Op z'n flakkees gezeit: Uut m'n jaeren op de Christelijke Schoie van Meiissant De eigen identiteit Turnen M.H.-S.D. Novemberraadsel 5 (III) Uitslag gewicht varken A. van Herk (41) wordt predikant van Herv. Gem. in Sint Annaland Briefwisseling Schade en schande EXTRA RAADSEL ALLEMAAL Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" VRIJDAG 30 NOVEMBER 1984 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. STUURIK OF iniK? Als ik alléén maar in kennelijke staat in een auto achter het stuur zit, zonder te rijden, ben ik dan strajbaar bij alcohol controle? Antwoord: Als de beëdigde ambtenaren u zagen aankomen, hebben ze reeds ge constateerd dat u de auto bestuurde en ermee op de openbare weg reed. Dan maakt het niet meer uit, dat u (in de rij) op een alcoholtest zit te wachten en dat de auto stilstaat. Maar als u uit een café komt en beschonken in een stilstaande wagen achter het stuur gaat zitten en niet gaat rijden, maar later weer uitstapt, kan er niet van (een poging tot) besturen onder in vloed enz. worden gesproken. Als daaren tegen omstanders of politie u beletten weg te rijden, zal wèl sprake kunnen zijn van een strafbare poging! 8AM0M In een soort delicatessenzaak in Frank rijk zag ik pakjes Banon liggen en dat bleek kaas te zijn. Weet u wat voor soort dat is? Dat is in kastanjeblad verpakte kaas van meestal schape- ofgeitemelk uit de Pro vence. Ze heeft een pittige smaak en geurig aroma. DUO NIJPELS? De ene keer schrijft men over Nijpels van de VVD en de andere keer lees ik over Nijpels van D'66. Jioe zit dat in de Tweede Kamer? Antwoord: Drs. Ed Nijpels (met puntjes op de ij) is fractievoorzitter van de WT), maar een drs. Erwin Nypels (met y) is lid van D'66. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening f- «„"y^^^j' Wie WAS SKASMUS? Van allerlei artiesten lees je tegenwoor dig naam en toenaam en van vele figuren wordt een pseudoniem onmiddellijk ont rafeld, maar na het lezen van de belang rijkste werken van de grote Erasmus zoek ik nog altijd vergeefs naar zijn werke lijke naam. Hij is toch van Nederlandse kom-af? Antwoord: De afkomst van deze r.k. humanist wordt in de regel niet vermeld, omdat hij een onwettige zoon was van een priester Gerard, die een verhouding had met een zekere Margaretha. Volgens de gewoonte uit zijn tijd werd hij na zijn geboorte op 27 oktober 1469 (volgens andere bron 1466) bekend als Gerrit Gerritszoon van Rotterdam. Met zijn moeder woonde hij in Gouda en De venter, waar hij schoolging. Volgens de wens van zijn voogd Pieter Winckel begon hij in het klooster Steyn bij Gouda aan de studie van de latijnse klassieken en daar is hij in 1492 tot priester gewijd. Hij werd secretaris van de bisschop van Kamerijk en kon gaan studeren in Parijs. In het achterlijke college Montaigu werd hij spot tend „de heilige Erasmus" genoemd, naar de bisschop van Antiochië, die in 303 als martelaar te Formiae in Italië stierf en de patroon werd van zeelieden en mensen in nood. Een legende over deze St. Erasmus verhaalt immers dat bij een hevig onweer de hemel boven hem en zijn toehoorders rustig en helder bleef Gerrit koos er de voornaam Desiderius bij toen hij ging schrijven en dat was de naam van enige bisschoppen die veel voor het geestelijk leven deden. Desiderius betekent name lijk: vol van verlangen. ANTI-PLANTCNHOUT Sinds wij de kozijnen lieten vernieuwen met hardhout krijgen we de kamer planten niet meer in bloei. De bladeren vergelen en de knoppen van