De louteringen van de Europese boer Weer reeks insluipingen in IVliddeiliarnis Visser Kern Optiek H.O. Arensman Garage KNÖPS B.V. Dirksland schrok zich dinsdagavond een hoedje; Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee hutlnvdïïtse AUTO-SCHADE Wat doe jij met je tijd? Citroen-Hesselink Inwoners van Dlrl(sland! Derde (en laatste) cursus hartreanimatie Gewicht varken raden 57e Jaargang VRIJDAG 9 NOVEMBER 1984 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Het gaat erop lijken dat de Euro pese boeren weinig goed kunnen doen. Zij produceren te veel melk, wijn, vlees en granen. Nadat de Nederlandse boeren aanliepen te gen rigoreuze en pijnlijke zuivel- maatregelen staat hen nu een nieuw obstakel te wachten: een graan beleid dat geen uitzicht meer biedt. De graanoogsten in en buiten Europa zullen dit jaar een recordpeil bereiken. Wereldwijd is de oogst van tarwe min stens 500 miljoen ton, terwijl de graan- boeren meer dan 800 miljoen ton voer- granen produceren. De laatste zijn niet bedoeld voor menselijke consumptie, maar gaan vooral naar de veevoerbak (bestemd voor het vee). De Amerikaanse boeren hebben dit jaar extra veel graan verbouwd; zij hadden het klimaat mee en reageerden bovendien op het zgn. braak- programma, waarmee de Amerikaanse president verleden jaar de boeren met een premie beloonde als zij hun akkerland geheel of gedeeltelijk braak lieten liggen. Ook de Europese boeren verbouwen veel granen, nl. 145 miljoen ton. Zelfs zoveel dat de Europese Gemeenschap tot 1978 netto importeur van granen ge dwongen is de overmatige graanoogsten af té zetten buiten de eigen markt. Op zich zelf is dat niet zo erg, maar de Europese graanoverschotten roepen bij de boeren én de Europese beleidsmakers ernstige pro blemen op. Politiek systeem uit de tijd Waarom krijgen de Europese beleids makers buikpijn van de explosieve graan oogsten? Dat heeft te maken met het Europese graanprijssysteem dat opge bouwd is in de zestiger jaren (toen Europa een netto invoer kende voor granen). Het systeem bevat een reeks van prijzen (richt-, interventie- en referenüeprijzen) die gedeeltelijk neerkwamen op een inko mensgarantie voor de graantelers. De Europese markt werd via de gemeen schappelijke graanpolitiek afgeschermd. Goedkoop graan mocht alleen uit niet- Europese landen worden ingevoerd als er een importheffing werd betaald. Omge keerd kon de Europese exporteur granen uitvoeren naar de wereldmarkt, want het nadelige prijsverschil werd door de Ge meenschap bijgepast (ingewijden spreken over exportrestituties). Nu de Europese boeren veel te veel graan verbouwen, moeten de overschotten ofwel worden opgeslagen in pakhuizen, ofwel worden uitgevoerd (met exportsubsidies of ex portrestituties). Beide oplossingen kosten de Europese Gemeenschap geld en dat laatste wordt erg schaars. De politici slikken niet langer dat de landbouwpo litiek nog meer middelen claimt uit het toch al krappe EG-budget. Vandaar dat niet alleen de driftig melkende boeren, maar ook de graantelers via een afslan kende landbouwpolitiek worden gepakt. Voor de boeren is het somber De Europese graanboeren gaan moei lijke tijden tegemoet. De EG-graanpoli- tiek wordt bijgesteld. Eik jaar worden zgn. produktiedoelstellingen vastgesteld. Die zijn gebaseerd op markt- en exportver wachtingen. Wanneer de graantelers over deze produktiedoelstellingen heenschie- ten worden de graanprijzen voor het daar opvolgend jaar gekort, en wel met 1% voor elke miljoen ton granen die uitstijgt boven de drempel. Deze korting is ge maximeerd op 5%. Feit is wel dat de huidige Europese graanoogst met meer dan 7 miljoen ton uitgaat boven de pro- duktiedrempel. Daarmee staat nu al vast dat de graanprijzen in 1985 