De verkiezing in Amerika km V isser nu Plaats waar hotel Spee Stond, s werelds duurste hondentoilet Garage KNÖPS B.V. I van mishandeling 999,- Kern Optiek H.O. Arensman AUTO PESCH AUTORIJLES Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Twee politiebeambten vrijgesprol(en videorecorders hiubredttse Onze SHOWROOM YAMAHA Sommelsdijk. Woningbouwver. stuurt „open brief' aan hen die bouwplan frustreren Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Rekenen 4 maart Kiezen, kiezen.... Eenzaam is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend met Citroen BX TRD J. Bruggeman ois?? -1693 RENAULT-dealer l voor Oogmeting gratis A. J. V. Rumpt tegen zeer scherpe prijzen OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 FORID - TOYOTA Buitenboordmotoren /- PEUGEOT TALBOT Al Kasta Tel. MIDI tobedrijf njelaan 41-43 01870 - 3094 DELHARNIS 9 De open brief DIERENBESCHERMING Jong poesje zoek in Oude Tonge POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREE.KBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Amerika heeft in Ronald Reagan weer haar president gekozen. Daarmee weet de wereld wie de komende vier jaar een van de twee grote machten zal leiden. We hebben er al meerdere malen aan dacht aan besteed. Terecht? Jawel, het heeft ons laten zien in wat voor opeiiheid deze verkiezingen verlopen zijn. Iedereen wist „alles" van de kandidaten. Wie de campagnes goed gevolgd heeft bemerkte ook dat die openheid ook weer zijn weer slag heeft, namelijk onveiligheid. Voor de veiligheidsagenten zijn het topmaanden geweest. De president van het vrije Ame rika is in zekere zin gevangene van zijn ambt. Dinsdag jongstleden kozen zo'n 190 mil joen Amerikanen kiesmannen. Elke staat heeft net zoveel kiesmannen als leden in congres en senaat samen. Elke partij stelt een lijst op met dat aantal kiesmannen. De partij die de meerderheid krijgt in die staat levert alle kiesmannen. Het aantal is net zoals de afvaardiging in het huis van Afgevaardigden in verhouding tot de bevolking. De dichtsbevolkte staat levert de meeste kiesmannen. Het grootste aantal stemmen op een partij hoeft dus niet altijd de doorslag te geven. Als in twee staten gezamenlijk een meer derheid is voor partij A en in een derde een kleine minderheid; als die derde dan de dichtstbevolkte is met meer kiesmannen dan in die twee andere staten dan heeft partij A meer stemmen, maar minder kies mannen dan de tegenpartij. Oorspronke lijk waren de kiesmannen bedoeld als wijze mannen die een bezonken oordeel zouden geven over wie hun het meest bekwaam leek. Een goed stelsel in oude tijden, in een onmetelijk uitgestrekt land zonder de moderne communicatiemedia. Nu zijn het partijmensen. Hun stem ligt vast. Eigenlijk zouden zij op 4 maart 1985 hun stem moeten uitbrengen. Dat is de datum waarop Washington de eerste presi dent werd geïnstalleerd. Ruim vier maanden tussen verkiezing van de kies mannen en de presidentskeuze is in onze moderne tijd echter veel te lang. Als er een andere president zou komen zijn het maan den waarin Amerika politiek zeer kwets baar is. Daarom kortte men de periode in tot de 6e dag in januari. Er is dinsdag meer gebeurd. De staten kozen een nieuwe gouverneur. Zij kozen hun eigen regering, óók een Huis van Afgevaardigden en een Senaat. Verder kozen zij hun vertegenwoordigers in het Huis van Afgevaardigden in Washington evenals een-derde van de Senaat. Daarbij komt dan nog dat wisselingen doorwerken in de hoge Staatsambten. Kortom zo'n verkiezingsdag zet heel wat poten. De afgevaardigden gaan maar twee jaar naar Washington. Dan zijn er alweer verkiezingen. Zij moeten hun belangen in de Staat van herkomst dus goed in de gaten houden. Dat kunnen zelfs districts- belangen zijn. De president kan dus niet onvoorwaardelijk afgaan op de stemmen van zijn eigen partijgenoten. Er zijn voor beelden dat met behulp van politieke tegenstanders wetsvoorstellen erdoor ge sleept moesten worden. Ambitieuze afgevaardigden uit „rustige" staten dus zeker van hun verkiezing willen ook nog wel eens tegen de partij draad zijn. De persoonlijke verhouding tussen president en congres is dus van groot belang. Een regeerakkoord zoals bij ons kent men niet. De president doet wetsvoorstellen, het congres beslist. Ook hierin is hij eenzaam. Maar.... hij steunt