EIIIVI1DEt1-HIEUW5 Ds. W. L. Tukker 45 jaar in het ambt Kerstconcert te Middelharnis Bezoek aan „Grune Woche" te Berlijn School voor LH.N.O. „De Molenwiek" Schaakvereniging De Zwarte Pion Kerstactiviteiten van de Ned. M.S. stichting Technische School IVliddelharnis 3e Blad VRUDAG 14 DECEMBER 1984 No. 5355 OOL TGENSPLAA T - RIDDERKERK: Sobere herdenking tijdens kerkdienst j.l. zondag. Maandag lOdecember 1984 was het 45 jaar geleden dat de bekende hervormde emeritus predikant ds. W. L. Tukker, oud-voorzitter van de Geref. Bond in de Hervormde Kerk, te Hei en Boeicop in het ambt werd bevestigd. Zondagmorgen 9 december ging ds. Tukker voor in een dienst in de Herv. Kerk te Ooltgensplaat en nadat de plaatselüke predikant ds. K. van Meyeren in de kerkbode „De Zaaier" van 8 december hieraan enige aandacht had geschonken was predikant en kerkeraad unaniem van mening om hieraan ook in alle soberheid enige aandacht te schenken in de morgendienst van j.l. zondag. Aan het einde van de dienst na de zegenbede zong de gemeente op verzoek van de kerkeraad ds. Tukker Ps. 121 4 toe: „De Heer zal u steeds gadeslaan", enz. De 75-jarige in de dienst des Heeren vergrysde Hérder en Leraar werd ontroerd van deze niet verwachte gebeurtenis en uitte dat ook in zijn dankwoord tot kerkeraad en gemeente. hebben het allen zo nodig tot de laatste schrede toe wat u gezongen hebt: „Waar heen gij in of uit möogt gaan en waarheen gij u moogt spoeden, dat Hij ons eeuwig zal behoeden. Ik moet u zeggen, dat van het begin van mijn bediening af, in het kleine Hei en Boeicop tot het laatst toe, dat was in Groot Ammers en na mijn emeritaat in nog vier gemeenten, 't kleine Sir Jansland in Zee land, Wassenaar, Amemuiden en nu weer in Ridderkerk, de Heere altijd weer laat merken de nabijheid die wij nodig hebben, 'k Mag nog negen keer per kwartaal preken, waarvan deze morgen een van deze beurten is om ds. Blom te helpen, want buitenafga ik bij voorkeur niet meer uit preken. Ik heb dit vanmorgen met lust voor u nogeens willen doen. De Heere geeft mij ook die tijd nog en de gelegenheid om naast deze predikbeurten twee dagen per week met een ouderling huisbezoek te mogen doen te Ridderkerk. Dat werk is een liefdedienst gemeente die ons nooit verdriet. Deze dienst des Heeren kan een dominee én ook ik U van harte aanbeve len. Ook aan de jongere mensen, het zal u nooit verdrieten; in uw jeugd niet, in de middelbare jaren en in uw levenseinde niet. Want als wij naar God en Zijn dienst gevraagd hebben in ons leven dan zal de Heere dat zoeken. Het bidden zal Hij niet anders dan met vinden bekronen. Dan wordt Go uw deel, Christus tot uw erfdeel en de Heilige Geest tot uw leidsman. Dan is het goed gemeente in leven en in ster ven. God zegene u en hartelijk dank wat u mij hebt willen toebidden en toezingen deze morgen. Ik had er niet op gerekend en het niet verwacht. ik vindt het bijzonder aardig, met het nogmaals „God zegene U" besloot ds. tukker zijn toespraak en werd deze in drukwekkende dienst besloten. De ambtelijke bediening. Ds. Wouter Leendert Tukker, zoon van een landbouwers gezin, werd op 14 sep tember 1909 te Hoek van Holland ge boren. Na het doorlopen van het Mamix gymnasium te