alle nieuwe plantjes verdrogen, zelfs als we schermen tegen de zon. Wat kan er aan de hand zijn? Antwoord: Hardhout wordt vaak geïm pregneerd met olie om het lang op kleur te houden. De dampen van creosootolie e.d. zijn voor somimige bloemen en planten schadelijk. Ze komen vooral los als het hout warm wordt. Vandaar, dat schermen aan de binnenkant van het glas niet helpt Een zonnescherm buiten kan wel uitkomst bieden. Plaats uw mooiste kamerplanten in een ander vertrek en zet zolang enige cactussen en bladplanten op deze venster banken. Die kunnen er beter tegen. Het zijn voornamelijk bloemvorsers die er zo'n last van hebben. Gelukkig duurt dit euvel hooguit een jaar. Dat de schoie, waer ik meie 1914 op kwam, een Schoie met den Biebel was, kon je an heel veul diengen mearke. De „identiteit" van de schoie was heus geen probleem in dien tied. Daer hoevende niet over gepraet te worren, nog minder ge discussieerd. Die identiteit wier eenvou dig waer gemaekt, natuurlijk niet in vol komenheid, mar wel in oprechtheid. Meester Van der Wal zei me laeter wel, dat-en niet zo gesteld was op de naem School mét den Biebel. Dan kon gedocht worre, dat den Biebel er bie kwam as een anhangsel. Hie sprak liever van „Christe lijke schoie", omdat die schoie as geheel, in alles Christelijk weze mos, niet alleen as er uut den Biebel verteld wier. Wel was de vertelling uut den Biebel het allervoomaemste. De Meester zei oak laeter, dat hie niet van de tearm gods dienstonderwies wou wete. Een sollicitante had eens geschreve, dat ze wel godsdienstonderwies kon geve. Nou, dat stieng hem al direct niet an. En terecht miens inziens. Het gaet ommers in den Biebel niet alleen om 't godsdienstige leven van de means, mar om Gods groate wearken in 't ganse leven: Z'n waerken van schepping en verlossing. (Om welke redenen meester Van der Wal de naem „godsdiensonderwies" ofwees ken ik niet zegge). Hie en de juffrouw vertellende uut den Biebel, die ze van a. tot z. anvaerdden as onfeilbaer. Er wier heel levendig verteld, zonder er veul bie te fantaseren. Dat betekende niet, dat mien fantasie niet gaende gemaekt wier deur de vertelling. Als verteld wier, dat de broers van Jozef in 't paleis bie z'n kwamen, dan gebeurende dat voor mien op Melissant, in een ruumte zo groat as de mesterieë van Trommel. Ik haelendde wat toen en daer gebeurende, hélemael naer mien omgeving. Wier er verteld van het jongetje van de Sunemietische, die op 't land een zunne- steek kreeg, gebeurende dat voor mien in óns land, waer m'n vaoder van den vroe gen ochend tot den heldert, waerkende. Ik althans had geen plaeten bie de biebelles noadig, om me alles levendig voor te stellen. De macht van het sobere woord was heel groat, in ieder geval bie mien. Noe gieng de biebelles niet op in vertelle en luusteren. Wat verteld wier, wier nae- gevraegd en oak wel terug verteld. Bie de biebelles zei meester Van der Wal soms: „Ik zeg 't niet, mar het Woord zegt het". Hie vroeg geen geloaf in zien woord, mar in Gods Woord. Soms bestreed hie verkeerd Schriftgebruuk. Wier er wel gesproke van „een doaie letter", as men 't over de wet had, hie lerende ons „Daer staat niet: dode letter; maar: de letter doodt". Wier gesproke van een brandhout uut het vier gerukt, dan wees hie er op, dat er stieng „een vuurbrand". (Ik achte het meugelijk, dat en dat niet in de klasse zei, maer pas laeter tegen mien). (Een brandhout is bestemd voor het vier, mar een vuurbrand is in het vier terecht- gekomme, mar wordt er uut gehaeld: Zo is dat m.i. op te vatten. Hoe de meester '.t verschil toen precies uutlei, weet ik niet meer. In dit verband, herinner ik me, dat Ds. A. de Blois, van Kraelingen eens een rede hieuw op de ouderaevond en toen het vreselijke gezegde bestree, dat de kinders brandhout voor de helle warre). De meester lerende ons vooral te lezen, wat er staet. 