EIUVtlDEII-tllEUWS Presentatie modellaar 1985 in de Victoriahal, Philipshoof jesweg 18, 19, 20, 21,22 december MICHELIN Aannemingsbedrijf C. Boeter en Zn B.V. te Middelharnis levert topprestatie Aan promoting Oostflakkee komen geen hoge hoed en toverstaf te pas.! CITROEN HESSELINK BOSDREEF1 DIRKSLAND TOTAL Geopend: is t/ 21 dec. van 10 - 21 uur 2e Blad DINSDAG 18 DECEMBER 1984 No. 5356 Raad Oostflakkee: Alleen de beide SGP leden van Dam en Breeman hebben zich in de don derdagavond gehouden raadsverga dering verklaard tegen beschikbaar stelling van een bedrag van f55.000,- voor het plegen van een promotie beleid ten behoeve van de gemeente. De promotieactiviteiten zouden nieuwe bedryven moeten aantrekken, bestaande moeten stimuleren en de recreatie in de gemeente moeten aan trekken, in welke activiteiten een Adviesbureau zal adviseren ten koste van de gevraagde 55.000,-. De beide SGP vertegenwoordigers zei den hardop dat ze dat bepaald niet zagen zitten.... „Ik zet er grote vraagtekens bij", maakte dhr. J. van Dam duidelijk. Voor het aan trekken van recreatie lopen wij niet warm en voor ons hoeft dat dan ook niet" verklaarde hij. Ook kon hij er moeilijk in gelukken dat het het bureau wél zou lukken waarin drie burgemeesters niet zijn geslaagd: „drie burgemeesters en hun staf hebben steeds geprobeerd bedrijven aan te trekken maar tot op heden is dat nog niet gelukt". „Ik geloof niet in de wonderen van adviesbureaus die misschien wel mensen met een hoge hoed en een toverstaf hebben", liet dhr. van Dam wat schamper weten. Daarentegen was dhr. Bax (WD) wel ingenomen met het voorstel en hij hoopte dat in de promoting feitelijk zaken zullen worden meegenomen als de aanwezig heid - volgend jaar - van een middelbare school, de aanleg van de Philipsdam waardoor Oude Tonge ten opzichte van het achterland centraal komt te liggen to.v. het Rijnmondgebied. Misschien zou er-zo overwoog dhr. Bax - ook een definitief einde kunnen worden gemaakt aan de naamsonbekendheid van Oost flakkee dat die extra handicap als sinds haar geboorte in 1966 meedraagt toen de nieuwe gemeente niet een van de namen van de bestaande dorpen kreeg. Geen hoge hoed of toverstaf. In zijn beantwoording maakte burg. de Vos snel duidelijk dat het Adviesbureau noch hoge hoed noch toverstaf hanteert maar slechts adviseert hoe de gemeente het best naar buiten kan worden gepresen teerd. „Wanneer we wonderen verwach ten zullen we die zelf tot stand moeten brengen", zo legde de voorz. de raad voor, benadrukkend dat het promotiebeleid een grote inzet vraagt van het tot als ge meentebestuur, ook van de individuele raadsleden die elk voor zich wat kunnen doen aan een grotere naamsbekendheid. De voorz. kon mededeling doen van de oprichting van een Vereniging van be drijven die in Oostflakkee zijn gevestigd, zodat die Vereniging voortaan gespreks partner zal zijn. „Het is absoluut nodig door be drijven aan te trekken de werk gelegenheid te bevorderen en de jeugd en hen die vanuit Rijnmond zijn „teruggestuurd" een kleine kans op werk te geven. Pas als we er alles aan gedaan hebben kunnen we onze eigen inwoners recht in de ogen kijken", vond de voorzitter. „Waarom is er geen eilandelijk promotie beleid?" was een wedervraag van dhr. van Dam. Het was een vraag waarop dhr. G.W.J. Poortvliet inhaakte met dien verstande dat hij inzag dat dat helemaal niet kan omdat