eiiahdeii-iiieuws li Radio ROGOS verzorgt Kerst- en Nieuwjaarsgroeten OGOS Koorzangavond Een voorlichtend verhaal over het zitten Gevonden plankje herinnert aan een moord in de Oostdijk in „de Samaritaan" Modelbouwvereniging „Fiai(i(ee" Sint Nicolaas intocht in Stellendam Sport- en speimiddag Hoe belangrijk is een handtekening als u iets koopt? KIJKVENSTER HET BON 3e Blad VRUDAG 30 NOVEMBER 1984 No. 5351 blik op kerk en samenleving t - De RPF - Een intern konflikt - Evangelisch - Reformatorisch? Het rumoer in de RPF (Reformatorische Politieke Federatie) is één van de kleine schandaaltjes binnen de Gereformeerde Gezindte. Het bestaan van deze politieke groepering is voor mij maar wie ben ik? - altijd al een probleem geweest. Ter rechterzijde van het CDA hadden we al een SGP en een GPV. Waarom moest er zo nodig een derde partij bijkomen? Maar goed, zij is er, en zij verenigt een aantal kiezers uit de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk, wat Christelijk Gere formeerden, en vooral veel mensen uit de vrije groepen, de zogenaamde Evange- lischen. Tot ieders verwondering behaal de zij bij de jongste kamerverkiezingen twee zetels, waarvan de ene wordt in genomen door de heer Meindert Leerling en de andere door Drs. Wagenaar. Met het noemen van deze twee namen staat het konflikt meteen levensgroot voor ons. Want ieder kan het weten: tussen die twee botert het allang niet. Natuurlijk is de kwestie geëscaleerd en naar buiten ge komen. Zo, dat er twee fractieleden voor het front van de Nederlandse kiezers met elkaar in oorlog leven. Dat kon uiteraard niet zo blijven. Een nog zo jonge partij die alles nodig heeft om te kunnen voortbe staan, terwijl haar twee kamerleden elkaar voortdurend in de haren vliegen.... Alle pogingen om de moeilijkheden intern op te lossen zijn blijkbaar stukgelopen en op zaterdag 17 november heeft de Fede- ratieraad het hoogste orgaan in de RPF de knoop doorgehakt. Zij plaatste zich achter het bestuursbeleid en keurde open lijk de houding en de gedragingen van Wagenaar af. Hij mag zijn tijd uitzitten, maar moet er niet op rekenen een vol gende keer kandidaat te worden gesteld voor de verkiezingen. Wat is nu de oorzaak van het konflikt? Als men de publieke opinie mag geloven, dan botsen de reformatorische en de evange lische groepering in de partij met elkaar. Wagenaar vertegenwoordigt eerstge noemde en Leerling laatstgenoemde. Waar dan nog bij komt dat Leerling bijna uitsluitend „getuigend" bezig wil zijn, terwijl Wagenaar ook praktische politiek wil bedrijven. Van de zijde van „de top" wordt deze visie echter met klem tegengesproken. De tegen stelling evangelisch-reformatorisch be staat niet binnen de RPF en hét konflikt Leerling-Wagenaar is zeker niet tot deze categorieën te herleiden. Veeleer zou er sprake zijn van een karakterbotsing tussen die twee, van een gewoon „elkaar-niet- liggen". Natuurlijk kunnen alleen „insiders" be oordelen of dat waar is. Al was het van het begin af voor ieder die geen vreemdeling is in ons kerkelijk en politiek bestel, duidelijk dat het moeilijk zou zijn deze twee groe pen evangelisch en reformatorisch onder één politiek dak te brengen en.... te houden. Hoe men verder ook tegen de RPF aan kijkt en hoe men het konflikt ook be oordeelt, het staat wel vast dat het hoogst- schadelijk is voor het „image" van deze partij. Bovendien demonstreert het op een trieste manier de verdeeldheid van de rechterzijde van de gereformeerde ge zindte. En van die verdeeldheid zijn er al symptomen te over.... Waarnemer Uitnodiging tot het bijwonen van de algemene vergadering in de coffee-shop van de Opel Garage, Langeweg te Som- melsdijk. voor geïnteresseerden op 4 de cember om 20.00 uur. Nieuwe leden zijn hartelijk