Russische Christin in levensgevaar 't Is een vrimde jongen Halve eeuw aktief voor Je Macht van het kleine" Het zalig gemakkelijk loopwonder KEYZER Abonneert U op Eilanden-Nieuws Eilanden-Nieuws familieberichten r. XapbKoB CKBopnoaa Garage Knöps B.V. Verkoop handwerken Verloren en gevonden voorwerpen Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' VRIJDAG 9 NOVEMBER 1984 Ljoebov Skvortsova (25) gevangene om het Woord Gods Redt degenen die ter dood gegrepen zijn.... (Spr. 2411) Van de Verwantenraad der Evangelie-Christen- en Baptistengevangenen in de Sovjet-Unie (een groepje vrouwen en moeders van Russische christen-gevangenen, dat zich bekommert om het lot van de gevangenen en hun gezinnen en op grote schaal informatie tracht te verspreiden over hun omstandigheden; voor dit werk wordt zij zwaar vervolgd) ontvingen we het volgende bericht: Op 12 februari 1983 werd, omhaarwerk als helpster van de Verwantenraad, ge arresteerd: Ljoebov N. Skvortsova, ge boren op 8 februari 1959. Zij verzorgde voor enkele dagen wat typewerk voor het ondergronds gedrukte informatieblad van de Verwantenraad: de zgn. „Bulletins". Zij werd daarvoor veroordeeld tot 3 jaar strafkamp. Ljoebov bevindt zich in een vrouwen-strafkamp in de stad Charkov, ruim 1000 km. van haar woonplaats Ga- gra-Ipnari in de Kaukasus. Inde herfstvan 1983 schreef ze een brief aan haar ouders. In bedekte termen schreef ze dat het niet zo goed met haar ging. Ze had o. a last van versterkte haaruitval. De winter daarop werd ze zwaar verkouden. Ljoebovs vader, Nikolai, lijdt aan t.b.c. Men vreest dat ook zij nu aan deze ziekte lijdt. Ondanks hoge koortsen moet ze van 5 uur 's morgens tot 5 uur 's avonds zwaar werk verrichten. Door de kamparts werd ze niet onder behandeling genomen. Onlangs konden haar ouders haar voor 15 minuten bezoeken. Ze zag er uit geteerd uit en ze kon nauwelijks nog op haar benen staan. Het ergste was echter dat ze, door haar ziekte, onverschillig was voor haar omgeving. Zelfs voor haar ouders toonde ze praktisch geen belang stelling. Uit haar brieven (eind 1983) geven we het volgende door: ,,....Het is moeilijk om te moeten ver blijven tussen het eeuwige gescheld van deze mensen, van de vroege morgen tot de late avond.... Ze hebben me gewaar schuwd met niemand over God te spre ken.... Bij hen berust alles op leugens, maar dat kan ik niet doen. Ik zeg het zoals het is.... Voor alles ben ik dankbaar; de Heere betoont me zoveel goedertieren heid.... Hij leert me zoveel wonderlijke lessen.... Ik geloof dat de Heere ons naar Zijn kusten voert, daar zijn geen tranen en verdriet meer.... We (ze zit samen met de christin Maria Didnjak in het kamp) zijn erg blij met al jullie brieven, waarin jullie ons steunen, bemoedigen en mede-lijden; dat is zo belangrijk en lëostelijk voor ons gevangenen om het Woord Gods. We bedanken iedereen voor zijn gebedssteun. Dat is de onovertroffen kracht Gods! Aanvaardt onze hartelijke dank voor jullie medeleven in onze verdrukkingen: brie ven, ansichten en materiële steun. Door jullie medeleven voel ik me niet zo een zaam meer achter die sterke muren en die dikke tralies.... Ze waarschuwen datjuUie minder over God moeten schrijven en dat wij hier in het kamp niets meer vertellen over de verlossing van zondaars. Maar kunnen we daarover zwijgen? ....Als jullie zwijgen, dan zullen de stenen haast spre ken. (Luk. 19 40). Want, als gij in deze tijd blijft zwijgen, dan zal er wel van een andere kant redding en uitkomst opdagen, maar gij en uws vaders huis zuh om komen. (Esther 4 14). Ja, deze onze kracht is in de Hemelse Vader, in Jezus Christus, in de Heilige Geest. Lof zij Hem voor de kracht! Laten we ook voortaan voor elkaar blijven bidden. Ik zou zo graag het levende Woord willen bezitten (de Bijbel)Ik lijd, maar ik schaam mij niet, want ik weet op Wie ik mijn vertrouwen heb gevestigd en ben verzekerd dat Hij machtig is om te bewaren. (2 Tim. 1:12). Bidt voor ons, opdat het Woord van de Heere worden verspreid en verheerlijkt, evenals bij jullie. Zo dan, mijn geliefde broeders, zijt