't Zou trouwens oak niet geduld zijn, as iemand van de letter van de Schrift zou ofgeweke weze. De betrouwbaerheid van den Biebel stieng voor ieder in de Melis- santse schoolkrieng vast. Hie vertellende ons oak dudelijk uut Da niël en zo kwam ik op de hoagte van de vier weareldrieken. Toen ik laeter deur lerende, vroeg een leraer. „Heb je soms op de school in Melissant algemene geschiedenis gehad?" omdat ik nog al wat van de vier wereld- rieken wist, die we bie Algemene Ge schiedenis krege. Meester Van der Wal vertellende ons oak over de Makkabeeën, waerover in de Apocriefe boeken verteld wordt. Wat de vrucht van dit Schriftgetrouwe onderwies was, kenne we niet angeve. Mar zeker is dat ons een grote eerbied voor de Schrift is biegebrocht. Naest de biebelvertelling, lazze we in de hoagste klassen uut den Biebel. Tegen Kossemisse lerenden we Mes siaanse voorzeggingen en de geboorte geschiedenis uut Lukas twee. En iedere weke mozze we een psalmversje lere. Van de twee keer in de weke zangles, die we hadde, was er één geheel gewijd aan het ziengen van Psalmen. De kostelijke, onovertroffen plaeten van Van Lummel (weer te kriegen tegen woordig), ware' het enige leermiddel be halve biebel en psalmboek. Wat wier de tabemaekel ons deur die plaeten dudelijk. Mar al was dan het onderwies uut den Biebel op onze schoie 't voomaemste, de aore vakken wiere oak heel goed onder- weze. Vakken as Kerk- en Vaoderlanse ge schiedenis wiere boeiend verteld. Oak weer zonder er bie te fantaseren. De meester vertellende historisch-getrouw. Niet romantisch. Eerlijk gaf-en de feiten weer. Op onze gemengde schoie ver tellenden over de Ofscheiding. Altied zal me z'n vraege bie bluve. Wie vervolgde de kerk in Nederland? Hie wou ons er toe brienge dan an oak Koning Willem I te dienken die de Ofgescheië hevig vervolgende. Zoas ik al zei: Hie vertellende er niet bie hoe op Melissant de Ofscheiding verliep. Gelokkig hoarende ik daer buten schoie van m'n vaoder vooral meer over. Bie de vertelling (Dichte liep de meester dan op en neer voor de klasse, zonder ons ammar an te kieken en ons in de gaeten houwe was niet noadig onder de ver telling) kwamme de Jaertallen, die de tied- rekenkundige volgorde van de historische feiten ons biebrochte. En nae de vertelling lazze we uutstekende geschiedenisboekjes over de geschiedenis van keark en vaoderland. In die boekjes stienge dudelijke plaetjes, zodat we ons de historische personen goed voor konne stelle. Wat lazze 'we die boekjes graeg. Voarders viel de meestr ons niet lastig mit vraegen en opdrachten tot verwaerking". Mar we onthieuwe er toch veul van. De aardrijkskunde lerende we voomae- melijk deur 's meesters vertellen bie de kaerte. Hie zei dan nog al es: ,,Daar ben ik geweest", en dan dochte wiele: „Daer hie 't wen Hie was daer oak al". Voor ons ddie bienae noait buten Flakkee kwamme, jae amper buten Melissant. (Een keer mit een schoolreisje kwamme we in Ouddorp an het strange!) was dat zo'n biezonder ies, dat de Meester zowat overal geweest was!). We mozze soms voor de kaerte komme om plaesen an te