EHIVI1DEf1-l1IEmi/5 Groei van woontextielmarkt lijkt niet te stuiten Kinderen en verkoudheid: wat doen wij eraan? NIEUWS uit de Kerken Samenwerking bij reddingen op zee Kiubkampioenschappen De Gooye Aktie één voor Afrika Dam- en Schaakvereniging „Ontspanning" te Ouddorp 4e Blad VRIJDAG 30 NOVEMBER 1984 No. 5351 Deja benadrukttendens metvoorbeeldige kollekties ROTTERDAM Meer dan de helft van alle exposanten, die met elkaar zo'n slordige 180.000 m^ tentoonstellingsruimte op „HEIM- TEXTIEL" '85 in beslag nemen, is uit het buitenland afkomstig. Het internationale karakter van Euro pa's grootste textielbeurs wordt ook steevast uitgedrukt in het aanbod dat uit alle hoeken der aarde in Frankfort voor het voetlicht komt om onder de ogen van zoveel moge lijk beroepsinkopers te worden ge bracht. Uiteindelijk zit er weer groei in de wo ningtextielmarkt en die groei schijnt door te zetten. Algemeen gesproken is de con sument aan vervanging toe. Men is wat kooplustiger geworden, zeker voor wat betreft de aankleding van het interieur. Terzake van de ontwikkelingen loopt Nederland bepaald niet achter, integen deel. Het niveau van het aanbod recht vaardigt de optimistische kijk op de te verwachten consumentenbestedingen als gevolg van het feit, dat men doordrongen raakt van de stelregel dat goedkoop in de meeste gevallen duurkoop is. In eerste aanleg wil men langer plezier hebben van hetgeen wordt aangeschaft. Fijnere en zachtere materialen zijn favoriet, evenals mooie kleuren en een rustige dessinering. Dehnert Jansen BV (stand 51 D 81) heeft in dit verband een voorbeeldige kollektie meubel- en gordijnstoffen sa mengesteld. Deze handelsorganisatie met export over de gehele wereld heeft al eerder op Heimtextiel bewezen toon- NIEUWE TONGE Door spontane samenwerking tussen de Brandweer, het Rode Kruis, de muziek vereniging „ApoUo", P.T.T. en Rabo bank uit Nieuwe Tonge is er een totaal opbrengst gerealiseerd van 10.040, THOLEN Geluidshinder Kruittoren De ge meenteraad heeft geld beschikbaar ge steld om de geluidshinder van het repe titielokaal van Muziekvereniging Concor dia met bijna de helft te verminderen. HJet dichtmaken van ramen van het lokaal was niet voldoende. De omwonenden bleven er over klagen. Een zogenaamde buig- slappe voorzetwand zou een einde kunnen maken aan de geluidsoverlast. aangevende kwaliteiten te bezitten. Ook tijdens deze vakbeurs (van 9 t/m 12 januari) brengt Deja een selectie woning textiel van de bovenste plank met als uit schieters een uit microvezels opgebouwde matte, zijde-achtige meubelvelours als re sultaat van de nieuwste technologische ontwikkeling op het gebied van bekle- dingsstof. Naast deze „Plus Belle" nog enkele noviteiten in cord, t.w. de met gekleurde inslagstrepen uitgevoerde kwa- Uteit „Alexis" en de van een bredere krijt streep voorziene „Annette", waarvoor ook een bijpassende uni beschikbaar is onder de naam „Fallon". Verder in de gordijnstoffensector een nieuw leveringsprogramma met betrek king tot Satin Unie en Satin Impruné in diverse vormen, alsmede moderne en klas sieke kamerhoog-specialiteiten. Zonder voorbij te willen gaan aan de fraaie, op elkaar afgestemde druk- en weefstoffen in jeugdig-frisse tinten, maken wij tenslotte melding van de belangrijke kleurvemieuwing in de groep „gordijn- velours", waaronder behalve de pastel- gekleurde „Majestic" en de in 8 trend- kleuren te leveren Velours Doree (Uni verse", tevens een soepelvallende fijn- chenille („Palace") ressorteert, die in niet minder dan 37 kleuren beschikbaar is en waardoor dus vele combinaties mogelijk zijn. Al met al een uitstekend assortiment van deze Rotterdamse onderneming die zich reeds na tweemaal deelname aan „Heim- textil" genoodzaakt zag het standopper vlak aanzienlijk te vergroten. Een maat regel welke, naar verwacht mag worden, het bedrijf zeker geen windeieren zal leg gen. PREDIKBEURTEN ZEELAND Hervormde Gemeenten op Tholen Zondag 2 december 1984 THOLEN - 9.30 en 18.30 uur ds. H. Verheul, v.m. bediening Heilig Avond maal en nam. dankzegging. POORTVLIET - 10.00 en 18.00 uur ds. Tj. de Jong. SCHERPENISSE - 9.30 en 14.30 uur ds. P. van Bergen Bravenboer, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging. SINT MAARTENSDIJK - 9.30 en 14.30 uur ds. J. van Loon. STAVENISSE - 10.00 en 18.00 uur ds. B. den Butter. SINT ANNALAND - 10.00 uur en 18.00 uur ds. A. Cysouw. OUD VOSSEMEER-9.30 en 18.30 uur ds. Th. v.d. Heijden. SINT PHILIPSLAND - 9.30 uur ds. A. Cysouw en 14.30 uur ds. M. Janssens. Het hele jaar door, maar met name in voorjaar en herfst, hebben we te maken met verkoudheid: hoesten, niesbuien, loopneuzen zijn voor jong en oud de symp tomen dat dit vyrus weer heeft toege slagen. Uit recent onderzoek is gebleken dat meer dan de helft van de kinderen tussen de 2 en 12 jaar minimaal 4x per jaar verkouden is. Slechts 2% is nooit ver kouden. Het is dus een regelmatig voor komend probleem bij kinderen. Wat is verkoudheid eigenlijk en wat kunnen we eraan doen om indien het heeft toegeslagen het onze kinderen aangenamer te maken? Verkoudheid is een oppervlakkige ont steking van het slijmvlies in de bovenste luchtwegen. Deze ontsteking wordt ver oorzaakt door een aantal verschillende virussen, die in de vormvan eiwitklompjes door de lucht zweven. Wie het ene virus weet te weerstaan, kan geveld worden door het andere. DDe medische wereld is er nog steeds niet achter waarom iemand nu eigenlijk verkouden wordt. Men neemt aan dat de verkoudheidsepidemieën in eerste instan tie ontstaan door dalingen van de lucht temperatuur. En als je dan even naar de school op de hoek loopt, zonder jas, heb je het al snel te pakken! Andere oorzaken zouden zijn: te weinig nachtrust en een daaruit voortvloeiend gebrek aan vita mines. Aan de andere kant: volwassenen en kinderen die regelmatig vitamine C slikken, worden evengoed door het virus aangestoken. Vooral de wat kleinere kinderen kunnen er goed ziek van worden. Zo'n kleintje kan dagen „hangerig" zijn. Moeilijk in slaap vallen, snotteren en benauwdheid; het hoort er allemaal bij. Vaak worden de symptomen na een paar dagen minder en is de verkoudheid binnen een week verdwenen. Niettemin kunnen er toch complicaties optreden. Kleine kinderen kunnen bijvoorbeeld als „bij verschijnsel" van de verkoudheid midden oorontsteking krijgen. Als ouder wil je je kind natuurlijk snel verlossen van zo'n vervelende verkoud heid. Een groot deel van de middelen tegen verkoudheid is echter voor vol wassenen. Speciaal voor kinderen is er tegenwoordig Karvol, een bijzonder milde samenstelling met natuurlijk werkzame ingrediënten zoals menthol, kaneel- en dennenaaldolie. Het is verpakt in handige capsules, zodat u geen