Rotterdam en zijn studie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht werd hij op 10 december 1939 als predikant te Hei en Boeicop bevestigd, vervolgens stond ds. Tukker te Elburg, Bleskens- graaf. Delft, Rotterdam, Katwijk aan Zee, Zwolle en Groot Ammers, waar hem op 1 oktober 1974 emeritaat werd verleend. Alsbijstand in het pastoraat diende ds. Tukker vervolgens nog vier gemeenten, n.l. Sir Jansland, Wassenaar, Amemui den en momenteel te Ridderkerk, waar hij woonachtig is op het adres kerkweg 4. Bij Wet en Evangelie. Toepasselijk was ook de aanvangs- psahn Ps. 119: 83: „Wat vree heeft elk, die Uwe wet bemint!", met de slotregel: „Uw Liefdedienst heeft mij nog nooit verdroten". Deze woorden werden ook verweven in de predikatie op deze 2 e Adventszondag. Ds. Tukker koos als tekst Deuteronium 1818 en 19, verdeeld over de volgende drie punten: 1. Jezus de verwekte Profeet; Gods woorden in Jezus mond; Het niet horen van Jezus' woorden en zijn straf. het ontvouwen van elk van deze punten liep de lijn van Wet en Evangelie uit op het volbrachte werk van Christus, met een appèl aan de gemeente om trouw op te komen onder de bediening van het Woord. Voor zowel jong als oud is het zeer noodzakelijk om te komen in de kerk waarGod spreekt van „gij zult", maar ook van „ik zal", van gericht maar ook van genade. „Verzuimt de wekelijkse opgang naar het Huis des Heeren niet, want Zondag is een groot en onmisbaar gege ven", aldus ds. Tukker in zijn indringende en gunnende prediking. Wij hebben dat zo nodig Als antwoord op de hem toegezongen zegenbede sprak ds. Tukker o.a. het vol gende dankwoord: „Ik bren verrast dat u dit zo doet gemeente. Morgen is het inderdaad 45 jaar geleden dat ik in de bediening gesteld ben. Ik heb het niet in de krant laten zetten en wie het gedaan heeft weet ik ook niet. Wat u hier vanmorgen doet daar ben ik u zeer dankbaar voor. Wij TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen GOEDEREEDE Wedstrijd voor kinderen De Ondernemersvereniging Goedereede organiseert in de maand december een wedstrijd voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar, verdeeld in 2 groepen, nl. 4 t/m 7 jaar en 8 t/m 12 jaar. De bedoeling is, dat de kinderen een tekening of werkstuk maken naar aanlei ding van de volgende opdracht: Welke winkel zou jij in Goedereede nog willen hebben? De materialen, die gebruikt mogen wor den zijn vele: verf, (kleur)potlood, lapjes enz. Nadere informatie is te vinden in de folder, die huis aan huis in Goedereede wordt verspreid. De werkstukken moeten voor 22 decem ber ingeleverd worden. Alle werkstukken, en dat is uniek, zullen op 27, 28 en 29 december tentoongesteld worden in gale rie „De Vloeiplanke". Daar kan iedereen ze komen bezichtigen van 10 tot 12 en van 14 tot 16 uur. De prijsuitreiking zal plaatsvinden in de galerie, op zaterdagmiddag 29 december om 16 uur. Natuurlijk zijn er grote prijzen. Bijvoorbeeld voor elke groep is de hoofd prijs een echte crossfiets! Iedereen, die een werkstuk inlevert, krijgt trouwens een prijs. De Ondernemersvereniging hoopt, dat ga lerie „De Vloeiplanke" eind december volhangt met kunstwerken uit Goede reede. OOLTGENSPLAAT Kerstzangavond Op maandag 17 