't Duurt vele uren voordat alcohol is uitgewerkt I f3Q Een nieuwe fiets voor bijna negentig-jarige Visser Garage KNÖPS B.V. B en W Goedereede beantwoorden Alg. beschouwingen Kern Optiek Richtlijnen voor strafvervolging 999 - Zwartwerkers op Oostflakkees^ landbouwbedrijf AUTO PESCH 0%7/2?'< Onze SHOWROOM Citroen-Hesselink videorecorders htubreehUe Aan de Middenstand van Ouddorp Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee A. J. V. Rumpt Middelharnis: YAMAHA tiTi) S7e Jaargang No. 5351 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend Bevrijdingsdag Sporthal Ouddorp Dirksland, 01877 - 1357 Oogmeting gratis Geen transporten radio-actief afval OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 RENAULT-dealer voor FORD - TOYOTA NieuxA/ en Occasions Buitenboordmotoren PEUGEOT TALBOT A iitobedrijf MIDDELHARNIS VRUDAG 30 NOVEMBER 1984 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Alcohol onderdrukt de werking van het centrale zenuwstelsel. Enkele effecten van alcoholgebruik zijn: een verminderd reactie- en waarnemings vermogen, zelfoverschatting, roekeloosheid. Wie denkt dat je met een borrel-op beter rijdt, dat er in een glas sterke drank meer alcohol zit dan in een glas bier en dat je van een kop koffie weer nuchter wordt, zit er helemaal naast, zegt Veilig Verkeer Nederland, dat begonnen is met de vijf maanden durende voorlichtingscampagne „Alcohol in het verkeer al gauw 'n misdaad". Volgens de alcoholwet van 1974 maakt iemand die met meer dan 0,5 promille alcohol in het bloed een voertuig bestuurt, zich schuldig aan een misdrijf. Maar ook met minder dan 0,5 promille is een weg gebruiker strafbaar als hij niet in staat moet worden geacht het voertuig naar be horen te besturen. Alcohol wordt direct opgenomen in het bloed en bereikt zo het zenuwstelsel en de hersenen; hij werkt daar versuffend. Al na het drinken van één glaasje nemen het waarnemingsvermogen, het concentratie vermogen en de reactiesnelheid af LICHAAMSGEWICHT Hoe lang het duurt voordat het lichaam de alcohol uit één borrel, één glas pils of één glaasje wijn kwijt is geraakt, is mede afhankelijk van het lichaamsgewicht. Zo heeft het lichaam van iemand die 60 kilo weegt, daar 1 uur en 50 minuten voor nodig. B ij 70 kg is dat 1 uur en 3 3 minuten, bij 80 kilo 1 uur en 22 minuten, bij 90 kg. 1 uur en 13 minuten en bij 100 kg 1 uur en 5 minuten (alle tijden zijn bij benadering aangegeven). Iemand van 70 kilo die 5 glazen heeft gedronken, heeft in totaal dus 7 uur en 45 minuten nodig om alle alcohol kwijt te raken; bij 8 glazen is die periode al op gelopen tot 12 uur en 24 minuten. Die berekening maakt duidelijk dat men na een avond stevig drinken, gevolgd door een normale nachtrust, 's ochtends nog niet nuchter genoeg is om verantwoord achter het stuur te gaan zitten. EFFECTEN De effecten van alcohol in het verkeer bij diverse promillages alcohol in het bloed zijn bij benadering te geven: Bij 0,2 promille: het vermogen om be wegende lichtbronnen waar te nemen, ver slechterd; men kan 's nachts de afstand van een tegenligger niet meer goed schat ten. Bij 0,3 primille: het vermogen om af standen te schatten wordt minder. Bij 0,5 promille: objecten lijken verder weg te zijn dan in werkelijkheid; gevolg daarvan kan bijvoorbeeld zijn dat een bocht met een te hoge snelheid wordt genaderd. Verder wordt bij 0,5 promille de gevoeligheid'van de ogen voor rood licht minder; gevolg daarvan is een minder goede of helemaal geen waarneming van remlichten, clignoteurs, fietsreflectoren, enz. Andere effecten bij 0,5 promille: dde aanpassing van de ogen aan lichtver schillen gaat langzamer, de reactiesnel heid en de aandacht worden beduidend minder (te laat remmen kan het gevolg zijn) en er beginnen evenwichtsstoor- nissen op te treden. Bij 1,0promille: de ogen reageren slecht, obstakels op de weg worden te laat gezien; het blikveld wordt vernauwd, waardoor niet meer goed wordt waargenomen wat er links of rechts gebeurd; zowel de waar neming en schatting van ruimte-diepte als het