Hoe je eenvoudig kunt tegelen Hoe vochtige muren voorkomen? NIEUWS uit de kerken Gipsplaten sterk in opmars bij verbouwing en renovatie Kerstmis 1984; wéér eenzaam? Lugato nieuw voor doe-het-zelver Eervolle onderscheidingen voor flakkeese chauffeurs Hulp gevraagd voor/ geboden aan gehandicapten Gouden mosselt|e voor winnende limerick Bladz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 18 DECEMBER 1984 Hoe nieuw plafond plaatsen? Nieuw plafond Ophangen Materiaal Tegelen Voegen met kleur Meer tips Onder de 119 Nederlandse beroeps chauffeurs die door de Nat. organisatie voor het beroepsgoederenvervoer weg transport eervol zijn onderscheiden be vonden zich ook een aantal flakkeese chauffeurs, allen in dienst van Internat transportbedrijf Visbeen Zn. b.v. te Nieuwe Tonge. De ere-diploma's met gouden insigne worden toegekend aan een aantal chauf feurs die aan zware eisen dienen te vol doen. Zo dienen zij - tenminste gedurende twintig jaar hun vak op de vrachtauto of de autobus te hebben uitgeoefend, waarvan tien jaar in het internationale verkeer - tenminste tien jaar in dienst zijn van de huidige werkgever (geefster) - tenminste 750.000 km als internatio naal chauffeur te hebben afgelegd - zich te hebben onderscheiden door kor- rekt gedrag en optreden ten opzichte van werkgever, klanten, collega's, het publiek in het algemeen en als deel nemer aan het verkeer. In totaal 838 beroepschauffeurs uit een twintigtal landen ontvangen dit jaar de IRU-onderscheiding op voordracht van de in die landen bij de IRU aangesloten organisaties in het beroepsgoederenver voer, het eigen vervoer en het personen vervoer. De Nederlandse chauffeurs wor den voorgedragen door de Algemene Ver laders- en Eigen Vervoer Organisatie EVO, de KNVTO, de NOB Wegtran sport en de PCB Wegvervoer. Flakkeese onderscheidingen: De flakkeese onderscheidenen zijn: de heer K. C. Broere Rembrandtlaan 29 3241 AG Middelhamis de heer P. Meyer Rottenburgseweg 124 3241 XE Middelhamis de heer L. Breeman Anjerstraat 8 3245 CA Sommelsdijk de heer J. Slui A. J. de Graaffstraat 6 3245 XB Sommelsdijk de heer L. Peeman H. J. van Beierenlaan 42 3244 XJ Nieuwe Tonge de heer D. L. Saarloos Kennedystraat 6 3255 XE Oude Tonge il»CltClt^»C^^i^CltC^CI»i^il*iit Kerstmis mooier dan alle andere dagen. Hoe zal ik de Adventstijd in eenzaamheid verdragen? Want Kerstmis en Oud- en Nieuwjaar is een gezellige tijd. Maar er is niemand, die aan mij enige aandacht wijdt. Kerstmis, Oud en Nieuw is gezellig samen eten en drinken. Doch ik zal alleen moeten eten V, en niemand om mee te klinken Een Heildronk gaat vergezeld van goede wensen Doch ik ben alleen!! en met mij nog zoveel eenzame mensen. Kerstmis, Oud en Nieuw zijn dagen van appelflappen en oliebollen Doch ik ga toch voor mij alleen niet in de keuken lopen hollen!! Dan neem ik maar genoegen met een paar sneetjes brood Ja de eenzaamheid is in deze dagen zo enorm groot Denk nu niet dat ik om medelijden ga vragen Want het zijn voor mij maar gewone stille dagen Maar straks wordt er weer gezongen. Stillen nacht, heilige nacht Doch aan de eenzame wordt in 't geheel niet gedacht. Daarom zou men mij enorm kunnen verblijden Als de gemeenschap wat meer aandacht aan de eenzamen zou wijden. Daarvoor mensen, zou ik het volgende willen vragen Daar de alleenstaande niet weet hoe zij de feestdagen zal kunnen verdragen Zou u vanuit uw gezellig familieleven