december a.s. wordt voor de 6e keer de kerstzangavond voor de ouderen in Ooltgensplaat gehouden. Aan vang 19.30 uur. Deze avond wordt u aangeboden door de zangverenigingen Advendo en Jubilate en de muziekvereniging U.D.I. De plaatselijke commissie Welzijnswerk voor Ouderen verleent haar medewer king, alsmede ds. Becker en ds. v. Meije- ren. Het kinderkoor en het jeugdkoor Jehosua zullen ook een aantal liederen zingen. U bent van harte welkom. Groep I: J. Boeter - W. Markwat1 - O J. L. Minnaar-M. L. v.d. Waal .Vi-^i E. Verbeek - T. C. ProoijenO - 1 J. Dupree - C. J. Smit.'A-Vi Groep II: Stand na 10 ronden: 1. H. K. Smit6 uit 7 2. F. Nijman5 uit 7 3. C. Groenendijk5 uit 10 1 afg. 4. P. Sesuis4% uit 10 2 afg. 5. E. Nijman4 uit 6 1 afg. 6. W. Tieleman4 uit 8 2 afg. 7. C. Poortvliet4 uit 8 1 afg. 8. E. Bemhard3Vi uit 10 9. J. v.d. Wulp3 uit 8 2 afg. 10. A. de Vos3 uit 7 2 afg. 11. N. van Bracht3 uit 9 12. J. Noordijk 1^ uit 8 3 afg. 13. J. v. Marel1 uit 9 14. J. van LintO uit 1 15. A. VisserO uit 2 1 afg. Sinds augustus 1982 is op ons eiland de Nederlandse M.S.-stichting (N.M.S.S.) actief. Enkele vrijwilligsters bezoeken re- gehnatig mensen met M.S. Deze bezoe ken worden zeer op prijs gesteld en halen soms mensen uit een isolement. Maar dat zijn niet de enige activiteiten. In september 1983 zijn we gestart met regelmatige bijeenkomsten. Het verzorgingstehuis „De Samaritaan" verleent gastvrijheid aan de N.M. S. Stich ting. In het afgelopen jaar werden zo een achttal midagen georganiseerd waarbij niet de handicap maar juist het bij elkaar zijn en het met elkaar over verschillende onderwerpen praten centraal stond. Dia's over de „Kwaaie Hoek", Flakkeese ver halen en gedichten. Gezond eten en lijnen, bloemschikken en een lezing over het loodswezen waren enkele onderwerpen. Met de kerstdagen in het verschiet wil de m.s. stichting nu op 18 december een middag houden, om onder deskundige leiding kerstbakjes te maken. De aanvang van de middag is om 13.45 uur. Alle mensen mer M.S. zijn met hun partner en of begeleider van harte welkom in de Samaritaan. Ook zij die nog nooit contact gehad hebben met de N.M.S.S. zijn van harte welkom opdeze middag. Voor verder inlichtingen kunt u zich wen den tot mevr. K. M. Schippers-Berghuis, BI. Distelstraat 29, 3225 LA Goede reede. De Nederlandse M.S. stichting, en in het bijzonder het rayon Goeree-Over- flakkee, wenst u allen gezegende kerst dagen en een voorspoedig 1985. Jaarlijks wordt in Berlijn de grote agra rische tentoonstelling „Internationale Grüne Woche" gehouden. De tentoon stelling (van 25 maart t.m. 3 februari 1985), vindt ditmaal voor de 50e keer plaats, zodat op extra aktiviteiten gere kend mag worden. Jaarlijks bezoeken meer dan 470.000 geïnteresseerden dit belangrijke evenement, waar meer dan 700 standhouders uit 35 landende laatste ontwikkelingen op agrarisch gebied tonen. De tentoonstelling is in 3 hoofdgroepen verdeeld: 1. Machines en gereedschappen voor land- en tuinbouw, bemestingsmidde- len. 2. Landbouwprodukten, voedings- en genotmiddelen. 