standvastig, onwankelbaar, altijd overvloedig in het werk des Heeren, als die weet dat uw arbeid niet ijdel is in de Heere". (1 Kor. 15 58). (overgenomen uit Bulletin 118 en 119 van de Verwantenraad- Friedensstimme) De Verwantenraad verzoekt met nadruk om zich voor Ljoebov in te zetten. In het gebed maar ook bij de Sovjet-autori- teiten! Zo de Heere wil, zullen er de komende weken, in een aantal kerken op Goeree- Overflakkee handtekening-lijsten worden neergelegd (of rondgaan), zodat degenen, die een verzoek om vrijlating van Ljoebov willen ondersteunen, daartoe de gelegen heid hebben. Verzoekschriften zijn ook te verkrijgen bij onderstaande stichting. Van de (Onafhankelijke) Evangelie Christenen en Baptisten (de zwaarts ver volgde groep christenen in de Sovjet- Unie) zijn op dit moment zo'n 175 leden gevangen. Van de meesten is zowel het adres van het strafkamp als het adres van het achtergebleven gezin bekend. Kaarten Eén Russich strafkamp De Verwantenraad. Vrouwen en moeders van gevangenen. Lydia Bondar (rechts-boven) bevindt zich nu ooic zelf in een strafkamp. met Russische Bijbeltekst en adressen zijn gratis te krijgen. Omdat de Verwanten raad dit jaar 20 jaar bestaat, is er een gratis brochure verkrijgbaar over het door God zo gezegende werk van deze vrouwen. Een briefje of kaartje met slechts de vermelding: „aandacht voor gevangenen" of: Brochure" is voldoende om het ge wenste kosteloos thuisgestuurd te krijgen. Stichting Friedensstimme Nederland, postbus 15, 2800 AA GOUDA. Het volledige kampadres van Ljoebov is het volgende. De onderste regel is haar naam. ÜS5R- CCCP 3/OI2if AiCEoBb H. Grijsoordse Schetsen: Mientje schreef: Hoe ze eraan komen weet ik niet, maar ze weten het, dat ik een Jongen heb. Alleen tegen de pastoor had ik het gezegd, maar dat is al een poos geleden, en hij mag niets verklappen uit de biechtstoel; de buurvrouw is geweest en dat is zo'n kletskous! 't Was een moeilijke verkering. Mientje's ouders wisten het; een vreemde jongen en pro testant, maar ze zeiden het wel rustig en zelfverzekerd: „daar komt toch niks van; dus direct stoppen met die onzin, én hij zet geen voet in huis, begrepen!?" Maar wat dan, meestal verscholen wachtend of haar ouders een bezoek gingen brengen bij familie of buren, dan sloop hij stiekum naar binnen. Dan gebeurde het dat ze in paniek overeind vlogen als ze voetstappen hoorden in de grind. Dan stopte Mientje hem in de spin, dan stond hij daar met een kloppend hart. Tante Koosje was niej Lerg hin horde", zei moeder op z 'n Hachtuuzens. We binne wat heerder noe uus gekomme". 't Liep goed af, maar 't was eigenlijk geen leven. Ze hadden al een paar keer besloten het uit te maken, maar telkens kwamen ze er op terug. Was het het onbereikbare? Was het wat niet mocht; dat hen als een magneet naar elkander toetrok? De oude spreuken dichter zegt: De gestolen waat'ren zijn zoet en het verborgen brood is lieflijk en ergens anders: De liefde is sterk als de dood, vele waat'ren kunnen ze niet uitblussen. Maar wel tegen houden, want tegenover hen stonden zowel de beide kerken ookdeouders. Het huwelijk dat door de R.K. kerkalleen werd erkend als het door de priester was bevestigd, werd in hoge ere gehouden, een gedwongen huwelijk kwam zelden voor. In de Herv. en Geref kerken en gemeenten wordt de inzegening dikwijls nagelaten, en genoegen genomen met de voltrekking op 't gemeentehuis. Jaap en Mientje wat begrepen ze weinig van hun vreemde godsdienst, waarom de ene kerk het zo deed en de andere net andersom. Samen spraken ze er veelover, soms urenlang. De volgende keer horen we dan waarover het ging en de vele moeilijkheden. THOLEN Aquariumvereniging Labeo Maan dag 12 november houdt de heer Van der Leest uit Den Haag voor de aquarium vereniging Labeo in Meulvliet een lezing over de kernmerken van aquariumplanten en toelichting over de hardheid en zuur graad van het water en de hoeveelheid benodigd licht Evenwichtige spreiding van scholen Minister drs. W. J. Deetman, van Onder wijs en Wetenschappen sprak maandag avond tijdens een C.D.A.