de eenzamen misschien wat aandacht willen geven? (een eenzame) Sinds ruim een jaar draait op Goeree Overflakkee de „oppascentrale voor ge handicapten". Hoewel niet in veel, maar toch in enkele gevallen kon oppashulp geboden worden in gezinnen met gehandi capten. Het streven van deze oppascen trale is om waar nodig een vaste oppas aan een gezin te koppelen, die zowel qua er varing, opleiding, levensbeschouwing enz. ook bij dat gezin past. Hoewel er in aantal niet direkt gebrek is aan vrijwil- hgers voor dit werk, is het probleem wel vaak een passende medewerker( ster) te vinden voor bepaalde specifieke gevallen. Toch willen wij graag proberen deze vorm van hulpverlening verder uit te breiden. Vrijwilligers gevraagd Daarom willen wij een beroep doen op ieder die meent iets voor de gehandicapte medemens of zijn/haar ouders te kunnen doen, zich als vrijwilligei< ster) te melden. Momenteel hebben wij in de omgeving van Goedereede o.a. dringend behoefte aan iemand met ervaring met gehandi capte kinderen. Wie meldt zich?? Bel eens vrijblijvend, misschien zoeken wij juist u wel. Hulp geboden Ouders van een gehandicapte die menen dat wij in de vorm van oppas iets voor hen THOLEN De eerste paal voor Chr. Mavo Voor het slaan van de officiële eerste paal voor de Chr. Mavo was het voor de genodigden een teleurstelling dat het niet doorging omdat de heimachine defekt was. Op het terrein waren bestuursleden, docenten, leerlingen en belangstellenden, begeleid door een schoolorkestje zong me het lied „Rondom de eerste paal". De oudste en de jongste leerling van de school waren verkleed als heier en zouden de „eerste" paal de grond in slaan. Dit ging echter niet door omdat de startmotor van de heimachine weigerde en het defekt was niet direkt te repareren. kunnen doen, willen wij graag uitnodigen kontakt met ons op te nemen. Wij werken voor alle gezindten en ook onze vrij willigers komen uit verschillende groepe ringen. Wellicht kunnen wij u precies helpen aan wat u wenst. Schroom dus niet. Donateurs Heeft u geen tijd of voelt u zich on geschikt voor dit werk? Steun ons werk dan en wordt donateur. Dat kan al voor slechts 5per jaar. Mogen wij wat van u horen?? Voor alle informatie kunt u terecht bij: D. C. Knuist Scholekster 18 Sommelsdük Tel. 01870 - 2982 'Èd. HERV. KERK Beroepen te: Middelhamis, P. H. v. Trigt te Aalst; Goedereede M. Goudriaan te Ouderkerk a/d IJssel; Kinderdijk A. v.d. Beek te Genemuiden; Wageningen M. B. v.d. Akker te Boven-Hardinsveld; Benschop C. D. Zonnenberg te Willige- Langerak (part-time). Bedankt voor: Ochten T. W. H. v.d. Heijden te Oud Vossemeer; Hasselt B. J. V. Vreeswijk te Zetten/Andelst; H.I.Am- bacht P. J. den Admirant te Waarden- burg-Neerrijnen; Rijssen G. C. Kemt te Dordrecht. Aangenomen naar: Noordhorn en Nie- zijl en Saaksum T. W. H. v.d. Heijden te Oud Vossemeer; RidderkerkB. J. v. Vrees wijk te Zetten-Andelst; Montfoort C. Stelwagen te Driesum; Zijderveld D. N. Verwey, kand. te Noordeloos. Ds. L. V. Wingerden nam afscheid van Zyderveld: Ds. van Wingerden preekte afscheid van de Herv. Gem. te Zijderveld met de tekstwoorden uit Matth. 3:11: „Die na mij komt is sterker dan ik. Die zal u met de Heilige Geest en met vuur dopen". 