r Het leven A A jeugd- hoekje De overige garagehouders zijn: GARAGE V. d. VELDE GARAGE A. C. NOUT VISBEEN B.V. GARAGE DELTA GARAGE P. KLINK VA-G GARAGE J. VAN GEEST Decemberraadsel 1 „Eilanden-nieuws" Extra raadsel 1 karels autoservice Garage Fs. Gcbrs. VBH Spluntcr LAAT VOORLICHTEN DOOR WINTERSPORT SPECIALISTEN BIJ HET ANVR 'GOEIE REIS' REISBUREAU! Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 7 DECEMBER 1984 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. STUtVettTJeS-ARMSAMD Ik heb een broche en een armband met zilveren stuivertjes van koning Willem III en gaatjes in de munten en boven- en onderkant aan zilveren kettinkjes ge soldeerd. De jaartallen zijn 1850, 1859, 1862,1869,1876. In de broche kan ik de jaartallen niet lezen. Antwoord: U hebt waarschijnlijk wel be grepen, dat muntenverzamelaars uitslui tend gave munten, en dan liefst nog weinig of ongebruikte in hun verzameling op nemen. Voor doorboorde munten die bo vendien door het dragen aan een ketting erg gekrast zullen zijn en dan nog aan elkaar gesoldeerd werden, heeft een mun- tenliefhebber geen belangstelling. Jam mer, want er zijn stuivertjes bij die in ongeschonden staat de moeite waard zou den zijn geweest. Maar ja, dan zouden ze niet gezamenlijk bij u terecht zijn ge komen! Het enige is, ze als kettinkje te verkopen. Daar kan wel belangstelling voor bestaan, omdat het allemaal echt zilver is. Maar er geldt geen vaste markt waarde voor, afgezien van de waarde van het zilver naar gewicht Daarover spreekt u niet en het juiste aantal geeft u ook al niet. U kunt wel bij een juwelier navragen, wat de zilverwaarde ongeveer is en dat is voor zulke sieraden gezien de bewerking lager dan de waarde op de zilvermarkt. Blijven óver de stuivertjes in uw broche. Door de beschermende randen zijn die blijkbaar niet gesoldeerd of doorboord, maar we moeten dan toch de jaartallen weten om een muntwaarde te kunnen geven. Laat ook die broche eens aan de juwelier zien. Hij kan u dan vertellen of het de moeite zou lonen de munten eruit te halen, of dat ze bijv. teveel beschadigd zijn. Beste jongens en meisjes, het raadsel van de vorige week was niet zo moeilijk, al stonden er niet zoveel ge gevens bij. Het is natuurlijk wel even zoeken om er een naam uit te halen, want er kunnen weleens een aantal letters zo naast elkaar staan, dat die ook een naam vormen. Jammer dat in het extra raadsel een vraag was vergeten. Ik hoop dat jullie die in het dinsdagblad hebben gezien. Het was de enige mogelijkheid om het nog te herstellen. Het nieuwe raadsel is duidelijk genoeg. Daar hier nog al veel onbekende namen in voorkomen, geven we nu wel de plaats aan waar je zoeken moet. We willen nog één ding verklappen, en dat is, dat er maar drie verschillende beginletters zijn gebruikt. B.v. één en vier hebben dezelfde beginletters; twee en vijf eveneens, en zo verder. In de middelste hokjes komt een tekstgedeelte te staan uit Lukas 10. zseuwse haaistamden Op zoek naar schelpen vonden we bij Cadzand haaietanden, driepuntig en zwart. Komen daar soms haaien bij de kust? Antwoord: We kunnen u geruststellen. Die haaietanden die u er aantrof, zijn fossielen. Door de getijdewerking in de mond van de Schelde schuren ze los en daarna spoelen ze op de kust aan. Soms op Walcheren en Schouwen, maar nog veel meer in Zeeuws-Vlaanderen. Als er een enkele keer haaien worden gesignaleerd langs onze kust, betreft het exemplaren van één der vele ongevaarlijke soorten. De menseneters houden zich in warmere wa