-bijeenkomst over evenwichtiger spreiding van de scho len. Het voortbestaan van scholen voor basis- en voortgezet Onderwijs moet niet langer afhankelijk zijn van de simpele toevalligheid of ze net boven of net onder de opheffingsnorm zitten. De minister wees er op dat vragen kunnen worden gesteld bij de onderwijskundige kwaliteit van kleine scholen bij het vakkenpakket dat ze kunnen bieden. Kleine scholen blijken veel duurder te zijn dan grotere. Met behulp van spreidingsplannen kan ook een evenwichtige verdeling van schooltypen en levensbeschouwelijke richtingen worden bereikt. De heer Deet man voorspelde dat het voortgezet onder wijs onder druk zal komen te staan door de vernieuwingen binnen het basisonderwijs, het hoger beroeps onderwijs, het weten schappelijk onderwijs. Die dreigende druk maakt het trekken van beleidslijnen voor de toekomst noodzakelijk. {hethejqpel-winterplan.) "T riinriMiiv OUDE TONGE Op woensdag 14 november a. s. houdt de handenarbeidclub in het dienstencentrum Bemhardstraat 27 te Oude Tonge haar jaarlijkse verkoop van handwerken. U kunt dan kennis nemen, van de veel zijdigheid van deze groep ouderen, bij het maken van velerlei soorten handwerken. Deze middag wordt u dan in de gelegen heid gesteld, alvast uw Sint Nicolaas inkopen te doen van o.a. prachtige tafel kleden, tafellakens, hardanger borduur werk, kleedjes (gehaakt en gebreid), kus sens, beestjes en schilderijen, enz. enz. De verkoop begint om 14.00 uur en is bedoeld, om in het komende jaar de nodige nieuwe materialen aan te schaffen. Ook is er een kleine rommelmarkt en gelegenheid gezellig een kopje koffie of thee te drinken. Wij hopen dat velen van u deze middag het dienstencentrum zullen bezoeken. is het blad voor uw SINT ANNALAND Dankdag voor Gewas en Arbeid De jaarlijkse Dankdag voor Gewas en Arbeid in Sint Annaland zal D.V. ge houden worden voor alle de drie plaatse lijke kerken op woensdag 21 november a.s. Oudpapieraktie Op maandag 12 november a.s. zal er namens de Konin klijke Fanfare „Accelerando" vanaf des avonds 18.30 uur half zeven) in het hele dorp Sint Annaland oud papier worden opgehaald, waarvan de baten bestemd zullen worden voor het instrumentenfonds van voornoemde fanfare. MIDDELBURG Geen herbevestiging kerncentrales Het C.D.A. in de provinciale staten van Zeeland voelt er niet veel voor binnen kort de motie te herbevestigen waarin de staten zich 7 jaar geleden met algemene stemmen hebben uitgesproken tegen de bouw van meer kerncentrales in Zeeland. Sommelsdijk: Al een halve eeuw van d'r 18e tot d'r 68e is mevr. Mien Lodder-Kievit uit Sommelsdijk aktief voor „de Macht van het Kleine", maar toen deze Stichting haar dinsdagavond liet weten „haar grote dankbaarheid verschuldigd te zijn" wuifde ze die loftuiting met beslistheid weg. „Ik hoa 't graeg gedae in natuurlijk doe'je dat belangeloas" liet ze weten, omringd door haar koliek- tantes; dhr. van Oosterom namens de Stichting en.... o schrik, ook de krangte: „Oak dat nog....!" verzuchtte ze. De jubilaresse was, samen met haar man, onder valse voorwendsels naar de woning van de fam. Mackloet te Middelharnis genood, onwetend van „al die drukte", vond ze, die voor haar gemaakt was. „Gezellig een bakje", dat had ze prima gevonden maar toen er zelfs een heuse Oorkonde en een prachtig bloemstuk aan te pas kwam, ja „toen brak d'r klompe", verklaarde ze onthutst. Op de Oorkonde, haar overhandigd door dhr. van Oosterom stond het geschreven: „Grote dankbaarheid zijn wij verschuldigd aan mevr. Lodder- Kievit die gedurende vele jaren zich daadwerkelijk heeft ingezet voor onze organisatie en met trouw en toewijding heeft meegewerkt in onze plaatselijke afdeling. Door deze getrouwe dienst in het kleine konden grote dingen tot stand gebracht worden ten behoeve van hen die lijden aan epilepsie". Het is dankzij de fam. Kievit dat „de Macht van het Kleine", welke Stichting zich bezig houdt met de landelijke epilepsiebestrijding, in Sommelsdijk zoveel begunstigers heeft; wel zo'n 560 kunnen er worden geteld. Viermaal per jaar wordt daar het blad van de Stichting