vrienden te laten keuren door twee prominente liefhebbers uit de regio. Bij het keuren, zoals dit gebeurt bij tentoonstellingen, wordt de duif beoordeeld naar zijn uitwendige kenmerken. De duif wordt dan bij wijze van spreken vergeleken met de ideale standaardduif. De ideale standaarddüif heeft, uiteraard een ideale lichaamsbouw en een goede uitdrukking van het oog. Voor de keurmeesters blijft het altijd moei lijk om een duif goed te beoordelen, het is goed mogelijk dat een postduif die afwijkt van de standaardduif toch een topvlieger GOEDEREEDE Het Groene Kruis te Goedereede organi seerde onlangs (22 nov. jl.) een geslaagde vporlichtingsavond met als thema „Ge zonde Voeding". Deze avond werd door plm. 40 mensen gezocht. Het bestuur is voornemens meerdere van die soort avonden te houden, waarbij de onderwerpen zullen bestaan uit die, ont- van de leden. Diegenen die op die avond niet aanwezig waren wordt nog een laatste kans gegeven hun onderwerp in te bren gen. Voorts is het bestuur voornemens behalve herhalingsavonden hart-reanimatie, we derom een nieuwe kursus te geven van 2 avonden (mond-op-mond beademing en hart-reanimatie). Kosten 25,- e.e.a. bij voldoende deelname (plm 15 personen). Voor inbreng van uw onderwerp kunt u kontakt opnemen met mevr. Bulthuis, De Stove 40 te Goedereede of M. Koese, Goereeseweg 3, Goedereede (ook voor opgave voor genoemde kursus). is. Wanneer men een zeer goede postduif in handen heeft, voelt men meteen de kwaliteit, ervaring speelt hierbij natuurlijk een grote rol. Trouwens wanneer men zo'n duif observeert toont zo'n duif zijn klasse. Als de duiven eenmaal gekeurd zijn en de keurmeesters de kampioenen van de tentoonstelling hebben aangewe zen, dan zijn de duiven te bezichtigen voor het publiek. Dat de duivensport een prach tige vrijetijdsbesteding en een ontspan nende hobby is kunnen de aanwezige duivenliefhebbers u wel vertellen. Dat de tentoonstelling een evenement is waar vele duivensportliefhebbers naar uitzien is te begrijpen, men ontmoet daar weer vele koUegaduivensporters, waar mee men de kontakten weer kan verste vigen, een zaak die de duivensport alleen maar ten goede zal doen komen. De zaal zal voor het publiek geopend zijn ■op vrijdagavond van 19.30 uur tot 20.30 uur, zaterdag van 14.00 tot 22.00 uur. Het bestuur en de leden verwachten u op bovenstaande tijden in de kantine van het „Binnenhof' aan het Haveneind te Som- melsdijk. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Uitslag verloting: 711, 524, 668, 1088, 587, 474, 1186, 803, 728, 1300, 1272, 359, 1244. DIRKSLAND A.s. donderdag 20 december te 19.00 uur hoopt de Pr. Mauritsschool kerstfeest viering te houden in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente. Ieder die daarvoor belangstelUng heeft is daar hartelijk wel kom. De bijeenkomst zal zowel via de kerktelefoon van de Ger. Gemeente als die van de Herv. Gemeente beluisterd kunnen worden. Onze krant van 28 september j.l. liet een momentopname zien van de op graving aan de St. Joris Doelstraat hoek Marktveld te Sommelsdijk. Het juist gestarte onderzoek door De Motte op het terrein van het voormalig hotel Spee beloofde, gezien de vondsten en vondst- omstandigheden, niet voor niets te zijn. Daarom presenteert De Motte vooruit lopend op haar officiële publikatie al vast wat resultaten voor een wat breder publiek. Bodemarchief bedreigd Alle enthousiasme over het gedane onderzoek ten spijt: De Motte liep nimmer warm toen bekend werd dat hotel Spee het tegen de slopershamer af moest leggen. Juist het behoud van het pand betekende behoud van het eronder gelegen bodemarchief. Sloop daaren tegen hield de noodzaak van een op graving in om te redden wat anders tijdens