vieze handen krijgt als u één capsule open knipt en de inhoud ervan op het pyjamaatje sprenkelt. De dampen openen de luchtwegen en zorgen er meteen voor dat het kind weer vrij kan ademen. Karvol is niet scherp en irriteert de huid niet. En, ook heel belangrijk, het is zo weer uit de kleding te wassen. Natuur lijk is Karvol ook door volwassenen te gebruiken: de inhoud van één capsule doet men in een halve liter warm water en men kan „stomen". En ach, laten we wel zijn: hoe goed je jezelf en je kinderen ook aankleedt en voedt; iedereen wordt wel eens verkouden. Echte geneesmiddelen bestaan niet om zo'n vervelende kwaal te genezen. Karvol helpt in ieder geval om uw kind een rustige nachtrust te geven. En dat blijft on- NED. HERV. KERK Beroepen te: HasseltB. J. van Vreeswijk te Zetten-Andelst; Rijssen G. C. Kunz te Dordrecht; H. I. Ambacht P. J. den Admirant te W^aardenburg-Neerijnen; Zijderveld (toez.) D. N. Verheij, kand. te Noordeloos; Hattem ir. W. F. Teekens te Bruinisse; Goedereede M. Goudriaan te Ouderkerk a.d. IJssel. Bedankt voor: Kampen ir. W. F. Tee kens te Bruinisse; Kinderdijk M. Baan te Putten; Middelhamis W. Chr. Hovius te Apeldoorn (B.W.); Brakel G. C. Kunz te Dordrecht; Oud-Beijerland G. v.d. End te Kampen; Capelle a.d. IJssel W. Chr. Hovius te Apeldoorn. Aangenomen naar: Sint Annaland A. van Herk, kand. te Sint Annaland. GEREF. KERKEN IN NEDERLAND Beroepen te: Arnhem (part-time) drs. T. Fossen te 's-Graveland en H. H. Muns te 's-Graveland; Haarlemmermeer (Oost zijde) A. T. B. M. v.d. Keri te Nieuwe- gein-Z; Siddeburen F. de Jonge te Gies- sendam-Neder-Hardinxveld; Alkmaar-N (Ref. wijkgem.) (Herv. Geref Samen op weg) drs. M. Erkelens te Moimickendam; Castrolanda (Braz.) T. E. Hestinga te Sint Jansklooster; Nieuwland L. Krüger, kand. aldaar; Den Burg (Texel) J. J. Sata- kay, kand. te Kampen; Putten drs. J. W. Th. Muntendam te Spijkenisse. Benoemd te: Enschede tot past. mede werker van „Het Bouwhuis", leefgem. voor verst, gehandicapten, J. P. van Vliet te Enschede, die deze benoeming heeft aangenomen; tot hulppred. te Renkum en Heelsum J. B. Kuhlemeier, a.s. em. pred. te Surhuisterveen, die dit beroep heeft aangenomen; tot zendingspred. voor Chili drs. H. E. Smit en mevr. drs. F. Smit- Kruize, beiden te Breezend, die deze benoeming hebben aangenomen. Aangenomen naar: Haarlemmer (oost zijde) A. T. B. M. v.d. Keri te Nieuwe- gein-Z; Castrolanda (Braz.) T. E. Hes tinga te Sint Jansklooster; Nieuwlande L. Krüger, kand. aldaar; Alkmaar-Noord (Ref.), Den Burg (Texel) J. J. Salakay, kand. te Kampen. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Nieuwleusen, Nijverdal, Alblasserdam i.c.m. Nieuw- Lekkerland J. Boersma, kand. te Kam pen; Dronten J. Kruidhof te Hardenberg; Alphen a.d. Rijn H. J. Room, kand. te Kampen; Drogeham J. Boersman, kand. te Kampen; Monster H. J. Room, kand. te Kampen; Zuidwolde i.c.m. Ruinerwold- Koekange P. Niemeijer te Zuidwolde (Gr.); Dalfsen P. M. de Wit te Lelystad; Delft P. M. de Wit te Lelystad; Hariingen J. Borgdorff te Axel; Rotterdam-Noord P. Nieuwmeijer te Zuidwolde (Gr.). Bedankt voor: Harkstede i.c.m. Over- schild, Leerdam, Nieuwleusen, Smilde i.c.m. Diever, Winschoten, IJsselmuiden i.c.m. Zwartsluis; Vrije Geref Kerk te Pretoria (Z.Afr.) A. de Snoo te Harder wijk; Buitenpost P. Niemeijer te Zuid wolde (Gr.). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Urk (Maranathakerk) J. P. Boiten te Schiedam; Doomspijk A. van Heteren te Werkendam. Bedankt voor: Almelo G. Bijkerk te En- schede-Oost. NED. GEREF. KERKEN 'Beroepen te: Heemstede-Lisse W. Lou- werse te Langerak. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te: Bameveld Chr. v.d. Poel te Yerseke; Dordrecht N. W. Schreuder te Goes; Groningen J. J. van Eckeveld te Zeist; Katwijk aan Zee J. Mijnders te Veenendaal; Amersfoort R. Boogaard te Leiden. Bedankt voor: Randburg (Z.-Afr.) A. Bac te Bodegraven; 's-Gravenzande M. Burggraaf, kand. te Rotterdam; Terneu- zen A. Hoogerland te Dirksland; Enk- huizen A. Hofman te Aalburg; Almelo i.c.m. Wierden J. Koster te Klaaswaal; Tricht-Geldermalsen L. Blok te Nun- speet; Oudemirdum J. M. Kleppe te Apel doorn; Goudswaard M. Burggraaf té Rot terdam; ArnHem P. Blok te Capelle a.d. IJssel; Oosterland E. Venema te Middel burg. geacht of je nu verkouden bent of niet toch het belangrijkste voor uw kind en uzelf Sinds deze zomer is er in Nederland één Coör dinatiecentrum voor alle reddingen ter zee, inge richt op het Marinevliegkamp Valkenburg dat in direkte verbinding staat met alle reddingsinstan ties. Daardoor beschikt Nederland nu over een reddingsorganisatie die haar taak aan kan. Reddingsmaatschappijen bestaan al lang In 1824 werden zowel in Engeland als in Nederland parikuliere reddingsmaatschappijen opgericht. Tot op de dag van vandaag zijn ze partikulier gebleven, zonder één cent subsidie. De reddingsmaatschappijen hebben in de loop der jaren vele duizenden mensen gered uit nood situaties op zee. Sinds 1951 zijn ook overheidsdiensten zich met het reddingswerk op zee gaan bemoeien: het Loodswezen deed al langer mee, evenals de Kustwacht. Sinds de watersnoodramp in 1953, waarbij het grote nut van helikopters werd bewezen, is de Koninklijke Marine niet meer weg te denken uit het Nederlandse reddingswerk. Met hun grote snelheid kunnen helikopters, vooral op grote afstand, veel vlugger optreden dan een reddingsboot. Bovendien vliegt een helikopter veilig boven grondzeeën en golven, waar de reddingsboot soms grote moeilijkheden heeft. De tegenwoordig bij het reddingswerk gebruikte hulp middelen vullen elkaar dus prachtig aan. Tot voor kort konden ze echter niet tijdens hulpakties met elkaar praten. Luchtvaartradio's werken namelijk op andere frequenties dan scheepvaartradio's, dus als de helikopter-vlieger met de schipper van de reddingsboot wilde overleggen hoe het karwei het beste zou kunnen worden aangepakt, dan moest dat via Scheveningen Radio en het Vliegkamp Valken burg. In een vliegende storm onder omstandigheden dat sekonden tellen was dat met het lawaai van wind, water en motoren een ondoenlijke situatie. Het direkte kom- munikatieprobleem werd opgelost door de helikopters uit te rusten met een marifoon. Vooral bij grote reddings- akties, waaraan meerdere eenheden deelnamen, soms zelfs uit verschillende landen, bleef tot kort geleden de coördinatie een levensgroot probleem. Wie deed wat, wanneer en waar? Met tien schepen zoeken naar een verongelukte Boeing 747 heeft alleen zin als een gecoör dineerd schema gezamenlijk wordt afgewerkt. Een wereldwijde coördinatie-regeling was hoog nodig! Na lang overleg is in de Intergouvernementele Maritieme Organisatie (IMO) van de Verenigde Naties het