door de Gemeenschap met 5% worden geredu ceerd. Daarbij blijft het niet. De export van granen wordt aan banden gelegd: er mag slechts 14 miljoen ton worden uit gevoerd met restitutie. Al het meerdere is slechts te slijten tegen wereldmarktprijs. Als de normale Europese overgangsvoor raad wordt gesteld op 6 miljoen ton zal dit jaar minstens nog 20 a 25 miljoen ton uitgevoerd moeten worden. De Gemeenschap heeft nog meer „foef jes" in zijn graanpolitiek gebouwd, waar door de graanprijzen voor de akkerbouw zullen dalen. In dat verband kan worden genoemd de interventieregeling die strak ker wordt en prijsdrukkend uitpakt. Al met al zijn de vooruitzichten voor de Europese graanboeren niet hoopgevend. Zij kunnen zich scharen bij de melkvee houders die door de Europese landbouw politiek worden gelouterd. Een beleid ge richt op de markt die door de explo sieve agrarische produkties uit balans is laat voor de boeren weinig of geen ruimte voor rentabiliteit en inkomen. Europa zal zijn agrariërs alleen nog iets kunnen bieden via een politiek die niet alleen „marktgeoriënteerd" is maar die ook elementen van inkomensondersteu ning bevat. In dat verband klinken de termen als inkomenstoeslagen, inkomens- aanvullingen, basisinkomen, enz. nou ook weer niet zo vreemd in de oren. In de landbouw zal men aan deze termen (nood gedwongen) moeten wennen. B. Schouwing OOLTGENSPLAAT Vijftig jaar getrouwd Donderdag 8 november j.l. herdacht het echtpaar J. D. Oosters en W. Oosters- Buth, Boomgaardpad 10 te Ooltgensplaat hun 50-jarige echtvereniging. RC/MPISTAD RUMPTSTAD B.V. RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871-1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Energiezuinig wassen met een machine van originele Westduitse |!^.|.^^.^.A.tJn ■BOSCH Adviesprijs f 1539, Oogmeting gratis Zandpad 2 - 4 Middelharnis 01870 - 2567 Levert u een kompleet professioneel programma gereedschappen en technische toebehoren voor de metaal- en houtbewerking voor de aannemerij, agrarische sector en de particulier: tegen zeer scherpe prijzen Ook slijpen wij uw verspanende gereedschappen. Kom gerust eens vrijblijvend langs bij Handelsonderneming ARENSMAN Zuiddijk 17, Nieuwe Tonge of bel 01875 - 1609. De ingang vindt u tussen de Geref. Gem. en het oude gymnastieklokaal aan de Zuidelijke Achterweg. Bedrijfswagen tot 101. G.V.W. A. J. V. Rumpt 01871 - 1553 Vert. C. Bakker; 01877 -1589 Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 - TEL. 01870 - 2222 - MIDDELHARNIS In de nacht van dinsdag op woensdag is op een vijftal adressen in Midelharnis ingebroken, zoals dat ook enkele weken geleden gebeurde. De insluipers kwamen de woningen birmen via een van de ramen. Ze moeten daarbij nauwelijks geluid hebben gemaakt omdat geen van de bestolenen ook maar iets gehoord heeft. Bij een van hen werd zelfs uit het nachtkastje een portefeuille met 1.400,gestolen. Bij een ander werd 500,meegenomen, van een volgend adres 3.400,en bij een ander nog eens 1.700, In Stad aan 't Haringvliet werden in de nacht van zondag op maandag een aantal adressen bezocht; ook daar kwamen of kwam de insluiper(s) binnen via een raam. Op twee van de adressen werd geld aangetroffen, resp. enkele honderden guldens. Bij een van deze lagen de sleutels van het bedrijf op tafel. Ook die werden door de dief meegenomen waarna ook het bedrijfspand bezoek kreeg. Het publiek zij gewaarschuwd geen geld in huis te houden en ook de sleutels goed weg te bergen. De insluipers lijken beroeps te zijn te oordelen aan de manier waarop ze te werk gaan. Keimelijk nemen ze er de tijd voor alles grondig te doorzoeken, laden en kasten blijken alle te zijn doorzocht. De politie die de daders nog niet op het spoor is houdt zich