teren op. ZWSTEMPE KOELKAST Mijn koelkast met 3 sterren heeft een afzonderlijk groot vriesvak bovenin en is pas zes jaar oud, maarnu staat hij aan de buitenkant te zweten bij de scheiding tussen vriesvak en koelkast. Wat nu? Antwoord: Blijkbaar is op die plaats de isolatie versleten, doordat aan de binnen kant telkens de laden in en uit zijn ge schoven. Als u daar iets opsmeert, slijt dat er ook weer gauw af Als de vakman deze koelkast niet wil of kan repareren, moet u zorgen dat er zo min mogelijk vocht in kan verdampen. Als dat niet lukt, bent u toch aan een nieuwe toe. WELKE MG? Graag zou ik willen weten op welke dag 4 juli 1944 viel Antwoord: Dat was precies vier weken na D-D ay en die viel op 6 juni van dat jaar en op dinsdag. Die 4de juli viel dus ook op dinsdag. U kunt het in vele gevallen zelf naslaan in de zg. eeuwigdurende kalender schema's die in veel zakagenda's voor komen. OVEHeHOOTVADEItS KLOK Hierbij een kleurenfoto van een eigen aardige, oude klok met beschrijving en merk. Waar zou die gemaakt zijn? Antwoord: Dit is een zg. bellenklok van het Schwarzwalder type, maar ze is niet in het Zwarte Woud gemaakt, doch in Parijs en wel bij het atelier Farcot, rond 1880. Die letters S.G.D.G. betekenen: Breveté sans garantie du gouvernement, hetgeen wil zeggen dat de Franse staat aan deze (nagemaakte) klokken een officieel waar merk verleende, maar dan zonder waar borg voor de kwaliteit. Dit type is heel zeldzaam. De verzamelwaarde kunt u stellen op circa 750, HAVEMGEZICHT Hierbij een foto van een schilderij met een havengezicht van de schilder Joh. Rockx. Wie is die schilder en wanneer leefde hij? Antwoord: Er heeft inderdaad een kunst schilder geleefd met de namen Johannes Christiaan Adolf Rock, die ondertekende met Joh. Rock, maar dan zónder x. Hij werd op 4 april 1818 in Amsterdam geboren en overleed aldaar op 27 februari 1893. Van beroep was hij opzichter bij de stadsverlichting. Hij was echter ook ama teur kunstschilder, die deelnam aan ten toonstellingen, bijv. in Amsterdam in de jaren 1838,1840 en 1842, en wel met een landschap in de omgeving van Brussel, een waterval in een bergland en een ander berglandschap. Gezien de duidelijke foto lijkt uw schilderij ons zeer zeker door een goed vakman te zijn geschilderd. Of het zo oud is, kunnen we niet beoordelen, maar we zien wel stoomschepen met flinke rookpluimen, dus mogelijk is het wel. Maar de handtekening klopt niet precies. Er zijn dus allerlei mogelijkheden: de schilder heeft zelf een soort kruisje aan zijn naam toegevoegd, of een ander heeft een soortgelijke naam gebruikt. Zekerheid kunnen we u aan de hand van een enkele foto niet verschaffen. Nu kan het doek ook wel eens een schoonmaakbeurt gebruiken. Als u daar een goede vakman voor weet (we hebben wel een adres voor u), dan kunt u hem gelijk het werk zelf voorleggen en kan hij ook zijn oordeel geven. Spreek goed af, wat het mag gaan kosten, als u een schilderij laat schoonmaken en evt. op nieuw laat vernissen! MUUK OMTOnOEHEM Hoe kan ik het mos van de muur krijgen? Antwoord: U schrijft in uw brief eerst groen, daarna mos, maar mos groeit tus sen de stenen en de tegels en niet óp de steen zelf. Daarom vermoeden wij toch, dat u de groene algen bedoelt, die vaak een wat vochtige muur gaan bedekken. We geven u het beste schoonmaakmiddel te gen dgl. alggroei. Maak een oplossing van 5 eetlepels chloor (of chlorix) op 10 liter lauw water, als de muur na afloop van een regenperiode weer dóór en dóór droog is. Het