niet alleen elk vogeltje-, maar ook elk gemeentebestuur zingt zoals ze gebekt zijn:"...de duinen van Ouddorp, de gorzen van Herkingen en de haven- mogelijkheden van Oostflakkee zijn alle maal verschillend. Maar als een verslag gever die het bezoek van Staatssecretaris Ploeg wil verslaan Oostflakkee niet weet te vinden, dan is er heel duidelijk iets mis", was sprekers constatering. Voor burg. de Vos had een eilandelijk promotiebeleid overigens best gemogen en hij meent dan ook dat dat best zou kunnen. Weliswaar zijn de gemeenten van elkaar verschillend maar er zijn tot op zekere hoogte ook paralelle belangen m.b.tde economische ontwikkelingen. Op sommige gebieden zou weliswaar van onderlinge concurrentie sprake kunnen zijn maar wanneer een bedrijf zich in Middelhamis vestigt kan dat zeker uit straling hebben naar de andere gemeen ten", overwoog drs. de Vos en zo bezien vond hij dat een eilandelijk beleid best zou kunnen. Weekmarkt Ooltgensplaat De raad werd voorgesteld de plaatselijke Marktverordening op een aantal onder delen te wijzigen. Eén daarvan was de opname in de verordening van de week markt te Ooltgensplaat die- zo menen B en W te hebben geconstateerd- zowel van de zijde van de kooplieden als de be woners positief wordt benaderd. Vanuit de ondememersver. is een meer genuan ceerd standpunt bekend, in die kring wordt weinig gevoeld voor continuering van de markt in de winterperiode. Besloten is in de winterperiode een maximum van 6 kramen te laten gelden tegenover 15 in de zomerperiode. Nu de raad de Marktver ordening accepteerde en daarmee besloot tot instelling van een officiële markt te Ooltgensplaat - nu aan de Voorstraat maar later zo mogelijk onder aan de Molendijk - betekent dat dat de dinsdag ochtend - markt aan de Kerksingel zal gaan verdwijnen ingevolge art. 196 van de Alg. Politie verordening. SGP vertegenwoordiger dhr.Breeman toonde zich duidelijk weinig ingenomen met de Plaatse markt:,,..we zijn bezig de middenstand van Ooltgensplaat de nek om te draaien terwijl wij als gemeente bestuur ook voor hen het goede zouden moeten zoeken", zo stelde hij wat bitter vast, zich samen met zijn fractiegenoot van Dam uitsprekend tegen de Ooltgens- plaatse markt „Als wij niet tot het mstellen van een markt zouden besluiten zou dat niet voorkomen dat er marktkramen in Oolt gensplaat zouden komen", wierp de voorzitter tegen. „Er liggen al meerdere aanvragen ter behandeling wanneer de raad de officiële markt af zou wijzen", liet hij weten. Marktkramen zouden -bij het ontbreken van een officiële markt- alleen maar kuimen worden geweerd wanneer de openbare orde in het geding zou komen, niet echter op grond van economische overwegingen. „Als het zo zou zijn dat plaatselijke bedrijven van de markt een laatste tik zouden krijgen dan zou zo'n ondernemer te eniger tijd tóch de pijp aan Maarten hebben moeten geven", over woog de voorz. die harde realiteit „Na de komst van Euro Discount, ook een soort markt, zijn er in Oude Tonge 12 middenstanders verdwenen", stelde dhr. Breemen vast Samen met dhr. van Dam sprak hij zich tegen de marktverordening uit. «PVlMHtt «i ffm^Êmmm mmtm ^m wm0 22 dec. van 10-14 uur mm mm «iP«i mm tmmmmmmmmm tm Verkoop brandweerkazerne Oude Tonge De leeggekomen brandweerkazerne te Oude Tonge, uitziend op de haven bleek een begeerd object te zijn. B en W hadden al overeenstemming tot