de sloop van de fundamenten verloren dreigde te gaan. De gemeente Middelhamis ging wel willend akkoord met het verzoek om tot een opgraving te komen. De samen werking tussen de gemeente en DE Motte bleek voortreffelijk, in het bij zonder toen een kraan moest worden ingezet. Hierover is De Motte bijzonder goed te spreken. Een ware stimulans voor de toekomst! Gracht In één van de eerste proefsleuven kwam de gracht tevoorschijn die rond de kerk en toren heeft gelegen. Althans de donkere, modderige vulling werd aangesneden. In deze gracht die rond 1500 moet zijn gegraven en in de loop van de 16e eeuw dicht raakte om plaats te maken voor huizenbouw, trof De Motte een uit grote bakstenen opgetrok ken grachtmuur aan. De stenen, ver moedelijk 14e of 15e eeuws, zijn secun dair verwerkt Dat bleek uit zeepokken die zich onder de specie bevonden. Mogelijk zijn ze uit een gezonken schip afkomstig. In de gracht stonden schermen van tenen vlechtwerk tussen in de bodem geslagen aangepunte palen van berke hout. Een tweede sleuf toonde een zelfde beeld. Verder gaf het terrein waarvan uiter aard maar een klein gedeelte kon wor den onderzocht een wirwar aan muur werk te zien uit latere perioden. Hierop werd door De Motte niet het accent gelegd. Machinaal waarvoor nog maals onze bijzondere dank aan de gemeente Middelhamis werd het verloop van de gracht onderzocht en opgemeten. Vondsten De grachtvulling bleek een dankbaar objekt te zijn. De vondsten onderin geven ongeveer de periode aan waarin de gracht moet zijn aangelegd. De voor werpen bovenin tonen het moment dat het water werd gedempt en het terrein gereed kwam voor dorpsuitbreiding. Naast de gebruikelijke hoeveelheden aardewerk, waaronder delen van koeke- pannen, kookpotten, borden water kannen e.d. kwamen een aantal leren schoeen tevoorschijn. Hieruit bleek hoe weinig vondsten eigenlijk tot nu toe op gegraven zijn op Goeree-Overflakkee uit de 16e eeuw. Het materiaal vormt dan ook een welkome aanvulling. Hier is het echter onmogelijk alle gracht vondsten met name te noemen. Twee kleine bordjes echter voorzien van elk vijf aangeknepen voetjes en een prachtige glazuurlaag zijn het vermel den waard. Eveneens een groot laken- lood met de tekst: ROTTERDAM DUBBELT STAEL. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen g 01870-3477 QQ MELISSANT Bibliotheek in „Melishof' Vrijdag 28 december is er geen boekenruilen in de bibliotheek in „Melishof'. Aanstaande vrijdag 21 december hopen we weer ver schillende nieuwe boeken aan onze kol- lektie toe te voegen. Uitslagen Intermezzo: MIDDELHARNIS Heren 3 van volleybalvereniging Intermezzo heeft af gelopen zaterdag in de derby tegen Sparta een punt laten liggen. Het jeugdige Intermezzo team kwam voor goedgevulde tribunes goed uit de startblokken en nam direct een 5-2 voor sprong. Sparta kon echter nog tot 8-8 terugkomen, waarna Intermezzo met har de aanvallen en bekeken spel de set met 15-8 won. In de tweede set herstelde Sparta zich en kwam met maar liefst 14-8 voor. Toen leefde Intermezzo weer op en mede door een prima functionerend blok wist men tot 14-14 terug te komen. Door enkele per- Leden van De Motte onderzoeken een 16e eeuwse grachtvulling op het terrein van het voormalige Hotel Spee. Kan en kookpot met slibversiering. In het midden twee bordjes. Grachtvulling 16e eeuw. Twee heiligenbeeldjes tonen moeder Maria knielend bij het kindje en de jonge Christus met in zijn handen een duif. Helaas zijn beide beeldjes geschonden. Geknielde Maria bij het Christuskindje. Grachtvulling 16e eeuw. Beerput Het aantreffen van stenen waterputten tijdens de opgraving was geen bijzonder heid en vormde geen doel van het onder zoek. De vondst echter van een beerput