45-jarig ambtsjubileum ds. W. L. Tukker: Op 10 dec. was het 45 jaar geleden, dat ds. Tukker predikant werd te Hei- en Boeicop. Na deze gemeente stond hij achtereenvolgens te Elburg, Bleskens- graaf. Delft, Rotterdam, Katwijk aan Zee, Zwolle, Groot-Ammers. Na zijn emeri taat op l-10-'74 diende hij nog verschil lende gemeenten als pastoraal mede werker. GEREF. KERKEN Beroepen te: Oenkerk drs. G. Tromp te Vaassen; Alkmaar (t.b.v. geest. verz. huis van bewaring) H. R. Hummelen te Am sterdam (geest. verz. v.d. Schutterswei) en huis van Bewaring Bergerhout, die dit beroep heeft aangenomen; Schagen (part time) drs. T. Possen te 's-Graveland en H. H. Muns, kand. te 's-Graveland, die dit beroep heeft aangenomen; Hazerswou- de P. Huisman te Leeuwarden-W. Bedankt voor: Rotterdam-C J. Geel te Groningen-Helpman. Aangenomen naar: Putten drs. J. W. T. Muntendam te Spijkenisse; Oenkerk drs. G. Tromp te Vaassen; Siddeburen F. de Jonge te Giessendam-Nederhardinxveld. - GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te: Groningen-Zuid J. Slotman te Enschede-West; Beilen i.c.m. Hoogha- len H. J. Roon, kand. te Kampen; Win schoten J. Boersma, kand. te Kampen; Hoek, H. J. Roon, kand. te Kampen; Uithuizen G. Gunnink te Mussel. Bedankt voor: Rotterdam-N, Utrecht noordwest, Zuidwolde i.c.m. Ruinerwold Koekange, P. Niemeijer te Zuidwolde (Gr.); Harlingen en Leusden J. Borgdorf te Axel; Delft P. M. de Wit te Lelystad. Aangenomen naar: Alphen a/d Rijn H. J. Room te Kampen, Driesum J. Boersma te Kampen. Zij bedankten voor de andere op hen uitgebrachte beroepen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: VlaardingenB. de Graaf te Zierikzee; Bunschoten J. Westerink te Urk; 's-Gravendeel H. J. Th. Velema te Dokkum. Bedankt voor: Urk (Maranatha) J. P. Boiten te Schiedam; Doomspijk A. v. Heteren te Werkendam. Aangenomen naar: Klundert D. v.d. Zwaag, kand. te Buitenpost; Ref. Bijbel- school te Zeist H. Tast te Carambei (Braz.). NED. GEREF. KERKEN Beroepen te: Marknesse-Zwartsluis L. G. Compagnie, kand. te Kampen; Gro ningen J. Huisman te Dordrecht; Bun schoten-Spakenburg J. H. Kamerbeek te Kampen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Middelburg-Z D. Hakken berg te Lisse; Vlaardingen J. S. v.d. Net te H.I.Ambacht; Wageningen J. Koster te Klaaswaal; Slikkerveer M. Burggraaf, kand. te Rotterdam; Berkenwoude i.c.m. Stolwik en te Boskoop A. Bac te Bode graven; Hilversum J. W. Verwey te Rid derkerk; Lelystad L. Blok te Nunspeet; Beekbergen P. Blok te Capelle a/d IJssel; Meliskerke A. Hoogerland te Dirksland; Middelhamis C. v.d. Poel te Yerseke. Bedankt voor: Rijssen en Werkendam A. Hoogerland te Dirksland; Dordrecht N. W. SchreuderteGoes;BameveldChr. v.d. Poel te Yerseke. Begrafenis ds. W. C. Lamain: Ds. La- main, overleden 30 nov. 1984, op de leeftijd van bijna 81 jaar is te Grand Rapids begraven. Ds. H. Hofman uit Kalamazoo opende de rouwdienst me thet lezen van 2 Kor. 5, ds. A. M. de Boer sprak n.a.v. 2 Tim. 4:7. Verder werd nog het woord gevoerd door ds. J. C. West- strate uit 's-Gravenpolder, als afgevaar digde namens de Ned. kerken en als Uit enkele duizenden inzendingen kreeg de heer H. de Wit uit Eindhoven de eerste prijs met de volgende Limerick. Een mossel uit Goes, genaamd Kaatje met 'n haring te saam op een slaatje zei: „Voor we vergaan vlei je tegen mij aan dan word je voor altijd, mijn maatje. De Wit en zijn vrouw wonnen daarmee een gouden mosseltje en een gouden das- speld welke werden uitgereikt door Tineke de Nooij van Veronica. Tineke was tevens jurylid. Een en ander 'was opgezet