concentratievermogen lopen tot de helft terug; er wordt veel te laat of hele maal niet meer gereageerd. Bij 1,3 promille: het stadium van het wegvallen van remmingen bereikt zijn hoogtepunt, wat zich uit in het waan- gevoel dat je alles kunt en in het ver dwijnen van zelfkritiek en beoordelings vermogen. NUCHTER ADVIES Over alcoholgebruik en de gevolgen daar van en over ontnuchteren doen allerlei verhaaltjes de ronde, zo in de trant van: je denkt helderder na een borreltje; je wordt aktiever; in een glas sterke drank zit meer alcohol dan in een glas bier; als je in de buitenlucht komt, heb je minder last van alcohol; van »,en kop koffie wordt je nuch- ter(der); met een borrel-op rijdje beter; als je je veel beweegt verdwijnt de alcohol sneller uit je lichaam; na een nachtje slapen is alle alcolhol weg, ook als je veel gedronken hebt; geroutineerde drinkers kunnen beter tegen alcohol; een grote hoeveelheid suiker eten werkt ontnuch terend, evenals goed en stevig eten en extra vitamines slikken. Voor alle duidelijkheid: dit zijn allemaal misverstanden. Blijft over het enige nuchtere advies: Gewoon niet drinken als je nog moet rijden! LANGEWEG 113 - TEL. 01870 - 2222 - MIDDELHARNIS B en W van Goedereede hebben weer een uitgebreid antwoord ge produceerd op de Algemene be schouwingen die de raad twee we ken geleden hield, daartoe geïnspi reerd door de gemeentebegroting 1985. Gisteravond is die door de raad vastgesteld. Onderstaand een collage van gestelde vraag en ge geven antwoord: De zorg die door SGP, CDA en RPF was verwoord over de viering van bevrij dingsdag volgend jaar op 5 mei werd door het College aldus beantwoord: Met betrekking tot de viering van de Nationale Bevrijdingsdag op zondag 5 mei 1985 kan worden medegedeeld, dat door ons college bij schrijven dd. 13 november 1984 aan de drie in de ge meente aanwezige Oranjeverenigingen is medegedeeld de viering van de Nationale Bevrijdingsdag op een andere dag dan de zondag te houde, dit gelet op de over heersende levensopvatting van de be volking van deze gemeente. Verzocht is hun standpunt inzake de viering van de Bevrijdingsdag aan burge meester en wethouders kenbaar te maken en een programma voor de eventueel te houden feestelijkheden over te leggen, waarbij in overweging is gegeven, deze te combineren met de viering van Konin ginnedag op dinsdag 30 april 1985. Voorts heeft ons college besloten zich rechtstreeks tot de Minister President te wenden, waarbij het gevoelen wordt ken baar gemaakt, dat gelet op de levens beschouwelijke opvattingen van het me rendeel van de bevolking dezer gemeente, niet is te verwachten, dat op zondag 5 mei 1985 herdenkingsfeestelijkheden e.d. zul len worden georganiseerd. Waar deze opvatting ook door andere gemeentebesturen wordt gedeeld, zal te vrezen zijn, dat hierdoor het karakter van Nationale Bevrijdingsdag verloren zal gaan. De vragen, gesteld door PvdA en VVD m.b.t. de bouw van de sporthal te Oud dorp en het tot dusver uitblijven van het begin van de bouw kreeg het volgende antwoord: De grondverwerving heeft reeds plaats gevonden. Momenteel is een proces aan gespannen omtrent het pachtvrijmaken van een perceeltje grond, groot 800 m^ Op 19 december 1984 zal door ons een conclusie van repliek worden genomen waarna de tegenpartij in de gelegenheid is om een conclusie van dupliek in te dienen. Hangende deze procedure is een kort geding aangespannen teneinde het gebruik van de gronden te verkrijgen voor de cember a.s. De hoogte van de schade zal te zijner tijd door de pachtkamer worden vastgesteld. Gevraagd is een vergoeding van, 35.000,- hetgeen ons inziens onaan vaardbaar is. M E L S O li K S OMME L S D li K De Sint is er voor groot en klein. Daarom moet u a.s. zaterdag 1 december om 14.00 uur in Sommelsdijk op het Marktveld zijn. Breng je zelf gemaakte tekening of werkstuk mee. N K e\ H A R T Zandpad 2 - 4 Middelharnis 01870 - 2567 Wie met meer dan 0,5 promille in het bloed achter het stuur zit, maakt zich schuldig aan een misdrijf Met je derde pilsje ben