op zijn verkiezing door het volk. Dat is mede de kracht van president Reagan. Hij weet zich gesteund door het volk. Over de hoofden van het Congres heen „spreekt" hij daarmee, en bespeelt de publieke opi nie. Daarnaast heeft hij het vetorecht. Ronald Reagan is herkozen. Toch wordt veel nieuw. Een derde ambtstermijn is niet mogelijk. Nog eenmaal kan de kiezer spreken: over twee jaar. Verzet tegen zijn politiek kan dan tot uiting komen in de verkiezing van Afgevaardigden en Sena toren. Hij weet waarom hij nu gekozen is, hij weet ook wat hij beloofd heeft, hij weet dat hij niets te verliezen heeft. We kunnen aan de samenstelling van het Congres zijn speelruimte aflezen. Een eenzaam man, de president van Ame rika. Verafgood en verguisd. De man die in crisissituaties de last draagt van alleen te moeten beslissen. Die de wereld als het ware bij de pols houdt. President in een land van tegenstellingen en problemen, maar 't is wel: Amerika. Land met een korte historie, maar met een rijke ont wikkeling. Gel)oren uit een onafhankelijk- heids beweging gegrond op een verklaring van de mondi^eid van de mens. Het land met een bevolking die als religieus bekend staat maar waar kerk en staat streng gescheiden gehouden worden. Mijnheer de president, eerste onder ge lijken. Toch met een macht bekleed, waar van we niet weten of die elders geëvenaard wordt. We hebben aandacht aan deze verkie zingen geschonken. Zij gaan ons ook aan. En toch.... het zou zo niet afzijn. Princi pieel niet. Het kan ons bevreemden dat zoveel macht bij een mens samenbalt. Het kan ons verheugen of angstig maken. Dat kan allemaal, maar er is een woord wat dit alles in een ander perspectief zet: Door Mij regeren de koningen.... door Mij heer sen de heersers.... (Spr. 8). Wie dat be aamt probeert ook Zijn geschiedenis in Amerika, of waar dan ook te volgen. LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 - MIDDELHARNIS SINT MAARTENSDUK Waterschapslasten niet omhoog Voor het jaar 1985 zullen waarschijnlijk de waterschapslasten voor Tholen en Sint Philipsland niet worden verhoogd, maar gehandhaafd blijven op 124,per hec tare. De verontreinigingsheffing zal zelfs met 1,per eenheid dalen tot 54, per vervuiUngseenheid. Het Waterschap Tholen zal op 3 december a.s. in een algemene vergadering de begroting 1985 bespreken. J^^^.l^.l^.>fl^.,^.^4.4.:^.l^,^l^l^l^.J^l^l^.4■'^'^**'^>^■4■ Verkoop Service 01871 - 1662 J Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Door het Gerechtshof te Den Haag zijn de twee Goereese politie beambten, Opperwachtmeester Bijl en Wachtmeester Streyl vrijgespro ken van de hen tenlaste gelegde mishandeling van een jongeman, in de zomer van 1981. De betreffende jongeman was in Oud- dorp aangehouden waartegen hij zich zo danig verzette dat hij moest worden mee genomen naar het bureau waar het tot een handgemeen is gekomen. De Rotter damse Rechtbank, waar de zaak vorig jaar diende, oordeelde toen dat het van de zijde van de politie wellicht geoorloofd was lichamelijk geweld te gebruiken maar dat de politie daarin te ver was gegaan. Elk van de agenten werd tot betaling van een geldboete van 200,gevonnist tegen welk vonnis zij in hoger beroep gingen. Veertien dagen geleden werd de zaak voor het Gerechtshof behandeld waarna dezer dagen schriftelijk vonnis werd gewezen. Het bleek vrijspraak te zijn geworden omdat de Gerechtshof president aan de hand van de verklaringen geconcludeerd heeft dat het door de politie aangewende geweld in overeenstemming was met het geweld dat de jongeman had ontketend. KIJK IN ONZE PLUSKRANT en doe er uw voordeel mee b.v. vanaf m.i. Wij geven U bij aankoop van een videorecorder een bon voor gratis huur van 10 videofilms uit onze zaak. vooraÊeiSterhadl VING£RL1NG3-M100ELHARNIS-TEL 0187O-2S18 ••1 Zandpad 2 - 4 ----- Middelharnis 01870 - 2567 01871 - 1553 Vert. C. Bakker 01877 - 1589I Levert u een kompleet professioneel programma gereedschappen en technische toebehoren voor de metaal- en houtbewerking voor de aannemerij, agrarische sector en de particulier: Ook slijpen wij uw verspanende gereedschappen. Kom gerust eens vrijblijvend langs bij Handelsonderneming ARENSMAN Zuiddijk 17, Nieuwe Tonge of bel 01875 - 1609. De ingang vindt u tussen de Geref. Gem. en het oude gymnastieklokaal aan de Zuidelijke Achterweg. ca