door het Produktschap voor Vis en Visprodukten met als doel in een gerichte aktie de mossel meer bekendheid te geven. De reclame-aktie richtte zich via huis-aan- huis-bladen op de Universiteitssteden met zijn duizenden studenten. In iedere Uni versiteitsstad werd één winnaar aan gewezen. Maar het Produktschap deed nog meer. Eenentwintig honderd zilveren mosseltjes werden verstopt in grote zakken mosse len, die naar de detailhandel gingen. Me nig mosseleter zal verrast hebben op gekeken, toen hij de surprise van het produktschap vond. Zeventig detaillisten hebben van deze aktie geprofiteerd. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g vriend, door ouderiing de Bmin ends. Spaans van de gemeente Norwich in On- tariom die nog meer net een maand gele den door ds. Lamain in het ambt was bevestigd. GEREF. KERKEN Ds. Overeem sr. stapt uit Geref. Ker ken: Em. pred. ds. H. C. Overeem, wo nend te Dieren, onttrok zich aan de ge meenschap der Ger. Kerken en heeft zich aangesloten bij de Ned. Geref. Kerken. Hij kon al enkele jaren de beslissingen van synodes niet meer voor zijn rekening ne men. Het besluit van de Geref. synode m.b.t. de kembewapening was de dmppel, die de emmer deed overlopen! De gipsplaten zijn de laatste jaren sterl< in populariteit gestegen. De doe- het-zelver gebruikt de platen vooral bij verbouwingen. Daarbij speelt de vervanging van brandgevaarlijke zachtboordplafonds een belangrijke rol. Daarnaast vinden de gipsplaten gretig aftrek voor afwerking van zolders, plaatsen van scheidingswanden of wegwerken van lelijke wan den. We geven u wat tips. zijn afgestemd. Zonder veel inspan ning en moeilijk zaagwerk levert u per fect maatwerk. Met een gewoon stan- leymes worden de platen op maat ge sneden. Het snelle schroefsysteem zorgt ervoor dat alles op zijn plaats blijft. Daarnaast is vóórboren niet no dig. Veel woningen zijn hard aan nieuwe plafonds toe. Vooral in oude wonin gen, waar de brandgevaarlijke zacht boordplafonds hangen, is vervanging door gipsplaten een must. Hoe gaat u te werk? Is het plafond in slechte staat, haal het dan weg met inbegrip van de steunlat ten. Schroef nieuwe latten (3 x 4,5 cm) tegen de balken. Plaats de latten 30 cm van elkaar. Plaats vervolgens een gipsplaat als Rigipsplaten tegen de lat ten. Oud plafond slopen. Is het plafond in een slechte staat, haal het dan weg met inbegrip van de steunlatten. Nieuwe latten (3x4,5 cm) metsnelbouwschroeven (55 mm) tegen de balken schroeven. Latten (h.o.h.) 30 cm van elkaar. Bij plafonds korter dan 2.60 m de latten 45 cm van elkaar en de platen er dwars op. De komende jaren zijn vele huizen aan een opknapbeurt toe. Bij de verbouwing van zolders krijgt de gipsplaat steeds meer grip op de doe-het-zelver. De voordelen zijn dan ook legio. De gipsplaat combineert de eigenschappen van steen en plaatma terialen. Men kan er zonder proble men glad en naadloos muren mee op bouwen. Het is licht en eenvoudig te verwerken. Andere pluspunten zijn de brandveiligheid en de vochtreguleren- de werking. Rigips biedt de doe-het- zelver een compleet snelbouwsysteem. Een pakket waarbij Rigipsplaten, be- vestigingsmiddelen, isolatie- en afwer kingsmaterialen volkomen op elkaar Gebruik een schoor. Bij hel aanbrengen van de platen is een schoor een handige hulp. Maak deze iets langer dan de kamer hoog is, zodat u de platen kunt klemmen. Vastschroeven gaat nu