Politieberichten Comm. der Koningin opende Dirlcslands nieuwe Gemeenteliuis i{7y<Ê- Weer scheepswerf in de problemen Vogeltentoonstelling in Middelhamis Ger. Kerken Oud-Nieuwe Tongenaar verongelukt Met brommer gevallen „Ouders helpen ouders" Bestel Uw visitckaartjes Informatiemiddag VIDO Goedereede Pracht accomodatie voor burger, bestuur en gem.personeel Bijeenkomst CPB „Goeree" Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten 57e Jaargang DINSDAG 6 NOVEMBER 1984 ixp No. 5344 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Vrijdagavond- is de 29-jarige Martinus van Moert, jongste van de 7 zonen van de fam. P. van Moort alhier, bij een verkeers ongeluk dermate ernstig gewond geraakt dat hij kort daarna in het ziekenhuis te Laren is overleden. Het ongeluk, een fron tale botsing met een tegenligger die uit een file tevoorschijn kwam, gebeurde in de buurt van Almere in de F levopolder. Dhr. vanMoort, werkzaambij een Aannemers bedrijf had vrijdag in de Noordoostpolder gewerkt en was samen met een uitvoerder richting huis (Nunspeet) gereden. Kort nadat hij halverwege was overgestapt in zijn eigen auto gebeurde het ongeval. De tegenligger die de file verliet botste fron taal op de wagen van dhr. van Moort. Hij laat een gezin met drie dochtertjes na. Zijn echtgenote is uit Nunspeet afkomstig. OOLTGENSPLAAT De 40-jarige C. Bogerman kwam zater dagmorgen omstreeks 11 uur per brom mer op weg van Oude Tonge naar zijn woonplaats Ooltgensplaat bij de School- weg te Achthuizen ten val met het gevolg dat opname in het ziekenhuis te Dirksland noodzakelijk was. Dhr. Bogerman liep een hersenschudding, een flinke hoofd wond door gebrokken brilleglas en een gekneusde hand op. Dat is het motto van „De Pijler", de landelijke vereniging van ouders van kin deren met leer-, ontwikkelings- en/of ge- dragstoomissen. Om op ons eiland ouders van kinderen met problemen te laten zien, hoe ouders elkaar kunnen helpen, hoopt de werkgroep van ,,De Pijler" op zaterdag 10 november „open dag" te houden. In het architekten- buro Vroegindeweij aan de Oosthavendijk 46 in Middelhamis zal dan van 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 16.00 uur voor lichting gegeven worden in de vorm van films, dia's e.d. Alle ouders van kinderen op kleuter scholen, lagere scholen en scholen voor buitengewoon onderwijs op ons eiland zullen een persoonlijke uitnodiging ont vangen op die dag aanwezig te zijn. Ook leerkrachten en andere deskundigen zijn van harte welkom. Wanneer u meer wilt weten over „De Pijler", dan kunt u bellen naar de telefo nische kontaktadressen: Mevr. E. Arensman in Sommelsdijk (01870 - 6053); Dhr. N. C. Ehbel in Dirksland (01877 - 1439). bij Drukkerij GcbrS. dc Waal Langeweg 13 SOMMELSDIJK (Vrouwen in de Overgangsleeftijd) Bent U een vrouw tussen de 40 en 60 jaar, dan kunt U plotseling voor het feit komen te staan, dat U met dingen ge confronteerd wordt die te maken hebben met de overgangsleeftijd. Het kan zijn dat U: - onverwachts moe en prikkelbaar bent - zich onzeker voelt - denkt „de kinderen hebben me niet meer nodig" - merkt hoe Uw man opgaat in zijn werk of moeilijkheden hierbij krijgt - het zelf druk hebt als altijd, maar het werk niet meer bevredigt - zich lusteloos voelt, verschillende (va ge) klachten hebt en U zich afvraagt blijft dit of is het maar tijdelijk? En wie begrijpt mij? - het gevoel hebt: ik wil kontakten.... nieuwe kontakten en die ik heb wil ik verstevigen - wel 100 nieuwe dingen wil beginnen en niet precies weet hoe of wat - ideeën wil opdoen met andere vrouwen - praten over wat U dwars zit en wat U bezig houdt, zowel nare als fijne dingen. Dat kan in een gespreksgroep Door te praten en de luisteren vind je bij elkaar (h)erkenning en U doet ontdek kingen ook van de mogelijkheden bij Uzelf Zo blijft U een VROUW IN DOOR GAANDE ONTWIKKELING. Bent U geïnteresseerd in deze cursus dan nodigen wij U uit voor een informatie middag welke zal worden gehouden op dinsdagmiddag 20 november a.s. van 14.00 - 15.30 uur in het Groene Kruis- gebouw te Goedereede, Charbonstraat 11. Deze informatiemiddag is voor ieder een toegankelijk. - Braak In de middag van 31 oktober werd de caravan van