aanbevolen voor tips uit de bevolking. Niemand van de gedupeerden heeft de insluipers gezien maar ze verplaatsen zich kennelijk per auto die misschien door iemand gezien is. Ook als men slechts vermoedt dat personen zich verdacht ophouden is het raadzaam de politie daarover onverwijld in te lichten. „Ongder d'n eten" zei een mevrouw, al wat bekomen van de schrik die ze gekregen had: „ongder d'n eten vroeg m'n dochtertje of ze naer de disco mocht. M'n man en ik vongde 't goed dat ze gieng mar nét, op 't durp hoar 'k dat de Vic in d'n brangd staet! Ik binne m'n eige dgeschrokke...." En daar stond die geschrokken mevrouw, dinsdagavond voor het Victoria- gebouw waarin een disco-avond belegd zou worden. Gelukkig stond ze niet oog in oog met een échte ramp maar was ze getuige van een levensechte oefening al was het binnen in de disco, waar nog slechts de noodverlichting brandde best wel macaber. Dinsdagavond was het tijd geworden zo vond de gem. ambtenaar rampbestrij ding in overleg met de brandweer, politie en gem. reddingsploeg, v/h de BB een onderdeel van het gemeentelijk rampenplan te toetsen. Terwille van het verrassingselement was dat aan slechts enkelen bekend en het was ook daarom dat jeugd nóch ouders van de werkelijke reden van de disco-avond op de hoogte konden worden gesteld. Die extra avond was henj.l. zaterdagavond voorgespiegeld maar eenmaal ter plekke hoorde de jeugd wat er werkelijk te gebeuren stond.... Een gasexplosie...., veroorzaakt door een monteur die, na reparatie aan een verwarmingsketel de waakvlam weer wil de ontsteken. Het had gespeelde chaotische gevolgen, zodanig dat de brand weer de hoofdingang versperd zag. Via een zijdeur kwamen de hulpverleners toch ten tonele. Nog slechts de noodverlichting brandde, op de grond verspreid Lotus slachtoffers die erbarmelijk kreunden ter wijl ook de tientallen jongelui zich daarin niet onbetuigd lieten. De persluchtdragers gebaarden de jongelui dat ze zo snel mogelijk naar buiten moesten en de aktie die daarop volgde liet duidelijk zien dat het gelukkig geen werkelijkheid was. Er werd verondersteld dat de ruimte met OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 De Open Deur: GOEDEREEDE Zaterdagavond 10 november staan de deuren van ,,De Open Deur" wijd open. Het team hoopt D.V. die avond samen met de bezoekers na te denken over hoe we met onze tijd omgaan. Iedereen, jong en oud heeft tijd gekregen en is daar ook verantwoordelijk voor. Hoeveel tijd besteed men tegenwoordig niet aan eigenlijk doelloze dingen; we zijn overal druk mee bezig, hebben voor veel dingen belangstelling, maar meestal wordt het belangrijkste vergeten: Hoeveel tijd krijgt de Heere God en Zijn dienst van ons? Over al deze zaken willen we samen spreken, dit belangrijke onderwerp mag eigenlijk door niemand gemist worden. Half acht is de zaal van „De Ark" in Goedereede open en de aanvang is acht Dirksland, 01877 - 1357 gas gevuld was en in dat geval zouden de jongelui bij de deuren te hoop gelopen zijn. Nu vonden ze 't eigenlijk best interessant en schuifelden ze naar buiten. In de naastgelegen houten barak werd een gewondeimest ingericht vanwaar de gewonden naar het bedrijfspand van brandweercommandant de Geus, aan de Nijverheidsweg werden vervoerd. Daar aangekomen werd voor hen „einde oefe ning" geluid. Alle betrokkenen hebben na de gehouden oefening een nabespreking gehad in het Verenigingsgebouw ,,de Schakel". Dé jeugd krijgt toch nog een zij het verkorte disco-avond en dhr. Smit, adjunct-directeur Gemeentewerken kon weer terug naar de verjaardag in Ouddorp. Niet wetend dat het een oefe ning betrof had Dir. Gemeentewerken dhr. de Ligny zijn medewerker opge roepen met spoed te komen.... Om het zo echt mogelijk te