verkoop aan de Postduivenver. a 20.000,- bereikt toen de raadscommissie zijn verlangen depo neerde dat ook met andere belangstellend en zou worden onderhandeld. Dat bleken er vijf te zijn van welke de naastwonende F am. Visser de hoogste inschrijving pleegd, 34.000,-. De raad ging er Öians mee akkoord het pand aan de F am. Visser te verkopen. De duivenver. had zich overigens al teruggetrokken i.v.m. te verwachten planologische bezwaren. De plannen van de Fam.Visser, de kazerne bij hun woning te trekken lijken die bezwaren niet op te zullen leveren. Voorbereidingscrediet Gemeentekantoor Accoord werd gegaan met het voorstel een voorbereidingscrediet van 150.000,- beschikbaar te stellen voor de bouw van het nieuwe gemeentekantoor te Oude Tonge op de hoek Tonisseweg- Ruychrockstraat.Er worden momenteel stappen ondernomen om tot de keuze van een architect te komen. Er wordt voor alsnog van uitgegaan dat het gemeente kantoor voor 4 miljoen gerealiseerd zal kunnen worden. De heren Moerenhout (CDA) en van Dam (SGP) onthielden hun medewerking omdat zij een andere en goedkopere oplossing voorstaan. Dat zou ook dhr. L. Hokke verkozen worden maar dhr. Hokke besloot loyaal mee te werken aan de uitvoering van het genomen raadsbesluit tot nieuwbouw in Oude Tonge. Dat leek de voorz. ook de juiste opstelling. De bouw van het bestel en bodehuis aan de Matelingeweg te Rotterdam door Aannemingsbedrijf C. Boeter en Zn B.V. te Middelharnis, met als architekt: Ingenieurs en Architektenburo Marius Magrijn te Schiedam is voortreffelijk gerealiseerd. In nauwelijks 4M maand tijds heeft bouwbedrijf Boeter een kant en klaar bestel- en bodehuis gebouwd voor de Coöperatieve vereniging Centraal Bode- en Bestelhuis U.A. te Rotterdam. In dit gebouw zijn 29 beweegbare laadperrons opgenomen die aanpasbaar zijn aan de hoogte van de laadbakken van vrachtwagens. Dit projekt is gebouwd als z.g.n. tum-key projekt dat wil zeggen dat de aannemer bij oplevering de sleutel overhandigt aan de opdrachtgever, zodat deze het gehele ge bouw en eventuele installaties bedrijfs klaar in gebruik kan nemen. De bouwsom bedraagt 4.313.750, waarin de volgende werkzaamheden be grepen zijn: Architekten honorarium voor bestek en tekeningen; constructie berekeningen en tekeningen; elektrische installatie met armaturen, telefoon, telex, intercom, com putervoorzieningen e.d.; complete bevei ligingsinstallatie; de algehele inrichting zoals vloerbedekking en meubilair, balies e.d.; de inrichting en bestrating van het terrein met hekwerken en poorten; lucht verversingsinstallaties; laadperrons. De totale oppervlakte van de gebouwen en terreinen is 14000 m' waarvan 6000 m^ bebouwd is inkl. 600 m^ kantoor. Dit bodehuis wordt 24 uur per dag gebruikt als opslag en distributiecentrum voor expedi teurs in Nederland. Ook door de Flakkee Expresse te Mid delhamis worden regelmatig bij dit cen trum goederen afgehaald en aangeleverd. Boeter heeft dit werk gedaan met ca. 40 medewerkers en ca. 4U personen onderaannemers. Dat dit werk naar volle tevredenheid en met lof van de opdrachtgever zo gereali seerd kon worden, is mede aan deze mensen en de organisatie van het bedrijf te danken. De opdracht werd verkregen doordat Boe ter, in tegenstelling met andere grote bouwbedrijven, de garantie kon geven dat binnen de gestelde bouwtijd het geheel kant en klaar opgeleverd zou worden. Ook