een Duitse vakantiegast op de Brouwersdam opengebroken. Er wer den 3 surfzeilen en een draagbare radio ontvreemd. - Botsing Op vrijdagavond 2 november vond een aanrijding plaats op de Provincialeweg 47 te Ouddorp, waarbij een personenauto en een bromfiets waren betrokken. De brom fietser, die zonder licht reed, werd geraakt door de personenauto, welke uit tegen overgestelde richting kwam. De bestuur der van de bromfiets werd met verwon dingen aan zijn hand en voet overgebracht naar het ziekenhuis te Dirksland. - Geschept Op zaterdag 3 november stak de 14-jarige M. de W. plotseling de rijbaan van de Kelderweg over en werd daarbij geschept door een personenauto. De voetganger werd met vermoedelijk een gebroken been overgebracht naar het ziekenhuis. - Vernieling ruit Op zaterdagavond werd te Ouddorp een jongeman uit Melissant aangehouden ter zake vernieling. De jongeman had het nodig gevonden om een ruit van een woning met de hand in te slaan. De dader kon gemakkelijk worden gepakt daar hij, bij het inslaan van de ruit, zich zelf had verwond. Tegen de jongeman wordt een proces-verbaal opgemaakt. - Wederom surfer vermist Zondagmiddag ontving de Rijkspolitie te Ouddorp een melding dat er weer eens een surfer vermist werd op de Noordzee. Met behulp van de kustwacht en de reddings maatschappij werd een zoekaktie gestart. Tijdens deze zoekaktie trof de bemanning van De Griend de vermiste surfer op zee aan en werd de jongen veilig naar de wal gebracht. Daar deze meldingen bijna ieder weekend voorkomen ontstaat wel de no dige routine. Het is alleen jammer dat sommige tnpr-"! Tl steeds een gedeelte van de vrije zondag moeten opofferen opdat anderen, tijdens het beoefenen van hun sport, niet voldoende rekening houden met de risico's die deze sport met zich meebrengt. Hierbij zullen we dan maar niet spreken over de kosten die zo'n zoekaktie met zich meebrengt. Dit alles neemt niet weg, dat deze mensen ook de volgende keer weer bereid zullen zijn om tot zoeken over te gaan. Maar misschien willen de surfers hier eens rekening mee houden? Het euvel waardoor Maaskant Brui- nisse-Stellendam in financiële moeilijk heden kwam, door het onverkoopbaar zijn van ingeleverde oude schepen speelt ook andere bedrijven in de scheepsbouw- branche parten. Het jongste slachtoffer is scheepswerf Metz uit Urk, die nog wel orders in portefeuille heeft, maar die in liquiditeitsmoeilijkheden verkeert, door het hierboven vermelde. Crediteuren hielden zich tot dusver rus tig en het is Hoekman zelf geweest, die in een tweetal vergaderingen opening van zaken heeft gegeven. Hoekman krijgt nu drie weken, om een voorstel aan credi teuren te doen, om het bedrijf een over levingskans te geven. De Eerste Flakkeese Vogelvereniging houdt op vrijdag 9 en zaterdag 10 novem ber a.s. de jaarlijkse tentoonstelling. Ook dit jaar weer stelt de Opel-garage de show room daarvoor beschikbaar. Een prach tige ruimte voor een vogeltentoonstelling! Op deze tentoonstelling zijn weer talrijke soorten vogels te bewonderen: kleur- kanaries en zebravinken in diverse kleur- slagen, parkieten, tropische vogels enz. De vogels zijn gekeurd door keurmees ters van de Nederlandse Bond van Vogel- liefhebbers, om vast te stellen wie in het afgelopen jaar de mooiste vogel heeft gekweekt. Gelukkig zijn er op Flakkee heel wat vogelliefhebbers vandaar ook deze keur van vogels die getoond wordt. Een kanarie is niet zo maar een „pietje", er zijn ook schoonheden onder, zonder het gewone „pietje" te kort te doen, ook dat beestje is een wonder! Komt U dit echter zelf even bekijken. Een bezoek aan deze tentoonstelling is zeer de moeite waard. De tentoonstelling is geopend op vrijdag van 10.00 tot 22.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 19.30 uur. De gemeente Dirksland heeft een prachtig nieuw gemeentehuis waar in de ambtenaren, de noodbehui zing beu, hun intrek al hadden ge nomen, maar één ding ontbrak er nog aan: de officiële opening. Om die te plegen kwam j.l. vrijdag morgen de Commissaris der Ko ningin mr. S. Patijn, naar zijn ver zekering „met groot genoegen" naar Dirksland. 