je al toe aan die 0,5 promille. Misdrijven zijn ernstige delicten waar voor de rechter geldboetes en gevangenis straffen kan opleggen en ook de rijbe voegdheid kan ontzeggen. Voor de bestuurder van een auto die voor de eerste keer onder invloed op de ws'- aangetroffen wordt, gelden de volgende richtlijnen voor de strafvervolging: Bij een promillage van 0,51 - 0,80 (3-5 glazen): schikking 250,boete, eis ter zitting 300,boete. Bij een promillage van 0,81 - 1,00 (5-6 glazen): schikking 500,boete, eis ter zitting 600,boete. Bij een promillage van 1,01 - 1,30 (6-7 glazen): schikking 750,boete, eis ter zitting/900,—boete. Bij een promillage van 1,31 -1,80 (7-10 glazen): geen schikking mogelijk, eis ter zitting 1.000,6 maanden ont zegging van de rijbevoegdheid. Bij een promillage van 1,81 - 2,50 (10- 13 glazen): geen schikking mogelijk, eis ter zitting 1.500,boete 2 weken gevangenisstraf voorwaardelijk 2 we ken gevangenisstraf voorwaardelijk 9 maanden ontzegging van de rijbevoegd heid. Bij een promillage van 2,51 en hoger (meer dan 13 glazen): geen schikking mogelijk, eis ter zitting 2 weken gevange nisstraf onvoorwaardelijk 1 jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Met de bouw zal eind november 1984 een aanvang kunnen worden gemaakt. Het streven is erop gericht om het gebouw per oktober 1985 in gebruik te nemen. Ten aanzien van de vrijkomende ge bouwen (oude O.L. school en Verenigings gebouw, red.) kunnen wij u mededelen dat hieromtrent nog geen definitieve plannen zijn gemaakt. Ons college overweegt, me de gelet op de getoonde belangstelling door detailhandelsbedrijven de bestem ming van de gronden te wijzigen in detail handel. Daarbij zal in de beschouwingen worden betrokken de positie van het pand Dorps weg 3 in relatie tot Hazersweg 2 en Dorpsweg 1Voorstellen daaromtrent zul len u zeer binnenkort bereiken. „Is het college bekend met transporten van afgewerkt uranium en ander radio actief materiaal onder andere via de Haringvlietsluizen. Worden deze trans porten gemeld en worden in verband hier mede veiligheidsmaatregelen genomen", zo had de PvdA gevraagd. Het antwoord luidt: Uit kontakten met het Korps Controleurs Gevaarlijke Stof fen, P.Z.E.M., het Energiecentrum Pet ten, alsmede met de organisator van deze transporten Kovra B.V. te Petten is naar voren gekomen, dat door de gemeente Goedereede geen transporten plaats vin den van radio-actief afval van de kern centrale te Borssele. Vanuit Borssele vindt afvoer plaats van bestraalde splijtstoffen naar Normandië, onder politiebegeleiding via Bergen op Zoom en de grensplaats Putte, alsmede laag- en middelaktief materiaal, zonder politiebegeleiding, conform de vervoers- voorschriften naar Petten via de route Bergen op Zoom, Breda, Keizersveer- KIJK IN ONZE PLUSKRANT en doe er uw voordeel mee b.v. vanaf m.i. Wij geven U bij aankoop van. een videorecorder een bon voor gratis huur van 10 videofilms uit onze zaak. voor tUe Mtorlieid VINGEW.ING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2518 Ingezonden: Bij deze wil ik even reageren op de openbare raadsvergadering van Goede reede van donderdag j.l. 22 november. Bij jullie was het belangrijkste punt, de Euro Discount weghouden. Oké, kan ik goed begrijpen want, ieder vecht voor zijn eigen boterham. Ja toch? Dus.... ook de burgers vechten dan voor d'r eigen boter ham. Ik lees hier in de krant bij E.D. Supra 3,98, kan dat in Ouddorp niet? Andy 750 ml. 2,39; kan dat in Ouddorp niet? Brekkies 3,40; kan dat in Ouddorp niet? enz. enz. Dus wat moet dan de burger doen? Die mensen die in 1985 voor 70% in de W.A.O., W.W. of ziektewet terecht ko men is daar niet ieder dubbeltje er één voor? Voor de middenstand misschien niet. VOORBEELD: ik kocht in Ouddorp pakje nasikruiden, fabrieksprijs van 1,89 voor 1,79; wat doet de midden stand, die plakt er een prijsje overheen 1,89. Ik kocht een pak cakemeel; fa brieksprijs van 1,45 voor 1,38; wat doet de middenstand, die plakt er een prijsje overheen 1,45. Is dat dan eerlijli met de mensen omgaan? Of... is