C3 ^^C3 a es o M 's Werelds duurste hondentoilet vindt men niet in een mondaine film- sterrenwijk in Hollywood. Daar waar hondjes slechts exquisehapjes tot zich nemen en zich niet mogen verlagen te snuffelen naar een ordinaire plaats van afzondering. Nee, 's werelds duurste hondenbak ligt op een plaats waar direct met de bouw van woningen zou kunnen worden begonnen, de kale plek waar hotel Spee stond, in 't hartje van Sommels dijk, het midden flakkeese dorp van 't welk de autochtone bevolking steeds nuchter denken heeft betracht. Het is een wrange constatering van dhr. H. L. van Kampenhout, wrang omdat van nuchter denken nu geen sprake meer lijkt te zijn....! Op de genoemde plaats zou als het aan Gemeente en Woningbouwvereni ging ligt direct met de bouw van woningen kunnen worden begormen. Fi nancieel haalbaar omdat het kostenplaat je wordt verlicht door een Overheids subsidie Van 190.000,en praktisch mogelijk gemaakt door een beschikbaar gesteld contingent. Ze dreigen beide ver loren te gaan wanneer niet vóór 31 decem ber met de bouw is begonnen. Ze gaan verloren omdat de bouw wordt tegengehouden doordat de „Stichting tot behoud van het voormalig hotel Spee" bij de Raad van State beroep heeft aan getekend. Die constatering heeft dhr. van Kampenhout als medeburger en zéker als voorzitter van de Woningbouwvereniging Sommelsdijk zeer verbijsterd: „Zo'n optreden betekent alleen winst voor een vermeend groepsbelang maar gaat heel nadrukkelijk ten koste van het democratische gehalte van onze samen leving", is zijn spijtige vaststelling. In een pogen het onheil nog tijdig te keren schreef dhr. van Kampenhout namens het bestuur van de Woningbouwvereniging een „open brief' aan het bestuur van de Stichting. In de dorpsgemeenschap Som melsdijk is die huis aan huis bezorgd, vergezeld van een formuliertje door in vulling waarvan men met het schrijven in kan stemmen. Op de ledenvergadering van 11 december zal het bestuur uit de ontvangen reakties een consequentie trek ken. Gehoopt wordt echter dat de Stich ting het heilloze van het beroep inziet en door het intrekken daarvan de bouw als nog, zij het dan ook op 't nippertje, moge lijk maakt. „Geachte dames en heren", zo begint het schrijven in het hoofd waarvan de geadresseerden, bestuur en leden van de de Stichting tot behoud van het voor malige Hotel Spee te Sommelsdijk, met name worden genoemd. Het is al weer enige tijd geleden dat B en W van Middelharnis ons confronteerde met de problematiek rondom Hotel Spee. Wij achten ons van de plicht ontslagen u een en ander in den brede te schetsen. U hebt gezamenlijk bij de Afdeling recht spraak van de Raad van State beroep ingesteld op grond van de Wet admini stratieve rechtspraak overheidsbeschik kingen (Wet AROB). Daarnaast verzocht u de voorzitter van die afdeling de B en W- besluiten te schorsen, welk verzoek werd ingewilligd. U weet dus van de hoed en de rand. U zult zich afvragen wat onze vereniging met dit geharrewar te maken heeft. Het antwoord luidt: „Alles!" De Bouwvereniging Sommelsdijk stoelt op de Woningwet en stelt zich ten doel uitsluitend in het belang van de volks huisvesting werkzaam te zijn. Zij tracht zulks te bereiken door aan de eisen des tijds beantwoordende woningen te stich ten alsmede door binnen de gemeente Middelharnis registergoederen in eigen dom te verkrijgen. Om dit laatste gaat het in feite. B en W stellen zich voor om op de plaats van Hotel Spee zeven eensgezinswoningen en zes woningen voor alleenstaanden te bouwen. Na de voltooiing daarvan zal onze vereniging die woningen in eigen dom verwerven en vervolgens aan leden en niet-leden verhuren. Willen én het daarvoor verkregen bouw contingent én de daartoe verkregen (nood zakelijke) lokatiesubsidie 190.000,—) niet verloren gaan, dan moet uiterlijk deze maand met de bouw van de dertien „Spee- huizen" begonnen zijn. De in het vooruitzicht gestelde lokatie subsidie maakt het mogelijk dat onze corporatie ter plekke betaalbare huur woningen ter beschikking van Sommels- dijkers zal kunnen stellen. Voltooiing van de bouw heeft onder meer ook tot gevolg dat de gemeente in den vervolge geen jaarlijks terugkerend groot renteverlies zal hebben te betalen. Dit alles overwegende vragen wij ons in gemoede af welk uitzonderlijk gemeen schapsbelang u nü