Boer wordt miskend Ramoco b.v. AUTO-TIP Het Slijkgat wordt in 1985 ontdaan van 500.000 m^ zand J M V isser Nieuwe RENAULT supervijf 18 jaar dieselervarlng Garage v.d. VeJde Garage KNÖPS B.V. f 999,- Stavarseweg maandag open j Kern Optiek ur^ Ramoco b.v. AUTO-SCHADE videorecorders huébreéMse Dhr. T. Meijer nieuwe gem.bode f I Dirl(sland t Citroen-Hesselink A.J.v. Rumpt Goeree-Overflakkee Tanker als golfbreker hS"! S7e Jaargang VRIJDAG 7 DECEMBER 1984 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond De teugels in de landbouw worden steeds strakker aangehaald. Melk veehouders worden door de super heffing in toom gehouden. Varkens- en pluimveehouders mogen sinds kort geen hok of stal meer bouwen. Is er nog wel sprake van een markt gerichte politiek in de landbouw of zijn de boeren het slachtoffer van een centraal geleid economisch sys teem? D e minister van Landbouw geeft hoog op over een zogenaamd marktconform agra risch produktiesysteem. De heer Braks steekt die mening niet onder stoelen of banlcen. Wie voorstander is van een in komen dat uit de markt moet worden gehaald, moet uiteraard dezelfde markt als riclitsnoer accepteren. Welnu: de markt van agrarische produkten is ver zadigd, soms ontbreekt een koopkrachtige vraag. De boeren hebben zich tot nu toe weinig gelegen laten liggen aan de markt die zienderogen overvoerd raakte. Kijk eens naar de zuivel: de melkplas in Europa groeide oor en alle Joris Driepinters heb ben niet kunnen verhinderen dat de pak huizen volgestopt zitten met boter en melkpoeder. In de vleessector doet zich hetzelfde verschijnsel voor. Wie de groei in de varkens- en pluimveesector gade slaat moet constateren dat het milieu, de grondvruchtbaarheid en de drinkwater kwaliteit wel erg zwaar op de proef wor den gesteld. Paniek-ingrepen Kennelijk hebben de boeren de markt- signalen niet tijdig opgevangen. Een an dere mogelijkheid is dat zij de gevolgen van het marktgebeuren niet accepteren. Boeren produceren door ondanks de ver stopte afzetkanalen. Helemaal onbegrij pelijk is dat niet, want de boer heeft geen directe invloed op de produktprijs, wel op de produktie-omvang. Het boereninko- men is in feite het produkt van omvang en prijs, en om dat inkomen gaat het de boer per slot van rekening. Toen de boeren niet wilden luisteren naar de markt bemoeide de overheid zich met het agrarisch gebeuren. De Europese bonzen namen maatregelen om de melk plas in te dammen en introduceerden de financiële medeverantwoordelijkheid van de boer en ook de superheffing (een boete voor de melkproduktie die boven het aan gegeven kwantum uitgaat). Vanuit de Ne derlandse overheidskoker stamt de jong ste stop in de varkens- en pluimvee houderij. Ingegeven door milieu-over wegingen mogen varkens- en kippeboeren geen nieuwe bedrijven meer stichten. Ster ker nog: in het zuiden en oosten des lands (de zgn. concentratiegebieden met veel mest) mag de boer zijn varkens- of kippe- bedrijf niet meer vergroten. De landbouwpolitieke ingrepen gaan ver en tasten de door de boeren altijd ge roemde ondememersvrijheid aan. Om maar bij de wettelijke maatregel inzake de stop in de varkens- en pluimveehouderij te blijven: in feite wordt een grondwettelijk recht aangetast omdat iedere Nederland se burger een vrijheid van handelen of produceren heeft. Wie de noodrem-aan pak van de Nederlandse overheid nader bestudeert ontdekt een merkwaardige wet telijke constructie. Het gaat immers om een pseudo-wet die nu al strafsancties oplegt terwijl de wet nog niet door het parlement is bekrach tigd. Visie Terug naar de marktgerichte landbouw: boeren zijn ondernemers die zich moeten laten leiden door de markt. Als er op een bepaald terrein te veel is op de markt, zal de prijs dalen en zal de ondernemer daar uit de consequenties trekken. Hij produ ceert minder of anders. Merkwaardig ge noeg gaat deze economische theorie niet op in de landbouw in Europa. Dat komt omdat het landbouwbeleid als syteem opgezet is in een tijd dat het economisch klimaat totaal anders was dan nu. De Europese landbouwpolitiek met zijn in gewikkelde prijzen, garanties en subsidies is ontstaan in een periode dat de econo mische groei grenzeloos leek. Nu is dat heel anders (stagnatie, werk loosheid, overproduktie) en de