wieze. E n mit behulp van de eenvoudige tekenatlas van Bos, mit z'n blinde kaertjes achterin, waerop plaesen mit nummers er bie stienge, mozze we ons wat topografische kennis eigen maeke.Pas laeter, deur meester Haak, kwamme er aardrijkskundige platen en een globe in schoie. Die globe deed een opoe naer de penne griepe om op een brieve gloave an meester Haak, te schrieven: Zie Jozua 10: 12 en 13. Ze achttende het mit de betrouw baerheid van den Biebel in stried, dat er bie de globe verteld wier, dat de aerde om de zunne draoiende. Te priezen was deze vrouwe wel, om d'r waekzaemheid angaende den inhoud van 't onderwies, al was d'r zurge dan on gegrond. Den Biebel beschrieft de historie ommers in geweune, praktische tael zoas een pro fessor in de sterrenkunde oak heel geweun in 't daegelijkse leven zeit: „De zunne komt op en gaet onder en niet over de werkelijke stand van zaeken van 't draoien van de aerde om de zunne spreekt. Van de natuurkenners stae m'n voor, dat er over 't leven van de dieren verteld wier en oak natuurkundige verschiensels wiere behandeld, mar daer kan ik met zekerheid geen voorbeelden van geve. In ieder geval kwam er in de schoie bie de vakken aardrijkskunde en natuurkennis niks in de lessen voor dat tegen den Biebel indrusende. Geen aesje evolutionisme kwam er in voor. (Toen ik direct nae de laegere schoie op de Voorbereiding in Menheerse m'n eerste dierkunde-boek kreeg, viel me direct op de zin: „Het paard is evenals de mens een zoogdier"). Onze leesboekjes aedemden een echt Christelijke geest. Daerin kwam oak ge- schiedenisstof voor. Het lezen en de aore vaerdigheidsvakken as schrieve, zuver schrieve, rekenen, kwamme oak goed tot d'r recht. Om tot het schrieven van een goeie loa- pende hand te kommen, wier er strieng en constant gelet op de wieze waerop je potload en penne vasthieuw, zodat je hand zonder weerstand over 't papier kon gae bie 't zoveul meugelijk an-één schrieven van de letters van een woord. Tot op den huldigen dag hao ik bie m'n veule schrieven groat gemak van dit schrief onderwies. En dan eisende mees ter Van der Wal een uniform handschrift deur heel de schoie heen. Trouwens dat dee meester Bakker oak. Alleen was beider schriefvurm heel ver schillend. De juffrouw van het postkan toor zei me eens, dat ze an het handschrift van de ofzender precies kon zieë wie er op de Openbaere en wie er op de Christelijke schoie gegaen had. Nee, ik zegge natuurlijk niet dat in zó iets de Christelijke identiteit mot uutkomme. Bie de vaerdigheids-vakken geldt, dat ze goed gedaen motte worre, in het geheel van de Christelijke Schoie, die geheiligd is en mot weze, deur Gods Woord en het gebed (Vgl. 1 Timotheüs 4 4). Ook het rekenen wordt op de Chr. School zó geheiligd. We wte uut het Woord dat de getallen door God geschaepe binne en de schooltied beginne we mit het gebed, om kracht om ons weark, oak 't rekenweark te kenne doeë, o.a. dienkkracht om de sommen op te lossen. Dat betekent niet, dat 't rekenen mot genoemd worre in 't gebed, 't Is inbegrepen in het geheel van waerken. Dat het rekenonderwies góéd gegeve wier, daervan bin ik overtuugd. Oak in hoofd- rekene wiere we getraind. Merkwaerdige produkten as 25 x 25,35 x 35 konne we zó ,uut het hoat zegge. Tekene wier wel gegeven, mar geen han denarbeid en geen gym. De meisjes krege handwerken van de juffrouw en van de vrouwe: de weduwe Bruinisse („Arjaene" Lodder). Wat wier an dat nuttige handwearken een praktische waerde