aCI-U^ Onfatsoen Fordgarage Witvliet Middelliarnis is overgenomen en wordt verplaatst Politieberichten Poiitiebericliten Weer insluiping in Sommelsdijk Doelenconcert voor ouderen 1 Van bouwvereniging, aktiegroep en demokratisch gehalte Geslaagde uitvoering U.D.i. Mini-cursus Duits voor wintersporters in Goedereede I „Het fijnste I voor de kleinste?'' Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Programma Buurtver. West/Molenzicht Dirksland SCHAKEN „DE ZWARTE PION" Uitslagen Damvereniging „Denk en Zet" Goedereede Lezing over oude Flakkeese boerderijen in Ouddorps museum Middelhamis 57 e Jaargang DINSDAG 20 NOVEMBER 1984 No. 5348 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijic Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Ingezonden (1): Open antwoord aan het Bestuur van de Bouwver. Sommelsdijk Burgers van Sommelsdijk, lederkent het gezegde: Een kater in het nauw maakt rare sprongen. Wij zouden daaraan nu willen toevoegen: „in 's we relds duurste kattebak!" Hoewel het in het algemeen beter is op het soort akties als ondernomen door de Bouwvereniging niet te reageren, meent onze Stichting het nu wel te moeten doen. Het bestuur van de bouwvereniging heeft met zijn aktie de fatsoensnormen zo ver overschreden, dat dat alleen al een reaktie zou rechtvaardigen. Er is echter veel meer aan de hand. Het bestuur van genoemde vereniging tracht de democratische rechtsgang te beïnvloeden. Van bestuursleden van wie men op grond van hun maatschappelijke positie juist zou verwachten, dat zij eer bied hebben voor de rechtsorde, een vreemde houding. De leden van de bouw vereniging zullen er goed aan doen in hun vergadering van 11 december a.s. de competentie en de volwassenheid van hun bestuursleden eens te onderzoeken. Het is goed, datu, burgers van Sommels dijk, intussen ook wéét van de hoed en de rand, en oordelen kunt over dit Sommels- dijkse Volksgericht dat met gemeen schapsgeld gefinancierd is! Zonder ook maar de moeite te nemen even te informeren, verkondigt het bestuur van de bouwvereniging een reeks onwaar heden, halve waarheden en verdachtma kingen. Op alles ingaan zou méér dan een halve pagina van dit blad vragen. Daarom alleen het voornaamste. Waar gaat het om? Om een procedure foutje? Oordeelt u zelf. De gemeente heeft zichzelf op on wettige wijze bouwvergunningen gegeven. Onwettig, want zij wist, dat het bouwplan op minstens acht punten ernstig in strijd was met het bestemmingsplan en met de bebouwingsregeling. (U zou dat als parti culier eens moeten proberen!) Toen de gemeente toch doorzette (wie sprak ook weer over doordrammen?) wist zij, dat onze Stichting het niet zou accepteren. De Raad van State heeft de Stichting in het gelijk gesteld en de bouwvergunningen, als in strijd met de wet verleend, ge schorst. De Raad van State verbiedt dus de gemeente te bouwen. De Stichting ijvert nu, nu de gemeente de historische blunder van de sloop van „Spee" heeft begaan, voor een gebouw dat in stijl past bij het historische dorps gezicht van Sommelsdijk (met steun van Monumentenzorg overigens). Daarom zijn er besprekingen gaande met de gemeente en de goede gewoonte is, dat er gedurende deze besprekingen geen mededelingen naar buiten gedaan worden. De Stichting wil niet, dat het aanzien van het centrum van Sommelsdijk nog meer verknoeid wordt en waar gemeenschaps geld (door ons allen betaald!) besteed wordt, mag, ja moet diezelfde gemeen schap eisen, dat het geld goed besteed wordt. De Stichting weet zich gesteund door honderden plaatsgenoten. Welke werkelijke motieven