welkom. HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling IZZI 01870-3477 m DD SINT ANNALAND Aardappelveiling van dinsdag 27 november 1984 Bintjes gewone 0,15 - 0,16. Bintjes bonken 0,19. Bintjes drielingen 0,10. Bintjes kriel 0,30. Doré gewone 0,11 - 0,12. Irene gewone 0,33. Aardappelprijs per kilo gram. Aanvoer: 45 ton. Ook dit jaar wil RADIO ROGOS, de omroep voor het verzorgingshuis „De Goede Ree", de bejaardenhuisvesting „Het Oudeland" en verpleeghuis „De Sa maritaan", de bevolking van het eiland Goeree-Overflakkee in de gelegenheid stel len een kerst of nieuwjaarswens aan te bieden. Het is gebleken dat een warm en mee levend gebaar d.m.v. een grammofoon plaat of een wens door onze bewoners bijzonder wordt gewaardeerd. Het is prettig te weten dat ook anderen om ons heen aan onze bewoners denken. Ook kerst- en nieuwjaarswensen voor het personeel zijn van harte welkom. Het ligt in de bedoeling dat de omroep een uitzending verzorgt op maandag 25 december en dinsdag 1 januari 's middags van 13.30 tot 16.30 uur. Door onderstaande bon in te vullen en op te sturen naar het verpleeghuis en/of af te geven aan de beide recepties respektievelijk „De Goede Ree" of „De Samaritaan*' doet u ook mee aan het welslagen van een fijne radio-uitzending speciaal bestemd voor onze bewoners. Naam: Adres: Woonplaats: vraagt een plaat aan voor: De plaat is bestemd voor kerst oud en nieuw uitzendingen, e.v.t. kerstwens/nieuwjaarswens Ie keus: 2e keus: Ook kunt u telefonisch opgeven: Tel. 01870 - 2500 toestel 192; 01870 - 3620. Donderdagavond 6 december organi seert de welzijnszorgkommissie van het verpleeghuis „De Samaritaan" weer de maandelijkse koorzangavond. DDeze koorzangavonden worden niet alleen door de bewoners binnen maar ook door belangstellenden van buiten de stich ting H.D.G. bezocht. Een ieder is dus van harte welkom in de Lukaskapel van het verpleeghuis. Gasten deze avond zijn de koorleden van het Ger. Kerkkoor „Ons Koor" uit 's Gravenzande. Dit koor bestaat uit 40 leden en hebben in het Westland een grote naam opgebouwd. De bezoekers van deze zangavond zullen dan ook zeker beves tigen dat dit niet „zomaar een koor" is. Behalve de koorzang staat er ook samen zang op het programma vermeld. Wilt u deze zangavond bijwonen dan bent u van harte welkom in de Lukaskapel op donderdag 6 december. Deze avond begint om 19.45 uur. THOLEN OogstkoUekte Ned. Herv. Kerk De op Dankdag in de hervormde kerk gehouden OogstkoUekte heeft/ 12.704,- opgebracht. De Oranjevereniging „Stellendam" or ganiseert op zaterdag 1 december 1984 een Sint Nicolaas intocht, 's Middags om 13.30 uur zal Sint Nicolaas met een legertje zwarte pieten arriveren in de oude haven bij de Molenkade van Stellendam. Hiervandaan zal de Sint met zijn zwarte pieten vertrekken naar de Voorstraat waar hij zal worden verwelkomd. Nadat hij op de Voorstraat is ontvangen zal hij een rondgang gaan maken door het dorp met medewerking van het majoretten peloton „Jong Leven", drumband „Avee-Esprit" en fanfare-orkest „De Hoop". Na de rondgang zal hij de winkeliers gaan be zoeken. SINT MAARTENSDIJK Vijfhonderd jaar Smalstadsrechten In 1485 verwierf Sint Maartensdijk stads rechten. Dit historisch feit zal van vrijdag 14 t/m zaterdag 29 juni 1985 feestelijk worden herdacht. Het comité, gevormd voor het vaststellen van de herdenking en festiviteiten, heeft inmiddels een vignet laten maken, dat als symbool gaat dienen voor de herdenkings- en feestperiode. Dit vignet is beschermd. Dat betekent dat het niet zonder meer door iedereen kan wor den gebruikt. Voor commercieel gebruik dient toestemming te worden gevraagd aan het comité. Makkelijk zitten is best moeilijk Het is vreemd te bedenken dat in onze tijd zoveel aandacht aan goede stoelen wordt