moeiteloos. Werken met passtukken. De laatste strook is bijna nooit een volle plaatbreedte. Wordt het passtuk heel smal (breekbaar) maak er dan twee. Bijv. plafond 310 cm breed: 4 plaatbreedte (240 cm) en 2 stroken van 35 cm. Met de Rigips-snelbouwschroeven van 35 mm en de daarbij behorende schroefkop op de boormachine is de klus zo geklaard. Een plafond in redelijke staat kan als ondergrond voor het nieuwe plafond dienen. Plaats nieuwe latten haaks op de steunlatten. Neem schroeven van voldoende leng te. De laatste strook is bijna nooit een volle plaatbreedte. Wordt het passtuk te smal (breekbaar), maak er dan twee. Bijv. plafond 310 cm breed: 4 plaatbreedten (240 cm) en 2 stroken van 35 cm. De schroefafstand van de schroeven Ook voor plafond. De Rigips-plaatpluggen zijn ook geschikt om voorwerpen aan het plafond van gipsplaten te hangen (max. 10 kg.) op 20 tot 25 cm houden. Gebruik een schoor bij het aanbren gen van de platen. Maak deze iets lan ger dan de kamer hoog is, zodat u de platen kunt klemmen. Is de gipsplaat eenmaal verwerkt tot een plafond, wand of scheidingswand dan wilt u er misschien ook iets aan ophangen. Met Rigips-plaatpluggen is dat geen probleem. Deze pluggen zijn speciaal afgestemd op de dikte van de gipsplaten. De plug werkt volgens het systeem van een paraplu. U drukt de plug in het gat en deze ontvouwt zich vanzelf. Wordt er nu een schroef in vastgedraaid, dan klemt de plug tegen de achterkant van de plaat vast. De pluggen zijn ook geschikt om voor werpen aan het plafond te hangen. Tot tien kilogram per plug. Het snelbouwsysteem bestaat o.a. uit gipsplaten van verschillende lengte. Er zijn platen van 260, 300, 360 en 420 cm lengte. De breedte is 60 cm en de pla ten zijn wit afgewerkt. Verder zijn er: Rigips-snelbouwschroeven (25, 35, 45 en 55 mm) en van hetzelfde merk: de Marathon schroefkoppeling, Schroef kop, Rigiplast (2,5; 5 en 10 kg), Diep- grond (I 2,5 liter), Unifill voor op- De plug aanbrengen. Bepaal de plaats waar de Rigips-plaalplug moet komen en boor een gat van 10 mm in de plaat. Duw daarm de plug. vullen naden (1,5 5 kg), Plaatplug- gen, Slagpluggen (5x50, 6x60, 6x80), Multisol isolatiedeken (8 cm bij 10 m), Riplus aanmaak gips en de gratis te verkrijgen Tipgids. Deze Tipgids is een handige wegwijzer en verteh u op eenvoudige wijze hoe de klus gedaan kan worden. Net zo handig als de slagplug. Vooral wanneer u veel met pluggen werkt. U boort gewoon in één keer door het ma teriaal in de muur. Dan plaatst u de schroef in de plug en met een hamer tikt u vervolgens de schroef muurvast op z'n plaats. Demonteren gaat een voudig met een schroevedraaier. Al deze hierboven genoemde produkten zijn te verkrijgen bij de grote bouw markten en doe-het-zelf zaken. Voor meer informatie: Rigips, Ant woordnummer 1, 4100 VP Vianen. De plug vastzetten. Eenmaat in hel boorgat gestoken springt de plug vanzelf open. Doe-het-zelvers pakken tegenwoordig ook de moeilijke klussen aan. Door de snelle vernieuwing van materialen en de betere toepassing van deze produkten, komen de lastige werkjes binnen het bereik van vele mensen. Een goed voorbeeld is het zelf tegelen van badkamer, keuken of WC. Het wegglijden van de tegels of het te snel hard worden van de lijm gaf veel problemen. Lugato heeft een compleet assortiment doe-het- zel produkten waaronder nieuwe reeks lijmprodukten op de Nederland se markt gebracht. Die in