er bij het bestuur van de bouwvereniging in het spel zijn geweest, weten wij niet. Deze laten zich slechts raden. De Stichting vertrouwt erop, dat de bur gers van Sommelsdijk zich niet zullen laten „opjutten", maar het spel zullen doorzien. Namens de Stichting, Ph. v.d. Berg (voorz.) P. A. M. Verhoef- v.d. Heijden (secr.) In de nacht van zondag op maandag heeft wellicht dezelfde inbreker die in de voor bije weken al tal van adressen heeft be zocht opnieuw twee insluipingen gepleegd. Hij kwam die nacht binnen in het woon huis van de fam. Breen in de Binnenweg. Door het zgn. „bovenlicht" boven de keukendeur haakte hij een stuk waslijn achter de afsluiters van een groter raam om via dat raam naar binnen te komen. In de woonkamer bleek alles te zijn door zocht; er wordt een geldbedrag van ca. duizend gulden vermist. De insluiper kwam ook binnen in de woning van de fam. Gouswaart maar omdat daar ook binnendeuren waren af gesloten heeft hij daar van verdere aktie af moeten zien. Ingezonden (2): N.a.v. het artikel in Uw krant van j.l. vrijdag waarin een weergave wordt ge geven van de inhoud van de „open brief' van de Woningbouwvereniging aan de Stichting tot behoud voormalig Hotel Spee wil ondergetekende nadrukkelijk ver klaren zich volledig van de aktiviteiten van voornoemde Stichting te hebben ge- distancieerd en voor het handelen van de Stichting dan ook geen enkele verant woordelijkheid te dragen. Ten onrechte is mijn naam genoemd in het verzoek van de Stichting aan de Raad van State tot schor sing van de bouwvergunning voor de bouw van woningen op de door de sloop van hotel Spee vrijgekomen bouwgrond. Mevr. S. Nipius-Bom Voorstraat 10 Sommelsdijk Ingezonden (3): Gezien het artikel in Eilanden-Nieuws van j.l. vrijdag rond: „'s werelds duurste hondetoilet", „het gat van Spee", „de ver bande kern", „het Van Welsenisplant- oen", of welke benaming de bevolking erder al gegeven heeft aan de plaats waar eens Hotel Spee stond, voelen wij ons geroepen te reageren. Wij willen ons beperken tot een reaktie op de „zeer verbijsterende" vaststelling van dhr. Van Kampenhout nl. „Zo'n optreden betekent alleen winst voor een vermeend groepsbelang maar gaat heel nadrukkelijk ten koste van het democra tisch gehalte van onze samenleving". Met name over het democratisch gehalte van onze samenleving willen wij het heb ben. Naar onze mening moetje het demo cratische gehalte van onze samenleving (die in de gemeente Middelhamis dus) vergelijken met het democratische gehalte van een schoolklas van 30 jaar terug. Jan Burger heeft, net als alle klas genootjes, het democratische recht vragen iv stellen en opmerkingen te plaatsen en deze worden in eerste instantie dan ook keurig aangehoord. De vragen die Jan Burgersmeester zinvol acht worden besuitwoord; an dere vragen worden hetzij in een la gegooid hetzij in het riet. (Jan wordt dan met het symbolise kluitje daar heen gestuurd). Neemt Jan Burger met dit kluitje geen genoegen dan wordt gepoogd hem met holle frasen (niet onderbouwde argumenten) tot stilte te brengen. Prikt Jan Burger door deze loze opmerkingen heen dan gaat Jan Burgersmeester zijn relaties te hulp roepen om ,,Zijn gelijk" te krijgen. Soms kan het dan zover komen dat de meester al of niet bewust overgaat tot onwettige daden. Als Jan Burger dan naar de rechter loopt kan men zich afvragen „wie is schuldig aan de gevolgen van een rech terlijke uitspraak". Het lijkt ons juister „geval Spee" in een dergelijk daglicht te bezien in plaats van uitsluitend in een bouwen of niet bouwen. (Overigens wil