meerdere bedrijven van Goeree- Overflakkee, zoals Schildersbedrijf de Vogel, Stekelenburg Staalwerken, Esse- link Bouwmaterialen, Mosselman en Kor teweg kozijnen, Tegelhandel Rien Pee- man, werden ingeschakeld. Zoals de foto laat zien betreft het de bouw van een tweetal loodsen welke dienen tot magazijn, overslagloods en een kantoor. Ook in Rotterdam heeft men nu begrepen dat de Flakkees bouwer Boeter beschikt over uitstekend personeel die de vakbe kwaamheid en de know-how hebben om dergelijke projekten te kunnen bouwen. VERVOLGVERHAAL doorFenand van den Oever - 14 - G.F.CallenbachB.V.—Njjkerk Acht mijl hield de Zorg en Vlijt staande. Daarom werd de sloep door allen eenparig geroemd. Welke stomer liep het? Ze holden voor de wind weg. Arend-Michiel bleef maar zo'n beetje op het voorschip bij de prikken en Joost Sas, die de potten spoelde. Van beginafaan had hij een hoop voor Joost Sas gevoeld, zoals vroeger voor opa. De wind woei zo lekker langs zijn hoofd. Z'n haren wapperden ervan. Na een poosje rechtte Joost de stramme rug. Hij keek hem aan en vroeg: Hoe oud ben je, Arend-Michiel? Bijna achttien, Joost. Jonge, jonge, zeventien jaar, wat hebbic nog een heerlijk leven voor de boeg.... Joost hield zo van het leven. 'k Wou, dat ik in jouw schoenen stond. Arend-Michiel wist niet goed, wat hij daarop ant woorden moest Hij werd een stuk dankbaarder en zei alleen: Jij bent maar stil van aard, niettan Joost? De oude man glimlachte een beetje. Hij zag het zuiver in het schijnsel van de snotlamp. Och, dat werd je in mijn jonge jaren wel. M'n eerste reis maakte ik op m'n zevende jaar, op een logger van Harwegen en Den Breems. We waren dertien weken uit voor acht last... Nou, dan lee ik 's avonds in 't geheim te sjimpen om m'n moeder, die me aan de wal met een brok en een zoen naar bed bracht Nou, en dan worrie wel een tikkie stiller van aard.... Hij wachtte even. Tóen: Maar 't was niks erg, hoor, o nee. Later gingen we met de hoekers naar Palermo om appelsienen en naar Portugal om zout en wijn en naar IJsland. Man, wat een tijd was dat 's Winters ook in de vaart. Naar IJsland, zeggie, Joost en Palermo? Arend- Michiel ging vragen, want hij wou meer weten, veel meer, hij wist nog veel te weinig. Maar Joost brak af. Nou niet, niet nou, 't is vanavond te briesig aan dek, als we eens een oppertje hebben. Ik moet oppassen voor de remetiek. En hij daalde af naar beneden. Gebogen door de arbeid, dankbaar voor wat hij bezat En zo stond hij telkens met die en gene een praatje te maken. Joost kon nog niet in de kooi geweest zijn of Wijnand was alweer bij hem. Hoe is het? Best Beiden bogen ze zich over de bak. Hun gezichten waren dicht bij elkaar. Uit Wijnands mond woei hem een branderige adem, sterk van het vele drinken, tegemoet. Gelukkig, zei hij. Sinds je kwam heb ik niet zoveel rust meer gehad. Wijnand Hoogendijk sprak veel meer dan gewoonlijk. 't Was of hij, in de duisternis van deze late avond, nu toch niemand anders hem zag, dat stugge, trotse, hooghartige voor een ogenblik aflei. Och man, zei hij, ik ben zo voor de prikken, d'n heer niet d'n heer niet hij begon hikkerig te herhalen, waaruit Arend-Michiel opmaakte, dat Wijnand rijke lijk veel gedronken had. Weetje wat het ergste is? vroeg hij. Wijnand wachtte niet op antwoord. Terug naar huis moeten vanwege de dooie prik ken.... 