gehecht! Bie ziengen wier, zoals ik al zei, in de hoagste klasse één zangles an de psalmen besteed en verder wiere „Geestelijke, en vaoderlanse" liederen gezonge. Alléén zienge hoefden we noait. Waarheen pelgrims waarheen gaat gij, die vraege mozze wie as jongers an de meisjes stelle, mar dat durvende we nog amper saeme. ('t Kan oak dat de meisjes dat mozze vraege an de jongers). In de laegere klassen wiere er dienk ik, oak wel een aor soort versjes gezonge. Dat weet ik niet meer. Zeker was dat bie juffrouw Feitsma. Het Christelijk karakter van een schoie mot oak uut komme in de daegelijkse omgang tussen personeel en kinders en kinders onderling, kortom in de hele sfeer die er heerst. Noe, ik ken niet zegge, dat er daer over te klaegen was. Er heersende in ieder geval geen ver drukkende geest, we wiere niet opgejoge tot prestaoties boven vermogen, dede we wat kwaed, dan was de straf meest school- bluven, soms heel lange. Meester Van der Wal kon 't minst verdraege: gebrek an belangstelling en iever. Dan kon 'n wel es sarcastisch uut den hoek komme.... 't Was in 't algemeen goed in onze schoie. Het onderwies was echt eind-onderwies voor de meeste. De ienkele die deurlerende, hadde een degelijke basiskennis (we hadde b.v. oak spraekkuknst in ons taelboek) en wiere ietewat biegewaerkt en konne 't voort gezet onderwies dan goed volge. Bie de winterdag mochte de jongers, die van meie tot november op schoie komme. We noemende ze de „gorsbeesten" en zagge mit ontzag tegen d'r op. Meester Vander Wal had ze goed onderden duum, al wazze 't in dien korten tied, dat ze van schoie warre, groate sloeven geworre. Oak konne ze naer de aevendschole, die van 6-8 ure gehouwe wier. Rekenen, leze en tael krege ze dan. Ze schreve dan wel gedichten over uut een leesboek. De meester kon er oak op de aevend schole goed ree onder schieten. Zelfs buten schoie straelende er iets van 't OUDDORP Het gewicht van het varken waarmee leden van P.V. „de Trekvogels" zaterdag 24 november door Ouddorp gingen was 236 pond. De winnaars zijn W. Klepper, Dorpsweg en C. Hameeteman, Hazers- weg. Zij delen het varken. SINT ANNALAND Hervormd Sint Annaland krijgt weer een eigen predikant, kandidaat Arie van Herk uit Stellendam. De intrede zal nog drie maanden op zich laten wachten gezien zijn dienstverband als leraar HAVO. De heer Van Herk is getrouwd en heeft vijf kinderen tussen de 4 en 15 jaar. Hij begon als onderwijzer op lagere scho len, was vervolgens achtjaar betrokken bij het werk aan het doveninstituut Effatha en werkte daarna vijf jaar als logopedist (spraakleraar) in Capelle aan de IJssel, waar hij tevens ouderling was van de Hervormde Gemeente aldaar. Inmiddels is de heer Van Herk leraar Mavo-Havo in Stellendam op Goeree-Overflakkee. Daarnaast verzorgt hij al tien jaar preken voor doven-kerkdiensten. Op wat latere leeftijd ging de heer Van Herk in Utrecht aan de Rijksuniversiteit theologie studeren: op zaterdag en op avonden in de week. Bovendien gaf hij spraakles op een MIK-school. Het onderwijs en de gehandicapte ligt de komende Sint-Annalandse predikant na aan het hart. Hij volgt drs. M. D. Geuze op, die naar Noorden vertrok. gezag van de meester uut: 'k Wete nog dat as er jongers an 't centje goaien wazze bovendieke; en meester Van der Wal kwam an, ze ineens de centen oppakkende en mit d'r spel stoppende. (Ze hielden oak op as Struuk den diender an kwam stappe!) Gien je van schoie dan zeië we wel onder mekaore het versje op: „Meester je bint bedankt. Voor 't zitten op den bank, Voor 't slaen op m 'n rug, Ik kom noait meer terug. Mar ik dienke dat de meesten laeter zegge moste: „Den tied op schoie, was ten besten tied van m'n leven". (Slot volgt) Heino J. L. Sü^ik J.l. zaterdag 24 november hebben 8 leden van gymver. M.H.