ook de Stichting voor be houd van voormalig Hotel Spee niets Uever dan ter plaatse bouwen, maar dan in een andere, meer aangepaste stijl). Gezien het voorgaande bevreemdt het ons dat de woningbouwvereniging, met dhr. van Kampenhout, deurwaarder van beroep, als voorzitter, zich ontpopt als aktiegroep met handtekeningakties, ge- luidswagen e.d. Verder willen wij gewag doen van het feit dat er meer zaken gaande zijn iii onze samenleving met een dergelijk „demo cratisch" gehalte en daarom roepen wij de gemeenteraad op deze zaken recht te zetten voordat ook aan deze onherstelbare schade wordt aangericht. Met dank voor plaatsing. Wim van der Kamp, e.a. OOLTGENSPLAAT Vrijdag 16 november j.l. gaf de Muziek vereniging U.D.I. te Ooltgensplaat een geslaagde uitvoering in het Verenigings gebouw „'t Centrum". De leiding was in handen van de dirigent, de heer P. van Rutten Rzn. Medewerking verleenden: mevrouw Joke Tiggelman-Goud, solo zang en de Accordionvereniging uit Oude Tonge. U.D.I., die de laatste jaren weer nieuw leven is ingeblazen, mag momen teel heel tevreden zijn met de stand van zaken. De jeugdleden hebben ook op deze uitvoering uitstekend hun best gedaan. Tijdens de pauze had de trekking plaats van de grote verloting. De prijzen vielen op onderstaande nummers: 74, 84, 114, 180, 234, 256, 266, 454, 543, 564, 568, 893, 904, 966, 1066, 1249, 1264, 1272, 1299, 1444 en 1477. De prijzen zijn of worden één dezer dagen bij de betrok kenen bezorgd. OOSTFLAKÏCEE Zoals gebruikelijk zijn dit jaar weer kaar ten aangevraagd voor de bejaarden van de gemeente Oostflakkee voor het concert op maandag 17 december a.s. Helaas zijn er dit jaar veel minder ter beschikking gesteld dan in voorgaande jaren, om precies te zijn 55 stuks. De kaarten kosten, inclusief vervoer 22,50 per stuk. U kunt uitsluitend op woensdag ochtend 28 november en donderdag 29 november tussen 9 en 11 uur 's morgens telefonisch bestellen bij het kantoor van de Stichting Bejaardenwerk Oostflakkee, tel. 01871 - 1545. Heel vaak hoor je mensen zeggen, we gaan heerlijk op wintersport, maar we zien wel wat op tegen de reis en de skilessen, want we spreken geen woord Duits. Ook al spreek je wat Duits, dan nog kan het geen kwaad, om daar in een korte cursus wat aan bij te schaven. Heel veel moeilijke grammatika? Neen! gewoon praktisch taalgebruik, waar je elke dag in je hotel, op de piste en op reis plezier en gemak van hebt. Deze mini-cursus, op drie dinsdag- of woensdagavonden in december voor slechtsa twintig gulden (totaal). Informatie en opgeven bij: Mijnders, Catharinastraat 4, Goedereede, tel. 01879 - 1201. Dan ook een fijn geboortekaartje. 'A Wij hebben ze voor u. Maak uw keus uit ons nieuwe modellenboek! ii;: i Drukkerij Gebrs. DE WAAL SOMMELSDIJK i DIERENBESCHERMING Aan komen lopen Zwart poesje, 4 mnd. bij Mevr. Bakker, Burg. Overdorp- straat 17, Nieuwe Tonge, tel. 01875 - 1836. GOEDEREEDE Extra kerkdienst Herv. Gem. D.V. donderdagavond 7.30 uur ds. H. Visser van Katwijk aan Zee (op uitnodi ging van de Mannenvereniging). NIEUWE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. C. Harinck van Oost- kapelle. STAD aan 't HARINGVLIET - woens dag (dankdag) 2.30 en 7.00 uur ds. A. Hoogerland. OOLTGENSPLAAT- donderdagavond 7.30 uur ds. J. Baayens, Aagtekerke. 