3. Informatie, vakbladen, tijdschriften en forumdiscussies. U kunt daar kennis nemen van de nieuw ste ontwikkelingen van o.a. trakteren, grondbewerkingsmachines, plant-, zaai en oogstmachines, materieel ter bescher ming van gewassen, onderhoudsmaterieel en installaties voor fokkerijen. Verder melk- en melkverwerkende machines, sproei-installaties en op het gebied van landbouwprodukten, vis- en vleeswaren, fruit, koffie, thee en diepvrieswaren. Ook de Derde Wereld is ruim vertegen woordigd met produkten uit die landen, alsmede de F.A.O. met o.a. informatie over voedselproblematiek. Op 27 januari 1985 start een 4-daagse reis per touringcar naar Berlijn, waar u na een overnachting in een Ie klas hotel een hele dag in de gelegenheid wordt gesteld om de Grüne Woche te bezoeken. De derde dag kunt u kiezen uit een vervolgbe- zoek aan de beurs of een uitgebreide stadsrondrit door West- en Oost-Berlijn. Informatie en een folder over deze reis (prijs vanaf/ 375,- per persoon inclusief reis, verblijf en toegang) kunt u opvragen bij de Rabobank. Op D.V. zaterdag 22 december a.s. hopen de Chr. Oratorium Vereniging „Middelharnis" en het „Dordts Kamerorkest" een kerstconcert te verzorgen in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis. Solistische medewerking verlenen Iris Giel (sopraan), Myra Kroese (alt). Peter Kockelmans (tenor), Aerde Kuiper (bas) en Heleen van der Linden (clavecimbel). De algehele leiding heeft Rinus Verhage, dirigent van de C.O.V. Welhaast traditie getrouw is er weer een aantrekkelijk programma samengesteld. Zo begint het concert met een zeer feestelijke (pas in 1946 ontdekte) cantate van G. F. Telemann (1681-1767). Het openingskoor met een bezetting van drie trompetten, pauken, een volledig strijkerskoor, continuo, bassolist en koor is een schitterende intrada voor het hele concert: „Ruft es aus in alle Welt; Christus hat sich eingestelt". Telemann die in zijn tijd beroemder was dan Bach, schreef een hoeveelheid werken die groter is dan dat van Bach en Handel samen (o.a. 12 jaargangen met cantates, 44 passionen en 21 opera's). De kantate die deze avond uitgevoerd wordt bestaat uit acht delen, waaronder drie recitatieven, een duet voor sopraan- en altsolo, een aria voor tenor en koor, een bas-aria en een slotkoraal. Alleen voor koor en basso continuo (clavecimbel en cello) is het „Meine Seele erhebt den Herren" (lofzang van Maria) vanH. Schütz(1585-1672). Het tweede werk van het programma munt uit door zijn rijke uitdieping van de woord-toon verhouding. Bekend van hem is dat hij de bijbelteksten in de grondtaal exegetiseerde voor hij ze toonzette, met Bach wordt Schütz beschouwd als de grootste meester van de protestantse kerkmuziek. Het „Deutsches" magnificat is het zevende van de „Zwölf Geistliche Gesange" die in 1657 uitgegeven werden „zu Gottes Ehren und Christiichen nützliche Gebrach in Kirchen en Schulen". Een fraai instrumentaal intermezzo is het clavecimbel- concert van Johann Christian Bach (1735-1782). Deze jongste zoon van J. S. Bach werd geboren uit zijn tweede huwelijk met Anna Magdalena Wülcken. In 17 5 6 werd hij te Milaan kapelmeester en later werkte hij in die stad ook als Domorganist. In 1762 ging hij naar Londen waar hij werd aangesteld als „Music Master of the Queen's houshold" en o.a. les gaf aan koningin Charlotte. Zijn galante muziek munt