besteed terwijl de stoel pas in de zeventiende eeuw algemeen opgang als meubel maakte en dan nog in de beter gesitueerde gezinnen. Daarvoor was zitten iets wat men nauwelijks deed, hooguit op een stijf houten bankje of tabouret. De eerste stoelen waren voornamelijk de mannen voorbehouden. Vandaag de dag geldt bijna het tegenovergestelde: er zijn enorme hoeveelheden stoelen te koop. Stoelen die puur functioneel zijn vorm gegeven en stoelen die je alleen om de vormgeving al zou willen hebben. Omdat elk mens anders gebouwd is, zit elke stoel bij ieder mens anders. Stoelen worden in serie vervaardigd en dat laat geen individuele wensen toe. Daarom geldt als eerste regel bij de keuze van nieuwe stoelen: ga zitten, in de winkel, en zo lang mogelijk. Wat heeft uw lichaam nodig? Maak, voor u stoelen gaat kopen, een duidelijk beeld waarvoor u ze koopt. Eet u er alleen maar aan? En hoe lang eet u per dag? Zijn ze ook bedoeld voor lange spelletjesavonden of werkdagen? Zit u nauwelijks op rechte stoelen maar kiest u ze voor het zicht? Moeten er ook kinderen op zitten? Enzovoort. Zo komt u er achter wie er op zit en hoeveel uur per dag. Nu uw lichaam! Bij het zitten moet uw wervelkolom zo veel mogelijk in ruststand zijn. Daarbij is de rug s-vormig, wat betekent dat een leuning deze vorm dient te volgen. De onderste kromming van de leuning moet ter hoogte van de bovenkant van de heup vallen. Bij het werk mag de stoel de be wegingen niet hinderen een typiste zal gebaat zijn bij een stoel met een lage, smalle leuning die de rug steunt en haar armen vrijlaat. Als u van natafelen houdt, zal een hoge leuning die iets achterover helt prettig zijn. Een hoge leuning die bij de schouders recht is, geeft pijn in de nek omdat de spieren daar steeds worden belast. Wat het zitgedeelte van uw lichaam betreft, dit moet vrij kunnen zijn: een zitting moet bewegingsruimte bieden. De diepte van de zitting moet wat korter zijn dan die van hert bovenbeen om zenuwen en bloedvaten vrij te houden en om makke lijk overeind te kunnen komen. Bij erg schuine of lange stoelen komt de maag en buikstreek in de verdrukking dat voelt u vanzelfl Tenslotte armleuningen. Die zijn niet altijd even handig. Ze moeten op de goede hoogte zitten: uw schouderkolom ont spannen, bovenarm en onderarm in een rechte hoek, en dan de onderarm in ruste erop. Kunt u verzitten met die leuning? Is hij niet te laag ofte hoog om functioneel te zijn? Korte leuningen zijn ideaal bij een eettafel, die hinderen niet onder het tafel blad. Kortom: goed zitten is niet makkelijk. Niet voor niets noemde Gerrit Rietveld het een werkwoord! Daarbij komt dat de ideale stoel dus maar voor één persoon ideaal is. En aangezien meestal voor meerdere mensen tegelijk stoelen worden verkocht zfllt u toch uw wensen iets moeten bijstellen, ledere Goed Wonen-adviseur kan u des kundig adviseren over alle facetten van het zitten. De uiterlijke kant Natuurlijk kun je nog zo prettig en ver antwoord zitten het oog wil ook wat. U wilt niet op een stoel omdat hij zo prima bij uw lichaam past, dat komt pas later. In eerste instantie is een stoel mooi of niet. Waaruit u kunt kiezen? Gelakt hout (dat sneller kan slijten dan door en door kunst stof). Andere natuurprodukten als rotan, riet, bamboe en wilgeteen, sfeervol, niet al te duurzaam en vaak ook niet te duur. Metaal, waaronder vele beroemde buis- stoelen die in de jaren twintig voor het eerst werden vervaardigd en nu ook nog in dezelfde modellen en vele varianten wor den gemaakt. Deze zijn vaak prijzig, al zijn ook daar weer grote verschillen bij te vinden. Beroemde ontwerpen Sommige stoelen blijken na jaren en jaren nog zulke perfekte staaltjes ontwerp- kunst te zijn dat bijna iedereen ze wil hebben. Vaak zijn het