-S.D. uit Middel harnis meegedaan aan de B-Kringkam pioenschappen, georganiseerd door de R.T.B. De wedstrijden werden gehouden in de Alexanderhal in Rotterdam. Deze wed strijden waren een vervolg op de C-wed- strijden waren een vervolg op de C-wed- strijden die 14 dagen eerder werden ge houden. De hoogst geklasseerden uit de C zijn doorgestroomd naar de B-wedstrijden van zaterdag. Ook nu konden we weer met goede resultaten huiswaarts keren. Anne Christel Berenz behaalde een 4e plaats bij de Turnsters met 30,40 punten en Vero nica Barendse behaalde een 4e plaats bij de Turnsters Junioren I met 31,85 punten. Alle twee zijn gepromoveerd naar de A- wedstrijden waar in totaal nu 3 leden van deze vereniging in mee zullen turnen. De A-wedstrijden vinden plaats op 8 decem ber a.s. in Rotterdam. }^J^Ï^^}^}^X<.i^i^Jt^l^2^}^i^l^i^Jt^X^2^i^i<.i;^X<.i^i^ Hallo jongelui, daar gaan we dan met het laatste hoekje van de maand november. Het was de vorige week wel de moeite met ons hoekje, en ik denk dat ze er bij de krant niet eens zo blij mee waren. Maar dat moeten ze dan maar slikken. Voor jullie was er heel wat werk, en vandaar dat we het deze week wat kalmer aan doen. Er werd mij ge vraagd of bij de „visitekaartjes" alle let ters gebruikt moeten worden. Ja, die moe ten allemaal worden gebruikt, anders klopt het niet Er kwamen ook nog enkele inzendingen binnen met de oplossing van één raadsel. Die blijven maar even liggen, in afwachting of die inzenders nog meer oplossingen zullen sturen. We herhalen nogmaals dat er slechts éénmaal in de maand ingezonden moet worden. Anders kost het immers veel teveel aan porto? We geven nu eerst het nieuwe raadsel. J w M E D E N G R G N D A D L E C D A O R R G A A B L Y Z M R Z S A O P A T N I U O H N E N N G Y O P U O ERR EOT I A M A S L N N O I R N E P R O N I S O D A DMA D T T N U A R H D A R R U O N D A L E S A S H E T R H A O N H E A K A Z W A W R O Het zijn allemaal bekende namen uit de Bijbel. Vindplaatsen zijn er niet gegeven. Verondersteld wordt dat jullie allemaal deze namen weten, want ze zijn al zoveel keren gebruikt en gehoord. De bedoeling is dus dat jullie de antwoorden op de vragen uit het letterraam wegschrapt. De overblijvende letters geven dan een tekst uit psalm 119. Gevraagd: de tekst, en waar die tekst te vinden is. De vragen zijn in volgorde: profeet - koning - berg - rivier - bijbel boek - sterrenbeeld - afgod - landstreek - discipel - inhoudsmaat - beroep - plaats. Jacqueline Funcke - Nieuw Zeeland: De kinderen zijn daar bij jullie ook al ondeugend; zomaar een kikker in de bus. Toch wel gevaarlijk hoor. Het slachten van een varken is niet vies, maar als oom Ko het moest doen at je nooit een stukje vlees Jacqueline! Je hebt anders een ak- tieve oma hoor, die gaat voor jullie in de weer! Dat is alleen maar te waarderen. Jullie zijn dus op de jacht geweest? Niets voor mij. Remco Funcke - Nieuw Zeeland: Leuk zeg, dat je zelf een tuintje te ver zorgen hebt. Jullie hebben toch wel de zelfde soorten groente als in Nederland. Wij hebben nog geen vorst gehad hoor; gelukkig niet, want er kan nog veel be vriezen op het land. Koud is het ook nog niet, wel nat. Het heeft