mag bovendien niet vriezen. Doe zo min mogelijk van het vocht op een oude borstel. De stenen mogen haast niet nat worden. Als het niet in één keer lukt, herhaalt u het later nog eens, maar u moet wel flink boenen. Het chloor doodt de algen en verdampt daarna. Het doet geen schade aan evt planten in de grond naast de muur, zoals andere middelen helaas wel eens doen. telt duizenden abomee's en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen 80RG STAAN Een vriend vraagt mij borg te staan, nu hij een hypotheek wil afsluiten om een huis te kunnen kopen. Wat zijn de konse- kwenties daarvan? Antwoord: Dat u persoonlijk die hypo theek zult moeten aflossen met de nog verschuldigde rente daarover, indien uw vriend op een kwade dag zijn verplich tingen niet meer kan nakomen. En in deze moeilijke tijden is dat een reële mogelijk heid. Uw vriend kan ziek worden, zijn baan met vast inkomen verliezen, failliet gaan, of wegens persoonlijke moeilijk heden met de noorderzon vertrekken. Zelfs een ongeluk zit in een klein hoekje. En wat gebeurt er als de vriendschap uit raakt en u elkaar dwars wilt zitten? Gezien het noodzakelijke kapitaal moeten wij u adviseren het niet te doen. U kunt het nooit opbrengen als hém ooit iets mocht overkomen. Het leven is: een krijgsbanier door goede en kwade dagen, gescheurd, gevlekt, ontvallen schier, kloekmoedig voorwaarts dragen. Het leven is geen vrede alhier, geen wapenstilstand vragen. Het leven is: de Kruisbanier tot in Gods handen dragen. Guido Gezel Ie - dorpsplein - kubieke meter - leesteken - helder - Horeb - huisgenoot - sluitijzer - voordeel - deel van een fiets - lastige vrouw - maalinrichting - vlokje - bloemenoptocht - kantoorbediende - jaargetijde - europees land - gedroogde druif - projectiel - anti - zoetwatervis - familielid De letters die op de streepjes komen te staan, vormen van boven naar beneden gelezen, een gezegde. Briefwisseling Heleen Boone - Hoedekenskerke Een goed bericht dat het goed gaat op school Heleen; jammer dat het met de talen niet zo wil. Nog maar eens goed „induiken", want het is toch heel belang rijk hoor. Ja, er sneuvelen nogal wat dieren. Het is te hopen dat Rex 2 beter oplet. Het is ook zo druk op de weg en het gaat alles zo snel, dat er geen ontkomen is voor een dier. Heb in een week tijds twee poesen gevonden op de weg, doodge reden! Succes met de nieuwe aanwinsten Heleen! André Kastelein - Zeist: Het zou wel leuk zijn voor je vader als je zijn opvolger werd André. Of zoek je het op een ander terrein? Ben je al door de proefwerken heen geworsteld? De tijd van de fiets is nu wel voorbij; een enkele dag uitgezonderd. Er staat nog een donkere tijd te wachten, maar er zit ook nog een vakantietijd in. Dat scheelt ook weer André. Rudolf Verkerke - Nieuwe Tonge: Dat is heel mooi spul Rudolf, die Lego bouwstenen. Kan je werkelijk alle kanten mee uit Je hoeft je in de wintermaanden niet te vervelen als je steden kan bouwen, en met treinen kunt rijden. Het crossen is misschien niet zo leuk meer, al wordt het nu wel echter in de winter. Want daarvoor moetje toch veel „modder" hebben. Dan pas is het echt Rudolf! i 4- r s a 1vijand der Joden (Esther). 2. teruggekeerde uit Babel (Ezra 2). 3. zoon van Safan (Jer. 29). 4. broer van Abraham (Gen. 10). 5. zoon van Achaz (1 Kron. 9). 6. had acht jaar ziek gelegen (Hand. 9). 7. moeder van Samuel (Sam.). 8. bouwer van de muur in Jeruzalem (Meronothiet), (Neh.). 9. profeet (1 Kon. 19). 10. profeetderAmmonieten(2 Sam. 10). 