Opspo- rings- en Reddings-Verdrag overeengekomen. De deel nemende landen besloten goede, moderne reddingsmid delen langs hun kusten te onderhouden en per belangrijk zeegebied een Reddings Coördinatei Centrum (RCC) in te richten. Nederland heeft de SARCOR (Search and Res cue Coördinatie-Regeling) in juli 1984 ingevoerd. Het Vliegkamp van de Marine Luchtvaartdienst in Valkenburg (nabij Wassenaar) is aangewezen als het Opsporings- en Reddings Coördinatie Centrum. Onder de regeling vallen alle instanties die zich bezig houden met reddingswerk op zee: de reddingsmaatschap pijen, de Opsporings- en Reddingsdienst (OSRD) van de Koninklijke Marine en de Koninklijke Luchtmacht, het Hospitaal-Kerkschip „De Hoop", de Radio Medische Dienst van het Nederlandse Rode Kruis, de Rijkspolitie en de diensten die tegenwoordig vallen onder het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, zoals het Loodswezen. Verder de reddingsbrigades langs de kust, KLM helikopters, sleep- en bergingsmaatschappijen enz. enz. Vaart er één reddingsboot uit om bijvoorbeel een ge strand jacht van een zandbank te halen, dan meldt die reddingsboot dat alléén via Scheveningen Radio aan het Reddings Coördinatie Centrum. Zodra de situatie minder eenvoudig ligt, neemt het RCC de coördinatie over. Er zijn drie alarmfasen: in fase I is er alleen sprake van ongerustheid. Als men dan geen kontakt krijgt met het in nood verkerende schip of vliegtuig treedt fase II in werken. Daarin worden die instanties gewaar schuwd die voor reddend optreden in aanmerking komen. Als het voorwerp van zorg inderdaan in akuut gevaar verkeert, geldt fase III, de noodfase. Het RCC stelt een operatieplan op en wijst als de situatie daarom vraagt een leider ter plaatse aan en adviseert over de in te zetten hulpmiddelen. Voor zoekakties wordt op het Marine Vliegkamp Val kenburg 24 uur per etmaal een maritiem patrouille vliegtuig gereed gehouden. Op het Marine Vliegkamp „De Kooy" (bij Den Helder) staat 24 uur per dag een helikopter klaar en op de Vliegbasis Leeuwarden staat 24 uur per etmaal een helikopter van de Luchtmacht „stand by". Nu zeeschepen steeds vaker gevaarlijke maar ormiisbare stoffen vervoeren en nu er ook steeds meer passagiers in de lucht zijn, is het goed te weten dat bij ongelukken de ellende tot een minimum beperkt kan blijven door een goed gecoördineerde samenwerking van de verschillende red- dings-instantie. Uitslagen van 19 november 1984: Dammen: P. van Dam - mej. K. Tanis1-1 K. Westhoeve - C. Mierop1-1 A. Meijer - J. ten Hove1-1 C. Tanis - J. Visbeen0-2 Schaken; afdeling 1: J. Soeteman - C. Wassenaar .V2-V2 M.Breen-G.J.M.vanAlebeek ...1-0 K. v.d. Wende - E. Santifort ....Vi-Vi J. Grinwis - P. J. Glerumuitgest. J. Dijkstra - J. W. J. Breve1-0 Inhaalpartij: J. Dijkstra - J. Grinwis0-1 Afdeling 2: M. H. van Doom - P. Breve1-0 Uitslagen van 26 november 1984: Dammen: K. Tanis - H. Tanis2-0 J. Moerkerk - mej. K. Tanis2-0 K. Westhoeve - A. Meijer0-2 G. Tanis - C. Tanis2-0 J. ten Hove - C. Akershoek2-0 C. Mierop - P. van Dam1-1 Schaken; Ie afdeling: Inhaalwedstrijd: J. Grinwis - P. J. Glerum1-0 2e afdeling: R. Kickert - P. Breve0-1 A. Kastelein - A. van Huizen1-0 N. A. L V. Doom-J. v. Heest uitgest. M. H. van Doom - C. Orgers0-1 Inhaalwedstrijd: C. Orgers - A. Kastelein1-0 De heer Orgers sloeg in de laatste partijen verrassend toe. J. vanHeest-N.A.L. vanDoom..0- 1 R.S.B.