combinatie met het gratis te verkrijgen hand boek ,,Zo Lukt Het" tegelen heel eenvoudig maakt. We geven wat tips. Lijm opbrengen en goed doorkammen. Jarenlang heeft de doe-het-zelver op gezien tegen het zelf tegelen. Vooral bij het toepassen van de tegellijmen verschenen er regelmatig addertjes on der de tegels. De ene lijmsoort was moeilijk op te brengen, de andere werd te snel droog zodat maar een klein deel tegelijk kon worden behan deld. Vaak gleden de tegels weg. In de bouwmarkten ontdekten we een serie nieuwe lijmen van het voor Nederland nog onbekende merk Lugato. De produkten zitten in een sterk gevi sualiseerde verpakking en zijn ge noemd naar de gewenste resultaten van de aan te pakken klus. Zo is er de goedkope poederlijm ,,Vast en Ze ker". De lijm is vooral geschikt wanneer men grotere oppervlakken moet be werken. Het lijmt wand- en vloertegels en lichte bouwplaten. De hechting is goed op beton, gasbeton, metselwerk en stucwerk. Hoe lijm je tegels goed en goedkoop? Deze vraag stelt de doe-het-zelver zich De tweede is al gelijmd. Onze woningen staan bloot aan grote hoeveelheden water. Vochtige mu- ren hebben veel nadelen en bezorgen de bewoner veel ongemak. Door de buitenmuren te beschermen met een silikonenimpregneermiddel houdt u de muren droog. Vochtige muren hebben een slechte isolerende werking. Dat leidt tot warmteverlies. Een vochtige muur in de winter kan door de vorst zelfs be schadigd worden. Met het nieuwe Lugato-produkt 'Droge Muur' kunt u zelf de buitenmuur impregneren. De muur wordt zo waterafstotend maar blijft wel dampdoorlatend. De voor delen zijn legio. Zo worden de energiekosten be spaard, omdat een droge muur een betere warmte-isolatie heeft dan een natte muur. Muren worden niet aangetast door mosgroei of andere aanslag, verder blijven wit geschilderde muren langer wit. De vorstbestendigheid neemt toe en dat beschermt de muur tegen barsten. Het nieuwe produkt is te verkrijgen bij grotere doe-het-zelf zaken en bouw markten. vooral bij het tegelen van grote opper vlakken. Een WC, keuken of badka mer moet netjes getegeld worden. Daarvoor hebben we een goede tegel nodig en lijm met een goede hecht- kracht. Met ,,Vast en Zeker" gaat de klus heel eenvoudig. De tegels glijden niet weg en er kan rustig gewerkt wor den omdat de lijm niet te snel droogt. Zo kan de doe-het-zelver grote opper vlakken tegelijk met de lijm insmeren. Moderne tegelwanden worden steeds vaker met gekleurde voegspecie be werkt. Tot nu toe waren er weinig mo gelijkheden om de voeg in de juiste kleur te krijgen. 'Voegenbont' is een nieuwe produkt van Lugato dat dit kleurige voegen mogelijk maakt. De volgende kleuren zijn beschikbaar: antraciet, balibruin, beige, caramel, evergreen en reebruin. Het produkt is eenvoudig aan te bren gen en geeft een mooi resultaat. Met het gratis te verkrijgen boek ,,Zo Lukt Het" vindt u een oplossing voor tegelen, elastisch afvoegen, lijmen van vloerbedekking, isoleren, vocht be scherming etc. Met veel foto's krijgt de doe-het-zelver een duidelijk voor beeld van hoe eenvoudig de klus ge daan kan worden. Het boekje is te ver krijgen bij de Lugato verkoopadres sen of aan te vragen bij: Rigips, Ant woordnummer 1, 4100 VP Vianen. Deze firma heeft de Lugato produkten onder haar hoede genomen. Zelfs zware tegels glijden niet weg. Ni i/i H: H: H<

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 2