11. vader van Bukki (Num. 34). 12. held van David (1 Kron. 12). 13. één der kleine profeten. 14. vader van Petrus (Joh. 1). 15. plaats aan de Schelfzee (1 Kon. 9). 16. zoon van Ismaël (Gen. 25). 17. broer van koning David 1 Sam. 16). 18. slavin van Sara (Gen. 16). ï<.i^l<.ï^^^i<^i<^^^^i^^^^^^^^^^^i^^^^^^^^^^^^^^^ Anja Mierop - Ouddorp: Ut is bie oens oak lekker modderig ge weest, mar noe is ut al aerug opgedraogd. Jule hao noe us un flesse gevange mit un briejfje dur in. Das wel leuk. Noe konne jule us laete zieje da je duuts geleard hawe. Muschien heit dien duutser ut wel niet kanne leze, mar das aok nie zo aarg. Hoe staet ut noe mit je dotte huuswaark? Mit je ome gaet ut noe aerig oor. Nog wellus wat piene in de rik; in piene doewt zeer; in daer wen je noait an. Doew je maot oak de groewte oor! Chris Ras - Yerseke: Als je naar school gaat beleef je toch ook weleens wat Chris, soms nog leuker din gen dan in de vakantie. Je moetje alleen aan de regels houden, en daar moetje wel weer aan wennen. Een fijne verjaardag gehad Chris, dat is ook heel wat waard. Nu gaat de aardigheid er wat af om op de fiets naar school te gaan. Maar de kou is niet zo erg, als het maar droog is. Nog even hard zijn Chris, het is zo weer vakantie! Jozina Koppenaal - Ooitgensplaat: Ben heel erg benieuwd naar je „rapport" Jozina, want dat heb je inmiddels wel gehad. Ik moet zeggen datje typewerk er keurig uit ziet, en de oplossingen heb je heel duidelijk en netjes verwerkt. Een tien ervoor! Het is voor jullie uit de Plaat nu ook „bussen" naar school? Veel te ver in de winter. Je bent dus ook „oppas" zon dags? Lijkt me wel leuk, maar je moet wel veel geduld hebben, dacht ik. Groetjes Jozina! Lianne Melissant - Herkingen: Het verzoek van oom Ko is dan toch niet tevergeefs geweest Fijn Lianne, dat je ook gaat meedoen met ons raadselhoekje. Het is niet moeilijk er mee te beginnen maar om het vol te houden is wel even anders. Ik hoop echter dat je het ook volhouden ial. Van harte welkom in onze raadselclub. Je moet je wel aan de spel regels houden, anders wordt het voor oom Ko te lastig. Het is één keer inzenden in de maand. Je leest het wel als het zover is. Groetjes Lianne! ALLEMAAL Jozina Koppenaal en Chris Ras willen allen die hen een kaart hebben gestuurd op hun verjaardag, hartelijk dank zeggen daarvoor. Denken jullie allemaal erom dat de oplossingen van de novemberraadsels moeten worden ingezonden? Graag een klein briefje erbij, en de nieuwelingen ook graag geboortedatum en adres. Allemaal de hartelijke groeten van OOMKO HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 ig 9E VJtOUW VAM LOUIS DA ¥IDS Ik las onlangs dat de vrouw van Louis Davids vorig jaar overleden is, en dat zij zoveel liedjes voor hem componeerde, onder de naam Margie Morris. Hij trad toch nooit met haar op? Antwoord: Jawel, maar dat was tussen 1913 en 1922. Louis (die eigenlijk Simon David heette, zonder s) werd geboren in 1883 en huwde in 1906 met Betsy Koker noot, omdat zij een kind van hem ver wachtte, maar het huwelijk was geen succes. In 1911 ontmoette hij Margareth Sara Whitefoot, die in 1892 te Londen geboren was en met wie hij samen ging optreden. Zij componeerde veel van zijn succesliedjes uit die tijd onder de naam Margie Morris, zoals o.m. Als je lacht dan ben je rijk. Wordt nooit verliefd, In de Jordaan, Sally, Als de tros wordt los- gesmeten. Nou tabé dan, Breng mij naar Amsterdam terug, O mooie Westertoren, enz. Omdat zijn vrouw geen scheiding wenste, verhuisde Louis van Rotterdam naar Amsterdam en ging hij met Margie samenwonen. Maar de grote zanger en revue-artiest had aan één gezelschaps dame niet genoeg. Na herhaalde ruzies over zijn escapades verliet Margareth hem na hun toemee door Oost-Indië (1922). Zij kwam bij Nap de la Mar en vormde een duo met de zangeres Else d'Heureuse-Grassau. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd zij als Engelse in een vrouwenkamp geïnterneerd. Daarna sloot zij zich aan bij de Christian Science. In 1980 keerde zij op 88-jarige leeftijd terug naar Groot-Brittannië en daar is zij in januari 1983 overleden. Louis Davids ging in Rotterdam samenwonen met de operette-artieste Tilly van der Does, maar die verliet hem in 1934, en om precies de zelfde reden als Margie. In zijn laatste jaren heeft hij nog troost gezocht bij een Duitse huishoudster, maar die zou hem gechanteerd hebben. Op 1 juli 1939 over leed de grote zangerover „de kleine man". U vindt er méér over in „En nu de moraal...." vanWimIbo(2de druk 1981), uitgave A. W. Sijthoff, Alphen a/d Rijn. Was in het verleden de winter sportvakantie het 'stiefkindje' van de reisbureaus, de ANVR (Alge mene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus) heeft daar de laat ste jaren duidelijk verandering in gebracht. Door het meer gespreide boe kingsseizoen voor de zomerva kanties hebben heel veel reisbu- reau-employé's in de winter tijd gekregen om zelf ook de sneeuw- bestemmingen op te zoeken en de lange latten onder te binden. De ANVR organiseert jaarlijks speciale cursussen waardoor de achterstand in de kennis van de wintersport inmiddels is inge haald. Sterker nog... loop maar eens binnen bij zo'n reisbureau dat aangesloten is bij de ANVR. U zult versteld staan wat daar voor een enorme 'know how' op wintersportgebied voorhanden is. Echte ANVR 'Goeie reis'-reisbu- reaus dus. Er zyn er meer dan 1.000, verspreid door heel Neder land, dus ook bij u in de buurt! Laat u door hen voorlichten over wat uw favoriete wintersportplekje moet worden. Laat u informeren over de verschillende wijzen van vervoer: gaat u met eigen auto, of maakt u gebruik van de super voordelige skibus? Reist u com fortabel met de speciale winter- sporttreinen? Ook vliegen kan naar een aantal uitstekende skigebie den. Maar hoe u ook wenst te reizen, bij het ANVR'Goeie-reis' reisbureau bieden ze u keus uit vele honderden wintersportbe stemmingen in alle prijsklassen, sneeuw en zon en sport en gezel ligheid, precies voor u op maat! SUBARU dealer 3844 BH NIEUWE TONSE, Telefoon 01 875-assa MITSUBISHI dealer heel voorzichtig pakken ze alle glazen in heel handig halen ze die grote antieke kast uit elkaar heel gemakkelijk nemen ze de vloerbedekking op heel rustig vervoeren ze de piano heel behendig nemen ze de moeilijkste bochten in de gangen heel erg goed die jongens van flakkee expresse j flakkee expresse Mn An 01870-2188 middelharnis ^^JrïrWl 01883-20016 hellevoetsluis 01110-3163 zierikzee IC II 1 i /J *H 'i" it Toyo1:a en Mercedea-Benz dealer Dorpsweg aa-34 SOMMELSDIüK Telefoon 01 870 - 4466 ie maanden garantie K(inkerlandsev>/eg 3 NIEUWE TONGE Telefoon 01 S75 - 141 1 Langsferaat; 8 ACHTHUIZEN Telefoon Ol 873 - 1 491 - 1 46S 3 Langsweg 30 Donkereweg S IVIIDDEUHARNIS Telefoon Ol 870 - 8537 OosC-Voorgors 1 MIDDELHARNIS Telefoon 01 870 - 89EO - S708 - S8SO HaveneindIS SDMMELSDIJK Telefoon 01 S70 - 3830 Telefoon Ol 877 - S30S Mr. Iman Causcraat: 89 - STELLENDAM Telefoon 01 879 - 1 593

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 6