uit in evenwichtige vormgeving en melodische rijkdom terwijl vooral uit muziek-historisch oogpunt zijn invloed op Mozart van belang is geweest. Hoogtepunt van het concert is toch het sluitstuk, uitge voerd worden de eerste en derde cantate uit het wereld beroemde „Weihnachtsoratorium" van Joh. Seb. Bach. (1685-1750). Rond 17 3 4 17 3 5 heeft bach minstens drie werken - voor Kerstfeest, Pasen en Hemelvaart - van de titel oratorium voorzien. Hun gemeenschappelijk kenmerk is een voort gaande handeling. Typologisch beschouwd is het Weinachtsoratorium een samenstelsel van zes cantaten die gebaseerd zijn op het tweede hoofdstuk uit respectievelijk het Lukas- en Mattheus evangelie. Buiten de evangelistenpartij en de turbakoren (engelen, herders) die de bijbelteksten getrouw navolgen bevat het werk ook „freie Dichtungen" van beschouwende of strevende aard in de aria's. Het openingskoor voor groot orkest (inclusief pauken en trompetten) en koor, de wonderschone aria's voor de zangsolisten en allerlei instrumentatie's, de prachtige koralen is allemaal muziek die behoort tot de hoogte punten van de West-Europese cultuur. Iets over de uitvoerenden: De sopraan Iris Giel is afkomstig uit Rotterdam alwaar zij aan het conservato rium haar solistendiploma behaalde, momenteel is zij verbonden aan het Nederlands Operakoor, daarnaast treedt ze regelmatig op in radioprogramma's en cantate diensten. Myra Kroese, alt, studeert dit jaar af aan het coserva- torium van Den Haag, naast haar vaste medewerking in het Nederlands Kamerkoor heeft zij vrij veel ervaring als zangsoliste. De tenor Peter Kockelmans studeerde af aan het Maas trichts Conservatorium in de vakken verbonden aan dit instituut. Het kamerkoor: Limburgs vocaal ensemble staat onder zijn leiding, ook is hij verbonden aan het baroken- semble „Prattica Musica". De uit Sneek afkomstige bas Aerde Kuiper studeerde aan het Utrechtse conservatorium, op het ogenblik is hij als hoofdvakdocent verbonden aan de Muziek-pedagogische Akademie te Leeuwarden. Rinus Verhage studeerde Kerkmuziek en koordirectie bij Barend Schuurman en Jan Eelkema, tevens behaalde hij vorig jaar het diploma „Uitvoerend Musicus Orgel" bij Arie Keijzer, dit alles aan het Rotterdams Conserva torium. het concert, dat georganiseerd wordt in samenwerking met de stichting „Kerkconcerten Goeree-Overflakkee", begint om 20.00 uur, de deuren van de kerk gaan om 19.30 uur open. Entreebewijzen, tevens tekstboekje, zijn in veel dorpen op Goeree-Overflakkee verkrijgbaar, voor inlichtingen hierover kimt u contact opnemen met mevr. J. v. d. Pol; tel 01877 - 2985 of met mevr. van Dieren; tel 01870 - 3537. In Middelharnis zijn kaarten in de voorverkoop ver krijgbaar bij boekhandel Ariese, de Rabobank en bij dhr. Staal (koster van de kerk). De prijs is voor volwassenen 10,-; voor CJP-houders en 65-^ 7,50. NIEUWE TONGE D.V. zaterdag 15 december is er, als vanouds, weer heerlijke, verse, warme ERWTENSOEP te koop. Vanaf 9.30 uur hopen wij bij u langs te komen, zolang de voorraad strekt. De auto's die de soep vervoeren, zullen bij u in de straat luid claxonneren. Tegelij- kertid zal er ook soep verkocht worden in het hervormd verenigingsgebouw „Elim" De