tijdens de laatste graafdag verrijkte toch nog de kennis van de 1 Se eeuw en later. Uit die periode dateert deze put waar van de gehele vulling gelukkig kon wor den onderzocht en geborgen. Naast, zoals was te verwachten, het aantreffen van veel aardewerk, kwamen een aantal houten voorwerpen naar bo ven. Mesheften, een tolletje, houten knoppen en versiersels. Alsmede een aantal benen voorwerpen o.a. knopen en een versierd heft van mes of vork. Verder een 60-tal aarden knikkers en stuiters, twee glazen flesjes en een leren schoen. Aardig zijn de talloze pitten van pruimen, perziken, kersen, appels, pe ren, pitjes van aardbeien en zelfs een kastanje. Zij geven een goed beeld van wat werd gegeten aan fruit. Spreukenbordjes Enkele stukken van bordjes zijn ver meldenswaard. Wie beweert dat het vroeger alles rust was dat de klok sloeg, heeft het mis. Want wat denkt U van de spreuk die op twee bordjes was geschil derd: WIE HARD RIJT, WINT VEEL ITJT Tot slot Het hier summer besproken onder zoek heeft weer eens bewezen dat we voorzichtig moeten omspringen met ons bodemarchief. Echter goed geplande en gedegen uitgevoerde noodopgravingen verzachten de noodzakelijke verstoring ervan. De naam van hotel Spee en alle ver wikkelingen daar rondomheen ten spijt worden weerspiegeld in de bodemvond sten die de opgraving prijsgaf. Publi katie hiervan houdt de herinneringen daaraan voor altijd levend. soonlijke fouten aan Intermezzo kant won Sparta deze set ietwat gelukkig met 16-14. In de derde set functioneerde het heren 3 blok weer optimaal en mede hierdoor werd een 12-15 setwinst behaald. In de 4e set kwam Sparta via goed spel direct op een 9-5 voorsprong. Intermezzo wist nog tot 10-8 terug te komen, daarna maakte Sparta de wedstrijd goed af en won deze set met 15-9 zodat beide teams een punt aan de wedstrijd overhielden. D ames 4 dat de competitie zeer goed was begonnen is wat aan het afzakken. In een spannende, paniekerige wedstrijd werd er met 3-1 van VC Goeree verloren. De Ie set werd met 14-16 door de Intermezzo dames gewonnen. Na een 14-5 voor sprong in de tweede set ging er van alles mis vooral door slecht stoppen en ser veren. Hiervan maakte Goeree dankbaar gebruik en won met 16-14. Ook de derde set werd door de thuisclub gewonnen 15-8). In een chaotische 4e set waarin het zeer lage plafond een grote hinderpaal bleek verloren de Intermezzo dames an dermaal met 16-14 en liet zo de twee punten in Stellendam. Dames 5 boekte wederom een prima 0-3 overwinning. Deze keer werd Pollux 2 uit Rotterdam verslagen. Door deze over winning stijgt dames 5 fors op de ranglijst van de 4e klasse E. Uitslagen: V. Winden/Berkel - Heren 13-1 SV Kwiek - Heren 2- Sparta/H - Heren 32-2 Sparta/H2 - Heren 43-0 Vovero - Jongens D3-0 Kangoeroes - Jongens BI2-2 DVO - Jongens B23-0 AV'40 - Dames 12-3 SV Kwiek - Dames 22-2 VC Goeree - Dames 43-1 Pollux 2 - Dames 50-3 Hollemare - Meisjes Al0-3 Vovero 2 - Meisjes A22-2 Sparta/H - Meisjes B3-0 Kangoeroes - Meisjes C3-0 Sparta/H - Meisjes D2-1 t^^(^%<^lC.^V.^V^^ EÉN van de meest opmerkelijke poli tieke uitspraken uit 1984 kwam uit de mond van minister-president Lubbers. Hij verklaarde op te zullen stappen, wanneer de miljoenste werkloze zich zou inschrijven. De heer Lubbers is nog steeds premier en gelet op het aantal geregistreerde werklozen rond de jaarwisseling is zijn positie niet in gevaar. Integendeel, de premier kan en zal wijzen op een stagnatie in de groei van de werkloosheid, ja, hij kan door middel van officiële werkloos- heidsstatistieken zelfs aantonen dat de werkloosheid in ons land geduren de het tweede semester enigszins is gedaald. Met meer dan 800.000 werk lozen is er geen enkele reden voor een juichstemming, maar