'k Hing me liever aan de bezaan op. En daarom vind ik het zo fijn, dat jij kijkt maar dalijk moetje eens een tukkie gaan doen, want op de visserij komt er weinig van. Hier, hij gaf hem een sigaar en weer boog hij zich over de bak en voelde met zijn hand naar de beweging in het water. Diezelfde hand gleed langs de wandden van de bak. Hij betastte de prikken en zuchtte dankbaar. Maar wij komme niet van de dooie prikken, wij houden ze wel levend. En toen strompelde hij weg. Helemaal stevig op zijn benen stond Wijnand niet meer. Daarna was Arend-Michiel een tijdje alleen. Hij keek naar de lucht soms, waarin een hompje maan hing, dat van tijd tot tijd mild door de wolkenflarden gluurde. Emevens pinkelde een menigte van sterren. En be neden hem stroomde het water, die onmetelijke plas van de grote vissersbank. Het sprong tegen de boeg, vloeide gracieus uit langs de flanken, stortte zich over alles heen en stroomde, uitgevochten, door de spui gaten. Hij was geschoeid, zwaar ook. Oliejas aan, zuidwester op, met laarzen tot aan de buik toe. Hij moest zich soms vasthouden en dronk, tegen wil en dank, telkens teugjes zout water. Datzelfde beet hem in de ogen. Het was een wild en ruw bestaan. Oók een fijn bestaan en als hij Wil Struis tot vrouw krijgt en een eigen schip, verlangt hij niets meer. Aan de wal was het rustiger. Ze werkten er zoveel uur vast met een schop in de grond en streken 's avonds achter de kachel neer en 's zaterdags een vast traktement op. Zij, de visserlui, hadden niets zeker; geen bed, geen uren, geen loon. En toch, laat ze maar pochen op dat herenleven, hij zou niet anders willen dan varen. Dries Storm en Giel van Deventer hadden natuurlijk getweeën de wacht. Al die tijd hadden ze samen staan te kibbelen. Alles in gemoede. Kwaad werden ze nooit op elkaar. Om beurten kwamn ze ook eens bij hem. Eerst Dries. Arend-Michiel draaiide een piraatje omdat Dries' han den zo nat en koud waren. Dries sprak hem over de bond. 't Werd tijd, dat hij zich in liet schrijven. Met geloof had dat niks uitstaande, je kon best lid zijn en naar de kerk gaan. Hij voelde toch ook wel, dat er verbetering moest komen. Daar stond hij nu al een paar uur voor het kapitaal bij die rotprikken. Och, zei Arend-Michiel, ik zal er eens over na denken, maar als d' n heer niet verdient, kunnen wij toch niet verdienen? Daarom ging Dries, die naar het roer liep, schateren. Hij zei niets, maar dat hatelijke lachen kon hij niet verdragen. Hij had liever gehoord dat hij gek was of zo. En even daarna kwam Giel van Deventer. Och, één flinke vent kon het nu best af te roer. We kennen mekaar nog niet zo best zei Giel. Nee, dat was zo. Natuurlijk, we weten wel van mekaars Van. Maar.... Arend-Michiel wilde liever niet verder luisteren. Hij hield de snotlamp boven de bak om te zien of de prikken nog goed zaten, maar Giel liet niet los. 't Is toch wat ging hij verder, om met zulk rotweer hier te staan, terwijl de mens in het paradijs had kunnen wezen. Wat heit die zondeval ons toch angedaan.... Alle twee te roer, brulde een stem, die raasde als de wind. Het was Wijnand Hoogendijk, die weer aan dek kwam. Hij had dat geloop, van z'n kooi uit wel gehoord. Normaal zou hij er niet om gegeven hebben. (wordt vervolgd) ^^^^4.4.l^l^^^.J^4.,fl^l^^.:^4.J^J^l^J^J^J^l^l^4.:^^J^l^lfJ^l^l^4.>fl^l^4■*¥**4■**4■**4■**********4■4■***

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 5