nog met uw akties (ons inziens te definiëren als dwarsbomen en dwarsliggen) denkt te dienen. Kijk, dat u na de ontruiming van Hotel Spee pogingen in het werk stelde om (met overheidsgelden) de bouwval tot een multi functioneel dorpshuis of iets dergelijks te (doen) verbouwen en inrichten, was een door onze dorpsgemeenschap te begrij pen, te plaatseft en te ondersteunen aktivi- teit. Alhoewel opgemerkt dient te worden dat uw groepering daartoe nimmer met onze vereniging kontakt heeft gezocht. Maar goed, voorzover ons bekend leden al uw ten laste van de gemeenschap ko mende plannen uiteindelijk schipbreuk omdat zij financieel niet realiseerbaar bleken te zijn. Maar als dat nu eeimiaal is komen vast te staan dan wordt uw volharden tot door- drairunen en streeft u niet alleen uw aan vankelijke doeleinden voorbij, maar en dat vinden wij een bedenkelijke zaak u boort onherroepelijk het voornemen van de gemeente en onze sociale woning bouwcorporatie de grond in. U maakt het onze vereniging onmogelijk om ter plaatse nog de enige financieel-verantwoorde mo gelijkheid (te weten het bouwen van aan trekkelijke en betaalbare huurwoningen) te benutten. Men moet ons inziens weten wanneer men verloren heeft. En hebt in feite verloren! Alleen door het naar voren brengen van een gemeentelijke procedure fout heeft de Voorzitter van de Afdeling rechtspraak de verstrekte bouwvergun ning geschorst. En aldus belet u ons om dit jaar nog met de bouw van dertien wo ningen te starten. Dhr. van Kampenhout in de zandbak waarop hij graag dit jaar nog met de bouw van woningen begonnen zag. Hebt u zich gerealiseerd dat volgend jaar géén lokatiesubsidie meer te verwachten is? De betreffende wettelijke regeling komt namelijk per 31 december a.s. defi nitief te vervallen. Hebt u zich gerealiseerd dat een in een bepaald jaar toegewezen bouwcontingent per 31 december van dat jaar onherroepe lijk komt te vervallen, waaneer het niet benut wordt (zoals nu dreigt te gebeuren)? Het is nu of nooit' Zo u in uw voor Sommelsdijk heilloze akties blijft vol harden dan zal per 1 januari a.s. de plaats waar vroeger Hotel Spee stond in het „Record-book of Guinness" kunnen wor den opgenomen. Bijvoorbeeld als 's we relds duurste openbare kattebak of iets dergelijks. Nogmaals: het is nu of nooit! Daarom nemen wij de vrijheid u te vragen uw twee bij de Afdeling Recht spraak ingediende verzoeken in te trekken en het zo voor onze vereniging mogelijk te maken dit jaar nog met de bouw van dertien wooneenheden te starten. Óf wij bouwen dit jaar nog dertien nieu we huizen óf de kans om in de sociale sector te bouwen is ter plaatse voorgoed verkeken. En een andere financieel-haal bare en ten opzichte van de gemeenschap verantwoorde mogelijkheid tot opvulling van het „gat van Spee" zien wij niet. Aan de uitzichtloze situatie rondom „Spee" dient in het belang van de Som- melsdijkse volkshuisvesting zo spoedig mogelijk een einde te komen. En is nu in feite maar één schadelijdende partij en dat bent u niet. Dat zal de groep van woning zoekenden binnen onze dorpsgemeen schap zijn en niemand anders. Aan het „treurspel Spee" dient zo spoe dig mogelijk een einde te komen. En u alleen kunt dat bewerkstelligen door de twee bij de Afdeling rechtspraak van de Raad van State aanhangige geschillen in te trekken. Doe dat alstublieft. U zult er Sommelsdijk een grote dienst mee be wijzen. Wij hebben gemeend deze brief als een open brief te moeten schrijven. Wij menen namelijk dat alle inwoners van ons dorp er recht op hebben te weten hoe de vlag er bijstaat. Wij vragen hen met de meeste klem ons in deze met onverwijlde spoed te steu nen. Lees deze brief goed en laat ons uiterlijk binnen een week na ontvangst (de tijd dringt!) weten of u ons standpunt deelt. Een modelbrief met portvrije ant woorden veloppe sluiten wij bij. Het bestuur eindigt het schrijven met het uitspreken van de hoop op aller mede werking. In de omgeving van het postkantoor is begin deze week het poesje van de fam. Hagens zoekgeraakt. Het is een 4 maan den oud katertje, gecyperd rood met wit en een wit puntje aan de staart. De kinderen van de fam. Hagens zouden het diertje dolgraag terug hebben. Weet iemand waar het verblijft? Graag bericht aan Emma- straat 24.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1