's Commissaris' weg was voor een deel geplaveid met bietenslik en vol met bieten- wagens waarom 't soms maar stap voets ging, maar eenmaal ter plekke werd het oog van dhr. Patijn be koord door het schoons dat Dirks- lands gemeentebestuur had ver langd en door architectenbureau Stuurman te Waddinxveen was ont worpen. Met de overige genodigden werd Com missaris Patijn ontvangen in „de Scha kel". Hij overigens verre als laatste omdat de rit onderweg gehinderd was door ijverig landbouwverkeer. Het herfstweer presen teerde zich evenwel op z'n allerschoonst en dat was meegenomen omdat het gezel schap een wandeling naar het nieuwe huis der gemeente wachtte. „Dat is op de praktijk van elke dag gebouwd en niet op de ontvangst van grote gezelschappen" verklaarde burg. O versier, de man van wie de raadsnestor dhr. Poortvliet zou zeggen dat hij qua accomodatie in zijn eerste gemeente Dirksland op een gespreid bedje terecht was gekomen. Zijn waarderinr daarvoor liet dhr. Oversier dan ook niet ongezegd, aan het adres van de gemeente raad en oud-burgemeester Bos die samen al wel twintig jaar over de noodzaak van een nieuw gemeentehuis hadden gespro ken. Gelukgewenst ,,Ik heb m'n kommetje koffie gehad en ik zou wel weer kunnen vertrekken", zo haakte Commissaris Patijn olijk in op een uitspraak die dhr. de Berg in de raad had gedaan. „We geve die man een kommetje koffie" had dhr. de Berg gezegd in zijn ijver het openingsceremonieel zo goed koop mogelijk te houden, maar aan dhr. Patijn was de eer toegedacht voor het nieuwe gemeentehuis de Gemeentevlag te hijsen. Geen haastig vertrek derhalve maar een hartelijke gelukwens namens het provinciaal bestuur en de instemming met het feit dat het nieuwe gemeentehuis op de historische plek gebouwd werd waar het gemeentebestuur al door de eeuwen heen heeft gezeteld. „Het vertrek daar zou een aanzienlijke verarming van het dorps beeld hebben betekend" begreep dhr. Pa tijn, wetend van de vele overwegingen die er door de tientallen jaren heep waren geweest vooraleer het definitieve besluit gevallen was. „Het is heel goed dat er raadhuizen zijn in het midden van de dorpen waar de burger in en uit kan lopen wanneer hij iets moet afliandelen of in formatie behoeft", aldus de Commissaris. Namens de Provincie bood hij burg. Over sier een lezenaar aan: „niet om daar in hoogdravende taal deftige redevoeringen op te houden, maar om die te bezigen bij het spreken van die taal die de burgers van Dirksland verstaan", zo wenste dhr. Patijn. Mijlpaal bereikt De raadsnestor, dhr. J. L. PoortvUet, vergeleek het gereedkomen van het ge meentehuis met het bereiken van een voor de Dirkslandse gemeenschap en de be- stuurderen belangrijke en historische mijl paal. Hij vond het een goede zaak dat het nieuwe gemeentehuis na de vele over wegingen en de alternatieven die zijn bezien toch op de oorspronkelijke plaats is gebouwd; hij vond zowel de plaats als het gekozen ontwerp een „gelukkige keus", ook al waren er wat moeilijkheden met Monumentenzorg die gebood de histo rische gevel te laten staan maar zich voor een bijdrage in de meerkosten daarvan „niet thuis" verklaarde. Het was dhr. Poortvliet bekend dat over het aanzien van het nieuwe gemeentehuis verschillend wordt gedacht, het wordt zowel mooi als afschuwelijk gevonden maar wetend na mens de raad te spreken betuigde dhr. Poortvliet zijn instemming met wat tot stand gekomen is: „we zijn blij het besluit genomen te hebben", stelde hij tevreden vast Dhr. Poortvliet liet daarbij niet on vermeld dat de reserves ernstig zijn aan getast „maar", zei hij: de nieuwe burge meester kan er nu leiding aan geven de reserves weer op te bouwen. Spr. besloot zowel de bevolking als alle medewerkers ten gemeentehuize zijn gelukwensen aan te bieden. „Licht, lucht en ruimte", voor de ver worvenheden die in het vorige gemeente huis moesten worden gemist verklaarde gemeente secretaris dhr. Noorthoek zich zeer erkentelijk en hij wist dat namens alle medewerkers te doen: „....we stonden te popelen, in een oogwenk was de ver huizing uit de tijdelijke onderkomens dan ook gerealiseerd" zo zag dhr. Noorthoek terug. Namens het personeel bood hij een prachtig geknoopt wandkleed aan, het gemeentewapen voorstellend. Het heeft een plaats gekregen in