-competitie: Ashtapada4-Ontspanning.AVi-ZVi Ondanks het feit dat Ontspanning met 7 spelers, waaronder nog een invaller, moest aantreden, (de eerste bordspeler M. Breen moest in de uitwedstrijd verstak laten gaan, waardoor reglementair een O moest worden geïncasseerd) hebben de Ouddorpers zich uitstekend geweerd. Op de zaterdagen 17 en 24 november j.l. hebben in zwembad „de Gooye" te Dirks land de jaarlijkse clubkampioenschappen plaats gevonden van Z.C. „de Gooye". Er werd gezwommen in de leeftijdscate gorieën 0.10, 0.12,0.14,0.16, en 16 jaar en ouder. In alle leeftijdscategorieën werd er ge zwommen over 4 afstanden: 100 m vl., 100 m rugsl., 100 m schoolsl., 100 m bc. 0.10 jaar zwommen ze 50 m vlindersl. i.p.v. 100 m. De snelste zwemmer( ster) in zijn/haar leeftijdscategorie was clubkampioen. De snelste zwemmer(ster) van allemaal, on geacht de leeftijd, was all-in clubkam pioen en kreeg de wisselbeker. Bij de Dames/meisjes werd Wanda Jon- gejan 12) dit jaar clubkampioen. Ze deed dit met grote overmacht, het verschil met de 2e plaats bedroeg maar liefst 19,8 sec. Haar tijden waren: 100 m schoolslag1.34.6 100 m vlinderslag1.22.6 100 m borstcrawl1.06.9 lOOmmgslag1.12.8 De 112.8 op de 100 m rugslag betekende ook een nieuw clubrecord. Bij de heren/jongens was het een geheel ander beeld. Was het de laatste jaren steeds Johan Langbroek die met grote voorsprong won, dit jaar werd hij bedreigd door de 15-jarige Theo-Jan Tanis. Het verschil over 4 afstanden bedroeg slechts 3,7 sec. in het voordeel van Johan. Zijn tijden waren: 100 m schoolslag1.20.7 100 m vlinderslag1.05.7 100 m borstcrawl0.58.1 lOOmmgslag1.13.1 Vermeld dient te worden de mooie tijd van 110.7 op de 100 m mgslag van Theo-Jan Tanis, wat een nieuw clubrecord bete kende. De eindstand zou iVi- SVi hebben be dragen, doch het reglementaire verlies- punt deed de Ouddorpers met een neder laag naar huis gaan. Jammer!!! Opvallend was ook de tijd van Menno Kiela, die voor het eerst in zijn „zwem- carriëre" onderde 1.20.0 dook op de 100 m schoolslag, hij kwam uit op een tijd van 1.19.5. Ook de „oude" Willem-Jan Leeflang kwam nog goed mee. Verrassend was toch vooral zijn tijd op de 100 m borstcrawl (1.01.5). Een mooie prestatie was er zeker ook voor Hans Jongejan (15 jaar) die in het all- in klassement een mooie 3e plaats bezette. De overige uitslagen zijn: Clubkampioen 0.10 jaar Meisjes: Katja Nederlof; Jongens: Frank Franzen. Clubkampioen 0.12 jaar: Meisjes: Wanda Jongejan;/oneens.- Ger- ben Nelemans. Clubkampioen 0.14 jaar: Meisjes: Hellen Soldaat; Jongens: Men no Kiela. Clubkampioen 0.16 jaar: Meisjes: Andrea Kardux;/cin^e«.ï.- Theo- Jan Tanis. Clubkampioen ouder 16 jaar: Meisjes: Marlies Bestman; Jongens: Jo han Langbroek. All-in klassement: Dames: 1. Wanda Jongejan316.9 2. Andrea Kardux336.7 3. Hellen Soldaat337.5 Heren: 1. Johan Langbroek277.6 2. Theo-Jan Tanis281.3 3. Hans Jongejan302.8 Na afloop van de clubkampioeijschap- pen werd er een broodmaaltijd gehouden, waar ook de bekers en de medailles wer den uitgereikt. Extra aandacht werd er geschonken aan Wanda Jongejan en Menno Kiela, die een mooie standaard in ontvangst mochten nemen voor hun prestaties op de Neder landse Kampioenschappen afgelopen zomer. H: H: ^^0^^^»

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 13