landbouw politieke instrumenten werken niet meer. De roep om een marktgerichte landbouw- produktie biedt nog geen oplossing. Wel licht hebben boeren behoefte aan visies, aan bonzen die hen enig perspectief kun nen aangeven. Zo'n visie is meer dan ge- legenheidsoplossingen of lapmiddelen. De huidige maatregelen in de melkvee houderij en in de intensieve veehouderij zijn in feite maar gelegenheidstreff'ers. Om de landbouw r goed. in de vaart te krijgen is meer nodig. Marktgerichtheid mag niet ontaarden in overheidssturing. Het gaat veeleer om een landbouwsector die op langere termijn in speelt op de komende ontwikkelingen. Daarom klinkt ook steeds meer de roep om een „Wagner-Commissie" voor de landbouw. Het korte-termijnwerk in de landbouw moet zo snel mogelijk plaats maken voor visie en lange-termijn-aan- pak. Wie boeren aan de band of aan de ketting legt, miskent de kracht van de landbouw. B. Schouwing Introduktie van de 6-7-8 december a.s. Alle typen in onze showroom Molendijk 85, Stad aan 't Haringvliet, tel. 01871 -1662 I I I I I I I I Bedrijfswagen tot 101. G.V.W. 01871 - 1553 Vert. C. Bakker; 01877 -1589 RENAULT-dealer t voor Verkoop Service 01871 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 1662 J Onderhoud en reparatie van alle merken dieselauto's Tel. 01870 - 4466 Dorpsweg 28-34, Sommelsdijk Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870-2222 MIDDELHARNIS X KIJK IN ONZE PLUSKRANT en doe er uw voordeel mee b.v. vanaf m.i. Wij geven U bij aankoop van een videorecorder een bon voor gratis huur van 10 videofilms uit onze zaak. De 35-jarige heer T. Meijer te Dirksland wordt de nieuwe ge meentebode van zijn woonplaats, als opvolger van bode van Dijk van wie op vrijdag 21 december af- scheid zal worden genomen. Per die I datum zal dhr. Meijer in Dirksland y in funktie treden. Hij werd per 1 december door B en W van Dirks- land benoemd en loopt momenteel, voor een tweetal weken stage in het J gemeentehuis te Goedereede, al- waar hij door gemeentebode van y Huizen in het veelzijdige bode- werk wordt geïnstrueerd. Dhr. Meijer was sinds april van dit jaar al in gemeentedienst; ingedeeld bij de buitendienst. Een veertigtal sollicitanten hebben naar de funktie meegedongen. Het had de bedoeling geweest eind deze week de nieuwe Staverseweg voor het verkeer open te stellen, maar het zijn de weersomstandig heden die dat verhinderd hebben. Door de regenval heeft de verfploeg nog niet alle markeringen die nodig zijn voor de veiligheid van het ver keer kunnen aanbrengen. De open stelling is nu uitgesteld tot a.s. maandag. In maart volgend jaar, bij de op levering van het werk, zal een offi cieel tintje aan het gereedkomen van de weg worden gegeven. B en W van Oostburg gaan voor 77.000,een afgedankte tanker kopen, die gebruikt zal worden als golfbreker in de gemeentelijke jachthaven te Breskens. En waar de BTW kan worden terug- gevordert, kost de tanker uiteindelijk maar 65.000,— De Furka een schip dat eerder als golf breker dienst deed is gezonken. DIERENBESCHERMING Opgevangen bastaard, reu, 3 jaar, bruin met zwart dek, kortharig, draagt bruine vlooienband en witte halsband. Inl. fam. v.d. Berg, tel. 01877- 1232. Goed nieuws voor Goedereede: Zó gul heeft Sinterklaas op 5 december j.l. woensdag niet kunnen zijn of de Minister van Verkeer en Waterstaat, mevr. Smit-Kroes heeft hem, wat Goedereede betreft, meer dan verre overtroffen...! Goedereede kreeg die dag schrifte lijk verklaard dat in het voorjaar en de zomer van volgend jaar aan de bodem van het Goereese Gat 500.000 kubieke meters zand zullen worden onttrokken. Groot én goed nieuws voor Goerees' vissery die bijzonder gediend is met een goede bevaarbaarheid van de toegangsgeul naar haar thuishaven Stellendam. Onttrekking van een half mi^oen kubieke meters zal opnieuw een ver dieping van een kleine halve meter kunnen be werkstelligen, nadat vorig jaar zomer de diepte van 4 meter naar 4.50 meter was gebracht. Het schrijven van de Minister heeft het dag. bestuur van de gemeente Goedereede blij verrast. In die kring werd immers nog gewacht op de uitslag van het onderzoek dat de Minister Rijkswaterstaat had geboden naar de bruik- baarheidd van de specie uit het Slijkgat Rijkswaterstaat had eerder al het „onbruikbaar" erover uitgesproken wat de Minister had doen besluiten het benodigde zand voor de strandophoging bij de vuurtoren van de Middelplaat voor de Brouwersdam te betrekken. Eenmaal met dat karwei gestart zou blijken dat juist dat zand volstrekt ongeschikt was en Rijkswaterstaat blunderde daarmee in zeer hoge mate. Het noopte Minister Smit-Kroes temeer tot voor zichtigheid bij de keuze van een nieuwe winplaats, hoezeer het gemeentebestuur van Goedereede haar ook voorhield dat het zand van het Slijkgat goed geschikt is, zoals een onderzoek door Ingenieursbureau Lievense te Breda had uitgewezen. De gemeente Goedereede wachtte met span ning op het resultaat van het onderzoek zoals door de Minister op 4 oktober aangekondigd. Géén bericht bleek góéd bericht... „....op grond van de inmiddels verkregen resultaten van grondonderzoek in het Slijkgat heb ik besloten zo schreef de minister d.d. 3 december— in het voorjaar en de zomer van 1985 de resterende 500.000 m' zand voor het strand bij Ouddorp te winnen uit het Slijkgat ondanks de mindere geschiktheid en een verwachte kortere duur herhalingstijd van de suppletie (strandophoging, red.), aan welke bezwaren kan worden tegemoet gekomen door bijmenging, via een stortput met zwaarder zand". Terecht sprak de Minister over „de resterende 500.000 m'" omdat voor de strandophoging al 350.000 m' uit Krammer en Hollands Diep werd gebruikt Alhoewel bijzonder kostbaar in verband met de lange aanvoerweg had de Minister daartoe om veiligheidsredenen besloten. Snelheid van handelen was geboden om het strand nog vóór de winter op een aanvaardbare hoogte te brengea In Goedereede is men bijzonder ingenomen met het bericht „we zijn er gelukkig mee dat het Slijkgat zal worden verdiept en dat er met werk werk wordt gemaakt", aldus burgemeester van Velzen. Hij gaat er vanuit dat de te onttrekken hoeveelheid zand gelijkmatig uit het Goereese Gat zal worden weggehaald waardoor een aanzienlijke verdieping plaats zal vinden. Vorig jaar werd 383.000 m' weggehaald wat voor een gemiddelde verdieping van 30 centimeter zorgde. Het nieuwe werk zal naar raming van de Minister 5 maanden gaan duren; om de stormperiode te mijden zal in het voorjaar en in de zomer worden gewerkt De Minister maakt in het slot van haar schrijven duidelijk dat het Gemeentebestuur zich nog geen al te grote illusies moet maken over een frequente zandwinning uit het Slijkgat die gelezen zou kunnen worden uit haar bewering dat de herhaUngstijd van de strandophoging door de kwaliteit van het zand een kortere zal zijn: „....de zandwiiming uit het Slijkgat verandert niets aan de toezegging van mijn ambtsvoorganger ten aanzien van de toegankelijkheid van de haven van Stellendam", zo ver klaart ze. Die toezegging gold een gegarandeerde diepte van 4 meter. De verdieping van vorig jaar ging weUswaar verder dan de toegezegde 4 meter maar voor dat extra betaalde de gemeente 400.000, OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 PVMPrsrAD RUMPTSTAD B.V. Dirksland, 01877- 1357 Zwangerschapsgymnastiek Zwangerschapsgymnastiek GRATIS Oogmeting gratis Zandpad 2-4 Middelharnis 01870-2567 /- ">V PEUGEOT TALBOT <- Al Ka sta Tel. MIDI to bed rijf njclaan 41-43 01870 - 3094 DELHARNIS ♦^^♦4»^nnn.jnf***jnnf»»*»»*»*jn voor aOe lAeHtad VINGEHLING 3-MlOOELHARNIS-TEL 01870-3518 *.^^t^■K^^t^v.^^•.^v.^^<^V.^■K.^V.^»^1^^>^.^^K.^^' ca a C3 ca Q ca a - gazonmaaiers HONDA -generatoren - pompen - frezen CROWN - luchtkussenmaaier KARCHER - hogedrukreinigers KONGSKILDE -luchtverhllters L.V. Poldersèdijkla Stad aan het Haringvliet Tel. 01871-1202 i^N^^^ Gratis introduktiekursus M.i.v. 1 januari 1985 geeft Mevr. J. M. Kampen, fysiotherapeute een introduktiekursus voor de inwoonsters van Ooltgensplaat, Den Bommel en Achthuizen voor zover de kapaciteit het toelaat Met deze kursus kan worden begonnen door zwangere vrouwen, die 4 mnd. in verwachting zijn. De kursus duurt ongeveer 10 lessen. De les duurt plm. 1 uur. Aan maximaal 5 vrouwen zal tegelijker tijd les worden gegeven. Het tijdstip van de lessen wordt in onderling overleg geregeld. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij: Mevr. J. M. Kampen Molendijk 91 OOLTGENSPLAAT Tel. 01873 - 2329

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1