de doemdenkers hebben in ieder geval tot dusver ongelijk gekregen. Het werd trouwens de hoogste tijd dat de groei van de werkloosheid tot stil stand werd gebracht. In de tachtiger jaren werd Nederland overrompeld door een dramatische toeneming van de werkloosheid. Dat zijn we in ons land in geen jaren meer gewend ge weest. In de zestiger jaren lag de werkloosheid op een ongekend laag niveau, alleen in 1967 was er door een tijdelijke inzinking van de economie sprake van een plotselinge stijging. In 1970 waren er in ons land niet meer dan 45.000 werklozen, een getal om van te likkebaarden. Vijf jaar later tel de Nederland al 195.000 werklozen, maar in 1980 viel de schade met zo'n 250.000 werklozen eigenlijk nog mee. Maar vanaf 1981 begon de ellende pas goed. In 1981 was het aantal werk lozen toegenomen tot ruim 385.000, in 1982 zelfs tot 542.000. Eind 1983 zaten we dicht tegen de 800.000 werklozen aan, begin 1984 liep het werkloosheidscijfer verder op tot bo ven de 850.000, daarna trad een lichte daling in die de optimisten het beste deed geloven. Door het aantrekken van de wereldconjunctuur is de werk gelegenheid in het bedrijfsleven iets toegenomen en als deze trend zich in 1985 voortzet, kan de werkloosheid wellicht verder dalen. STRUISVOGELPOLITIEK NOCHTANS zou het struisvogelpoli tiek zijn om de iets lagere werkloos heidscijfers te hanteren als een bewijs dat in de komende jaren alles weer goed komt. Er zijn allerlei ontwikke lingen gaande in onze samenleving, die doen vrezen dat we nog vele jaren met het werkloosheidsprobleem blij ven zitten. De voortschrijdende auto matisering bijvoorbeeld zal nieuwe banen scheppen, maar helaas nog meer banen gaan kosten. Vooral in de administratieve sector zullen klappen vallen. Verschillende banken hebben al aangekondigd dat het aantal ar beidsplaatsen zal verminderen, maar ook buiten deze sector zal een verlies aan werkgelegenheid gaan optreden. Tegenover een bescheiden uitbreiding van de werkgelegenheid bij het be drijfsleven zal, anders dan in de zeven tiger jaren, een verlies aan arbeids plaatsen staan bij de overheid. Voorts zal de afvloeiïng van (oudere) werk nemers naar de WAO niet meer zo'n eenvoudige zaak zijn als in de ze ventiger jaren het geval was. Verder dienen wij ons te realiseren dat de enigszins florissante werkloos heidscijfers, die de laatste maanden van officiële zijde worden verstrekt, een vertekend beeld geven van de reële werkloosheid in ons land. Politici begrijpen heel goed dat het volk on rustig wordt van hoge werkloosheids cijfers. Degenen die al zonder werk zitten worden er wanhopiger van, en degenen die wel een baan hebben be ginnen zich ook zorgen te maken, als de geregistreerde werkloosheid als maar toeneemt. Hoe kun je het volk rustig houden? Wel, je gaat kijken of er niet een beetje met de werkloos heidscijfers gemanipuleerd kan wor den, zodat het allemaal wat minder erg lijkt dan het in werkelijkheid is. KUNSTGREPEN HET lijdt geen twijfel dat het afge lopen jaar kunstgrepen zijn toegepast om de officiële werkloosheidsstatis- tieken enigszins op te poetsen. Zo be hoeven werklozen van 57,5 jaar of ou der zich niet meer in te schrijven bij een arbeidsbureau, terwijl zij toch hun uitkering behouden. Aangezien je op die leeftijd slechte kansen op de ar beidsmarkt hebt, zullen veel 57,5- plussers zich inderdaad niet meer op het arbeidsbureau laten registreren. Derhalve zien de werkloosheidscijfers er al weer een stuk aardiger uit. Min stens 20.000 werklozen zijn op die manier uit de officiële werkloosheids- statistieken verdwenen. '^t^'II.^X^^C^^V.^V.^^t^^l^V^^t.^V.^V^^t.^H^V.^^' beëdigd taxateur

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 9