bezorgd en de contributie opgehaald en het is daarmee dat mevr. Lodder zich gedurende een halve eeuw heeft beziggehouden. In navolging van haar vader, die de afdeling in 1920 stichtte, en haar zussen Hanna en Marie, welke laatste in 1934 met het kollekteren stopte. Het was toen voorts aan Mien (Wilhelmina Helena Paulina Maria!) en het bleek al snel dat de Stichting op haar kon rekenen, en hoé. „Mien" vindt het zoetjesaantijd om het leidsterschap aan een opvolgster over te dragen en wanneer ze dat besluit metterdaad neemt zal dat, opnieuw onder dankzegging, worden gerespecteerd. Voor de Macht van het Kleine heeft ze meer dan uitstekend haar best gedaan. Dat vond de Stichting die haar met een Oorkonde dankte, dat vonden ook de kollektanten die haar een prachtig bloemstuk aanboden, „maar", zei Mien, „dat hadde juule niet motte doewe, dat heit juule veul geld gekost....!" PREDIKBEURTEN ZEELAND Zondag 11 november 1984 SINT ANNALAND - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. B. den Buttei van Stavenisse, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Hei lig Avondmaal - Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. inNed. 9.45,14.15 en 18.15 uur leesdienst. •Het schuimrubber in de zool voorkomt moeheid, spaart energie, en geeft U het aangename gevoel alsof U op een dik tapijt loopt. •Voor elke dag, voor stad en land, voor vrije tijd, om te wandelen... •Voor dames, heren toonaangevend in schoenen «lick MIDDELHARNIS MIDDELHARNIS Verloren: 381. 1 buskaart. 382. zwarte portefeuille met inhoud. 383. donkerbruine blokfluit. 384. blauwe damestas met portefeuille. 384b. zwarte portefeuille met inhoud. 386. wieldop, lichtgrijs. 387. gehoorapparaatje. 388. etui met sleutels en geld. 390. bruine knipportemonnee. 391. zwart trainingspak met rode bies, shirt en sleutelbos met Mitsubishihanger. 392. damesklokje, prisma goudklokje met doublé band. 393. rood dameshoedje. 394. rode portemonnee met inhoud. 395. verzekeringsplaatje WGX-975. 396. sleutelbos en hanger met brandweer embleem. 398. armband met plaatje erin. 399. geldcassette van de Rabobank. 400. 150-250 gulden (1 biljet van 100,— -I- verscheidene bankbiljetten van 25 401. donkerblauwe lederen portemonnee met inhoud. 402. zwarte boodschappentas met boodschap pen en blauwe portemonnee met on geveer 100 gulden. 403. Psalmboekje, zwart. Weggelopen huisdieren: 385. zwart poesje (1 mnd.), witte pootjes, wit borstje, witte vlek op neus. 397. grijs-wit poesje met wit bandje. 404. 2 poezen; 1 Europese korthaar, naam Siete, 1 Pers kleur grijs, naam Fenoy. Gevonden: 223. oranje regenbroek in plastic tas. 224. bruine portemonnee met inhoud. 225. sleutelhanger(surfplankje) met2 sleutels. 226. viskoffer met doorzichtig deksel. 229. Opel autosleutel. 230. kapje voor fotocamera. 231. poppenwagen met pop. 233. herenhorloge. 234. Opel autosleutel. 237. bankbiljet 238. regenjack. 240. zak kleding. 241zwart etui met inhoud. 242. gele portemonnee met inhoud. 243. beige ceintuur. 245. 2 sleutels en nagelknipper aan ring. 246. houten sleutelhangertje met poppetje. 247. 2 paraplu's en 1 sjaal. VmiG DE WINTER DOOR Wij kontroleren uw koel systeem, herstellen eventuele qebreken en garanderen schrifte lijk een feilloos funktioneren toten met 31 maort198S. De volgende onderdelen van het koel systeem maken deel uit van onze kontrole: radiateur radiateurdop thermostaat slangaanslui tingen waterpomp venti- lotorriem koelvloeistof/ antivries waterslangen On2e garantie tot en met 31 maart 1985 omvat herstel van alle gebreken! oon de gekontroleerde onderdelen, die eventueel mochten optreden, inclusief verlies van koelwater of anti vries, voor zover deze gebreken niet het gevolg 2i|n van onoordeelkundige behandeling of een ongeval. KOSTEN: Fl. 25,- inclusief BTW. Informeer bij onze receptie. Daar zal men u graag uiteenzetten hoe u met uw Opel veilig de winter doorkomt. Langeweg113,tel.01870-Z222 MIDDELHARNIS Originele Opei-onderdelen en -occessojri HONDERD PROCENT KWALITEIT r^M WINKKI.CKNTKLM

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 10