de raadzaal, achter de Collegetafel. Gemeenteschild Het nieuwe gemeentewapen, in metaal uitgevoerd en aangebracht buiten boven de hoofdingang, werd aangeboden door dhr. Verweij namens het gehele bouw team. Het deed dhr. Verweij goed het gebouw naar tevredenheid te hebben kun nen bouwen, zelfs met inachtneming van het beschikbare, niet al te ruime budget Een hartelijke gelukwens werd ook ge sproken door burg. van Welsenis van Middelhamis, mede namens de overige gemeentebesturen op het eiland. Dhr. van Welsenis deed dat sans rancune nu de gemeente Dirksland het in de race om een nieuw gemeentehuis duidelijk van de ove rige gemeenten heeft gewonnen. Spr. vond het trouwens toch wel merkwaardig zó lang na de gemeentelijke herindeling nog de opening van nieuwe gemeentehuizen mee te maken waarom hij zich compli- menteur uitliet over de gemeente Goede reede die al kort na de herindeling door de De Commissaris mr. Patijn (l) en burg. Oversier bij het van schapenwol vervaardigde gemeentewapen, aangeboden door het personeel. 'De maakster ervan heeft te kennen gegeven liever onbekend te willen blijven. Doorkijkje vanuit de raadzaal nitar de kapel-achtige trouwzaal. Bij raadsvergaderingen zal het publiek daarin plaats kunnen nemen. Leuk voor gemeentebode Van Dijk dat hij in de nadagen van zijn dienst bij de gemeente de nieuwe Commissaris nog kon assisteren. bouw van een nieuw gemeentehuis toonde „de zaakjes voor elkaar te hebben". On verlet liet dats burgemeesters waardering voor de bestuurlijke moed die Dirkslands gemeentebestuur opbracht om te bouwen al stelde hij plagerig vast dat het het personeel het gebruikelijke Kerstpakket zal kosten. Spr. bood dhr. Oversier een fraaie klok aan die een plaats heeft ge kregen in de raadzaal. Primair dient die om de bestuurders de tijd te wijzen, maar ook de ambtenaren mogen er tersluiks op kijken of ze al naar huis mogen.... Spr. besloot met de wens dat er in het nieuwe gemeentehuis met vreugd gewerkt zal worden ten nutte van de Dirkslandse burgers en in een goede verstandhouding met de buren, de overige eilandgemeenten namens welke dhr. van Welsenis zijn gelukwens sprak. Welbedankt Een dankwoord ten besluite werd ge sproken door burg. Oversier, zichtbaar tevreden als hij was over het nieuwe gemeentehuis: „Het is uitstekend gelukt om met instandhouding van het oude ge deelte een fraai nieuw geheel te reali seren", zo stelde hij tevreden vast, de architect complimenterend met het ont werp dat er over enige tijd altijd al lijkt te hebben gestaan.... Wetend hoe snel men iemand vergeet besloot dhr. Oversier in zijn dankwoord niet iemand in persoon aan te spreken maar één uitzondering wenste hij toch te maken, tw. voor uit voerder Deliën van Systeem en Montage bouw Beling b.v. te Veghel omdat zijn manier van werken zo goed als oimavolg- baar mag heten. Dhr. Deliën werd als dank voor zijn coördinerend en inspan nend werk een mand met assortiment dranken aangeboden. „Er moet- en er gaat hier keihard ge werkt worden" zo verzekerde dhr. Over sier over het toekomstig gebruik. Aan de praktijk ontleend verzekerde hij dat er bij geen ander overheidslichaam zo hard ge werkt wordt als op de gemeentehuizen. Hij wenste alle betrokkenen dan ook ple zier in hun werk toe omdat pas dan de resultaten goed zullen zijn. Dhr. Oversier besloot met de wens dat in het nieuwe gemeentehuis gedurende vele tientallen jaren in alle vrijheid, op democratische wijze tot besluitvorming gekomen mag worden in het belang van de gemeente Dirksland" die ons allen dierbaar is". OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 De afdeling „Goeree" van de Chr. Plat telandsvrouwenbond komt a.s. donderdag avond 8 uur bijeen in Westvoom" aan de Margrietweg. De avond zal worden verzorgd door fa. Den Hertog te Dirksland. MELIS SANT - donderdagavond 7.30 uur ds. M. J. van Gelder, Nieuwer- kerk STAD aan 't HARINGVLIET- donder dagavond 7.30 uur ds. J. van Vliet, Veen. (Dankstond voor gewas en arbeid) STELLENDAM - 19.45 uur ds. A. J. J. van Noord. MIDDELHARNIS - 19.30 uur ds. A. v.d. Waal. DEN BOMMEL - 19.00 uur drs. J. H. Becker. B B a a q ca e a ei

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1