stoelen die al zo'n zestig jaar geleden ontworpen zijn, zoals meubelen van Breuer, Mart Stam, Le Corbusier of Gerrit Rietveld. Het grote vakmanschap waar deze stoe len mee gemaakt zijn, de duurzame vorm geving en de nimmer aflatende populari teit leidde tot het onvermijdelijke: copieën en namaak. Weinigen kunnen zich im mers de vaak grote bedragen permitteren voor een echte" Rood en Blauwe Riet veld (die de stoel notabene zo in elkaar zette dat hij voor minder draagkrachtigen bedoeld was), een echte Mart Stam eet- stoel (misschien wel de meest gecopi- eerde) of een Wassily leunstoel van Mar cel Breuer. Verzamelaars van vormgeving zullen liever een tijd niet eten dan een goedkope uitvoering aanschaffen. Maar veel mensen zien de verschillen niet of het maakt hen niet uit en dan is alleen de prijs van goedkopere uitvoeringen een lokker. Toch kan goedkoop hier ook duurkoop zijn. De goedkopere versies zijn vaak minder zorgvuldig in elkaar gezet, hebben bekledingen die sneller slijten of een vorm die na een tijdje toch vermoeiend blijkt te zitten. Als voorbeeld de genoemde Was sily stoel van Marcel B reuer. E en prachtig ontwerp van chromen buizen die met tuig- leer aan elkaar verbonden zijn. Wie het ontwerp eenmaal ziet staan en vervolgens gaat zoeken, stuit op grote verrassingen. Er bestaan grote prijsverschillen; af hankelijk van de winkel, en of het een origineel betreft of niet, kan het vaak flink wat schelen. Met zulke verschillen is de vraag terecht of je dan niet beter met goedkoper genoegen kunt nemen. Toch is er ook kwaliteitsverschil. De duurdere versies hebben beter leer dat niet snel uit kan rekken. De hoek van de zitting is bij goedkope imitaties vaak te schuin, waar door de stoel niet goed en lekker zit. De buizen zijn niet altijd mooi gelast. Alle maal verschillen die je op het eerste ge zicht niet ziet, maar die pas na een tijd gebruik opvallen. De Thonet eetstoel is een duidelijk twee de voorbeeld. De originele Thonet, gefa briceerd in West Duitsland, die voor de eerste wereldoorlog 3,kostte, is ver krijgbaar in gebeitst noten, donker ma honie, of blank, in kleur en zwart gelakt, d De prijs ligt tegenwoordig aanmerkelijk hoger. Van deze stoel is het hout mooi dun, sterk geprofileerd en de afwerking is met name in niet direct zichtbare delen mooier dan bij een goedkopere versie. De gevlochten rieten zitting is gestanst. Een andere Thonet, in Oost-Duitsland ge maakt, heeft een ronde, handgetrokken zitting waarbij de mat als het ware aan het frame zit vastgenaaid. Deze stoel is lever baar in naturel, noten, zwart en wit. Het prijsverschil met de West-Duitse variant wordt hier niet alleen door kwali teitsverschil veroorzaakt, maar ook door goedkopere arbeidslonen in Oost-Duits land, terwijl de West-Duitse Thonetfa- briek bovendien kleinere series maakt en een groter assortiment Thonet stoelen biedt. Het zal u na deze voorbeelden duidelijk zijn dat het uitzoeken van goede stoelen nogal wat vakkennis vereist. Daar om is het van belang dat u zich goed laat adviseren door een Goed Wonen-advi seur. ^VanZielst^ [Eigentijds Wonen] Het gevonden plankje met daarachter de in 1921 gebouwde woning. Is er in het jaar 1892 in de Oostdijk, de buurtschap tussen Ouddorp en Goedereede wérkelijk een moord op een twintigjarig meisje gepleegd? Het is een vraag die enkele families bezighoudt nadat enkele weken geleden, bij de verbouwing van de schouw in de woning Oostdijkseweg 15 een met potlood beschreven plankje tevoorschijn kwam waarop in dichtvorm aan een moord wordt herinnerd. „Hier in dit onherbergzaam oord Is er gepleegd een moord Een dochter van Toon Nabij de school Een meisje van 22 jaren Zij had een kop met gitzwarte haren Zij was alleen maar thuis En toen was het niet