de afgelopen week heel hard gestormd. Er is nogal wat storm- scha. Bij jullie is het volop zomer nu, hé! Anja Joppe - Dirksland: Ook al erg druk met de tentamens Anja; daarnaast nog catechisatie en vereni gingen. Altijd maar druk hé. Maar er is toch nog wel even wat tijd voor oom Ko? Daar gaat niet zoveel tijd in zitten? Waar een wil is, is een weg Anja. Als je nu goed je best doet, hoefje niet bang te zijn van het examen. Sterkte hoor, en ik hoop dat je plannen verwezenlijkt mogen worden. Bert Joppe - Dirksland: Het is inderdaad al een hele tijd geleden dat oom Ko een briefje van je heeft ont- „Door schade en schande wordt men wijs", Sprak Klaas op zekere keer tot Gijs. Was dat maar waar", sprak Gijs tot Klaas, Want velen blijven altijd dwaas!" 1. vem emen na ar iets. 2. leesteken. 3. deelnemer aan volksspel (paard). 4. hoofdtelwoord. In de hoekjes moeten LETTERGREPEN worden ingevuld; geen letters! vangen. Erg jammer, want dan groeit ook de puntenlijst niet Bert. De landbouw school is heel leuk, zou er best ook nog naar toe willen, maar dat zal wel niets meer worden. Jullie hebben de tarwe er ook al in. Dat is ook tijd hé. Gelukkig dat de aardappels eruit zijn Bert. Klazina Joppe - Dirksland: Als ik het goed begrijp ga je oom Ko verlaten Klazina. Je bent niet erg duidelijk in je brief, maar daar komt het wel op neer. Ik vind het erg jammer, maar wij hebben geen „dienstplicht". Je hebt inderdaad een hele tijd meegedaan, en daar ben ik heel blij mee. Ik wens je Gods onmisbaren zegen toe op je verdere levensweg, en kan je geen betere raad meegeven, dan de tekst die je vindt in de uitkomst van het nieuwe raadsel. Hartelijke groeten Klazina, en misschien hoor ik nog weleens wat van je! Monica Murre - Goes: Dat was dan een verjaardag om U tegen te zeggen. Zo'n goede verjaardag heb ik nog nooit gehad hoor, en toch word ik niet vergeten. Het is wel een mooie sport, paardrijden, maar erg gevaarlijk. Je hoort zo vaak van ongeluUcen. Maar wachten tot je wat ouder bent Monica! Jammer dat je de cijfers niet meer weet, want daar heeft oom Ko altijd belangstelling voor. Groetjes hoor! Annemarie v.d. Veer - Herkingen: Dat is wel erg fijn geweest, zo'n lange boswandeling Annemarie. Ook nog een strandwandeling gemaakt, of is dat er bij ingeschoten? Het is wel goed er eens uit te zijn na een week van hard studeren. Ik denk zo dat jullie allemaal wel meegeluis terd hebben naar het voorlezen van moe der. Ik lees meest ook kinderboekjes, en dan moet je wat aanhoren Annemarie. Maar laat ze lachen! 't Zat anders maar krap!!! Theo Tanis - Ouddorp: Je kan er fijn wat mee verdienen Theo, maar het kan een slecht werk zijn, dat boUenpellen. Je weet nog niet welke rich ting het worden zal? Dat is altijd erg moeilijk, maar je hebt nog even de tijd om er over te denken. Het zou fijn zijn als je zuster mag slagen, want zoveel werk is er nu ook nog niet. Hartelijke groeten Theo, en je best maar gedaan. Het is nu tijd van inzenden. Er zijn vijf raadsels geplaatst, en ook vijf extra raad sels. De EXTRA RAADSELS zijn niet verplicht'! Zijn alleen maar voor hen die de gewone te gewoon vinden. Mogen wel ALLEMAAL worden gemaakt en in gestuurd!! Graag weer een briefje erbij en voldoende gefrankeerd aan: OOMKO p.a. Eilanden-Nieuws Postbus 8 3240 AA Middelharnis Nieuwelingen graag geboortedatum en juiste adres, en verder allemaal de groeten van OOMKO '^^V*.*" 1 2 2 3 3 i 4 5 5

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 6