doen zijn was Dirkslands brandweer die immers ook in het Victoria gebouw gestationeerd is weggeroepen naar een vermeend ongeluk op de Lorredijk. Iemand zou daarbij be kneld zijn geraakt. Toen het grote spel begon hadden de blusgroepen van Dirks land, MeUssant en Herkingen ongeveer eenzelfde afstand af te leggen. Zoals U weet halen wij iedere 2e zater dagmorgen van de maand oud papier bij U op. In de maand oktober hebben we ruim 6000 kg. opgehaald. We hopen dat U ook het oud papier voor ons bewaart. We komen a.s. zaterdag 10 november ook weer bij U langs en rekenen er op dat U het weer gebundeld voor ons hebt klaar staan. Tot zaterdag. De jeugdraad N.H. Kerk Brandweerlieden brengen de jeugd naar buiten. Op de grondeen van de „slachtoffers' OOLTGENSPLAAT en omstreken Voor de cursus Hartreanimatie, uit gaande van de Nederlandse Hartstichting bestaat er een grote belangstelling. Al twee cursussen zijn er volgeboekt en er bestaat zelfs een behoefte aan een derde cursus, die dan ook de laatste zal zijn. Deze derde cursus voor Ooltgensplaat en omstreken zal gehouden worden op de dinsdagen 11 en 18 december a.s. in het Wijkgebouw van het Groene Kruis, Lin- denlaan 9, alhier. Aanvang 7.30 uur nam. Opgave kan plaats vinden bij onder staande plaatselijke kontaktadressen: de dames A. J. v.d. Tonnekreek-van 't Ge loof, Kaai 3, tel. 01873 - 1645 en T. Kamp-v.d. Maden, Brandewijnstraat 2, tel. 01873 - 1448. Geeft u direct op want wij vernamen dat ook hiervoor al een grote belangstelling bestaat. OUDDORP Zaterdag 3 november kon men het ge wicht van een varken raden, dit werd georganiseerd door de Postduivenver- eniging „De Trekvogels" uit Ouddorp. Het gewicht van het varken was 318 pond. Er waren 5 personen die dit hadden ge raden. Door de plaatselijke politie is toen door het lot de wiimaar getrokken. Winnaar van het varken is geworden Joh. Verduyn, Wilhelminaweg te Oud dorp. Alle medewerkers hartelijk dank voor hun hulp. Vrienden van de Hartstichting afd. IVIiddelliarnis-Sommelsdijl( „Als elke seconde telt" Voor de eerste keer in dit seizoen werd door de werkgroep van de Nederlandse Hartstichting afdeling Middelhamis-Som- melsdijk weer een cursus hart-reanimatie en mond-op-mond-beademing georgani seerd. Bedenk dat een goede gerichte hulpverlening het leven van uw medemens kan redden. De cursus duurt 2 avonden en de kosten zijn 25,per persoon. Deelnemers van de cursus op 29 oktober en 5 november 1984 waren: Mej. H. C. Comelis, Sommelsdijk; mej. S. W. van Diemen, Middelhamis; mevr. A. Joosten-Dors, Middelhamis; de heer W. Korthals, Sommelsdijk; mevr. A. Luchten- borg-Klok, Nieuwe Tonge; mevr. A. Mol- v.d. Welle, Stad aan 't Haringvliet; mej. M. v.d. Pligt, Sommelsdijk; mej. A. de Rijke, Sommelsdijk; mevr. A. Robijn- Verolme, Sommelsdijk; mevr. H. Robijn- Vroegindeweij, Sommelsdijk; mevr. J. Tanis-Orgers, Middelhamis; mevr. J. Tuinstra-Zagt, Herkingen; mej. I. v.d. Vliet, Sommelsdijk; mevr. M. Westhoeve- Kammaii, Sommelsdijk. Voor de volgende cursus kunt u zich weer aanmelden bij: Mevr. C. Kroos-Vijfhuize, Marietjespad 21, Middelhamis (01870 - 4849). Mej. J. Joppe, Hoflaan 69, Mid delhamis (tel. 01870 - 2318). De heer L. Dijkgraaf, Pr. Beatrixlaan 5, Middel hamis (tel. 01870 - 3311). PEUGEOT TALBOT Auiobedrijf Kastanjelaan 4L43 Tel. 01870- 3094 MIDDELHARNIS - gazonmaaiers HONDA -generatoren - pompen - frezen CROWN - luchtkussenmaaier MRCHER - hogedrukreinigers KONGSKILDE -luchtverhltters L.V. Poldersèdijk la Stad aan het Haringvliet Tel. 01871-1202 :t.*#^HHHHHH^4^»»^HH^AHHHHH^**<Hf** kwaliteit. voor olie zdwrheuf VINGÉHLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 0'870-2518 „de Vic. in de fik o 1^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1