pluis. Der moeder was zij al kwijt En der vader was om de geit De moordenaar hebben ze gevonden En door naar Rotterdam gezonden Daar heeft hij een reuze straf gehad Hij ging levenslang in 't gat"- zo luidt het gedicht, ondertekend door ene Sela, wiens bestaan sommigen zich nog wel herinneren. De woning waarin het plankje werd gevonden is eigendom geweest van Jacob Erkelens die het huis in 1921 liet bouwen. Het plankje moet toen beschreven en in de schouw zijn gestopt, bijna dertig jaar na de beschreven moord. De families Erkelens en Annema, de nieuwe eigenaar van de woning zouden graag meer van het gebeurde weten. In de jaargang 1892 van de Maas en Scheldebode hebben wij er overigens niets over terug kunnen vinden en het lijkt nauwelijks denkbaar dat een gepleegde moord aan de aandacht van de redacteur zou zijn ontsnapt. Daarom temeer het vriendelijk verzoek aan allen die vermoeden over welk gebeuren het gedicht gaat, daarvan de genoemde families of onze redactie in kennis te stellen. We zijn zeer benieuwd..! De bouwers Op de andere zijde van het plankje staat beschreven dat het huis in 1921 werd gezet voor rekening van Jacob Erkelens, door de timmerlui Job Mierop(1891 J. C. Mierop J.zn. metselaar 1888 Jan Comtebedde 1905 Joas Boelaars P.zn. Er zijn geen komma's aangebracht zodat het onduidelijk is welk jaartal bij wie hoort. Opperman was Johannes Bakelaar, bijgenaamd de dove Hans. „In de halve Maan, staat in den Oostdijk, in het jaar 1921droog jaar" zo staat er geschreven en ook naar de betekenis daarvan is het raden. Wellicht heeft men gebruik gemaakt van de localiteit van het café „de halve Maan" om een en ander te beklinken? in Ver.gebouw „Oostdam" te Goedereede Vanaf 4 december 1984 zal er elke dinsdagmiddag een sport- en speimiddag worden gehouden van 1 tot 5 uur in Verenigingsgebouw Oostdam te Goedde- reede o.l.v. dhr. Grinwis en anderen. Deze middag is bedoeld om voorname lijk ouderen een gezellige en zinvolle middag te bezorgen, zodat zij uit hun wekelijkse sleur kunnen geraken, met di verse gezelschapsspelen (sjoelen, kaar ten, bingo, dammen, etc), beweging, dia- vertoon en dergelijke. Ook kan er worden gebreid, gehaakt of andere handwerken. Wie weet wat er nog meer bijkomt. Kortom, een wekelijkse gezellige mid dag. U kunt zich hier nu al voor opgeven bij dhr. Grinwis, Beatrixweg 20 te Oud dorp of in het Verenigingsgebouw Oost dam te Goedereede. Er zijn voor u geen kosten aan ver bonden; het gaat om de gezelligheid, waar u zich iedere week op kunt verheugen. Hopelijk tot ziens in Oostdam. „Wees voorzichtig met het zetten van uw handtekening" is een waarschuwing die u wel eens gehoord zult hebben. Dat zou u op de gedachte kunnen brengen, dat er niets aan de hand is zolang u maar geen handtekening zet. Anders gezegd: u „hangt" pas als er getekend is. Maar zo is het niet. U kunt vastzitten aan de aankoop van een huis door duidelijk ,Ja" te knikken. U kunt zelfs tijdens een telefoongesprek iets kopen, bijvoorbeeld bij telefonische colportage. Afspraak Als koper en verkoper het duidelijk eens zijn, dan is de zaak rond en de koop gesloten. Zo simpel is dat. Handteke ningen worden eigenlijk alleen gezet om het bestaan van de overeenkomst te kun nen bewijzen. Alleen in enkele uitzonderlijke gevallen is de koop pas geldig als u hebt getekend. Dat geldt bijvoorbeeld bij het kopen aan de deur van dingen die duurder zijn dan 75,- Kopen met 't Koppie Deze en andere wetenswaardigheden voor de consument zijn te vinden in het boekje „Kopen met 't Koppie", een uit gave van het Ministerie van Economische Zaken. Het wordt u gratis toegestuurd als u even schrijft naar Postbus 512500 RR Den Haag. H: H: H: H« H: Van Zielst B.V.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 9