opbrengst van deze aktie is ten bate van de hervormde kerk. De commissie Kerkewerk Schoolstraat 11 - 3241 Tel. 01870-54 44 CT Middelharnis Op dinsdag 18 december a.s. houden wij De school is geopend van: 10.00 - 12.00 uur 15.00-17.00 uur 18.00-20.00 uur Belangstellenden zijn van harte welkom. (Personen beneden de leeftijd van 16 jaar onder geleide) SINT ANNALAND J. Boon 50 jaar tamboer Op 6 december van dit jaar was de heer J. Boon uit de Van de Bosstraat in Sint Annaland 50 jaar tamboer bij de Koninklijke Fan fare „Accelerando" in zijn woonplaats, de heer Boon is vanaf het begin aan tamboer geweest bij Accelerando". Tijdens de wekelijkse bijeenkomst werd dit tesamen met de „Accelerando"-familie in de Sa- kofahal herdacht. De heer en mevrouw Boon werden opgehaald, waarna hen een serenade werd gebracht. De voorzitter van de fanfare, de heer W. Boogaard overhandigde de jubilaris het bij het 50- jarig jubileum behorend certificaat, ver guld speldje en het insigne. Verder werd hem een tuinstoel aangeboden en voor mevrouw Boon-Goedegebuure was er een bloemstuk. Hierna werd de avond met een gezellig samenzijn doorgebracht. Schaakklub ,Dirksland' De stand tot en met 10 dec. 1984. 1. D. Wolfert7 wed. 6 pnt 2. J. V. 't Geloof7 wed. AVi pnt 3. P. Koppelman.5 wed. SVi pnt 4. W. Zorge4 wed. 3 pnt 5. A. v.d. Vliet5 wed. 3 pnt 6. F. V. Ast5 wed. 3 pnt 7. H. Bal9 wed. 3 pnt 8. J. Koppelman5 wed. IVi pnt 9. M. Pieterse9 wed. lYi pnt 10. P. de Keuker1 wed. 1 pnt 11P. Dassen7 wed. O pnt Er wordt gespeeld iedere maandagavond om 8 uur in het gebouwtje van de Buurt vereniging „West" aan de Philipshoof- jesweg. Nieuwe schakers zijn nog steeds welkom. STELLENDAM Kerstuitvoering „Soli Deo Gloria". Op D.V. woensdag 19 december hoopt de Chr. Gem. Zangver. „SoU Deo Gloria" haar jaarlijkse kerstuitvoering te geven in de Ned. Herv. Kerk. Deze avond zijn het koor zelf, het kinderkoor „Zangvogeltjes" en het Chr. Flakkees Mannenkoor te beluisteren. Ook zal de soliste mevr. P. van Huizen enkele liederen ten gehore brengen. De aanvang van deze avond is 20.00 uur, maar de kerk is om 19.30 uur al open. De toegang is voor ieder vrijAl met al een avond die U niet mag missen. THOLEN Kerstvakantie Britse kinderen Op uitnodiging van de kadergroep Industrie bond FNV en het Sprundelse comité hulp Britse mijnwerkers zullen 50 kinderen van stakende Britse mijnwerkers hun kerst vakantie in Nederland doorbrengen. Op Tholen zijn er 10 gastgezinnen en voor een kind tussen 6 en 13 jaar. Twee En gelse begeleiders van het Welfare Werk gaan 20 december a.s. met de 50 kinderen aan boord van de veerboot naar Vlissin- gen. Vandaar uit worden de kinderen dan ondergebracht naar een gastgezin. Het gastgezin betaalt, naast het verblijf van het kind, ook de overtocht van de veerboot nl. 75,-. Molenlaan 3, 3245 CP Sommelsdijk Postbus 205, 3240 AE Middelharnis Telefoon 01870 - 2435 „DE MOLENWIEK" heeft niet alleen liantoorpraktijk/handelskennis maar ook de afstudeerrichting VerZOrging inhoudende gezondheidszorg/huishoudkunde Voor inlichtingen zie bovenstaand adres. H. A. Sprong-Doeland, direkteur. 2. 3. beëdigd taxateur 01870-3477 M OPENDAG

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 9