24 november: Ter financiering van de diverse aktiviteiten worden ook dit jaar weer oliebollen van zeer goede kwali teit gebakken en in de gemeente ver kocht. Helpers zijn vanaf 09.00 uur welkom in het buurthuis, bij voorkeur met een auto. 1 december: St. Nicolaas bezoekt alle leden tussen 18.00 en 20.30 uur. Wat krijgen wij dit jaar, koek of gard? 22 december: worden er kerststukjes ge maakt in het buurthuis en gratis ver spreid in de buurt. Ook hier zijn helpers zeer welkom. Kerstvakantie: 27,28 december en 3 en 4 januari: Kinderweek met dit jaar het thema, „Kinderen in het verkeer". Nader programma volgt. Hier kunnen helpers voor dit onderdeel zich melden bij: A. v.d. Kroon-van Nimwegen Bloemendaal 30, Dirksland Tel. 01877 - 3019 Het bestuur Een drietal collega werknemers van Forddealer fa. Witvliet te Middelhamis en een vierde ven noot van buiten het bedrijf heb ben per 15 november voornoemd bedrijf overgenomen van mevr. Koert-Quartel, weduwe van dhr. Hans Koert die vorig jaar augus tus op nog jonge leeftijd over leed. Dhr. Koert had kort voor zijn dood het bedrijf in eigen dom verworven en hij zinde toen op een constructie in de geest zoals die nu gestalte zal krijgen. Zelf zou hij dan wellicht aan het hoofd van het bedrijf zijn ge bleven. De vier participanten die het bedrijf overnamen om het in de tot garage te bestemmen ZWN remise voort te zet ten (dat wordt minstens medio volgend jaar) zijn: dhr. J. v.d. Made die al 24 jaar aan het bedrijf verbonden is. Hij begon als monteur, was vervolgens magazijnbediende en werd daarna ver koper. Dhr. v.d. Made zal in de nieuwe constructie directeur worden. Participant is ook dhr. A. Grooten- boer te Stellendam, sinds 19 jaar als administrateur aan het bedrijf ver bonden. Derde participant is dhr. C. P. Ihr- man te Ouddorp, die sinds 7 jaar monteur bij de Fordgarage is. Vierde vennoot is dhr. J. Th. M. Jacobs te Battenoord, wethouder van de gemeente Middelhamis. Met het oog op zijn betrokkenheid bij het be drijf heeft dhr. Jacobs heel bewust geen bestuurlijke betrokkenheid gehad bij de aankoop van de ZWN van de remise en verkoop van het gebouw aan het nieuwe bedrijf dat Automobiel bedrijf Witvliet b.v. gaat heten. De verkoop van Ford automobielen bevindt zich ook op Flakkee in duide- Drie van de vennoten toen ze het kantoor van notaris ter Braak verlieten. Van links naar rechts de heren v.d. Made, Grootenboer en Ihrman. lijk stijgende lijn dankzij de reeks nieu we modellen, die bij het autorijdend publiek een goede ontvangst hebben gekregen. Het is, zoals opgemerkt, de bedoeling het bedrijf te verplaatsen. Het huidige gebouw aan het Zandpand blijft voorshands eigendom van mevr. Koert. Over de ZWN remise, door de gemeente aangekocht, kan nog niet worden beschikt omdat die bij de ZWN in gebruik blijft totdat over de nieuwe garage in Oude Tonge kan worden beschikt. Uitslagen Schaakvereniging „De Zwarte Pion". Groep I: E. Verbeek - M. L. v.d. Waal ...Vi- Vi R. Faasse - J. DupreeVi-Vi G. de Jager - J. Boeter1-0 C. J. Smit - M. VerolmeV2-V1 T. C. vanProoijen-W. Markwatafg. Groep II: C. Poortvliet - P. Lesuis1-0 H. K. Smit - J. van Marel1-0 E. Groenendijk - A. de Vos1-0 N. van Bracht - J. Bernhard0-1 Stand in groep I: 1G. de Jager7-6 2. M. Verolme7-41/2 3. C. J. Smit6-4 4. J. L. Minnaar4 - 21/2 5. R. Faasse6 - 3Vi 6. M. L. v.d. Waal6-3 7. J. Boeter8-21/2 8. T. C. van Prooijen6-2 9. E. Verbeek4-2 10. W. Peeman5-1 11. W. Markwat6-1 12. J. Dupree7-1 Uitslagen Damvereniging „Denk en Zet" Sommelsdijk/Middelhamis d.d. 19 no vember 1984. Voor de Zeeuwse competitie is gespeeld: D.E.Z. - St. Laurens 15-11 Afdeling II J. Lodder - C. v.d. Bos1-1 A. Verolme - S. Hoogzand2-0 W. Vroegindeweij - J. Verbiest 1 -1 Afdeling III J. Kamp - N. Quispel1-1 A. Krijgsman - T. van Brussel1-1 M. van Lente - J. HoUeman2-0 N. Kievit - L. van Erkel1-1 Afdeling IV H. Noordijk - R. Jacobs0-2 P. Verhage - J. Groenendijk2-0 J. de Rooij - L. Kievit0-2 M. Breeman - J. K. de Rooij2-0 H. Schellevis - J. Gebuis0-2 J. v.d. Kooij - C. v.d. Groef0-2 - Aanrijding Op 12 november werd dhr. A. R. uit Krimpen aan de IJssel als bestuurder van een personenauto op de Rijksweg 57 ver blind door de laagstaande zon, waardoor hij niet zag dat de slagbomen van de Haringvlietbrug omlaag waren terwijl er al een auto voor deze slagboom stilstond. Hierdoor reed deze bestuurder achterop de stilstaande auto van dhr. N. E. uit Schiedam. Het gevolg was een grote ma teriële schade. - Inbraak keet Het afgelopen weekend werd tweemaal ingebroken in een keet van de stichting natuurmonumenten op de Scheelhoek. Beide malen werd er gereedschap ont vreemd. - Dierenleed Door de politie werd een jonge zwaan, die met een gebroken poot op de Hofdijksweg zat, gevangen en overgebracht naar het vogelopvangtehuis te Tinte, alwaar men zal proberen de zwaan wer gezond te maken. Tevens werd op de Dammenweg een schaap op het droge gebracht daar deze in een sloot was gelopen en er zelf niet uit wist te komen. De donateurs van het museum worden eraan herinnerd dat er op donderdag avond 22 november een lezing over oude Flakkeese boerderijen voor hen wordt ge houden door Gerbrand Hoek. De heer Hoek heeft zich de laatste jaren grondig in dit onderwerp verdiept en bij andere ge legenheden bleek, dat hij over dit onder werp heel boeiend kan vertellen. Hij zal zijn verhaal toelichten met fraaie dia's. De aanvang is 20.00 uur. Ook andere belangstellenden dan dona teurs zijn op deze avond hartelijk welkom. Voor donateurs is de toegang gratis. Niet- donateurs 2,50. Het bestuur hoopt op deze avond velen te begroeten. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 - Auto gekraakt Op 17 november j.l. werd in de nachtelijke uren op het Zandpad een auto aangetrof fen waarin een man lag te slapen. De auto bleek via het achterportierraam te zijn opengebroken. De auto bleek eigendom te zijn van een inwoner uitMiddeUiarnis. De man die in de auto werd aangetroffen bleek te zijn genaamd A. K. wonende te Oude Tonge. De man had teveel alcohol gedronken en bleek bovendien militair te zijn. Hij werd aangehouden en later over gegeven aan de Kon. Marechaussee te Brielle. - Fiets gestolen Door D. C. S. uit Middelhamis werd aangifte gedaan van diefstal van haar damesfiets. De fiets stond onafgesloten bij de sporthal aan de Sporthal te Middel hamis. - Doorgereden na ongeval Door dhr. J. uit Middelhamis werd aan gifte gedaan terzake het doorrijden na een ongeval te hebben veroorzaakt. Op 18 november j.l. reed een onbekende bestuur der van een personenauto tegen de stoep aan de voorzijde van zijn huis. Het hek werk voor de stoep werd vernield, de stoep scheurde en er ontstond bovendien een scheur in de pui van zijn huis. Nadat de bestuurder die schade had veroorzaakt is hij weggereden. Ook zijn auto moet aan zienlijke schade hebben bekomen. - Botsauto Op 17 november j.l. werd in de nachtelijke uren geconstateerd dat de bestuurder van een personenauto op de Nieuwstraat te Middelhamis tegen een aldaar staande auto botste. Hij bemerkte dat kennelijk niet en reed vervolgens tegen een aldaar staand paaltje op. Vervolgens reed hij het gedeelte van de Nieuwstraat in waar hij niet mocht rijden. De man werd staande gehouden, het bleek te zijn H. M. uit Capelle a.d. IJssel. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. ca ^f^ S e C3

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1