de klant geen koning meer? Ook dit nog, waar haalt de middenstand zijn levensmiddelen, kleding, meubelen, enz. enz. Ook allemaal in Ouddorp? Als dat zo was zou het allemaal wel gezond zijn. Met dank voor de plaatsing. Naam, afzender bij de redaictie beleend. I 13 Q^I3 a C3 C3 Verkoop Service 01871 -1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 01871 - 1553 Vert. C. Bakker 01877 - 1589 Gorkum-Utrecht-Amsterdam-Petten. Van ddeze route wordt niet afgeweken. Volledigheidshalve kan nog worden op gemerkt, dat dit vervoer niet route-plichtig is, gelet op het feit, dat het afval niet ontplofbaar is en geen ertsende werking heeft. Het vervoer van deze stoffen is geregeld in het besluit Vervoer splijt stoffen, ertsen en radio-actieve stoffen op grond van de Kernenergiewet. Hierin staat vermeld, waaraan het vervoermiddel en de verpakking moeten voldoen. (vervolg op pagina 2; Ie kolom) Rijwielhandelaar Bas van Eek met zijn oudste nieuwe-fietsklant dhr. .van Dis. „'t is de moeite as je tegenwoordig op de pad mot", stelt de ruim 89-jarige heer W. J. van Dis uit Middelharnis vast wanneer hij het dorpse verkeer aan zich voorbij ziet gaan, maar 't heeft hem nog niet doen besluiten er voortaan maar niet meer aan deel te nemen. Integendeel, rijwielhandelaar van Eek bracht hem dezer dagen de bestelde nieuwe fiets, een groene (dames)fiets om de opstap te vergemakkelijken kompleet met nieuwe tas en geschikt om de bejaarde berijder vele kilometers probleemloos rijgenot te geven.... „Kiek'es naer m'n stuur...!" had dhr. van Dis kortgeleden aan een van zijn zonen gevraagd, hem zijn oude karretje voorhoudend, maar de kwaal waaraan het ouwetje leed was een andere dan dhr. van Dis zich had voorgesteld; niet het stuur mankeerde maar het frame was op twee'^laatsen geknakt. Diep heeft dhr. van Dis nog nagedacht wat'ie zou doen maar van lange duur is dat niet geweest, een andere moest er komen, dat was duidelijk...! Bij gebrek aan een tweedehands, gezien de eigen leeftijd had dhr. van Dis dat geprefereerd, werd het dus een nieuwe en zelden heeft een fietsenhandelaar zóveel goede raad meegegeven als dhr. van Eek dat aan zijn oudste klant heeft gedaan.... De vermaning tot gróóóte voorzichtigheid heeft daarin meermalen door geklonken warop dhr. van Dis een pakkend voorbeeld noemde van zijn voorzichtiglijk handelen in het verkeer. Een hele tijd had hij al staan wachten voor de kruising bij het Rusthuis, zó lang al dat een mede-weggebruiker wat schamper opmerkte dat hij al lang thuis had kunnen zijn. „Je ziet toch niks. zo had de man op de op dat moment onbereden wegen gewezen. ,,Precies.... ik mót oak niks zieë", liet dhr. van Dis weten om daarna rap zijn weg te vervolgen. L Overigens slaat hij er niet zichzelf voor op de borst dat hij nog zó vitaal is dat I hij op zijn bijna negentigste nog een nieuwe fiets aandurft. Hij is erdaarentegen I diep dankbaar voor: „'t is ook een wonder in mijn ogen", erkent hij. Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 Door leden van de Rijkspolitie te Oude Tonge en door sociaal-recherchers van Ridderkerk en van Goeree-Overflakkee, werd een onderzoek ingesteld bij een land bouwbedrijf in de gemeente Oostflakkee. Door een zevental personen, afkomstig uit diverse plaatsen, werden bij het be treffende bedrijf uien geschild. Tenminste vijf van hen bleken in hun levensonder houd te voorzien middels een sociale uit kering. De door hen met het schillen van uien verworven inkomsten werden niet aan de uitkerende instanties opgegeven, waar door zij teveel uitkering ontvingen. En kelen van hen bleken reeds meer dan een jaar inkomsten te hebben verzwegen. Behalve ter zake het verzwijgen van in komsten is tegen enkele van de betrokken personen tevens proces-verbaal opge maakt wegens het niet voldoen aan de bepalingen van de vreemdelingenwetge ving. Voor welk bedrag de betreffende uitke ringsinstanties zijn benadeeld kon nog niet worden vastgesteld. Het onderzoek wordt nog voortgezet.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1